de loupe DEZE WERELD Het VELP0N zie ie er geen barst van! v&n ÖdQ tot Ö&Q Eerste Kamer vraagt naar Moerdijkkanaal Chr. Beroepsgoederenvervoerders vierden eerste lustrum van hun Bond. H Meningsverbreiding Als wij vergaderen Meer vriendschap Minister Algera sprak over het nieuwe vervoersbeleid. RUWE HUID. Proces tegen Dertinger en Hamann» Instelling van een spoorwegraad gewenst _j gonéóstl Chr» Mulo bekroonde opstellen» „Unitas" heeft 8000 leden» Korea-detachement vertrokken Gemeentelijk belang moet soms wijken voor hogere belangen Overval te Eindhoven Donderdag 18 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD 11 i pagina 3 Onder „Hoe kan men de belangstelling van ons volk voor het streven en handelen der christelijke politieke partijen nieuw leven inblazen?" dat is de vraag die we ons heden willen stellen. Want weliswaar hebben we in voor gaande artikelen al een paar punten aangewezen: betrek ons volk bij de meningsvorming en stel het geen vage leuzen maar een concreet doel voor ogen dit alles draagt er wel toe bij, maar men is nog niet tot de kern van de zaak genaderd. In reclametermen gezegd: men kan nog zo'n goed pro duct maken en het nog zo aardig ver pakken, maar het geelt niets als men het niet „bij de mensen brengt". Nu laten we op het ogenblik in het midden op welk terrein men dit con crete doel wil zoeken, al is het dan onze persoonlijke overtuiging, dat de mensheid op het ogenblik in een so ciale nood verkeert, veroorzaakt door een „ontwaarding" van het individu en dat leniging van deze nood derhalve het doel moet zijn. En in dat geval zou men twee dingen moeten doen: de oorzaken van die nood moeten analy seren en dus de vinger bij de wonde plek moeten leggen en daarna de mid delen moeten aangeven ter genezing. Kan men daar de mensen warm voor krijgen of zal men ook zó blijven voortsukkelen met op de plaatselijke vergaderingen een bezoekerspercen tage van 10 tot 20 ten opzichte van het aantal leden? En nu komen we aan het punt dat naar ons gevoelen nog altijd het critieke punt is, niet alleen in het politieke vlak maar ook op ieder ander levensterrein: de metho diek van onze vergaderingen. We we ten dat we nu op gevaarlijk terrein komen, maar we geven graag ruimte aan redelijke ingezonden stukken! En we beklemtonen nogmaals dat, als we hier of daar critiek oefenen, deze en kel en alleen wordt ingegeven door liefde voor de zaak waarom het gaat, „Rebellie" tegen wie of wat dan ook ons vreemd. Welnu, we geloven niet dat de hui dige methodiek van vergaderen nog in staat is belangstelling te wekken, laat staan enthousiasme. Men heeft er een hekel aan om naar vergaderingen toe te gaan. Waarom? Omdat men er zich niet op zijn gemak voelt dit is pre cies de zere plek! Dit heeft naar onze mening niets te maken met „vergader moeheid", want er wordt aanzienlijk minder vergaderd dan vroeger de agenda van onze verslaggever^ wijst dit uit. En het is evenmin omdat de mensen „geen mening" zouden heb ben over al die onderwerpen die ons beroeren. Integendeel, er wordt veel gepraat en dikwijls heel verstandig gepraat. Maar altijd onder elkaar, in vriendenkring. Daar kunnen zeer se rieuze opmerkingen gemaakt worden over zeer serieuze problemen en uit die gesprekken blijkt heel dikwijls, dat men heus de problemen van vandaag wel begrijpt de impasse op heel het christelijk levensterrein gaat heus de gewone man niet onopgemerkt voorbij! Maar we halen het niet in om hoofd die 'dingen, die we onder elkaar wèl zeggen, ook op een vergadering naar voren te brengen. Omdat we er zeker van kunnen zijn, dat we „verketterd' zullen wordenmisschien wel door die mensen die het in hun hart met ons eens zijn. Want onze vergadertech niek wordt gekenmerkt door het de bat, dat is: door het elkaar proberen te vangen op woorden; terwijl juist het gesprek in het middelpunt zou moeten staan: het proberen elkaar te begrij pen en het overnemen van de con structieve gedachten van een ander, zelfs als er nog foute puntjes aan zit ten. En het gevolg hiervan is, dat er op onze vergaderingen een ongeani- mee.d stilzwijgen bestaat en dat de meesten onvoldaan huiswaarts keren! En als een paar ongelukkig gekozen woorden van sommigen voorwerp van debat geweest zijn, dan nemen zij zich voor óf voortaan niet meer naar die vergaderingen te gaan óf wel te gaan maar mee te doen met de zwijgers! Kan men dit alles veranderen? Ja! Door grotere openhartigheid te stimu leren en die grotere openhartigheid komt pas als er meer vriendschap en meer saamhorigheid gekweekt is. Op vallend zijn in dit verband de pogin gen van sommige C.H.-kiesverenigin- gen: zij organiseren contactavonden, waar het in hoofdzaak gaat om gezel ligheid en waar men zelfs toneelver enigingen laat optreden. Dit streven is allezins toe te juichen of dat nu met behulp van toneelstukjes moet is vers twee; wij kunnen ons een andere vulling van de avond indenken, die toch hetzelfde effect bereikt! Maar ze ker is dat we los moeten komen van die „meneer-de-voorzitter-geest" met alle stekeligheden die daarna komen en dat we een vrijere meningsuiting door iedereen zullen moeten zoeken. Gegroeid van 17 tot 1500 leden. (Van onze S redacteur). UTRECHT, 17 Februari. De Ned. Bond van Prot. Chr. Beroepsgoederenver voerders vierde gisteren te Utrecht zijn eerste lustrum. Staande voor een spandoek met de wapenspreuk der vervoerders „Voerman houdt de teugels" sprak de alg. voorzitter, het Tweede Kamerlid mr dr E. F. Verkerk, zijn openingsrede uit. Een rede, waarin hjj zich afvroeg of een feestvergadering wel paste op een tijdstip, waarin de leden vol zorgen zitten over de nieuwe Wet Autovervoer Goederen en over hun tonnage. Hij beantwoordde deze vraag echter bevestigend, want voor vrees is minder reden dan velen meenden. Bovendien sprak hij de wens uit, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, in zijn rede de resten van deze vrees zou uitbannen. Saoedi-Arabië heeft besloten vliegtui gen, die Israëlische luchthavens hebben aangedaan, te verbieden boven zijn grondgebied te vliegen. Dankbaar gewaagde de voorzitter van de voorspoedige groei der organisatie, die in 1949 met 17 leden begon en er nu ruim 1500 telt. Ook de financiële positie, de service aan de leden en de invloed naar buiten namen sterk toe. Bezorgheid heerst nog in vervoerderskring over enige be langrijke punten. Zelfs als alles aan de weg wordt besteed wat voor de weg be taald wordt, zouden er volgens spr. nog onvoldoende voorzieningen zijn op het ge bied van bruggen, tunnels, mistbeveili- ging, verlichting, e.d. Een ander punt is de oudedagsvoorziening voor de patroons, waaraan nog niets is gedaan, zodat de Noodwet Ouderdomsvoorziening voor menig 65-jarige dreigt. Het ontbreken van juiste cylers wordt hier zoals overal in de middenstandssector pijnlijk gevoeld. Tenslotte wekte dr Verkerk de leden op voort te gaan met het bondswerk onder de leus: prlneipiëel, gedocumenteerd, een drachtig. Minister Algera wenste de jubileren de organisatie geluk, daaraan toevoe gend dat vijf jaar misschien kort lijkt in het leven van een bond, maar zeer lang is vergeleken bij de gemiddelde levensduur van een minister. Hij ver klaarde zich door de voorzitter niet uit zijn tent te zullen laten lokken over al lerlei vraagpunten inzake hel vervoer. Over de W.A.G. behoeft men zich ech ter geen zorgen te maken, aldus de mi nister. Het beroepsvervoer achtte deze wet zelf wenselijk en bovendien is de regering geen verscheurend dier, maar heeft zij de belangen van de maatschap pij te dienen. TWEE PUNTEN. In de nieuwe wetgeving ging het om twee hoofdpunten, waarbij de verhou ding tussen overheidsvervoer en particu lier vervoer wel het voornaamste was. De nieuwe richtlijnen zeggen duidelijk, dat het beroepsvervoer over de weg voorbe houden is aan particuliere ondernemin gen. Het overheids- en semi-overheids vervoer mogen de bestaande grens niet overschrijden, tenzij het particulier ver voer in de een of andere sector niet be reid of in staat is zijn taak te vervullen. Het tweede punt was de verhouding tussen beroepsvervoer en het eigen ver voer. De overheidstaak is hier slechts het bevorderen van de vrede tussen beide verschijningsvormen en in de huidige re gelingen liggen goede voorwaarden voor allerei vorm van samenwerking. Thans is het aan de ondernemers hun taak zo te verrichten, dat ze kunnen vol doen aan de eisen van hun opdrachtge vers, aldus de minister. Wellicht verdient de vorming van een landelijk vervoers net aanbeveling en in het algemeen be lang moet iedere vervoerder oog hebben voor de noodzakelijkheid van concentra tie of samenwerking. Ik hoop, dat ge mijn vertrouwen in het particulier vervoer niet beschaamt, zo besloot minister Alge ra. De penningmeester, de heer P. de Vrij uit Benthuizen, bood de voorzitter ver volgens het jubileumsgeschenk van 10 provinciën aan in de vorm van een cheque groot f 3506.66 voor het bondswerk. Na mens de provincie Groningen voegde de heer M. Maring uit Winsum hier een sta pel zilverbons ter waarde van f 672.50 bij. Ook werd het bestuur nog een lijst met 72 nieuwe leden aangeboden, waardoor het ledental op 1529 werd gebracht. Ingezonden Mededeling (adv.) ffDtnrnn --- IIi. - MIDDENSTANDERS. De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Chr. Historische Unie, herinnerde de vervoerders aan de uitspraak van mi nister Algera, dat zij bij de middenstan ders behoren. Aan de hand van de Mid denstandsnota van minister Zijlstra schet ste bij de middenstander in zijn kracht en in zijn zwakheid. Een zwakheid, die zich o.m. vaak uit door het gebrek aan orga nisatorisch besef. Hij riep de vervoerders op om zich als vrije ondernemers te stel len in dienst van hun volk. Mevr. E. v. d. BergKreijger hield een kleine causerie over de vrouw van de beroepsvervoerder en naast andere sprekers werd ook het woord gevoerd door de voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, de heer A. Borst. De A.R. en de C.H. Tweede Kamerfracties waren op deze drukbezochte vergadering vertegenwoordigd door de heren H. van Eijsden en J. de Ruiter. Ingezonden Mededeling (adv.) VRAAG DE JUISTE SOORT BERLIJN, 17 Febr. De voorzitter van de Oostduitse Volkskamer, Dieck- mann, heeft bekend gemaakt, dat bin nenkort de gewezen Oostduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Georg Dertinger en de voormalige minister van Voedselvoorziening, Karl Hamann, zul len terechtstaan. Zy werden beiden omstreeks de jaarwisseling 1952/1953 van hun ambt ontheven. Dertinger wordt ervan beschuldigd „in opdracht van imperialistische spi- onnagediensten een vijandige activiteit tegen de Duitse democratische repu bliek gevoerd te hebben". Hamann wordt wanbeleid van zijn ministerie in de Voedselvoorziening van Oost-Duitsland verweten. Onmid dellijk na zijn arrestatie werd ook de dochter van de vroegere minister Liv Hamann gearresteerd en later tot tien jaar tuchthuis veroordeeld. Met vier kinderen vluchtte de echtgenote van dr Karl Hamann kort daarna naar W.- Berljjn. Hamann was voor zijn arres tatie mede-voorzitter van de liberaal- democratische party in Oost-Duits land. Georg Dertinger was voor zyn be noeming tot minister van Buitenlandse Zaken leider van de christen-demo cratische unie in Oost-Duitsland. Begroting van Verkeer en Waterstaat 's-GRAVENHAGE, 16 Februari. De leden van de Eerste Kamer, zo blijkt uit het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs, hebben zich bjj de voorbehandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat bezig gehouden met de kwestie van het Moerdykkanaal. zy herinneren er aan hoe minister Luns de senatoren vorig jaar al op het hart heeft gebonden „even geduld te hebben", maar de Kamerleden consta teren, dat van alle kanten druk wordt uitgeoefend en men wil nu toch wel eens weten hoe de onderhandelingen over de Schelde-Rynverbinding, het Ka naal van Terneuzen naar Gent e.d. er voor staan. met ongeëvenaarde geneeskracht UTRECHT, 16 Febr. De Ver. voor Chr. Mulo heeft destijds onder de leerlingen van Chr. Mulo-scholen een opstellenwed strijd uitgeschreven met de ramp en het dijkherstel als onderwerp. De jury kwam thans met de beoordeling gereed. De 1ste prijs voor de groep beneden de 15 jaar ging naar Hemmie Knip te Winschoten, de tweede prijs naar Hans de Ruyter in Den Haag en de derde naar Trienette Janssens in Surhuisterveen. In de groep van 15 jaar en ouder verwierf T. H. Hui- ger in Onstwedde de eerste prijs, Inge de Boer te Zierikzee de tweede en A. Door- duyn in Delft de derde. De prijzen be staan uit boekenbonnen. UTRECHT, 16 Febr. De Ned. Chr. Bond var* Werknemers in de Textiel- en Kle dingbedrijven „Unitas" heeft thans een lang verbeide mijlpaal bereikt. Dezer da- ,jen kon men n.l. op het bondsbureau te Jtrecht het 8000ste lid inschrijven. Het Hoofdbestuur besloot dit heugelijke feit te vieren door aan al de leden, die twee maanden of langer ziek zijn, een fruit mand te zenden en aan alle leden, die thans in militaire dienst zijn, een grote doos sigaretten. EINDHOVEN, 16 Febr. Heden morgen heeft een detachement van 143 man van het regiment generaal van Heutz in de legerplaats Oirschot afscheid genomen en de reis naar Ko rea aanvaard. Het detachement bestaat uit 10 of ficieren, 24 onderofficieren, 26 korpo raals en 83 manschappen. Commandant is kapitein R. Holman. De troep reist per trein via Roosendaal naar Mar seille, waar de militairen zich morgen op het Franse motorschip „La Mar seillaise" zullen inschepen. Vele Kamerleden zijn getroffen door het grote aantal spoorwegongelukken, dat de laatste tyd gebeurt. Zy vragen minister Algera een spoorwegraad in te stellen, die de oorzaak der ongeluk ken kan onderzoeken (zoals de raad voor de luchtvaart en die voor de scheepvaart dit op hun terrein doen). Zy menen, dat het ook voor de spoor wegen wenselijk kan zijn, indien in voorkomende gevallen door een on- partydig lichaam uitspraak zou wor den gedaan. Wat de spoorwegen betreft wordt er nog op aangedrongen, dat er eindelijk weekeind-retours komen en dat voor het vervoer van militairen naar en van verlof extra tremen worden inge schakeld, omdat het militaire vervoer het normale vervoer vaak hindert. BROMFIETSEN. Natuurlijk hebben de senatoren ook gesproken over het bromfietsprobleem. Zy voelden er voor de zwaardere mer ken bromfietsen op de ryweg toe te laten, maar dan moesten de vervoer middelen of in opvallende kleur wor den geschilderd, dan wel een goed zichtbaar kenteken dragen. Bovendien zouden de bestuurders in het bezil moeten zijn van een rijbewijs. WATERSTAAT. Wat de afdeling Waterstaat betreft, is allereerst de opmerking gemaakt, dat er tydeng de strenge vorstperiode te weinig afdoende maatregelen zyn ge nomen om de eilanden voor een isole ment te behoeden. Er had volgens deze Kamerleden gezorgd moeten worden voor meer qsbrekers om de bootverbin dingen in tact te houden. Tenslotte werd opgemerkt, dat het te betwijfelen valt of alle waterschap pen, die met een belangrijk dykbeheer zijn belast, in staat zyn, de verant woordelijkheid daarvoor te dragen, gelet op hun financiële draagkracht en soms zwakke technische outillage. Deze leden zouden graag zien, dat de zeedijken, waarbij dan gedacht wordt aan de gehele kustverdediging, wat het beheer aangaat, in handen van het rijk komt. WATERSNOODFONDS. Een der Kamerleden was van me ning, dat er bij de wet een Waters noodfonds dient te worden ingesteld, dat volgens bepaalde regelen hulp biedt bij overstromingen van zee- of binnenwater, waarbij niet van grote schuld der getroffenen kan worden ge sproken en die een beperkte omvang hebben. In het fonds zou volgens het Kamer lid bijv. dienen te worden gestort de opbrengst van de grondbelasting en ook de provincies zouden kunnen by- dragen naar de mate, dat zy aan over stroming blootstaande gebieden binnen haar grenzen kennen. HET SLOE. Enkele Kamerleden zouden graag willen weten in hoeverre er over eenstemming is bereikt met eigena ren van vroeger ingedijkte, doch se dertdien verlaten polders in het Sloe. Minister Beel antwoordt de Eerste Kamer Extra bijdrage aan gemeenten voor bijzondere doeleinden 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. Minister Beel heeft de Eerste Kamer schriftelijk geantwoord op de vele vragen, die hem naar aanleiding van zijn begroting van Binnenlandse Zaken werden gesteld. Bijna ieder jaar keren dezelfde onderwerpen terug en het is voor een minister niet gemakkelijk met iets nieuws voor de dag te komen. De gemeentelijke zelfstandigheid, de wijziging van gemeentegrenzen, de gemeenten en de giften aan het Ram penfonds (speciaal dit jaar), de gemeenteclassificatie en de bescherming be volking zijn zo van die onderwerpen, die de meeste belangstelling van onze Senatoren blijken te hebben. Schokkend zyn de antwoorden van de bewinds man niet: hier een accent, daar een ontkenning, elders een belofte en op een andere plaats een accoordverkiaring met het standpunt der Kamerleden. millioen worden uitgegeven. Aiie gasmaskers voor de diensten zyn ontvangen. De gemeentelijke zelfstandigheid vindt uiteraard ook in prof. Beel een warm voorstander. Maar, zo zegt hij,, wy mogen de ogen niet sluiten voor de maatschappelijke ontwikkeling, die aan de gang is en die o.m. de nood zaak medebrengt, dat bepaalde onder werpen in de sfeer der Rijksbemoeiing komen. Verruiming van financiële armslag is een vraagstuk, dat de mi nister veel zorgen geeft. Die verrui ming kan worden bereikt door hogere uitkeringen uit het gemeentefonds en eigen belastingen, evenals door het verlenen van bijdragen voor byzon- dere doeleinden. De krotopruiming b.v. zou (het is wel heel vaag) in aan merking kunnen worden gebracht voor speciale Rijksbijdragen. De uitkeringen uit het gemeente fonds dienen zoveel mogelijk te ge schieden naar objectieve gegevens, die niet zonder meer worden ontleend aan de uitgaven in vroegere jaren. Ei komt weer een commissie, die de taak verdeling tussen Ryk, Provincie en Gemeente gaat bestuderen op wat de minister noemt: concrete terreinen van overheidszorg. NIEUWE GEMEENTEGRENZEN. Het onderwerp: wijziging van ge meentegrenzen brengt de minister tot de uitspraak, dat een gemeenteiyk be lang soms voor hogere belangen zai moeten wijken, maar dat dit allerminst als een ondergraving der gemeentelyke autonomie mag worden bestempeld. En het is ook niet waar, dat bij de rulmte- ïyke ordening (de planologie) weinig of in het geheel geen rekening wordt ge houden met het grote goed der gemeen telyke zelfstandigheid. Wyziging van gemeentegrenzen dient met de grootste zorgvuldigheid te geschieden. Een zo volledig mogelijke oriëntatie kan niet worden gemist. HET RAMPENFONDS. Geen overwegend bezwaar heeft minister Beel tegen het geven van geldelijke bydragen door gemeenten aan het Rampenfonds, mits de begro tingspositie dit toelaat. Het is echter onverantwoord, dat gemeenten, die met tekorten werken, dit zouden doen. De electriciteitsvoorziening van on rendabele gebieden ziet de heer Beel uitsluitend als een taak van Provincie en Gemeenten. De gemeenteclassifica tie vertoont de tendens geleidelijk in belangrijkheid af te nemen. Het is niet mogelijk, dat deze alleen voor het overheidspersoneel wordt afgeschaft. Dit jaar zai, r.aar een meuedeling van de ministsc, op ruimere schaal en in groter verband geoefend wor den voor le bescherming bevolking. Eind November 1953 ha Ken zich 132.000 vrijwilligers aangemeld en was 36 millioen gulden voor mate riaal betaald. Dit jaar kan nog 15 ingezonden Mededeling (Adv.) Last Tan zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. De vermakelijkheidsbelasting vormt een apart hoofdstuk. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de abnormaal ho ge winsten der bioscopen in 1947 en '48 thans niet meer bestaan en dat het aanvankelijke voornemen om van Ryks- wege een weeldebelasting te heffen van ten hoogste 25 geen werkeiykheid behoeft te worden. De minister zal nu de goedkeuring van verordeningen tot wijziging der belasting waartoe vele gemeentebesturen vorig jaar besloten bevorderen. KAMPEERWET. Tenslotte wordt het één en ander gezegd over de kampeerwet. Het oor deel daarover zal verschillen naar ge lang men zich op het standpunt van de kampeerders of op dat der plaat selijke autoriteiten stelt. Hoe het zy: het is van groot belang, dat niet meer dan nodig en niet dan na zorgvuldige overwegingen wordt ingegrepen in de autonomie der gemeenten, die deze materie tot dusverre zelfstandig ver zorgden. Gelukkig roepen steeds meer gemeenten de voorlichting In van de Nederlandse Kampeerraad Drie daders gepakt» EINDHOVEN, 16 Febr. Gister avond omstreeks negen uur is een overval gepleegd op de 25-jarige zoon van de heer P. J. van Kuyk aan de Hoogstraat te Eindhoven, toen deze met enkele sigarenkistjes met geld over het achterterrein van diens wo ning liep. Hy werd plotseling met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een knuppel, op het hoofd geslagen, waar door hy bloedend werd gewond. Op zyn hulpgeroep namen de overvallers, twee jonge mannen, de vlucht, vóór zy hadden kunnen zich van het geld meester maken. De snel gealarmeerde politie toog onmiddellijk op speurtocht en slaag de erin in de loop van de nacht drie Eindhovense jongelui van omtrent 21 jaar te arresteren. Zy zijn op het politiebureau opgesloten. De politie vermoedt, dat één der ge» arresteerden de twee overvallers be hulpzaam is geweest. Hij zou in de omgeving van de plaats van de over val met een auto op wacht hebben ge staan. Tijdens de vlucht zou de wagen in een naburige straat in botsing zyn geweest met een lantaarnpaal, waarbij de wagen beschadigd werd. Deze aan wijzing heeft tot de arrestatie van da drie jonge mannen kunnen leiden. ET klinkt misschien wat on eerbiedig tegenover de grote vier, maar nu vandaag de Berlijnse conferentie zal worden be eindigd, zouden we eigenlijk maar één opmerking willen maken, die neerkomt op bet bekende gezegde „Poppetje gezien, kastje dicht!" Trekken wij deze vergelijking even door, dan kunnen we zeggen, dat de vier grote poppen in het wereldspel bijeen zijn geweest, maar dat het „happy end", de goede af- loop, is achterwege gebleven. Bij een goed verhaal vindt men de cli max in het laatste deel. Op de Ber lijnse conferentie lag de climax in het begin: het accepteren door de Westelijken van de door Molotof voorgestelde nota, het goedmoedig gepraat van de heren, waarbij uit niets bleek, dat er nog scherpe tegenstellingen bestonden. Nu de conferentiezalen vandaag dicht gaan, is de desillusie over het mislukken van de bijeenkomst er des te groter om. Het kastje" gaat dus dicht. Voor hoelang weet niemand nog. Vermoe delyk zal men vandaag in een slot communiqué de wereld wel meedelen hoe de zaken staan, al zullen vermoe delijk de scherpe kantjes er zyn af gevijld. De grootste teleurstelling het hemd is nu eenmaal nader dan de rok is, dat van een hereniging van Duitsland niets komt. Laten we eerlijk zyn, we zyn geen wraakzuchtig volk en de bezetting van Duitsland, ten minste in het Westen, is volkomen an ders, dan wat wy in de jareA 1940— 1945 hebben meegemaakt. Wy gunnen niemand een dergelijk onmenselijk be stuur en we hadden graag de Oost duitsers, die zuchten onder hun com munistische marionettenregering, de vrijheid zien herkrijgen. Hebben wij er ook geen belang bij, dat vlak aan onze Oostgrens een stabiele politieke en militaire toestand is geschapen? Voor Oostenrijk is de zaak, vooral nationaal gezien, op een bittere pil uitgelopen. Ondanks het aanbod van de Westelijken de voorstellen van de Russen in 1949 gedaan voor een vredesverdrag met Oostenrijk vol ledig te accepteren, doet Molotof, zon der een spier van zyn gezicht te ver trekken, een stap terug en eist hand having der bezettingstroepen tot de hereniging van Duitsland, waarvan hy immers weet, dat dit toch niet spoedig komen zal, een feit zal zyn geworden. Het verhaal is nu volkomen „rond" om in vaktermen te blijven: De Rus sen vertikken het om ook maar iets van hun verworven positie, hetzij in Oost-Duitsland, hetzij zelfs in Oosten rijk prijs te geven. En al wil Figl er met instemming van de Westelijken nog zo'n hoge prys voor betalen: Vry heid is in Rusland niet te koopl Dulles gaat, als hy morgen Berlijn verlaat, nog eens met Adenauer pra ten. De Westduitse bondskanselier wil toch wel eens weten hoe de Weste lijken de toekomst van het land zien. Eden heeft haast en gaat regelrecht naar Londen. Hij, de rustige Engels man, wil vermoedelyk eerst alles nog eens overwegen en met Churchill be spreken, voor hy verder gaat. Bidault, vermoedelyk met een tikkeltje angst in het hart, gaat ijlings terug naar Parijs, waar de zwaarste taak hem wacht: De behandeling van het Euro pese verdedigingsverdrag door het Franse parlement. Zullen in Frankrijk, na de misluk king van de Berlijnse conferentie, de ogen zyn opengegaan en zal men be grepen hebben, dat het zoeken naar een uitweg om niet samen met Duitsland in een Europees leger te moeten samenwerken zinloos is? Zal Churchill, om maar even van Frankrijk naar Engeland te wippen, nu de ministers van Buitenlandse Zaken elkaar op alle punten niet konden vin den, weer komen met een voorstel dat Eisenhower, Malenkof en hy eens die nen te praten over de situatie in de wereld? Zal men in Amerika, na wat er in de laatste weken te Berlyn gesproken is, de besprekingen over de atoombank met de Russen willen voortzetten en wat gaan de V.S. doen met betrekking tot de hulp aan Europa? Het zyn de drie kernvragen, die rijzen op de dag, dat de Berlijnse con ferentie wordt besloten en we wachten op het slotcommuniqué. Vragen, die in de naaste toekomst beantwoord zullen moeten worden nu men zonder enig enthousiasme de mi nisters uiteen ziet gaan. Velen, die de laatste weken, zy het met afnemende spanning, de conferentie hebben ge volgd, zullen het met ons eens zijn als wy menen, dat men niet verder is ge komen dan wat bedoeld wordt met dat „Poppetje gezien, kastje dicht". £te ïladio- fpienql anó VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 School radio. VPRO: 10.00 „Kinderen en Men sen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamerkoor. 10.55 Voordr. 11.15 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Altviool en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Omr. ork. en sol. 15.30 Amus. muz. VARA: 16.00 Operettemuz. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 „De haverkist", hoorsp. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Gemengd koor. VPRO: 19.30 „Mensen en conflicten", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Orkestmuz. 20.30 „Benelux", caus. 20.40 „Hedendaagse arbeidsproblemen", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM U. (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamerork. en soliste. 15.15 Voordr. 15.35 Viool en piano. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Zigeunerkwintet. 16.35 Gram. 17.20 Vocaal ens. 17.45 Friese caus. 18.00 Gram. 18.15 Muziekver. 18.35 Gram. 18.45 Trompetrecital. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philh. ork. 21.10 „Kleu tervreugd en kleuterverdriet in Bagdad", caus. 21.30 „Studentikoze verbroedering", rep. 21.55 Instr. trio. 22.20 Kunstoverz. 22.40 Candidaten-tournooi Wereldkamp. Dammen. 22.45 Avondoverdenking. 23.30 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.05 Beiaardspel. 20.15 Symph. ork. en sol. 21.05 Kunstkaleidoscoop. 21.20 Symph. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio Universiteit. 22.30 Gram. 22.55 23.00 Nws. AVRO TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15—21.45 „Op en top", revue.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3