T ZEEUWSE PLAKKEBORD Kruiend ijs bracht Yerseke meer dan een half millioen gulden schade. 89d - 'T SPIEGELTJE Geen subsidie voor nieuw werk van „Kinderzorg"? Nieuwe Rijksarchivaris in Zeeland Panneboeren ernstig getroffen. Boomplant-actie DE BUS GRABBELTON Schouwen-Duiveland V NOTEERT U Pannen met bakkegoed werden tot cement vermalen. Voor stichting opvangcentrum en tehuis voor werkende meisjes werd f 25.000 gevraagd UW LERAAR KOMT, WANNEER HET U SCHIKT Uitslagen hengstenkeuringen te Goes Electriciteitsvoorziening breedvoerig besproken Zaterdag 13 Februari 1954 pagina 2 Medewerking van alle kanten oor de boomplantactie „Schouwen-Duiveland" wordt getracht de gehele Nederlandse bevolking in te schakelen. Zo is van Am sterdam een schrijven uitge gaan naar de verschillende gemeentebesturen, waarop reeds talrijke reacties zijn binnengekomen. Sommige gemeenten bieden de be planting van een plantsoen aan, andere bomen in natu- ra, weer anderen kopen cer tificaten. Een delegatie van de stichting „Nieuw Schou wen-Duiveland" hoopt van daag besprekingen te gaan voeren te Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Aan de directie van de „Bijen korf" is verzocht de ten toonstellingen nog 1 week te handhaven, zulks met het oog op de ongunstige weers omstandigheden van de laatste dagen. Verschillende grote bedrijven voeren pro paganda voor het grote doel op hun wijze. Zo zal b.v. een artikel over Schouwen-Dui- Pech na de pret. veland in de Philips Koerier het personeelsblad van Phi lips te Eindhoven verschij nen. Ook diverse Zeeuwse verenigingen hebben reeds gereageerd. In Hoedekenskerke brach ten de Hervormde lidmaten voor de kerkvoogdij in 1953 f 1415.95 bijeen en aan vrij willige bijdragen f 1168. In Kapelle leverde de Zeeuwse Collecte een be drag van f 127.62 op. In Breskens f 197.08. C Twee Westkappelaars, de heren J. Westerbeke en K. Kaland, waren op de schaats naar Middelburg gegaan. Zij hadden hun fietsen en hun klompen onder een hoop droog gras opgeborgen. Toen zq terugkeerden en hun spulletjes weer op zochten, kwamen zij tot de wel zeer onprettige ont dekking, dat er alleen nog n maar wat verbrande restan- Presentiegeld der ten van fietsen en klompen Statenleden wordt waren overgebleven. Onbe- - kenden hadden het gras in vervijfvoudigd» brand gestoken, waarschijn lijk om de ijspret nog wat te verhogen. Hetgeen wel zeer betrekkelijk was, al thans voor onze Westkap- - pelaars In de jaren na de oorlog heeft Zeeland heel wat rusthuizen voor ouden van dagen gekregen. Vandaag brengen wij een artikel over de plannen voor de kop van Schouwen, waar groot gebrek aan een bejaarden tehuis bestaat. Ook voor Tholen zijn de plannen ge reed. Zo langzamerhand krijgt elke streek in onze provincie één of meer van deze tehuizen. De exploi tatie is in het algemeen voorzichtig opgezet. Dat moet ook wel, omdat men van tevoren nooit kan zeggen hoeveel ouden van dagen hun levensavond in een rusthuis willen doorbrengen. Vooral op het platteland doet zich hier een moeilijkheid voor, die van ingrij pende psychologische aard is. Er zijn rustende land bouwers, die er weinig voor voelen in hetzelfde ge bouw te gaan zitten met oude landarbeiders en ook omgekeerd komt dit wel voor. Het is niet gemakkelijk dit bezwaar weg te nemen. Gelukkig is het in een modem rusthuis zo, dat er van zaalverzorging geen sprake meer is, maar dat ieder een aparte kamer heeft. In het nieuwe tehuis voor Westelijk Schouwen bestaat zelfs de mogelijkheid van bediening op de eigen kamer. Er zullen mensen zijn, die het toch wel heel erg vinden, dat zelfs in de ouderdom nog stands verschillen bestaan en zij willen daaraan radicaal een eind maken. Het is ook allerminst goed te praten, maarde verenigingen of stichtingen, die een rust huis exploiteren, moeten nu eenmaal met het feit, dat dit verschil (hoewel al heel wat minder dan enkele tientallen jaren geleden) bestaat, ernstig rekening houden en zodanige maatregelen trachten te nemen, dat er nooit een reden kan zijn om de bejaarden er van te weerhouden in het rusthuis te gaan. V.J Veel bezwaar zal het voorstel van Ged. Staten om het presentiegeld van de leden der Prov. Staten Toeteren Hoeveel ouders weten eigenlijk precies wat er op de school hunner kroost omgaat? Maar heel weinig. Ze bezoeken de ouderavon den en praten eens met de Kruiningen. Maandagmid dag 2 uur „Korenbeurs": Coöp. Aan- en Verkoop- r vereniging „Kruiningen". t)r ir W. C. van Beekom apreekt over het zaaiplan. Kruiningen. Woensdag middag 2 u. „Korenbeurs": Ver. van Bedrijfsvoorlich ting Oost Zuid-Beveland. te vervijfvoudigen bij deze onderwijzers en daar blijft heren wel niet ontmoeten, het bij. Het hoofd van de faar mriü^guTden pel Chr. Nationale School aan vergadering. In de loop der ae Bergweg te Goes, de laatste jaren is van de zij- heer Rol, heeft daarin eens de der Statenleden al meer- verandering willen brengen malen naar voren gebracht, dat het toch wel een beetje dwaas was het steeds maar bij het oude te laten. Er werd gezegd, dat sommige, gekozen Statenleden zelfs moesten bedanken, omdat het lid-zijn hun draagkracht en daarom heeft hij het be sluit genomen een eigen Schoolkrant uit te geven. Hij noemde zijn krant „De Toeter", waarvan het geluid naar alle gezinnen gaat en De grabbelton van van daag heeft veel met sneeuw en ijs te maken. De na weeën van de vorstperiode openbaren zich helaas nog op vele punten en plaat sen. Aan de Westkappelse zeewering b.v. wordt veel schade aangericht. De wind drijft de ijsbergen voor de kust de dijk op en daar hebben zij al heel wat palen als lucifertjes doen afknap pen. Er zijn ijsbergen bij van zo'n meter of twee hoog en met een. omvang van meer dan vier meter. Dat de vogels "van de kou ontzettend hebben geleden, is maar al te waar. Overal ziet men dode vogels op het wegsmeltende ijs liggen. Ook langs de stranden treft men de dode diertjes aan. Er zitten prachtige exem plaren tussen van sterntjes, marollen, meerkoeten enz. Heel wat mensen hebben al een vogel meegenomen om die op te zetten. Tal van Zeeuwse wegen zijn in ver band met de opdooi afge sloten. Dat geeft heel wat moeilijkheden. Zo ook rond Kapelle. Vooral voor het fruitvervoer levert de af sluiting grote bezwaren op. Woensdag b.v. werden gro te hoeveelheden fruit ver kocht, maar toen de volgen de dag de grossiers de zaak kwamen opladen, konden zij de veiling niet bereiken. De enige oplossing was toen het fruit in kleine partijtjes naar de Rijksweg te bren gen, waar het in de grote wagens werd overgeladen. Gevolg: hoge extra kosten. Dan nog een verheugend bericht: Bruinisse heeft weer leidingwater. Er is 'n verbinding tot stand ge bracht, waardoor het dorp evenals voor de ramp van Haamstede water krijgt. Vervolgens een prettig be richt uit IJzendijke. Daar is een V.V.V. opgericht. De leden van de Vereniging „Gemeentebelang" staken de koppen bij elkaar om te zien, of hun vereniging niet beter zou kunnen worden omgezet in een V.V.V. De directeur der provinciale vereniging, de heer G. Os kamp, zette doel en werk wijze van een plaatselijke vereniging voor vreemde lingenverkeer uiteen en ieder was het erover eens,' dat omschakeling gewenst was. Er is in IJzendijke ook nog een andere vereniging 7 O -c>V-V-Ai CüiViV-i V- V v_i VUI51II5 De heer H. Pieters spreekt te boven ging. Het was wel waardoor, naai men hoopt, opgericht, die zich met de over „De eenwording van Zeeland" (historisch be licht). Renesse. Maandag wordt het traditionele strafeest gehouden. Muziekgezelschap „Luctor et Emergo" zal drie uitvoeringen geven. Westkapelle. Woensdagav. 20 Febr., 7 uur: Uitvoering C.J.V.F., o.a. „Pinky". St. Laurens. Maandag a.s., 7.30 u., vergaderlokaal: Viering 15-jarig bestaan Geref. Vrouwenver. „Fébe". O.- en W.-Souburg. Maan dag a.s., 8 u., „De Zwaan": Vergadering Chr. Beamb- tenbond. Spr.: de heer S. Vogelaar. zo, dat ook voor een afde- lings- en een commissie vergadering vijf gulden presentiegeld werd gege ven, maar eigenlijk was dit in strij d met een bepaling uit de provinciale wet. Het voorstel is dan nu, dat aan ieder lid voor het bijwonen van elke vergadering van de Staten een presentiegeld van vijf en twintig gulden per dag wordt toegekend. Zij krijgen het geld alleen, als zij hebben getekend op de in elke vergadering aan te houden en bij de slui ting door de voorzitter te tekenen presentielijst. Door deze verhoging ondergaat de begrotingspost voor 1954 een stijging van f400. een band gelegd wordt tus sen de ouderparen en hun kroost. Niet alleen wil hij jong en oud op de hoogte houden van- de kleine en grote schoolgebeurtenissen doch ook de kinderen nutti ge ontspanning brengen en tevens de ouders kans ge ven hun mening te uiten. Bovendien zullen er aller lei vragen op het gebied van opvoeding en onderwijs in besproken worden. Dr C. Stam, voorzittet der school vereniging, schreef een voor woord in deze „toeter-van papier" die zijn weg wel zal vinden. windbukssport bezighoudt. De vereniging kreeg de naam „Willem Tell" en in het bestuur namen zitting de heren C. Haers, L. Jau- ir.otte, H. v. Seijen, Joh. Wieme en J. Hesseling. Nog een benoeming: de grens- kommies D. den Hooglan der wordt per 16 Februari van IJzendijke naar Rotter dam overgeplaatst. Een benoeming: de heer A. Karman, klerk ter secre tarie van 's-Heer Arends- kerke, wordt ambtenaar ter secretarie van 's-Gravenpol- der. En voor het machinis tendiploma theoretisch ge deelte B slaagde de heer L. A. Verhulst uit West kapelle. GOES, 12 Februari. Op de havendam van Yerseke staan de vissers en kijken met strakke gezichten naar de ijsmassa's, die zich langs de kust heb ben opgestapeld. Want Yerseke, dat de laatste jaren de wind tóch al niet heeft meegekregen, is deze winter door een ramp getroffen. Een ramp, waar géén Rampenfonds aan te pas zal komen. Van de bijna drie millioen pannen, die, vol met klein oesterbroed, op het voorjaar lagen te wachten om naar de wal te worden gebracht, is en dan zijn we nog erg optimis tisch zeker de helft verloren gegaan. Ongeveer honderd en twintig pan neboeren telt Yerseke, kleine manne tjes en wat grotere, die de jonge oes- tertjes als bakkegoed aan de grote oes terkwekers verkopen en daar een bo terham mee kunnen verdienen. Een sobere boterham wel te verstaan. We hebben hierover al eens eerder ge schreven. Menige zomerdag moeten zij langer dan veertien uur werken om goedkoop kleine oesters te kweken. En juist deze nijvere kerels hebben de grootste slagen gekregen. De pannen met het broed worden gedurende de wintermaanden bewaard in de winterbewaarplaatsen, de oester putten, in de Schelde. Het drijfijs, dat de laatste dagen aan het kruien is ge gaan heeft zich tot bergen opgestapeld van soms meer dan zes meter hoogte. Ze liggen boven op de pannen en iede re keer wentelen de tonnen zware brokken zich over deze pannen heen en maken er, om met een pannenboer te spreken „cement van". Wie de moeite neemt enkele van deze bedrijfjes eens langs te gaan, hoort de somberste klanken. En dat is geen wonder. Als vijftig procent van de pannen weg is en sommige kwekertjes zjjn zelfs alles kwijt dan bedraagt de schade om nauw keurig te zijn l'/2 millioen pannen van elk een kwartje per stuk. Dat is vier honderd duizend gulden. Alléén aan pannen. Maar op de pannen zit het bakkegoed; 20 30 millioen stuks naar schatting van twaalf gulden per duizend. Dat is nog eens driehonderd zestigduizend gulden schade erbij. Een gevolg van dit alles is bovendien, dat sommige mensen een jaarproductie moeten missen. Eén der panneboeren zei ons: „In andere jaren hebben we ook vaak schade, maar toch nooit meer dan 10 Als ik nu echter 10 overhoud, mag ik in mijn handen knijpen. Waar ik mijn nieuwe productie vandaan moet halen weet ik niet". „Ja, Yerseke is door een ramp ge troffen", zei een ander ons en hij voeg de eraan toe: „en straks komt nog het meeste werk. De putten moeten wor den leeggehaald, want ik kan de stuk ken toch ook niet laten liggen". Nee, het is Yerseke niet voor de wind gegaan. Drie a vier jaar gele den waren het de mosselkwekers, die een klap kregen door het optreden van de mosselparasiet. Toen ging er in to taal ook voor een acht millioen gulden verloren. En tóch, toch vonden we nog een optimist. We zullen zijn naam niet noemen, want dat wilde hij persé niet. Hij is alles kwijt, maar dan ook alles en scharrelde maar wat in zijn loods rond. Kapte wat houtjes en kroop bij zijn kacheltje. En het is net of ieder een dat ruikt. Zijn loodsje zat zó vol met pratende mannen die zich optrok ken aan zijn optimisme. Want ze mo gen van Yerseke zeggen wat ze willen: ze houden vast en over een paar jaar willen ze er niet meer over praten E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN TE GOES GOES, 12 Febr. Gisteravond wer den in de „Prins van Oranje" E.H.B.O. wedstrijden gehouden tussen verschil lende verenigingen uit Zuid-Beveland. In een woning had zich een gasontplof fing voorgedaan, waardoor twee pa tiënten ernstig werden verwond. Een patiënt bleek schijndood te zijn en een zware hoofdverwonding opgelopen te hebben, terwijl een ander slachtoffer „ge-shockt" en bloedig verwond werd. Deze opdracht bleek voor 's-Graven- polder een peuleschilletje, want deze vereniging behaalde het hoogste aan tal punten nl. 263, direct gevolgd door Goes II, dat met 261 punten ook goed voor de dag kwam. De overige uitsla gen waren: 3. Goes I 259 p., 4. Kloe- tinge 235 p., Yerseke 226 p., 's-Heer Hendrikskinderen 225 p., Kattendijke 233 p. en Nissé 1-10 p. De wedstrijden werden bijgewoond door de artsen Nieuwenhuyze, Griep en Entink. Afwijzend voorstel van Ged. Staten MIDDELBURG, 11 Februari. Als de Prov. Staten zich op hetzelfde standpunt plaatsen als Ged. Staten zal de Vereniging „Kinderzorg" geen subsidie krijgen in de kosten der stichting van een opvangcentrum en een tehuis voor werkende meisjes. Er was 25 mille gevraagd. Met alle waar dering voor het werk van een vereniging als „Kinderzorg", zo zeggen Ged. Staten in hun afwijzend advies, zien wij op dit punt een taak voor de justitiële zorg van de regering en niet voor de Provincie. En mocht hier voor de Provincie wel een taak liggen, dan zou deze zich toch om financiële redenen niet op dit terrein kunnen begeven. De Provincie kan aan alle financiële steun, die zij reeds verleent aan tal van instellingen op velerlei gebied, niet nog eens de subsidiëring der kinderbescherming toevoegen. Ingezonden Mededeling (adv.) Ingezonden Mededeling (adv.) Ieder ogenblik, wanner U zin en tijd hebt, staat Uw prima privé leraar tot Uw dienst: de Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilver- sum regelt zich naar U. Het in stituut met de meeste geslaagden voor Hoofdakte A en B Handels kennis L.O. Wiskunde L.O. Frans, Duits en Engels L.O. en andere officiële examens. Vraag ons prospectus. Drs P. Scherft uit Breda zal dr W. S. Unger opvolgen. MIDDELBURG, 12 Febr. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot Rijksar chivaris in Zeeland drs P. Scherft, gemeentearchivaris van Breda. Hij zal Or W. S. Unger opvolgen, die per dezelf de datum eervol ontslag heeft ontvangen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De nieuwe Rijksarchivaris, die in 1916 te Batavia werd geboren, studeerde na zijn gymnasiumtijd aan de R.U. te Lei den klassieke letteren. Hij slaagde voor zijn doctoraal examen. Voor het examen wetenschappelijk archiefambtenaar le klasse slaagde hij in 1943. Vanaf 1943— 1946 was de heer Scherft belast met de ordening van het gemeente-archief van Doesburg. Toen volgde zijn benoeming Breda. De heer Scherft is secretaris xi de Geschiedkundige en Oudheidkun dige Kring van Stad en Land van Breda „De Oranjeboom" en ook secretaris van de Vereniging van Archivarissen in Ne derland. Hengsten, geboren in 1951, grote maat: le pr. Guido uit de Kluis, eig. D. A. Tim merman, Kattendijke; 2e pr. Nico van Neerbroek, eig. Gebr. P. en W. de Put ter, Axel; Huib van Zeeduin, eig. en fok. Jan Maljaars Jzn., Oostkapelle; Leon van De Eendracht, eig. en fok. C. Mesu, Nieuwland; Brutus van Plankenpoortje, eig. C. A. Dekker Czn., Axel; 3e pr. Car lo van Spui, eig. W. J. Dieleman, Sluis- kil-Terneuzen; Klaas, eig. Abr. Haak Czn., Zaamslag; Urbain van Sassing, eig. C. den Hamer, Schoondijke en D. Dek ker, Axel; Eisenhower van Donkerzicht, eig. J. Maljaars Jzn., Oostkapelle en Gebr. Leendertse H. I. Zns., Kamperland; Sjors van Dierkensteeii, eig. C. Mesu, Nieuwland. Hengsten, geboren in 1951, middenmaat: le pr. Karei van Rozenberg, eig. Jac. de Putter Pzn., Axel; 2e pr. Frank van Doolman, eig. D. A. Timmerman, Katten dijke; Marc van de Liter, eig. O. Plas- schaert. Oostburg en C. N. den Hamer, Schoondijke; 3e pr. Dorus van 't Zwar- temeer, eig. Abr. Haak Czn., Zaamslag; J. Koster, Boschkapelle en M. L. M. IJse- baert-v. d. Linden, Axel; Wallon d'Ami- ce, eig. Mare. d'Hoore, Sluis; Jaap van Berkenhof, eig. A. Serrarens, Ossenisse; Nicolai van de Mauritspolder, eig. A. J. v. d. Meulen-Becü, IJzendijke; Arnold van Doolman, eig. D. A. Timmerman, Kattendijke; Cantor van Haesdal, eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden, Axel. Hengsten, geboren in 1951, kleine maat: le pr. Eglon van Erva, eig. Mare. d'Hoo re, Sluis, L. J. M. Blondeei, Aardenburg en R. J. de Milliano, Oostburg; 2e pr. Leonard van Brilliant, eig. A. J. v. d. Meulen-Becu, IJzendijke; 3e pr. Herseur van Dijkzicht, eig. A. J. v. d. Meulen- Becu, IJzendijke en W. P. L. de Blaeij, Biervliet; Donald, eig. Abr. Haak Czn., Zaamslag. Hengsten, geboren in 1950, grote maat, 1.65 m. en hoger: le pr. en kampioen Quarré, fok. en eig. Stallen de Dobbe- laere, IJzendijke en A. J. Catseman, Biervliet; 2e pr. Certain van Herca, eig. Alph. Mangnus, Boschkapelle, post Stop- peldijke en E. Verstraaten, Graauw. Hengsten geb. In 1950, kleine maat minder dan 1.65 m.: le pr. Victor van Eversdam, eig. Cyr. van Overloop, Zuid- dorpe en Jac. de Feijter, Axel; 2e pr. Luc. van Alstem, fok. en eig. René Cornelis- sens, Teriiole, post Kuitaart; Peter van Kijkuit, eig Jan Maljaars, Jzn., Oostka pelle. Hengsten, geboren in 1949 en 1943, 1.65 m. en hoger: 2e pr. Jaap van 't Paviljoen, fok. en eig. G. Modde, Oostburg; 3e pr. Gudo van de Belt, eig. Adr. J. Catseman, Biervliet; Indigène d'Ahea, eig. Adr. J. Catseman, Biervliet. Hengsten, geboren in 1949 en 1948, klei ne maat, minder dan 1.65 m.: le pr. Nico van het Zwartewater, eig. Mare. d'Hoo re, Sluis, R. J. de Milliano, Oostbuig en J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; Nico van Eversdam, eig. C. A. Dekker Czn., Axel; Nico van de Klef, eig. Jac. de Put ter Pzn., Axel, Jac. Dieleman Mzn,. Zaamslag, J. K. de Putter, Axel en Osw. Kerckhaert, Westdorpe; 2e pr. Karei v. Keilen, fok. en eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; Burus van Aardenburg, eig. L. P. Hanse, Noordwelle, J. der Wedu wen, Kerkwerve, C. Padmos, Eikerzee, A. N, Steendijk A. Jzn.,, Nieuwerkerk en J. R. P. Berman, Dreischor; Nico van IJs- selsteijn, eig. Mare. d'Hoore, Sluis en J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 3e pr. Jan van Watergang, eig. J. W. Scheele, Axel; Leonard van Martha, eig. G. Jeronimus, Hoedekenskerke. Hengsten, geboren in 1947 of vroeger, grote maat, 1.65 m. en hoger: le pr. Nico van Ella, eig. D. A. Timmerman, Katten dijke; 2e pr. Lambiek van St. Kruis, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve e.a.; 3e pr. Benno, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; Evert van Brunswijk, eig. W. de Buck en Zn., Meiiskerke en A. L. Schrier, Ka pelle. Hengsten, geboren in 1947 of vroeger, kleine maat, minder dan 1.65 m.: le pr. Nico van Stegeshof, eig. Coöp. Hengsten- ver. „Eiland Tholen"; 2e pr. Nico II van Carolina, eig. Gebr. Verdonk, Nieuwdorp, post Lewedorp; 3e pr. Nico van Terhole, fok. en eig. René Cornelissens, Terhole- Hontenisse; Brutus van 't Hof Nieuw land, eig. E. Koppejan en P. Dingeman- se te Zoutelande en P. Wisse, Biggekerke. Tenslotte werden nog getoond de vol gende kampioenshengsten van vorige na tionale tentoonstellingen of centrale keu ringen (deze hengsten voldoen niet meer aan de premiekeuringen): Nico van de Heibloem, eig. W. de Buck en Zn., Meiiskerke en C. Mesu, Nieuw land; Wilfried, eig. W. de Buck en Zn., Meiiskerke; Edelman van Veldzicht, eig. Hengstenver. „Zuid Beveland", secr. C. Mol, Waarde; Nico van Annie, eig. C. A Dekker Czn., Axel. Zowel de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland als de directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk hadden Gedep. Sta ten geadviseerd de Prov. Staten een positief voorstel te doen. Eerstge noemde deelde ojn. mede, dat het ministerie van Justitie zich volkomen achter de plannen stelde, omdat men zich bewust was van het grote tekort in Zeeland. In het opvangcentrum met een maximum capaciteit van 15 kinderen kunnen Zeeuwse jongens en meisjes, die grote opvoedingsmoei lijkheden geven door hun karakterei genschappen, deskundig worden geob serveerd voor maximaal vier weken. Z® behoeven dan niet te worden uit gezonden naar de observatiehuizen in Rotterdam, Loosdrecht, Zeist en Gro ningen. NIET NAAR ELDERS. De ervaring heeft geleerd, dat voor ca. 75 der kinderen, geen langere obser- vatietyd nodig is dan die vier weken. Naar de mening van het bestuur van Kinderzorg", van de Kinderrechter en van de Voogdijraad, is er voor de Zeeuwse kinderen een gevaar, dat zij, gebracht uit de Zeeuwse sfeer en ver kerend tussen de grote stadsjeugd, wei nig goeds, maar veel kwaads leren. Er komt by, dat, wanneer de kinderen hier bljjven, het contact met „hun milieu" veel beter tot stand kan worden ge bracht dan wanneer zij elders vertoe ven. En dat is voor de beoordeling van zeer groot belang. Van het opvangcentrum zouden alle gezindten gebruik kunnen maken. Voor andere godsdienstige overtuigin gen dan de protestants-christelijke be hoeft het verblijf der kinderen hier geen bezwaar op te leveren, omdat zij er hoogstens vier weken vertoeven. subsidieert (zekerheid omtrent dit laat ste bestaat nog niet), dan zal het jaar lijkse exploitatietekort ruim f 9.500. bedragen. „Kinderzorg" vertrouwt, dat hierin zal worden voorzien door bijdragen van de Ned. Herv. diaconieën en van particulieren. Wanneer voor de aan koop, de verbouw en de inrichting een lening zou moeten worden aangegaan, dan zal daarmede jaarlijks een extra bedrag van f 3.500.gemoeid zijn. Het is naar de mening van de directeur der Stichting alleszins aanvaardbaar, dat op het kerkelijk en particulier initia tief geen verdergaand beroep kan wor den gedaan. Die f 9.500.is momenteel wel de grens. „Nieuw Schouwen-Duiveland" In de jongste vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive land" heeft ir M. A. L. Beun enkele mededelingen gedaan over de aanslui ting van bedrijven op het net van de P.Z.E.M. op het eiland. De electriciteitsvoorziening is zeer moeilijk in dun bevolkte over een grote oppervlakte verspreid liggende gebieden. Voor onrendabele gebieden is een fonds gevormd, waaruit de P.Z. E.M. kan putten. Wanneer de gemeen ten bijdragen en de belanghebbenden een zeker gebruik garanderen, kan tot aansluiting van verspreid liggende be drijven worden overgegaan. Met de Bij onze laalsie vitrage aanbieding verkochten wij een gedeelte van een partij, die bestond uit filet, marquisette en allovernet voor één prijs. Maar welk van de drie werd het eerst verkocht? Allovernet,daar kwamen wij duizenden meters van te kort. Geen wonder, want iedere huismoeder weet, dat allovernet, waar tweemaal zoveel garen in verwerkt wordt als in welke andere vitrage ook, het altijd wint in schoonheid, soli diteit en duurzaamheid. Wij ontvingen het tweede gedeelte van deze partij, totaal bestaande uit de zelfde allovernet die nor maal verkocht wordt voor 1.95 per meter. Maar zo'n aanbieding is niet alleen voor de Rot terdamse klanten, neen, evengoed voor de dui zenden postorderklanten in heel Nederland. Daarom nu deze aanbie ding allovernet, dezelfde kwaliteit van 1.95 per meter, even fijn van weef sel, even rijk van dessin en ook voor dezelfde lage prijs. Speciaal en ook alléén aan onze postklanten ver kopen wij deze allovernet, en ook bij U zullen er dit voorjaar nieuwe gor dijnen hangen, geen ge wone vitrage, neen, ieder een zal bij U allovernet zien van bijna twee gul den per meter, die U nu koopt, 86 cm breed, per meter voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND herverkavelingscommissie zou contact TEKORT KAN WOKDENopgenomen kunnen worden, om deze kwestie ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling met de pol der Dreischor te beginnen, omdat daar de minste schade is geconstateerd. Een 3000 Voltsnet zal daar worden gemon teerd. Grote toename wordt door de P.Z.E.M. niet verwacht op de land bouwbedrijven. In Midden-Schouwen wordt de zaak hersteld. Het station te Looperkapelle wordt hersteld en komt WEGGEWERKT. De directeur der Stichting Zeeland deelde mede, dat „Kinderzorg" kan re kenen op het medeleven, zowel moreel als financieel. Met het oog daarop acht te hjj voldoende zekerheid voor een sluitende exploitatie aanwezig. Wanneer voor de beide projecten het noodzake- lyke kapitaal geheel door giften van fondsen en particulieren en de overheid wordt byeengebracht en wanneer het ministerie van Justitie 14.50 per dag deze week klaar. Voor Kerkwerve is men halverwege klaar met het leggen van de kabel. Met een viertal leden van Prov. Sta ten zijn besprekingen gevoerd over het reconstructieplan. Op 24 Febr. a.s. wordt in Zierikzee een vergadering be legd, waarin het reconstructieplan zal worden besproken en waarin geprotes teerd zal worden tegen de bevriezing van enkele kleine gemeenten op Schouwen. De Stichting zal haar me dewerking verlenen bij het vrijwillig verplaatsen van bedrijven, daar wel licht 10 procent van de inwoners van Schouwen-Duiveland niet zal terugke ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2