VAN VROUWEN VOOR VROUWEN MAN EN VROUW DRIE VOORDELEN IN ÉÉN JAPON D EEN PEIGNOIR r- Ewu-UMpke, u-a&cUng, Opvoeding tot het huwelijk is van groter waarde dan het „dokteren achteraf" öe voqeLtjes in zes menu's voor deze week Een modepraatje voor jongens en meisjes -,v s 'u In het weekblad „De Hervormde Kerk" wordt een artikel gewijd aan het boek van een vrouwelijk Ameri kaans professor, dat tot titel heeft: „Man en Vrouw". Men begrijpt, daar „stapte" ik op af, zodra ik de krant opengeslagen had. Een boek door een vrouw geschreven en ook handelend over ons, vrouwen. De Amerikaanse schrijfster, Margaret Mead vertelt hoe de omgang der jongelui is en welke consequenties dat voor het ver dere en voornamelijk het huwelijks leven heeft. Men gaat onderling veel uit. De afspraakjes zijn legio, maar worden gemaakt voor één avond. Na tuurlijk kan daar een verloving uit volgen en dan het huwelijk. Er is een soort onderlinge wedstrijd tussen de jongens en de meisjes, v.-le de meeste afspraakjes kan maken met een ge vierd persoontje in hun eigen jonge wereldje. Dan bewijst men dat men al „iemand" is. Doch al die gezellige uitgangetjes verbinden tot niets voor lopig. Doch denk eens in, wat dit aan zelfbeheersing kost. O als dit steeds zo doorgaat. Maar meisjes en jongens staan daarin als gelijke naast elkaar. In de loop van de tijd wordt er na tuurlijk één de uitverkorene. Nu zegt de schrijfster echter, dat dit jeugd- spel zijn funeste invloed uitoefent in het huwelijksleven, want het meisje dat jarenlang gewend was als speel kameraad als gelijke naast de jongen te leven, heeft daardoor vaak de rech te gesteldheid verloren om te komen tot de volledige o-ergave, die men als voorwaarde voor een gelukkig huwelijk stelt. Vanzelf komt de schrijfster dan op het grote probleem van de vele echt scheidingen. Dat is in Amerika erg. De schrijfster vindt dit ook een ont stellend iets, doch het is gelukkig, dat zij kan constateren, dat een jon gere en krachtige generatie er aan werkt het huwelijk veilig te stellen en veilig te blijven stellen. Ze schrijft: „De samenleving als geheel is zich meer bewust geworden van de enorm hoge eisen, die aan het huwelijk ge steld moeten worden en van de be hoefte aan een groot aantal nieuwe maatregelen, zoals deskundige voor lichting vóór en in het huwelijk, kleu terscholen en dergelijke, om de in spanning te verminderen van elk jong paar, dat genoodzaakt is om ge heel alleen een volledige levenswijze te ontwerpen, die past in de wereld, waarin zij zich bevinden. De mevrouw, die in „De Hervormde Kerk" dit boek behandelt, is het daar mee geheel eens, want „opvattingen, waarvan sommigen gelijk zijn aan de Amerikaanse betreffende het huwelijk hebben ook in ons werelddeel het euvel van de echtscheiding doen toe nemen. Met Margaret Mead, zijn we van oordeel, dat deskundige hulp en steun aan gehuwden bij elke moeilijk heid, die zij te overwinnen hebben, nood kelijk is". Zonder iets kwaads te willen zeg gen van al die mensen, zeer deskun dig, die dit zo maar op hun eentje doen, of dat ze in team op een bu reau gezamenlijk trachten vele men sen door hun mc riten heen te hel pen, ik geloof, dat men toch bij al deze dingen bij het verkeerde eind begint, als men doet net .Is de vrou welijke orof. in Amerika, die denkt dat de narigheid het gevolg is van de omgang der jongelui. Het begin, hetzij goed of kwaad, zit altijd in het gezin en daar moeten we beginnen. Als de jonge vrouwen deze wijsheid nog niet kunnen opbrengen, dan maar de ouderen voor het front geroepen. Niet de stokouden, die geen eigen gezinfltaalr. meer hebben, neen zij die nog in het volle even staan met hun opgroeiend kroost. Zij, die de eerste moeilijkheden al ebben overwonnen, die moeten doelbewust gaan zien, dat zij bouwen a 1 de toekomst als ze eigen huwelijk zo weten te maken, dat de kinderen, groot geworden, daarop terugzien, als op iets dat goed en gaaf was. Daarover hoef je eerst met de kleine kinderen niet te pra ten of te preken. Alleen maar het voorbeeld gev°n. Dat gaat niet van zelf. Wat gaat er wel vanzelf, dat goed is en naar Gods gebod? Daar voor moet altijd gestreden worden. En dan is ee. rname taak, hier mee in de opvoeding te rekenen, dat die kleine hummel van nu, eens de man van een jonge vrouw zal zijn, en ons aardig m lisje, de vrouw van een jonge klant, die met haar samen een huwelijk zal opbo 'wen. Nog eens daar over i raten? Hoeft niet te veel. Misschien als ouder zijn, maar leer die jongen, dat meisje, in de kleine dingen van hun eigen leventje, wat trouw is. Als ze iets beloofd hebben, moet dat woord gestand worden gedaan. Leer, dat ze ook al kost dat wat narigheid, dat ze vólkómen oprecht moeten zijn in hun handelen met elk ander mens. Leer ze, dat ze niet in de eerste plaats alléén om zich zelf moet denken. Sla de kinderen eens goed gade als ze aan tafel zitten en het hun eens geoorloofd is, zelf hun portie te nemen van een extra lekker hapje. Leer ze, zo aan eigen tafel, om toe te zien, dat ook anderen hun deel krijgen, dan gaat dat later in het huwelijk gemakkelijker, dan dat men van jongensaf gewend is alleen om zichzelf te denken. Ach het zijn allemaal van die vanzelf sprekende dingen, zou men zeggen. Zulke on nozele kleinigheden. Ja, maar daar gaan de meeste huwelijken aan kapot, omdat de late grote conflicten meestal met zulke zielige nietsjes zijn begon nen. Ik las eens, al lang geleden een artikel van iemand, die door zijn werk veel te maken had met zulke ge derailleerde huwelijken. Hij schreef ove. oen echtpaar, d t het niet met elkaar kon uithouden, want klaagde de man, zijn vrouw wilde nou nooit eens zulke lekkere bonensoep koken als zijn moeder voor hem deed, om dat zij die zelf niet lustte en ja dan waren er later nog meer zulke dingenEn de vrouw vond, dat haar man maar altijd om zich zelf dacht en nooit eens iets deed om haar het leven gemakkelijk te maken, want waarom moest hij nou altijd per se in bad als die kamer net ge daan was en Je hulp, die dit werk deed al weer vertrokken, terwijl hij zeeën van tijd had om het eerder te doenJe zou om zulke dingen kunnen lachen, zo futiel zijn ze, maar daar gaat een gezin aan ten gronde, omdat natuurlijk deze kleinigheden niet opzichzelf staan, maar een zijn van de reeks die door het eerste feit gekarakteriseerd is. En wie spreekt er van kleinigheden? Zegt het spreek woord niet, de gestadige droppel holt de steen uit. Als je dag aan dag te zien krijgt, dat je huwelijks partner het leven precies alleen naar eigen believen inricht, dan vraag je je zelf af, wat is dan een huwelijk? En met deze „kleinigheden" hebben we te maken in de opvoeding van de kinderen. Ze moeten van heel jong af daarvoor -.-orden klaargemaakt. Vaak denk ik aan het verdrietige ge zicht van een nog jonge vrouw, die hard moest vechten om van haar huwelijk iets te maken, en die haar eigen kroost een voortreffelijke op voeding gaf. „Met alle kracht, die ik heb", zei ze, „zal ik proberen te voor komen, dat schoondochters me ook later niet vloeken in mijn graf omdat ik niet die ellendige zelfzucht heb ontdekt, al wordt die verbloemd ach ter snoezige maniertjes. Of als ik één van de jongens of mijn kleine meisjes niet gevoelig heb gestraft voor hun liegen". Natuurlijk kunnen wij met de bes te opvoeding onze kinderen niet vol maakt krijgen. Maar toch een juist inzicht in de moeiten en mogelijk heden die de opvoeding met zich brengt en daarbij een gestadig gebed, daarvan te zamen zullen toch betere resultaten te zien zijn, dan de zo goedbedoelde hulp van anderen als het eigenlijk al te laat is. Daarom is ons leven, al doen we dan ook geen daverende dingen, die in de krant komen, van zo ontzaglijk veel belang. Maja. Kleine Jimmy zit voor 't raam eet zijn boterham, wie daar op de vensterbank bij hem zitten kwam? Sjiep, sjiep, sjilpt de kleine mus 't is hier buiten koud, 'k hoop dat je wat kruimeltjes voor mij overhoudt, overal is ijs en sneeuw en wij hebben niets geef ons nu jouw kruimeltjes dan hebben wij ook iets. Mam kwam bij haar jongen staan en zei: wat is dat? dat is voor de vogeltjes, ik heb genoeg gehad. Nu zat op de vensterbank al een hele rij, Mam gaf toen de stukjes brood, deed er water bij. Mam, dat zullen we altijd in de winter doen. Jim kreeg van zijn mam daarvoor op zijn wang een zoen. A. JAMOEL-HORJUS. <S#?>®s=S> <955S><&5© <a#n> <3^S><Ssf^<SsS5> <&£S> Modieus Warm Draagbaar Practische aanleg. E japon, die bij dit artikel geschetst is, bezit mijns in ziens vele goede kwaliteiten. In de eerste plaats is ze om ver schillende redenen modieus, daar naast bijzonder geschikt voor het Nederlandse klimaat en tenslotte kan zij door vrouwen van allerlei leeftijd gedragen "worden, die er in dat geval zeker van kunnen zijn, dat zij er keurig verzorgd uitzien. Nieuw in de zin van modern is dit jurkje zowel door stof als door coupe. De stof is licht geajoureerde wollen tricot, dus kant. Heerlijk warm is die dubbel geweven wollen jersey van de beste soort en zij voegt zich prettig naar het lichaam zonder dat we bang behoeven te zijn dat zij plaatselijk zal uitrekken. Het moderne in de coupe zijn de ingezette mouwtjes en de plissé-baan middenvoor. Het ceintuurtje is van zwart peau-de-suède, voorzien van een imitatie gouden gespje en uiteinden; de bolvormige „gouden" knoopjes passen hier goed bij en geven juist dat cachet, dat men verwachten mag van een mooie japon. Natuurlijk is de wollen kant niet de enige geschikte stof voor dit model: allerlei wollen stofjes, effen of met een fijn ingeweven patroontje, liefst kleur op kleur, kunnen ervoor ge bruikt worden. Allerlei kleuren die goed met zwart samengaan, zijn er- EEN van de eisen, die we aan een warme maaltijd stellen is, dat er voldoende eiwitten in voorkomen. Door de naam zouden we misschien den ken, dat eiwit speciaal in het wit van een ei te vinden is, maar dat is niet zo. Deze voedingsstof komt in het gehele dieren rijk voor, dus ook in vlees, vis, melk en kaas: bovendien in de zaden van plan ten: erwten en bonen, graan en noten. In iedere maaltijd van onderstaand menu is een eiwitrijk gerecht opgenomen. Zij ma ken de maaltijden duurder, maar voedzamer en smakelijker. Het zal ons lang niet altijd gelegen komen om een vlees- of kaasgerecht op tafel te brengen. Dit hindert ook volstrekt niet, als wij het dan maar niet zonder meer weglaten. Het is belangrijk dat er voor een vervanging gezorgd wordt. Gemakkelijk, ge zond en niet duur zijn de melk- en karne- melkgerechten. Zij bieden daarbij het voor deel dat we ze net zo stevig of licht kunnen maken als we willen. Zijn de menu's ons te bewerkelijk, te duur of misschien juist niet uitgebreid genoeg, dan moet U zeker eens aan een melkgerecht denken. MENU'S. 1. Griesmeelsoep - carbonaden, aardappelen, spruitjes, jus appelmoes met vla. 2. Erwtensoep met soepgroenten drie-in- de-pan. 3. Rest erwtensoep corned beef of ham, aardappelen, andijviesla. 4. Gebakken haring, aardappelen, winter peen. 5. Gehakt, zuurkoolstamppot. 6. Rest gehakt, aardappelen, koolraap, jus. 7. Kaaspannekoek, aardappelen, prei, jus. 1. Voor de soep nemen we eens een stukje schenkel en wat kruiden. Het soepvlees bewaren we voor de erwtensoep van de volgende dag en als er bouillon over is, gaat die er ook door. In dit jaargetijde zal het bewaren van vlees en bouillon geen moeilijkheden opleveren. De spruitjes worden 30 minuten voordat we aan tafel gaan met een bodem kokend water en zout opgezet, en op het laatst met een stukje boter of margarine en desgewenst nootmuskaat omgeschud. 2. Voor de voedzaamheid doen we een flinke scheut melk en een stukje boter of marga rine door de soep en op het laatst een paar eetlepels fijngesneden selderij - of peterseliegroen. Na een stevige soep is een vruchtensla lekker, na een minder dikke soep een gebakken gerecht. 3. Andijvie dient zeer fijngesneden te wor den als hij tot sla wordt verwerkt. Een pittige slasaus met wat aroma, mosterd of peper smaakt er goed bij. Wie echter de smaak wil verzachten, kan hangop, yoghurt of karnemelksaus nemen. 4. De haring kunnen wij in zijn eigen vet bakken of in een weinig olie. 5. De zuurkoolstamppot kan bereid worden van rauwe, fijngesneden zuurkool of van gekookte zuurkool. In het eerste geval nemen wij op 2 kg aardappelen kg, in het tweede geval 1 kg zuurkool. 6. Koolraap doen we op in een melksausje met nootmuskaat. 7. Van prei behoeft alleen het harde, don kergroene gedeelte weggesneden te wor den. De kooktijd van prei is 15 minu ten. Aan prei wordt door veel huis vrouwen een scheutje azijn toegevoegd. Kooknat kan in soep worden gebruikt. Griesmeelsoep. 200 g schenkelvlees, een stukje ui, een paar takjes peterselie, een laurierblad, zout, 50 g (4 afgestreken eetlepels) griesmeel, peterseliegroen. Het vlees wassen en opzetten met tuirn een liter water, zout, de groenten en het laurierblad. Het geheel aan de kook brengen en zachtjes 3 uur laten trekken. De soep zeven, het vlees van het been nemen en in stukjes snijden. Een deel van het vlees in de bouillon terugleggen. Het griesmeel in een pannetje voorzichtig lichtbruin rooste ren, onder roeren met een vork. De gries meel aan de bouillon toevoegen en in rfc 10 minuten gaarkoken. De soep afmaken met zeer fijngesneden peterselie. Kaaspannekoek. 200 g bloem of bakmeel, 1 melk, 150 g belegen kaas, zout, boter, mar garine of vet. De kaas raspen. De bloem of het bakmeel met de helft van de melk tot een glad deeg roeren en verdunnen met de rest van de melk. 100 g kaas en zo nodig een weinig zout er door roeren. Van het beslag panne koeken bakken in hete boter, margarine of vet. De koeken pas keren, wanneer zij aan de bovenkant opgedroogd zijn. De panne koeken op elkaar stapelen met geraspte kaas er tussen. De koeken warm opdienen en in punten snijden. voor aan te raden: oud-rose, zacht (niet te licht) blauw, de nieuwe oker- kleur cognac, enz. Wilt u er overdag mee uitgaan, kies er dan een eenvoudig, rechtlijnig zwart hoedje bij en halflange zwarte glacé handschoenen. De rug van het japon- In Zeeland verdwijnen de klederdrachten. Men kan dit betreuren (en het is te betreuren!), maar men kan de klok niet terugzetten. Nu komt dus het gewone jurkje ervoor in de plaats kleding die aan mode onderhevig is en die van jaar tot jaar een ander accent krijgt. Ook de Zeeuwse vrouw zal zich daaraan niet kunnen onttrekken. Dit betekent natuurlijk niet, dat men maar domweg moet aanlopen achter datgene, wat „modekoningen" als mooi en goed voorschrijven al tijd zal iedere vrouw die mode aan zichzelf moeten aanpassen, daarbij overwegend wat haar staat of niet staat en wat men al dan niet in de Zeeuwse gemeenschap dragen kan. Hierbij is voorlichting wel onontbeerlijk en op onze vrouwenpagina verdient die zeker een plaats. Wij hebben hiervoor een medewerkster gevonden, een geboren Zeeuwse, maar een die volledig op de hoogte is van alles wat in de modecentra gebeurt. Van tijd tot tijd zult U op deze plaats artikelen van haar hand aantreffen. En wie vragen heeft kan via de redactie van ons blad ook bij haar terecht. =J netje is, dit tussen haakjes, helemaal glad. Plissé en kant. In het begin van dit artikel heb ik geschreven dat zowel plissé als kant zeer modern zijn. Daarom geef ik nog 'n paar ideeën voor modellen, waarin fijne, geplisseerde stof is verwerkt. Omstreeks de jaarwisseling kwam het Parijse modehuis Lanvin-Castillo met een geklede japon van zandkleurige, wollen foulard. De rok is rondom van naar onder toe wijder uitlopende plis sé vervaardigd. Beneden de taille die zo strak mogelijk gehouden is, springt dit gezellig uit. Het helemaal gladde lijfje met lange, ingezette, nauwe mou wen is langs de ruim uitgesneden, ron de hals versierd met een rand borduur sel van gouden pailletjes en glazen steentjes. De mannequin, die deze jurk op een show toonde, droeg er een vlot klein baretje en dito mofje van ocelot bij, terwijl tamelijk lange, zwart suède handschoenen het geheel completeer den. Lijfje en rok waren gescheiden door een pl.m. 4 cm brede ceintuur die vrijwel gefingeerd was, d.w.z. zij was zo glad en onopvallend mogelijk op het lijfje genaaid. f Castillo, de Spanjaard. Zojuist had ik het over het mode huis Lanvin-Castillo. U weet mis schien, dat de vrouw, die dit modehuis in het leven heeft geroepen en tot aan zijn heeft gebracht, Jeanne Lanvin, als naaimeisje op een atelier begonnen is. Door haar grote talent is ze rijk ge worden en bijna tot haar laatste le vensjaar (ze is onlangs op 80-jarige leeftijd overleden) .heeft ze zich met ontwerpen bezig gehouden. Haar doch ter, getrouwd met een markies, heeft niet het talent van haar moeder en zo zwaait thans de Spanjaard Castillo de scepter in dit modehuis. En op een meesterlijke wijze, zij het dat zijn cre aties meer geschikt zijn voor de don kerharige Zuideuropese vrouw en voor het felle Zuidelijke zonlicht, dan voor ons, Noorderlingen. Zo bedacht hij de ze charmante combinaties: zeer wijde, vrij lange en cirkelvormig geknipte rokken van dun vilt in heel warme kleuren blauw of rood, op regelmatige afstanden versierd met 'n baan plissé die in de taille als een bundeltje bij elkaar genomen is en onderaan dus uitwaaiert. Daarboven draagt men een strak zwart truitje of een gladde witte blouse met korte of lange mouwen. Als afscheiding dient een ceintuur die de kleur van de rok herhaalt en die bo vendien versierd is met goud of zilver. Voor het Nederlandse jonge meisje of de slanke vrouw zitten hier toch zeker ook mogelijkheden in. Maar de kleu rencombinaties dienen dan iets gema tigder te zijn zoals smaragdgroen met zwart, honinggeel met bruin, enz., en dan een ceintuur die o.a. de kleur van de rok vertoont. BERNARDA. MAAR weinig kinderen hebben de gewoonte om zich direct al na het opstaan aan te kleden. Liever scharrelen ze nog wat rond in pyama of nachtpon, kruipen nog eens even bij mamma in bed en rennen dan weer weg om nog even met een geliefd stuk speel goed te kunnen spelen. Dat is niet erg, als men er maar aan denkt, dat het jonge lichaam beschermd moet worden tegen de overgang van het warme bed naar de koude van slaapkamers en gangen. Het vreemde is, dat de meeste ouders wel voor pantoffeltjes zorgen, maar het on misbare kledingstuk, het peignoirtje, vergeten. Terwijl juist de kinderen zich zo prettig voelen in zo'n warme lange jas. Het hierbij afgebeelde model is zowel voor jongens als voor meisjes geschikt. Voor een jongen kunt U het beste effen of gestreepte stof nemen, de meisjes krijgen natuurlijk een bloemetjespatroon. Het patroon is gemakkelijk, zodat ook de minder ^ervaren naaisters zich hier best aan kunnen wagen. Het is verkrijgbaa'r in de maten 60 70 80 90 en 38. De kosten bedragen 75 ct. Wijze van bestellen Adresseer een briefkaart aan de redactie van het Zeeuwsch Dag blad, afd. knippatronen, Lange Vorststraat 90 te Goes. Op de adres- zijde plakt U de verschuldigde 75 ets aan postzegels. Aan de andere zijde vermeldt U met duidelijke letters Uw naam, adres en woonplaats en verder maat en nummer van het gewenste model (C 795). Plak op een briefkaart nooit meer dan ƒ1.— aan postzegels extra, want wat meer geplakt wordt, is waardeloos. Patronen kunnen niet worden geruild, bestellingen onder rembours worden niet uitgevoerd. Tlaitoon u-cut de w-eeJb

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7