OOSTENRI|K VOORLOPIG NIET VRI| ver i.-.VAnöMq^J Onredelijke eisen van Molotof ondanks pleidooi van Figl Roken is factor bij ontstaan van longkanker Trein greep bust 3 doden Loesje uit Arnhem kreeg al meer dan een ton Japan bewapent zich Hoofdmacht van Vietminh is verdwenen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Enige toenadering over Korea? Waarborg geen agressie Engelse minister vertelt Engelse tabaksaandelen daalden aanzienlijk 1 SNIPPER NIEUWS i i Straaljager-bommenwerper met driehoekige vleugel Grote ravage Geslaagde radioactie Zuidkoreanen naar Indo-China? Samenvoeging op 15 Februari a.s» Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2436. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2707 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 13 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A, L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Felti, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. vau Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. en laten we dit voorlopig als een gunstig teken zien, komen die Grote Vier in Berlijn weer bij een in een geheime zitting om over Azië en Korea te spreken. Het heeft er wat wat van dat het er in deze intieme vergaderingen inderdaad wat „intiemer" toe- .gaat. Wie weet....? BERLIJN, 13 Februari. De kansen, dat de Grote Vier over eenstemming zullen bereiken over het bijeenroepen van een conferentie met Rood China over het Koreaanse vraagstuk stijgen. Na de geheime zitting van gisteren hebben de ministers besloten door te zetten en vandaag weer in geheime vergadering bijeen te komen. Kennelijk ziet men er iets in! De openbare vergadering over een Oostenrijks Staatsverdrag is echter zeer teleurstellend verlopen. Molotof stelde zware eisen, die de Amerikaan Dulles deze opmerking deden maken: „Het loopt mij koud langs mijn rug". En één lid van de Oostenrijkse delegatie merkte op: „Dit brengt ons weer terug tot onze status van 1945, en niet slechts tot die van 1947". Deze verzuchting was ook geen wonder, want de Rus Molotof had gedecreteerd, dat de troepen van de vier bezettende mogendheden na het sluiten van het Vredesverdrag het recht zouden hebben om in Oostenrijk te blijven. Molotof stelde in zijn rede eerst voor dat de plaatsvervangers van de ministers een staatsverdrag zouden opstellen, die dit na drie maanden voltooid moesten hebben. De Rus gaf al vast enkele richtlijnen voor deze commissie: 1. De bezettingstroepen zouden in het land blijven, uitgezonderd in de hoofdstad Wenen. 2. Oostenrijk mag geen bondgenoot schap aangaan met een land, dat tegen Hitier heeft gevochten (De E.D.G. is een dergelijk bondgenoot schap). Ook mag Oostenrijk het vestigen van militaire bases door vreemde mogendheden niet toe laten. 3. Triest en omgeving mag niet ge bruik worden als militaire basis. Vooral de verbinding van het Oos tenrijks probleem met dat van Triëst was erg ontmoedigend. De Westelijke ministers hebben zich dan ook als één man verzet tegen de Russische plannen en het verzoek van de Oostenrijkse minister om een snelle afhandeling van het vraagstuk ge steund. Zjjn vurig pleidooi had Figl met deze woorden geëindigd: „Geef Oos tenrijk een Staatsverdrag en U zult daarmee niet alleen zeven millioen Oostenrijkers de vrijheid geven, die men hun reeds lang schuldig is, maar U zult bovendien bijdragen tot de versterking van de vrede, tot een werkelijke vermindering van de spanning in de wereld en tot het be houd van de veiligheid in Europa". Figl had nog gezegd dat Oostenrijk elke bepaling van het ontwerp verdrag aanvaard, maar het bedrag van 150 millioen dollar, dat aan Rusland moet worden betaald voor de voormalige Duitse activa noemde hij hardvochtig en onrechtvaardig. Eden ondersteunde deze opmerking en Dulles zei: „Het lijkt ongeloof waardig, dat een Russische kruide niersrekening voor een partij gedroog de erwten de afsluiting van het Ver drag in de weg heeft gestaan. Dit pro bleem schreeuwt om een onmiddellijke oplossing". Ook Bidault was het hier mee roerend eens. Om tegemoet te komen aan de Rus sische vrees voor een eventuele agres sie van de zijde van Duitsland zouden de Westelijke ministers in Berlijn na denken over een speciale waarborg. Deze waarborg zou gegeven worden in de vorm van een plechtige verklaring, die de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk bindt tot onthouding van een vijandig initiatief jegens Rusland en die deze landen verantwoordelijk stelt voor de vredelievende bedoelin gen van Duitsland. TOKIO, 12 Februari. Japan heeft sinds 1950 een leger van 110.000 man in Amerikaanse stijl uit niets opge bouwd. Dit leger dat uit 5 eenheden, gelijkwaardig aan divisies, bestaat, be schikt over Amerikaanse tanks en ka nonnen, voor een groot deel onge bruikte voorraden uit de tweede we reldoorlog. De granaten zijn van Ja pans fabrikaat. De huidige Japanse strijdkrachten ter zee, negenduizend man sterk, heb ben de beschikking over achttien fre gatten en vijftig patrouillevaartuigen, door de Verenigde Staten in bruikleen gegeven. Van een Japanse luchtmacht is nog slechts een kiem aanwezig van 87 les- en verkenningsvliegtuigen. De gezondheidstoestand van de Bel gische politicus Spaak, die te Londen ziek ligt, is verbeterd. Spaak was van de ontsteking van de amandelen ge nezen, maar hij leed nog aan jicht. ONZEKERHEID IN LAOS HOOFDSTAD SAIGON, 12 Februari. Het Franse opperbevel in Indo-China verkeert in het onzekere over de volgende ma noeuvre van de opperbevelhebber der Vietminh-opstandelingen, generaal vori Guyen Giap. De hoofdmacht van de Vietminh is verdwenen in het oer woud. Franse officieren die meenden, dat de „ijzeren divisie" van de opstan delingen ongeveer 40 kilometer van Loeang Prabang, de koninklijke hoofd stad van Laos, stond, verklaarden dat de positie van de opstandelingen „duis ter" js. Koning Sisavang Vong heeft in een boodschap aan het Laotiaanse parle ment de bevolking opgeroepen het vertrouwen te behouden. „Wellicht zullen wij zware beproevingen moeten doorstaan, doch Laos zal daaruit te voorschijn komen als een grotere na tie", aldus de koning. De minister van Onderwijs heeft vandaag de bevolking van Loeang Pra bang opgeroepen zich te melden voor de nieuw opgerichte burgerwacht. Men verwacht ongeveer 10.000 aanmeldin gen. Volgens berichten van de opstande lingen zijn de Fransen zozeer in het nauw gedreven, dat zij bij hun zuive ringsoperaties in de delta van de rode rivier veel minder troepen in het veld kunnen brengen dan aan het eind van het vorige jaar. LONDEN, 12 Februari. De Engelse minister van Gezondheid Mc Leod heeft vandaag in het Lagerhuis gezegd, dat uit de statistieken is gebleken dat het roken een factor is bij het ontstaan van longkanker. De minister citeerde de conclusie waartoe de commissie van deskundigen was gekomen na een onderzoek naar de betrekking tussen het roken en de longkanker. Voor dit onderzoek, dat drie jaar heeft geduurd, heeft de tabaksindustrie een bedrag van twee en half millioen gulden beschikbaar gesteld. Hoewel de Engelse tabaksfabrikanten direct na de verklaring van Mc Leod verklaarden, dat nog niet bewezen was dat roken longkanker veroorzaakt, daalden de tabaksaandelen op de Londense beurs aanzienlijk. Op de persconferentie, welke de minister na zijn mededeling in het Lagerhuis hield, rookte Me Leod in drie kwartier tijds drie sigaretten, zo noteerden de ijverige journalis ten. Hij zei: „Het is wenselijk dat jonge mensen worden gewaarschuwd tegen het ge vaar dat duidelijk aan zwaar roken verbonden is. Dit gevaar neemt toe, naarmate meer gerookt wordt". Sir Harold Himsworth, de secretaris van de Raad van het medisch onder zoek vertelde dat men niet kon schat ten hoeveel sigaretten per dag zonder gevaar gerookt kunnen worden. De grens schijnt te liggen bij 5 sigaretten per dag. Hij zei verder dat slechts een zeer klein aantal lijders van longkanker ge nezen konden worden door medische behandeling. In de meeste gevallen waren de dokters slechts in staat het lijden van de patiënt enigszins te ver zachten. Sinds 1919 heeft de longkanker in Engeland steeds meer slachtoffers ge- eist. In 1952 zijn 11.981 mannen en 2237 r r 7 l J i LONDEN, 12 Febr. Sir Roy Dobson, president van de Avroe vliegtuigenfa- briek meent een vliegtuig te hebben ge bouwd dat voldoet aan de daarvoor van de zijde der N.A.V.O. gestelde eisen. Dit vliegtuig, een straaljager-bommenwerper met driehoekige vleugels, is gebouwd voor de tactische luchtstrijdkrachten De N.A.V.O. heeft onlangs voorwaar den bekend gemaakt, waaraan een nieuw straalvliegtuig voor de tactische lucht strijdkrachten moet voldoen. Aan zulk een vliegtuig bestaat behoefte. De Avroe viiegtuigenfabriek heeft thans uit de Avroe 707 serie vliegende driehoeken, 'n toestel ontwikkeld dat in staat is met een snelheid die hoger is dan die van het ge luid, de grondtroepen bij aanvallen te ondersteunen. Dit toestel kan rakettc-n, bommen en boordwapens meevoeren. Snelheid, actieradius, aantal leden van de bemanning, aantal motoren enz. zijn nog geheim. De prestaties van dit vlieg tuig zijn, volgens sir Roy Dobson, beter dan de eisen die door de N.A.V.O. aan een dergelijke machine worden gesteld, gewilligd. Thomas William Pierrepoint, die ge durende 35 jaar beul in Groot-Brittan- nië is geweest, is te Bradford (Yorks hire) in de ouderdom van 88 jaar over leden. Meer dan 300 personen heeft hij opgehangen. Enige jaren geleden werd hij opgevolgd door zijn neef Albert Pierrepoint. - Te New York is Don derdagavond de grootste gloeilamp ter wereld ter sterkte van 75.000 Watt ontstoken ter herdenking van het feit, dat 75 jaar geleden de gloeilamp door Thomas Alva Edison werd uitgevon den. In het gebied van Bagdad (Irak) hebben zich sinds 1 Februari meer dan veertig gevallen van nek kramp voorgedaan. Via de radio heeft de bevolking aanwijzingen gekregen, welke voorzorgsmaatregelen zij kan nemen tegen de gevreesde ziekte. Te Maidenhead, in Engeland, is me vrouw Mercy Coffee, die tot gewoonte had twee maal daags een pijp sterke tabak te roken, in de leeftijd van 101 jaar overleden. Voor het huis van de gouverneur van Calcutta, in India, hurken ongeveer drie duizend onder wijzers, die in staking zijn gegaan om salarisverhoging te verkrijgen. De on derwijzers hebben gezegd niet weg te zullen gaan voordat hun eisen zjjn in- vrouwen aan deze ziekte gestorven, dat is 2 pet van alle kankerslachtof fers. Het hoogste sterftecijfer valt on der mannen tussen de 65 en 74 jaar en onder vrouwen hoven de 75. ROOKMACHINE Door middel van buisvormigè ma chine die 10 sigaretten tegelijk rookt, proberen medici in Glasgow na te gaan of roken longkanker veroorzaakt. De rook in de machine wordt door een serie oplossingen geleid en medici onderzoeken welke neerslag de rook in het menselijk lichaam kan geven. De machine, die geen speciale naam heeft, rookt rustig voort in hetzelfde tempo als een mens, maar met een capaciteit van 300 sigaretten per dag. HARDERWIJK, 12 Februari. Vandaag heeft de sneltrein Zwolle ^Amersfoort op een onbewaakte overweg tussen Harderwijk en Hulshorst een autobus gegrepen. De bus werd totaal vernield. Drie per- sonen, twee militairen en een dame, vonden de dood, vijf inzittenden werden ernstig verwond. De autobus had kort voor het onge luk 40 schoolkinderen afgeleverd. De sneltrein greep de bus aan de achter zijde. De waarschuwingsborden voor de electrische draden bij de overweg en enige betonpalen van de boven leiding werden geheel ontwricht. De ravage was zeer groot. De wagenvoerder van de trein rende onmiddellijk na het ongeval de spoorbaan op om de wagenvoer der van de trein Amersfoort Zwolle, die op dat ogenblik zou na deren te waarschuwen. Het gelukte hem aandacht te trekken waardoor de trein tijdig tot stilstand kwam. Als dit niet was gebeurd zou deze trein de voorkant van de bus, die» de lijn versperde, hebben verpletterd. KONING VAN NOOR WEGEN BEZOEKT NEDERLAND DEN HAAG, 12 Februari. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Z.M. de Koning van Noor wegen zal op 16, 17 en 18 Juni a.s. een staatsbezoek aan Nederland bren gen. De Koning zal reizen in het ko ninklijke jacht „Norge", dat te Am sterdam voor anker zal gaan. Omtrent het programma voor die dagen kunnen in afwachting van de te treffen rege lingen vooralsnog geen bijzonderheden worden medegedeeld. HILVERSUM, 12 Februari. Er is een nieuwe mijlpaal bereikt in het radio-inzamelingswerk en bovendien is een meisje, dat nimmer kans zou hebben in ons land bekend te wor den plotseling bij honderdduizenden een populaire figuur. Dit zesjarige meisje uit Arnhem krijgt reeds thans dagelijks postzakken vol met brie ven en wat meer zegt- met geld. Het begon allemaal op 24 December. Toen zond de N.C.R.V. een klankbeeld uit, dat gewijd was aan de Johanna- stichting in Arnhem, de oudste inrich ting in het land voor invalide en mis- SEOEL, 12 Februari. De regering van Laos heeft tweemaal een beroep gedaan op de autoriteiten in Korea voor het verlenen van militaire hulp in de strijd tegen de oprukkendeViet- minh. President Syngman Rhee, die wel oren naar dit verzoek had, heeft de opperbevelhebber der V.N. in Ko rea aangeboden een divisie naar Indo- China te zenden. Dit Zuidkoreaanse voorstel wordt thans in V.N.-kringen bestudeerd. Geen vrachtauto's boven vijf ton naar België. 's GRAVENHAGE, 12 Febr. De Ne derlandse internationale wegvervoersor- ganisatie (N.I.W.O.) deelt mee, dat we gens opdooi in België geen vrachtauto's worden toegelaten met een totaal gewicht dat vijf ton overschrijdt. Emigratie naar Rhodesia DEN HAAG, 12 Februari. De on derhandelingen tussen de Nederlandse emigratie-autoriteiten en de regering van Rhodesia over de emigratie van Nederlanders naar Rhodesia hebben tot overeenstemming geleid. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat ook Nederlanders naar Rhodesia emigre ren. Deze mogelijkheid zal hoofdzakelijk gelden voor geschoolde arbeiders uit onder andere de bouw- en metaalnij verheid. Ook gehuwden en hun ge zinnen zullen naar Rhodesia kunnen emigreren. Er zijn regelingen getrof fen om een en ander practisch uitvoer baar te maken. In enkele regels melden wij nog DAT er gisteravond in Kapelle veel belangstelling bestond voor de jaarverga dering van de C.J.M.V. Het ledental bleef stabiel, maar de activiteit kon beter zijn. Bijzonder groot was de waardering voor de opvoe ring van het toneelstuk „Pinky, het blanke neger meisje". Ds Jebbink hield de dagsluiting. Hedenavond wordt hetzelfde programma afgewerkt, maar dan zal de jeugdouderling P. Oele de dagsluiting verzorgen. DAT de heer J. Ganseman Jzn te Kapelle gisteren door de raad is gekozen als lid van het B.A. in de vacature J. Burger. Hij kreeg 6 stem men. Op de heer A. de Neef werden 4 stemmen uitge bracht en 1 stem was blanco. DAT in Zeeland in 1953 in totaal maar 323 woningen zijn gebouwd. Dit is zeer weinig in vergelijking met het jaar daarvoor, want toen werden er 1281 woningen gebouwd. DAT Maandag a.s. de heer C. M. Flikweert te Zierikzee zijn gouden jubileum hoopt te vieren als magazijnbe diende van de fa. C. J. Kor sten. Feitelijk is de heer Flikweert op die dag reeds 51 jaar in dienst, maar de viering van het jubileum is een jaar uitgesteld in ver band met de ramp. De jubi laris heeft vier opeenvol gende geslachten gediend en zal voor zijn trouwe plichts betrachting netjes in de bloemetjes gezet worden. DAT de heer J. N. te Dreischor gisteren het onge luk had bij het houtzagen met zijn rechterhand in een cirkelzaag te geraken. Hij moest naar het ziekenhuis te Noordgouwe worden over gebracht. DAT de burgemeester van Zoutelande, de heer D. Kod de, gisteravond een lezing heeft gehouden in het kerk gebouw der Geref. gemeente te Hoedekenskerke over „Slechts vrijheid in de handhaving van Gods wet". DAT notaris van Dissel te Goes gisteren te Yerseke voor de erven de Wee een woning met elf aan de Vij ver Boomgaard heeft ver kocht. Hoogste inschrijver was de heer E. Zuidweg voor f 5656; koper de heer P. van Putten voor f 5810. DAT de Chr. School, Pa- peweg te Wolfaartsdijk gis teravond onder leiding van de vice-voorzitter C. van der Schraaf (de voorzitter de heer D. P. Goetheer was ziek) de jaarvergadering heeft gehouden Het hoofd der school, de heer W. van der Maas, hield een inlei ding over „Gezag en vrij heid in de opvoeding". Hier op volgde een breedvoerige bespreking. DAT gisteren drie sche pen het kanaal van het Sas naar Goes hebben opgebro ken, zodat, wanneer het ijs op de Schelde weer ver- verdwijnt er snel weer sche pen zullen varen. DAT gistermiddag te Mid delburg twee personenauto's op de hoek BalansBogard- straat met elkaar in botsing zijn gekomen. De éne wa gen, bestuurd door M. V., kwam uit de Bogardstraat, toen van de Balans een door J. V. bestuurde auto nader de. Doordat laatstgenoemde geen voorrang verleende, was een aanrijding niet te voorkomen. Aan beide wa gens ontstond zware mate riële schade. deelde kinderen. De hoofdfiguur in dia klankbeeld was een zesjarig meisje^ Loesje, de jongste verpleegde van dezè inrichting. Op haar concentreerde zich de aandacht en zij werd tot symbool en centrale figuur gemaakt van de irxs zamelingsactie, welke ten doel heefl het verouderde gebouw van de Johan- nastichting uit te breiden met een aan tal moderne paviljoens. Dit streven en vooral de jonge stem van de kleine, pittige Loesje, die on volmaakt geboren is en zich nu me' kunstledematen voortreffelijk behelp is bij luisterend Nederland ingeslagen; Loesje vraagt het niet voor zichzell maar voor de honderden gebrekkige en mismaakte kinderen hetzij door geboorte hetzij door een ongeluk al" b.v. spelen met granaten die hul] nodig hebben om bruikbare mensen de maatschappij te worden. In enkele weken tijds heeft de in zamelingsactie die geheel via Loesje loopt reeds meer dan 100.000 gulden opgebracht en men mag nog meer ver wachten. Postzakken vol brieven met geld of postwissels stromen toe, een voudig geadresseerd: „Aan Loesje in Arnhem". Verder komen bedragen binnen via postgiro 60825 van de Jo hanna Stichting in Arnhem met ver-» melding: „Voor Loesje". Donderdags na de steravond, spreekt Tanja Koen Ketelaar enkele minute»! over deze actie, waarin de staaltje| van vrijgevigheid zeer talrijk zijn. Het hoofdmotto van deze actie is „Ieder een kwart voor elk gezond kind dat men heeft". Maar ook schoolklassen; verenigingen en allerlei andere groa- pen zenden bijdragen, evenals perso- neelclubs van bedrijven, kinderloze ouders, instellingen en particulieren. Bevrachtingscomitnissariafen en Rijksverkeersinspectie. 's-GRAVENHAGE, 12 Febr. Ten gevolge van de inwerkingtreding vail de nieuwe wetgeving op vervoersge bied (Wet Autovervoer Goederen el» Wet Goederenvervoer Binnenscheep vaart) zullen de thans bestaande be vrachtingscommissariaten met ingang van 15 Februari a.s. worden samenge voegd met de in elke provincie ge vestigde kantoren van de rijksver keersinspectie. De bevrachtingsagent schappen zullen als bijkantoren komen te ressorteren onder de rijksverkeers inspectie, zo deelt men ons van de zij de van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat mee. PARIJS, 12 Februari. Het Franse commissariaat voor atoomenergie deelt mee, dat in le Forez de rijkste ura- niumertslaag is ontdekt, welke tot dus verre in Frankrijk werd aangetroffen. In het betreffende gebied in het de partement Puy de Dome zijn reeds enige mijnen in exploitatie. Er zullen echter nog-omvangrijke werkzaamhe den nodig zijn voordat men de omvang van de nieuwe laag nauwkeurig zal hebben vastgesteld. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. DE BILT, 12 Februari. Overwe gend zwaar bewolkt met tijdelijk e- gen.Matige tot krachtige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. In het Noorden van het land lichte, in het Zuiden van het land flinke dooi. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.00 u., onder 17.51 u. Maan op 14.08 u., onder 6.22 u. Hoogwater Zondag 14 Februari: Vlissingen: 11.50 u. 1.52 m., u. m. Terneuzen: 12.16 u. 1.73 m., u. m. Wemeldinge: 0.41 u. 0.24 u. 1.11 m., 13.05 u. 1.18 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1