POSITIEVE RESULTATEN IN BERLIJN ver Minister Dulles: Uitbreken van oorlog minder waarschijnlijk Koreaanse vredesconferentie en ontwapeningsdebat in de V*N* Molotof uitgejouwd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND (T Besprekingen niet geheel vruchteloos Tachtig jaar verbindingsdienst Churchill tevreden Tito bezoekt Griekenland Grote Vier werden het in geheime zittingen eens Voortgezet overleg over Duitsland Wereldrecord accordeonspel Besprekingen met staatsleiders WERELDREIS VAN JAPANSE PREMIER Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor. redactie 2435. Gi'-O 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2712 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 19 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. worden de paperassen van de Berlijnse conferentie opgebor gen. Het is een conferentie ge weest, en dat was fout, waar men te veel van verwachtte. Daarom viel alles wat tegen. Maar nu, na afloop, mogen we niet geheel ontevreden zijn. Al is het alleen al om het feit, dat de ministers niet kwaad van el kaar zyn weggelopen.... BERLIJN, 19 Februari Op de laatste dag van de Berlijnse conferentie hebben de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Rusland nog enkele belangrijke besluiten genomen, die de internationale spanningen kunnen ver minderen. Zo kwam men overeen, dat 26 April a.s. te Genève een Koreaanse vredesconfe rentie zal beginnen, waarop tevens zal worden gesproken over het herstel van de vrede in Indo-China. Dit betekent definitief een einde van het eindeloze politieke gekrakeel te Pan- moendjon over bet uitschrijven van de politieke conferentie over Korea, die volgens de be standsovereenkomst gehouden moest worden. Een ander minder belangrijk besluit was, dat in het raam van de Verenigde Naties gesproken zal worden over de ontwapening. Tenslotte maakt het door de vier ministers uitgegeven slotcommuniqué nog melding van het feit, dat over het Europese vraagstuk geen overeenstemming kon worden bereikt. Evenwel heeft men de mogelijkheid voor verder diplomatiek overleg open gehouden. Massa-demonstraties BERLIJN, 19 Februari Waar men reeds bang voor was, is ge beurd. Toen Molotof en zijn mede werkers het conferentiegebouw in West-Berlijn verlieten en in hun auto's naar Oost-Berlijn reden, werd de Rus door demonstranten uitge jouwd. De politie slaagde er geluk kig in de betoging te onderdrukken. Ter'rijl de ministers nog bezig wa ren hun laatste besprekingen te voe ren, verzamelden zich in Oost en West Berljjn de betogers, om te protesteren tegen het mislukken van de besprekin gen over Duitsland. Door duizenden personen werd in West Berlijn gisteravond een „stille" optocht gehouden uit protest tegen Molotofs houding. De betogers droegen fakkels en spandoeken met zich mee. Aan het hoofd van deze indruk wekkende stoet ging een oude man zonder benen in een invalidewagen. Toen de stoet langs het stadhuis schreed liepen er ongeveer 20.000 personen mee. Communisten probeerden de optocht te verstoren door vuurpeilen met pro- pagandabommen met duizenden pam fletten boven de betogers af te schie ten. Maar de Westberlijners liepen rus tig verder. OOST-BERLIJN. In Oost-Berlijn kwamen op de Unter den Linden ongeveer 200.000 betogers bijeen om propaganda te maken voor de Russische voorstellen inzake Duits land. Een uur lang moesten de beto gers in de ijzige kou toespraken van de voorzitter van het Oostduitse ver bond van Vakbonden aanhoren. Na de toespraak verspreidde de menigte zich rustig. Duizenden waren reeds kort na het begin van de redevoering weg gegaan, omdat zij er geen woord van konden verstaan. Veel staatsbedrijven hadden hun per soneel voor deze betoging vrij gege ven. LONDEN, 18 Februari Sir Winston Churchill heeft vanmid dag in het Lagerhuis gezegd: „fit moet zeggen, dat ik van ge voelen ben, dat wij voordelen be reikt hebben uit hetgeen gebeurd is". Hij doelde hierbij op de con ferentie in Berlijn. Hij voegde er echter aan toe, dat een debat over de conferentie ge houden dient te worden na ont vangst van een rapport van de minister van Buitenlandse Zaken. Besloten is, dat het debat Woens dag en Donderdag gehouden zal worden. BELGRADO, 18 Februari Maar schalk Tito van Zuid-Slavië zal een be zoek brengen aan Griekenland, aldus is vandaag officieel medegedeeld. De datum is niet bekend gemaakt. De Griekse ambassadeur te Belgrado heeft vandaag de uitnodiging van Koning Paul en de Griekse regering aan maar schalk Tito overhandigd. Dit zal Tito's derde bezoek aan het buitenland zijn sinds hij president is geworden. Vorig jaar heeft hij Enge land bezocht en het komend voorjaar zal hij naar Turkije gaan. Dinsdag hebben 6.000 arbeiders van de Standard Vacuum Petroleum Mij in Soen- gei Gerong het werk neergelegd. Het ge- scliil gaat o.m. over het gebruik van de bioscoop en de gebouwen voor vergade ringen. Het slotcommuniqué, dat door de vier ministers vandaag is uitgegeven, luidt: „De Amerikaanse, Franse, Britse en Sowjetrussische ministers van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, George Bidauit, Anthony Eden en Viatsjes- laf Molotof, die van 25 Januari tot 18 Februari 1954 te Berlijn in vergadering bijeen zijn geweest, hebben de volgende overeenkomst bereikt: Overwegende, dat het door vreedzame middelen tot stand brengen van een onafhankelijk en verenigd Korea een belangrijke factor is bij het ver minderen der internationale spanning en het herstel van de vrede in Azië, stellen voor dat vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie en van de Chinese Volksrepubliek, de Koreaanse republiek, de Volksdemocratische republiek Korea en van andere staten, waarvan strijdkrachten hebben deelgenomen aan de vijandelijkheden in Korea en voor zoverre zij op vertegenwoordiging prijs stellen, 26 April a.s. te Genève bijeen zullen komen om te beraadslagen over het bereiken van een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk. De vier ministers zijn voorts overeengekomen dat het vraagstuk van het herstel van de vrede in Indo-China eveneens op deze conferentie zal worden besproken en wel door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frank rijk, Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie, de Chinese Volksrepubliek en van andere, uit te nodigen, belanghebbende staten. Noch het uitnodigen tot bijwonen van, noch het houden van de confe rentie te Genève zal kunnen worden uitgelegd als een diplomatieke er kenning van het bewind der betrokken staat, voor zover dit nog niet erkend is. Het bewapeningsvraagstuk. Het tweede gedeelte van het slotcommuniqué luidt: De regeringen der Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie, er van overtuigd zijnde dat de regeling van internationale ge schillen, nodig om een durende vrede te kunnen vestigen, aanzienlijk zou worden bevorderd door een ontwapeningsovereenkomst, of althans door een aanmerkelijke vermindering der bewapening, besluiten van gedachten te zul len wisselen om tot een geslaagde oplossing van dit vraagstuk te komen, zoals is voorzien in paragraaf zes van de 28 November 1953 door de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties aanvaarde resolutie. Geen overeenstemming. Besloten wordt met: „De vier ministers hebben een volledige uitwisseling van gedachten gehad over de Duitse en Oostenrijkse vraagstukken en het probleem der Europese veiligheid, zonder hierbij echter overeenstemming te hebben kunnen bereiken". ken voelden hier niets voor en ten slotte kwam het besluit uit de bus om de ontwapeningsbesprekingen in de de boezem van de Verenigde Naties te houden. Europa. Wat de Europese kwestie betreft konden de ministers in hnn communi qué helaas alleen meedelen, dat het onmogelijk was geweest om tot over eenstemming te komen. Evenwel was men van mening dat het debat zeer verhelderend gewerkt had. Gelukkig is men tenslotte hier nog eens geworden, dat de Hoge Commis sarissen in Duitsland spoedig met el kaar contact op zonden nemen. Het voorstel van Molotof om een on derzoek in te stellen naar de stand van de politietroepen in beide delen van Duitsland werd door Dulles afgewe zen. Dit zou weinig zin hebben zolang Rusland een onderzoek naar de alge mene ontwapening afwees. Bovendien wenste hij dit voorstel op de valreep niet in behandeling te nemen. Ook ter elfder "ure door Molotof ingediend voorstel om plechtig te besluiten te pogen om een bevredigende oplossing voor het Duitse probleem te bereiken werd van de hand gewezen als een nietszeggende algemeenheid, die slechts valse illusies kan verwekken. Oostenrijk. Even onvruchtbaar bleef het debat over Oostenrijk ondanks de pogingen van Figl om Molotof te vermurwen. De Oostenrijkse minister verklaarde zich zelfs bereid accoord te gaan met een uitstel van het terugtrekken van be zettingstroepen tot medio 1955, maar de Rus bleef bij zijn eisen. Wel was hij genegen ook voor Oostenrijk een ver lenging van de besprekingen aan te kondigen, maar Dulles maakte hem duidelijk dat een dergelijk besluit geen zin had zolang de troepen niet werden teruggetrokken. Het laatste woord van de Amerikaanse minister over Oosten rijk was: „Wij blijven in diplomatiek contact". Het debat liep helaas op niets uit. Figl dankte tenslotte voor het feit dat hij uitgenodigd was en zei: „Er zal vanavond diepe teleurstelling in Oostenrijk heersen en zij zal met bitterheid vermengd zijn". Veertig minuten voor het einde van de vergadering verliet de Oos tenrijker de zaal. Toen hij buiten was gaf hij het volgende commen taar: „Het is alles van de baan. Mo lotof weigerde alles. Ook zijn er geen vooruitzichten voor onderhandelin gen langs diplomatieke weg". Tachtig jaar geleden werd in Nederland het eerste regiment verbindings troepen opgericht. Om deze dag te herdenken werden er heden, zowel te Ede als in Utrecht, in welke laatste stad de school van de verbindings dienst is gevestigd, bijzondere feestelijkheden voor de manschappen en de officieren georganiseerd. In Utrecht werd o.m. op het binnenplein van de Hojelkazerne een buitengewone vlaggenparade gehouden, tijdens welke luitenant kolonel G. F. C. D. de Jonge de manschappen toesprak. Later werd voor het Utrechtse stadhuis een défilé gehouden. Terwijl de bevolking zich aan bei de zijden van de grenslijn opmaakte voor grootse demonstraties kwamen de vier ministers van Buitenlandse Zaken voor het laatst bijeen. De belangrijke en ook gunstige be sluiten, die de ministers onmiddellijk namen, waren het resultaat geweest van de lange geheime zittingen, waar hard gestreden was. De grote moeilijkheid die overwon nen moest worden, was de conferentie op zodanige wijze te organiseren, dat er geen indirecte erkenning van rood- China werd geriskeerd. En inderdaad is dit gelukt. Aan het besluit om 26 April a.s. te Genève een Koreaanse vredesconferentie te beginnen is deze uitdrukkelijke voorwaarde verbonden, dat de uitnodiging tot deze conferentie in geen geval een diplomatieke erken ning van de betrokken regering in houdt. Molotof schijnt water in de wijn gedaan te hebben. De ministers besloten tot een con ferentie over Korea buiten hun eigen land, uit te nodigen de Chinese Volksrepubliek en*al de andere lan den die aan de oorlog in Korea heb ben deelgenomen. Aan de conferen tie over Indo-China zal door de grote vijf en verder alle belanghebbende landen worden deelgenomen. In de voltallige zitting is over de conferentie voor het Verre Oosten niet langer dan één minuut gesproken. De delegaties hadden niets anders te doen dan de in de geheime vergaderingen genomen besluiten te bekrachtigen. Zwitserland heeft reeds toestemming gegeven om de conferentie in Genève te houden. Bewapening. Over de bewapening ontwikkelde zich nog een interssant debat. Molotof stelde voor om buiten de Verenigde Naties een wereldconferentie over de ontwapening te houden. De Westelij- In hun slotredevoeringen hebben ministers zich verschillend over de conferentie in Berlijn uitgelaten. Dulles: Dulles, die eerst zijn teleurstelling uitsprak zei: De volken van Duitsland en Oosten rijk behoeven de hoop niet op te ge ven, evenmin als die der aangrenzende staten. Er is een andere factor, wij hebben, buiten de zakelijke besprekingen om, wederzijds veel geleerd en dit maakt het minder waarschijnlijk dat anderen, door onoplettendheid en/of misreke ning, het uitbreken van een derde we reldoorlog zouden riskeren". Hü vervolgde: „Dit betekent niet, dat het Westen moet ophouden dat gene te doen, waardoor zijn vrijheid beter wordt beschermd". Bidauit: „Voor Frankrijk zijn de resultaten der viermogendheden-besprekingen niet te verwaarlozen. Zij zullen bijdra gen aan een vermindering der inter nationale spanning" meende de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bi dauit Eden: Eden concludeerde: „Ik geloof, dat ik kan zeggen, dat zelfs daar waar on ze politiek lijnrecht tegenover elkaar staat moet worden toegegeven, dat de besprekingen niet zonder resultaat zijn geweest. In elk geval begrijpen wij nu eikaars positie beter". Eden hechtte weinig waarde aan het besluit inzake ontwapening, maar de conferentie voor het Verre Oosten waardeerde hy hoog. Deze opende volgens hem de weg tot een oplossing in Korea eri een even tuele regeling van de twist in Indo- China. Molotof: Molotof, de laatste woordvoerder, geloofde dat de besprekingen hadden bijgedragen tot beter begrip, welis waar waren de verschillen van inzicht duideiyk gebleken, maar er zouden middelen gevonden kunnen worden om deze te overbruggen, mits de goede wil aanwezig is. Wat de Sowjet-Unie betreft, be loofde Molotof, dat zq de vrede zou bevorderen en de spanning zou trachten te verminderen. Wat de nieuwe conferentie in Genè ve aangaat, hoopte Molotof, dat deze een nationale hereniging van Korea zou brengen en dat de wens van het volk van Indo-China tot het berei ken van vrede en nationale vrijheid door alle vredelievende landen on dersteund zou worden. Meer communisten in Japan. TOKIO, 18 Febr. Het ledental van d« Japanse communistische party is gestegen tot ongeveer 100.000, aldus heeft de Ja panse raad voor openbare veiligheid be kendgemaakt. Na de onlusten op 1 Mei 1952 was het ledental gedaald van 90.000 tot ongeveer 48.000, doch later steeg het opnieuw. Zeventig procent der leden is nog geen 30 jaar. En maar spelen BRUSSEL,18 Februari De 29- jarige Kortrijkse accordeonspeler Ro ger Bernaert is er gisteravond in ge slaagd het wereldrecord accordeon te verbeteren door zonder onderbreking 103 uur te spelen.'Niet minder dan tien agenten waren nodig om de orde te handhaven voor de sporthal waar deze prestatie is geleverd. Toen de heer Barnaert zijn accor deon eindelyk weglegde, werd hem door een grote menigte een ware ova tie gebracht. Burgemeester Coussens bood de mu zikant een bloemstuk aan. TOKIO, 18 Februari Het doel van de wereldreis, die premier Sji- geroe Josjida zich voorsteld in Mei te maken, wordt officieel als volgt omschreven! 1. Te Washington zal de premier ver- In enkele regels melden wij nog DAT' burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse voor het personeel van het Minis terie van Financiën op 11 Maart zijn film, „Storm over Stavenisse" zal verto nen. DAT de provinciale wegen op Schouwen-Duiveland en op Tholen weer vry zijn ge geven voor het verkeer. DAT schipper Noordhoek de veerdienst tussen Kats en Katse Veer hervat heeft. DAT van 11 tot 20 Maart in het Huis van Nassau te Zierikzee een voorlichtings tentoonstelling wordt ge houden die de gezameniyke plattelandsvrouwen-orga nisaties ia Samenwerking met de arbeiders-organisa ties hebben ingericht. DAT de stadhuistoren van Brouwershaven weer een carillon heeft gekregen, dat uit vier klokken bestaat. Het is een zgn. „Westminster- carillon" dat om het kwar tier zal luiden. Eind van de ze week wordt het in wer king gesteld. Vroeger had deze gemeente een fraai klokkenspel. DAT, hoewel het aantal paarden op Schouwen-Dui veland door de ramp sterk is verminderd, in verschei dene dorpen het bekende „straofeest" weer zal wor den gehouden en wel in Re- nesse op Maandag 22 Febr. a.s. Ook in Haamstede- Burgh zal dit bekende folk loristische feest weer gehou den worden. DAT te Krabbendijke de Hervormde school o.l.v. de wnd voorzitter H. M. de Looff een ouderavond heeft gehouden waar door het onder wy zend personeel en kele onderwerpen zyn be handeld en waar het school hoofd, de heer P. Pachter, drie onderwijsfilms vertoon de. Het geheel werd afge wisseld met zang van het meisjeskoor onder leiding van de heer Smits. Voordien had men het werk der leer lingen bezichtigd. DAT wegens bevroren aanvoer wegen van de Wad denzee met ingang van van daag een autodienst is inge steld voor de export van mosselen van Harlingen naar Frankrijk. De Firma van Hurck te Harlingen kan nog mosselen vissen, die door de Firma Vette-Prins te Yerseke naar Frankrijk worden vervoerd. IO DAT door de mosselkwe ker Julien Barbe uit Philip pine, die zich te Yerseke heeft gevestigd een nieuw schip voor de mosselvisserij is besteld. Het is 23 meter lang en voorzien van een 50 pk Bolnes motor. De Fir ma De Klerk van Kruispol derhaven zal het schip vaar klaar maken. 2. zoeken om vrijlating van de oor logsmisdadigers die nog steeds ge vangen zitten in de gevangenis van Soegamo. Hy zal verzekeringen vragen over het terugkrijgen van door Japan verloren gebieden als Ryoekioe en Bonin. Hij zal bedan ken voor de Amerikaanse militaire hulp. Te Londen zal hy een vergoeding aanbieden voor Britse bezittingen in China, die tengevolge van de Ja panse bezetting verloren waren ge gaan of in beslag waren genomen. Hij zal ook voorstellen doen voor een uitbreiding van de Japanse handel met het Sterling-gebied. In Parijs, waar Josjida de President van de republiek, René Coty, zal ontmoeten, zal hy praten over de regeling van de hangende financiële vraagstukken tussen Frankryk en Japan. Te Bonn zal de Japanse premier met kanselier Adenauer van ge dachten wisselen over het deelne men van Duitsland aan de Euro pese veiligheid en over het econo misch herstel van West-Duitsland. DE BILT ZEGT: Vorstgrens over Nederland DE BILT, 18 Februari In het mid den en Zuiden van het land veel be wolking met tijdelijk regen of sneeuw en plaatselijk mist. Matige Zuidelyke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.48 u., onder 18.02 u. Maan op 21.28 u., onder 8.10 u. Hoogwater Zaterdag 20 Februari: Vlissingen: 3.28 u. 2.01 m., 15.53 u. 2.07 m. Terneuzen: 3.59 u. 2.18 m., 16.21 u. 2.24 m. Wemeldinge: 5.20 u. 1.62 m., 17.39 u. 1.79 m. Zierikzee: 5.03 u. 1.35 m., 17.27 u. 1.52 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1