Nieuws uit de Provincie. Chefarine „4" T ZEEUWSE PLAKKEBORD r - T SPIEGELTJE - Van markt en veiling ^7m m' MATK0ZENSHAG GecL Staten vragen mening over reconstructie-rapport SANOSTOL Intern» prijsstabilisatie per groep van goederen noodzakelijk Inspecteur Colijn 25 jaar in dienst van de N.S. GRABBELTON NOTEERT U Zuidwesters nog aan de leiding Leidraad voor discussies in de Prov. Staten Uitvoering van veie voorstellen zaï de Provincie gek Vosten .J Een kras ol een gat? GUPA maakt 't weer glad! Schouwen wil brug naar Goeree Middelburg. Griep? Chefarine „4" doei wonderen! Donderdag II Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 „Ramptrein" was zijn grootse prestatie Op 1 Maart a.s. viert een bekend man zijn veertig jarig jubileum. Het is de heer J. Colijn, Technisch Inspecteur hij de Ned. Spoorwegen. In de derde klasse wachtkamer van het Goese station zal hij des morgens om tien uur in de bloemetjes gezet worden en des mid dags volgt in de tweede klas wachtkamer van 35 een receptie. Deze kleine en toch ook weer grote spoorwegman houdt niet van huldebetoon. Toen hij na de ramp kans zag om in de overstroomde Kruiningsepolder een trein te laten rijden en hij daar voor lof ontving, wimpelde hij alles met een simpel handgebaar af. Veel belang rijker vond hij het om zit- Januari 1943 tot opzichter le klasse. Tijdens de oorlog verhuis de hij naar Goes. Op 1 Juni 1944 werd de heer Colijn benoemd tot hoofdbouwkun- dige en twee jaar later tot hoofdbouwkundige le klas se. Op 1 Juni 1947 volgde zijn benoeming tot sectie- chef 2e klasse. Op 1 Januari tend in zijn bootje naast de 1951 had hij de hoogste rang Jaloezie, ruzie Cn spoorlijn, te kijken hoe de bereikt, n.l. technisch in- specteur 2e klasse, doch zo- dronkenschap, als reeds gezegd, zijn pres taties bij het herstel waren oorzaak, dat een benoeming tot technisch inspecteur volgde. Zijn jubileum zal onge twijfeld door velen bijge woond worden. rails zich hield. Dat zijn werk belangrijk was, blijkt wel uit het feit, dat een krant als de New Vork Times er een artikel aan wijdde en een foto pu bliceerde van de „Dutch eb- train" en nog meer uit het feit dat Ir den Hollander hem uit dank voor zijn pres taties aan de Sloedam en bij JCruiningen benoemde tot Technisch Inspecteur. Op 1 Maart 1914 kwam de heer Colijn in dienst der N. S. als opzichter-tekenaar 3e klasse te Amsterdam. Kort daarop, n.l. op 15 Juli 1914 werd hij in dezelfde rang overgeplaatst naar Alkmaar. Op 1 April 1919 volgde zijn benoeming tot opzichter-te kenaar. Op 1 Augustus 1920 werd hij overgeplaatst naar Den Helder als opzichter 3e klasse en kreeg hij dus voor het eerst een „baanvak" on der zich. Vijf jaar bleef hij in Den Helder om op 1 Mei 1925 overgeplaatst te wor den naar Valkenburg. Op 1 September 1934 werd hü be noemd tot opzichter 2e klas se met Vlissingen als stand- laats. Hier werd hij op 1 anuari 1941 benoemd tot opzichter 2e klasse en op 1 In Zaamslag is door de Elaatselijke afdeling van Z. U M., L. J. G. en Z.P.M. en door de afdeling Terneuzen van de Bond van Platte landsvrouwen een contact avond belegd die onder lei ding stond van de heer J. J. de Regt Dekker. De heer Bouman hield een lezing over „Het Groningse leven' waarin hij diep inging op de taal, de schoolinriohtingen, het bebouwen der landerij en en de oogstgebruiken. Met filmplaatjes lichtte hij het besprokene toe. Een to neelgroep uit Terneuzen voerde een stuk op getiteld „Drie is teveel". Nieuwdorp heeft een pia noclub en deze vereniging heeft samen met een club Uit Wemeldinge een gezel lige avond verzorgd. Er werd ook een blijspel opge voerd, getiteld: „Tot weder dienst bereid". De N.C.B.B. te Nieuwdorp heeft het 50ste lid ingeschre ven. Op de dezer dagen ge houden jaarvergadering werd hem een verrassing overhandigd. De heer Koets veld uit Goes heeft tijdens deze bijeenkomst het woord gevoerd. St. Laurens: Vrijdag en Zaterdag a.s., 7 uur, verga derlokaal, feestavond Oran jevereniging. Waarde: Zaal Kloet, 7.30 u.: Jaarvergadering Z.L.M., afd. Waarde. Spr. Ir M. A. Geuze. Kapelle: 12 en 13 Febr. Zaal „Obadja" 7.30 en 7.00 u.: Jaarvergadering C.J.M.V. Opgevoerd wordt 't toneel stuk „Pinky". St. Annaland: 16 Febr. Zaal Moerland, 7 uur: Alg. Jaarvergadering Schietver eniging Prinses Juliana; 17 Febr. 7.00 u. Cath. Lokaal Ned. Herv. Kerk: Jeugd- avond Jong Hervormden. Ds H. Bouter, Ned. Herv. pred. te Stavenisse spreekt over „Het Geloof". De Politierechter te Mid delburg heeft het deze week weer druk gehad. Er stond weer van alles op het pro gramma, maar de personen, die te diep in het glaasje hadden gekeken, waren toch ook deze keer weer ver in de meerderheid. Allereerst verscheen voor de balie J. J. Th., uit het woonoord voor Ambonnezen te Koudekerke. Deze mijn heer lijdt aan jaloezie, wat aan het ligt kwam, toen het meisje zijner dromen met 'n ander stond te praten. Dit onderonsje stelde helemaal niets voor, want de betref fende dame vroeg alleen maar de tijd aan de onbe kende heer. J. J. Th. was echter een andere gedachte toegedaan. Hij vloog de man aan en mishandelde hem: een kapotte duim en een bril aan stukken. Deze bril moet de Ambonnees nu ver goeden. Hiermee zou hij er echter te goedkoop zijn af gekomen en daarom kreeg hij ook nog twee weken ge vangenisstraf. De Arnemuidse visleurder J. v. B. had dronken een ge motoriseerde driewieler be stuurd: drie weken „brom men" en f 40 boete. Twee weken gev. straf kreeg vervolgens de koop man P. N. N. te Middelburg, omdat hij dronken op de Kanaalbrug reed. N. had zich al eens meer aan dit feit bezondigd. C. M. de R., huishoudster te Koudekerke ging op een zekere dag haar buurvrouw met een bezem te lijf, om dat ze niet zo best met deze vrouw kon opschieten. Bij verstek werd ze veroordeeld tot drie tientjes boete. T"«?zonden Mededeling (adv.) VAN ROSSEM S" *%CEL VOLLEYBAL. Voor de Walcherse volleybalcompe titie werden nog enkele dameswedstrij den gespeeld. E.V.V.C. I behaalde twee achtereenvolgende overwinningen. Van de eigen reserves werd met 0—3 gewonnen, omdat deze verstek lieten gaan, terwijl O.U.C. met dezelfde cij fers werd geklopt. Toch kwam Vlis singen niet op de eerste plaats, want de Zuidwesters uit Souburg behaalden maar liefst drie achtereenvolgende overwinningen. U.O.C. moest er twee maal met 30 aan geloven, terwijl M. V. C. eveneens met een 30 nederlaag naar Middelburg terug moest. M.V.C. kon zich echter wat veiliger stellen door een reglementaire 30 zege op E.V.V.C. II, dat nu wel erg stevig on deraan staat. De stand is nu: Zuidwesters E.V.V.C. Marathon M.V.C. U.O.C. E.V.V.C. II 7 6 1 0 13 20—3 7 5 2 0 12 22—5 6 4 2 0 10 16—5 6 1 2 3 4 8—13 8 1 1 6 3 6—21 8 0 0 8 0 2—24 Toerwagenrally 1954. Teleurstelling. Grote opdracht. De Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen heeft van del rederij N.V. Ph. van Omme-1 Het ging er veel op lijken, dat een particulier de dupe zou worden van een meningsverschil tussen twee overheidslichamen. Gelukkig is één ervan nu zo verstandig geweest maatregelen te nemen, waardoor de burger toch aan zijn trekken kan komen. De zaak dateert al uit 1950. Op een ongelukkig moment viel de brug van de aanlegplaats der Prov. Stoomboot diensten in Breskens. Het gevolg was, dat een parti culiere auto in het water terecht kwam en lelijk werd beschadigd. Wie moest de schade vergoeden? Het werd touwtrekken tussen de Staat (Rijkswaterstaat en de Provincie). Beiden waren ervan overtuigd, dat de par ticulier geen schuld trof en dat hij recht had op schadevergoeding. Het werd een proces, maar tot een bevredigend resultaat kwam het niet Wie nu gelijk had, het Rijk of de Provincie, is voor een buiten staander niet gemakkelijk uit te maken. Dat interes seerde de particulier ook niet Veel. Als hij het geld maar kreeg! In het gewone leven zouden de partijen een compromis hebben gevonden. Op ambtelijk ter rein kan dat natuurlijk niet. Het Rijk wilde nergens van weten en weigerde een bespreking. Juridisch meende men sterk te staan, maar aan de morele kant van de zaak werd blijkbaar niet gedacht. De Provincie is het touwtrekken nu moe. Zij kan er nog wel wat mee aan de gang blijven, maar het gevolg zal alleen zijn, dat de particulier nooit zijn vergoeding krijgt. Daarom is nu de knoop maar doorgehakt en is het voorstel aan de Prov. Staten gedaan om 3]/2 mille uit te betalen. Daarmede wordt in geen enkel opzicht de algemene juridische aansprakelijkheid erkend. Wij vinden dit een wijs voorstel. Ook al om psychologische redenen. Nu kan het overheidsprestige nog enigszins worden gered. Overigens is het voor iedere automo bilist te hopen, dat hij nooit zoiets overkomt! 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. De Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen zal ook in 1954 een toerwagenrally organiseren en wel op Dinsdag 11 Mei. Het zal voor de derde maal zijn, dat deze rally wordt gehouden. Het ligt in ren te Rotterdam opdracht I de bedoeling nog meer aandacht te be- gekregen voor de bouw van I steden aan het toeristisch karakter van een 20.000 tons tanker. Het I dit evenement. Dit komt ook tot uiting nieuwe schip wordt een zus- I in het feit, dat ditmaal Arnhem als terschip van het tankschip, einddoel is gekozen, dat reeds voor dezelfde re derij in Vlissingen in aan bouw is. Het ligt in de be doeling, dat de eerste tanker begin 1955 en de tweede in de tweede helft van 1955 wordt opgeleverd. Beide schepen zullen wor den aangedreven door een turbine-installatie met een schroef met een normaal vermogen van 7500 pk. Het draagvermogen bedraagt 20.250 Engelse tonnen en de snelheid 15% knoop. De lengte zal 176.48 m., de breedte 22.5 m. en de hoog te 12.36 m. zijn. en brief van Ged. Duive'and. Het is trstel in gedaan, om de besprekir- MIDDELBURG, 10 Febr. De Prov. 1-sten Staten ontvangen over het Reconstructierapport Schout inderdaad alleen maar een brief. Er wordt geen enkei Ged. Staten bedoelen er niets anders mee dan een Ieidr; gen te vergemak'r- en. Een oordeel over het r.-poort of over onderdelen ervan wordt dan oe niet uitgesproken. Er wordt alleen aangegeven welke onderwerpen uit het rapport tot de „beoordeiingssfeer" van de Prov. Staten behoren en waarover Ged. Staten graag het standpunt der Prov. Staten wil len horen. Zij kunnen daarmede dan rekening houden bij het bepalen van hun eigen mening. De meeste onderwerpen, die zij aanroeren, kunnen finan ciële consequenties voor de Provincie hebben. In de eerste plaats wordt het land bouwonderwijs ter sprake gebracht. De Reconstructiecommissie is van oordeel, dat de 'betrokken landbouworganisaties o.m. onder het oog moeten zien de mo gelijkheid tot oprichting van een land- bouwwinterschool. Gaat dit door, dan zal van de Provincie zeker een bijdra ge in de stichtingskosten worden ge vraagd. Ged. Staten vinden, dat het geen taak der Provincie is hier stimu lerend op te treden. Zij willen afwach ten wat de landbouworganisaties zelf gaan doen. Dit zelfde geldt voor het visserij onder wij s. HAVENS EN WEGEN Over de suggestie der R.C. om over te gaan tot een concentratie van de havens en tot verbetering en moder nisering van het wegennet zeggen Ged. Staten, dat de aanpassing der wegen aan het moderne verkeer kosten met zich zal meebrengen, zodat de Staten zich een indruk dienen te vormen om trent de voorzieningen, die getroffen moeten worden. De aandacht der Prov. Tngezonden Mededeling (adv Pro/, dr, ir. J. Goudriaan voor Nijverheid en Handel: Waarde-eenheid van het geld zij gebaseerd op de waarde der grondstoffen MIDDELBURG, 10 Febr. Het zeer ingewikkelde vraagstuk der stabili satie van grondstofprijzen is vanmiddag in Hotel „De Burg" aan een lunch Het bericht van deze op-1 voor de leden van het Dep. Zeeland der Ned. Maatschappij voor Nijverheid dracht is in Vlissingen met en Handel uiteengezet door één van 's werelds grootste deskundigen op dit K"r"">"4' 1 punt: prof. dr ir J. Goudriaan, hoogleraar aan de Universiteit van Pretoria, die is opgetreden als voorzitter van een commissie der Ver. Naties ter be studering van genoemd probleem. Met hem hadden zitting vertegenwoordi- ?ers van Amerika, Engeland, Argentinië en Indonesië. Na een studie, waar- kunnen vele landbouwers in voor men acht weken kreeg (langer mocht ook wel, maar dan werd geen rzrl v b S' I vergoeding meer gegeven!), verscheen een rapport, voorzien van slechts - enas-1 g£n voorstel: instelling van een nieuwe permanente commissie met afge vaardigden van acht of negen regeringen, die tot taak zal hebben de grond stofmarkten doorlopend te observeren en in tijden van nood concrete voor stellen te doen om een catastrofe te voorkomen. grote vreugde begroet. Belangstelling. Tussen 15 en 26 Februari kerke een bezoek verwach ten van een enquêteur van de landbouwhogeschool te Wageningen. Onder leiding van prof. Hofstee wordt de ze winter n.l. een onderzoek ingesteld naar de belang stelling van de boeren voor het verenigingsleven in de landbouw in meer dan twin tig gemeenten in het gehele land. Een van deze gemeen ten is 's H. Arendskerke. Het doel van het onder zoek is een beeld te krijgen van de mate waarin aan de vele soorten van agrarische verenigingen door de boeren wordt deelgenomen en voor al ook om een indruk te krijgen van de meningen, die de boeren hebben over verschillende van deze or ganisaties. Ingezonden Mededeling (adv.) KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER ZIERIKZEE, 10 Febr. Zeer bin nenkort kan de Delta-commissie adres verwachten van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland". Hierin verzoekt de stichting de aanleg op kor te termijn van een vaste oeververbin ding tussen Schouwen-Duiveland Goeree-Overflakkee. Naar alle waar schijnlijkheid zouden Schouwen-Dni- veland en Goeree-Overflakkee, indien het Delta-plan doorgaat, verbonden worden door een dam, die zou lopen van een punt tussen Dreischor Bruinisse op Schouwen-Duiveland naar Herkingen op Goeree-Overflak kee. De stichting stelt voor, aan beide zij den de landhoofden van de geprojec teerde brug op te nemen als onder delen van de toekomstige afsluitdam. Zouden dit plan en het plan voor een brug van Goeree-Overflakkee naar de Hoeksche Waard werkelijkheid kun nen worden, dan zouden twee eilanden hun vervoersproblemen eindelijk opge lost zien, hetgeen ongetwijfeld een grotere expansie en meer economische mogelijkheden met zich zou brengen, zo meent de stichting. Zoals bekend zijn de plannen op Goeree-Overflakkee reeds in een meer gevorderd 6tadium. Daar wordt thans een intensieve studie gemaakt van de financiële consequen ties van het brugplan. KRUININGEN De Raad vergadert Vrijdag. De raad dezer gemeente, die a.s. Vrijdag zal ver gaderen zal o.a. spreken over een voor stel tot verkoop van diverse percelen grond aan eigenaren van verwoeste wo ningen. Een voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de personele belasting. Nu de hoofdsom der personele belasting door het Rijk is verlaagd stellen B. en W. voor een gelijk aantal gemeentelijke opcenten te gaan heffen. Tot nog toe geschiedde in deze gemeente de opcentenheffing pro gressief, zulks in tegenstelling tot de meeste andere gemeenten. Practische overwegingen deden B. en W. kiezen voor het stelsel van heffing van een gelijk aantal opcenten. Als de Raad met dit voorstel accoord gaat zal met ingang van het belastingjaar 19541955 de nieuwe verordening worden ingevoerd. NI EU WERKERK Klokken voor gedupeerden. Een Wage- ningse club heeft de gemeente 10 nieuwe schoorsteenklokken aangeboden, welke tegen een sterk gereduceerde prijs (±40 van de normale) aan gedupeerden uit deze gemeente kunnen worden verkocht. De kas van de club laat niet toe, dat zij de volle prijs voor haar rekening neemt. Gegadigden kunnen zich opgeven bij mevr. v. Eetende Vries, tijdelijk te Schuddebeurs. R1LLAND-BATH Kerkelijke verkiezing. In de vacature J. Bolier is gekozen als kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, de heer L. Beurkens. ST. ANNALAND Verkoopavond Meisjesvereniging. Dins dagavond hield de Herv. Meisjesvereni- ging „Wees Getrouw" een verkoopavond van de vervaardigde goederen in het Ca techisatielokaal der Ned. Herv. Kerk. De opbrengst van de verkochte goederen, als mede van de theeschenkerij bedroeg f 196.10. Dit bedrag zal gedeeltelijk be stemd worden om het Catechisatielokaal wat gezelliger te maken, terwijl de rest bestemd is voor het te bouwen Prote stants Sanatorium in het Zuiden. Vergadering Ambachtslieden. Dinsdag avond kwamen de ambachtslieden uit St Annaland samen in de zaal van de heer Adr. Scherpenisse op de Molendijk. Deze vergadering, uitgaande van de plaatselij ke Middenstandsverenigingen „Activa" stond onder leiding van de voorzitter, de heer Fr. J. Stols, die een koet welkomst woord sprak. Als voornaamste punt kwam de loonkwestie aan de orde. De heer Fr. Burgers Adr.zn. kwam met een voorstel, om vanaf 1 Januari 1954 f 2.00 per uur te rekenen, met een maximum man f 2.30 aan uurloon. De voorzitter bracht nog naar voren, dat de Midden standsvereniging er niet alleen is voor de winkeliers, doch ook voor de ambachts lieden. Verder werd nog meegedeeld, dat er op 23 Februari a.s. een propaganda- avond van de KNMB gehouden zal wor den VEERE Gezellig avondje. De heer J. L. van der Zwan, alhier, heeft dezer dagen voor de oudjes uit het Godshuis enkele interes sante filmstroken vertoond. Deze avond werd bijzonder door de bejaarde aan wezigen gewaardeerd. Prof. Goudriaan, die door voorzitter D. F. P. Hoegen werd verwelkomd en die Maandag a.s. weer naar Zuid- Afrika vertrekt, toonde zich in zijn boeiende voordracht een principieel tegenstander van beperking der pro ductie van bepaalde grondstoffen in enig deel der wereld. Dit zou een ramp van niet te peilen ernst betekenen. He laas 'is deze productiebeperking geen academische zaak. Het gebeurt al in Amerika. Wel heel schril staan daar tegenover de vele roerende redevoe ringen over het voedselgebrek in an dere landen. MINIEM RESULTAAT Uitvoerig ging prof. Goudriaan na hetgeen op het punt der prijsstabili satie al is gedaan. Het resultaat bleek miniem te zijn. Er is slechts een tarwe- overeenkomst van zeer beperkte be tekenis en daarnaast bestaat er een suikerovereenkomst, die alleen maar geldt voor een zesde van de internatio nale vrije handel. Veel heil van pogingen tot het slui ten van meer soortgelijke overeenkom sten verwachtte prof. Goudriaan niet. Indonesië dringt aan op een regeling voor rubber en tin, terwijl de Ver. Staten prijs stellen op een katoencon ventie, maarde invoerlanden zijn er niet voor te vinden. NATIONALE REGELINGEN De redenen, waarom het zó niet zal gaan, achtte de spreker begrijpelijk. Alle landen hebben de laatste decennia op grote schaal nationale prijsregelin gen gemaakt. De afkeer van interna tionale regelingen groeit nog steeds. Het droevig lot van het Handvest van Havanna is een duidelijke waarschu wing. Daarin werd o.m. een verbod op genomen tot het maken van nationale overeenkomsten. Alleen Australië en Liberia ondertekenden! Naar het oordeel van prof. Gou driaan hielden de opstellers geen reke ning met de werkelijkheid. En die is, dat er in de V.S. een organisatie be staat, de Commodity Credit Corpora tion, welke de prijzen volkomen in de hand heeft. Zij bindt zich aan z.g. pa- rlteitsprijzen, die in feite alleen een garantie voor de boer zijn. De verhouding tussen productie en verbruik ontbreekt volkomen. Het ver bruik wordt afgeremd met het gevolg, Cantor-organist benoemd. De heer de Vries te Heemstede is door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van 't Zand benoemd tot cantor-organist. Hij volgt daarbij de heer J. Kwist op, die half Januari naar Amerika is geëmigreerd. De heer de Vries was onlangs reeds benoemd tot cantor van het Herv. kerk koor, doch de kerkeraad heeft hem nu ook benoemd tot organist, zodat de vroe gere combinatie van functies weer een ieit is geworden. dat er enorme voorraden ontstaan. Het is wel erg triest, maar alleen de oor logen brachten een uitkomst voor het wegwerken van deze voorraden. Er bestaat nu wel een wet in de V.S., die een oplossing moet brengen, maar dé oplossing is op die manier niet te vin den. PER GROEP Prof. Goudriaan gaf daarna een me thode aan, die het mogelijk moet ma ken tot, een reeële stabilisatie te ko men. Zijn gedachte was niet per pro duct afzonderlijk te stabiliseren, maar per groep, a.h.w. per goederenpakket, b.v. de zes granen en staal met ijzer. Dit biedt drie grote voordelen. In de eerste plaats kan het vooral in Ame rika zeer sterke streven der belangen groepen (pressure groups) in één be paald product worden weggedrukt en in de tweede plaats is er een mogelijk heid tot het reguleren der voorraden door middel van het prijspeil der vrije goederen. Min of meer vanzelf zal de productie der grondstoffen, die inter nationaal op hun prijzen zijn gestabili seerd, daardoor worden beperkt of uit gebreid. Als derde en verreweg voornaamste voordeel noemde prof. Goudriaan de mogelijkheid van het vastkoppelen van een bepaald goederenpakket aan de geldswaarde, populair gezegd: geen gouden of zilveren standaard, maar een goederenstandaard. Op deze wijze verleent men internationaal een zekere waarde-eenheid aan het geld, geba seerd op een niet theoretische, maar zeer concrete grondslag: de grondstof fen der wereld. Naar het oordeel van de spreker is het volkomen ongerijmd een stabilisatiepolitiek te voeren zon der deze te koppelen aan een mone taire politiek. Staten wordt ook gevraagd voor een eventuele verhoging van het percen tage der bijdrage in de kosten van on rendabele aansluitingen op het elec- trieiteitsnet. MAATSCHAPPELIJK WERK Uit de brief blijkt, dat de minister van Maatschappelijk Werk voorstan der is van een provinciale subsidie regeling voor de opleiding van de maatschappelijke werkers, waarbij de provincies 'n bepaald percentage van de Rijksbijdrage zouden betalen. Ged. Staten zullen daarover hun mening kenbaar maken, nadat het advies van de Stichting Zeeland zal zijn ontvan gen. Het college is ervóór deze Stich ting op te dragen een onderzoek in te stellen naar de vraagstukken rondom het onmaatschappelijke gezin op Schouwen-Duiveland. LECTUURVOORZIENING Tot de oprichting van een openbare leeszaal en bibliotheek in Zierikzee zal wel spoedig kunnen worden overge gaan. Basis daarvoor kan de bestaande Nutsbibliotheek zijn. De leeszaal komt in aanmerking voor een provinciaal subsidie, dat een derde van het Rijks subsidie bedraagt, mits ook de ge meente bijdraagt. In dit geval gaat het om de samenwerkende gemeenten, om dat Zierikzee niet voldoende inwoners heeft. KLEINE KFXNEN Ged. Staten zeggen, dat zij zich er van bewust zijn, dat tegen uitvoering van de gedachten der Reconstructie commissie omtrent het niet herbouwen der kleinere kernen en de „bevriezing" daarvan vele bezwaren zullen rijzen. Van de gemeenten Eikerzee en Elle- meet zijn reeds bezwaarschriften ont vangen. Zij vragen het oordeel van de Prov. Staten, omdat t.z.t. vast te stel len Streekplan voor het eiland met deze kernenkwestie rekening zal moe ten houden. „DE VAL" De Staten worden ook uitgenodigd hun standpunt te geven omtrent een afzonderlijke veerhaven in „De Val". Zij moeten daarover uiteindelijk be slissen. Dat geldt in gelijke mate voor de wijziging van het secundaire en het tertiaire wegenplan. Ged. Staten wil len ook graag een discussie over het het vraagstuk „tram of bus". HYGIENE Onder het hoofdstuk „hygiëne" wordt medegedeeld, dat Ged. Staten al een commissie hebben ingesteld ter be studering van de vraagstukken om trent riolering, zuivering van afval water en afvoer van vaste stoffen. Het zal h.i. niet gemakkelijk zijn te komen tot een centrale slachtplaats met een laboratorium, aangezien dit weerstand ontmoet bij de gemeenten op het eiland. Dit behoeft Zierikzee er echter niet van te weerhouden zelf een (niet centrale) slachtplaats te stichten. Plannen in die richting bestaan reeds. KAMPEREN. Het laatste onderwerp heeft betrek king op het kamperen in de Westhoek, waar 26 niet bij de Nederlandse Kam- peerraad geregistreerde kampeerplaat sen over een beslist onvoldoende acco- modatie schijnen te beschikken. Bij plaatselijke verordening kunnen de ge meentebesturen hier regelend optre den. Het is wenselijk, dat zij de nodige voorschriften in het leven roepen. Ingezonden Mededeling (adv.) Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. yf BEROEMDE GENEESMIDDELEN, IN ÉÉN TABLET 'n 4lje doet wonderen! SINT MAARTENSDIJK, 9 Febr. Ge wone uien 11.1611.20, bonken 9.10, drie lingen 11.70, picklers 28.00. Aanvoer 45 t. TERNEUZEN, 10 Febr. Rode kool 8—9; Sav. kool 17—25, afw. 6.50—11; 1542; St. Remy 2534; Goudreinette 2139; Golden Delicious 2243; Win ston 2835; Zure Bellefleur 1123; Gieser Wildeman 2746; Jonathan 21 46; Hondsmuil 1124; Sterappel 8 Waspeen 9—10; Wijnpeen 7—9;, afw. U," Doyenne du Cornice 30—57; Con 3—6; Prei 2636; Knolselderij p. stuk 12—15, per kg 23—26; Spruiten I 35— 48, afw. 16—23; Uien 3—9; Fruit: Ap pelen: Cox Orange Pippin K 5058; Goudreinette K 2434, febr. 1820; Jonathan K 41; Zoete Ermgaard K 21 26; Febr. 10—19; overige soorten ap pelen 417. KAPELLE, 10 Febr. Exportvei ling: Appelen: Goudreinette I gr. 51,20 56.40, I f. 4747.30; Jonathan I 58.70 —59.30; I gr. 58.70—61.20; I f. 59.40— 63.60; II 27.20; K 43.40; fabr. 26.20; Golden Delicious I gr. 73.20; I f. 54.80; K 47.90; Gewone veiling: Doyenne du Cornice 80—82; Kleipeer 25—36; Goud reinette 21—39; Cox Orange Pippin 91 Zoete Hollaert 1326; Zoete Ermgaard ference 1124; Groenten: Uien (Stek) 5%; Spruitkool 1931; Prei 41; Kool rapen 6%7%; Kroten 12; Rode kool 11; Witte kool 7. BERGEN OP ZOOM, 10 Febr. —Sav. kool 11—23; Prei 45—56; Kroten 9—11; Waspeen 20—23; Rode kool 816; Wit te kool 1015; Spruiten 4276; Witlof 5077; Boerenkool 622; Schorsene ren 47; Appelen: Goureinette 3438; Jonathan 50; Winston 3874; Golden Delicious 76. EIERMIJN. De A.V.M. eiercommissie heeft de consumptieprijs voor de eieren vanaf Vrijdag 12 Februari a.s. als volgt vast gesteld: Prijsklasse I 0.17; 11 0.16; III 0.15; IV 0.14.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2