NIEUW GUINEA BEHOORT BI 1 INDONESIË ver Instemming met besluit van de Grote Vier r Zwakke schakels ia de Zeeuwse dijken zullen worden versterkt Terug naar hun eigen tehuis Voortdurende onrust in Calcutta Terugtrekking niet-Amerikaanse troepen uit Japan Programma van Scelba PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Buitenlandse politiek van Djakarta: Unie met Nederland moet spoedig van de baan Speciaal bureau INSTALLATIE RA DIOR A AD Geen uitvoer meer van sinaasappelen Oostenrijk in rouw Hoge Commissarissen in Duitsland nemen contact op SNIPPER NIEUWS' lïitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor'. Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Viissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2713 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 20 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. schrijft één van onze redacteu ren over de voetbalsport. Het is een betoog, waarin wordt aange drongen op sportiviteit door een goede gemeenschapszin en wat het materiële betreft op gunstige omstandigheden (o.a. terreinen) voor de clubs om hun idealen te kunnen nastreven. DJAKARTA, 19 Februari De Indonesische regering blijft bij baar standpunt, dat West-Irian behoort tot het grondgebied van de Repu bliek Indonesia, Zij zal niet ophouden te strijden voor de nationale eis, om dit gebied terug te winnen. Dit zegt de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken in het schriftelijke antwoord op de algemene be schouwingen op de begroting 1952—1953. Zij zal niet ophouden, pogingen in het werk te stellen opdat deze ophef fing zo spoedig mogelijk zal worden verwezenlijkt. De Indonesische regering hoopt, bin nen niet al te lange tijd te kunnen overgaan tot het bekend maken van de uitvoering van haar politiek met betrekking tot de kwestie-Irian en de opheffing der Unie. De regering zegt verder, dat zij niet alle maatregelen bekend kan maken die zij in dit opzicht heeft genomen. Dat haar aandacht er voor echter niet is verminderd, aldus de regering, wordt bewezen door de op richting van het „Bureau Irian Ba- rat", dat rechtstreeks onder de mi nister-president staat. Dit bureau, welks taak het is samenwerking te brengen in het streven, West Irian zo snel mogelijk terug te winnen, zal niet alleen werkzaam zijn in het bin nenland, doch ook op internationaal terrein. Dat de minister van Buitenlandse Zaken de kwestie-Irian niet ter sprake heeft gebracht in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, was uitsluitend een beleidskwestie, aldus het schriftelijke antwoord. Op de ver gaderingen van de commissie der V.N. voor niet-zelfbesturende gebieden heeft de Indonesische gedelegeerde echter voortdurend de bevoegdheid van Nederland betwist om over West Irian verslagen uit te brengen, waarbij werd aangevoerd, dat Irian een deel is van het grondgebied van Indonesië. In haar antwoord zegt de regering verder, dat zij vanzelfsprekend ook aandacht schenkt aan het opheffen der Nederland-Indonesische Unie. DEN HAAG, 19 Februari „Onder het uitspreken van de wens, dat God, die oorsprong en doel van alle orde is, U de kracht en wijsheid moge schen ken, die voor het vervullen van deze taak onontbeerlijk is, verklaar ik bij deze de Radioraad in de nieuwe sa men-stelling geïnstalleerd". Met deze woorden heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mr J. M. L. Th. Cals de radioraad ge ïnstalleerd. Deze plechtigheid had plaats in het ministerie van O. K. en W. te Den "taag De r#tu»aad al in de komende ja ren, nu by andermaal met vele pro blemen geconfronteerd wordt, veel nut hebben van alles wat de vroegere raad in deze kwarteeuw heeft gepresteerd. De minister bracht hulde aan de leden die 25 jaar lang lid waren geweest van de raad en deelde mee dat prof. W. No- let, benoemd is tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Minister Cals meende, dat de Radio raad als voornaamste taak zou hebben het van advies dienen over de vraag hoe wanneer de Tweede Kamer zich met het televisiebeleid zou kunnen verenigen dit mettertijd geïncorpe- reerd moet worden in de omroepwet, welke wet reeds in de Staten-Generaal is aanhangig gemaakt. De minister noemde nog enige pun ten waarover hij advies verwachtte De bouw van een definitieve studio, het vraagstuk van de reclame in de televisie, de kwestie van de bescher ming van de televisieuitzendingen, de samenwerking met andere Europese landen, de keuring van de program ma's en de controle, een eventueel on derzoek naar de invloed van de tele visie op de jeugd, het gezin en de ge hele samenleving en het vraagstuk van de verdeling van de zendtijd. AMSTERDAM, 19 Febr. De Spaanse regering heeft gisteren de verdere uit voer van sinaasappelen naar Nederland en een aantal kleine landen verboden. Volgens de recente oogstramingen is het grootste gedeelte van de oogst in Spanje door vorst mislukt. Het resterende ge deelte van deze oogst zal nu uitsluitend voor de uitvoer naar Duitsland, Engeland en Frankrijk worden gereserveerd, om daarmede voor de Spaanse economie noodzakelijke invoer uit deze landen op gang te houden en te bekostigen. CALCUTTA, 19 Februari Voor de derde achtereenvolgende dag hebben zich gisteren te Calcutta ongeregeld heden voogedaan naar aanleiding van de staking van 25.000 leraren in West Bengalen. De politie zag zich genood zaakt van haar vuurwapens gebruik te' maken. De betogers reageerden hierop door het werpen van stenen en eigen gemaakte bommen. Een politieman werd hierdoor ernstig gewond. Onge veer 200 personen werden aangehou den. Benden van de Mau Mau hebben in het Emboereservaat negen christelijke scho len platgebrand, zo deelt het hoofdkwar tier van het Britse leger mede. Dit reser vaat ligt op de Zuidelijke helling van de Keniaberg. WASHINGTON, 19 Februari Diplomatieke vertegenwoordigers van lan den, die hebben deelgenomen aan de strijd op Korea hebben het besluit van de Grote Vier om in April een conferentie over Korea te houden met in- instemming begroet. Dit is gebleken op een conferentie van de zestien landen, die te Washington werd gehouden en waar het besluit van de vier ministers nader uiteen werd gezet. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjoeld, verwelkomde dit besluit van de Grote Vier als een grote stap ter bevordering van de doeleinden van de Verenigde Naties. In Zuid-Korea heeft men minder De gevolgen van deze Spaanse maat regel voor de invoer en verzorging van de Nederlandse markt met sinaasappelen zijn nu nog niet te overzien. De Nederlandse importhandel streeft er naar in versneld tempo sinaasappelen uit Amerika aan te voeren. Het zal ech ter wel op zijn minst een maand duren, voordat de eerste grote aanvoeren uit Amerika kunnen worden verwacht. NAIROBI, 17 Febr. Ongeveer SO leden van de Mau Mau zijn Woensdag gedood» in een hevige botsing met vei ligheidstroepen te Thika, 50 km ten Noorden van Nairobi. De golfclub te Thika werd door een afdeling van de Mau Mau aangevallen, evenals een po litiepost, enkele kilometers van de club. men gunstig gereageerd op de resultaten van de Berlijnse conferentie. De Zuid- koreaanse ambassadeur te Washington heeft bij de Amerikaanse regering ge protesteerd tegen het besluit om de conferentie met Rood China te houden. Het besluit was genomen zonder de Zuidkoreaanse regering erin te ken nen. Ook in nationalistisch China was men zeer ontevreden over de gang van zaken. OOSTENRIJK. Oostenrijk was vandaag geheel in rouw gedompeld. De kranten van de rechtse (Katholieke) Volkspartij in Eindelijk overeenkomst TOKIO, 19 Februari In de van daag te Tokio getekende overeenkomst betreffende de status van niet-Ame rikaanse troepen in Japan is bepaald, dat deze troepen binnen negentig da gen na het terugtrekken van de strijd krachten van de Verenigde Naties uit Korea, Japan zullen verlaten. De rechten en verplichtingen van de burgerlijke en militaire leden van de strijdkrachten van de V.N. worden door deze overeenkomst in hoofdzaak gelijk aan die der Amerikaanse mili tairen. Zij kunnen zonder paspoort en vi sum het land binnenkomen en verla ten, maar de overeenkomst geeft hun niet het recht zich blijvend in Japan te vestigen. Ook genieten de V.N.- militairen vrijdom van belastingen op bezittingen en van rechten op in het land ingevoerde goederen als auto's, meubilair en kleding. Geallieerde vliegtuigen en schepen mogen krachtens de overeenkomst be paalde havens voor de Verenigde Na ties binnenlopen zonder betaling van bepaalde rechten. De Japanse onderhandelaars had den tenslotte toegegeven op vele punten, nadat door de meningsver schillen de onderhandelingen twin tig maanden waren opgehouden. r 7 I ii4 San Marino heeft als 63ste staat het statuut van het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag onderschreven. Door onbekende oorzaak is Donder dag een raket afgevuurd van een straalvliegtuig, dat op een vliegveld bij Chicago stond. Het projectiel kwam terecht in een meisjesschool in de om geving. Geen van de 350 leerlingen werd echter gewond. De 1.190 be woners van het eiland Klaksvig (Fa- roër) hebben besloten geen belasting te betalen, zolang zij hun oude arts niet terug hebben. De arts wordt be schuldigd Van nazi-sympathieën. De bewoners zeggen geen belang in de politieke achtergrond van de arts te stellen. Zij hebben gedreigd zijn ver vanger in zee te gooien. Wenen verscheen met een brede zwar te rouwrand op de voorpagina. „Die Presse" schreef dat Oostenrijk een slag heeft verloren in de lange en bitter strijd voor de vrijheid. In Wenen kwam vandaag een me nigte van 25.000 personen bijeen om tegen de mislukking van de Berlijnse conferentie te protesteren. Op de span doeken stond te lezen: „Geef ons een Staatsverdrag. Weg met de bezetting. Oostenrijk wil vrij zijn". DUITSLAND. De Westelijke Hoge Commissarissen in Berlijn hebben reeds besloten con tact op te nemen met hun Russische collega om te praten over een verge makkelijking van het verkeer en han del tnssen beide delen van Duitsland. In een gemeenschappelijke verkla ring hebben de Westelijke ministers gezegd, dat zij gebruik zullen maken van iedere gelegenheid om in Berlijn de contacten te vernieuwen om hier door een oplossing van het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk te vinden. Zij verzekeren nogmaals dat de Westelijke veiligheidsovereenkomsten slechts een definitief karakter dragen. Het paleis Het Loo geleek een slot uit een sprookje, zoals het daar besneeuwd lag temidden van een witte wereld, toen de laatste eva- cue's uit Zierikzee gisterochtend naar huis vertrokken, na meer dan een jaar liefderijk onderdak in het paleis te hebben genoten. Per bus trokken de Zeeuwse gasten met ongetwijfeld dankbare herinnerin gen, terug naar het barre eiland, dat ondanks de verwoestingen toch hunvaderland is geble ven. Zie ook ,,'t Zeeuwse Plakke- bord" op pagina twee. Minister Staf in de V.S. WASHINGTON, 19 Februari Mi nister Staf heeft gisteren te Washing ton verklaarS, dat Nederland gaarne zou zien, dat zo veel mogelijk eenhe den van de Amerikaanse Luchtmacht op zjjn grondgebied worden gelegerd. Hij voegde hier echter aan toe, dat het vraagstuk van het zenden van Ame rikaanse eenheden naar Nederland zich pas in de fase van inleidende be sprekingen bevindt. ROME, 19 Februari - De Ita liaanse Premier, de christen-demo craat Scelba, werd gisteren voort durend onderbroken door woeden de uitroepen van de banken van communisten, socialisten en fascis ten, toen hij het programma van de nieuwe regering bekendmaakte. In de Senaat en vervolgens in de Kamer van Afgevaardigden zei hij, dat de regering alles in het werk zal stel len om de democratie te beschermen tegen communistische of fascistische totalitaire stelsels. Hij betuigde op nieuw de Italiaanse trouw aan het-At lantisch Pact en zei, dat hij binnenkort het Parlement zou vragen het E.V.G.- verdrag te bekrachtigen. Bovendien lag het in zijn voornemen te pogen een rechtvaardige oplossing te vinden van het geschil met Zuid-Slavië over Triëst. Men verwacht dat de Senaat a.s. Donderdag zal stemmen over de motie van vertrouwen in de regering. De premier zei, dat zijn programma een wet omvatte om belasting-ontdui kers gevangenisstraf op te leggen, ver betering van de belasting-inning, ge leidelijke vermindering van accijnzen, verhoging van productiviteit, maatre gelen tegen werkloosheid, bescherming van de lire, krachtige voortzetting van landbouwhervormingen, goedkope be huizing van 200.000 arme gezinnen, een uitgebreid programma van publieke werken voor wegenaanleg, scholen bouw en waterwering, hogere lonen voor ambtenaren en grotere sociale ze kerheid. Samenwerking met Prop. bij voorbereiding Drie-eilandenplan MIDDELBURG, 19 Februari. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft de gehele dag besteed aan de bespreking van Zeeuwse problemen met de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en de leden van Ged. Staten. Hij was vergezeld van zijn secretaris-generaal, mr D. G. W. Spitzen, en de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland, ir J. H. v. der Burgt. „De besprekingen, die van half twaalf tot half zeven duurden, zijn in de hartelijkste sfeer gevoerd. Het wei en wee van Zeeland is uitvoerig de revue gepasseerd", zo zei de miniter ons na afloop. Dat het Drie-eilandenplan een belangrijk onderdeel der besprekingen vormde, was te verwachten. Aan de voorbereidingen wordt door het Tech nisch Bureauder Domeinen geregeld doorgewerkt. De minister heeft beloofd, dat Ged. Staten doorlopend op de hoogte zullen worden gehouden van de stand van zaken, zodat zij met hun plannen gelijk op kunnen werken. Het gaat daarbij om de vraag, waar de nieuwe veerhaven voor Schouwen zal komen en om de aansluiting van het wegennet. Mr Algera verklaarde, dat het m de lijn der verwachtingen ligt, dat het plan inderdaad zal worden uitgevoerd, al kon hij nog geen enke] tijdstip noemen. Het plan wordt ook bekeken in het kader der deltaplannen, al kan het los daarvan worden gediend F flnancierinff zal tzt- een begrotingswijziging worden in- Een tweede belangrijk onderwerp was de noodzakelijke dijkverhogingen. Na de eerste fase (het herstel) zijn wij nu in de tweede fase aangekomen, n.l. de versterking der zwakke schakels in de dijkringen. Daarna, volgt de slot fase, die afhankelijk is van de uit spraken der Deltacommissie: öf alge hele verhoging der dijken of afsluiting der zeegaten. De tweede fase moet worden gezien als een overgangsperio de. Met het maken der ontwerpen voor verhogingen is men al ver gevorderd. Over de financiering kon nog niets worden medegedeeld. Waarschijnlijk komt er een aparte wet voor. Al deze werken zijn technisch onafhankelijk van de deltaplannen, zodat daarop niet behoeft te worden gewacht. Zij zullen worden uitgevoerd in de gebieden, die binnen de eventuele af sluitingen komen te liggen. Voor de Wester-Schelde geldt dit dus niet. Ook op dit punt is er nauw overleg met het Prov. Bestuur. Minister Algera deelde vervolgens mede, dat de zeewering voor Zoute- land (die provisorisch is hersteld) bij zondere voorzieningen behoeft. De glooiingen van het duin moeten aan merkelijk meer aflopen en daartoe zal het noodzakelijk zijn, dat enkele hui- In enkele regels melden wij nog DAT alle werken van het aannemers- en handelsbe drijf Van Oord uit Werken dam op Schouwen-Duive- land a.s. Maandag zullen worden hervat. DAT de Sprookjesoptocht, die door de Kon. Vereniging „Uit Het VolkVoor het Volk" op 10 Juli a.s. wil or ganiseren een succes zal worden. Er zijn nu reeds dertien inschrijvingen voor groepen ontvangen van de buurt- en gymnastiekvereni gingen en men verwacht dan ook, dat het aantal deel nemers nog wel zal toene men. DAT gisteravond te Krab- bendijke de Ned. Fruitteelt Organisatie heeft vergaderd, in welke gemeente de Rijks- tuinbouweonsulent, ir J. J. van Hennik uit Goes gespro ken heeft over Economie in de fruitteelt. Er volgde een drukke bespreking op deze leerzame causerie. DAT eveneens gister avond te Krabbendijke de kiesvereniging „Trouw aan onze beginselen" heeft ver gaderd. De aftredende be stuursleden, de heren C. van Velzen, J. Zandijk en C. Nieuwenhuize werden her kozen en de plaats van de heer M. Guiljam werd inge nomen door de heer M. Weststrate Wzn. Tijdens de rondvraag werden enkele gemeenteproblemen bespro ken. DAT Vrijdag 25 Februari de raad van Terneuzen zal vergaderen. DAT de gemeenteraad van Ouwerkerk een bedrag van bijna zeventienduizend gul den heeft gevoteerd voor de aankoop van een dertiental krotwoningen, die nu met kleine reparaties voor tijde lijke bewoning geschikt zul len worden gemaakt. Bo vendien heeft men een be drag van bijna vierduizend gulden uitgetrokken om de nieuwe kleuterschool van centrale verwarming te voorzien. DAT de Kon. Mij „De Schelde" in 1953 gunstige bedrijfsresultaten heeft ge boekt. Dit blijkt uit het thans verschenen jaarver slag. Aan de op 8 Maart a.s. te houden aandeelhouders vergadering wordt voorge steld een dividend uit te keren van 7 pCt, tegen 6 pCt vorig jaar. Het winst saldo steeg van 627.000 tot 750.000. Op dit jaarverslag komen we Maandag uitvoe riger terug. DAT B. en W. van Viis singen de raad hebben voor gesteld de halve-dagsluiting op Dinsdag voor sigarenza ken te laten vervalllen. Het is gebleken, dat deze slui ting de winkeliers geld kost aangezien de klanten dan bij café's en bij hun kapper hun rokertje gaan kopen. Achttien van de twintig on dervraagde sigarenwinke liers waren voor opheffing van deze verplichting. DAT tot lid en voorzitter van de commissie, die tot taak zal hebben minister Mansholt te adviseren bij de voorbereiding van een wet telijke regeling van het Mid delbaar en Lager Land- en Tuinbouwonderwijs, ir M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Mjj is gekozen. zen ter plaatse worden geamoveerd. De voorziening zai echter worden be perkt tot het absoluut noodzakelijke. De minister heeft 14 dagen geleden de Polder Walcheren opdracht gegeven een plan te maken. Ged. Staten, die de noodzaak volledig inzien, zullen de zaak met het gemeentebestuur aansnij den. Over de duinen bij Oostkapelle werd medegedeeld, dat deze op de verant woorde hoogte zullen worden gebracht. DE WEGEN. Nieuws was ook, dat voor de ge hele provincie een onderzoek zal worden ingesteld naar een andere verdeling der wegen, op het Rijks- en het Provinciaal Wegenplan. Het is niet mogelijk, dat in eerste in stantie dé weg Hoedekenskerke 's-Gravenpolder door het Rijk zal worden overgenomen en dat de oude Postweg van Goes over Kapelle naar Yerseke naar de Provincie overgaat. Inleidende besprekingen werden ge voerd over de bouw van één of twee nieuwe schepen voor de veren op de Wester-Schelde, alsmede over de eisen, die aan deze boten gesteld dienen te worden. In principe ging de minister accoord met een lengte van 100 meter. De onrustbarend groeiende tekorten op deze veren kwamen eveneens ter sprake, met daarbij de vraag of en zo ja in boeverre de Provincie in deze te korten kan bijdragen. De tarieven werden aan een beschouwing onder worpen, waarbij het zowel ging over een eventuele verhoging der bestaan de als over de invoering van nieuwe tarieven, met de mogelijkheid om tot uniformiteit te komen. De positie der calamiteuze polders en waterschappen en de financiële toe stand dezer lichamen in het algemeen was zo ongeveer het slothoofdstuk. Mi nister Algera deelde mede, dat het rapport der Commissie-Harmsen in handen der nieuwe Commissie Finan cieel Bestel Waterschappen is gegeven e.n rï.e Commissaris zei, dat na de in lichtingen, die de minister had ver strekt, Ged. Staten thans verder kun nen handelen wat de concentratie van polders betreft. DE BILT ZEGT: Vorstmaar ook dooi! DE BILT, 19 Februari Nevelig weer met veel bewolking en tijdelijk wat regen of sneeuw. Matige tot zwak ke wind tussen Oost en Zuid. In het Zuidwesten van het land temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi, in het Noordoosten over het algemeen lichte vorst. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.46 u., onder 18.04 u. Maan op 22.39 u., onder 8.22 u. Hoogwater Zondag 21 Februari: Viissingen: 3.59 u. 1.99 m., 16.22 u. 2.05 m. Terneuzen: 4.30 n. 2.16 m., 16.50 u. 2.22 m. Wemeldinge: 5.50 u. 1.62 m., 18.06 u. 1.78 m. Zierikzee: 5.30 u. 1.36 m., 17.55 u. 1.52 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1