ZEEUWSCH DAGBLAD g=S=D, VELE PLATTELANDSBEDRI[VEN IN HET NAUW ver GEREF. KERK TE AXEL IN GEBRUIK GENOMEN Volwaardige zaken hebben het niet slecht en belastingen drukken nauwelijks Middenstandsnota onthult Vuurvast PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Critiek op regeringsbeleid dikwijls onjuist Conclusies „De Ruyter" Norfolk. in De strijd in Indo~China De vis werd duur betaald Nieuwe maatregelen in Kenia Spoedig rapport over waterwegen GMoll gaat het C.N.V* verlaten* Onder enorme belangstelling Vele geschenken Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes 9e JAARGANG, No. 2706 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 vertelt de regering de stand, dat men het niet zo slee Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE midden; ecjit heeft, als dikwijls wordt gedacht Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. en dat als er moeilijkheden zijn men de hand vaak in eigen boe zem moet steken. Maar menis zich ook bewust dat de kleine winkeliers in het nauw zitten. DEN HAAG, 12 Februari. Vandaag is de reeds lang door de regering beloofde middenstandsnota verschenen. Het is een uitgebreid en verantwoord onderzoek geworden naar de middenstandsproblemen. In deze nota, die minister Zijlstra als eerste heeft ondertekend, worden voor de hand liggende conclusies getrokken, zoals deze (en dit is nooit met zoveel woorden gezegd) dat de volwaardige middenstandsbedrijven er aardig uitspringen. Anderzijds is echter ook door dit onderzoek duidelijker dan ooit tevoren aan het licht gekomen, dat vele randbe- drijven, vooral op het platteland, zich in een noodsituatie bevinden. De kwaal wordt duidelijk omschreven en men laat niet na enige richtlijnen voor verbetering te geven, nl. een wijziging van het vestigingsbeleid en een verbetering van het onderwijs en van het credietwezen. In de uitvoerige nota, die 95 foliopagina's telt, springen een 14-tal conclusies in het oog, die een uitgangspunt kunnen vormen voor het komende Kamerdebat (de leden van de Tweede Kamer hadden zelf uitdrukkelijk om deze nota verzocht) over het in de toekomst te voeren beleid betreffende de middenstand. Verbetering van cijfer materiaal. Igens de nota is een afzonderlijk standsbeleid slechts verant- zolang de problematiek niet -unvalt met die van andere sectoren van het bedrijfsleven in het algemeen. „De aanwezigheid van betrouwbare gegevens", zo schrijft staatssecretaris Veldkamp, „is een eerste voorwaarde om een duidelijk inzicht te krijgen in de structuur en problematiek van de middenstand". Betreurd wordt, dat er in eigen kring weinig belangstelling bestaat voor het organisatiewezen en het stre ven naar economische samenwerking. Dit verzwaart enerzijds de moeilijkhe den van de individuele middenstan der en anderzijds vormt dit voor de regering een belemmering om een ac tieve middenstandspolitiek te voeren. In dit verhand wordt opgemerkt, dat tal van vraagstukken kunnen worden ngelost in het raam van de publiek- chtelijke bedrijfsorganisatie. Het even moet er dan ook sterk op ge ril t zijn op het stimuleren van het totstandkomen van publiekrechtelijke lichamen in de sector van de midden stand. 2. Onderscheid tussen randbe- drijf en volwaardige onder neming. In het verleden is teveel verzuimd om het randbedrijf te onderscheiden van de volwaardige onderneming. Het gevolg is geweest, dat veel onrecht vaardige critiek op het middenstands- bedrijf is uitgeoefend. Een analyse heeft zelfs aangetoond, dat een belangrijk aantal midden standsondernemingen nagenoeg niet wordt bezwaard door fiscale en sociale lasten. 3. Opvoering van productivi teit. Voorzover er in de middenstand bij zondere moeilijkheden bestaan, aldus de nota, mogen deze daarom niet een- Jig gezocht worden in externe oor zagen, zoals de fiscale politiek, maar moeten de middenstanders meer oog hebben voor interne zaken. In het bij zonder is verbetering van de produc tiviteit, bedrijfsadministratie, kostprij- ze.i, calculatie e.d. noodzakelijk. Deze zaken, gepaard gaande met een effi ciënte bedrijfsvoering en onderlinge samenwerking hebben veel te maken met een opvoering van de productivi teit. NORFOLK (Virginia), li Februari. Zoals reeds gemeld, is de Nederlandse kruiser „De Ruyter" voor een bezoek van drie dagen aan de Amerikaanse marinehaven te Norfolk in Virginia, een vijfhonderd km ten Zuiden van New York, aangekomen. Het saluut van 21 schoten uit de kanonnen van het Nederlandse oorlogsschip werd prompt beantwoord door de battery van Fort Monroe. Het zachte lenteweer in deze streek, een prettige ondervinding na de tem peratuur om het vriespunt tijdens het bezoek te Halifax, droeg het zijne tot de vrolijke stemming bij. Daar Nor folk zelf niet veel vertier biedt, heb ben de Amerikaanse marine-autoritei ten gezorgd voor een serie gezellige samenkomsten en uitstapjes. Donderdag zou de „De Ruyter" koers zetten^naar de Middellandse Zee. De offichgspn geven algemeen als hun be vinding te kennen, dat het schip „fijn op het water ligt", al moeten de no dige „kinderziekten" worden doorge maakt. Ook over de vuurproef-verf van de kruiser toont men zich zeer te vreden. 4. Herziening van vestigings beleid. Er wordt gestreefd naar bevordering van ordelijke en economische verhou dingen. Zo is onlangs door de Kamer het ontwerp Vestigingswet bedrijven aangenomen. Hierdoor zal in de eerste plaats de werkingssfeer der vestigings wetgeving aanzienlijk worden uitge breid. Verder is de voorgeschreven re gistratie van grote betekenis voor de naleving van de wet. In de nota wordt van de onthef fingsregeling van groot belang ge acht. Voor plattelandsondernemin- gen zal het nu gemakkelijker zijn om tot de zo noodzakelijke paralleli- saties in de bedrijven te komen. 5. Meer aandacht aan oplei dingen, examens en kader vorming. Tot dusver neemt de middenstand geen vaste plaats in in ons onderwijs stelsel. Gezien dit hiaat in ons onder wijs is de regering van plan een com missie in te stellen die de vraag zal moeten onderzoeken, op welke wijze het middenstandsonderwijs in het on derwijsstelsel kan worden ingepast. Dit is een uitdrukkelijke voorwaarde voor een betere ontwikkeling van de middenstand. Ook de kadervorming moet de nodige aandacht hebben. 6. Handhaving grondslag credietbeleid. Men heeft zijn verwondering over het feit uitgesproken, dat de Overheid door haar fiscale politiek eerst zelf financiering onmogelijk heeft gemaakt en daarna via credietverlening de schade tracht te herstellen. In de nota SAIGON, 11 Februari. De Viet- minh-opstandelingen blijven langzaam oprukken naar Loeang Prabang, de koninklijke hoofdstad van Laos, on danks aanhoudende luchtaanvallen door Franse vliegtuigen. De post Borikhane, 210 kilometer ten Zuidoosten van Loeang Prabang bij de Thailandse grens gelegen, is door de Fransen ontruimd. Volgens berichten van de opstande lingen zelf zijn bij de opmars naar Loeang Prabang door het dal van de Nam Hoe 17 compagnieën van de Franse-Uniestrijdkrachten buiten ge vecht gesteld. In Tonkin zijn volgens Franse be richten ten Zuiden van Hanoi in vier dagen tijds 270 opstandelingen gedood en 450 gevangen genomen. Voorts wer den 700 personen, verdacht van hulp verlening aan de Vietminh, aangehou den. René Pleven, de Franse minister van Defensie, die op het ogenblik in Indo- China verblijft, heeft vandaag aan de nieuwe Vietnamese marine drie in Amerika gebouwde mijnenvegers van 300 ton overgedragen, welke zijn be stemd voor de strijd tegen smokke laars langs de Indochinese kust. wordt er echter op gewezen dat de overheid geen afzonderlijk fiscaal be leid voor de middenstand kan voeren. Nadrukkelijk wordt opgemerkt, naar aanleiding van geleverde cri tiek, dat subsidieverlening aan on dernemingen, waartoe een gedenatu reerd beleid aanleiding geeft, onver enigbaar is met een gezond beleid. 7. Verbetering van organisa tie en grotere productiviteit. Om de productiviteit in de midden standssector te verhogen heeft de re gering het als haar taak gezien om een speciale middenstandsvoorlich tingsdienst in het leven te roepen. Het verstrekken van deze voorlichting zal worden opgedragen aan speciaal daar voor aan te stellen middenstandscon sulenten. Dit instituut, aldus de nota, zal met de nodige voorzichtigheid tot ontwikkeling moeten worden gebracht. 8. Noodzakelijke wettelijke maatregelen. Verder is het broodnodig dat het op ruimen en uitverkopen nader wordt geregeld. Ook wordt een wijziging van de winkelsluitingswet voorbereid. Daar gebleken is, dat de Zondagmor genuren aan sommige groepen winke lieren onvoldoende verkoopgelegen heid bieden, wordt de vrije keus ge laten voor 6 andere opeenvolgende uren op de Zondag. Een storend ele ment in een ordelijk economisch be drijf vormen de misstanden bij het toepassen van het cadeaustelsel. Een ontwerp van wet tot beteugeling van uitwassen ligt gereed. 9. Wettelijke regeling afbeta lingssysteem1 Overeen eventuele wettelijke rege ling van het afbetalingssysteem laat de nota zich niet uit: Het systei Lichtenauer bestudeerd. Een interim rapport is inmiddels uitgebracht. 10. Vereenvoudiging belas tingstelsel. Staatssecretaris Veldkamp is ervan overtuigd dat er ongetwijfeld in de middenstand nog vele wensen bestaan aangaande de belastingen. In het ka der van de algehele te verwachten her ziening van de belastingwetgeving is de staatssecretaris van financiën ver zocht ook met deze wensen rekening te houden. 11. Ouderdomsvoorziening en kinderbijslag. In beraad zal worden genomen op welke wijze de zelfstandigen kunnen worden betrokken bij de toekomstige ouderdomsvoorziening en kinderbij slagverzekering. Teneinde in de meest dringende behoefte te voorzien, kwa men reeds de noodwet ouderdomsvoor- ZAANDAM, 11 Febr. De heer L. van K., woonachtig te Koog aan de Zaan, zond dezer dagen per trein een pakje naar zijn zoon in Parijs, die zo'n trek had in een harinkjeVader had f3.be taald voor de 16 visjes, die het pak je inhield en f 1.65 vracht van Koog tot Roosendaal. Voorts nog eens f8.60 voor vracht tussen Roo sendaal en Parijs. Toen het pakje aan de zoon werd aangeboden mocht die nog een bedrag gelijk aan f3.betalen. De afzender is van plan het volgende pakje op de fiets te brengen..,. NAIROBI, 11 Febr. De Britse opperbevelhebber in Oost-Afrika, generaal Sir George Erskine, heeft meegedeeld, dat waarschijnlijk nog meer blanken tussen de 18 en 45 jaar zullen worden opgeroepen en dat alle verloven bij de veiligheidstroe pen zullen worden ingetrokken, ten einde de strijd tegen de Mau Mau uit te breiden. De generaal zeide, dat vooral behoefte bestaat aan meer mensen, die het land en de bevolking kennen. ziening en de noodregeling kinderbij slag voor kleine zelfstandigen tot stand. 12. Ontwikkeling P.B.O. De ontwikkeling van de P.B.O. is in eerste aanleg een zaak van de middenstand zelf. Nog onverzwakt geldt de raadgeving van dr Kuyper dat de middenstanders niet op de overheid dienen te steunen, maar moeten vertrouwen op eigen kracht en zich moeten aanpassen aan de maatschappelijke ontwikkelingen. Eigen kracht en maatschappelijke ontwikkeling vinden haar ontmoe tingspunt in de P.B.O. 13. Vestiging in nieuwe wijken. Verder is een studie noodzakelijk over de vraag op welke wijze de vesti ging van de middenstandsonderneming in de nieuwe wijken door het verlenen van verschillende faciliteiten kan wor den bevorderd. Ook wordt in deze nota gezegd, dat het middenstandsbeleid niet ge splitst moet worden in functionele componenten. We komen hier mor gen nader op terug. Belgisch-Nederlandse overeenstemming BRUSSEL, XI Febr. Het vraag stuk der waterwegen is op de goede weg naar een oplossing, aldus ver klaarde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zee land, vanmiddag in de Belgische Ka mer. De onderhandelingen hebben nog steeds betrekking op het geheel van het probleem, zo vervolgde hij; en de onderhandelaars werken met een prij- r-nswaardige jjver. Thans zijn zij bezig de nota zich niet uit: Het systeem iaiatste hand ie leggen aan hun rap- wordt momenteel door de commissi? port. Indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, zo zei Van Zeehuid, mag worden aangenomen, dat dit Waarschijnlijk binnen enkele we ken zal worden ingediend. (Van onze §-redacteur). De heer G. Moll, oud-voorzitter van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond en thans penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond, vierde dezer dagen zijn 60- ste verjaardag en werd daarmee pen sioengerechtigd. Hjj heeft zich echter op verzoek van het C.N.V.-bestuur bereid verklaard zijn functie te blijven waar nemen tot de algemene vergadering van het verbond op 30 Juni a.s. Dan zal het C.N.V. in zijn geheel de penningmeester dus kunnen uitluiden. De Verbondsraad heeft in de komen de vacature candidaat gesteld de heer J. van Rheenen te Utrecht, chef-ad ministrateur van het C.N.V. en be stuurslid van de Ned. Chr. Beambten- bond. De aangesloten organisaties kun nen nog tegencandicfaten stellen. De verkiezing van een nieuwe penning meester zal plaats vinden op een bui tengewone algemene vergadering, die 10 Maart a.s. te Utrecht gehouden wordt. OSLO, 11 Febr. Alle lagere scholen in Oslo zijn vandaag gesloten, daar de leerkrachten van die scholen in staking zijn gegaan. Zij eisen meer salaris. De staking omvat ongeveer 1400 onderwijzers en onderwijzeressen, die belast zijn met het onderricht aan 37.000 kinderen. Een spook? Nee, een mens, gekleed in de allernieuwste vinding op het ge bied van vuurvaste kleding! Zonder enige last te ondervinden van hitte of vuur staat de uitvinder van het pak temidden van de hoog oplaaiende vlam men, waarmee hij de bij de proef aanwezige technici van het Franse leger, de Luchtmacht en de Marine het bewijs levert van de uitstekende kwaliteij van het materiaal, een soort plastic, bestreken met een speciaal in Zwitser' land vervaardigde verf. Het pak kan een hitte weerstaan van 4240 gradeq Fahrenheit. De technici hebben tevreden, en toch ook wel een beetje opge lucht geknikt, toen de „voorstelling" was afgelopen. Vele cadeaux waren even zovele bljj- xen van sympathie voor de bouw van ae kerk. Zo werd de kansel gescnon- xen door de kerkeraad van nmegers- berg; ae Geref. kerk uit de Belgisch® nooiasiad schonk het doopbekken ea ae kanselbijbel; de fa. Naeye uit Axel een xneeservies, de Geref. jeugdvereni ging een eiectnscne klok, de mannen- vereniging zorgae voor een asoak en uit oveng Zèeiand gai men bijdragen voor ae stoeien, terwijl onbekenae ge vers o.m. ae avondmaalstarel en een viag voor de toren schonken. Ds Cou- vee zeiae de kerk gaarne te aanvaar- aen in jezus naam als het Huis van uod. Ook nij dankte alle meaewerken- aen. iNamens het gemeentebestuur van Axel sprak burgemeester F. b. D. J. van Ueveren, die feliciteerde met dit nieuwe kerkgebouw, dat leiienjk een zaak is voor de ganse burgeru van Axel. ue neie Westelijke nieuwe stadswijk neen aoor dit .jedenuis stijl en vorm ontvangen. Deze kerk is een ark, een scnaapskooi welks deuren open staan en waar verleden, heden en toekomst te samen komen door God. Verder werd nog net woord gevoerd door ds L. Kingnaida te Aaraenburg, namens de classis Axel der Geref. kerken en door een aigevaaraigae uit ae Gerer. kerk te Brussel. Na het zingen van ae twee eerste verzen van ±-s. 65 hield ds Couvée ten slotte een korte meditatie n.a.v. 1 Joh. 4. Na het „Onze Vader", zong men staande net derde vers van Gez. 10. AXEL, 11 Febr. Onder enorme belangstelling is hedenavond de nieu we Geref. kerk aan de Fironstraat te Axel officieel In dienst genomen. Na samenzang van Ps 150 vers 1, heette dr K. Boor te Rotterdam, voorzitter der bouwcomissie, allen hartelijk wel kom, inzonderheid de talrijke genodig den, o.w. het voltallige gemeentebe stuur van Axel, de kerkeraad en kerk voogdij der Ned. Herv. gemeente en de kerkeraad der Geref. gemeente, alhier. Als eerste spreker wees ir J. P. 't Hooft, de architect van het nieuwe ge bouw, op de aangename samenwerking die er steeds bestond met de bouw commissie en wenste kerkeraad en le den geluk met dit nieuwe gebouw. De heer J. Oosterse sprak namens de fa. Mabuwat. Hij noemde de totstand koming van deze kerk een getuigenis van de geloofskracht in deze gemeente. Hij dankte ook ds Couvée voor diens medewerking tijdens de bouw en schonk een onderstel voor het doop vont en sprak de beste wensen uit voor deze nieuwe kerk en het geloofsleven. Dr Boor dankte daarna allen, van architect tot arbeider, voor htm bijdra gen aan de bouw van deze kerk en gaf voorts enkele cijfers aangaande de bouw. Hij dankte ook ds Couvée en de deputaten voor de gescheurde kerken. In enkele regels melden wij nog DAT, nu de vorst verdwe nen is zich op de fruitvei lingen een zeer levendige handel ontwikkelt. Een ge volg hiervan is dat de prij zen de laatste dagen sterk zijn opgelopen en ongev. 10 cent p. kg boven, die welke voor de vorstperiode werden besteed, liggen. De voorra den bij de binnenlandse grossiers zijn hard terugge lopen en er-is behoorlijke vraag. Ook West-Duitsland toont veel belangstelling, in het bijzonder voor Goudrei- netten, terwijl voor Engelse rekening Jonathan wordt gekocht. DAT de 69-jarige D. P. G, uit Wolf aartsdijk gisteren in de Lange Delft met zijn bromfiets is gevallen en een diepe wond boven het rech teroog heeft opgelopen. Waarschijnlijk is G. ge schrokken van een achter opkomende auto. Hij werd voor onderzoek naar het Gasthuis gebracht. DAT de Coöp. kolenbond te Kapelle gisteravond haar jaarvergadering heeft ge houden. De verslagen gaven reden tot tevredenheid. Het vervoer voor 1954 werd ge gund aan de heer P. Evers- dijk. DAT de financiële toe- Des avonds is het de schip stand van de C.H.U.-kies- vereniging te Kapelle daar entegen verre van rooskleu rig is. Er zijn te weinig le den. Op de gisteravond ge houden vergadering is hier zwaar over geboomd met het resultaat, dat er een propaganda-actie zal wor den gevoerd. DAT de schipper P. Koole te Yerseke gisteren, toen hij met zijn met schelpen ge laden schip naar de maalde rij in de Hardenhoek wilde varen, tussen de op de Schelde drijvende ijsvelden bekneld raakte en hulpeloos voor de stroom wegdreef. per J. van Es van de Ye 75 gelukt het schip binnen te brengen. DAT Donderdag twee van de drie uit Yerseke uitge varen mosselkotters, die uit voeren om mosselen te vis sen voor de export, naar hun haven moesten terug keren. Het derde vaartuig keerde later op de dag terug metvijftig ton mosse len, die direct werden ge ëxporteerd naar België. Frankrijk, dat gewoon is veel mosselen te betrekken, kan niets krijgen, daar er bijna nog niet gevist kan worden. Bevnjaingsspel van Jtleiia iriaasse. 's-GRAvbinBAGE, 11 Febr. Naar wij vernemen heeft mevrouw Hella Haasse de opdracht van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen tot het senrijven van een bevrijdii. aan vaard. Zij zal in het najaar van 1954 met haar opdracht gereed zijn, zodat het spel om streeks de bevrijdingsdag in 1955 voor het eerst zal kunnen worden opgevoerd. DE BILT ZEGT: Iets lagere temperaturen DE BILT, 11 Februari. Overwe gend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige motregen of onderkoelde regen en in het Noor den van het land mogelijk ook enige sneeuw. Over het algemeen iels lagere temporaturen. Matige wind tussen Oost en Noordoost. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.03 u., onder 17.49 u. Maan op 12.56 u., onder 5.42 u. Hoogwater Zaterdag 13 Februari Vlissingen: 10.24 u. 1.37 m., 23.12 u. 1.42 m. Terneuzen: 10.48 u. 1.58 m., 23.41 u. 1.64 m. Wemeldinge: 11.46 u. 1.26 m., -.u. m. Zienxzee: 11.30 1.06 m., -.u. -.m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1