Zwitsaletten KOU. GRIEP...! Hel verleden keert weer Kordaat optreden van N.S.-personeel voorkwam botsing Nestor der GereL-predikanten te Amsterdam met emeritaat „Jeugd en Evangelie" hield een geslaagd weekend Winterhanden P* van Nes Czn overleden Wapenindustrie 150 jaar Bijbelgenootschap Herv* Kerk wil werk onder de emigranten uitbouwen Arrestaties in Noorwegen Geruchten om Narriman Britse trailer vergaan? Vrij bewerkt door J. Har wood Republikeinen steunen McCarthy Dinsdag 9 Februari 1954 ZEI 'TH DAGBLAD pagina 4 Knoppers is voorzitter van de evange- lisatieraad, vice-voorzitter van de cen trale evangelisatiecommissie en voor zitter van de stichting „Licht en le ven", die de evangelisatie financiert. Door zijn brochures en perswerk ln tal van periodieken heeft dr Knoppers zich eveneens naam gemaakt. Zijn verdiensten vonden erken ning in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding en dat is wel een zeldzaamheid in een pastorie draagt hij evenals zijn echtgenote; mevrouw KnoppersValckenier, die 12V& jaar presidente is geweest van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Barste >e meen te was Kapelle-Biezelinge Dr B. A» Knoppers t Op de bres voor jeugdbeweging en evangelisatie (Van een medewerker). In de historie van de Gereformeerde kerken neemt Amsterdam geen geringe plaats in. Met name rond de tachtiger jaren toen Kuyper predikant was in de hoofdstad, de Doleantie daar plaats greep en de Vrije Universiteit het levens licht aanschouwde stond de hoofdstad in het brandpunt van het kerkelijk leven. Mannen van invloed en naam hebben de kerk van Amsterdam gediend. Noe men we naast Kuyper slechts de namen van S. van Velzen, D. K. Wielenga, H. Beuker, W'. H. Gispen Sr., B. van Schelven, B. Wielenga, K. Fernhout, J. C. Sikkel, M. B. van 't Veer en T. Ferwerda om ons slechts te bepalen tot hen die reeds uit dit leven zijn heengegaan. Maar in een grote stad kan het soms zo zijn dat zij die op de achterhoede staan en nog tot de jongeren behoren zich ineens de nestores zien worden. Zo zal het zijn als dr B. A. Knoppers te Amsterdam, die 6 October j.l. de 70- jarige leeftijd bereiken mocht en die a.s. Maandag veertig jaar in het ambt staat in September a.s. met emeritaat gaat. Dan sluit zich weer een periode in de geschiedenis van Amsterdam's Gereformeerde kerk af en ziet dr P. G. Kunst, nog maar 47 jaar oud, zich reeds de nestor van het ministerie van predikanten. 32 jaar heeft dr Knoppers in de hoofdstad gewerkt en het was voor ons gerede aanleiding hem eens op te zoe ken en over zijn verblijf in de hoofd stad wat te praten. De jubilaris, die in 1883 te Amersfoort werd geboren werd opgeleid voor onderwijzer en zeven jaar was hij aan de Da Costaschool te Rotterdam werkzaam. In zijn vrije uren bekwaamde hij zich voor het ad- missie-examen aan de Theologische Hogeschool te Kampen en dank zij een beurs van de part. synode van Zuid- Holland kon hij naar Kampen. NAAK ZEELAND. In 1913 werd de jubilaris candidaat en uit dertien beroepen nam hjj dat naar Kapelle-Biezelinge aan als opvolger van ds N. Postema. Professor Honig bevestigde hem in het ambt zoals prof. Bouwman dat in November 1916 te Almelo deed. Dr Knoppers was eerst predikant in een landelijke gemeente hij mocht in Kapelle-Biezelinge de eerste steen leg gen voor de nieuwe kerk ging ver volgens naar het hart van een indus trie-centra en kwam daarna in de gro te stad. Wijk V het Museumkwar tier en de Pijp zoals de Amsterdam mers zeggen kreeg hij als arbeids veld toegewezen, daarin dr Wielenga opvolgend. Het was een wijk met 2500 zielen! Er is in die ruim dertig jaar nog al eens aan gevijld en geschaafd maar het hart werd toch behouden en nog telt deze wijk 1700 zielen. Maar deze herder kent vrijwel al zijn scha pen en tal van zijn catechisanten zijn kinderen van vaders en moeders die ook al bij deze pastor catechetisch on derwijs hebben genoten. JEUGDWERK. Twee dingen hebben naast het amb telijk werk altijd de bijzondere belang stelling van dr Knoppers gehad de jeugdbeweging en de evangelisatie De jeugdbeweging heeft er ook toe ge leid dat hij in 1931 aan de universiteit van Münster waarmede hij door zijn vriend, wijlen ds W. Bronger te Bent- heim, in contact kwam, magna cum laude bij prof. dr W. Kabitz promo veerde tot doctor in de philosophic op een dissertatie over de jeugdbeweging in Nederland mede in vergelijking met de Duitse jeugdbeweging. Uit die dis sertatie groeide later zijn in twee delen verschenen werk over „Jeugd en jeugdbeweging". Dr Knoppers heeft tal van jaren mede het Gereformeerd Jon gelingsblad geredigeerd en meer dan één brochure verscheen van zijn hand cm het goed recht van die Gerefor meerde jeugdbeweging te verdedigen EVANGELISATIE. D- arnaast geeft dr KnoppeTS zich aan het werk der evangelisatie, dat hij in de hoofdstad van dr Wielenga over nam en eveneens reorganiseerde. Dr AFSCHEID. In de Buiten Amstelkerk is dr Knop pers het is zijn wijkkerk voor nemens op Zondag 5 September a.s. zijn bediening neer te leggen, nadat hij in de morgendienst eerst met de gemeente het Heilig Avondmaal zal hebben gevierd. Het emeritaat van dr Knoppers betekent echter voor hem geen algehele rust. Daarvoor is deze zeventigjarige die in hart en ziel Am sterdammer is geworden en daar ook blijft wonen, nog veel te vitaal. Dr en mevrouw Knoppers mochten in de afgelopen week ook hun veertig jarige echtvereniging vieren en MIDDELBURG, 7 Februari Het District Zeeland van „Jeugd en Evan gelie" heeft gisteren en vandaag een geslaagd weekend gehouden. De leden van de kerngroepen in de diverse plaatsen hebben daar, onder leiding van de heer M. P. Vader uit Vlissin- gen, met elkaar gesproken over het werk, dat zij als hun roeping zien, een werk, dat vaak zo moeizaam is, maar dat toch ook steeds weer perspectieven biedt: het brengen van het Evangelie in de taal van deze tijd aar jongeren, die vervreemd zijn van do Bijbel en van het christelijk geloof. De welkomstspeech van de voorzit ter Zaterdagavond in 't Geref. Jeugd- gebouw ging al direct in op de kern van het J. en E.-werk: het getuigen en het getuigenis. Het trekken van de contacten en het spreken in de groep met hen lijkt soms zo ontmoedigend. Zo graag zou men vruchten willen zien. Maar nooit mag worden verge ten, dat het niet gaat om overtuigen. Dat kan slechts de Heilige Geest. Wij hebben slechts de taak te getuigen. Zaterdagavond sprak ds P. F. TH. Aalders, Ned. Herv. predikant te Middelburg, over „Bijbellezen en Bij belstudie". Bijbelstudie mag er niet om begonnen zijn een arsenaal te vor men van kennis. Evenmin mag onze Bijbelkennis een redmiddel zijn in moeilijke situaties, waarvan wij ons met een tekst afmaken. Nog minder mag het zijn een bloefnlezing voor stichtelijk gebruik. Uit de Bijbel leren wij de tijdgeest kennen. Voor twee dingen moeten wü oppassen, n.l. de Bijbel alleen maar te zien als een Boek, dat geschiedenis geeft en aan de andere kant de Bijbel slechts te beschouwen als alleen maar voor de moderne tijd geschreven. Bij bellezen is ook: oefening in de leer, in de gemeenschap der heiligen en in het apostolaat. Na een goede bespreking volgde de avondsluiting. Vanmorgen maakten de J. en E.-ers de kerkdienst mee bij ds W. J. Meister en vanmiddag werden enkele huishou delijke zaken afgehandeld. Er werd 'n nieuw districtsbestuur gekozen, dat er als volgt uitziet: Bert van Rijswijk, Vlissingen, voorzitter; Bep Hamming Middelburg, penningmeesteresse; Nel Baljeu, Vlissingen, kampteamverte genwoordigster. Nadat gezamenlijk een wandeling Ingezonden Mededeling (adv.) Woensdag zullen zij in de Bulten Am- stelkerk recipieren waarna de gemeen te Donderdagavond in een bijeenkomst in deze kerk nog nader van haar ge voelens jegens haar nestor zal laten blijken. Negen personen zijn Zondag om het leven gekomen en 25 gewond, toen te Cehano Dussan, in het Columbiaanse de partement Tolima, een passagierstrein op een goederentrein inreed. Van eerstge noemde trein werden vijf rijtuigen ver nield. Gert van Loenen, lid van het landelijk bestuur, het één en ander verteld over de geschiedenis van J. en E. en over de organisatorische kant van de be weging. Daarna volgde een gezamen lijke maaltijd in het Chr. Militair Te huis. In het Jeugdgebouw heeft van avond ds Meister gesproken over het onderwerp: „Wat leeft er onder de jongeren van deze tijd?" Er volgde 'n drukke bespreking. Met een liturgische dag- en weekendsluiting kwam het einde van deze conferentie. s-GRAVENHAGE, 8 Februari. In het N.E.B.O.-ziekenhuis te 's-Graven- hage is in de ouderdom van bijna 70 jaar overleden de heer P. van Nes Cz., oud-hoofdinspecteur in de tweede hoofdinspectie L.O. en in vroeger ja ren een bekend figuur in de Gerefor meerde jeugdbeweging. De heer Van Nes werd 16 Mei 1884 te Rijsoord ge boren. Hij ontving zijn opleiding aan de christelijke normaallessen te Rid derkerk en was als onderwijzer werk zaam te Rijsoord, Rotterdam, Schie dam en Dordrecht en als hoofd te Ha- zerswoude. Vervolgens was hij werk zaam als schoolopziener in de inspec tie Gouda. In 1924 werd hjj inspecteur in de in spectie Gorinchem, in 1928 in de in spectie Ede, in 1933 in de inspectie Dordrecht. Op 1 Mei 1934 werd hij hoofdinspecteur in de tweede hoofdin spectie; in 1951 ging hij met pensioen. Gedurende de oorlogsjaren was de heer Van Nes ook inspecteur van het kweekschoolonderwijs ad interim. In 1947 erkende de regering zijn verdien sten in de bezettingsjaren en benoem de H.M. de Koningin hem tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Van Nes was o.m. penning meester van het Gereformeerd School verband, vice-voorzitter van de Neder landse bond van J.V. op G.G., voor zitter van de afdeling Zuid-Holland van die organisatie en eind-redacteur van het Gereformeerd Jongelingsblad. Hij diende de Gereformeerde Kerk van 's-GravenhageO. als ouderling. Zjjn stoffelijk overschot zal a.s. Donderdagmiddag om kwart voor één op Oud Eik en Duinen te 's-Graven hage ter aarde worden besteld. Remmen van trein weigerden NIEUW DELHI, 8 Febr. Het te Madras verschijnende blad „Indian Express" schrijft uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Indiase regering voorstellen overweegt om te komen tot vestiging van een wapen industrie, die mogelijk uit een speciale lening zou kunnen worden gefinan cierd. In regeringskringen te Nieuw Delhi wordt verklaard, dat het, met het oog op de AmerikaansPakistaanse on derhandelingen over een militair ver drag, dringend noodzakelijk is, dat de Indiase landsverdediging wordt ver sterkt. 'S-GRAVENHAGE, 8 Febr. Naar thans blijkt is Zaterdagavond bij Ven- ray door kordaat optreden van trein personeel der N.S. een botsing tussen twee Diesel-electrische treinstellen voorkomen. De trein, die om zeven minuten voor half negen uit Roermond naar Hengelo (O.) was vertrokken en omstreeks tien over negen in Venray had moeten stoppen, reed het station Venray voorbij, omdat de remmen weigerden. Vóór het station Venray stond voor een onveilig signaal de Diesel-electrische trein te wachten die omstreeks vijf voor half tien uit Nij megen in Venray moest aankomen Beide treinen zouden elkaar deze avond in Venray moeten passeren, om dat dit voor en na dit station wegens enkel spoor onmogelijk is. De wagenvoerder van het Nij meegse treinstel zag de uit de te genovergestelde kant komende trein door het onveilige uitrijsignaal rij den en hjj zette zijn treinstel onmid dellijk een eind achteruit. Inmiddels had het treinpersoneel van de voor Hengelo bestemde trein bemerkt dat er iets niet in orde was: het trok aan de noodrem en daardoor kwam de trein vlak voor de tegenligger tot stilstand. By onderzoek is gebleken dat de rem men van de uit Roermond komende trein hebben geweigerd. De passagiers hebben hun reis na ongeveer een uur oponthoud kunnen vervolgen. leoezonden Mededeling (adv.) rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat Welke Zeeuwen gaan mee? Men verzocht ons opname van het v gende: Op 16 Juni van dit jaar zal in Den Haag in de Houtrusthallen het feit worden herdacht dat 150 jaar geleden de Wereld-Bijbelvoorziening door de Bijbelgenootschappen een aanvang nam. Een grote interkerkelijke, natio nale samenkomst wordt op die dag be legd, waar veel te horen en te zien zal zijn over het éne Boek, dat de weg des behouds wijst voor de gehele we reld! Deze Bijbeldag duurt van half elf tot 4 uur. De kosten voor deelna me aan deze grootse betoging voor per sonen uit Goes en omgeving bedragen f8.—. In deze prijs is begrepen: de reis der deelnemers van Goes naar Den Haag en terug; in het middaguur een een voudige lunch; vrije toegang tot de Houtrusthallen; een herinnering aan de Bijbeldag". Wil men zijn reis zelf bekostigen, dan betaalt men f 3.als deelnemersbijdrage aan onderstaand adres. Voor verenigingen en clubs is dit 'n prachtige gelegenheid om samen een dag uit te gaan. Zulk een uitgaansdag is óók zeer aantrekkelijk, omdat de Bijbeldag om 4 uur is afgelopen en Houtrust vlak bij Scheveningen is ge legen. Ook Den Haag biedt allerlei mo gelijkheden om deze dag verder pret tig te besteden. Voor opgave als deelnemer, welke met het oog op de beperkte ruimte en de daartoe nodige organisatie vóór 27 Februari moet geschieden, wende men zich voor Goes en omgeving tot de heer A. C. van der Rest, Lange Kerk straat 42, Goes, Telefoon 2468 en voor andere plaatsen in Zeeland tot de be stuursleden van het Ned. Bijbelgenoot schap aldaar! ONVOLDOENDE. In Australië en Nieuw-/.eelami is de hulp nog onvoldoende, aldus het schrij ven. Wel hebben de „Presbyterian Churches" reeds negen Ned. Herv. pre dikanten uit Nederland voor het werk onder de immigranten beroepen en hoe wel er vermoedelijk nog enkelen dit jaar naar Australië en Nieuw Zeeland zullen vertrekken, blijft het aantal predikan ten, gezien de grote uitgestrektheid, te gering. De Nederlandse emigranten wo nen in Australië in tegenstelling tot Canada zeer verspreid, zodat vooral in Australië hulp aan emigranten dringend nodig is. Voorts wordt door de Hervormde emigratie-commissie gedacht aan de van het gemeentewerk, vooral door een diaconaal-sociale dienst, zodat hulp kan worden ver leend voor het vinden van een werk- Zondag a.s. landelijke kerkcollecte Taak van de kerk inzake emigratie ligt op zendingsniveau 's-GRAVENHAGE, 8 Februari. Ten behoeve van de arbeid van de Hervormde emigratiecommissie zal op Zondag 14 Februari a.s. in de Ned. Hervormde Kerk een landelijke collecte worden gehouden. Het Moderamen van de Generale Synode heeft zich ter aanbeveling van deze collecte in een schrijven tot alle kerkeraden en predikanten ge wend. In dit schrijven worden de moeilijkheden, die de emigranten in hun nieuwe vaderland ondervinden uiteengezet, terwijl tevens de be stemming van de gelden wordt aangegeven. De bijzondere fondsen zijn, aldus het organisatie schrijven, nodig om de uit de Ned. Herv. Kerk afkomstige predikanten, die een gering salaris hebben, een be drag te kunnen toekennen om hun pensioenverplichtingen in het pensi- sioenfonds te kunnen voldoen. Verder zullen deze predikanten een bedrag voor vervoerskosten ontvangen om de zeer verspreid wonende Nederlandse emigranten geregeld te kunnen be zoeken, hetgeen door de emigranten buitengewoon wordt gewaardeerd, ter wijl voorts een kleine aanvulling voor de aankoop van theologische boekwer ken lcar> -.vorden gegeven. 50.000. In het schrijven wordt er op gewe zen, dat einde 1953 ruim 50.000 her vormden zijn geëmigreerd naar Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland en Z. Afrika. De in deze landen gevestigde kerken weten dikwijls niet voor welke grote geestelijke spanningen en moei lijkheden de immigranten staan, waar bij nog komt, dat behalve Nederlan ders nog vele tienduizenden andere emigranten uit verschillende delen van Europa in deze landen binnenko men. Juist in de moeilijke beginperi ode in het nieuwe land is het van groot belang, aldus het schrijven, dat de emigranten hulp en steun van de kerk ontvangen, bijvoorbeeld bij plaatsing en huisvesting. In Canada geschiedt dit door de Reformed Church of Ame rica, die 100.000 dollar per jaar voor dit werk beschikbaar stelt, doch zich wel afvraagt, waarom de Ned. Herv. Kerk niets voor de Hervormde emi granten, die nog vijf jaar Nederlander blijven, doet. De Presbyterian Church en de United Church in Canada zien om financiële redenen en door het ontbreken van Nederlands sprekende predikanten geen of weinig kans iets voor de Nederlanders te doen. kring, opdat de emigranten zoveel mogelijk in een hun passende omge ving terecht kunnen komen. Wat in dit opzicht van de zijde van andere kerken in Nederland wordt gedaan, is volgens het schrijven telkens weer be schamend als wordt gedacht aan het gemis van een goed opgebouwde hulp organisatie, die de christelijke gemeen schap ten goede kan komen. Er is, al dus het schrijven, grote behoefte aan zogenaamde „Fieldworkers" voor de plaatsing van emigranten en hun ge zinnen en er zullen nog vele, zo mo gelijk jonge predikanten moeten uit gaan. Ds J. A. Quak, secretaris van ile Her vormde emigratie-commissie, die over het doel van de collecte op 14 Februari via het I.K.O.R. voor de radio zal spre ken, deelde nog mede, dat het werk onder de Nederlandse emigranten in een nieuw stadium is gekomen, nu het breed moderamen van de Generale Synode heeft besloten, dat de taak van de kerk inzake de emigratie op zen dingsniveau ligt. OSLO, 8 Febr. Het Oslose blad „Aften- post" heeft een voormalige Noorse ver zetsleider genoemd als hoofd van een groep „spionnen" ,die door de Noorse politie zijn gearresteerd. (De politie deel de Zondagavond mede, dat verscheidene personen, die verdacht werden van spion- nage voor een ongenoemd land, in hech tenis waren genomen). Volgens „Aftenpost" is dit land de Sowjet-Unie. De voormalige verzetsleider een communist in de oorlog, doch thans geen partij lid werd enkele da gen geleden aangehouden toen hij op weg was naar de Russische ambassade. Het blad meent te weten, dat het aantal arrestanten 10 tot 20 bedraagt. De spion- nage die zij bedreven zouden hebben zou vooral betrekking hebben op de leve rantie van Amerikaans oorlogsmaterieel. CAIRO, 8 Febr. De geruchten, dat een verloving van ex-koningin Narriman van Egypte aanstaande zou zijn, vooral nu het religieuze hof te Cairo de echtscheiding tussen haar en ex-koning Faroek heeft toegestaan, houden aan. Nu komt het bericht opduiken, dat zij zich zou ver loven met dr Adham el Nakieb uit Alexandrië. Zijn vader is directeur ge weest van een ziekenhuis in Alexandrië en is door het revolutionnaire tribunaal van Egypte onlangs tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Narrimans familie wilde het bericht nog ontkennen, noch bevestigen. Haar rechtskundig adviseur evenwel deelde mee, dat er geen sprake van is, dat de ex-koningin binnenkort gaat trouwen. „Zij zal met niemand trouwen, voordat haar zaken geregeld zijn", zo verklaarde hij. Zuidkoreaanse missie naar Z.O. Azië niet vertrokken SEOEL, 8 Febr. Op bevel van presi dent Syngman Rhee is de reis van de Zuidkoreaanse missie, die op het punt stond uit Poesan per vliegtuig naar Tai- peh, Manilla en andere hoofdsteden in Zuid Oost-Azië te vertrekken, niet door gegaan. De leider van de missie, gene raal Tsjoi Doek Sjin, is naar Seoel terug gekeerd, evenals de president, die in zijn residentie Tsjinhae in het Zuiden ver bleef. Er is een spoedvergadering van het kabinet gehouden. Het is niet bekend, waarom de delega tie niet vertrekt. Men vermoedt, dat de reden is, dat de regeringen te Taipeh en Manilla niet veel voelen voor het plan om, met uitsluiting van Japan, in het verre Oosten een anti—communistisch verbond aan te gaan, zoals de Zuidkore aanse missie wilde bepleiten. Vereniging voor Vrouwen- belangen bestaat 60 jaar NAARDEN, 6 Februari. H. M. de Koningin is vanmiddag aanwezig ge weest bij de viering van het zestig jarig jubileum van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en gelijk Staatsburger schap, eertijds geheten „De Vereniging voor Vrouwenkiesrecht". Na het openingswoord door de pre sidente en een tospraak door de bur gemeester van Naarden, hield de 80- jarige mevrouw W. Wynaendts FranckenDyserinck een rede over de totstandkoming van de vereniging voor vrouwenkiesrecht op 4 Februari 1894. Na haar toespraak bood zij de Koningin een grote pop aan, gekleed uit de tijd rond de eeuwwisseling. Na dat nog enkele spreeksters het woord hadden gevoerd en Nel Oosthout had gedeclameerd, ontving de Koningin een vijftal bejaarde dames, die het erelidmaatschap van de vereniging hadden gekregen. Tegen half vijf ver liet de Koningin het raadhuis toege juicht door talrijke inwoners van het stadje. Onder de talrijke aanwezigen be vond zich ook de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr A. de Waal, enkele vrouwe lijke leden van de Tweede Kamer, als mede enkele vrouwelijke wethouders uit verschillende plaatsen van ons land. De Paus iets beter ROME, 8 Febr. In een Zaterdag door het Vaticaan uitgegeven mededeling wordt gezegd dat de verbetering, welke in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in de toestand van de paus is ingetreden, aanhoudt. De Paus heeft Zaterdagochtend een uur lang met een Vaticaanfunctionaris kerk zaken besproken. Weer een alastrimpatiënt genezen 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. Wederom is te 's-Gravenhage een alastrimpatiënt genezen uit het ziekenhuis ontslagen. Nieuwe gevallen hebben zich niet voor gedaan, zodat het aantal zieken thans nog 22 bedraagt. Het aantal observatie- gevallen bedraagt nog steeds vijf. OSLO, 8 Febr. Gevreesd wordt, dat de Britse treiler „Laforey" uit Grimsby in de afgelopen nacht met man en muis is vergaan bij het eiland Ytteroey aan de Noorse Westkust. Het vaartuig seinde, dat het bij zwaar weer op een klip was gelopen en kapseis de. Sindsdien is niets meer van de treiler vernomen, terwijl ook reddings vaartuigen niets van het vaartuig heb ben ontdekt. en Mulo-diploma Middenstandsexamen 67. Met een tred, als van een oud, afgeleefd man, ging Ernst, toen het tijd was, de kerk binnen, die geheel gevuld was. Over het kerkbezoek had hij nooit te klagen. Dat was de laatste tien jaren eer toe dan afgenomen. Hij vouwde de handen, toen het stil geworden was, en zeide met zachte stem: „Laat ons bidden". Het was niet de gewone orde van de dienst. De mensen keken vreemd op. Ook bespeurden zij, hoe in-bleek hun predikant was. „Here, gedenk onze overtredingen niet, noch de over tredingen onzer vaderen; straf ons niet voor onze zonden; spaar ons, Here; spaar het volk, dat Gij verlost hebt met Uw kostbaar bloed en toorn niet op ons in alle eeuwig heid". Dan bad hij, terwijl er meer vuur in zijn stem kwam, voor de zieken, voor moeder Martin in het bizonder. Hij noemde de naam zijner vrouw niet, maar ieder begreep, dat hij tevens aan haar dacht. Men had eigenlijk verwacht, dat hij niet zou preken in de gegeven omstandigheden, maar dat aan de hulpprediker overgelaten zou hebben. Het koor wilde oprijzen na het gebed, maar hij wenkte met de hand. „We zullen deze morgen geen gewone dienst hebben, broeders en zusters. Voor de eerste maal in mijn leven zal ik niet Gods Woord openen en naar aanleiding van een tekst spreken. Ik ga tot U spreken over de feilbaarheid van de mens; de mens, die ik zelf ben. Over mijn eigen feilbaarheid. Ik heb u een mededeling te doen, die gij zeker niet verwacht zoudt hebben. Aanvankelijk heb ik er over gedacht, met stille trom te vertrekken, maar ben van dat denkbeeld te ruggekomen. Ik wens voor u allen volledig rekenschap af te leggen, niet om de martelaar te spelen, God beware mij daarvoor, maar omdat gij daarop recht hebt". Hij zweeg even. Met stomme verbazing zat men naar hem te luisteren, natuurlijk niet begrijpend, waar hij heen wilde. Arthur werd bleek, al wist hij ook niets. De vreemde houding van vader zou nu allicht opgehelderd worden. Hij beefde, voorvoelend, dat er iets verschrikkelijks te gebeu ren stond. met stille trom te vertrekken"Zou vader dan predikant-af willen worden?! Dan moest er toch wel iets vreselijks zijn! Hield de ziekte van moeder hij had van mevrouw Hesselton begrepen, dat zij een shock had gehad er verband mede? Intussen was Ernst verder gegaan. Arthur had enkele zinnen gemist onder het denken, maar nu luisterde hij weer oplettend. „Mijn straf is rechtvaardig en vol ootmoed en eerbied verklaar en beken ik dit aan Hem, die mij gestraft heeft en aan u, broeders en zusters, opdat gij de man zult ken nen, die zoveel jaren uw herder en leraar is geweest en opdat, als gij alles weet, gij voor hem zult bidden, omdat hij een groot zondaar is. Het is bijna 19 jaar geleden, dat hier in het bos een moord is gepleegd, zoals velen uwer nog zullen herinneren. Zich ook zullen herinneren, welk een schrik er door het dorp ging, die Zondagmorgen, toen de misdaad ontdekt werd. Ik was een van de eersten, die de dode gezien had. Die morgen zal ik nooit vergeten. Dat gebeuren heeft mij mijn hele verdere leven achtervolgd. Ik was op weg naar de kerk van St. Agnes, toen ik Ben Beaver ontmoette, die het lijk gevonden had en mij er heen bracht, want toen ik het zag, bemerkte ik, dat zij mijn vrouw was Er kwam een plotselinge beweging onder de in grote spanning luisterende schare. Met ontzetting staarde men omhoog: wat scheelde de dominee? was hij zo in de war door de ziekte van zijn vrouw? Hij leek wel krankzinnig! Iemand stond op en wilde naar de preekstoel lopen, zon der precies te weten, wat hij doen zou. Dft was Ernst wenkte echter met de hand, voelend, wat van hem gedacht werd. „Ge verkeert misschien wel in de mening, dat ik buiten mijn zinnen ben, maar dat is niet juist. Ik weet zeer goed, wat ik zeg. Het is, helaas! de volle waarheid. Die arme vrouw, die in het bos gevonden werd, was inderdaad mijn vrouw". In sombere woorden verhaalde hij van zijn geheim hu welijk in zijn jeugd. Dat geheimhouden was het begin van zijn zonde. „Tot heden heb ik daaronder geleden en lijdt er nog onder. Zij verliet mij en trok met iemand naar Ca nada". Hij vertelde vervolgens, dat hij met freule Alice was ge trouwd, omdat hjj niet beter wist „dat is de eerlijke, volle waarheid" of zijn vrouw was dood, verongelukt in Canada. Dat had hij in een brief van hem, met wie zij vertrokken was, gelezen en dat ongeluk had ook in de couranten gestaan. „Achteraf, dat weet ik nu, is mij ge bleken, dat men het zogenaamde doodsbericht met opzet had verspreid". Hij ging door en zeide, dat hij niet beter wist, of hij was een volkomen vrij man. Tegen zijn huwelijk met freule Glenby was niets in te brengen. Maar nu was dit mijn zonde: ik vertelde haar niets van het verleden, bang, dat ik haar liefde zou verliezen, 'k Heb het meermalen willen doen, maar durfde niet. En hoe langer het duurde, hoe moeilijker het werd. (Wordt vervolgd.) GOES, 8 Februari Vorige week maakten wij er melding van dit naar aanleiding van een op een ver gadering gedane mededeling dat overeenstemming was bereikt om be zitters van het Mulo-diploma in de toekomst vrij te stellen van het mid denstandsexamen. Van bevoegde zijde wijst men er ons op, dat deze mede deling voorbarig is en aanleiding geeft tot misverstanden. Er is nl. geen overeenstemming be reikt over het Mulo-examen, maar over het programma voor het vak han delskennis in algemene zin. Bovendien zijn de voorwaarden vastgelegd waar aan een examen in dit vak moet vol doen om de bezitter van een Mulo-di ploma recht te geven op vrijstelling van het middenstandsexamen. Wat het zakelijke gedeelte betreft, is men dus tot een zeker accoord geko men. Het laatste woord in dezen moet nog worden gesproken, en wel door de ministeries van Economische Zaken en van Onderwijs, waarbij deze zaak nu aanhangig is. Een mededeling als zou den binnenkort jongens en meisjes met een Mulo-diploma „tevens vol doen aan de eisen voor de Vestigings wet Kleinbedrijf", is daarom niet al leen voorbarig en verwarring stich tend, maar komt bovendien wel op een zeer ongelegen moment. Hongersnood in Tibet CALCUTTA, 6 Febr. De hongers nood, die in verscheidene Tibetaanse provincies heerst, heeft dit jaar een donkere schaduw geworpen op de feestelijkheden, welke gewoonlijk het nieuwe jaar inluiden, zo wordt te Cal cutta vernomen. Het begin van het nieuwe jaar zou Donderdag zijn gevierd. De schaarste bracht met zich mede, dat de lampen, welke met boter worden gevoed, on aangestoken bleven en de plechtige offers achterwege bleven. WASHINGTON, 8 Febr. De voorzitter van de Amerikaanse republikeinse partij, Leonard Hall, heeft in een televisie-uit zending verklaard, dat senator McCarthy de steun van de gehele partij „zal en moet" krijgen, in overeenstemming met zijn verkiezing in Wisconsin. Hall voegde hieraan tóe, dat de senator veel als spre ker wordt gevraagd. Op de vraag, of het nationale comité der partij de aanvallen van McCarthy op de democraten als „de party van het ver raad" steunt, antwoordde de partijvoor zitter, dat de partij indirect iedere repu blikeinse spreker steunt door zijn on kosten te betalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4