VAL DA DEZE WERELD VAn ÖAQ tot Ö&Q Vestigingseisen zullen niet star zijn D De sfeer De voorzitter Uitvoercontröle op tuinbouw producten is geen „onderonsje"* Het programma Waterstof wapens worden steeds krachtiger* Kamgaren Heren Costuums Afstemming op technische en maatschappelijke ontwikkeling. Uitvoering nieuwe wet Volautomatische fabriek komt in zicht Slangen en waterplanten bedreigen Australische stad vraagt coördinatie. Koning Boudewijn naar Nederland 1 Het leven begint bij veertig - ook met Uw Rheumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. VALDAMILD Parijs-het Vaticaan: nieuwe verhouding SDe Radio* folengt onó Vrijdag 19 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Onder de loupe Het moet duidelijk zijn, dat deze artikelenserie geen handleiding kan zijn voor het organiseren van geslaag de vergaderingen. In de eerste plaats omdat wij dan veel te ver zouden af dwalen van de opzet: de vraag hoe een partij-apparaat dient te zijn, wil het door een goede meningsvorming en een diepe meningsverbreiding bijdra gen tot een doordringen van ons volks leven van de christelijke beginselen. Daarvan is de plaatselijke vergadering slechts een onderdeel, zij het een ba langrijk onderdeel omdat juist daar de meningsverbreiding in brede zin moet plaats vinden. Daarnaast echter- kan dit geen handleiding zijn om de een voudige reden, dat wij niet in staat zijn die te schrijven. Want wat geldt voor de vereniging in deze stad zal helemaal niet opgaan voor de vereni ging in ginds dorp. Hier zullen de be zoekers elkaar nauwelijks kennen ginds zal de vereniging een club van vrienden zijn En zo zijn er allerlei verschillen. Elke vereniging heeft haar eigen sfeer en van dit uitgangspunt uit zal men moeten werken. Onlangs bezochten we ln een tijds verloop van zes dagen drie vergade ringen van kiesverenigingen ze wa ren alle drie verschillend maar ze had den alle drie ook dit gemeen, dat de discussie slechts door een paar mensen gevoerd werd en dat zij die zich stil gehouden hadden, pas na afloop met hun vragen en opmerkingen kwamen, hetzij onder elkaar, hetzij in een ge sprek onder vier ogen met de inleider. De zin: ..Ik had Hit of dat nog wel willen zeggen, maar. ."is helaas een veelgebruikte zin. Dat dit fout is is duidelijk. Hierdoor komt de menings vorming nooit tot haar recht en van meningsverbreiding is helemaal geen sprake, want er blijven vragen en opmerkingen steken; ien kan pas enthousiasme voor een mening op brengen als men ook inderdaad over tuigd is van de juistheid van die me ning. Als de vragen tot zwijgen zijn bracht. Veilingdirecteuren bijeen. Aan verpakking van het fruit moet nog meer aanÓacht worden besteed. VALKENBURG, 17 Febr. Vandaag was hier een vergadering van vei lingdirecteuren in Nederland. Zij luisterden naar een drietal lezingen over onderwerpen, die zeer nauw verband hielden met een goede en efficiënte leiding der veilingen. De uitvoercontröle op tuinbouwproducten werd aan alle kanten bekeken. Maartegelen werden gevraagd om beschadigingen aan exportfruit te voorkomen. Bovendien werd aangedrongen op een zo groot mogelijke samenwerking tussen de veilingen om moeilijkheden met expor teurs, die te grote credieten hebben, te voorkomen. De verpakking van het fruit werd eveneens uitvoerig besproken. Op dit punt kan nog wel het één en ander gebeuren. Met name de verpakking van druiven laat nog veel te wensen over. Ingezonden Mededeling (Adv.) En dit brengt ons vanzelf tot de ont zaglijk moeilijke taak van de voorzit ter. Want in negen van de tien geval len is hij het, die zijn «tempel drukt op de sfeer van de vergadering. En dan moet het ons van het hart, dat de parlementsvoorzitter wel het grote voorbeeld van velen lijkt te zijn, zo dat iedere plaatselijke vergadering iets van een parlementje heeft. En zo moet het beslist niet zijn. In het parlement zitten lieden die heus niet bang zijn om het spreekgestoelte te beklimmen en hun woordje te doen en al» ze een politieke tegenstander een beentje kunnen lichten zullen ze het heus niet laten! Of dit de juiste gang van zaken is voor een volksvertegenwoordiging die de belangen van het volk moe' behartigen, laten we maar in het mid den voor ons is belangrijk, dat dit in geen geval de gang van zaken moet zijn in onze vergaderingen van gewone mensen, die altijd een heleboel schroom moeten overwinnen voordat ze het woord durven vragen. Die schroom als sneeuw voor de zon te doen smelten is de taak van de voor zitter. Hij is de gesprekleider die moet zorgen dat er ook inderdaad een ge sprek komt en geen debat. Hij heeft dan ook een dienende functie, waar voor uitzonderlijk veel tact nodig is. Als in plaats daarvan gezag en autori teit zijn handelen bepalen, dan kan men gerust zeggen dat er iets mis is. Verstaat de voorzitter die kunst van dienen niet, dan kan men nog zo'n aantrekkelijk programma opstellen en men kan door convocaties en huisbe zoek zoveel tot bezoek opwekken als men wil het zal nauwelijks baten. Wat is een aantrekkelijk program ma? Ook hierop kan men van ons geen antwoord verwachten, want over smaak valt nu eenmaal niet te twis ten. Wjj zijn niet zulke grote liefheb bers van zang en naar voordrachten luisteren is ook niet onze meest ge liefde bezigheid. Maar gelukkig den ken anderen er weer anders over. Nu moet men oppassen dat men niet vergeet op een vergadering van een politieke vereniging ook over politiek te praten! Gezellige avondjes zijn heel aardig en kunnen groot nut hebben voor het kweken van vriendschap, maar ze moeten toch wel hoge uitzon deringen blijven! Ons idee over het programma is, dat het zoveel mogelijk de avonden-thuis-onder-vrienden moet benaderen. Dat kan men doen door middel van discussiegroepen na een algemene inleiding, men kan het doen door middel van een „forum", een wij ze van voorlichten die snel veld wint, maar die wel met grote vaardigheid gehanteerd moet worden en zo zijn er meerdere nieuwe methoden. Ze ver dienen de belangstelling van de bestu ren ten volle. Dat de keuze der onderwerpen even eens van groot belang is we zullen - maar over zwijgen, want het is te anzelfsprekend. "at we ook op dit punt niet de steen De directeur van het Uitvoer Con trole Bureau, de heer P. H. W. Kla- mer, zei in zijn voordracht over de organisatie, bevoegdheid en taak van dit bureau, dat het U.C.B. in 1924 werd opgericht als gevolg van de concur rentie, die Nederland bij de export van tuinbouwproducten op de buiten landse markt ondervond. Bovendien was men in de kring van de tuinbouw en handel tot het inzicht gekomen, dat alleen met een goed product de con currentiestrijd kon worden aangebon den. Bij de Landbouwwet van 1929 werd deze contróle wettelijk geregeld. De heer Klamer zei, dat men bij het eontrólesysteem uitsluitend is aange wezen op het nemen van steekproeven. Doordat de keuring in eerste instan tie op de veilingen geschiedt, moet hiervan volgens hem een sterk op voedende werking uitgaan. Tevens moet dit meewerken tot verheffing van het kwaliteitspeil der producten. GEEN „ONDERONSJE De uitvoercontröle op tuinbouw producten, zo betoogde hij, is geen „onderonsje", maar de uitvoering van een wet, die moet worden geëerbie digd. De soepelheid dient daarbij niet in het gedrang te komen. Tenslotte sprak de heer Klamer nog over hetgeen er op het gebied van de verpakking van groenten en fruit te doen is. Zo is de verpakking van drui ven nog verre van ideaal. Navolging van hetgeen in andere landen gedaan wordt is echter onmogelijk. Met betrekking tot de verpakking van appelen en peren merkte hij nog op, dat het (ruit naar grootste af nemer, Duitsland, in de meeste gevallen los in de veilingkist wordt verzonden, Voor de variëteiten, die een harde steel bezitten eu waarvan het vruchtvlees zacht is, ontstaan er ernstige beschadi gen. Ook de kneuzingen van het fruit vormen een ernstig probleem. De heer Klamer zag in de naaste toekomst de absolute noodzaak, dat een afdoende op lossing wordt gevonden ter voorkoming van steelbesehadigingen en kneuzingen, CREDIETBEPERKIN GEN Over de credietbeperkingsbepalingen aan de tuinbouwveilingen sprak de heer M. Prins. Hij schetste de tot- Als U zware shag rookt, dan moetU deze Kentucky tabak eens proberen! De naam St. GEORGE is al oud; het NIEUWE zit in het pakje! Ook U zult verrast zijn van zo'n fijne geur, zo'n pittige smaak! standkoming der huidige regeling: nog in 1951 traden de veilingen in feite op als financiers van exporteurs. Er stond toen meer dan 20 millioen uit aan cre dieten. De zaak lag volkomen scheef. Goede exporteurs maakten gebruik van bankcredieten, waarvoor zij een hoge rente moesten betalen, maar an deren namen veilingcredieten op zon der dat zij rente vergoedden. Een door de Bond Westland getroffen regeling werd in 1952 door de andere veilingen overgennomen. Er werden tot heden goede resultaten bereikt, maar de me dewerking kon nog beter zijn. Elke veiling dient het Centraal Bu reau direct mede te delen, welke ex porteur de crediettermjjn heeft over schreden. Gebeurt dit niet, dan kan een koper, die al lang.uitgesloten had moe ten worden, rustig voortgaan op andere veilingen te kopen. Nauw overleg tussen de veilingen ln eenzelfde gebied ver dient ten zeerste aanbeveling, DOEL DER VEILINGEN. De heer Driessen heeft tenslotte ge sproken over het doel der veilingen, opgericht door en voor de telers. In- zijn rede besteedde de heer Driessen bijzondere aandacht aan de grote af metingen, die de export van fruit naar Duitsland heeft genomen en aan de regeling ten opzichte van de mini mumprijzen, die telkens in onderling overleg worden vastgesteld. Aller me dewerking ter handhaving van deze prijzen is geboden. B\j de discussie kwam het vraagstuk van de één- of meermalige verpakking uitvoerig aan de orde. Het bleek een zaak te zijn, die niet zo eenvoudig kan worden opgelost en die serieuze studie verdient, voordat een beslissing kan worden genomen. En nog is het einde niet in zicht Chinese communisten zouden ook over de A-bom beschikken, CHICAGO, 18 Februari. Een atoomspecialist van het Amerikaanse Con gres, Sterling Cole, heeft gezegd, dat de Ver. Staten misschien over water- stofwapens beschikken, die krachtiger zijn dan een wapen, dat achttien maan den geleden een gat met een doorsnede van 1,6 kilometer en een diepte van zestig meter in de bodem van de Stille Oceaan had geslagen. Bij deze ont ploffing was het eiland van de atol Eniwetok, waar de proef was genomen, volkomen vernietigd. In de in de oceaanbodem geslagen krater zouden 140 bouwwerken van de grootte van het Kapitool te Wash ington kunnen worden geplaatst. In dien de ontploffing boven een moderne stad teweeggebracht was, zou in een gebied met een straal van vijf kilo meter alles zijn verwoest door hitte en luchtdruk. De uitwerking van deze bom zou een gebied van 750 vierkante kilometer beslaan. Cole zei verder, dat de V. S. over verschillende soorten atoomwapenen beschikken, waarvan er enkele 25 maal krachtiger zijp dan de bom, die op het einde van de oorlog Hirosjima verwoestte. De roker van zware shag vindt St. GEORGE de shag, die volkomen vol doening geeft. Rook St. GEORGE met aandacht en ook U zegt: Tegenwaardegeiden voor bestrijding van bedrijfs ongevallen. 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. De mi nister van Financiën heeft de voorzit ter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat met de regering van de Ver. Sta ten overeenstemming is bereikt over het gebruik van tegenwaardegelden voor de verhoging van de productivi teit in Nederland. Het gaat om de besteding van f 205.000. De Arbeids inspectie zal de beschikking krijgen over f 85.000 voor de aanschaffing van apparaten voor de bestrijding van be drijfsongevallen. Het Veiligheidsinsti tuut te Amsterdam krijgt f 75.000 en de Ned. Huishoudraad f 45.000. Ingezonden Mededeling (adv.) NIEUWE DESSINS PERFECTE MODELLEN N"-—"7 KTCTmn^r OP .OM Belangrijke Britse vinding. EDINBURGH, 18 Febr. Britse technici hebben een manier gevonden om machi nes in fabrieken te laten werken zonder dat daaraan arbeiders te pas komen. De machines worden bestuurd door een ap paraat, dat geleid wordt door een magne tische band, waarop de instructies voor de machines zijn opgenomen. Mogelijk zal aan het einde van dit jaar een eerste machine van deze aard gereed zijn. In een officiële regeringsverklaring wordt gezegd, dat de werkelijk geheel automa tische fabriek in zicht zal zijn, als het werk aan het project voltooid is. Waterschappen hebben zware financiële zorgen. 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. De heer D. Louwes heeft in een radiorede over de toekomst der waterschappen o.m. als zijn mening gegeven, dat zeer vele waterschappen onder zeer zware financiële zorgen en met zeer beperkte mogelijkheden leefden. De last van het onderhoud der wegen en bruggen was ontstellend toegenomen en dit ging ten koste van de dijken. De oude stelregel: „Wie het water deert, die het water keert" moet volgens de heer Louwes een andere uitleg krijgen. Tussen overheid en waterschappen dient een andere verhouding te komen: gedeelde verantwoordelijkheid, gedeelde kosten. De spreker ging ook nader in op het zeer ernstige proces van daling van de bodem en het rijzen van de zee, waar na hij de vervuiling van het rivier water en de verzilting besprak. BRISBANE, 18 Febr. Duizenden slan gen zijn buizen in Rockhampton in Queensland (Australië) binnengedrongen, vluchtend voor het water van de rivier de Fitzroy, die de stad heeft overstroomd. In twee huizen zijn Woensdag 75 slangen door de bewoners gedood. De 51.500 inwoners van Rockhampton ondervinden ook veel hinder van grote hoeveelheden waterplanten, die in de straten drijven en de boten van de red dingsploegen ophouden. 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. De bepalingen omtrent de vestigingseisen, zoals die zjjn neergelegd ln het ont werp Vestigingswet Bedrijven, dragen naar het oordeel van minister Zijlstra geen statisch, maar een dynamisch ka rakter. Er zal op worden toegezien, dat de eisen voortdurend blijven afgestemd op de technische en maatschappelijke ontwikkeling. Hier ligt een taak voor de organisaties, die om vaststelling van een vestigingsbesluit hebben gevraagd. Maar als deze tekort schieten, kan de overheid op grond van bedoelde bepa lingen Ingrijpen. Dit staat te lezen in het schriftelijke antwoord aan de Eerste Kamer, die zich bezighield met het ontwerp. Er was gewezen op een adres van de Ka mer van Koophandel te Veendam over de hoogte der vestigingseisen en het peil der examens. De minister verzocht om concrete gevallen, maar die konden niet worden opgegeven. Alleen werden de moeilijkheden gemeld, die onder de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 m steeds sterkere mate ontstonden, maar die juist één der redenen vormden voor de indiening van het ontwerp. DE UITVOERING. De uitvoering van de nieuwe wet door een publiekrechtelijk bedrijfs- lichaam moet mogelijk zijn, Indien de redelijke zekerheid bestaat, dat dit lichaam een bepaalde taak op verant woorde wjjze kan uitvoeren. Er dient echter naar wegen te worden gezoent om een doeltreffende coördinatie tus sen het werk van dit soort organen en dat der Kamers van Koophandel tot stand te brengen. Deze coördinatie ls ook voor de registratie van groot be lang. DE MELKSANERING. In het antwoord wordt ook nog iets ge zegd over de melksanerlng. Voor 22 ge meenten is deze, op verzoek van de ini tiatiefnemers, geregeld bjj besluit van het Bedrijfschap voor Zuivel. Tenmin ste 90 pet. der betrokken melkhandela ren moet voorstander zjjn van de sec torindeling en voordat toestemming wordt verleend wordt nagegaan hoe het staat met de belangen van consument en handelaar. In het Engelse Lagerhuis ls aange kondigd, dat in de eerste helft van Juli de rantsoenering van vlees en bacon zal eindigen. Daarmede ls dan tevens een einde gekomen aan de gehele voed selrantsoenering ln Engeland. NIEUWE BRITSE PROEF. Uit Londen werd gemeld, dat volgens een wetenschappelijk medewerker van de „Daily Mail" Britse atoomgeleerden de eerste Britse proefneming met de waterstofbom voorbereiden. Als de regering toestemming ver leent, zal in de late zomer een nieuwe reeks atoomproeven worden genomen te Emu Field in Australië, de geheime basis bij Woomera, waar in October j.l. atoomwapens tot ontploffing wer den gebracht. Het zou niet gaan om een ontploffing van de bom zelf, maar om een proef met een nieuw ontste kingsapparaat. HEEFT CHINA DE ATOOMBOM? Eveneens uit Londen kwam het be richt, dat Molotof te Berljjn heeft laten doorschemeren, dat de Chinese commu nisten de beschikking over de atoom bom hebben. Premier Tsjou en Lai zou bij zijn bezoek aan Moskou na Stalin's dood gevraagd hebben op de hoogte te wor den gesteld van de laatste Russische ontdekkingen op het gebied van de kernenergie. In ruil voor deze gege vens zou hij zich hebben verplicht in Sinkiang een atoomcentrum te stich ten. Volgens Indiase kooplieden is ten Noordwesten van Kasjgar (West-Sin- kiang) een streek van 700 vierkante kilometer tot verboden gebied ver klaard. BRUSSEL, 18 Febr. Volgens Belgische bladen zal Koning Boudewijn deze zomer een officieel bezoek aan Nederland bren gen. Van bevoegde zijde te Brussel is ver nomen, dat het bericht op zijn minst voorbarig is. De Koning zal geen officiële bezoeken ln het buitenland afleggen, zolang hij nog niet alle delen van het nationale grond gebied heeft bezocht. Na de traditionele „blijde inkomst" in de hoofdsteden var. de Belgische provincies zal de Koning omstreeks Juni een bezoek aan de Congo brengen. Israëlisch vliegtuig maakte noodlanding. AMSTERDAM, 18 Febr. Woens dagavond om half twaalf heeft een tweemotorlg vliegtuig, de Curtiss-com- mando 4 x A.L.F. van de ELAL de Israëlische luchtvaartmaatschappij, een noodlanding gemaakt op Schiphol, Het vliegtuig had tevoren reeds radio grafisch medegedeeld, dat het In moei lijkheden verkeerde, doordat het linker gedeelte van het intrekbare landings gestel onklaar was geraakt. Het vliegtuig maakte een landing op één wiel en zakte aan de linkerzijde door. De linkervleugeltop, een gondel en een propeller werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er waren geen passagiers aan boord. Ingezonden Mededeling (adv.) Neem V in acht - neem Krnschen. Regelmatig! Dus zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloed zuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, wor den pijnverwekkende onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet. Ingezonden Mededeling 1 h - BIJ VERKOUDHEID PASTILLES Synthetische atropine nieuw tegengif voor oorlogsgas. NEW YORK, 17 Febr. Een Amerikaanss fabriek van pharmaceutisehe producten is erin geslaagd tegen redelijke prijs be langrijke hoeveelheden synthetische atro pine te vervaardigen, uitgaande van bij. producten van petroleum. Er is al 150 kg geleverd. Atropine is een alcoloïde uit belladonna en voor de Amerikaanse defensie belang rijk, aangezien dit product het enige te gengif is gebleken voor een nieuw oor logsgas, dat de zenuwen verlamt. MINISTER STELT ALCOHOLCOMMISSIE IN. DEN HAAG, 16 Febr. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft besloten een commissie in te stellen, die het alcoholvraagstuk zal bestuderen. Ook zal deze commissie gehoord worden over het nemen van wettelijke maatregelen betreffende dit vraagstuk. Verder heeft de minister besloten een commissie voor het overleg met het bedrijfsleven in het leven te roepen, welke commissie dezelf de opdracht zal krijgen. De heer Evenhuis in Djakarta aangekomen. DJAKARTA 17 Febrile heer Evenhuis de hoofdredacteur van „De Vrije Pers" te Soerabaja, die op 21 Januari j.l. werd ge arresteerd, is vanmorgen per vliegtuig uit Soerabaja in Djakarta aangekomen, in ge zelschap van zijn echtgenote en zoon. Hij bleek te lijden aan amoeben-dysenterie en is in het ziekenhuis „Tjikini" opgeno men. der wijzen gevonden hebben we weten het maar al te goed. We hopen echter dat men toch met deze gedach ten zijn voordeel kan doen. E Franse publieke opinie wordt thans bij de dag meer en meer beïnvloed door re acties van allerlei officiële en met- officiële, kerkelijke en politieke zijden, over de kwestie der pries ter-arbeiders, waarvan wij de ach tergronden Maandag j.l. reeds be lichtten. De in de laatste jaren sluimerende vraag om een nieuw Concordaat tussen Frankrijk en het Vaticaan krijgt hierdoor opnieuw actualiteit en nü ook enkele poli tici in de Nationale Vergadering tot de regering enige vragen heb ben gericht, is het vermoeden ge wettigd, dat binnen zeer korte tijd de gehele verhouding tussen Parijs en Rome op de helling zal komen. Uiteraard kan geen mens nu al zeggen, hoe die verhouding in de toekomst zal komen te liggen. Men kent de voorgeschiedenis. Het Vaticaan schakelde de pauselijke nun tius in Parijs in om het verdere werk der priester-arbeiders onmogelijk te maken. Drie hoge geestelijken, Domi nicaner provinciaals (van dezelfde or de als de meeste priester-arbeiders) werden vervangen door anderen, die niet zo met het werk van hun onder horigen sympathiseerden. Toen de al lerwegen geuite critiek op het afge kondigde verbod enigszins was geluwd, rees van verschillende kanten de vraag, of men dit alles gezien de verhouding Frankrijkhet Vaticaan zomaar moest accepteren. Niemand minder dan de bekende rooms-katho- lieke schrijver Franpois Mauriac klom in zijn pen en schreef in „Le Figaro", dat hij het betreurde, dat de aposto lische nuntius in Parijs geen diploma tiek vertegenwoordiger is, terwijl hij naar het oordeel van de schrijver op Frans grondgebied een grotere macht bezit dan één der leden van de rege ring. Mauriac wijt deze toestand in beginsel aan de scheiding van kerk en staat, die Frankrijk ongeveer vijftig jaar geleden zelf tot stand bracht. Hij pleit dan ook voor terugkeer tot een Concordaat ter oplossing van de gere zen moeilijkheden. V Het gaat bij dit alles niet om de vraag naar de onderworpenheid van de Franse rooms-katholieken aan het Vaticaan, zo is al uit Parijs gemeld, maar wél om de uitgebreidheid der bevoegdheden van de vertegenwoordi ger van het Vaticaan in Frankrijk. Mag hij verder gaan dan de zuiver kerkelijke aangelegenheden en zich ook bemoeien met politieke zaken? Men kan zeggen, dat de kwestie der priester-arbeiders en de vervanging van hoge geestelijken toch wel een kerkelijke zaak is, maar daarover wordt door vele Fransen juist anders gedacht. Zij zoeken er iets achter en. ook meelevende rooms-katholieken zijn van oordeel, dat het Vaticaan door de genomen maatregelen er blijk van geeft de Franse geestesgesteldheid niet te verstaan, juist op het punt van de herkerstening van het arbeidersprole tariaat. Twee politici hebben de regering nu vragen gesteld. De eerste is de rooms- katholieke Senator Edmond Michelet. Hij vroeg minister Bidault, of het niet cp diens weg ligt de aandacht van het Vaticaan te vestigen op de betreurens waardige gevolgen, die via de kevie van Frankrijk dreigen voor he' pres tige en het aanzien van het land in de wereld door de omstandigheden, waarin de besluiten zijn genomen, die Franse priesters en religieuzen hebben getroffen. Het is duidelijk: M'chelet ziet in het ingrijpen van Rome een ze- kerö poging om de eigen koers van Frankrijk om te buigen en daarmede de Fransen een brevet van onvermo gen uit te reiken. De tweede vraagsteller was de als anti-clericaal bekend staande socialis tische afgevaardigde Maurice Deixon- ne. Hij wilde weten, of de pauselijke nuntius zich wel heeft gehouden aan de traditie, dat hij in Frankrijk de functie van ambassadeur vervult en slechts aan de regering officiële mede delingen kan ov.erbrengen. Let wel: de traditie, maar niet de officiële over eenkomst. Wij 'zijn benieuwd naar de antwoorden van minister Bidault. Koningin Juliana en Frins Bernhard hebben net kroonprinselijk paar van Lu xemburg telegrafisch geluk gewenst met de geboorte van Prinses Marie Astrid. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954. HILVERSUM L (402 m.) VARA: 7.09 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Gram. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Amus. muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Politiekapel. 14.25 Gram. 14.50 Gram. 15.15 „Eerst denken dan doen", caus. 15.30 Accord, ork. en sol. 16.00 Boekbespr. 16.15 Gram. 17.00 Journaal. 17.30 Gram. 18.00 Nws en comm. 18.20 Orgelsp. 18.35 Lichte muz. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout". caus. 19.40 „Het Boek Hande lingen", caus. 19.55 „Deze week", cSus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huivrouw. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.55 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Dubbelkwartet. 12.00 Ange lus. 12.03 Amus. ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Promenade ork. en solist. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.15 Kron. V. Letteren en Kunsten. 15.55 Omr. ork. en solist. 16.30 „De schoonheid van het Gre goriaans". 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journ. weekoverz. 18.40 Regeringsuitz.: „Atlan tisch allerlei". 19.00 Nws. 19.10 Zang en piano. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 „Een mens kan wat meemaken!" 22.30 „Wij luiden de Zondag in", Avond gebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15 Nws ln Esperanto. 23.2224.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Alma nak. 14.15 Omr. ork. 15.15 Gram. 15.45 ld. 16.00 Accordeonmuz. 16.15 Gram. 16.30 Accordeonmuz. 16.46 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Knapenkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Cabaret. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dans- muz.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3