TOCH OPTIMISME IN BERLIJN ver :v&nö<^q_^ Bezorgdheid over massabetoging na afloop van de conferentie Atoomenergie voor industrie buiten Amerika DE HEER LOUWES VERDEDIGT ZIJN MOTIE Toogdag landelijke ruiters Wright N.A.V.O. bevelhebber Nederland en vrije wereldhandel PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND r~ Toenadering over Koreaanse conferentie Gevaarlijke 5 minuten-rit van Molotof Voortgezet overleg mogelijk Betoging op oicilie Verstrekking van gegevens en materiaal Eisenhower wenst samenwerking met bondgenoten t* MW isselstaking en in Italië* De Eerste Kamer Dr Drees: Kabinet is homogener dan ruzie Romme-Burger doet vermoeden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2711 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 18 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur.' JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. vertelt een Amerikaanse atoom specialist dat Amerika over een bom beschikt, die alles in een grote stad binnen een straal van vijf kilometer totaal kan ver woesten en dat in de krater die deze bom slaat 140 kapitoolge- bouwen kunnen verdwijnen. De uitwerking van de bom zal 750 vierkante kilometer beslaan.... BERLIJN, 18 Februari Op de voorlaatste dag van de Berlijnse conferentie zijn er tegen de verwachtingen in toch vorderingen gemaakt. Hoewel de vier ministers in hun besprekingen in kleine kring over een Aziatische conferentie niet tot besluiten zijn gekomen, zullen zij vandaag, de laatste dag, hun onderhandelingen voortzetten. Van de Franse kant was men opvallend optimistisch ten opzichte van de kansen op een over eenkomst. En ook de andere Westelijke delegaties konden niet geheel ontevreden zijn. De meningsverschillen gaan alleen nog maar over de wijze waarop de conferentie over Korea op 15 April in Genève zal worden gehouden. Ook over de Oostenrijkse en Duitse kwestie zal de laatste dag nog worden gesproken. Op een vergelijk rekent niemand meer, maar toch bestaat de mogelijkheid, dat de negatieve beslissing over Duitsland nog gevolgd zal worden door een overleg over detailregelingen voor het verdeelde Duitsland langs de diplomatieke kanalen of via de Hoge Commissarissen. Gisteren zijn de Westelijke minis ters voor het laatst door de be sneeuwde straten en de bittere kou de door de Brandeburgsepoort naar de Russische ambassade gereden, waar twee zittingen plaats vonden. De bijeenkomsten van vandaag wor den in West-Berlijn gehouden. Over het toekomstige lot van Duits land werd weer druk gesproken. Molo tof zei, dat het nodig was dat de vier regeringen hun pogingen om het Duit se vraagstuk op te lossen, moesten voortzetten. Tegelijk moesten zij zich ook wijden aan de practlsche kwesties, die uit de Duitse verdeling voortvloei en. Daarom stelde hij het volgende voor: 1. Er zou een Duitse commissie inge steld moeten worden met het doel overeenstemming te bereiken op het gebied van de handel, betalin gen, transport, grenskwesties en andere kwesties die verband hou den met de economische betrekkin gen. 2. Ook zou een Duitse commissie in het leven moeten worden geroepen voor de ontwikkeling van de cul turele, wetenschappelijke en spor tieve betrekkingen. Hoewel de Wes telijken dadelijk door hadden, dat Molotof de Oostduitse regering weer In het spel wilde betrekken, wezen zij deze voorstellen niet onmiddel lijk van de hand. Eden en Dulles wilden er nog een nachtje over slapen, hoewel zij von den dat dit alles veel vlotter bereikt zou kunnen worden na het houden van vrije verkiezingen. De ministers werden het er min of meer over eens dat de onderhande lingen over deze kwesties lang de normale diplomatieke kanalen zou den kunnen geschieden. Ook deed Molotof nog een voorstel, dat sloeg op de Duitse politie aan bei- (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 17 Februari Honder den ruiters en amazones kwamen van daag naar Utrecht om daar de alge mene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen bij te wonen. Met vreugde constateerde de voorzitter, de heer P. K. Kistenmaker uit Hoofddorp, dat 1953 een jaar van goede, sportieve prestaties is geweest. Zeer belangrijk achtte hij het, dat het in 1952 op be scheiden schaal begonnen men-onder- wijs zich krachtig ontwikkelde. Naast de cursussen op dit gebied, die aan verenigingen gegeven werden, begon men ook met de organisatie van cursussen paardengebruik aan ver schillende landbouwscholen. De Chr. Lagere Landbouwschool te Barneveld had hierbij de primeur. Van een groepje groene boerenjon gens zijn wij uitgegroeid tot een orga nisatie, die overal waardering vindt. In het afgelopen jaar werd voor de eerste maal weer met officiële equipes deelgenomen aan internationale wed strijden, en met succes. In Bad Sege berg wist het achttal uit twee Gro ningse verenigingen in een strijd tegen Zweden, Denen en Holsteiners zelfs de eerste plaats te bezetten in de sa mengestelde interland-wedstrijden. De toekomstplannen van de Federa tie behelzen in de eerste plaats het be steden van meer aandacht aan de jon ge leden en adspiranten. Verder zul len tochten te paard worden georgani seerd door de mooiste streken van ons 'and, waaraan vrijwel iedereen zal kunnen meedoen. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental is teruggelopen van 3912 tot 3573. Het aantal aangesloten verenigin gen verminderde van 230 tot 220. Groei was er slechts in Friesland en in '.eeland. de zijden van het ijzeren gordijn. Hij schatte de sterkte van de Westduitse politie veel te hoog en toen volgde een beetje gegoochel met cijfers. De verdere discussie over de Euro pese veiligheid leverde weinig nieuws op. Alleen verklaarde de Rus Molotof dat zijn Veiligheidspact wel verenig baar is met de N.A.V.O., maar zijn Westelijke collega's geloofden hier niet veel van. Wel was de Rus ervan over tuigd, dat zijn Pact onverenigbaar is met de E.V.G. Vandaag, na afloop van de conferen tie zullen de vier delegaties een slot communiqué uitgeven om de resulta ten te registreren. DEMONSTRATIES. Dat zal dan het einde zijn van de conferentie. Maar nog niet het einde van de directe moeilijkheden in Ber lijn. Zowel in Oost als in West-Berlijn Blijde gebeurtenis in Luxemburg LUXEMBURG, 17 Februari Prin ses Josephine Charlotte, gemalin van kroonprins Jan van Luxemburg, heeft vandaag op het kasteel Betzdorf het leven geschonken aan een dochter, die de naam Marie Astrid heeft gekregen. De toestand van moeder en kind is goed. zullen grote demonstraties worden ge houden. Molotof moet na afloop van de con ferentie een rit maken van vjjf minu ten voordat hij de sectorgrens met Oost Berlijn heeft bereikt. Men ver wacht, dat op dat zelfde tijdstip dertig tot veertigduizend Westberlijnse beto gers zwijgend door West Berlijn zullen trekken. Zwijgend, maar de Westber lijnse politie is er zeker van dat er geen stilzwijgen zal zijn, indien de be togers Molotofs auto tegen zullen ko men. Men vreest dat de organisatoren van de betoging de demonstranten niet meer in bedwang zal kunnen honden en dat deze Molotof zullen uitjouwen en om zijn auto te hoop zullen lopen. De Westelijke delegaties steunen het plan van de betoging dan ook niet. Leden van de Britse en Franse veiligheidspolitie hebben zelfs de hoop uitgesproken dat de betoging zal worden afgelast, maar de West- Berlijnse vakverenigingsleiders zeg gen: „Onze betoging gaat door". O PALERMO, 17 Februari Bjj be togingen tegen belasting op drinkwater zijn vandaag te Mussolemi bij Caltani- setta op Sicilië vier betogers gedood en zes gewond. De betogers wilden het gemeente huis van Mussolemi bestormen. Toen een duizendtal op de tot het gebouw behorende terrein was doorgedrongen, gaf de burgemeester het kleine aantal carabinieri van het dorp opdracht het gemeentehuis te beschermen. De poli tie wierp traangasbommen naar de menigte. De betogers sloegen op de vlucht, waarbij tien personen onder de voet werden gelopen. Twee mannen en twee vrouwen kwamen om. Drie nieuwe alastrim-patienten te 's-Gravenhage. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. De drie personen, die gisteren te 's-Gra- venhage in observatie waren genomen omdat men vreesde dat zij met alas- trim waren besmet, blijken aan deze ziekte te lijden. Voorts heeft men weer iemand in observatie moeten nemen. Het aantal patiënten bedraagt nu 23. Er zijn drie personen in observatie. WASHINGTON, 17 Februari President Eisenhower heeft van daag gezegd dat Amerika niet langer een monopolistische plaats in neemt op het gebied van de atoomwapens en dat vele van dergelijke wapens bij de Amerikaanse strijdkrachten thans tot de gewone uitrustin gen behoren. Het gebruik van atoomenergie voor industriële doel einden is in zicht. Het is verder nog slechts een kwestie van onder zoekingen en het scheppen van een toestand, waarin de ondernemings lust kan bloeien. Gezien dit alles heeft de president vandaag het Congres verzocht mach tiging te geven tot grotere samen werking tussen de Amerikaanse re gering, haar hondgenoten en haar eigen particuliere industrie bij de ontwikkeling van de atoomenergie. In zijn boodschap aan het Congres vraagt de President toestemming om splijtbaar materiaal te verstrekken aan bevriende naties voor industrieel ge bruik en onderzoekingen. In het kort komt het verzoek van Eisenhower op het volgende neer. 1. Uitwisseling van gegevens met bondgenoten over het gebruik van atoomwapens. 2. Verstrekking van splijtbaar mate riaal aan bevriende landen. 3. Verzachting van de beperking voor Amerikanen, die deelnemen aan de productie van splijtbaar materiaal in het buitenland. 4. Betere regels voor toezicht op en verspreiding van de atoomgegevens. 5. De Amerikaanse industrie toe te PARIJS, 17 Februari De Noord- atlantische Raad heeft vandaag de Amerikaanse admiraal Jerauld Wright benoemd tot Geallieerde opperbevel hebber voor het gebied van de At lantische Oceaan. Hij is de opvolger van admiraal McCormick. De benoeming gaat 12 April in. De Noordatlantische Raad heeft McCormick van zijn functie ontheven op verzoek van president Eisenhower die de admiraal voor een andere taak nodig heeft. staan atoomreactors en splijtbare materialen te bezitten, te huren en te vervaardigen. Al de bondgenoten, zo zei Eisenho wer nog, moeten beter op de hoogte komen van de problemen der atomi- sche oorlogsvoering opdat zij in geval van nood voorbereid zijn. Onze eigen veiligheid zal daardoor ook toenemen. Bij het verstrekken van splijtbaar materiaal moet Amerika de garantie hebben, dat het materiaal door het ontvangende land niet voor militaire doeleinden wordt gebruikt. AMSTERDAM, 17 Februari De goederenmarkten hebben in 1953 in het teken gestaan van een terugkeer naar normaler verhoudingen, zegt het jaarverslag van de Amsterdamsche Goederenbank. De Londense markten zijn niet meer onderhevig aan over heidsingrijpen en vertonen thans een internationaal verantwoord prijspeil. Dringend gewenst wordt het geacht, dat ook Nederland zjjn vroegere aan deel in de vrije wereldhandel her krijgt. Nu de deviezenpositie dit toe laat, is het van groot belang dat de termijnmarkten in die producten, wel ke hier vroeger werden verhandeld, zo spoedig mogelijk worden heropend. Opvallend was de voortdurend vaste stemming voor gebruikspro- ducten zoals cacao, koffie en thee, die tegen het einde van het jaar een uitzonderlijk karakter kreeg. Aan genomen moet worden, dat de alge mene conjunctuur, waaromtrent nog vele onzekerheden bestaan, in het komende jaar zeer belangrijk voor de goederenmarkten zal zijn. ROME, 16 Febr. In communisti sche vakverenigingen georganiseerde fabrieks- en landarbeiders ir Rome en in het gebied van Lat: om en Umbria (Midden-ltalië), 'jjn Dinsdag in sta king gegaan Deze stakingsactie is een onderdeel van de golf van tactische stakingen, die is georganiseerd door het grote, onder communistische lei ding staande Italiaanse algemene vak verbond ter ondersteuning van loon eisen en aanspraken op hoger pensioen en betere arbeidsvoorwaarden. Een staking van bus- en trambe stuurders in Rome duurde vijf uur. Arbeiders in andere Romeinse open bare nutsbedrijven, zoals water, elec- triciteit, gas en telefoon, staakten 24 uur. Dergelijke stakingen zullen in de loop van deze week ook in andere delen van Italië worden gehouaen. De grote christen-democratische vakvereniging heeft de actie afge keurd, die volgens haar een politieke manoeuvre is om de nieuwe Italiaanse coalitieregering te hinderen. Bq Dakar in Frans West Afrika heeft een visvormige bathyscaphe van de Franse Marine, bestuurd door twee man, het wereldrecord diepzeeduiken verbeterd door een dnik van 4.050 meter. Hier zien we de moedige duikers. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 17 Februari Vandaag heeft de Eerste Kamer het debat over het bestaansrecht van de confessionele partijen voortgezet. De heer in 't Veld (P.v.d.A.) gooide olie op de golven door te zeggen, dat hij het zou betreuren, dat de samenwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. zou worden ver broken. Deze samenwerking heeft in het verleden goede resultaten opge leverd en door de verbreking zouden de politieke en sociale spanningen slechts toenemen. En dat wilde deze afgevaardigde nu juist niet. De heer Kropman (K.V.P.) bleef, niettegenstaande deze verklaring, de P.v.d.A. een abnormale partij vinden. In de eerste plaats omdat deze geen antwoord geeft op de belangrijkste levensvragen en in de tweede plaats omdat er geen enkele partij is die werkgemeenschappen in het leven heeft geroepen. Dat duidt op een isolement. Een isolement overigens, dat de R.K. heer van Cammelbeek (P.v.dLA.) van de katholieken in de P.v.d.A. onaangenaam vindt. Minister Drees kon zich als voorzit ter van een gemengd Kabinet niet in Onrust in Calcutta CALCUTTA, 17 Februari - Vandaag heeft de politie in Calcutta het vuur geopend en zijn militairen opgeroepen om ordeverstoringen, voortvloeiend uit de arrestatie van 244 leraren van mid delbare scholen, die om hogere lonen zijn gaan staken, de kop in te drukken. Eerst trachtte de politie demonstran ten met traangas uiteen te drijven. Toen dit niet gelukte ging zij schieten. Militairen die met gevelde bajonet in actie kwamen, werden met stenen en andere projectielen bekogeld. Er werd een twintigtal arrestaties verricht. dit debat mengen. Naar zijn mening is de moeizaam verkregen samenwer king levensvatbaar en vruchtbaar ge bleken. De verhoudingen in het Kabi net zijn niet geheel een spiegelbeeld van wat daarbuiten voorvalt. Daarmee wilde hij aantonen dat het ministers team heel wat homogener is dan de ruzie Romme-Burger zou doen vermoe den. Nederland heeft te klagen over de wijze waarop Indonesië de politieke overeenkomsten naleeft. Zakelijke af spraken worden niet nagekomen. Het Hoge Commissariaat in Djakarta heeft al het mogelijke gedaan, toen bekend werd dat Nederlanders gearresteerd waren. Het heeft aangedrongen op contact op rechtskundige bijstand en op een menswaardige behandeling. De antwoorden van Indonesië waren on bevredigend en daarom is men er toe overgegaan om een protest in te die nen. Het is beslist niet juist, dat het H. C. voordien geen stappen heeft on dernomen. Minister van de Kieft deelde mee, dat het uitkeringspercentage uit het gemeentefonds aan de gemeenten ver hoogd zal worden van 116 tot 120. In enkele regels melden wij nog Vanmorgen twee dagen voor zijn 73- ste verjaardag, is te zijnen huize over leden prof. dr E. Gorter, oud-hoogle raar in de kindergeneeskunde te Lei den. DAT de provinciale veer diensten op de Westerschel- de vanaf vandaag weer vol gens dienstregeling zullen gaan varen; hetgeen bete kent, dat er ook bij avond gevaren zal worden. DAT de veerdienst Zijpe- Anna Jacobapolder even eens weer normaal draait. Gisteren werden zelfs al vier vaarten gemaakt met de nieuwe kopladingboot „Krammer". De dienst tus sen Katse Veer en Zierikzee kan 's avonds nog niet wor den uitgevoerd, omdat de lichtboeien nog ontbreken. DAT Vrijdag a.s. de eva cuees uit Zierikzee, die meer dan een jaar gastvrijheid op het paleis „Het Loo" hebben genoten, weer zullen terug- seren naar hun woonplaats. Onder hen bevinden zich de bewoners van „Ons Huis", het rusthuis voor bejaarden. DAT mej. P. A. Kooijman te Zierikzee is benoemd tot vroedvrouw-verpleegster bij de Aramco, een Amerikaan se olieonderneming in Ara- bië. DAT de Chr. Nationale School te Nieuwerkerk haar lessen is begonnen en wel in de oude bewaarschool waar thans aan weerskanten van een houten schot het schoolhoofd N. Slingerland en de onderwijzeres mej. M. P. v. d. Berg les geven aan de kinderen, die per bus uit Noordgouwe en het Beijers- dijkje schoolwaarts worden gevoerd. DAT te Zierikzee gisteren zuster E. Goudswaard, de kraamverpleegster, op haar bromfiets in de Lange Blok- weg is gevallen en een her senschudding heeft opgelo pen. DAT op de vergadering van de Vrouwenbond te Zierikzee, die onder leiding stond van mevrouw Baas Kloet, de heer K. Postma, onderwijzer aan de Chr. Ulo, gesproken heeft over: „De Contra-reformatie in de Nederlandse gewesten". DAT te Terneuzen gister middag een vrachtauto van de heer P. L. de B. uit Ter- neuzen op de Rozengracht tegen een geparkeerde per sonenauto is gereden, omdat de chauffeur plotseling moest uitwijken voor een kleine jongen, die met zijn fietsje de weg overstak. DAT te Terneuzen giste ren het Rode Kruis een uit stekende propaganda-avond heeft gegeven, waar tevens onder het motto: „Lachen, lachen", de kas werd ver sterkt. DAT op de vergadering van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting ,die giste ren is gehouden en waar over U op pagina 2 meer kunt lezen, als bestuursle den zijn gekozen de heren Ph. Meyaard te Kruiningen, L. de Koeijer te Yerseke en A. Dees te Waarde. Do ver eniging telt thans 157 leden. DAT gisteravond voor de C.H.-jongerengroep te Ka- pelle, de heer B. de Jager gesproken heeft over de ge meentehuishouding. Dit in teressante onderwerp werd met grote aandacht gevolgd. DIJKNOTA. De heer Louwes lichtte op een sym pathieke wijze zijn dijknota toe. Zijn speech was vriendelijker dan de nota deed vermoeden. „Ik ben aan de kust geboren en fetogen en ik weet een ding zeker: e zee kan altijd meer". Deze nota heeft met politiek niets te maken. Zij is geschreven door een polder boer die toevallig in het parlement is terecht gekomen". Hoewel de heer Louwes zich distan tieerde van de communistische critiek, dat onze djjken zich in geen goede toe stand bevinden. Het stond voor hem vast dat de waterschappen hun taken niet meer kunnen vervuljgn. De rege ring moet ingrijpen en een einde ma ken aan de autonomie. Daarvoor is moed en durf nodig, want het gaat hier om iets eerbiedswaardigs uit de ge schiedenis. Lang mag de regering niet talmen en de regering zal op korte termijn veel moeten veranderen. De belangen die op het spel staan zijn zo groot dat zij niet meer gedecentra liseerd behandeld kunnen worden. Dr Drees wees erop dat na de be vrijding toch nog het een en ander aan de dijken is gedaan. De opdracht om de afsluiting van de zeearmen te be studeren is voor de ramp gegeven. Nieuwe wetsontwerpen ter herziening van het waterschapswezen zijn in voorbereiding. Maar daar zit zoveel aan vast, dat zij beslist niet zo vlot zullen worden ingediend, als de heer Louwes wel zou willen. Ds Buskes te Amsterdam wordt ziekenhuispredikant. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. De centrale kerkeraad van Amsterdam heeft een wisseling van standplaats bewerkstelligd. Ds J. J. Buskes zal ziekenhuispredikant worden in de plaats van ds A. Th. Stegenga Ds Stegenga zal predikant worden van wijkgemeente Oranjeker.t, de hui dige wijkgemeente van ds Buskes. Deze verandering -s ga'r of ten naar aanleiding van de gezondheidstoestand van ds Buskes. DE BILT ZEGT; Weinig wind DE BILT, 17 Februari Overwe gend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige sneeuw of regen. Weinig wind. Temperaturen om het vriespunt. Op- cn ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.50 u., onder 18.00 U. Maan op 20.19 u., onder 7.57 u. Hoogwater Vrijdag 19 Februari: Vlissingen: 2.56 u. 1.99 m., 15.22 u. 2.09 m. Terneuzen: 3.28 u. 2.18 m., 15.50 u. 2.26 m. Wemeldinge: 4.48 u. 1.62 m., 17.09 u. 1.78 m. Zierikzee: 4.32 u. 1.34 16.59 u. 1.51 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1