DEZE WERELD VALDA ZWlïSAL Nieuwe ontwerp-adviezen inzake bedrijfslichamen Geschiedenis van het Britse Imperium. BINNENKORT ACCOORD OVER MOERDIJKKANAAL? van ö&q tot ö&q v Internationale programma's op het televisiescherm Scelba waagt het er op Te ingewikkeld Te erger 5. E. R 12 Maart bijeen Nog geen productschap voor pootaardappelen van Lonöinium tot Lonöon. Eert oplossing voor een oud probleem België zou 80 procent van de aan- legkosten (90 mill, gulden) betalen Brussel zegt „Voorbarig" Illegale immigratie in de V.S* Poging tot bevrijding van Mindszenty mislukt Acht Europese landen doen aan uitwisseling mee Winterhanden Onderwijzers staken in Japan „Scooterkampioen" Donderdag II Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Onder de loupe Het gebrek aan belangstelling voor politieke zaken is even onmiskenbaar als betreurenswaardig. Want dat men zich alleen maar interesseert voor de materiële uitkomst en niet voor de factoren, die die uitkomst bepalen, is een verontrustend ver-schijnsel, dat knaagt aan de wortels van de demo cratische regwringsvorm. Van dit punt uit is het sl«d(>ts een kleine stap naar de dictatuur -- de uitspraak „De Führer denkt voor U:" klinkt dan nog wel belachelijk in onze oren, maar van die feitelijke toestand zijn we toch niet meer zo heel ver verwijderd! Door diegenen die „niet aan poli tiek doen" wordt steevast dit argu ment naar voren gebracht, dat de po litiek te ingewikkeld is geworden. De problemen zijn te ingewikkeld en ook de politieke ligging der partijen is te ingewikkeld geworden. Men kan het niet meer volgen, tenzij men zeer in tensief studeert en men over een zeer brede algemene ontwikkeling beschikt. En voor dat studeren heeft men geen tijd. Men kan op een dag net een ogenblikje vinden om de krant te le zen en dat is al een moeilijke bezig heid, want die krant veronderstelt, dat men van al die zaken die de wereld beroeren althans enigszins op de hoog te is. Die krant moet dat wel veron derstellen, omdat het ondoendijk is steeds weer naar de voorgeschiedenis terug te grijpen. Nu zou het fout zijn te trachten dit argument opzij te schuiven. Want die ingewikkeldheid bestaat. Doe maar een willekeurige greep uit de lange reeks van vraagstukken, die aan ons parlement ter behandeling worden voorgelegd: lonen en prijzen, het mid- denstandsvraagstuk, werkgelegen- heidspolitiek, de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, herziening van het waterschapswezen, Europese integratie en ga zo maar door. Wil men hierover inderdaad een verstandig woord kunnen spreken, dan dient men specialist te zijn met een grote econo mische en een grote staatsrechtelijke kennis. En hieruit komt rechtstreeks dat tweede argument voort, dat men de politieke ligging dor partijen niet meer kan volgen. Het simpele „rechts tegen links" van vroeger bestaat nauwelijks meer en de eenvoudige mens, die op gegroeid is bij de „souvereiniteit in eigen kring" slaat met verbazing het politieke handelen gade van de man nen die tot zijn partij behoren. Lang zaam maar zeker is het tot hem door gedrongen, dat overheidsinvloed in al lerlei maatschappelijke zaken toch niet zo verwerpelijk is, als hem altijd is voorgesteld. Maar waar nu eigenlijk principieel de grens moet liggen het is hem een raadsel. Een ander raadsel: altijd is hem voorgehouden, dat sou vereiniteit iets onaantastbaars is, iets heiligs bijna maar vandaag de dag draaien zijn partijgenoten hun hand niet meer om voor souvereiniteitsover- dracht aan allerlei vreemde Europese Gezafgorganen. En in een brochure kan hij dan lezen, dat souvereiniteit toch eigenlijk maar een doodgewone menselijke uitvinding is, waaraan zelfs gevaren van overdrijving kleven! En zo raakt die gewone mens het spoor bijster. De na-oorlogse geestes gesteldheid is toch al een zeer apathi sche nu dat alles er nog bij komt raakt hij helemaal in een stemming van „ze doen maar"! Dit alles is des te erger, omdat hier door ook het contact tussen leiding en kiezers verloren gaat. Natuurlijk kan men hiertegen inbrengen, dat dat con tact nog wel degelijk bestaat omdat die leiding immers nog altijd contact heeft met de plaatselijke kiesvereni gingen. Hoewel minder dan vroeger treden de Kamerleden en andere par- tijfunctionnarissen toch nog altijd in allerlei plaatsen van Nederland op en daar bemerken ze toch wel wat er leeft onder de gewone man. Laat men zich vooral realiseren, dat dit een schijnargument is. Want die vergade ringen worden te slecht bezocht, dan dat men in dit verband van „contact met de gewone man" mag spreken. Als op zo'n vergadering 10 of 15 pet. van het aantal ingeschreven leden opkomt, dan vinden we die „goed-bezocht". On zin! Laten we eerlijk zeggen, dat dat een droevig resultaat is. En laten we eerlijk constateren, dat we ook op die plaatselijke vergaderingen de gewone man niet meer bereiken. Laat staan dat de stem van de gewone man de top van de partij bereikt! Neen, wat dat betreft zijn onze par tijen ver achteruit geboerd vergeleken bij de stichtingsjaren. Het „doordren ken van de volksgeest" en het „spre ken namens het volk" zijn meer vrome wensen dan tastbare realiteiten. En dat doet dit Nederlandse volk onnoe melijke schade! Maar., hoe kan men daar ooit weer verandering in brengen? 's-GKAVENHAGE, 10 Febr. De Organisatie-Commissie van de Sociaal-Econo mische Raad heeft ontwerp-adviezen bekend gemaakt tot instelling van bedrijfs- schappen voor de vleeswarenindustrie en voor het hotel-, restaurant-, café-, pen sion- en kamerverhuurbedrijf en aanverwantebcdrijven. De behandeling van deze ontwerp-adviezen zal plaats vinden in de vergadering van de Sociaal-Economische Raad van 12 Maart a.s. In dezelfde vergadering zal aan de or de komen een eveneens door de Orga nisatie-Commissie gepubliceerd ontwerp advies inzake de instelling van product schappen voor landbouwzaaizaden, voor pootaardappelen en voor Pluimvee en eieren. Een jaar geleden heeft de Sociaal- Economische Raad de ministers medege deeld, dat hij, in verband met het bij de organisaties van ondernemers in deze on derdelen van het bedrijfsleven bestaande verschil van mening over de samenstel ling van de besturen, meende zich van het eigener beweging uitbrengen van een advies tot instelling van deze product schappen te moeten onthouden. Do Mi nister voor Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie heeft daarna de Raad mede gedeeld, dat de Regering het voornemen had de instelling van de productschappen te bevorderen. In verband daarmede werd opnieuw het advies van.de Sociaal- Economische Raad gevraagd. LANDBOUWZAAIZADEN. In het ontwerp-advies wordt medege deeld, dat de organisaties van onderne mers in de sectoren landbouwzaaizaden en pluimvee en eieren op het standpunt staan, dat de meningsverschillen betref fende de bestuurssamenstelling niet aan de totstandkoming van de productschap pen in de weg behoren te staan. De Orga nisatie-Commissie stelt daarom de Raad voor te adviseren tot instelling van pro ductschappen voor landbouwzaaizaden en voor pluimvee en eieren. POOTAARDAPPELEN. Op het gebied van de handel in poot aardappelen daarentegen achten belang rijke organisaties een met het eigen standpunt overeenkomende bestuurssa- Ingezonden Mededeling (adv.) menstelling van zodanig belang, dat zij met de instelling van een productschap voor pootaardappelen alleen instemmen, indien vaststaat, dat Re zetelverdeling in de door hen gewenste zin uitvalt. Dit me ningsverschil houdt verband met de be noeming van leden van het bestuur door organisaties van de coöperatieve handel. Gelet op de aard van deze controverse acht de meerderheid van de Organisatie- Commissie onder deze omstandigheden de instelling van een productschap voor pootaardappelen niet opportuun. ^niiiiffliiiiiiiniMiiiiiiiHiimffiiiiiiiiuiiiiiiiiMiiiiiniiffliiiiiiiito !!!IIUn Vertrek tweede groep Indische troepen. SEOEL, 10 Febr. Een tweede groep van ongeveer 1300 Indische militairen zal zich Donderdagochtend te Intsjon inschepen voor India. De eerste groep van 1600 man Indische bewakingstroepen vertrok Maandag uit Korea. De Indische troepenmacht bestond uit 5.500 man. O r De opvolgers van Knut de Grote waren Hardeknut, Edward de Belijder en Har aid Godwinson. Tegen deze laatste voerde hertog Willem van Normandië oorlog. In October 1066 voer Willem het Kanaal over met een groot leger en zette in de buurt van Hastings voet aan wal. O/E Het Noormannenleger bestond o.a. uit een zLVj. vele eenheden tellende ruiterij. Hertog Wil lem had samen met zijn broer, de bisschop Odo, de leiding. Deze bisschop droeg als geestelijke in deze strijd geen zwaard, maar zoals destijds gebruikelijk een houten hamer. "ipiiiii lllttli!lll1ll!llllllltlillllll!tlllll!!!llllini!l!ül!l!illllllli!!lli!!l>ll!)!!!ini|ll!!l!lllllllllll>!!lllin!!!mil!!IIIU(!l!!!!llll!lllllllll>l!'i:!![: St". V „Noordkoreaanse agenten" in Zuid-Korea. SEOEL, 10 Febr. Het hoofd van de Zuidkoreaanse politie heeft verklaard, dat Noord-Korea sedert het bestand „een groot aantal" goedgeoefende en goed uit geruste spionnen naar het Zuiden heeft gezonden. Hier waren er al 40 aange-' houden. GOES, 10 Februari. Het ziet er naar uit, dat een probleem, waaraan reeds jaren wordt „gedokterd"; een groot kanaal van Antwerpen naar het Hollands Diep, over enkele jaren werkelijkheid gaat worden. Vorige week kwam het Antwerpse blad „Het Laatste Nieuws" met een bericht hierover, hetgeen wij hebben overgenomèn in ons blad van Maandag j.l. Het Moerdijkkanaal, zoals het project in de wandeling wordt genoemd, blijkt ook voor Zeeland van groot belang te zijn. Het kanaal zal immers dwars door de Kreekrak en West-Brabant naar Moerdijk lopen. De plannen zouden zijn ontleend aan een rapport, dat de commissie van CauwelaertVan Steenberghe heeft samengesteld en op basis waarvan de regeringen nader overleg zullen ple gen. BELGISCH BELANG. Het is duidelijk, dat het kanaal van groot belang is voor België. Vandaar dan ook, dat men aanneemt, dat de Belgische regering 80 procent van de aanlegkosten voor haar rekening zal nemen. Over de totale kosten is niet veel bekend. Alleen is in een in 1951r over deze kwestie uitgebracht rapport gezegd, dat er ongeveer 90 millideh gulden mee gemoeid zou zijn. Ook over de tijdsduur van de aanleg is wèij- nig bekend, maar men kan veilig aan nemen, dat een dergelijk project vele jaren in beslag zal nemen. SLUIZEN De f,Gazet van Antwerpen" weet nog te berichten, dat de vaarweg achter een dijk van Antwerpen zou doorlopen tot benoorden Bergen op Zoom. Vandaar zal het kanaal om buigen in de richting Roosendaal om vervolgens evenwijdig aan de spoor lijn RoosendaalMoerdijk naar het Hollands Diep te komen. (Zie de hierbij afgedrukte tekening). Het kanaal zou volgens „De Gazet" twee sluizen krijgen. De aanleg zou, Détails wel juist. BRUSSEL, 10 Febr. Volgens „De Gazet van Antwerpen" betreurt men ip regeringskringen te Brussel de be richten over het Moerdijkkanaal. Men deelde mee, dat er van een accoord nog teen sprake is, al heeft men wel goede oop, dat de onderhandelingen, die in een vergevorderd stadium zijn geko- men, met succes zullen worden be- kroond. De gepubliceerde details wer den in Brussel „over het algemeen wel juist" genoemd. 100 Communisten per dag. WASHINGTON, 10 Febr. Benjamin Habberton, waarnemend commissaris voor immigratie, heeft een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat communisten of voor malige communisten, tot honderd per dag toe, uit Mexico de V.S. binnenkomen. Hij zeide voorts, dat er actieve verbin dingen bestaan tussen de communistische partijen van Mexico en de V.S. - I In Canada waren sedert de oorlog althans volgens Nederland, pas na het I 770.000 Europese immigranten toegelaten, sluiten van het Unieverdrag mogen I zij waren nauwelijks aan een veiligheids- beginnen. J onderzoek onderworpen, aldus Habberton. De Nederlandse kruiser ..De Ruijter" .s te Norfolk in Virginia aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan deze Amerikaanse marinehaven. Er is alle kans op, dat Italië over enkele dagen weer een behoorlijke regering krijgt, die tenminste kan steunen op een zij het kleine meerderheid in het parlement. Het heeft menigeen in Italiaanse kringen verbaasd, dat Mario Scelba de man zal zijn, die premier wordt, daartoe door Presi dent Einaudi uitgenodigd. Men heeft gegronde hoop, dat hij erin zal sla gen de oude coalitie bijeen te bren gen in de te vormen regering. Er is tenminste in principe al overeen stemming bereikt tussen de vier centrumpartijen sociaal-democra ten, christen-democraten, republi keinen en liberalen. Daardoor zal Italië weer een regering krijgen, die analoog is aan de kabinetten van de christen-democraat De Gasperi, die het land acht jaar lang hebben bestuurd. De diepere oorzaak van de politieke crisis, die Italië de laatste maanden heeft doorgemaakt, moet worden ge zocht in de algemene verkiezingen van enige maanden geleden. Ex-premier De Gasperi heeft voor de verkiezingen een nieuwe kieswet er door gejaagd, omdat hij meende, dat de stemming Scelba is in Italië geen onbekende. Hij was in de kabinetten van De Gas peri minister van Binnenlandse Zaken en heeft zich bij de communisten zeer gehaat gemaakt. Hij was niet voor een kleintje vervaard en indien de commu nisten ergens de kop op probeerden te steken en een staking met veel ru moer wilden organiseren, was de „ijzeren" Scelba er als de kippen bij om de relletjes met hardhandig politie optreden in de kiem te smoren. Alle hoop in Italië is nu op deze man ge vestigd, want men is het moe, dat er steeds door politiek gekrakeel en on derlinge. partijtwisten een kabinetloos tijdperk is ontstaan na de jongste ver kiezingen. een overwinning voor de christen democraten zou opleveren. Indien de regering een meerderheid in het par lement zou verwerven, zou deze meer derheid daardoor automatisch tot tweederde uitgroeien, zo was vastge legd. Maar de stembusuitslag was al lesbehalve bemoedigend voor het ka binet-De Gasperi- en het bleek, dat er zoveel aanhangers van de regerings partij waren overgelopen naar links, dat de gehele kabinetsformatie op losse schroeven kwam te staan. Eerst heeft Pella het een tijdje vol gehouden, maar hij moest al'spoedig wijken. Zijn opvolger Fanfani meende het goed, doch struikelde al bij zijn eerste optreden in het parle ment. Het bleek, dat het gehele ka binet als los zand aan elkaar hing. Dit alles heeft de voormalige coalitie er toe gebracht de koppen bij elkaar te steken en te zoeken naar een mo gelijkheid om terug te keren naar de toestand van voor de verkiezingen, waarbij het wel mogelijk was een sta biele regering te vormen. De prijs, die Scelba heeft moeten betalen om de steun van de sociaal democraten te krijgen is geweest, dat deze partij drie portefeuilles voor zich opeist en een zwenking van de rege ring naar links. De liberalen zouden twee ministers in het kabinet willen en de republikeinen één. De christen democraten hebben bijna tienmaal*zo- veel zetels in het parlement als de bondgenoten samen en geen wonder, dat deze partij wel ernstige bedenkin gen heeft. Doch er staat Scelba geen andere uitweg open, wil hij Italië uit het politieke moeras redden. In grote trekken heeft Scelba na besprekingen met de centrum-partijen zijn regeringsprogram al gereed. Zijn voornaamste doel zal zijn de Ita lianen en de Italië vriendschappelijk gezinde landen het vertrouwen terug te geven. De regeling wil aandringen op verbetering van de economische toestand en op verhoging van de le vensstandaard. Geen onaardig' pro gram zo op het eerste gezicht, maar dergelijke kreten zijn in Italië sche ring en inslag. Men gaat zich afvra gen wanneer dit land met zijn vele communisten eindelijk eens een rege ring zal krijgen, die representatief ge acht kan worden voor het gehele land en die het Italiaanse volk gaat bestu ren op een wijze dat de politieke on rust op de duur tot het verleden gaat behoren. DE BETEKENIS VAN HET KANAAL WASHINGTON, 9 Febr. Mgr Bela Var- ga, president van de Hongaarse nationale raad in ballingschap, heeft Maandag te Washington tegenover persvertegenwoor digers een uiteenzetting gegeven van, wat hij noemde, een mislukte poging om in 1949 kardinaal Mindszenty. primaat van Hongarije, uit Hongaarse gevangenschap te bevrijden. Mgr Varga deelde mede, dat vliegtui gen uit de V.S. naar Europa waren ge vlogen om bij de ontsnappingspoging te worden ingeschakeld, doch dat spionnen achter de plannen waren gekomen, waar op de kardinaal was overgebracht naar een geheime verblijfplaats. Hij verklaar de, dat de poging werd ondernomen eni ge maanden, nadat kardinaal Mindszenty tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld. Hij verbleef toen in een ge vangenisziekenhuis in een voorstad van Boedapest. Nadien werd de kardinaal gevangen gehouden in verblijfplaatsen in de Hon gaarse bergen. ."SLAVIC Congres van veiling directeuren in Valkenburg. VALKENBURG, 10 Febr. Op 16, 17 en 18 Februari houdt de vereniging van di recteuren van tuinbouwveilingen in Ne derland te Valkenburg haar jaarlijks con gres. Dit driedaags congres wordt Dinsdag avond geopend met de algemene verga dering. Woensdagmorgen houdt de voor zitter van het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen in Nederland, de heer M. Prins, een inleiding over: „Credietbeper- kënde bepalingen aan de veilingen". De voorzitter van de Nederl. bond van ex porteurs, de heer J. Bos, spreekt da3rna over „Export in het algemeen". 's-Middags behandelt de directeur van het uitvoer controle bureau, de heer J. Klamer, het onderwerp: „Organisatie der bevoegdheden en de taak van het MCB". Tenslotte spreekt de heer Driessen, voor zitter van het bedrijfsschap voor groen ten en fruit, over: „Het bedrijfsschap en zijn bevoegdheden". Donderdag 17 Februari zullen de con gressisten de grote markt in Keulen be zoeken. Van 6 Juni tot 4 Juli a.s. HILVERSUM, 10 Februari. Tijdens een in Genève gehouden conferentie van leidende figuren uit de televisieorganisaties der 8 landen, die in Juni zullen deel nemen aan de Europese experimentele televisiemanifestaties, is besloten in de periode van 6 Juni tot 4 Juli a.s. 18 programma's uit te zenden. In deze weken vindt practisch iedere dag een voetbalwedstrijd plaats in het kader van het wereldkam pioenschap, dat in Zwitserland wordt gehouden. Van deze wedstrijden zullen er tien op het televisiescherm te zien zijn. Verder zullen 8 andere programma's worden uitgezonden, verzorgd door elk der deelnemende acht landen. Het gebodene zal representatief zijn voor het uitzendende land. Het aantal van 18 uitzendingen is het maximum, dat in deze periode voor mogelijk wordt gehouden. Ingezonden Mededeling (adv.) BIJ KEELPIJN PASTILLES {PE°ZACHTE VALDAMILD Dit alles heeft de heer J. W. Rengelink secretaris van de Nederlandse Televisie stichting meegedeeld, na zijn terugkeer van de conferentie te Genève. Het technisch onderhoud der onder linge verbindingen, welke een afstand van ongeveer 5000 km beslaan, en waar voor een keten van tientallen grote tele visiezenders en een nog groter aantal re- lais-zenders met schakel- en „beeld-ver haal" apparatuur nodig is, vergt grote be dragen. Besloten werd omtrent de aard van de Ingezonden Mededeling (adv.) TOKIO, 10 Febr. Japanse onderwijzers zijn Woensdag begonnen met hongersta kingen en andere protestdemonstraties te gen het wetsontwerp dat door de regering bij de rijksdag is ingediend en waarin de onderwijzers politieke activiteit wordt verboden. De 400.000 leden tellende onderwijzers bond gaf dertig procent van zijn leden order niet op schooi te komen om, naar de bond deed voorkomen „besprekingen, waarop de kwestie wordt onderzocht", bij te wonen. De regering klaagde er over, dat linkse onderwijzers op school over politiek spra ken. De onderwijzersbond is aangesloten bij de linkse algemene raad van Japanse vakbonden, programma's het stilzwijgen te bewaren, totdat in een volgende bijeenkomst, die over twee maanden wordt gehouden, over de dan inmiddels ingediende schema's is geoordeeld. Wel werd bepaald dat het openingsprogramma op 6 Juni zal worden verzorgd door Zwitserland. Een aanvankelijk voornemen om de heiligverklaring van Paus Pius X over het gehele Europese T.V.-net uit te zen den kan niet worden verwerkelijkt, om dat deze plechtigheid reeds op 29 Mei te Rome geschiedt en de technische appara tuur dan vermoedelijk nog niet goed ge reed is. De acht deelnemende landen zijn, zoals bekend, Engeland, Frankrijk, Italië, Zwit serland, Duitsland, België, Nederland en Denemarken. De deelneming door dit laatste land stond aanvankelijk nog niet vast, omdat nog technische problemen moesten worden opgelost, wat inmiddels is gebeurd. A.N.W.B. geeft nieuw maandblad uit. 's-GRAVENHAGE, 9 Febr. In verband met de snelle ontwikkeling van het nieuwste motorische vervoermiddel, de scooter, waarvan geregeld nieuwe typen en merken op de markt verschijnen, zal de ANWB overgaan tot de uitgave van een apart maandblad voor de scooter-be rijders. De ANWB is van mening, dat de scoo ter zowel voor toeristisch als voor dage lijks gebruik, een zó belangwekkende verschijning op de weg is, dat het in het belang van de propaganda vóór en de voorlichting over de scooter, gewenst moet worden geacht, in dit stadium aan dit voertuig een eigen publicatie te wij den. Het eerste nummer van dit nieuwe blad, dat volgens de ANWB-traditie „Scooter-Kampioen" zal heten, zal bin nenkort verschijnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3