Nieuws uit de Provincie. II prnHim-M m MA| ifTR0 MATROZENSHAG Huisman verslaat nu ook de Belg Demesmaecker. •veer Hei ®®3®l®®lesaa ltee*»S Middelburg. Goes aardenburg axel KERK txding bru1nisse haamstede kapelle kru1ningen renesse st. ann aland st. laurens ;t. maart en sdi ik wemeldinge Guignard remise met Fanelli, Vrij bewerkt door J; Harwood Palingstand in Middelburgse vesten bedreigd Uitwateringssluis te Cadzand aanbesteed VAN MARKT en veiling Donderdag 18 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 nfll'1ïïiïrm Oplichter te Eindhoven aangehouden. De gemeentepolitie heeft van die in Eindhoven bericht ontvangen, dat daar is aangehouden de 25-jarige Th. de H. we- gens diefstal. Bij het verhoor bleek, dat hij in Middelburg enkele mensen had op gelicht, ni. de landbouwer M. en de café- ouder Van H. De man is al een hele d geleden ontsnapt uit de Rekkense nrichtingen en was sindsdien spoorloos Een jaar natuurleven Gisteravond heeft dr J. M. Lode- wijks te Den Haag voor de leden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Goes e.o. een le zing, toegelicht met filmbeelden, ge houden over „Een jaar natuurleven in en om het water". Dr Lodewijks, die Voor Goes geen onbekende spreker is vorig jaar hield hij een inleiding Over de koraalriffen van Australië heeft ook deze avond weer bewezen een goed causeur te zijn, die zijn ge hoor de gehele avond weet te boeien. Legerjeugddag Sedert Januari 1953- worden bij de Kon. Landmacht op grote schaal Le- gerjeugddagen gehouden. Maandelijks zijn enige duizenden scholieren van U.L.O.- en Ambachtsscholen een dag te gast geweest bij tal van legeronder delen. Thans zijn ook de Middelbare scholen bij deze jeugddagen ingescha keld. Zo hebben gisteren 29 leerlingen uit de hoogste klas van het Goese Ly ceum alsmede een zestal leerlingen van andere middelbare scholen de Le gerjeugddag bij de Kon. Militaire Aca demie bij geve "---L Nèderl-ut ers in Berlijn Op uitnodiging van de Herv. ver eniging „In Dienst der Kerk heeft mej. Ruys, Nederlands predikante te Ber lijn, g!steravond in de „Prins van Or gesproken over haar werk- za eden onder de Nederlanders in Berlijn. Mej. Ruys heeft haar gehoor in •en vlot betoog bijna twee uur lang op Onderhoudende wijze de moeilijkheden belicht, waarmee niet alleen de Neder landers daar, maar bovenal de Oost en West-Berlijners te kampen hebben. Achtereenvolgens vertelde zij iets over de Nederlandse gemeente aldaar, sprak zij over het oecumenische werk en lichtte zij iets op van de sluier van de grote zorgen waarmee de Oostberlij- ners te kampen hebben. Vooral dit laatste onderwerp gaf de aanwezigen een verrassend beeld van het Christen zijn van deze verdrukte mensen. „Europa houdt niet op bij het ijzeren gordijn", aldus de inleidster, maar de bewoners van Oost-Berlijn willen ter dege tot dit werelddeel behoren". De leiding van deze avond berustte bij de heer J. J. Duvekot, die de inleidster dan ook hartelijk dank bracht voor haar boeiend betoog. Lezing over Indonesië. Hedenavond om 8 uur zal de oud zendeling Sgt. Majoor M. A. Lorier van het Leger des Heils, een lezing houden over Indonesië. Majoor Lorier, die 32 jaar werkzaam is geweest als zendeling in Afrika, West-Indië en Indonesië, zal aan de hand van enkele filmstrips iets ver tellen over zjjn werk op het zendings- veld. Zondagmiddag om 5 uur is er een filmvertoning voor de kinderen. Fanoy-fair. De kerkeraad van de Doops- riz. Gemeente heeft het initiatief geno- en om, ten einde gelden te verzamelen Voor het herstel en de vernieuwing van het interieur van het door oorlogsgeweld Ëaar beschadigde kerkgebouw, een fan- fair te organiseren, waaraan tevens i verloting zal zijn verbonden. Deze icy-fair zal worden gehouden in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" op Vrij dag 26 Februari en Zaterdag 27 Februari a.s. De officiële opening, waartoe ook het gemeentebestuur is uitgenodigd, zal plaats vinden des Vrijdags om 18.30 uur. NCVB vergaderde. Dinsdagavond ver gaderde de afd. Axel van de NCVB in et torenlokaal der Ned. Herv. kerk. Daar de spreker, dhr J. G. van Moosel te Middelburg, wegens vervoersmoeilijkhe den niet konden optreden, vulden en kele leden deze avond met proza. Drie van de aanwezige gasten gaven zich op als lid. Ned Herv. Kerk Beroepen te Kamperveen, J. de Bruin, cand. te Bodegraven; te Mole naarsgraaf, W. van Herpen, cand. te Rotterdam. Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle, H. A. van Slooten te Wierden; voor Huizen (N.H.), P. P. J. Monster te Kat wijk aan Zee; voor Vinkeveen, R. de Bruin te Barneveld. Toegelaten tot evangelie-bediening de heren H. J. Bos, cand. te Heemste de; G. J. Droppen, cand. te Leiden; W. S. Evenhuis cand. te Groningen; J. W. van der Heide, cand. te Koudum; H. Hoekema, cand. te Sneek; W. J. M. Hubeek, cand. te Leidén; P. Meyboom cand. te Rotterdam; A. P. Peschar, cand. te Ootmarsum; D. Schneider, cand. te Driebergen; P. Sierat, cand. te Leiden; J. Strikwerda en A. S. van der Woude, beiden candidaat te Gro ningen. Beroepbaarstelling: de heren A. P. Peschar, cand. te Ootmarsum en J. Strikwerda, cand. te Groningen, stel len zich beroepbaar. Geref. Kerken Tweetal te Utrecht, vac. K. Hart: J. H. Marseille te Groningen en J. Plomp te Leiden. Beroepen te Zwartebroek, J. A. v. d. Peppel te Hijken. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Grand Rapids (Ref. Church), C. Smit te Sliedrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Enkhuizen en te Me- liskerke, T. Cabaret, cand. te Rotter- Benoeming. Tot onderwijzeres aan de o.l. school alhier is benoemd mevr. J. A. KroonGroeneveld te Pingjum. ELlewoutsd1]k Weegbrug. De weegbrugvereniging „Hoop in de toekomst" heeft door de ramp nadelig saldo moeten boeken. Er werden in totaal 3.930.630 kg gewogen hetgeen ean achteruitgang betekent van ongeveer 40%. In de vacature A. v. d. Velde werd gekozen de heer P. Westveer; de aftredende voorzitter, de heer L. Bos selaar, werd herkozen. Voor de aanvang van de vergadering heeft de heer Bosse- laar het overleden bestuurslid de heer A. v. d. Velde herdacht. Aanrijding. Dinsdagavond is in de dorpsstraat, de heer Van der Valk uit Zierikzee met z'n motor in botsing ge komen met een wagen geladen met kis ten gezaagd hout. Een jongen van 10 jaar die achter de wagen liep zag het ongeluk aankomen en kon door naarstig opzij springen met de schrik vrij komen. Jonge kerk. Onder voorzitterschap van ds Schellevis vergaderde deze week de Biezelingse Jonge Kerkgroep. De voor zitter sprak over de „Kerkelijke tucht'" en mej. C. v. d. Vliet verzorgde de dag sluiting. Culturele avond. Dat de zorg op cultu reel gebied door de bewoners zeer op prijs wordt gesteld, bewezen Dinsdag avond de talrijke aanwezigen, die naai de Korenbeurs, waren gekomen om te ge nieten van het solo-toneel van Rob Ge- raerds. Deze bekende kunstenaar vertolkte niet minder dan 22 personages uit het onster felijke boek van Hildebrand, de Camera Obscura. De avond, die werd geopend door de heer M. A. Kostense, bestuurslid van het Nutsdepartement, was georganiseerd door de Z.V.U. in samenwerking met de plaatselijke culturele organisaties. Na het optreden van de heer Geraerds sprak de heer Gerritse uit Middelburg namens de Z.V.U. Nu deze avond zo goed is geslaagd zeide hij vertrouwen te hebben voor de afwerking van het verdere programma voor dit seizoen, o.a. de vertoning van de film: „Het is middernacht dr Schweitzer" De organisaties, die hiervoor samenwer ken'zijn de afd. van de Plattelandsvrou wen, het Nutsdepartement en de Cultu rele raad van de Ned. Herv. kerk. Als het rampenfonds het mogelijk maakt hoopt de Z.V.U. ook het volgend seizoen terug te komen. Ook in andere plaatsen in het rampge bied zullen dergelijke avonden worden gehouden. Dader verdwenen. Dinsdagavond kwam in de Lindelaan 'n wielrijder, die met een zeven meter lange houten balk op zijn schouder reed in botsing met de heer V„ die van zijn erf de laan opliep. De man werd door de balk geraakt en zodanig gewond, dat hij zich onder doktersbehan deling moest stellen. De wielrijder, die onbekend wenste te blijven, gooide de balk op de weg en reed door. De politie onderzoekt deze zaak. Fusie sportverenigingen. De voetbalver eniging Renesse en de korfbalvereniging „Strandvogels" hebbén besloten tot fusie. In het bestuur zijn gekozen mej. M. Ber- revoets en de heren J. P. Geleynse, W. Vlaander, G. T. Bakker, Jac. Verboom, P Jonker en J. de Wit. De heer W. Snoep ter aarde besteld. Onder buitengewoon grote belangstel ling had Dinsdagmiddag op de algemene begraafplaats te Sint-Annland de teraar debestelling plaats van het Zaterdag j.l. zo plotseling overleden raadslid W. Snoep Jb.zn. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door ouderling J. Scher- penisse als vriend. Vervolgens sprak bur gemeester J. v. d. Bos en tenslotte ds D J. van Dijk. Alle sprekers gewaagden vau de kortstondigheid des levens, hetwelk uit dit droeve geval wederom duidelijk naar voren kwam en het feit, dat een weduwe met vier jeugdige kinderen ach terblijft. Diep onder de indruk verliet .de BEROEMDE KAPITEIN? Toen de kapitein genoeg naar Pieter had geluisterd gaf hij eensklaps een harde slag op tafel. „Natuurlijk!" lachte hij. „Wel alle over gehaalde garnalen in een ijskast! Daar zit een hoop beroemdheid voor mij in net zoveel als ik zelf maar- wil! Uiteindelijk weet nie mand nog hoe de zaak pre cies in elkaar zitwe gaan er een héél ingewikkeld vêrhaal omheen draaienjaa, vóórdat we de vol gende haven aandoen moet ik een pracht verhaal in elkaar hebben gezet! Ik moet je met doodsverachting tussen de hongerige haaien vandaan hebben gehaald of zo iets. Néé, nóg sterker moet het zijn. Hoe méér ik voor jouw leven heb moeten vech ten hoe beroemder ik word!" De kapitein ging helemaal in zijn plannetje op en drentelde ondertussen steeds maar in de rondte door het kamertje. „U moet het natuurlijk ook weer niet té bar maken!" suste Pieter een beetje. „Anders gelooft niemand het!" „Ze móeten het geloven!" schreeuwde de kapitein nu. „Ik zie me al door de juichende menigte rijden in een met bloemen overladen autostil. jajaa! ik heb een pracht idee!" Ingezonden Mededeling (adv.) grote schare belangstellenden de doden akker. Geref. Vrouwenvereniging. Met tal van genodigden en afgevaardigden vierde de Geref. Vrouwenvereniging „Fébé" Dins dagavond o.l.v. Mevr. HillebrandMe- liefste haar 15-jarig bestaan. Mevr. van Keulenvan de Broeke zorgde een Bij belinleiding over „Ruth". Verder werd de avond gevuld met verschillende bij dragen en een declamatorium. De ver slagen getuigden van een opgewekt ver enigingsleven van de 23 leden tellende vereniging. Veel schriftelijke felicitaties werden uitgebracht, terwijl mevr. Ingel- seLouwerse een boekwerk „Het geloof der Vaderen aanbood. Burgemeester Baas feliciteerde namens het Gemeentebestuur. De zeer geslaagde avond werd door ouderling A. van de Broeke gesloten, met dankgebed. Notabel. Gekozen als notabel in de Ned. Herv. kerk, de heer L. J. Koopman en S. C. van Gorsel. De Schippersschool. De school voor schipperskinderen telt thans 86 leerlingen waaruit een verheugende groei blijkt. Men werkt nu met volle kracht om meer leerlingen in het internaat te kunnen op nemen. Tijdens de Dinsdagavond gehou den vergadering, die onder leiding stond van ds J. G. van Ieperen heeft het hoofd der school, de heer Jac. v. d. Berge een causerie gehouden over het werk en heeft de nieuwe onderwijzer, de heer Top, ver-, teld over zijn werk als onderwijzer op de stichting „Hoenderloo". Nieuwe kleuterschool aan de Waardekenstraat te iKapelle. KAPELLE, 17 Febr. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal over gegaan worden tot het bouwen van een nieuwe kleuterschool 1 aan de Waardekenstraat te Biezelinge. Dit werd besloten in de algemene vergadering van „Algemeen Belang", die onder leiding stond van de voor zitter, de heer C. Traas. De penningmeester, de heer H. Zuidweg, kon melding maken van een batig saldo. Het aftredende bestuurslid, de heer M. J. Snoep, werd herkozen. In de vacature A. Bruck van 't Veer werd gekozen de heer W. A. Jaquet. Candidatentornooi wereldkampioenschap dammen. (Speciale berichtgeving). DORDRECHT, 17 Februari. Gisteravond is in Dordrecht de derde ronde gespeeld van het candidatentornooi voor het wereldkampioenschap dammen. Onze landgenoot, Wim Huisman, heeft zich opnieuw van z«n sterkste zjjde laten zien en versloeg (spelend met zwart) de Belg Demesmaecker. Huis- man zorgde voor een prachtig eindspel en wist bovendien de tijdnood, waarin h(j op een gegeven moment verkeerde, prachtig door te komen. Door deze prestatie staat onze landgenoot bovenaan de ranglijst. De Zwitser Guignard, die eergisteren al tegen Huisman het loodje heeft moeten leggen, nam het nu op tegen de Italiaan Fanelli. De partij eindigde in remise. Het verloop van deze eerste partij was als volgt. Wit: Demesmaecker. Zwart: Huisman. 1. 33—28, 16—21. Huisman speelt niet Hollands tegen, omdat Demesmaecker deze opening ligt. 2. 39—33, 21—26. 3. 44—39, 11—16. 4. 34—30, 20—25. Dit brengt tempo-nadeel. 5. 49—44, 25x34. 6. 39x30, 15—20. 7. 30—25 Gespeeld om 2025 te beletten. 720—24. 8. 44—39, 18—23. Legt wit nu reeds beperkingen op. 9. 31—27, 17—21. Met 3127 zoekt wit de verruiming, maar door de tegenzet van zwart is dit niet mogelijk. 10. .37—31, 28x37. 11. 42x31, 21—26. Om wit in de diepte te verzwakken. 12. 47—42, 26x37.. 13. 42x31, 12—18. 14, 41—37, 10—15. 15. 40—34, 14—20. Zwart tracht verdere verzwakking van wit's rechtervleugel af te dwingen. 16. 25x14, 9x20. 17. 34—30, 5—10. 18. 46—41, 7—12. 19. 30—25, 10—14. De positie van wit is nu reeds min der rooskleurig. Met de volgende zet ten tracht wit zich iets vrijer te ma ken, hetgeen op een mislukking uit draait. 20. 27—21, 16x27. 21. 31x22, 18x27. 22. 32x21, 23x32. 23. 37x28, 12—18. 24. 4842 Vrijwel gedwongen om schijf 28 te 74. Sturge was bleek geworden; in de war ook; begreep de houding van de strenge president niet „U gaat dus verder. U stond met uw vrouw.... eh was u wettig met haar getrouwd?" „Ja, mijnheer. In Canada." „Juist. Maar uw vrouw was wettig gehuwd met Ernst Peyton, die later dominee te Wynsdale werd. Was u dit bekend?" Ja, mijnheer," antwoordde Sturge zacht. Dus u erkent, dat zij, met uw medeweten, bigamie pleegde?" „Ja, mijnheer." „U hebt in Canada een brief geschreven aan Lucie Eve- ritt, uw tegenwoordige vrouw, die een nichtje was van uw overleden vrouw, in welke brief u meedeelde, dat uw vrouw, dus Marie Brandon, verongelukt was. Althans volgens het dossier. Is dat juist?" ,Ja, mijnheer." „Ik constateer dus, dat u met opzet gelogen hebt. Dit houdt slechts verwijderd verband met de zaak, die ons bezig houdt. Ik ga er dan ook niet verder op in, maar vond het wel gewenst, dit vast te stellen." Baron Glenby glimlachte van voldoening: de rechter- commisaris had woord gehouden en de antecedenten van Sturge goed nagegaan, terwijl de rechtbank hem ook niet bepaald vriendschappelijk gezind bleek te zijn, getuige de korte, soms bijtende wijze, waarop de president hem ver hoorde. „Gaat u door met uw verhaal. U stond dus te praten met uw vrouw, die u vertelde van het ontvangen geld. En toen?" „Op hetzelfde ogenblik klonk er een geweerschot. Een kogel ging vlak langs mij heen. Die trof mijn vrouw in de borst. Zij gaf een gil en viel achterover, dood." „En toen?" „De beurs met geld viel uit haar handen. Ik heb die opgeraapt en in mijn zak gestoken...." Gegons.... „Stilte!" riep de president. „En toen?" „Ik hoorde geritsel in de struiken. Het was wel donker, maar ik kon, door het flauwe maanlicht, zien, dat een man wegliep. Ik kon niet zien, wie het was. Pas later heb ik begrepen, dat het dominee Peyton was." Mr Salisbury: „Hoe bent u daarachter gekomen?" Sturge: „De man stond even stil, maar liep snel weg. Ik denk, dat hij mij gezien had. Ik was in de war, maar liep hem toch iets later achterna. En toen stond hij aan de rand van het bos te praten met een vrouw, die Lucie Everitt bleek te zijn. Want hij ging weg en ik heb Lucie verteld, wat er gebeurd was. Zij zei, dat de man dominee Peyton was. Zij was even ontdaan als ik. We gingen samen nog eens kijken naar mijn vrouw. Zij was reeds koud." „Wat deed Lucie Everitt die avond in dat bos?" „Zij moest een boodschap van het kasteel naar de pas torie brengen en ging de kortste weg, dat is door het bos." „Juist. Maar geeft u mij nu ééns een duidelijk antwoord op deze vraag: U hebt een s.chót gehoord; uw vrouw viel dood aan uw voeten; er liep een man weg, die u ftiet direct, maar eindelijk volgde: u ontmoette Luciè Everitt, die vertelde, dat de man dominee Peyton was. Waarom hebt u dat alles niet dadelijk ^aangegeven bij de politie? Waarom heeft Lucie Everitt, die zich toen Suzanna Palmer noemde, bij het verhoor daarvan niets, maar dan ook niets verteld?" Hevige spanning in de zaal. „Ik erken, mijnheer de réchter, dat wij, Lucie en ik, ver keerd hebben gedaan, maar Zwijgen. „Nu, wat maar?" vroeg de' president, onge duldig. „Nu ja, we waren bang voor ons eigen hachje. Lucie had zich onder een valse naam op Glenby verhuurd, om het oog te ikunnen hoofden op de dominee en op wat er ge beurde. Toen die trouwde och ja, het was allemaal ver keerd van ons, ik erken het met freule Glenby, maak ten wij het plan, geld van de dominee los te krijgen...." „Het wordt nu wel duidelijk. U beiden waart dus niet brandschoon. Dief en diefjesmaat, zegt men dan. U wilde chantage plegen. De eerste opzet gelukte. Als uw vrouw niet gedood was, zouden er zeker wel meer pogingen zijn gedaan, om geld los te krijgen? U behoeft hierop niet te antwoorden. Met de zaak als zodanig heeft het niet te maken, in zekere zin. Maar duidelijk is het wel. Die domi nee moest een aardig melkkoetje worden! U was bang, dat een en ander zou uitlekken en daarom verzweeg u, met opzet, voor de politie, en Lucie Everitt voor de rechtbank, wat u beiden wist, namelijk, dat uw vrouw was vermoord en dat de dader dominee Peyton was. Dat heb ik goed van u begrepen, nietwaar?" „Ja, mijnheer." De president er was voelbare stilte in de zaal bladerde in het dossier. „U wilde chantage plegen. Daarvoor moest uw overleden vrouw dienen, die u voor dominee Peyton al lang dood verklaard had, en ook een kind, een jongen, Arthur ge naamd. Dat hebt u aan de rechter-commissaris verklaard. Klopt dat?" Ja, mijnheer." „Die jongen was (of liever is, want hp leeft nog, wat u zeer goed weet" was er sarcasme in de stem van de president? „de zoon van dominee Peyton en Marie Brandon? Wilt u u goed bedenken vóór u antwoord geeft?" Ehja, ja!" haastte Sturge zich te zeggen. „Alweer: met de zaak, die ons bezig houdt, staat ook dit in verwijderd verband, maar de jury en de rechtbank hebben er recht op, alles te weten. Welnu, u zegt, dat de jongen een zoon is van de dominee en uw eerste vrouw. Ik geloof, dat u staat te liegenl" (Wordt vervolgd.) 1—7. 25. 21- -16, 8—12. 26. belangrijke beveiligen, 24. 45—40, Wit moet weer een steunschijf aanvoeren. 2649. Huisman heeft reeds belangrijk tem povoordeel. 27. 41—37, 18—23. 28. 38—32, 24—29. 29. 33x24, 20x29. 30. 40—34, 29x40. 31. 35x44, 15—20, Wit wordt beperkt in zijn zetten op de korte vleugel. 32. 43—38, 20—24. Zwart heeft nu belangrijk voordeel. 33. 36—31, 14—20. 34. 25x14, 9x20. Huisman zet een aanval in. Of dit op dit tijdstip juist is, moet het ver loop van de partij nog uitwijzen. 35. 31—27, 20—25. 38. 37—31, 23—29. 37. 42—37, 25—30. 38. 28—22 Zeer sterk.. Deze stelt Zwart voor problemen. 3813—18. 39. 22x13, 19x8. 40. 44—40, 8—13. 41. 38—33, 29x38. 42. 32x43, 12—-17. Huisman brengt dreigingen in de stand en dwingt nu tot: 43. 39—33, 17—21. Dwingt opnieuw tot: 44. 37—32, 13—18. Wit's aanval is afgeslagen. 45. 33—28, 3—8. 46. 28—22, 18—23. 3228 is verhinderd door 23x32, 27x38 en 21—27. 47. 31—26, Zwak. Nu wint Zwart altijd een stuk of verkrijgt een doorbraak - naar dam. 4723—28. 48. 22x33, 8—13. 49. 26x17, 7—11. 50. 16x7, 2x31. 51. 32—27, Wit offert een stuk, maar ook dit helpt niet meer. 5131x22. 52. 43—39, 22—27. 53. 33—28, 27—31. 54. 28—23, 31—37. 55. 23—19?, 30—34. 56. 40x20, 13x15. Wit gaf op.- Het eindspel getuigde van prachtig inzicht van Huisman, die bovendien de tijdnood uitstekend, doorkwam. GUIGNARD—FANELLI. De partij tussen. Guignard en Fanelli verloor door herhaald afruilen in het middenspel zijn aantrekkelijkheid. Opnieuw werd een stand opgebouwd waarbij Guignard positievoordeel kreeg. Hij buitte dit in het vergevor derd eindspel uitstekend uit en Fanelli kwam in moeilijkheden.. De Stand in het eindspel kwam tot: Wit: 28, 29, 32, 40, 47. Zwart: 9, 15, 17, 26, 31. Het verloop van het eindspel was als volgt: Guignard (Wit). Fanelli (Zwart). 57. 29—24, 17—21. 58. 28—23, 31—36. 59. 23—18, 21—27. 60. 32x21, 26x17. MIDDELBURG, 17 Febr. De palingstand in de Middelburgse vesten loopt groot gevaar. Als er niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, kan binnen en kele dagen een grote sterfte on der de palingen worden verwacht. Om dit te voorkomen, is het drin gend noodzakelijk, dat de Polder Walcheren ophoudt het water on der het ijs in de vesten weg te trekken en dat de gemeente een groot aantal luchtgaten zoveel mogelijk midden in de vesten laat kappen. Vandaag was er een rage van de jeugd (en ook al van ouderen) op de palingen, die aan de vestkanten zodra er maar één gaatje is, naar boven komen. Als gevolg van het wegtrekken van het water door gemaal De Boreel komt het ijs op de modder te lig gen en dreigen de palingen (prac- tisch alles jong goed van vorig jaar) te stikken. Voor consumptie is de gevangen paling weinig ge schikt, aangezien ze onder de maat is. De politie doet al het mogelijke om te voorkomen, dat de jeugd er mee vandoor gaat. 61. 40—34, 17—21. 62. 18—12, 21—27. 63. 12—7, 27—32. 64. 7—2, 32—38. 65. 2—16, 38—42. 66. 47x38 Zwart moest een stuk offeren. 6636—41. 67. 34—30, 41—46. 68. 16—21, 46—14. 69. 30—25, 9—13. Na 69 zetten en ruim .vijf en een half uur spelen eindigde de partij in remise. Bij na-analyse zal vermoede lijk blijken, dat Guignard de winst verzuimd heeft. MIDDELBURG, 17 Februari Van daag is in het gebouw van de Rijks waterstaat aanbesteed het maken van een uitwateringssluis en de onderbouw van een gemaal te Cadzand. Het gehele werk zal geschieden ten behoeve van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" en het omvat het maken en bemalen van een bouwput, het bouwen van da uitwateringssluis met de onderbouw van een gemaal, grorij-, glooiing-, straat- en bijkomende werken, alsme de het slopen van de ópde sluis. Er bestond voor deze aanbesteding van de zijde der aannemers gróte belangstel ling. Er waren niet minder dan 22 in schrijvingen. Over ongeveer 10 dagen zal het werk worden gegund. De uitslag gaf het volgende: N.V. tot Aanneming van Werken v.h. H. J. Nederhorst, Den Haag 711.750; Steensma's Aann. Bedrijf C.V., Utrecht 736.000; Sprengers Bouw- en Beton bedrijf N.V., Breda ƒ764.000; G. B. van Hoek N.V., Delft 773.000; Fa. A. Ver hagen, Breda ƒ779.000; C. V. Aann. be drijf v.h. A. Dubbers, Vianen 799.000; N.V. Van Splunders Aann. Mij, Rid derkerk 805.000; N.V. Aannemersbe drijf v.h. Van Dongen, Dordrecht 807.000; Aann. bedrijf Michiel van Dijk 812.000; N.V. Aannemingsmij v. h. Hillen en Roosen ƒ814.000; Aanne mersbedrijf D. Verstoep, Den Haag ƒ824.000; Aannemingsbedrijf v.h. fa. G. van Dijk Zn., Neder-Hardinxveld 825.000; P. J. de Bourgraaf, Wemel- dinge ƒ826.000; B. Boereman, Bussum 827.000; N.V. Visser en Smit Aanne mingsmij, Papendrecht 828.400; Aan nemersbedrijf E. Blok, Rotterdam 840.0Ó0; P. J. v. d. Sande en H. A. den Exter, Breskens-Groede ƒ856.500; N,V, Nederlandse Betonmij. B.A.T.O., Den Haag 897.000; N.V. Internatio nale Gewapend Betonbouw, Breda ƒ910.000; Th. P. Cambier, Breskens 1.021.335; Aannemersbedrijf fa. E. L. K-, Geleen 1.021.500; Fa. Christiaan- sen, Oostburg 1.023.437. Uienexport in Januari bevredigend. BRUINISSE, 17 Febr. De export van uien was in de niaand Januari vrij bevredigend en de prijs liep zelfs op tot plm. 14 cent per kg., al werden de meeste transacties afgesloten a plm. 10 cent per kg. Dit alles natuurlijk tengevolge van de vorst, die echter niet alleen voor deel maar voor verschillende telers ook nadeel bracht, voor hen namelijk die op een zo strenge winter niet be rekend waren en wiens niet volledig afgedekte uien bevroren. In totaal werd ongeveer 22 millioen kg. uien in de maand Januari geëxpor teerd, waarvan naar Engeland ruim 14.5 millioen, naar Duitsland 4 mil lioen, naar Noorwegen en Zweden ieder ruim een millioen kg., West-In dië ongeveer een half millioen kg., ter wijl de rest naar Finland, het Engelse leger in Duitsland, Afrika, Zwitserland IJsland en Midden-Amerika zijn weg vond. België en Luxemburg namen weinig af. Verwacht wordt dat de export naar deze landen zal oplopen, evenals naar Duitsland. De prijs zakte weer tot plm. 6 cent per kg., zodra de dooi intrad, terwijl de totale export in het seizoen 1953- 1954 tot ultimo Januari ruim 76 mil lioen kg bedroeg. GOES, 17 Febr. Spruiten All 3959; ■Witlof All 52-68, AI 74, Stek 30; Boeren kool 915; Rodekool 1011; Wittekool 13; Peen 4—9; Uien 3—6; Prei AI 28—38, All 2021; Knolseldery 812. SINT MAARTENSDIJK, 18 Febr. Uien gew. 11.1010.84, bonken 9.36, drielingen 12.70, picklers 28.Aanvoer 35 ton. Alles per 100 kg. TERNEUZEN, 17 Febr. Groenten: Boe renkool 26; Rodekool 1215; Wittekool 16; Wijnpeen 49; Prei 1927, afw. 89; Knolselderij 27; Spruiten 55; Uien 79; Witlof 62. Fruit: Appelen: Golden Delici ous K 51, F 23; Goudreinetten Hl 40—41, K 3435, F 1532; Jonathan K 50, F 31, Zoete Ermgaard 31; Overige soorten ap pelen 821.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5