VEILIGHEIDSPACT VAN MOLOTOF VERWORPEN ver ITALIË HEEFT WEER EEN REGERING Loeang Prabang werpt verdedigingswerken op 52' Westelijken voelen niet voor liquidatie E.V.G. en N.A.V.O Broekman tegen Andersen Spionnen in Finland veroordeeld Emigratie naar Noorwegen? Staking ai Tandjong Priok Maar stakingen bedreigen het nieuwe kabinet Waar blijft vergoeding verlies van landbouwproducten? Te gek om over te praten Eenheid van Duitsland hopeloos Nederlandse kustvaarder vermist Begrafenis van oud- minister Bijleveld Liaan onderwijzers in Oslo staken? Geringe meerderheid in Senaat 1 SNIPPER NIEUWS Vorst vuurt bevolking aan Stad van 70 pagoden veranderd in legerkamp Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD csksd; 9e JAARGANG, No. 2705 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK.BLAD^VOOR_Z£ÉLAND DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W'. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. worden de onderhandelingen te Londen over de Perzische olië, een kwestie die reeds jaren ae wereld plaagt, voortgezet. De re sultaten van de besprekingen zijn totnutoe bemoedigend ge weest en we zouden willen zeg gen: Ga zo voort heren, Berlijn tot voorbeeld.... BERLIJN, 10 Februari. Molotof heeft vandaag in Berlijn een plan ingediend voor een Veiligheidspact tussen alle Europese staten, welk plan de Westelijke minister onmiddellijk resoluut van de hand hebben gewezen. Dulles voelde er niets voor o.a. omdat de Verenigde Staten, als Rusland zijn zin zou krijgen uit Europa verdreven zouden worden. Eden en Bidault waren er vooral tegen gekant omdat het voorstel van de Rus een liquidatie van de Atlantische Verdragsorganisatie en de Europese Denfensie Gemeenschap beoogde en Duitsland bovendien voor de tijd van 50 jaar verdeeld zou blijven. De ministers achten het plan van Molotof nauwelijks geschikt voor een ernstige discussie, maar uit beleefdheid hebben Molotof beloofd het debat over Duitsland en de Europese veiligheid voort te zetten, of schoon men er absoluut geen heil meer in ziet. Men is er van overtuigd dat het Duitse vraagstuk op deze conferentie niet wordt opgelost. dediging beroven en bloot stellen aan het gevaar van een aanval. Het voorstel van Molotof was nauwelijks verrassend te noemen. Iets nieuws was, dat hij uitging van een voortgezette scheiding van Duitsland en het plan lanceerde om de bezettingstroepen binnen een half - jaar uit beide helften van Duitsland terug te trekken. HET VOORSTEL Het door Molotof voorgesteld Veilig heidsverdrag heeft wel iets weg van de N.A.V.O. De deelnemende landen zou den regelmatig conferenties moeten beleggen, een permanent raadgevend politiek orgaan moeten vormen en daarnaast een raadgevend militair or gaan. Het puntje waar het echter om draaide was, dat Amerika, evenals communistisch China, alleen als waar nemer op de bijeenkomsten van de or ganen kon worden uitgenodigd. John Foster Dulles bedankte al bij voorbaat voor deze uitnodiging, die hij niet meer vond als een misplaats te grap, die moeilijk zou kunnen worden begrepen door het Ameri kaanse volk na al de offers, die voor Europa waren gebracht. Bovendien was het gehele voorstel van de Rus onaanvaardbaar omdat de deelnemende landen geen andere bondgenootschappen van verdedigende aard mochten aangaan. In zijn antwoordrede rafelde Dulles de gehele Russische opzet uiteen: Rus land wil niet alleen West-Duitsland, maar heel West Europa van zijn ver- Bidault maakte Molotof duidelijk dat de Russische plannen waren ge richt op de opheffing van het Weste lijke bondgenootschap, terwijl het Oos telijke blok onaangetast bleef. Eden zei op zijn beurt, dat de N.A. V.O. de basis van de Britse politiek zal blijven en hij deed nogmaals een be roep op de Rus om eindelijk eens in te zien dat de N.A.V.O. in het geheel geen bedreiging voor Rusland beteken de. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft in het afgelopen weekeinde 500 brieven ont vangen, grotendeels van Oostduitsers, waarin bijval wordt betuigd met Dul les standpunt ten aanzien van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De Oostduitsers schreven Dulles, dat zij zijn gedwongen hun naam meerma len onder petities van het Oostduitse Nationale Front te plaatsen waarin vertegenwoordiging van Oost- en West-Duitsland bij de vier-mogend- hedenconferentie werd geëist. DEN HAAG, 10 Febr. Het 499 brt. metende Nederlandse kustvaartuig „Josien" is over tijd. Het schip was op 31 Januari vertrokken uit Bayonne naar Londen met een lading hout aan boord. Via Scheveningen radio is de scheepvaart hedenmorgen verzocht naar de „Josien" uit te kijken. Het schip is op 3 Februari Quessant gepas seerd. Het is niet onwaarschijnlijk dat de „Josien" tengevolge van het slechte weer in het Engelse kanaal een schuil plaats heeft gezocht. HELSIKI, 10 Febr. Zeven perso nen zijn vandaag te Helsinki veroor deeld tot dwangarbeid wegens spion- nage voor een buitenlandse mogend heid. De leider van de spionnagegroep, Reino Armas Kaervo, een kapitein van de luchtmacht, kreeg van de veroor deelden de zwaarste straf namelij'. acht jaar dwangarbeid. De veroordeelden zijn allen Finnen. Eén van hen is een vrouw. Het proces tegen de thans veroordeelden is in No vember 1953 begonnen. Het hof heeft niet medegedeeld, ten bate van welk land zij hebben gespionneerd, doch alle te Helsinki verschijnende dagbladen, met uitzondering van de communis tisch gezinde, hebben de Sowjet-Unie als zodanig genoemd. Eén der veroordeelden, luitenant-ko lonel Luukkanen, heeft zich in de tweede wereldoorlog als oorlogsvlieger zeer onderscheiden. Hij was houder van het Mannerheim-kruis, de hoogste Finse militaire onderscheiding. Luuk kanen is tot twee jaar dwangarbeid veroordeeld. AMSTERDAM, 10 Febr. Vanmid dag is in tegenwoordigheid van vele belangstellenden het stoffelijk over schot van mr H. Bijleveld, oud-minis ter van Marine in het eerste mini sterie Ruys de Beerenbrouck (om streeks 1920), oud-lid der Tweede Ka mer en voorzitter van de Raad van Toezicht der Rijksverzekeringsbank, ter aarde besteld op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam. Ds J. J. Beukenkamp, Gereformeerd predikant te Amsterdam, leidde de uit vaartdienst in de aula. Geschaard rond de groeve zongen de aanwezigen het achtste vers van Psalm 89. Ds Beukenkamp bad tot slot het „Onze Vader". Namens het Centraal Comité van A.R.-kiesverenigingen en namens de Vrije Universiteit was aanwezig dr J. Schouten. Onder de vele leden van het bestuur der Rijksverzekeringsbank be vonden zich de voorzitter mr G. Jan sen, de secretaris-generaal drs E. G. Hagenbeek en dr J. Wester, medisch adviseur. OSLO, 10 Febr. De Noorse minis ter van Handel, Erik Brofoss, heeft vandaag in het Parlement verklaard, dat Noorwegen een onvoldoende be volkt land is, en dat wanneer eenmaal een gemeenschappelijke Scandinavi sche arbeidsmarkt zal zijn ingesteld overwogen moet worden jaarlijks een bepaald aantal Nederlandse landver huizers toe te laten. De Nederlanders zouden als arbeidskrachten op voet van gelijkheid worden behandeld met de emigranten uit Zweden of Dene marken. De minister zeide dit naar aanleiding van het verzoek der organisatie voor Europese economische samenwerking om hulp voor het oplossen van de vraagstukken, die de overbevolking in Italië en Nederland stelt. Haven volledig lam gelegd. DJAKARTA» 10 Febr. De haven Tand jong Priok was Woensdagmorgen tussen negen en tien uur volledig lam gelegd, als gevolg van een een-urige staking, waartoe door de bond van havenarbeiders die is aangesloten by de door de commu nisten gecombineerde Sobsi, opdracht was gegeven. Er werd gestaakt bij negen be drijven. Het werk lag stil bij de SM. „Neder land", de KPM, de maatschappij „Oceaan", de KJCPLEA, alsmede by de veembe- drijven en werkplaatsen. De arbeiders protesteerden tegen de vereniging van werkgevers in de haven bedrijven, wegens het niet verkrijgen van overeenstemming over de ingediende looneisen. De centrale commissie voor de beslechting van arbeidsgeschillen had een loonsverhoging van tien procent aanbe en, waarmede de werkgevers accoord ïgen, doch welke door de SBPP het verbond van havenarbeiders van de Sob si te laag wordt geacht. OSLO, 10 Febr. Bijna 1400 onderwijzers en onderwijzeressen in Oslo hebben aan gekondigd dat z(j Woensdagmiddag na schooltijd in staking zouden gaan om de door de onderwijzersvereniging gestelde looneisen kracht b(j te zetten. Als de sta king doorgaat, zuilen ongeveer 40.000 Os- losc kinderen van Donderdag af van een extra vacantie kunnen genieten. Reeds lang worden tussen de regering en de onderwijzersorganisatie besprekin gen gevoerd over een herziening van de onderwijzerssalarissen. De onderwijzers en onderwijzeressen eisten in Juni 1953 reeds een salarisverhoging van 1300 kro nen per# jaar._ Indien deze eis niet zou worden ingewilligd zouden zij in staking gaan. Zover is het toen evenwel niet ge komen, omdat de regering een oplossing in uitzicht stelde. De regering heeft thans een nota inzake het onderwijzersconflict in voorbereiding. Deze nota hoopt men Vrijdag a.s. aan het Storting te kunnen aanbieden. Er is een zeer geringe kans, dat het conlict in de Joop van Woensdag voorlopig wordt bijgelegd. ROME, 11 Februari, De christen-democraat Mario Scelba heeft gisteren een nieuwe Italiaanse regering gevormd, die steunt op de (R.K.) christen-democraten, dc socialisten en de liberalen. Scelba heeft president Einaudi gisteravond de ministerslijst overhandigd. De nieuwe premier is een verbitterd tegenstander van communisten en na-oorlogse fascisten. In het nieuwe Kabinet hebben veertien christen-democraten, vier socialisten en drie liberalen zitting. Het blad van het Sowjet-ininisterie van landsverdediging, „Rode Ster", heeft vandaag geprotesteerd tegen wat het noemt een schending van de con ventie van Montreaux, door Turkije. Dit land heeft n.l. goedgevonden dat een Amerikaans marine eskader Istan bul zal bezoeken. De regering-Scelba kan in de 590 leden tellende Italiaanse Nationale Vergadering op een meerderheid van ongeveer zestien stemmen rekenen, mits de leden der rechtervleugel van de christen-democraten en die van de linkervleugel der rechtse socia listen zich aan de partijlijn houden, In de Senaat is de meerderheid der regering geringer. De kleine republi keinse partij was niet bereid aan de regering deel te nemen, ook niet na herhaald aandringen door de drie re geringspartijen. Zij heeft echter wel haar steun in de volksvertegenwoordi ging toegezegd. STAKINGEN De nieuwe regering komt aan de macht op een ogenblik, dat de mach tige communistische partij overal in het land ageert. Volgens de autoritei ten moeten de stakingsparolen, die in het gehele land zijn uitgegeven, gezien worden als een onderdeel van een of fensief tegen het nieuwe Kabinet. Gisteren heeft het werk in de ha vens van Genua, La Spezia en Savona drie uur stil gelegen. Vandaag staat een 24-uur staking in Milaan en omge ving op het programma, waarvoor ar beiders in de industrie, de gas- en elec- triciteitsbedrijven en de transport diensten zijn opgeroepen. Later in deze week en in het begin van de volgende week zullen andere stakingen worden afgekondigd, welke door het grote onder communistische leiding staande algemene vakverbond en de kleine sociaal-democratische vakbeweging worden georganiseerd. Het grote christen-democratische vak verbond verzet zich echter tegen deze acties. r r 7 l 4 i'j In de National Gallery te Edinburgh wordt een tentoonstelling gehouden van etsen van Rembrandt uit de na latenschap van Sir Cameron. De ver zameling toont Rembrandt's ontwikke ling over een periode van 28 jaar, na melijk van 1628 tot 1656. De Cana dese eerste-minister, St. Laurent, is voor een bezoek van twee dagen aan West-Duitsland te Bonn aangekomen. Naar de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft me degedeeld, is de Kistadan, een klein schip met een Australische Zuidpool expeditie aan boord, in het ijs vastge vroren na een hevige sneeuwstorm ge durende het weekeinde. Soldaten van het Oostafrikaanse regiment „Kings African Rifles" hebben een Mau-Mauleider, die zich „generaal Hitier" noemt, gevangen genomen. In Wierden is het drie maanden oude dochtertje van de familie E. aan de Nijverdalse straat in de wieg verbrand, toen een stoomapparaat vlam vatte op een moment, dat de moeder elders in het huis werkzaam was. Het twaalf de congres van de Russische commu nistische jeugdorganisatie „Komsomol" is tegen 12 Maart bijeengeroepen. De staking van het personeel van de weerkundige dienst heeft zich uitge breid tot alle Franse luchthavens. Op de baan van de IJsclub Kralingen te Rotterdam werden Dinsdagmiddag wedstrijden gehouden, waaraan dooi de meest prominente schaats-cracks uit Noorwegen en Nederland pas terug gekeerd uit Davos werd deelgeno men. Een overzicht van de race op de 500 meter tussen Kees Broekman op de buitenbaan en de Noor HjalmaJ Andersen. Hjallis won deze wedstrijd, zijn eerste in Nederland, met een klei ne voorsprong. De tijd van Broekman was 47 seconden die van Andersen 46.5 SAIGON, 10 Februari. Loeang Prabang, de oude stad van de zeventig pagoden, is thans in een legerkamp veranderd. Geïnspireerd door de 69-jarige koning Sisavang Vong, die weigert zijn residentie te verlaten, helpen duizenden bewoners van Loeang Prabang de Franse militairen niet'fret versterken der verdedigingswerken rondom de stad. In de sector van de stad wordt niet gevochten. De hoofdmacht van de 308ste Vietminh-divisic bevindt zich nog steeds tachtig kilometer ten Noorden van de hoofdstad van Laos, aan de oever van de Nambao, een zijrivier van de Namhoe. Kleine Vietminh-eenheden vallen vooruitgeschoven posten der verdedi gers aan. De aanvallen der Franse luchtmacht op Vietminh-eenheden en -legerplaat sen zijn in hevigheid toegenomen. In Zuid-Laos is het geheel uit in woners van deze staat samengestel de garnizoen van Hoei Khone, vijf tig kilometer ten Oosten van Pkse, afgelost, na 48 uur weerstand te heb ben geboden aan aanvallen van een veel sterkere troepenmacht der re bellen. Gisteren maakten Franse bommen werpers en jachtvliegtuigen van het feit, dat de regen ophield, gebruik om eenheden van de tegenstander in de valleien van de Namhoe en de Nambac aan te vallen. Doordat het gebied dicht bebost is, was het niet mogelijk het resultaat van het bombardement waar te nemen. KOMTOEN ONTRUIMD In het strijdgebied op de bergpla- teaux van midden-Vietnam wordt de druk, die twaalf Vietminh bataljons reeds twee weken uitoefenen op dfe Frans-Vietnamese strijdkrachten, gr^ ter. De Vietminh-troepen nemen een centrale positie in het gebied van steden Komtoem, Pleikoe en Akhe ih. De Vietminh-bataljons trachten Kon- toem van Pleikoe af te snijden. KOMTOEN is reeds sedert enkele dagen door de bevolking ontruimd. Ér bevinden zich nog lichte Franse-Vletj namese eenheden in de stad. De val van de stad, die het Franse opperbevej niet schijnt te willen verdedigen, aanstaande. De Franse minister van Defensie, Rene Pleven heeft een eerste onder houd gehad met'premier Buu Los varj Vietnam. Pleven confereerde langdurig met Pierre de Chevigne, de Fransë staatssecretaris voor de gewapend! macht, Maurice Dejean, de FransS commissaris-generaal en de generaals Ely, Clement Blanc en Henri Navarre, de Franse opperbevelhebber in Indo- China. In enkele regels melden wij nog Het carillon voor Amerika. 's-GRAVENHAGE, 11 Febr. Het carillon voor Amerika zal, naar wij vernemen, heden met de „Sommels- dijk" van de Holland-Amerikalijn, die welwillend voor het vervoer zorg draagt, naar de Verenigde Staten wor den overgebracht. Begin Maart zal worden begonnen met de opstelling te Washington. In de eerste helft van Mei volgt de officiële overdracht. DAT de heer A. P. Cornet te Goes gisteravond in de maandelijkse vergadering van de N.C.V.B. te Krabben- dijke, die onder leiding stond van mevr. de Pagter, gesproken heeft over „Het geestelijk lied van de N. Amerikaanse neger". DAT ook te Ellewoutsdijk alle polderwegen en ge meentewegen buiten de be bouwde kom met het oog op de opdooi afgesloten zijn voor voertuigen met een as- druk van meer dan 1200 kg. De busdienst Ellewoutsdijk- Goes v.v. wordt nu slechts één keer per dag onderhou den. Vertrek 's morgens uit Ellewoutsdijk om 8 uur; vertrek uit Goes, 's avonds om 6 uur. DAT het bestuur van de wielersportclub „Kapelle- Biezelinge" besloten heeft op 30 April a.s. de ronde van Kapelle voor amateurs over 100 km te organiseren. Aan gezien het dan Koninginne dag is, heeft de wielersport club contact opgenomen met het Oranjecomité en de mu ziekvereniging „Ons Genoe gen". Beide verenigingen hebben hun medewerking toegezegd. Het bestuur be sloot voorts de leden voor 1954 vrij te stellen van con tributie, omdat vorig jaar geen ronde werd verreden. DAT de vergoedingsprijs voor varkens in de vergade ring van de varkensvereni ging „Helpt Elkander" te Kapelle is vastgesteld op f 1.25 tot f 1.50 en voor big gen tot 25 kg f25. Het le dental bleef stabiel, n.l. 42. De bestuuresleden A. de Schipper en M. Eversdjjk Vleugel werden herkozen. In de vacature J. Walrave werd gekozen de heer A. op 't Hof. DAT het Herv. kerkkoor „Harpe Davids" te Coljjns- plaat Dinsdagavond en gis teravond haar jaarfeest heeft gevierd in de Chr. Be waarschool. Onder leiding van de directeur A. Kooman werden enkele liederen ge zongen, waarna het toneel stuk „Stormsein neer" werd opgevoerd. DAT eveneens te Colijns- plaat, de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs haar jaarfeest heeft gehou den onder leiding van de heer J. M. Contant. Het hoofd der school, de heer H. Simons, bracht verslag uit van het schooljaar 1953 en in de plaats van de heer M. C. Karman, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer D. v. Gilst. De ouderavond zal worden gehouden op 11 Maart a.s. DAT, nu Engeland geen oesters kan betrekken uit Denemarken en ook Frank rijk schijnbaar door de vorst niet kan leveren, Holland en dat is sinds maanden niet meer voorgekomen in de gelegenheid is tamelijke partijen oesters op de Lon- dense markt te leveren. DAT prof. C. W. de Vries te Rotterdam gisteren in een besloten raadsvergadering van Zierikzee verschillende beschouwingen en adviezen gegeven heeft over de her indeling der gemeenten op Schouwen-Duiveland. Spr. wijst de gedachte om van Schouwen-Duiveland een gemeente te maken positief af. Op deze raadsvergade ring komen we morgen te rug. DAT het architectenbu reau irs Rothuizen en 't Hooft gisteren opdracht hebben gekregen tot de bouw van een ziekenhuis voor de protestantse stich ting tot exploitatie van zie kenhuizen in de mijnstreek. Het ziekenhuis zal in Heer len worden gebouwd en 120 bedden bevatten alsmede een polikliniek enz. DEN HAAG, 10 Febr. Het lid van de Tweede Kamer de heer van der Weijden heeft aan de minister van Fi nanciën de volgende vragen schrifte lijk gesteld: Is het de minister bekend, dat on der door de watersnood van 1 Februari 1953 getroffenen ongerustheid is gerei- zen over het.uitblijven van de betaling van de schade, geleden door het ver' loren gaan van landbouwproducten? Is de minister bereid mededeling ta doen van de redenen, waarom deïö uitbetaling zo stagneren moet, aanj>s> zien toch de regiswatie al geruime tijd geleden heeft plaats gehad en de ver' goedingsnormen bij de wet zijn vast gesteld? Is de minister bereid te bevorderen, dat de definitieve afrekening hiervan zo spoedig mogelijk zal plaats vindenf DE BILT ZEGT: Dooi, DE BILT, 10 Febr. Voor het Zuid westen van het land: Zwaar bewolkt en mist. Overwegend droog. Flinke dooi. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.04 u., onder 17.47 u. Maan op 11.52 u., onder 4.47 u. Hoogwater Vrijdag 12 Febr. Vlissingen: 8.47 u. 1.41 m., 21.46 u. 1.36 m. Terneuzen: 9.12 u. 1.62 m., 22.18 u. 1.58 m. Wemeldinge: 10.11 u. 1.28 m., 23.09 u. 1.27 m. Zierikzee: 9.53 u. 1.10 m., 22.50 u. 1.08 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1