ZI| ZIJN BEZIELD VAN VOETBAL SCHEIDSRECHTER „S Gebrek aan enthousiasme kenmerkt de Zeeuwse Zaterdagmiddag-competitie ...en zij hebben heel veel voor hun sport over! DAMPO GENEEST Over gezonde en ongezonde sportbeoefening. Het verhaal van „De Typo s" is het verhaal van vele andere sportclubs Geef ons toch terreinen! Wedstrijden weer afgelast SPEURDER LAKVERF-TJAllEMA'S 9kUe ENAMEL een functionnaris die aan veel critiek bloot staat Laat de sportsman hem in ere houden De training wordt teveel verwaarloosd en dat is de schuld van de spelers zelf verkoudheden Om het persoonlijk Dam kampioenschap van Nederland Zaterdag 20 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Als de klok op Donderdagavond half zes wijst êh dus het einde van de werktijd daar is, gaat een aantal mensen uit onze drukkerij en zetterij niet naar huis. Ze nemen een tas onder hun arm en gaan naar een gymnastieklokaal en vijf minuten later ziet men ze in een korte broek en op blote voeten in die zaal rondjes lopen. Nu eens een sprintje, dan weer een kalme looppas. En nog weer een poosje later ziet men ze tegen een bal trappen, waarbij ze zo nu en dan eens stevig tegen elkaar opbotsen of op eikaars tenen gaan staan. Die mensen zijn de „Typo s de leden van de zomeravondvoetbalclub van die naam. En op die Donderdag avonden zijn ze bezig te trainen om straks, in de zomeravondcompetitie, een behoorlijk figuur te kunnen slaan. Wat bezielt die mensen eigenlijk? Wat prikkelt hen om na een vermoeiende werk dag nog eens een uur allerlei oefening te doen, zodat het zweet hen langs de botten loopt en ze 's avonds, als ze zich in bed uitstrekken, pijnlijk hun spieren voelen? Wat bezielt hen om moeder de vrouw een uur met het eten te laten wachten en wat bezielt hen om van hun zak centen ook nog een dubbeltje of vijftien cent per week af te staan om de clubkas te spekken? Het is alles heel eenvoudig: ze zijn bezield door dat ene woord „voetbal". En dat is werke lijk een heel gezonde bezieling. Want dat spel houdt hen fit, kweekt sportiviteit, kameraadschap en onderlinge waardering. Dat ligt alles besloten in dat ene woordje „voetbal". De Typo's vormen een club zoals er vele clubs zijn. En als wjj hier van de lotgevallen uit de nog jonge historie van deze club vertellen, dan ver tellen wfl de historie van vele clubs. Van hun moeilijkheden, die heus niet ge ring zjjn, maar ook van hun doorzettingsvermogen en van hun wil om het ge stelde doel te bereiken. Van de vriendschap die de leden onderling bindt en van de voldoening die zij vinden in die paar uurtjes samenzijn. En van de te vredenheid als ze na een prettige wedstrijd huiswaarts keren, al is het dan dat ze na .velijks pap meer kunnen zeggen. En we hebben nu een voetbalclub bij de kop, we zouden ook een andere sport kunnen noemen, want wie z(jn hobby goed en intensief beoefent, die vindt daar vreugde in. De waarde van sport en spel aan te tonen, dat is het doel van deze pagina. komen in de zomeravondcompetitie? Wees toch wijzer! De spelers zijn er heus stuk voor stuk van doordrongen, dat het om het spel gaat en niet om de overwinning. Als er gewonnen wordtdan is natuurlijk iedereen blij, want het zou wel raar zijn als men een sport beoefent en men tracht niet dat zo goed mogelijk te doen Maar men zal er zeker geen verhitte koppen over krijgen als de keeper eens een slechte dag heeft of als de middenvoor eens een opgelegde kans om zeep helpt! En men wil zeker niet een paar kapotte schoenen riskeren om de overwinning te behalen. En bovendien: men is er terdege van doordrongen, dat de wereld niet staat of valt met een overwinning of een nederlaag van de „Typo's". Men weel terdege dat er heel wat belangrijker zaken zijn dan uit te blinken in sport of spel. Dat is het bezwaar dat men kan hebben tegen veel sportbeoefening Waarom die voetbalclub in ons be drijf werd opgericht? Omdat niet een paar mensen, maar vrijwel alle be- drijfsgenoten het als een gemis voel den, dat ze ook niet eens op een an dere manier met elkaar in contact kwamen dan in het werk alleen. En hier hebt U nu de waarde van iedere sportclub: men leert de mensen eens op een andere, een ongedwongener manier kennen dan anders! Waarom men voetbal koos? Omdat men een begin wilde maken en omdat voetbal nu eenmaal populair is bij jonge (en oudere) kerels. Ook dat vraagt toelichting: wat ziet men eigen lijk in dat voetbal? Denk aaar niet te gering over Voetbal vraagt eigenschappen, waar op iedere man toch altijd nog trots is. Voetbal vraagt allereerst lichaams- beheersing: een gezond lichaam, dat snel reageert op hetgeen de hersens het willen laten doen. Dus: ook de hersens spelen een rol! Wie meent dat voetbal zo maar zinloos tegen een bal trappen is, is er ver naast. Niet voor niets zijn er dikke boeken over volgeschreven en niet voor niets worden er hele polemieken ge voerd over stopper-spil-systeem, grendelsysteem, W-formatie, magisch vierkant en ga zo maar door. Een voetbalspeler moet intelligent zijn, moet begrijpen wat zijn medespeler van plan U en moet doorzien op wel ke wijze zijn tegenspelers ln r]o b-- i willen leggen. *,a,u: voetval vraagt sportiviteit, ridderlijkheid. En dat ls iets, waarop ook iedere man trots ls. Het de hand toesteken aan een tegenspeler die men bij ongeluk heeft laten vallen, is een gebaar, dat Iedere man met trots ver vult. En hieruit volgt de waarde van deze en iedere andere sport: men leert ook in het gewone leven elkaar de hand toe te steken, als er eens moeilijkheden zijn. Onderschat deze waarde niet'. De moeilijkheden Goed, de Typo's wilden voetballen. En ze wilden goed voetballen, dus wil den ze allereerst gaan trainen in een zaal en daarna, als het weer het zou toelaten, op een sportveld. En ze wil den dat niet op zijn Jan-boere-fluitjes doen: met behoorlijke voetbalschoenen aan hun voeten en met behoorlijke shirts en broekjes op een behoorlijk veld. Dat kost geld. Meer geld dan de 15 of 20 spelers bij elkaar kunnen brengen. Geen noodalle bedrijfsleden hebben hun steentje bijgedragen en de directie d--d de rest. Begrijpt U van hoeveel waarde een dergelijke eensgezindheid is ln een bedrijf? Het zal moeilijk zjjn een methode te vinden die ditzelfde bereik* langs een andere weg! Het geld kwam er en iedere maand draagt nog ieder zijn steentje bij. Met vreugde. Maar toen moest er een zaal gezocht worden voor de training. En er moest gezocht worden naar een veld. Ik kan U verzekeren, dat, het gemakkelijker is een club op te rich ten, dan deze moeilijkheden te over winnen. Want met de velden is het in Zeeland maar droef gesteld. Er zijn er veel te weinig en als gevolg daar van zijn de meeste slecht. In vele ste den en dorpen vindt een soort distri butie van speeltijden plaats en dat duurt meestal zo lang tot de eigenaren tot de ontdekking komen, dat de grasmat dat intensieve gebruik niet langer kan verdragen en dan worden een stel clubs aan de dijk gezet en moeten zij maar zien hoe ze het verder rooien! GOES, 19 Febr. Ook ditmaal weer heeft het weer een spaak in het voetbalcompetitierad gestoken: alle wedstrijden zijn door het K.N.V.B.- bestuur afgelast. In Krabbendyke en Arnemuiden komen ze nu wel hele maal op hete kolen te zitten, want nu duurt het nog minstens twee we ken voor en aleer de kampioen be kend zal zijn. Krabbendijke moet n.l. eerst nog ztfn wedstrijd tegen Kloetinge spelen. V- - van vandaag: de sport wordt doel en geen middel meer tot ontspanning. Soms lijkt het of de eer van een stad of dorp of de eer van een land gemoeid is met de prestaties van de vertegen woordigende voetbalploegen. Nonsens! Wie zo sport beoefent kan er beter di rect mee ophouden. Want zo is het uitermatè ongezond! Zoals elke over drijving ongezond is! Laat die mannen daar Donderdags hun prettige uurtje in dat gymnastiek lokaal en straks hun prettige avond op de grasmat. En laten er veel mensen naar komen kijken, dan genieten ze ook eens van de gezonde buitenlucht. En laten ze elkaar dan na afloop eens in een andere sfeer leren kennen dan in het gewone leven. Dan is die sport beoefening een zegen laat men er alsjeblieft geen oorzaak van twist van maken in onze samenleving. Dan schiet die sport ver zijn doel voorbij! Ingezonden Mededeling (Adv.) FabrikanUi Fa. Gebr. Tjallama» Sneek Een van de meest sympathieke wedstrijden welke ooit gespeeld zijn, is ongetwijfeld de inter landwedstrijd NederlandDene marken geweest in 't Feyenoord- stadion te Rotterdam, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het Nationaal Rampenfonds. Niet omdat die wedstrijd nu zo buitengewoon was (men ziet hier Nederland zijn enige doelpunt scoren en dat was een van de weinige hoogtepunten), maar wel omdat de sport hier ten dienste werd gesteld van de mensheid. Dat kan men niet van iedere interlandwedstrijd zeggen, want meestal lijkt het er meer op, dat de sport in dienst staat van de sensatiebelusten en van de finan ciers! En als men de radio- en krantenverslagen geloven mag, Staat bovendien nog iedere keer Nederlands eer op het spel...! Deze wedstrijd werd op Zater dag gespeeld, aangezien men zich op het standpunt stelde, dat iede re Nederlander met .dit evene ment zou moeten kunnen mee leven men vraagt zich af, waarom niet iedere internatio nale ontmoeting op Zaterdag kan plaats vinden, zodat heel Neder land er deel aan kan hebben! cheidsrechter? Dat nooit! Dat nooit! Want het is de meest ondankbare baan die er in de sport bestaat!" Dit is een ver zuchting, die menig actief sport beoefenaar slaat zo tegen de tijd dat hij „met pensioen" moet gaan en hem gevraagd wordt of hij niet nog op deze wijze met zijn sport verbonden wil blijven! En neem het die sportbeoefenaar eens kwalijk! Want als er iemand aan critiek blootstaat tijdens en vooral na de wedstrijd, dan is het toch de scheidsrechter, die tegen vergoeding van zijn reiskosten en een kopje koffie de zorg op zijn schouders neemt om een wedstrijd ordelijk en volgens de regels van het spel te doen verlopen! U kent natuurlijk die uitdrukkingen wel: „De scheidsrechter was de slecht ste man van het veld!" is nog netjes LS binnenkort de wedstrijd KrabbendijkeArnemuiden gespeeld Dat is erg! Want nogmaals: in die sportbeoefening steekt zoveel goeds. Wat is het toch intens jammer als dal goede niet tot ontwikkeling kan komen Laten de gemeentebesturen toch van dit alles doordrongen zijn. Laten zo toch alles doen wat maar enigszins mogelijk is om dat gebrek uit de wereld te hel pen. En laten de gelukkige bezitters van eigen speelvelden of van terreinen, die daarvoor geschikt zouden zjjn, toch be denken welk een verantwoordelijkheid ze op hun schouders nemen als ze een verzoek om van die velden gebruik te mogen maken, afwijzen! Dc kern van de zaak! En waar gaat het nu die „Typo's om? Om van de zomer bovenaan te zal worden, die vermoedelijk zal beslissen over het kampioen schap in de Zeeuwse Zaterdagmiddagcompetitie, reken maar dat het dan een drukte van belang zal zijn. Dan zullen niet alleen 22 spelers alle voetbaltechniek en -tactiek waarover ze kunnen beschik ken, in de strijd gooien, maar dan zullen ook de supporters langs de krijtlijnen mee strijden met hun gejuich en gebrul en misschien ook wel met de tranen in hun ogen als „een sufferd een dot van een kans om zeep brengt Want geloof maar dat menige supporter na een wedstrijd moeier is dan de spelers zelf! Ja, bij die wedstrijd zal het duidelijk worden, dat de voetbalsport ook in Zeeland een grote populariteit geniet. En tochtoch moet men constateren, dat die populariteit hier geringer is dan in andere delen van ons land. Dat heeft niets te maken met het feit, dat er in Zeeland minder mensen wonen dan elders er zijn andere oorzaken en daarover wil ik het nu hebben. Het geheel overziende geloof ik, dat deze redenen zijn aan te wijzen, waar bij ik ze opsom in volgorde van be langrijkheid: 1) Er is in Zeeland minder animo voor de voetbalsport dan elders; 2) Er is een groot tekort aan speel velden; 8) Er is een tekort aan trainings- mogeljjkheid, omdat de deskundige lei ders ontbreken; 4) De velden die er zjjn, verkeren over het algemeen in een slechte toe stand; 5) Het spelen van wedstrijden buiten de eigen plaats brengt -hogere kosten met zich dan elders in het land, gezien de geografische gesteldheid van Zeeland. Dat deze vijf factoren niet los van elkaar staan, zal bij enig nadenken duidelijk zijn. Immers, een goede trai ning op een goed veld kweekt enthou siasme en als dat enthousiasme er is zal men alles in het werk stellen om een goede trainingsmogelijkheid te krijgen. Daar is een wisselwerking tussen. Zo is het ook met het gebrek aan velden en de toestand van de vel den: als er haast niets te krijgen is, zal men immers al gauw geneigd zijn genoegen te nemen met een terrein dat eigenlijk niet .zo geschikt is. En kan men een dergelijke wisselwerking ook niet vinden tussen de hogere kos ten en het gebrek aan animo? Als er cnimo voldoende zou zijn, zou men te gen die hogere kosten heus niet op zien Enthousiasme nodig! Nu kunnen we lang en breed over al die andere factoren uitweiden de Zeeuwse Zaterdagmiddagovetballers zul len moeten beginnen met de hand üt eigen boezem te steken en te erkennen, dat er meer lauwheid is, dan verwacht mag worden van mensen die een sport intensief willen beoefenen. Ga maar eens op een trainingsavond kijken. Wie treft U daar aan? Natuur lijk de mensen die U verwacht had te zullen vinden: de actieve leden die Za terdags op het veld een beter figuur slaan dan de anderen, die in die trai ning geen zin hadden. Waarom hadden ze geen zin? Als je dat zou vragen zouden er allerlei uitvluchten komen, want het enige eerlijke antwoord: „Ik wil wel graag voetballen, maar ik moet er geen moeite voor hoeven te doen!" zal niet zo vlug gegeven wor den! En dan is er nog een reden: Ver reweg de meeste clubs zijn niet in staat een goede trainer te betalen, En omdat de besturen toch wel in zien, dat training onontbeerlijk is, vertrouwen ze de leiding toe aan •Een spelmoment vit één van de wed strijden van Kloe tinge. Deze club heeft de laatste maanden -in Goes moeten spelen, om dat het eigen ter rein grondig onder handen moest wor den genomen. Ech ter.de eigenaar van het Goese veld wil voorlopig ook geen toestemming meer geven voor het spelen van wed strijden, daar ook hij anders de grasmat wel kan afschrijven. En zo tobt men maar voort in Zee land. '.Foto Zw, Dagbl.J. een van de goede spelers. En nu kan het zijn, dat die mensen uitstekende voetballers zijn maar het is zeer de vraag of ze over de kennis be schikken die voor sporttraining nu eenmaal vereist is en.of ze over de tact beschikken om hun mede spelers aan het werk te zetten. Er heerst nu eenmaal onder de spelers meestal een zekere rivaliteit en dat is gezond maar dat brengt ook met zich mee, dat men zich niet al tijd even gemakkelijk onder de lei ding van een ander schikt. De uit drukking „Vreemde ogen dwingen is ook hier van pas! Het gaat toch goed? Met het bovenstaande zullen de meeste sportbeoefenaars het wel eens zijn. Maar toch zullen ze met dit ar gument komen, dat het Zeeuwse Za terdagelftal een van de beste is van Nederland, dus dat het er toch nog niet zo slecht voorstaat met de Zeeuwse voetbalsport. Dat eerste wil ik graag toestemmen, maar de conclusie is fout! In dat vertegenwoordigende elftal zit ten elf topspelers maar laat nie mand zich wijs maken, dat het voetbal dat Zaterdags op de Zeeuwse velden gespeeld wordt een afspiegeling is van het spel van die topspelers. Het lijkt er niet op! Want heus, twee of drie goede spelers in een elftal kunnen het spelpeil niet omhoogtrekken, ook al doen ze nog zo hun best. De anderen zullen hen als voorbeeld moeten ne men en door intensief trainen moeten trachten ook zo ver te komen. Dan zal het Zeeuwse Zaterdagmiddagvoet bal met sprongen vooruit gaan. Als het enthousiasme er maar is! Als ik nu nog eens aie vijf oorzaken, die ik in het begin heb opgesomd, be kijk, dan weet ik dat, als ik die eerste, dat gebrek aan animo, zou kunnen wegschrappen, omdat aan dat enthou siasme nieuw leven is ingeblazen, ik dan ook de punten drie en vijf kan wegstrepen! Want dan komen er goede trainers en dan tellen die kosten niet meer zo zwaar. Want als er enthousi asme is, dan komen er ook resultaten en als er resultaten geboekt worden, dan komen er ook supporters. Dan kan de penningmeester van de club lachen en dan kan de voorzitter eens met een goede trainer gaan praten. En mis schien. misschien vindt men dan ook wel iets op die gebreken uit de punten twee en vier, dat gebrek aan goede velden. Want met geld is iets te bereiken en als een gemeentebestuur ziet hoe de gehele gemeente zich met groot enthousiasme achter de voetbal club schaart, och, dan zal het allicht eens wat meer voor zo'n club doen dan wanneer het maar een saaie, inge slapen boel is! Met enthousiasme.... kom sport- broeders, de schouders er onder gezegd. Of: „De scheidsrechter was oorzaak, dat het spelpeil beneden de maat bleef!" Ook al niet zo opwekkend voor deze man, maar toch altijd nog beter te verdragen dan een pak slaag als spelers en/of publiek het niet eens geweest zijn met zijn beslissingen# Want het mishandelen van een scheids rechter komt ook nogal eens voor! We behoeven toch niet te betogen, dat dit alles radicaal fout is! Natuur lijk maakt een scheidsrechter ook fou ten, want hij is ook maar een doodge woon mens, die weliswaar beschikt over een behoorlijke kennis van zaken (want je wordt niet zo maar man-met -de-fluit; daar moet ook een examen aan voorafgaan!), maar die toch ook vergissingen maakt. Inderdaad kunnen die verkeerde beslissingen wel eens nadelig zijn voor een bepaalde partij en dat is dan jammer en het is ieders goed recht om daarover na afloop eens m vriendschappelijke sfeer met de scheidsrechter te praten. Maar het kan nooit een reden zijn om die man er boos om aan te kijken, om hem daar voor uit te schelden hetzij tijdens of na de wedstrijd, hetzij in een wed strijdverslag. En nog veel minder kan dit een reden zijn om hem daarvoor te mishandelen! Want waar gaat het om bij het voetbalspel? Toch om het spel en niet om de knikkers! Daarbij heeft ieder de plicht het zo goed mogelijk te doen en het is heel gezond, dat men er een eer instelt te winnen maar als men verloren heeft, zelfs al is een foutieve beslissing van de scheidsrechter daarvan de oorzaak, wat dan nog? Het is spijtig, maar sport vraagt voor alles sportiviteit en een kenmerk van sportiviteit is dat men ook een nederlaag met een lachend gezicht kan dragen! Trouwens, met die fouten van de scheidsrechters valt het heus. wel mee! Geloof me: het „instorten van het spel- peil heeft heus altijd andere oorzaken aan een scheidsrechter. Hoogstens kan het moreel van een ploeg ingestort zijn na een foutieve beslissing van deze wedstrijdleider en dat pleit dan niet voor die ploeg! Laten we liever deze mensen in ere houden. Ze ver dienen werkelijk onze waardering! Ingezonden Mededeling (adv.) bij Vader. Moeder en Kind De strijd begint op 5 Maart a.s. UTRECHT, 18 Febr. Vrijdag 5 Maart a.s. zal te Utrecht het tournooi om het per soonlijk kampioenschap van Nederland beginnen met deelneming van de heren J. H. Ansems (Amsterdam), P. Beers (Noord Scharwoude), A. van den Berg (Gouda), P. Bergsma (Wartena), J. M. Bom (Rotterdam), ir G. van Dijk (Wage- ningen), F. Gordijn (Den Haag), A. de Graag (HeusdenW. H. J, Hartgers (Apeldoorn), W. Huisman (Leiden), A. Jurg (Apeldoorn), R. C. Keiler (Amster dam), H. Laros (IJmuiden), P. Roozen- burg (IJmuiden) en W. Roozenburg (Rot terdam) De officiële opening zal Zaterdag 8 Maart geschieden. Gedurende zeven ach tereenvolgende weken wordt steeds op Vrijdag, Zaterdag en Zondag gespeeld, steeds in de recreatiezaal van de druk kerij Van Boekhoven aan het Begijnehof. Aangezien vier deelnemers op Zondag niet willen spelen, was het noodzakelijk de overigen ieder twee maal op Vrijdag m te delen, behoudens de heren Beers ea Bergsma, die slechts eenmaal op Vrij dag zijn opgesteld. (Wij kunnen niet an ders dan waardering hebben voor de wei gering der vier om op Zondag te spelen Leert men het nu werkelijk nooit om evenementen als deze geheel op de werk dagen te organiseren?)

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5