Nieuws uit de Provincie. 2, WAN ONZE FEBRUARI PRIJZEN Heft oericclcn liccri trnrnma» ai*©, Dr ir F* PMesu op 1 Mei met pensioen „Grootmeester der cultuurtechniek" RIJKEN de LANGE KERK Vrij bewerkt door J. Har wood - 90 pagina 5 Een groot Zeeuw legt zijn werk neer VGRAVENHAGE, 11 Febr. - Met ingang van 1 Mei 1954 is aan de directeur van de cultuur technische dienst van het ministerie Van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, dr ir F. P. Mesu, wegens het bereiken van de Pen sioengerechtigde leeftijd eervol ont slag als zodanig verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke in verschillende functies bewezen diensten. Ir F. P. Mesu werd op 14 April 1889 in Zeeland geboren. Hij behaalde m 1914 te Wageningen de acte landhouw- :unde M.O. In 1917 trad hij in dienst van de Friese maatschappij van land- >uw als cultuurconsulent. Van eind -jIS tot Juni 1920 vervulde hij de -„nctie van hoofd van de afdeling bin nenlandse granen en peulvruchten van het rijksbureau distributie granen en meel. Op 1 Juni 1920 werd hij aan gesteld tot rijkslandbouwconsulent in Drente. In 1923 ging hij naar Zwolle. In ver band met het in cultuurbrengen van de Wieringermeerpolder werd de heer Mesu in 1930 gedétacheerd bij het mi nisterie van Waterstaat. Hier bleef hij tot 1 Januari 1935, waarna hij bij het ministerie van Sociale Zaken werd be last met de functie van landbouwkun dig adviseur in algemene dienst. In Augustus van hetzelfde jaar werd hem de leiding van de cultuurtechnische dienst van het ministerie van Land bouw toevertrouwd als hoofd van dienst, tevens landbouwkundig advi seur voor werkverschaffing en steun verlening sociale zaken. In 1939 werd hij tot directeur van genoemde dienst benoemd. RUILVERKAVELING. In zijn kwaliteit van directeur van de cultuurtechnische dienst heeft de heer Mesu een belangrijk aandeel ge had in de groei en ontwikkeling van deze instelling. Dat de ruilverkaveling hier te lande tenslotte tot een groot scheeps complex is uitgegroeid, is vooral te danken aan zijn grote be kwaamheid en de activiteit, die hij op dit gebied heeft ontplooid. Op inter nationaal terrein had hij o.m. een aan deel in de ontwikkeling van de ge mechaniseerde landbouw in Suriname. Wegens zijn „zeer uitstekende dien sten" verleende de senaat van de Landbouwhogeschool te Wageningen hem begin 1953 het doctoraat in de landbouwkunde honoris causa, bjj wel ke erepromotie zijn promotor hem grootmeester der cultuurtechniek" noemde. Dr ir Mesu is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. Stavenisse stelt wederopbouw- plan vast. In de onder voorzitterschap van bur gemeester L. A. Verburg gehouden Vergadering van Stavenisse zijn na •nige discussie het wederopbouwplan en het herziene uitbreidingsplan vast gesteld. Ir der Weduwen lichtte namens het technisch bureau V.N.G. het ontwor pen rioleringsplan toe. De raad ging met dit plan accoord. Vervolgens werd de gemeentebegro ting 1954 vastgesteld. Tenslotte werd besloten aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes opdracht te geven tot het vervaardigen van een plan voor een nieuwe kleuterschool. Jaarvergadering Zeeuwsche Confectiefabrieken, AMSTERDAM, 11 Febr. De jaar cijfers over 1953 van de N.V. Zeeuw sche Confectiefabrieken te Middelburg zijn in de algemene vergadering van hedenochtend goedgekeurd. Het divi dend is bepaald op 9 pet. Medegedeeld werd, dat sinds het uitbrengen van het jaarverslag de toestand eigenlijk onveranderd is. Voor de eerste vier maanden van het nieuwe jaar is de maatschappij voldoende van orders voorzien. Het is echter nog te vroeg voor verdere voorspellingen. Ingezonden Mededeling (adv.) Éénmaal Gedupeerd is reeds teveel. Koopt daarom thai een GOEDE PIANO 18 jét 52 KORTELIJNBAAN 28,hoek Kirtl DocnwHW ROTTERDAM •n ^^endutg Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aruba-Piedra Plat san Nicolas (prot. gemeenten) W. Kraay- enhof, candidaat te Amsterdam, die toegelaten is tot de evangeliebedie ning; te Haarlem (vac. J. W. van El- den) Dr G. Huls te Gouda; te Doorn (2e pred. pl.) K. Chr. van Gorcum te 's-Gravenzande; te Poortvliet C. J. P. Lans, cand. te Hilversum, die beroep baar gesteld is. Geref. Kerken. Benoemd als predikant bij de Stich ting Jeugdwerk in Friesland S. E. Wesbonk te Wolvega. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Rotterdam, C. W. Heerma te Groningen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Veen (N.-B.) T. Cabaret, cand. te Rotterdam en F. J. Dieleman te Verseke. SOMBERE VOOR UITZICHTEN De kapitein trok Pieter achter 2ich aan tot op het achterdek. „Ik weet wat beters" snauwde hij ineens „Eerst ga jij maar aan maakhoutjes maken voor mijn ketels, hoor je hetl! Door jouw schuld komen we op het ogenblik geen snars vooruit. De vuren moeten aan en daarom ga jü hakken.... basta!" Hij zette de jongen voor een hakblok en een hele partij droge takken en oude kistjes en dribbelde toen mopperend weer naar zijn hut. Pieter was al blij dat hij niet een twee drie overboord werd gezet. Eerlijk gezegd begreep hij van de hele toestand geen zier maar ondertussen hakte hij flink door. Om de vijf minuten kwam de kapitein kijken. „Vlugger!!" commandeerde hij dan „En als je klaar bent smijt ik je in mijn kielzog!!" „Waarom, wat heb ik gedaan!" waagde de jongen te zeggen. Déze opmerking was wederom genoeg om de kapitein rood te doen aanlopen. „Omdat minne mannetjes ais jij op de wal moeten blijven!!" brulde hij. „Omdat jij de hele troep hier aan boord in het honderd hebt gegooidben je klaar?? De haaien hebben trek in je!!" Met Karolus stond het er al even beroerd voor. De kok had hem een hele tijd met een b®, lachend gezicht aangestaard „Hoera!!" riep hij. „Ein delijk eens wat anders dan scheepsbeschuit!! Ik laat je een uur lang sudderen op een laag pitje tot je zo gaar bent als boter en dan dien ik je op, gegarneerd met pe terselie!! De kok pakte een groot mes en sleep dit vlijmscherp. „Daar ga je, ouwe jongen!" riep hij. De arme Karolus zag er geen gat meer in. ANNA JACOBAPOLDER Werd enige weken geleden het Poly- norm Paviljoen door storm beschadigd, thans heeft het kruiend ijs zich tegen dit gebouw gekeerd. Het ijs heeft zich hier enkele meters hoog opgestapeld tot zelfs vóór de ingang. Een paal van de electri- citeitsvoorziening knapte als een lucifers houtje af. Het gebouw zelf werd niet be schadigd. Ook de veerboten „Zijpe" en „Grevelingen" ondervinden veel hinder van het ijs. Ze kunnen slechts enkele vaarten per dag maken, hetgeen voor het vervoer een grote stagnatie betekent. AXEL Rijkspostspaarbank. Gedurende Januari 1954 werd op het postkantoor te Axel en de bijkantoren op spaarbankboekjes in gelegd voor een bedrag van f 61.961,33 en terugbetaald f 27.169,30. Het aantal inleg gingen bedroeg 756, dat der opnemingen 134. BROUWERSHAVEN Lading hout in etalage. Toen de heer M. P. met een traetor, waarachter een wagen met wrakhout uit de Zuiddijk- straat op de hoek van de Markt kwam, begon de wagen door de gladheid te glij den, waardoor de lading hout in de eta lage schoof van de galanteriezaak van de heer Pleune. Behalve de etalageruiten werd schade aangericht aan het uitge stalde aardewerk en dergelijke. BRUINISSE Het kruiende ijs. Het kruiende ijs, dat zich tot schotsen opstapelt, vormt een prachtig gezicht. De obstakels richtten echter grote schade aan het op de slikken aanwezige mosselzaad. Tientallen per celen, in totaal enkele kilometers lang, vertoonden voordat de vorst begon, een goede stand. Thans, nu de vloed de op de slikken liggende ijsschotsen heeft mee gevoerd, blijkt dat er weinig meer van over is gebleven. Watermisère opgelost. De waterleiding misère, die zich eind vorige week voor deed, doordat de leiding door het Zijpe bevroren was, is opgelost. Er is nu n.l. weer een verbinding tot stand gekomen met de oude leiding, vanaf Haamstede door een noodvoorziening, eveneens cLm. PROFITEER v. een plasticbuis bij de Rampaartse dijk. De kraan te Bruinisse geeft nu 24 uur per dag water, dat echter nog wel ge kookt moet worden, maar dat nemen de inwoners op de koop toe, DOMBURG Tennisclub. De Lawn Tennisclub Dom burg heeft op de jaarvergadering de af tredende bestuursleden herkozen. In de vacature ontstaan door het a.s. vertrek van mej. M. C. Rosendaal werd de heer J. Provoost Abr.z. gekozen als secretaris. In Juni zal een onderling tournooi ge houden worden. Getracht zal worden met enkele Zeeuwse clubs wedstrijden te spe len. Het bü clubleden en badgasten zo bekende zomertournooi zai gehouden worden in de week van 8 tot 15 Augustus. DRE1SCHOR Ere-lid. Op de jaarvergadering van het leesgezelschap „Nut en Beschaving" werd tot ere-lid benoemd de heer J. Doeleman, die 50 jaar lid is van dit gezelschap. „Camera Obscura". In café „Centrum" werden door Rob Geraerds „Camera Ob scura" taferelen, door hem nieuw be werkt naar Hildebrandts boek, gedecla meerd. Bij deze taferelen zorgde Mariele Meijer, piano, voor muzikale omlijsting. Deze avond, die door burgemeester Vermeulen geopend werd, ging uit van de Stichting ZVÜ, in samenwerking met de plaatse lijke culturele organisaties en werd mo gelijk gemaakt door financiële steun uit het Rampenfonds. KAPELLE Vergadering Kleuterschool Samuël. On der voorzitterschap van de heer D. Staal vergaderde Woensdagavond de Chr. Kleu terschool Samuël. De jaarverslagen spra ken van de enigszins verbeterde finan ciële positie, door de gehouden bazar en verhoging subsidie der gemeente. 81 kin deren bezoeken thans de school. In de zomermaanden was dit 120. Bij de be stuursverkiezing werden herkozen de he ren M. de Schipper en P. Oele. In de vacature werd gekozen de heer M. J. Groenleer. Verder werd het bestuur uit gebreid met twee dames, te weten mevr. KramLommers en mevr. KeimHirdes. Geslaagd. Voor het practijkdiploma Ne derlandse Handelscorrespondentie slaag de de heer N. Eversdijk Mzn. KAMPERLAND Ouderavond. In het verenigingsgebouw werd de ouderavond gehouden van de Ned. Herv. school, welke onder leiding stond van ds A. Postma. Uit het jaarver slag bleek, dat het aantal leerlingen thans 121 bedraagt. Een aantal leerlingen heeft op deze avond enkele schetsjes opgevoerd waarna 'n onderwijzer een door hemzelf vervaardigde electrische werk-atlas-kaart van Nederland toonde. Het hoofd der school, de heer C. Looien, sprak over „School, huis en samenwerken. De avond werd verder gevuld met hersengymna stiek en enkele onderwijsfilmen. KRU1N1NGEN NCVB-vergadering. In de maandelijkse vergadering van de NCVB, heeft mevr. Poley—Scheele een reisverhaal verteld. Deze vergadering werd gehouden in het Zondagsschoolgebouw. Het wordt be treurd, dat dit gebouw zo slecht te ver warmen is, zodat de bezoekers in dit jaar getijde meestal versteven wan de kou thuiskomen. RILLAND-BATH Muziekuitvoering. In ,,'t Wapen van Rilland" heeft de muziekvereniging „Ril- landia" een uitvoering gegeven, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Na het muzikale gedeelte werd het toneelstuk „Om der wille van de smeer" opgevoerd door een toneelvereniging uit Bergen op Zoom. Zowel muziek als spel werden ver dienstelijk uitgevoerd. ST. ANNALAND Gunning. Het leggen van riolering, het aanbrengen van bestrating en het uit voeren van bijkomende werken in het gedeelte van het uitbreidingsplan ten Oosten van de Kerkweg in de gemeente Stavenisse is gegund aan de Fa Johs Moerland en Zonen te Sint Annaland voor de aannemingssom van f 27.425. „Onderlinge hulp". In de jaarvergade ring van de vereniging „Onderlinge hulp bij verlies van varkens" werden de be stuursleden A. Weijler en J. den Engels man herkozen. In de plaats van de heer Jb Verhoole, die zich niet meer herkies baar stelde, werd gekozen de heer L .J. Breure. De premie werd vastgesteld op 25 cent per week per varken. Als veearts werd benoemd de heer Rinses te Oud- Vossemeer. De heer F. J. Stols heeft de scheidende voorzitter, de heer Jb. Ver hoole, die 35 jaar bestuurslid en 15 jaar voorzitter is geweest, toegesproken en hartelijk dank gebracht voor het vele dat hij voor de vereniging heeft gedaan. De heer Verhoole, die werd benoemd tot ere voorzitter van „Ons Belang" werd een vulpen aangeboden. In kas was een batig saldo van f 196.30. VROUWENPOLDER Melkcontrolevereniging. In de jaarver gadering van de Melkcontrolevereniging „Vooruitgang zij ons doel" werden de be stuursleden A. Mesu en A. van Tatenho- ven als zodanig herkozen. Uit de ver slagen bleek, dat de vereniging er gun stig voorstaat. Besloten werd een bijdrage te verlenen voor de voorjaarskeuring. Het salaris van de controleur zal verhoogd worden. De heer J. Stroo, hoofd-contrö- leur, heeft een uiteenzetting gegeven over de productie. Jaarvergadering Ghr. School. De ver eniging voor Chr. Onderwijs kwam Woensdagavond in jaarvergadering bij een o.l.v. de heer A. v. Sparrentak. Uit de verslagen bleek dat de school 195 leer lingen telt en er 115 leden zijn. De heren A. v. Sparrentak en J. Geerse werden in het bestuur herkozen. Uii Zeeiandó iPied&n. Goes Auto dook in de sloot bij 's-Heer Arendskerke. GOES, 11 Febr. Vanmorgen stond een lesauto van de fa Pap-dekooper uit 's-Heer Hendrikskinderen gepar keerd op de parkeerplaats vlak bij de overweg onder 's-Heer Arendskerke. De bestuurder wilde wegrijden, toen uit de richting Goes een personenwa gen naderde. De bestuurder daarvan, die nog wilde passeren, moest plotse ling afremmen, omdat tegenliggers aankwamen. Hij slaagde er echter niet in zijn auto tijdig tot stilstand te bren gen, met het gevolg, dat hij tegen d« leswagen aanreed en een duikeling in de sloot langs de weg maakte. De auto kwam op haar kop te staan, maar gelukkig liep het met materiële schade af. Ook de lesauto werd aan de achter zijde beschadigd. Hengsten premiekeuringen te Goes GOES, 11 Februari. Zeer veel paardenliefhebbers en -eigenaren heb ben vandaag op de door de Kon. ver eniging „Het Nederlandsche Trek paard", afdeling Zeeland op de Grote Markt te Goes georganiseerde Centra le Hengsten Premiekeuringen, hun hartje op kunnen halen. Want het vele aangevoerde materiaal was van bij zonder goede kwaliteit en zelden zul len de juryleden het zo moeilijk gehad hebben als vandaag. De belangstelling voor deze keuringen was ook vandaag weer ontzettend groot. Als kampioen kwam uit de bus Quarré, eig. en fok. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke en Adr. J. Catsman, Biervliet. Deze hengst ging dus met de eer strijken. Guido uit de Kluis van de heren René A. C. Hendriks, Hulst en Adolf de Nijs, Statenboom-Clinge, verwierf echter ook veel lof. De eigenaren kunnen trots zijn op deze viervoeter, want zij kwamen in het bezit van de beker voor de beste driejarige hengst, beschikbaar gesteld door de heer H. Huige te Goes. Wegens plaatsruimte zijn we ge noodzaakt de uitslagen morgen te plaatsen. Prima flatje in moderne coupe. In zwart leder. Zeer voor delig In prijs Uiterst voordelige herenmo lière. In prime bruin en zwart leder Met lederen zooi- Slechts Sportieve beige lederen dames-molière met crêpe onderwerk en lederen tussen- zool Enorm voordelige aan bieding Moderne flat van het aller nieuwste suède. In dTverse modekleuren. Iets aparts Prachtige sportmollère in oz- blood en London Tan leder. Met porocrèpe zool en lederen tussensool. Nergens voor die prtya NIET TE EVENAREN Leuk* flexible Tan Kinder, molière met profiel-rubber onderwerk. Nergens goed* koper 20-21 22-23 3.90 24-26 4.90 22-30 6.90 31-35 7.90 Filialen te: GOES, Lange Kerkstraat 47; MIDDELBURG, Lange Delft 42; VLISSINGEN, Watatraat 68. 70. Tot zijn blijdschap zag hij haar in de verte komen en liep haar tegemoet. Zij bemerkte het niet eens, wat niet te ver wonderen was, want hij liep aan de overzijde der straat en bovendien was het Zondag; dan werd hij zeker niet in Stonedean vermoedt. „Juffrouw Abboth!" Met een schok stond zij stil en bloosde diep. „Mijnheer Peyton, u hier?!" „Ja, ik ben opzettelijk naar Stonedean gekomen, om met u te praten. Maar dan kunt u niet naar Willy". „Is u daar geweest?" vroeg zij. „Neen. En vermoedelijk ga ik daar ook niet heen, ik weet het nog niet. Dat hangt er van af. We moeten nodig praten. Het is iets heel belangrijks". Zij aarzelde, begreep niet had iets vermoed, zoeven, maar twijfelde nu weer. „Ja, maar hoe moet het dan?" vroeg zij. „Ik kan Willy.." „U gaat er even heen en deelt mede, dat u vandaag ver hinderd ben, maar dat even komt zeggen. Dat is de waar heid. ïk blijf wachten, Dan gaan wij wandelen en zal ik u het verhaal doen". Hij sprak nu ietwat gebiedend enzij gehoorzaamde. „Go'éa ik ben over tien minuten terug". „Mijn naam niet ilöemen, hoor". „Neen, neen". Zij haastte zich weg en was inderdaad binnen tien mi nuten terug. „Hjj was zeer teleurgesteld, maar ik heb hem beloofd, morgen langer te zullen blijven". „Dat is nog zeer' de vraag", dacht hij, maar sprak die mening niet uit. Zwijgend wandelden zij weg, -tot zij inr een soort plant soen belandden. „U moet rustig naar mij luisteren. Het is een heel ver haal, dat ik zelf niet eens goed begrijp, omdat ik nog niet alles weet". Hij vertelde, ongeveer in dezelfde bewoordingen als me vrouw Hesselton, wat er die morgen in de kerk van Wyns- dale was voorgevallen. Aanvankelijk nieuwsgierig, daarna met stijgende belang stelling, vervolgens met verbazing en tenslotte ontzetting liep Helena Abboth te luisteren. „Het is alles heel erg, maar niet zó, dat uw vader daar voor zijn ambt moest opgeven", waagde zij op te merken, toen hij even zweeg. „Ik ben nog niet klaar met mijn mededelingen. Je zult je nog meer verbazen." Onwillekeurig liet hij het stijve „u" vallen. Hij sprak toch.met zijn zuster, al wist zij dat nog niet? „Vader heeft het vanmorgen niet meegedeeld, maar'ik moet wel aannemen, dat het zó is. Die vermoorde vroiiw, met wie va'der in het geheim gehuwd is geweest, .heette Marie Brandon en. „Marie Brandon?" Maar..-., zó heette de eerste Vrouw van Sturgel" riep zij verbaasd uit. „Juist. De man, die met haar naar Canada vertrokken is, moet Sturge geweest zijn, dat kan niet anders. We zullen later nog wel ophelderingen krijgen, want er is voor mij nog een massa onduidelijk. Duidelijk is alleen, dat heeft vader mij na de kerkdienst nog kunnen zeggen, dat ik werkelijk zijn zoon ben. Dat weet hij al jaren. Daarom heeft hij, naar ik ben gaan begrijpen, mij ook van Sturge weggehaald, waar ik een hondenleven heb gehad. Blijkbaar heb jij dat niet. Dan moet hij wel veranderd zijn. Of het komt door zijn vrouw, Lucie Ëveritt." „Een aangenaam mens vind ik Sturge niet", moest Helena bekennen, „maar ik heb niet de minste last van hem. En mijn tante Lucie is altijd goed voor mij geweest." „Is zij je tante wel?" vroeg Arthur, botweg. „Watwat bedoel je nu?" was de verbaasde weder vraag. „Je heet Helena Abboth, maar hoe is die familieverhou ding eigenlijk? Weet je dat precies? Ik vraag dat niet uit nieuwsgierigheid, maar omdat aan je antwoord heel wat gelegen is." Hij had reeds begrepen, dat zij nog niet op de hoogte was van wat zijn vader hem verteld had, van daar, dat hjj voorzichtig eens wilde polsen. „Mijn vader was al overleden, toen ik geboren werd en enkele dagen later stierf mijn moeder. Tot mijn derde jaar, ongeveer, ben ik ergens opgevoed, ik weet niet eens waar, en toen heeft tante Lucie mij genomen." „Hoe is zij dan een tante van je? Heette je moeder Everitt?" „Neen, anders, ik weet het niet precies. Mijn moeder was een halfzuster van tante Lucie." „Heeft de vrouw van Sturge dat allemaal zo verteld?" „Ja, hoe zou ik het anders weten? Maar wat bedoel je toch met die" vragen?" „Wel, mijn vader heeft mij vanmorgen met een paar woorden iets verteld en ik heb geen reden, om aan te nemen, dat hij gelogen heeft. Ik geloof, dat je zogenaamde tante je wat voorgelogen heeft." „Mijn zogenaamde tante?" „Ja, zij is helemaal je tante niet. Zij is niets van jou en jij bent niets van haar." „Wat zeg je nu?!" Plotseling was zij blijven staan en keek hem recht in de ogen. „Je bent, toen je ongeveer twee jaar was, gestolen." „Hèwat?! Gestolen?! Door wie?" „Dat weet ik niet, tenminste nóg niet. Dat zal je zoge naamde tante Lucie wel weten. In elk geval weet zij, moet zij weten, waar jij vandaan komt. Dat is niet zoals zij jou gezegd heeft, dat staat wel vast." „Maar ja.... het klinkt allemaal, zo ongeloofwaardig wie zou ik dan moeten zijn?Och, ik geloof er niets van, ik.'..." „Je heet niet Helena Abboth.... Je naam is Maria Peyton." (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5