T ZEEUWSE PLAKKEBORD Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee begin 1956 gereed Eerste Kamer verkiest bus boven tram. Guido van Deth maakt tournee door Zeeland 'T NOTEERT U Dijkherstel op Schouwen en Duiveland nadert het einde .Handelsbelang' te Middelburg gaat koopactie organiseren Eenwording van Zeeland vanuit de historie belichte Interessante lezing van de heer H. Pieters te Kruiningen Monument te Eede wordt op 13 Maart onthuld Fraaie inrichting Krabbendijke heeft een mooie nieuwe kleuterschools Chr, Middenstandsvereniging Middelburg, Aan eeuwig durende concessie der R.T.M. moet desnoods een eind gemaakt worden. Geneesheer te „Vrederust" benoemd Ook Nieuwerkerk wijst reconstructieplan af Donderdag 18 Februari 1954 pagina 2 Vadereik ga reizen" De kunstenaar Guido van Deth, Vlaming van ge boorte, komt volgende week naar Zeeland om er (na zijn optreden kortgeleden voor het P.l.T. in Middel burg) zijn „poppenkast" te vertonen. Het is met een bijzondere reden, dat wij het woord „poppenkast" tussen aanhalingstekens zetten. Want wat Van Deth brengt is, hoewel in wezen gelijk aan de oude en vertrouwde pop penkast, toch iets geheel anders. Van Deth laat zijn poppen een spel spelen, dat is afgestemd op het volle leven. Naar Zeeland komt hij met „l'Eternel Retour" of, zoals de Vlaamse titel luidt: „Vadere, ik ga reizen". Het verhaal is gebaseerd op de geschiedenis van de verlo ren zoon uit Lucas 15. De kunstenaar brengt de ge lijkenis tot leven op een Vlaamse boerderij, waar 'n vader leeft met vijf zoons. Elke uit hout gesneden pop bezit iets fascinerends, heeft een eigen stem en yan- zelfsprekend een eigen mimiek. Ware kunststukken zijn deze koppen, zeer ar tistiek vervaardigd door Le- vinus van de Bundt. Evangelisatie mag dit spel niet in de eerste plaats ge noemd worden. Toch is het niet alleen maar een pop- Senkast, die wel interessant i en waarvan de toeschou wer en toehoorder de figu ren wel onthoudt (of ver geet), nee, het is een appèl op het geweten van ieder, die Van Deths superieure werk ziet. Het gaat om de terugkeer van de verkeer de weg, zoals de kunstenaar het zelf stelt. Velen in onze provincie zullen de komende week in de gelegenheid zijn Guido van Deth met zijn spel (waarover sinds hij ermee begon van alle zijden al veel goeds is geschreven) te zien en te horen. Wij laten hier het programma volgen: Maandagavond half acht komt hij in het Dorpshuis in Ellewoutsdijk en de vol gende dag is hij om acht uur in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg. Woensdagavond acht uur is West Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt. Om acht uur komt de heer Van Deth in de Hervormde Kerk van Oostburg. Donderdagavond acht uur worden de Vlis- singers in de Doopsgezinde Kerk verwacht en de trip wordt besloten in Kruinin- gen, om half acht in het Zondagsschoolgebouw. In al deze plaatsen zullen des middags voor de leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen voorstellin gen worden gegeven van de sprookjes van Andersen. In Ellewoutsdijk én Krui- nmgen gelden, omdat beide gemeenten door de ramp getroffen zijn, verlaagde toegangsprijzen. Tenslotte dient nog te worden ver meld, dat de tournée van de heer Van Deth wordt georganiseerd door de Cul turele Commissie van de Prov. Kerkvergadering der Ned. Herv. Kerk in Zeeland. Kooravond De Kring van Chr. Zang en Muziekverenigingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen is voornemens op Vrijdag 26 Februari a.s., in het Ledel-theater te Oostburg de jaarlijkse kooravond te houden. De volgende ver enigingen zullen aan deze zangavond medewerken: „God is mijn Lied", Bres- kens; „Looft den Heer", Nieuwvliet; het jeugdkoor te Sluis; „Soli Deo Gloria", Oostburg; „Excelsior", Cad- zand; „De Heer is onze Ba nier", Waterlandkerkje; „De Zangvogeltjes", Oostburg, het Ned. Herv. Kerkkoor, Oostburg; „Sursum Corda", Breskens. De opening zal geschie den door de voorzitter, drs C. Cappon, waarna samen zang volgt van het bonds lied. Voor de pauze zal ds J. v. Mechelen te Oostburg een opwekkend woord spreken. Als jury zal optreden de heer Adr. Kousemaker te Goes. In de put Het Bestuur van het Chr. Fanfaregezelschap „Hosan na" te Axel zit een beetje in de put. Aan leiding en goede voorlichting heeft de vereniging geen gebrek, zo schrijven ze ons, maar het ledental en het aantal be gunstigers bieden hun grote zorgen. „In een groeiende plaats als Axel moet het toch mogelijk zijn het aan tal werkende leden op te voeren tot veertig; nu halen we er nog geen dertig", al dus het bestuur. „Het is op het ogenblik zo", zo wordt vervolgd, „dat we met geen mogelijkheid de eindjes aan elkaar kunnen knopen, als we er niet minstens 150 be gunstigers bij krijgen. Over 1953 is er een tekort van ruim f 170.en indien we in 1954 onze inkomsten niet verhoogd zien, zal dit na delig saldo zeker tot f 300 stijgen." Misschien zal deze nood kreet van „Hosanna" vele Axelaren wakker schudden en dat hopen we dan ook voor deze muzikale mensen wier doel het is „de beoefe ning van de instrumentale muziek, ter verheerlijking van de naam des Heren en tot onderling genot". I_1 et is op zijn mmst wel merkwaardig, dat er zo weinig aandacht is besteed aan de ernstige be schuldigingen, die het Eerste Kamerlid Louwes kort geleden in een nota aan de regering heeft geuit. Rijk en Provincie zouden in Zuidwest Nederland zijn te kort geschoten in hun toezichthoudende taak op de polders en waterschappen, terwijl deze lichamen zelf (o.m. door onvoldoende middelen) veel te weinig aan de versteviging der dijken hebben gedaan. Daardoor kon op 1 Februari 1953 de zee zo onverwacht haar slag slaan. De clou van het betoog van de heer Lou wes was: concentreer niet alle kracht en middelen op Zuidwest Nederland, want in Groningen en Fries land, waar de polderbesturen beter op hun tellen pasten en het toezicht doeltreffender was, wenst men niet op de tweede plaats te komen. In de Eerste Kamer heeft de heer Kolff deze nota zeer scherp ver oordeeld. Het was de eerste officiële reactie. Inder daad is de nota van de heer Louwes erg ongelukkig. Hij kon zijn beweringen niet waar maken. Als hij het zó had gesteld, dat de minimum-eisen voor de hoogte der zeedijken te laag waren, dan hadden wij hem gelijk gegeven. Maar dat is een andere zaak dan toezicht en onderhoud der op zichzelf te lage dijken! Overigens: weet de heer Louwes niet, dat in Zeeland heel wat polders in de loop der jaren van hogerhand opdracht kregen de dijken in betere staat te brengen en dat daarop, alleen al via de polderbegrotingen, scherpe controle was? En de heer Louwes wil mis schien ook niet vergeten, dat de kracht van het water, door de veel hogere tijvetschïllen, in het Zuidwesten aanmerkelijk groter is dan in het Noorden. Wij krij gen de indruk, dat hij zijn critisch betoog nodig had om aan zijn bewering, dat Groningen en Friesland op de tweede plaats komen, een schijn van waarheid te geven In onze grabbelton van vandaag eerst een feliaita tie voor de oudste inwoner van 's-Gravenpolder, de heer Cornells Felius, die vandaag zjjn 95ste geboor tedag hoopt te het denken. De oudste inwoner van deze plaats, de heer Geerard Meij, is Zaterdag j.i. op 96- jarige leeftijd overleden, zo dat de heer Felius nu dit predicaat mag voeren. Een minder prettig be richt bereikte ons uit St.- Philipsland, waar de echt genote van de heer M. van Duren het ongeluk had te vallen met het gevolg, dat ze een pols brak. In de Mos selkreek te St. Philipsland is het ijs zover verdwenen, dat deze week het eerste schip de haven weer kon verlaten. Colijnsplaat: Hedenavond 7 uur, kerkdienst Geref. Gemeente, voorganger ds F. J. Dieleman te Yerseka. Goes: Dinsdagavond, 7.30 u., optreden Tell-Jodler- chor uit Bern, georgani seerd door de Ned. Chr. Reisvereniging. Goes: Hedenmiddag 2.30 u., Vrouwenbond en om 8 u. weeksamenkomst Leger des Heils. Goes: Prins van Oranje, Zondag a.s. 10 en 7.30 u. jeugddag voor jongeren tussen 14 en 25 jaar van het Leger des Heils. Zon dagmiddag 3 uur, Leger- zaal, opvoering lekenspel door de jongeren uit Mid delburg. Kapelle: Dinsdag a.s., 7.30 u., wijkgebouw, jaarverg. ver. wijkverpleging. Nieuwvliet: Hedenavond ra adsvergadering. Wolfaartsdijk: Zaterdag a.s., 2 u., „Tavenu", verga dering C.B.T.B., spr. de heer Marinussen. ZIERIKZEE, 17 Febr. De werkzaamhe den aan het herstel van de dijken op Schouwen en Duiveland naderen het ein de, voorzover het de grote objecten be treft. De kleinere en minder belangrijke werkzaamheden vragen thans nog de aan dacht. De Dienst Dijkherstel deelt mede, dat de volgende hoeveelheden materialen zijn verwerkt bij het herstel van de dijken en de sluiting van de stroomgaten; 12ü mil- lioen kubieke meter zand, 2.4 millioen kubieke meter klei en 620.000 ton stort- steen. Verder gebruikte men 3.1 millioen zakken zand, waarvan een groot deel werd verwerkt in de Rampaartsedijk Voor de zinkwerken, o.m. bij Schelphoek en Ouwerkerk, werden 5.1 millioen bos sen rijshout gekapt, vervoerd en in rijs- houtconstructies verwerkt. In totaal werd een oppervlak van 65 ha aan zinkwerk gemaakt. Voor de dichting van de stroom- gaten bij Zierikzee, Stevensluis, Schelp- oek en Ouwerkerk waren 406 kleine eenheidscaissons en 5 phoenix-caissons nodig. Een reuzencaisson ligt thans nog in de vluchthaven van Bruinisse in reser ve, terwijl tijdens het vervoer vanuit En geland één Phoenix verloren is gegaan. Gratis reizen in binnen< en buitenland. MIDDELBURG, 17 Febr. Ook de Ver eniging „Handelsbelang" blijkt thans het voornemen te hebben een actie te orga niseren in aansluiting op de plannen van de Stichting „Nieuw Walcheren" en van „Herrezen Middelburg". Zij wil het de kopers mogelijk maken gratis,binnen- en buitenlandse reizen per bus te onderne men. Het ligt in de bedoeling, zo deelt het bestuur der vereniging de leden per circulaire mede, dat de deelnemende win keliers bij aankoop van een bepaald be drag een bon uitgeven, die recht geeft op vervoer over een bepaald aantal ki lometers. Tijdens de actie, die van 17 Juni tot en met 14 Juli zal worden ge houden, zullen diverse attracties worden georganiseerd. De uitkeringen voor de W.W.-wet. GOES, 16 Febr. Het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Goes deelde ons over klachten, die we naar aanleiding van de uitkering volgens de W.W.-wet ontvingen, mede, dat het tot de uitzon deringen behoort, dat iemand, die wegens vorst e.d. zijn werkzaamheden niet kan verrichten, na drie weken pas zijn uit kering ontvangt. Indien, zo verzekerde men ons, aan de verplichtingen wordt voldaan, zoals die in de wet zijn genoemd, zal de uitkering in de meeste gevallen in de week, volgende op die van de mel ding, ontvangen worden. Middelpuntvliedende krachten de eeuwen door. KRUINEN GEN, 17 Febr. - De Bibliothecaris der Prov. Bibliotheek in Zeeland, de heer H. Pieters, heeft vanmiddag in „De Korenbeurs" voor de leden der Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting O.-Zuid-Beve land een interessante lezing gehou den over „De eenwording van Zee land", een onderwerp, dat hij hoofd zakelijk historisch belichtte. De heer Pieters schetste eerst de geo grafische gesteldheid van dit eilanden- gewest, dat onder de naam Zeeland pas voor het eerst in 1198 werd genoemd. Uit voerig behandelde hij het proces der een wording van de diverse eilanden zoals Schouwen-Duiveland, Zuid-Beveland en Walcheren, welke eerst uit kleine stuk ken grond, doorsneden door stromen, be stonden. Zeeuwsch-Vlaanderen behoorde niet tot het Zeeland uit die dagen. Pas na de Franse tijd werd Staats-Vlaanderen tot deze provincie gerekend. Niettemin bestonden er vele banden tussen dit deel en de eilanden zoals Walcheren, vooral door het handelsverkeer. Kerkelijk be hoorde Zeeuwsch-Vlaanderen tot de Clas sis Walcheren. De spreker stond ook stil bij de inpol deringen in onze provincie en herinnerde eraan, hoe met name na de Tachtigjarige Oorlog sommige Zeeuwen veel geld in de inpolderingen van Zeeuwsch Vlaan deren hebben gestoken (Jacob Cats!). De eeuwenlange strijd tussen de Hollandse en de Vlaamse Graven welke strijd uiteindelijk in het voordeel van de eer sten werd beslist passeerde eveneens de revue. TEGENWERKENDE FACTOREN. Daarmede had de heer Pieters al het terrein van de politieke eenwording be treden. Het typische is, dat Zeeland nim mer een eigen Gravenhuis heeft gehad. Dit is ongetwijfeld een factor geweest, die belemmerend heeft gewerkt op de een wording. Dit proces werd niet minder ge remd door het ontbreken van één stad als algemeen centrum der provincie. Een factor, die nog grotere betekenis kreeg door de aanwezigheid van verschillende grote steden rondom (Rotterdam en de Vlaamse steden). Een eigen Zeeuwse taal heeft deze pro vincie nimmer gekend. Litteratuur zoals Friesland en ook Limburg die bezitten, ontstond in Zeeland niet. Hoogstens enke le streekromans werden er geschreven. De taal is in feite een samenstel van dia lecten. Een andere factor, die de eenwor ding tegenhield, was (en is) de hoofdza kelijk West-Oost gerichte verkeerverbin- ding, terwijl de in Zeeland wel zeer ster ke religieuze verscheidenheid de eenwor ding zeker niet bevorderde. RANDPROVINCIE. Voor het heden en voor de toekomst zullen de Zeeuwen zich zeer nuchter be wust hebben te zijn, dat zij in een rand- provincie leven en dat zij hun zakelijke belangen samen zullen hebben te verdedi gen. De uitvoering v. h. Drie-eilandenplan achtte de heer Pieters van het grootste belang voor het voortbestaan van onze provincie. Er zal daardoor een gebied ontstaan, waarin 160.000 mensen leven en- waarin (o.m. uit een oogpunt van recre atie) de mogelijkheden door veel kortere verbindingen aanmerkelijk gunstiger ko men te liggen. AARDENBURG, 17 Febr. Reeds dit jaar hoopt men nog een aanvang te nemen met het herbouwen van de toren van de Ned. Herv. kerk, de Sint Baafskerk. Deze toren werd tijdens de oorlogsdagen zwaar beschadigd en waaide tijdens een storm om. Thans is men definitief tot overeen stemming gekomen met de rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het boven ste gedeelte van de toren, dat vroeger iets gedrongen was, zal thans megr naar boven worden uitgebouwd. De toren zal een hoogte krijgen van 60 meter. Waar onze Landsvrouwe terugkeerde. De onthulling van het nationaal monument, dat te Eede in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden opgericht ter herdenking van het feit, dat op 13 Maart 1945 Konin gin Wilhelmina voor het eerst na jaren ballingschap weer voet op Vaderlandse bodem zette, is thans definitief bepaald op Zaterdag 13 Maart aanstaande.Aan Prinses Wilhelmina is gevraagd de onthul ling te willen verrichten. Het monument wordt geplaatst nabij het kruispunt van de rijksweg België- Breskens en de weg naar het dorp Eede, vlak bij het grenskantoor, in een plant soen, dat daar wordt aangelegd. De hoofd gedachte van dit nationale monument, waarvoor de nationale monumenten-com missie een bedrag van f 5.000.voteerde en talrijke particuliere gelden ter be schikking stelden, is een sokkel, die enigszins aan een grote grenspaal doet denken. Deze is bekroond met een slanke meis jesfiguur, die het koninklijk wapen weer terugbrengt naar het vaderland. Het gehele monument is uitgevoerd in tufsteen en heeft een hoogte van onge veer 4.75 m. Het is ontworpen door de Limburgse beeldhouwer Peter Roovers uit Heyen. Het opschrift luidt: „Hier keerde op 13 Maart 1945 onze landsvrouwe terug tol haar volk". ZIERIKZEE, 17 Februari Begin April zal men aanvangen met het hei en van de betonpalen voor het derde Rode Kruis-ziekenhuis in Nederland, dat, zoals bekend, dank zij een Zweed se gift van twee millioen gulden, te Zierikzee gebouwd zal worden. De ar chitecten hebben medegedeeld, dat de bouw ongeveer twee jaar zal vergen. Beging 1956 zal het ziekenhuis dus in gebruik genomen kunnen worden. De benodigde stenen zijn reeds aange kocht. Over de inrichting van het zieken huis zijn thans enkele nadere bijzon derheden bekend geworden. Het is in drie hoofd-elementen te onderschei den, n.l. het eigenlijke ziekenhuis, de keuken- en de zusterverblijven. De hoofdingang bevindt zich in de uit bouw aan de voorzijde van het hoofd gebouw. In dit gedeelte bevindt zich ook de administratie en een garderobe voor de bezoekers. Op de eerste ver dieping van dit hoofdgebouw zullen twee operatiekamers worden ingericht. De benedenverdieping wordt geheel ingenomen door de polykliniek, de röntgenkamer, het laboratorium enz. Eveneens komt hier een ruimte voor physische therapie, voor rheumapatiën- ten en dergelijke. Op de tweede ver- Opening begin Maart a.s. „Radda Barnen" schonk dc inventaris. KRABBENDIJKE, 17 Februari In de „Nieuwbouw", zoals een recht geaard Krabbendijkeiiaar zou zeggen, zal begin Maart a.s. de nieuwe Chr. Kleuterschool geopend worden. Hiermee zal dan meteen een tijdperk van zware zorgen afgesloten worden voor het bestuur van deze school, dat ruim drie jaar in touw is geweest om het zover te krijgen, dat er school kan worden ge houden in verantwoorde lokaliteiten. Met reden zijn het bestuur en de vele ouders, die kinderen op de kleuterschool hebben, dan ook trots op het nieuwe gebouw, dat Zaterdag a.s. eigenlijk geopend zou worden. Wegens de vorst zijn de vloeren echter nog niet helemaal klaar, zodat men de opening nog even moest uitstellen. Reeds in December 1950 deed het bestuur van de „Vereniging vooi Chr. Kleuteronderwijs" de gemeen teraad een schrijven toekomen, waarin de onhoudbare toestand van de school in de Wilhelminastraat werd geschetst. De lokaliteiten en de speelplaats beantwoorden geens zins aan de minimum-eisen, terwijl het bijna ondoenlijk was om 80 kin deren in twee lokalen te bergen. Het stond dus vast, dat er verande ring moest komen in deze toestand. Een nieuw schoolgebouw met twee leslokalen en een speellokaal zou dus de oplossing betekenen, maar de ver eniging beschikte niet over voldoende geldmiddelen. Het bestuur werd echter in zijn mening gesterkt, toen de schoolopziener van het kleuteronder wijs, district 4, op hezoek kwam. Deze achtte twee lokalen niet langer ver antwoord en ook het schoolgebouw voldeed niet aan voldoende minimum eisen. Er kon volgens deze inspecteur geen sprake meer zijn van vormend onderwijs. Slechts de woorden „be zwaren" en „bezigheden" waren hier van toepassing. Toen kwam dan ook het voorstel ter tafel om het gebouw te verbeteren. De kosten zouden f 6000.belopen en het leerlingen-aantal zou terug ge bracht moeten worden op 70 kinderen, zodat van nieuwe aanmeldingen abso luut geen sprake meer kon zijn. BOUWCOMMISSIE. Intussen was er onder leiding van het toenmalige hoofd der school met de Bijbel, de heer L. Hordijk, thans als zodanig werkzaam te Overschie, 'n bouwcommissie gevormd. Deze com missie kreeg de toezegging van de burgemeester voor elk aannemelijk plan. Het verbouwingsplan maakte plaats voor een plan om achter de school een derde lokaal bij te bouwen. De eige naar van deze grond weigerde echter hardnekkig om dit af te staan. Er zat toen niets anders meer op dan de bouw van een nieuwe school voor te stellen voor minstens honderd leer lingen. De kosten werden geraamd op f40.000. Na de plannen in een leden vergadering te hebben besproken, wer den B. en W. hiervan in kennis gesteld met het gevolg, dat de raad weldra over deze zaak moest beslissen. Deze besloot eenstemmig om van gemeente wege een school te laten bouwen aan de Burg. Sandbergstraat. Er was blijdschap in het bestuur over deze beslissing van de raad, maar de school moest nog ingericht worden. Hiervoor werd een huis-aan-huis col lecte gehouden, die f 855 opbracht. Dit betekende echter nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Vorig jaar November kwam echter ook in deze zaak licht: de Zweedse vereniging „Radda Barnen" bracht hier uitkomst en binnenkort hoopt men een complete inventaris voor de school te ontvangen. In de zomer van 1953 is aannemer Van Strien met de bouw begonnen. De school bestaat uit twee leslokalen, een speellokaal, terwijl buiten het ge bouw een ruime speelplaats is. Achter de school bevindt zich een zandbak. Het geheel zal omgeven worden door een beplanting. De lokalen zijn in ver schillende kleuren uitgevoerd. Causerie van drs A. W. Overwater. MIDDELBURG 16 Febr. „Het kapitaal van de ondernemer en de gulden van de consument" was de titel der causerie, die drs A. W. Overwater, adj.-directeur van het bureau van de Chr. Textielbond te Amsterdam, vanavond in het C.J.M.V. gebouw voor de Chr. Middenstandsvereni ging hiejd. Hij gaf de ondernemers tal van waardevolle tips en adviezen omtrent een verantwoord en effeeiënt beheer van hun zaken. „De tegenstelling tussen dat kapitaal en die gulden is maar schijn baar", aldus drs Overwater, „want het kapitaal dient slechts om een zo hoog mogelijk rendement van de gulden van de klant te halen". De ondernemer moet allereerst op de inkoop letten; hij moet de markt verken nen en met de prijzen op de hoogte zijn. Daarbij dient hij te waken tegen een te grote voorraad goederen, hetgeen hem al leen maar renteverlies oplevert en bo vendien gevaar schept dat hij met „in courant" goed blijft zitten, De ervaring leert, dat het inslaan van grote voorra den, in de verwachting dat de prijzen zul len stijgen, bijna nooit het gewenste suc ces oplevert; alleen al wegens opslag gaat veel geld verloren. Een ondernemer moei ook nauwlettend acht geven op de omzetsnelheid van zijn goederen, die per branche en per bedrijf zeer verschillend ligt. De spr. gaf enkele mogelijkheden aan tot verhoging van de omzet. Zeer sterk werd afgeraden het leveren tegen te lage prijzen. Uiteinde lijk keert dit wapen zich tegen degene, die het gebruikt. Even sterk zijn de be zwaren tegen het cadeaustelsel, zoals dit zich de laatste tijd weer openbaart. Gaat dit door, dan wordt het een georganiseer de chaos. Meer voordelen zag drs Over water in het afbetalingssysteem, mits niet individueel door de ondernemer toe gepast, maar met gebruik-making van de mogelijkheden, die vooral de volksere- dietbanken bieden. Een goed gevoerde re clame en het kweken van zgn. „public relations" zijn andere middelen tot om- zetvergroting. Tenslotte deed de spr. nog enkele mededelingen over de inhoud van de middenstandsnota. Er volgde een flin ke bespreking op deze causerie, waarna de voorzitter, de heer P. I. Hamming, de spr. dankte. Het vervoersprobleem op Schouwen, s-GRAVENHAGE, 17 Februari. De leden van de Eefste Kamer hebben er bij de voorbehandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, geen twijfel aan gelaten, dat zij voor Schouwen en Duiveland een busverbinding verkiezen boven de tram. Met alle waardering, zo staat er in het voorlopig verslag der rapporteurs te lezen, welke sommige leden hebben voor de verbeteringen, die de R.T.M. in haar exploitatie heeft gebracht, kwam het hun niettemin voor, dat de stoomtractie thans nog de enige in ons land, niet lang meer te handhaven is. Ook al vormt het ongelijkmatig ver voer ten gevolge van de aansluitingen, die op de bootverbindingen moeten worden gegeven, een handicap om tot busexploitatie te besluiten, hier staat tegenover, dat het onderhoud van weg en werken zodanige uitgaven vordert, dat niettemin binnenkort tot een bus exploitatie om financiële redenen zal moeten worden overgegaan. Bij de overschakeling op busvervoer zou te vens een eind komen aan de onhoud bare toestand, die de R.T.M. met haar stoomtrams in Rotterdam-Zuid voor de veiligheid van het verkeer oplevert. Verscheidene leden vroegen, of de minister reeds nadere mededelingen kan doen over de met de R.T.M. ge voerde besprekingen aangaande de wijze, waarop in de toekomst het ver voer op Schouwen en Duiveland plaats zal hebben. NOODMAATREGEL. Enige leden vinden, dat het weer in dienst stellen van de tram niets anders kan en mag zijn, dan een noodmaatregel. Zij hoopten, dat, wan neer het advies van Ged. Staten van Zeeland zal zijn verschenen, de minis ter zo spoedig mogelijk onderhandelin gen met de R.T.M. zal openen. Men meent, dat in geen geval de eeuwigdurende concessies een be lemmering voor de aan te brengen verbeteringen mag vormen. Des noods, zo vond men, kan daaraan bij de wet, zonodig tegen billijke scha devergoeding, een einde worden ge maakt. Van andere zijde werd gevraagd om cijfers over de kosten van het tijde lijk herstel van de bestaande tram baan. Hierbij moet ook rekening wor den gehouden met de verhoging van de Schouwse dijk, die kostbare nieu we opritten nodig zal maken. Gevraagd wordt tenslotte hoe de me ning van de bevolking van het eiland is over het vervoersvraagstuk. dieping van het hoofdgebouw is alles ondergebracht wat met de chirurgie te maken heeft. De patiëntenkamers elk met vier bedden liggen echter niet aan de voorzijde doch aan de Z.O.- kant die uitziet op het Kaaskenswater. Voorts bevinden op deze verdieping een verloskamer, badcellen en enkele isoleerkamertjes. Op de tweede verdieping liggen de patiëntenkamers voor de inwendige geneeskunde alsmede een kleine afde ling voor besmettelijke zieken alsmede enkele kinderboxen. In het aparte verpleegstersgebouw is ruimte voor 40 verpleegsters die elk een eigen kamer zullen krijgen. Ook leden van het dienstdoende vrouwelijke personeel zullen daar ondergebracht worden. Onder het voorgebouw bevindt zich een versterkte kelder, die in vredestijd als fietsenbergplaats en in oorlogstijd als schuilkelder dienst kan doen. GOES, 17 Februari. Met ingang van 16 Mei a.s. is tot geneesheer op Vrederust benoemd de heer H. A. Plei ter, arts, momenteel verbonden aan 't Sanatorium „Hoge Riet" te Ermelo. De heer Pleiter is 27 jaar oud, is ge- gehuwd en heeft 2 kinderen. Het ligt in de bedoeling dat dokter Pleiter, hetzij direct, hetzij na verloop van enige tijd een specialisten-oplei ding zal gaan volgen tot psychiater- neuroloog. Door deze benoeming is in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van dokter C. Dekker, voorzien. Tevens wordt medegedeeld dat de Vereniging tot Chr. verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland in Mei a.s. 50 jaar hoopt te bestaan. 't Ligt in de bedoeling van het be stuur om dit feit op de a.s. jaarverga dering, te houden in Juni 1954, te her denken. C.B.T.B. te Nieuwdorp vierde 35-jarig bestaan NIEUWDORP, 17 Febr. De plaat selijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft in tegenwoor digheid van tal van genodigden, o.w. de Ned. Herv. predikant ds v. d. Male en de Geref. em. predikant, ds Beu- kema, alsmede van enkele zusterver enigingen, het 35-jarig bestaan luister rijk gevierd. De leiding berustte bij de heer A. J. de Jager, die in zijn ope ningswoord dankbaar gewaagde van de vele zegeningen die men tijdens de afgelopen periode mocht ontvangen. De avond werd gevuld met het zeggen van gedichten door de heren A. de Ja ger en S. Dekker en een voordracht door de heer Sandee. Een groepje C. B.T.B.-ers en C.J.B.T.B.-ers voerden een stukje op in dialect, getiteld: „Dien goeien ouwen tiedhetgeen bij de aanwezigen zeèr in de smaak viel. Voorts draaide de Rijkslandböuwvoor- lichtingsdienst een drietal interessante films en spraken afgevaardigden van zusterverenigingen een gelukwens uit. Ds Beukema sprak het slotwoord van deze zeer geslaagde familie-avond. Gemeentesecretarie op 1 Maart weer terug. NIEUWERKERK, 17 Febr. Ook de raad van Nieuwerkerk heeft het reconstructieplan beslist van de hand gewezen. Nieuwerkerk en Ouwerkerk en Oosterland zijn aparte kernen, die geen samenvoeging dulden. Er werd ook een request van Capelle behan deld, waarin de bewoners bezwaar aantekenen tegen „bevriezing" van de ze buurtschap. De raad besloot tot vaststelling van het, door de indieners van het request gevraagde herbouw plan, als G.S. besluiten tot het niet aanvaarden van het reconstructieplan. Bij de aanvang van deze vergadering heeft burgemeester A. A. van Eeten zijn nieuwjaarsrede gehouden; een re de, die in mineur was gestemd en waarin hij het aantal slachtoffers en de aangebrachte verwoesting heeft op gesomd. De pogingen om meer nood woningen te krijgen dan de ontvan gen 105 zijn mislukt. Het wederop- bouwplan kan nog geen definitieve vorm krijgen aangezien de Provinciale Planologische dienst eerst de situatie in ogenschouw wil nemen. De raad be tuigde adhaesie met het door de Stich ting Nieuw Schouwen-Duiveland aan minister Algera uitgebrachte adres, waarin vervangen van tramtractie door bustractie wordt bepleit. De Herstelcommissie Schouwen-Dui veland krijgt 'n subsidie tot 'n maxi mum van 25 ets per inwoner naar de toestand op 1 Januari 1953. Aan de vereniging voor cultureel werk op Noordgouwe werd een subsidie tot een maximum van f 100.verleend. De noodverordening tot het zonder ver gunning betreden van de gemeente werd bekrachtigd en geldig verklaard tot 1 April a.s. De raad besloot voorts in 1954 geen hondenbelasting te heffen en de opgelegde aanslagen, die op 1 Februari 1953 nog niet waren voldaan niet meer in te vorderen. Als voorzit ter van de herstelcommissie Nieuwer kerk werd in de plaats van de burge meester, dat de brandspuit is gerevi seerd, dat op het Beijersdijkje brand- blusapparaten zijn geplaatst en dat voorzieningen getroffen zullen worden op het Beijersdijkje meer begaanbaar te maken. Bij het ruimen van puin uit woningen waarvan de bewoners zijn vertrokken zijn voorzorgsmaatregelen genomen t.a.v. eventuele waardevolle voorwerpen. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling is op 1 Maart de gemeentesecretarie weer te Nieuwer kerk te vestigen, zodat dus de nood- secretarie te Zierikzee zal worden op geheven. De Middelburgse politie heeft aange houden de 70-jarige J.J.A. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2