T ZEEUWSE PLAKKEBORD Zierikzee is voor samenvoeging met Noordgouwe, Dreischor en Zonnemaire. 'T SPIEGELTJE - Goese raad richt motie tot regering over bouwvolume GRABBELTON NOTEERT U Trouwpartij ging niet door. BE BUS RAMMELDE Huizen, hutzen, huizen Wethouder Rooset „Men tracht groei van deze gemeente met kunstmatige middelen te remmen'* Sluizen der welsprekendheid stonden wijd open Scheerkwasten in vele prijzen bij Parfumerie YAH BIEMEN Bij het overlijden van dr J» J» C» van Dijk» De gemeentelijke herindeling op Schouwen, Tegen het vormen van één eiland gemeente. Cursus voor metselaars 1 Tweede volksconcert van de Z.V,U. Vrijdag 12 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Verkeer in de knel. Het verkeer in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Ook in andere delen van de provincie is lelijk in de knel Jtomen te zitten. De belang rijke verbindingswegen Isa- bellasluis IJzendijke Bchoondijke en de weg Biervlietverbindingsweg moesten voor het zware verkeer worden afgesloten. Het busverkeer liep in de war en langs de wegen ston den de lifters bij tientallen, fn Aardenburg werd een ta xidienst ingezet, omdat de bus niet door de kom der gemeente kon rijden. Tien tallen beladen vrachtauto's hebben een vergeefse reis gemaakt over het Veer Vlis- singenBreskens. Aan de overkant aangekomen moes ten de chauffeurs tot hun groot ongenoegen hun Vracht lossen of er mee te rugkeren. Een waarschu wingssysteem, dat de weg- ?ebruikers even van te vo- en inlicht, had hier veel moeite kunnen besparen. Al grabbelend eerst een paar benoemingen. De heer J. van Oosten, districtsont vanger van Kloetinge, 's-H. Abtskerke, Nisse, Driewe gen en Oudelande, gaat Zeeland verlaten en wel omdat kö in dezelfde func tie is benoemd in de ge meenten Vollenhove, Blok zijl, Kuinre en Blanken ham. De heer A. v. d. Ende te Borsaele is benoemd tot penningmeester van deChr. Wijkverpleging te Borssele *n Nieuwdorp. De groepscommandant van de Rode Kruis colonne te Arnemniöen, de heer C. v. Hemert, is bevorderd tot de rang van Sergeant- Majoor. Hoewel d' dooi reeds is ingetreden heeft de IJsclub „De Boeijert" te Hoedekens- kerke, onder leiding van de heer L. Minderhoud, snel nog even vergaderd om te jpreken over een nieuwe ijsbaan. Want je kunt toch maar nooit wetenLiet de Herverkavelingscommis- lle zal men, zo werd gezegd, mogeljjk overleg kunnen plegen. De heer Iz. Groene- wege werd tot ere-voorzit- ter benoemd en de heer Jac. Priester tot ere-lid. Van thecmutsen cn trommeltjes. Aan het eind van het af gelopen jaar heeft de vrou welijke hulpverlening in Friesland haar comité's ver zocht voor de bewoners van Schouwen-Duiveland eens wat aardigs en gezelligs te maken. En dit verzoek bleek niet tevergeefs te zijn ge daan. Honderden theemut sen, trommeltjes, kleedjes en andere in de huishouding nuttige zaken zijn naar het eiland gezonden. Wolphaartsdijk: 12 Febr., Chr. school: De heer M. v. d. Maas spreekt over Gezag en Vrijheid in de opvoeding. Middelburg: 12 Febr., Schuttershof 8 uur: Alg. voorz. N.O.B. wegtransport de heer E. van Donkelaar, spreekt over „Wet Auto vervoer Goederen en toe komst van ons bedrijf." St. Annaland: 17 Febr. Zaal Moerland 7 uur: Jaar vergadering Schietvereni ging „Prinses Juliana". jgadat het Reconi Reconstructierapport Schouwen-Duive land was gepubliceerd bleef het stil op het ei land. Dat kwam doordat velen nog niet in de ge legenheid waren geweest het rapport te bestuderen, maar toch ook doordat men dacht, dat het niet zo'n vaart zou lopen. Geleidelijk aan is de belangstelling voor het rapport groter geworden, vooral toen men wist, dat de Prov. Staten het zouden gaan behandelen. De Classis der Ned. Herv. Kerk gaf haar mening en de gemeentebesturen spraken hun oordeel uit over de voorstellen tot een gemeentelijke herindeling. Gis teren gaven wij een overzicht van de inhoud van de brief, die Ged. Staten aan de Prov. Staten schreven. Wij merkten daarbij reeds op, dat er geen enkel con creet voorstel werd gedaan. Ged. Staten willen blijk baar eerst het rapport in algemene bespreking bren gen en te weten komen, hoe de Statenleden over al lerlei onderdelen denken. Het zal een urenlange dis cussie worden, dat staat nu reeds vast. Waarschijnlijk zal de procedure dan wel zó worden, dat na de goed keuring van het rapport (geheel of op onderdelen) Ged. Staten met voorstellen zullen komen, welke voor de provinciale financiën allerlei consequenties hebben. Deze voorstellen zullen slechts een onderdeel vormen van het grote geheel. Want er zijn nog veel meer zaken, waarmede de Provincie geen bemoeienis heeft, maar die in de sfeer der Rijksoverheid liggen. Om van de onderwerpen, die op zuiver particulier terrein liggen, maar niet te spreken. Een boom per raadslid. In de dezer dagen te Wa- geningen gehouden gemeen teraadszitting is besloten, de presentiegelden van de raadsleden te verhogen. Op voorstel van de voorzitter, burgemeester mr M. de Niet Gzn., besloot de raad met algemene stemmen, per raadslid met inbegrip van de voorzitter f 2.50 be schikbaar te stellen voor de aankoop van een populier voor Schouwen en Duive- land. Bij de viering van het honderdjarig bestaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de Wage- ningse raad destijds ook een nationaal voorbeeld gege ven, door het presentiegeld van de herdenkingsvergade ring ter beschikking te stel len van „Het Vierde Prin senkind". Dit voorbeeld is toen alom nagevolgd. De bij de mariniers op Texel dienende korporaal Blankenburgh zou gisteren middag in Goes in het hu welijk treden met mej. E. Cooman doch mist en ijs waren oorzaak, dat de plechtigheid moest worden uitgesteld. Want al is de temperatuur hier in Zee land plus 6, in het Noorden is het nog minnetjes en de boot, die de stoere marinier de dag tevoren naar Den Helder zou brengen, kon niet varen. De teleurgestel de bruidegom heeft 'nog droeg f 18.70. getracht een vliegtuig te charteren, doch ook vliegen bleek door de mist onmo gelijk. Telegrafisch heeft hij het „houwelijck" uitgesteld. Gelukkig zet de dooi toch door. De collecte voor Herstel en Opbouw der Ned. Herv. kerk te Hoedekenskerke heeft over Januari opge bracht f 70.08; de inhoud van het Kinderzorgbusje be- Prov. Gezondheids' dienst in nieuw tehuis. Op Vrijdag 26 Februari a.s. zal het nieuwe labora torium van de „Provinciale Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland" dat ver rezen is aan de Evertsen- straat te Goes, officieel worden geopend door de Commissaris der Koningin in deze provincie, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Een bijeenkomst, aan deze opening voorafgaande zal worden gehouden des mid dags om kwart voor één in de Schouwburgzaal van „De Prins van Oranje" te Goes. Naar Zuid-Afrika. Drs Jacq. van Liere uit IJzendijke gaat op uitnodi ging van de Belgische re gering in Maart naar Zuid- Afrika om daar op agra risch en economisch terrein researchwerkzaamheden te gaan verrichten. Aan de universiteit van Pretoria zal hij verscheidene voordrach ten houden. In October zal de heer van Liere weer terugkeren. GOES, 10 Februari. De sluizen der welsprekendheid stonden vandaag wijd open tijdens de begrotingszitting van de Goese raad. Naast uitvoerige politieke beschouwingen kwamen er natuurlijk vele wensen los. Dat het ge brek aan woonruimte in deze snel groeiende stad de tongen het meeste los maakte is te begrijpen en er zijn dan ook harde woorden gezegd over de ge ringe toewijzing van bouwvolume. Het scherpst drukte wethouder J. Roose zich uit toen hij zeide, zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat getracht wordt de groei van Goes met kunstmatige middelen te remmen. De teleurstelling kwam dan tenslotte ook tot uiting in een motie waarin de raad een dringend beroep doet op de regering en het college van G.S. om Goes een dusdanig bouwvolume beschikbaar te stellen, dat een gezonde ont wikkeling van het economische leven dezer gemeente niet al te zeer wordt geremd. Vele wensen kwamen los, schreven we reeds. Gesproken werd door bijna alle leden over grenswijziging. De sa nering van de binnenstad, de oprui ming van de krotten, het gasbedrijf en de dienst voor Sociale Zaken leverden eveneens stof tot vragen, evenals de culturele sector, waarin de bouw van een nieuwe schouwburgzaal en oefen ruimte voor de muziekverenigingen, grote wensen zijn. Ook Goes-Noord hoorden we weer noemen en wel in verband met het Drie-eilandenplan en zelfs ook de mogelijkheden tot helicop- terverbindingen werden besproken. Burgemeester mr W. C. ten Kate kan ook niet toveren en kon dan ook weinig meer doen dan elke vraagstel ler beloven zijn best te doen. Wel hoorden we tot ons genoe gen, dat er voor de bouw van een zwembad plannen worden gemaakt en dat men zelfs de mogelijkheid wil onderzoeken of voor de watervoor ziening van een dergelijk zwembad niet een waterader waarvan er verscheidene rond Goes lopen, aldus wethouder Van Melle kan worden aangeboord. Want het water is een dure post op de rekening. Nog een nieuwtje hoorde de raad, nl. dat van de Zeeuwse muziekschool een afdeling in Goes zal komen. DE POLITIEKE BESCHOUWINGEN Keren we terug naar de politieke beschouwingen. De heer J. S. Visscher trad als eerste in het strijdperk. Dat thans een zetel, die eens behoorde aan de middenstandspartij door de S.G.P. is ingenomen achtte hij niet zo belang rijk, gezien het feit, dat de midden standspartij toch gedoemd is te ver dwijnen. Belangrijker is hoe de S.G.P. aan deze zetel is gekomen. Tot op he den kon hij niet begrijpen dat de drie verschillende politieke partijen samen met een lijst zijn uitgekomen en hij kon zich moeilijk indenken, dat het Ingezonden Mededeling (Adv.) KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES Men schrijft ons: Met diep leedwezen nam het Bestuur yan de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuw zieken in Zeeland kennis van het overlijden van haar oud-voorzitter Dr. I. J. C. van Dijk, een van de mannen broeders, aan wie „Vrederust" zo heel veel te danken heeft. Waren het Ds. J. H. Donner en Ds, N. M. de Ligt, die de vereniging op richtten en haar leidden respectievelijk als voorzitter en vice-voorzitter van 1904 tot 1927 toen zij beiden met een tijdsverschil van slechts enkeie dagen door God van hun post werden opgeroepen van 1928 tot 1948 was de leiding in handen van Dr. J. J. C. van Dijk. Maar ook vóór 1928 bestond er reeds een relatie tussen Dr. Van Dijk en Vrederust. Immers van de op richting van de vereniging af was hjj haar imanciëel adviseur. In'de jaren, waarin Dr. Van Dijk voorzitter was, werden verschillende paviljoens op de Inrichting vergroot en verbeterd en kwam het hoofdgebouw tot stand. Van hem ging een krachtige leiding uit. God had hem gezegend met een schelp en helder verstand, met orga nisatorische en financiële talenten en met de gave om vergaderingen uitste kend te kunnen leiden. Daarvan heeft „Vre erust" door Gods gunst een lan ge reeks van jaren mogen genieten. Heiaas waren de laatste jaren van zijn voorzitterschap buitengewoon moeilijk. De bezetter nam van bijna de gehele Inrichting bezit, zodat alles werd ontwricht en de patiënten voor het grootste deel naar elders moesten worden overgebracht. Ten laatste werd de voorzitter zelf van zijn vrijheid be roofd. Maar God gaf hem kracht om de zware ontberingen in gevangenis en concentratiekamp te doorstaan. Zodra het hem mogelijk was nam hij na zijn terugkeer de leiding van „Vrederust" weer in handen. U. grote dankbaarheid gedenken 'gmg en Inrichting het zeer vele, zij in Dr. Van Dijk zo lang hebben ontvangen. Moge de familie -n Dnk de troost ontvangen, die de ader van alle barmhartigheid alleen geven kan. ZIERIKZEE, 11 Februari. De raad van Zierikzee heeft zich gisteravond uit gesproken tegen het vormen van één gemeente op het eiland en ook tegen het vor men van één gemeente in de zgn. „corridor". Het voorstel om de gemeenten Noord- gouwe, Dreischor en Zonnemaire hij Zierikzee te voegen werd met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Het voorstel waarin de wenselijkheid werd uitgesproken om Schuddebeurs bij Zierikzee te voegen werd met algemene stemmen aanvaard. Voorts werd besloten om Ged. Staten mede te delen dat als Ouwerkerk niet zelf standig kan blijven het wenselijk is, om deze gemeente bij Zierikzee te voegen. Aan deze besluiten ging een uitgebreide Hiervoor kon echter geen meerderheid discussie vooraf naar aanleiding van een in de reconstructie-commissie zelf worden in een besloten vergadering uitgebracht gevonden. Deze adviseerde dat G.S. zich advies van prof. C. W. de Vries uit Rot- nog eens zouden beraden. G.S. willen terdam over de herindeling. In de open- Zierikzee laten zoals het is. Zij hebben bare vergadering werd een schrijven van geen enkel motief aangevoerd, waarom zij hun oorspronkelijk voorstel hebben laten varen. Spr. kan begrijpen, dat zij thans het gedeelte Kerkwerve willen la ten varen en bij de centrum-gemeente in Schouwen voegen. Doch Schuddebeurs zou z-i. bij Zierikeze moeten komen. Ook hebben G.S. geen antwoord gegeven op de vraag waarom het voorstel van de sub.-commissie niet is aanvaard. Verder heeft men de uitspraak van de gemeen teraad van Ouwerkerk genegeerd, dat zij als samenvoeging noodzakelijk zou zijn het liefst bij Zierikzee zou komen. Als de corridor-gemeenten bij Zierikzee zouden komen, zou spreker Brouwers haven daarbuiten willen laten vallen. Wat de andere drie gemeenten uit de corridor betreft, zou hij deze zelf over samenvoe gen met Zierikzee willen laten beslissen. De heer van den Doel (AR) verklaarde aanvankelijk voor één gemeente te zijn prof. De Vries voorgelezen, waarin deze de vorming van één gemeente op het eiland afwees omdat dan het publieke leven in het stadscentrum zou worden be heerst door de plattelandsgemeenten. Voorts acht prof. de Vries twee kleine stadscentra in de zgn. „corridor" Zierik- ■Brouwershaven niet juist. Z.i. zou Brouwershaven een stadscentrum moeten worden van de gemeente, die ten Westen van de corridor-gemeenten is gedacht. Welke beslissing t.a.v. Ouwerkerk moet worden genomen achtte hij nog een vraag. De voorzitter merkte nog op, dat in het rapport niet wordt gesproken over de po litieke inslag van het eiland. Wanneer er één gemeente zou komen zal er een gemeenteraad van 19 leden ontstaan waarvan 6 a 7 uit Zierikzee en 12 a 13 van het platteland, en daarmede een gro te tegenstelling in bestuursinzicht. Ook met de armenzorg zal men in moeilijk heden komen en voor verschillende za ken zou een dwingende verordening ko men i.p.v. van gemeenschappelijke rege lingen zoals er nu vele zijn. Ook de voorzitter verklaarde zich voor het opnemen van Brouwershaven in het zgn. „Platte van Schouwen". In het plan van de commissie werd Serooskerke als centrum daarvan genoemd. Doch hierte gen zijn veel bezwaren. Een andere moeilijkheid is de waterstaatskwesties. De heer Simmers (KVP) verklaarde zich sterk tegen een gemeente op het eiland, daar zijn partij dan niet meer in de ge meenteraad vertegenwoordigd zou zijn. Eén gemeente zou in vele opzichten scha delijk voor Zierikzee zijn. De heer van Leeuwen (WD) meende, dat Zierikzee groot genoeg is en geen behoefte aan uitbreiding heeft. Wethouder Gerritsen (P.v.d.A.) be sprak uitvoerig de vier fasen, zoals zij zich in de loop der jaren hebben voorge daan. Indertijd hebben Ged. Staten voor gesteld Zierikzee uit te breiden met Schuddebeurs en een gedeelte van Kerk werve. De sub-commissie uit de recon structie-commissie had zich uitgesproken voor samenvoeging van de vijf corridor- gemeü.uen, Zierikzee, Noordgouwe, Drei schor, Zonnemaire en Brouwershaven. geweest, doch na het advies van prof. de Vries tot andere gedachten te zijn ge komen. Hij is het nu eens met wethou der Gerritsen. De heer Groenendijk (CH) sloot zich. hierbij aan. Wethouder du Croo (WD) sprak zich uit voor een zo klein mogelijk aantal gemeenten, doch twee stedelijke gemeenten in de corridor acht te ook hij bezwaarlijk. De andere corri dor-gemeenten zou hij bij Zierikzee ge voegd willen zien. Hierna kwam de raad tot de reeds genoemde uitspraken. VOL GAS IN DE RONDVRAAG. Bij de rondvraag had de heer Simmers aanmerkingen op de straatverlichting. Wethouder du Croo vertelde dat er te weinig gas is. Zo spoedig mogelijk zal getracht worden daarin te voorzien. De heer van Leeuwen klaagde,over verstopte riolen o.a. op de Oude Haven. De voor zitter antwoordde dat er contact is opge nomen met de Amsterdamse gemeente reiniging, welke de riolen schoon zou maken. Vele zijn bevroren geweest en verstopt met klei. De oplossing is een ri oolzuiger, doch die gaat rond over het eiland en is thans te Brouwershaven. ZAND EROVER. De heer van den Doel sprak zijn ver ontwaardiging uit over het feit, dat zo laat begonnen is met zandstrooien tijdens de gladheid van de laatste dagen. Hij vond dat het gemeentebestuur in deze zijn taak heeft verwaarloosd. De heer Simmers drong er op aan dat, be halve in de hoofdstraten ook in de zij straten flink zand wordt gestrooid. De heer Groenendijk sloot zich hierbij aan. De voorzitter zegde toe de gemeentepoli tie te zullen inschakelen, welke dan di rect de gemeente-opzichter dient te waar schuwen. Zierikzeese Ambachtsschool draait weer op volle toeren. ZIERIKZEE, 11 Febr. In de be- - - - stuurskamer van de Ambachtsschool lbrgen. 'Ju* September steeg dit aan- werd onder voorzitterschap van mr C. J. B. du Croo de algemene ver gadering gehouden. Na de opening gaf de voorzitter een resumé van de voortgezet. Zodra de school droog kwam hebben directeur en leraren al het mogelijke gedaan om machines en meubilair te redden. De schade aan de machines kon vrij spoedig worden hersteld. Op bescheiden schaal is men weer met de lessen begonnen, aanvankelijk met 15 leer- samengaan is voortgesproten uit Gods dienstige overwegingen. Spr. zag daar om dit samengaan alleen als middel om de kans op een zetel voor de P.v.d. A. te verkleinen, en bovenal te ver hinderen dat rood en rooms samen gaan. Spr. constateerde, dat het con servatieve element in de raad sterker is geworden, doch sprak de hoop uit, dat ondanks het verschil in politieke opvatting de resultaten voor de ge meente vruchtbaar mogen zijn. Sprekend over de groei van Goes en daarmee in verband over 'n grenswij ziging merkte de heer Visscher op dat het de taak van het gemeentebestuur is om met geoorloofde middelen te trachten hiervoor een oplossing te vin den. Sprekend over de financiën zei hij ervan overtuigd te zijn, dat het tekort op de begroting van f520.000.een gevolg is van de snelle groei van deze gemeente. VAART GENOEG. Namens de K.V.P.-fractie verklaarde de heer W. J. J. M. Vroome zich te vreden over de uitslag van de verkie zingen voor zijn partij. Ook hij had vele wensen en merkte ondermeer op, dat industriële en culturele ontwikke ling moet samengaan. Overigens zit er vaart genoeg in deze gemeente, aldus spr., die aandrong op steun van het particulier initiatief. De heer Vroome verzocht voorts nog de aandacht voor de vele noden van de gerepatrieerde Indische Nederlanders. Sprekend over de bejaardenzorg zou hij de stichting van een zgn. „wooncentrum" toe juichen. Namens de C.H. fractie voerde de heer A. Heyboer het woord die onder meer informeerde naar het bouwvolu me voor het Herv. Rusthuis en naar betere huisvesting van de massa jeugd en die tevens aandrong op verbetering van de begraafplaats. „GOES VOORUIT" GREEP MIS Namens de A.R. fractie sprak drs J. J. Knibbe. Hij ging in op hetgeen het verkiezingsorgaan van de P.v.d.A. „Goes Vooruit" ten beste heeft gege ven. Hij noemde de poging van dit or gaan om zijn kiezers voor te lichten niet geslaagd. Dat de A.R. in voor gaande jaren geen politieke beschou wingen hebben gehouden is niet, om dat zij onmachtig waren hun visie op de verdere ontwikkeling van Goes naar voren te brengen doch eenvoudig, omdat er reeds verscheidene zaken ter hand waren genomen en voor de rest het geld ontbrak. Sprekend over de verkiezingen ontkende drs Knibbe dat niet zoals „Goes Vooruit" deed uitko men de drie partijen het beginsel heb ben losgelaten doch dat zij volledig sa men zullen werken met volledig be houd van eigen beginsel. En als ze als één partij zouden optrekken, dan is het gemeenschappelijk standpunt nog al tijd het Woord van God en het Ko ningsschap van Jezus Christus op deze wereld. Sprekend over de P.v.d.A. zei drs Knibbe, dat het hem moeilijk leek om belijdende Christenen in één par tijverband samen te brengen met men sen, die, als trouwe aanhangers van Karl Marx in feite op het standpunt staan, dat godsdienst opium is voor het volk. Dat men dit ook zelf heeft ge voeld blijkt duidelijk uit het feit, dat door de P.v.d.A. aparte hoekjes zijn ingeruimd voor de zgn. werkgemeen schappen. Voorts wees de heer Knibbe erop, dat niet, zoals in „Goes Vooruit" is ge zegd, de A.R. partij zuiver Gerefor meerd is doch dat zij zowel Gerefor meerden, als Hervormden als Chr. Gereformeerden onder haar leden telt. lotgevallen van de school, die in meerdere of mindere mate betrokken is geweest met de ramp en daarvan veel nadelige gevolgen heeft onder vonden. Met de uitbreiding en moder nisering van de school was voor de ramp een aanvang gemaakt, maar daarin kwam een. tragische stagnatie: tot Juli stond de school in het water evenals de woning van de directeur. Men was dus genoodzaakt het on derwijs stop te zetten, maar dank zij de zorgen van de directeur konden de lessen in Enschedé worden tal tot 121 en eind December was het 140. Twee van de leerlingen van de dagschool werden het slachtoffer van de ramp. Practisch alle anderen keer- den terug. De school draait nu weerkenéf over de begroting" had ook de TOCH SAMENWERKING Ook de heer Knibbe zag echter, on danks de grote niet te overbruggen te genstelling, de mogelijkheid in de practijk elkaar telkens weer te vinden vooral nu de P.v.d.A. om een voor beeld te noemen, een radicaal andere houding t.o.v. het bijzondere onder wijs heeft aangenomen. De A.R. is van oordeel dat gestreefd moet worden naar herstel en behoud van een zo groot mogelijke gemeente lijke zelfstandigheid en dat ook de be vordering van Zondagsrust en open bare zedelijkheid een der programma punten moet zijn. Spr. noemde in dit verband het rumoer op Zondag bij het ijsvermaak en gaf uiting aan veler misnoegen en leedwezen, dat dit ru moer een deel van de Zondag werd toegestaan. Sprekend over de huisvesting zag hij desnoods een oplossing in het verplich tend stellen van inwoning. Aan het bedrijfsleven en vooral aan de plaatse lijke winkel- en zakenstand zal aan dacht moeten worden besteed. Spre De noodzakelijkheid tot grenswijziging zag hij ook wel in, doch hij drong er op aan toch met voorzichtigheid te werk te gaan. De heer De Bat (S.G.P.) wees in zijn ernstig woord op de toenemen de onkerkelijkheid en achtte het noodzakelijk dat de overheid zal voorgaan in de vasthouding aan Gods geboden. In dit verband achtte hij het noodzakelijk dat des Zondags de sportterreinen zullen worden ge sloten. De begroting zal zo zuinig mogelijk moeten zijn en subsidies dienen zoveel mogelijk geschrapt. Nadat de heren Van Riessen (V.V. D.) en Vermaire (Middenstandspartij) hun wensen naar voren hadden ge bracht) laatstgenoemde wees op da wenselijkheid tot het stichten van een Volkscredietbank sprak de heer De Munck (P.v.d.A.) die ondermeer zijn bezorgdheid uittte over het gasbedrijf. BAD EN GAS Nadat de burgemeester de vraagstel lers had beantwoord, vertelde wethou der Van Melle een en ander over een onderzoek naar de mogelijkheden tot stichting van een zwembad. Sprekend over het gasbedrijf, zei deze wethouder dat men alles zal doen wat mogelijk is om de gunstigst mogelijke tarieven te verkrijgen. Energievoorziening is echter niet erg toeschietelijk. Over een helicopterverbinding zijn al besprekingen met de Sabena ge voerd. Begin April zal een deskundige hier voor een kring van genodigden een lezing over komen houden. Nadat wethouder Bouwman de on gerustheid die voordien was uitge sproken over de bemoeienissen van de dienst voor Sociale Zaken had wegge nomen het is niet de bedoeling dat deze dienst op het terrein van de ker ken zal komen heeft wethouder Roose nog enkele vragen beantwoord. In tweede instantie sprak allereerst de heer Visscher, die met klem ont kende, dat de P.v.d.A. humanistisch zou zijn. Ook de heren Vroome, Hey boer en Knibbe voerden nog het woord. DE WONINGEN De woningtoewijzing was hierna nog een punt van drukke bespreking. De heer Zuidema (A.R.) zou gaarne zien, dat een wethouder bereid zou worden gevonden om te dienen als in formatiecentrum en de heer Haver- hoek was van oordeel dat het niet al tijd eerlijk toegaat. Tenslotte kwam men toch aan de ar- tikelsgewijze behandeling van de be groting toe. En ook hier kwamen nog eens de nodige wensen los. Zo moet de raadszaal dringend worden opgeknapt. De heer Zuidema stelde voor om te trachten eens wat dames uit de stad te vragen eens iets fleurig te maken. Voorts vernamen we, dat het met de bevordering van het politiepersoneel is misgelopen, dat bij de jubileumbank een voorziening voor het verkeer zal worden getroffen en dat de raad met voorzichtigheid de plannen tot aanbie ding van een huldeblijk aan de Z.L.M. tegemoet wenst te zien. De begroting werd tenslotte z.h.s. goedgekeurd. De andere punten van de agenda gingen vlot onder de hamer door. Zo was het mogelijk, dat in vier en een half uur deze begrotingszitting werd afgewerkt. Zij nog vermeld dat de heer R. Zuidema de geestelijke vader van bovengenoemde motie is. op volle toeren. De verbouw moest jleer Knibbe verscheidene reeds door MIDDELBURG, 10 Febr. Voor het tweede volksconcert, georganiseerd door de Z.V.U., concerteerden in de Concert- en Gehoorzaal Daan Droog- leever en Rho Münninghoff. Dit concert, gegeven op twee vleu gels, had een zeer aantrekkelijk pro gramma, dat zich wat stijl betreft, uitstrekte van de Vroeg-Romantiek tot de Hoog-Modernen. Voor de pauze werden gespeeld 4 Duetten van Carl Ph. E. Bach, Sonate K.V. 448 van Mozart en de bekende Haydn-variaties op. 56B van Brahms, waarvan op. 56A de orkestversie geeft. Het Romantische genre bleek deze kunstenaars heel goed te liggen. Door uitstekende techniek en prima stijl opvatting werden deze werken zeer hoogstaand uitgevoerd. Dit zegt te meer iets," daar het gelijktijdig bespe len van twee vleugels heel wat vaar digheid en voorbereiding vraagt. Na de pauze werd eerst Seven Pie ces van Bela Bartok uitgevoerd. Dit werk van de bekende Hongaars-Ame rikaanse componist voldeed ons het minst. Door overmatig pedaalgebruik werd het ondoorzichtig, verdoezelde de vaak fijne rhythmiek en werd het harmonisch zeer moeilijk te volgen. Beter voldeed „Dolly" van Gabr. Fau- ré, met de bekende zangerige Ber ceuse, dat normaal quatre-mains werd gespeeld. Een prachtig besluit vormde de zeer geestige „Scaramouche" van Darius Milhaud. Parelend van klank en uiterst licht uitgevoerd werd deze op Brazili aanse volksmelodieën gebaseerde mu ziek zeer fijnzinnig gereproduceerd, en vormde een van de beste werken van dit overigens goed geslaagde concert. Mej. Münninghoff kreeg bloemen en beide kunstenaars een welverdiende ovatie. B. eveneens onderbroken worden, maar nadat de schade was opgenomen is men weer begonnen, totdat de vorst een spaak in het wiel stak. Momen teel heeft men de werkzaamheden echter weer ter hand kunnen nemen. In de vacature H. Minkema werd gekozen ir M. A. L. Beun. Met klem werd aangedrongen op het scheppen van een cursus voor metselaars. Wel wordt in dit vak ons hierboven genoemde desidarata. theorieles gegeven, maar de practijk kan helaas nog niet worden beoefend, vooral ook omdat er te weinig animo blijkt te bestaan. Dezer dagen zal 'n oproep verschijnen voor aanmelding. Minimaal moeten volgens ministerieel besluit 15 leerlingen zich aanmelden, maar de mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat men dispensatie krijgt. De heer G. Houtekanier te Goes spreekt voor de radio. GOES, 11 Febr. Dinsdag a.s. zal de heer G. Houtekamer te Goes over de zender Hilversum I om 12.33 uur een voordracht houden over „Het Sirarijden op Schouwen" in de rubriex voor ons platteland.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2