de loupe DEZE WERELD van Ö0.G tot ö&q BINNENKORT ADVIES DER DELTACOMMISSIE Oud-minister Bijleveld overleden Conferentie Oecumenische Jeugdraad in Amersfoort HRflflEfl De verhoging van de kapperstarieven Molotof KANSLOOS v Partijen jubileren EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN Brand bij Bruynzeel te Zaandam De organisatie „De Here heeft alles in Zijn hand, ook al mislukt het in Berlijn" De „Johan Maurits van Nassau" terug uit Korea V*GX*0* groeit gestadig, maar onder taaie strijd Onmisbaar schooltype, dat ergerlijk onbekend en dwaselijk onbemind is tot 101.070 Dameshanden £le Radio- Dinsdag 9 Februari 1954 ZELL. --H DAGBLAD pagina 3 Onder Met een massale betoging in de Ahoyhai te Rotterdam hoopt de anti- revolutionnaire partij over enkele we ken haar 75-jarig bestaan te gaan vie ren. En als wij goed zijn ingelicht, dan maakt ook de Christelijk Historische Unie zich op voor een feestelijk her denken: de viering van het veertigja rig bestaan. Aan beide partijen zal door de leden een cadeau worden aangeboden: in beide gevallen een som gelds, die be doeld is ter versterking van het par tij-apparaat. Over deze jubilea zal ieder zich ver heugen, die zich op het standpunt stelt, dat ook op het politieke terrein chris telijke organisatie geboden is. Met blijdschap kunnen wij constateren dat er in die lange periode achter ons steeds mannen zijn geweest, die ons volk hebben voorgehouden, dat de Bij bel en de Bijbel alleen richtsnoer be hoort te zijn voor het politieke hande len. De anti-revolutionnaire partij (en dus ook de christelijk historische rich ting) is de oudste in den lande, maar de glans van het beginsel, waaruit mannen als Groen, Kuyper, Talma en Colijn hun kracht hebben geput is nog niet verdonkerd. Ook voor deze tijd, deze nieuwe periode na twee wereld oorlogen, hebben die beginselen nog de hoogste waarde. Daarnaast echter zal het ook ieder verheugen, dat men deze jubilea wil Regering antwoordt Eerste Kamer Streven naar evenwicht in de conjunctuurpolitiek 's-GRAVENHAGE, 8 Februari. Het advies van de Delta commissie ten aanzien van de in beginsel te treffen voorzieningen om een ramp als op 1 Februari 1953 is geschied, te voorkomen, wordt in het eerste kwartaal van 1954 verwacht. Voorts ligt het geenszins in de bedoeling met publicatie en ook uitvoering van partiële plannen, te wachten totdat over het geheel der voorzieningen een beslissing is genomen. Dit heeft de regering meegedeeld aan de Eerste Kamer in antwoord op vragen, die bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting 1954 zijn gesteld door het Kamerlid, de heer H. D. Louwes. Van primair belang noemt de rege ring het, hoe wij reageren op de ge beurtenissen van 1 Februari. Moet ons systeem van waterstaatsorganisatie in wezen of in details worden herzien? Welke maatregelen denken wij te ne men en wanneer? Zoals bekend heeft de regering voor de beantwoording van deze vragen commissies ingesteld. Conjunctuur. Wat de huidige conjunctuur be treft, beseft de regering, dat de on veranderde handhaving van het te genwoordige zeer hoge peil van de bedrijvigheid door geen enkele con junctuurpolitiek kan worden gega randeerd. Beperkte schommelingen om een evenwichtsniveau op welke laatste de conjunctuurpolitiek zich richt, kunnen niet worden uitgesloten. Uit gaande van de huidige ongewoon gunstige situatie kan een zekere te ruggang optreden, die niet aanstonds als een depressie behoeft te worden bestempeld. Dit neemt niet weg, dat de regering voortdurend waakzaam is ten aanzien aangrijpen ter versterking van het I Van de ontwikkeling van de nationale partij-apparaat. Want juist de ouder- I en internationale conjunctuur, terwijl dom dezer partijen maakt het gevaar ZM bet tevens geboden acht, reeds plannen te maken om indien dit on verhoopt nodig mocht zijn, een con juncturele teruggang met tegenmaat regelen te bestrijden. Scheepswerven. De regering merkt op, dat over enige onderzoek heeft de indruk gevestigd, dat de schrijver van het artikel in hoofdzaak door combinatie van beken de gegevens en algemene verwachtin gen tot de samenstelling van zijn arti kel is gekomen, al heeft hij ook in ge sprekken met ambtenaren waarschijn lijk enkele gegevens verkregen. Over een ontwerp-millioenennota heeft de betreffende journalist niet beschikt. Belastingen, Aan het slot van de nota wordt ge zegd, dat de belastingopbrengst voort vloeiend uit de loonsverhoging van 5 procent een stijging zal vertonen van 150 millioen. De verwachting wordt uitgesproken, dat met de loonsverho gingen aan salarissen e.d. door het Rijk een even groot bedrag zal worden uitbetaald, zodat de meerdere inkom sten de meerdere uitgaven zullen dek ken. Britse troepen in Kenia hebben Zon dag 30 kilometer ten Zuiden van Njeri bij een gevecht met verzetslieden 17 Mau Mau leden, o.w. een brigade-gene raal gedood. niet denkbeeldig, dat dit apparaat niet meer geheel toereikend is. Dat het min I of meer tekort schiet in die twee ta-1 ken, die tegelijk de kracht en de waar de van een partij uitmaken: de meningsvorming en de meningsver- I jaren een minder sterke bezetting van I breiding. Want vóór de flonkering der de scheepswerven verwacht kan wor- oude beginselen is steeds en steeds den- Gezien de betrekkelijk hoge ge- maar weer studie nodig. Studie van middelde leeftijd van de wereldtonna- ge en indien kan worden aangenomen, de problemen van deze tijd en studie dat de wereldhandel niet aanmerkelijk van de beginselen om daarin het ant- zal teruglopen, dan is het niet onmoge- - woord te zoeken op de duizend-en-één lijk, dat voorlopig op vrij ruime schaal Ingezonden Mededeling (adv.) lijkt een onbereikbaar Ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker's Klooster balsem betekent onmiddellijke verzach ting van Jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het Ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en ts een uitstekend wrijfmlddel bij rheumatlek, spit, spier-en lendenpijnen. DEN HAAG, 6 Febr. In zijn woning te Amsterdam is in de afgelopen nacht na een korte ziekte plotseling overleden mr H. Bijleveld, oud-minister van Marine en oud-voorzitter van het Bestuur der Rijks verzekeringsbank. Mr Hendrik Bijleveld werd 31 Juli 1885 te Amsterdam geboren als zoon van de toenmalige directeur der Gereformeerde Kweekschool voor onderwijzers de heer H. Bijleveld. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit t» Amsterdam en promoveerde in 1908 al daar op een proefschrift over coöperatie en socialisme. Daarna associeerde hij zich met mr S. de Vries Czn, die later minis ter van Financiën werd. Mr Bijleveld was vice-voorzitter van de bond van anti- revolutionnaire kiesverenigingen te Am sterdam, later voorzitter van „Nederland en Oranje" aldaar en lid van het cen traal comité van A.R. kiesverenigingen in Nederland. In April 1919 werd hij benoemd tot mi nister van Marine als opvolger van de heer Naodin ten Cate, die nog slechts korte tijd het ministerschap had bekleed. Ook mr Bijleveld trad vrij spoedig weer af, n.l. op 5 Januari 1920, en wel als ge volg van de verwerping van de marine begroting door de Tweede Kamer. In 1925 aanvaardde hij het lidmaat schap van de Tweede Kamer, waarin hij gedurende vier jaren zitting heeft gehad. In 1929 werd hij benoemd tot lid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank en in 1933 tot lid van de economische raad. ZAANDAM, 6 Febr. Om kwart over twaalf vanmiddag ontdekte personeel van de Bruynzeelfabrieken te Zaandam, dat brand was ontstaan in het kantoor, dat boven de vloerenfabriek is gebouwd. De brand woedde in de nabijheid van lucht kokers, waardoor hetelucht voor ver warming wordt aangevoerd. In een oog wenk stond het grote kantoorgebouw dicht onder de rook, zodat men hals over kop het kantoor moest verlaten. Steek vlammen schoten uit de vloeren omhoog, waartegen de gealarmeerde bedrijfsbrand weer weinig kon uitrichten door de enor me rookontwikkeling. De hulp van de vrijwillige gemeentelijke brandweer werd ingeroepen, die met groot materiaal ver scheen. Met behulp van zuurstofmaskers kon men het kantoor binnendringen en de vloer opbreken. Een enorme watermassa werd naar binnengespoten. Omstréeks twee uur was men de brand meester. De schade kon niet worden vastgesteld, doch zal enkele tienduizenden guldens belopen. De oorzaak van de brand is niet bekend. vragen van onze moderne samenle-1 yirvfngin® Y^..o^df,„!"..,!eJr0uderde ving. En als men die antwoorden meent gevonden te hebben, dan is het plicht het Nederlandse volk daarvan te doordringen, opdat dit volk er rfj- schepen zal blijven plaatsvinden Woningbouw. Over de woningbouw kan de rege-1 ring meedelen, dat thans een zo groot aantal woningen in aanbouw is, dat I kiger in dit aardse leven. ker door zal worden. Rijker in geeste- reeds spanningen ten aanzien van het ljjk opzicht en zo God het wil geluk- verkrijgen van de nodige arbeiders op treden. Geen indiscretie. Het kabinet heeft thans ook mede delingen gedaan over de voortijdige publicatie van de begrotingscijfers in een landelijk dagblad. Gezegd wordt, dat het ingestelde nader ambtelijk on derzoek de overtuiging heeft gegeven, dat van bewuste indiscretie van amb tenaren geen sprake is geweest. Het Met deze jubilea voor ogen menen wij dat het zin heeft zich in enkele artikelen te bezinnen op de organisa tievorm, waaraan een partij vandaag de dag moet voldoen, wil zij inderdaad niet slechts haar plaats kunnen behou den maar daarnaast en daarboven ook I ^V^erkloZCncilfer StC0 zegenrijk werk kunnen verrichten. Want daar gaat het toch om: de par tijen zijn er niet ter wille van de or ganisatie de organisatie moet er zijn AMERSFOORT, 7 Februari Ruim tweehonderd jongeren hebben Zater dag en Zondag deelgenomen aan de Februari-conferentie van de Oecume nische Jeugdraad in de Bergkerk te Amersfoort. Onder hen waren vertegen woordigers van de Remonstrantse Broederschap, Hervormde Kerk, Leger des Heils en Oud-Katholieken. Ook Gereformeerde jongeren, hoewel niet aan gesloten bij de Oecumenische Jeugdraad, waren aanwezig. De besprekingen van de conferentie waren gericht op hetgeen besproken zal worden in de tweede Assemblee van de Wereldraad van 161 kerken, die in Augustus a.s. voor de tweede maal bijeen zal komen, ditmaal te Evanston in de Verenigde Staten van Amerika. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau", dat op 21 November 1952 uit Den Helder naar Korea vertrok, is Zaterdag in ons land teruggekeerd. In verband met de weersomstandigheden voer de oorlogsbodem niet de haven van Nieuwdiep binnen, doch zette koers naar IJmuiden, waar hij des mid dags, gesleept door een sleepboot, binnenvoer. De „Johan Maurits van Nassau" vaart de grote sluis van IJmuiden binnen. Weifelende houding der regering gelaakt (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 8 Februari Het Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs in ons land groeit gestadig. Telde het Prot. Christelijk V.G.L.O. in 1918 nog slechts 518 leerlingen, thans zijn er ruim 2500. Ook het aantal zelfstandige scholen neemt toe en thans zijn er weer 12 in oprichting. De vooruitgang in metho diek en didactiek en het groeiend enthousiasme der leerkrachten hield ge lijke tred met een toenemende waardering bij de ouders voor dit school type. Aldus sprak de heer M. Vlasblom Zaterdag te Utrecht in zijn openings rede op de jaarvergadering van de V.G.L.O.-groep uit de Vereniging van Chr. Onderwijzers. Verscheidene onderwjjsautoriteiten, enkele honderden leden en een aantal gasten uit de V.G.L.O.-groep van de Unie van Chr. Onder wijzers woonden deze vergadering bij. Zondag sprak ds B. T. Molander uit Genève, secretaris van het Jeugdde- partement van de Wereldraad. Hij betoogde, dat de taak van de Wereld raad in hoofdzaak gericht moet zijn op Azië en Afrika omdat men meent s-GRAVENHAGE. 8 Febr, ter ere Gods en onder Zijn zegen tot I ^et aanta' werkloze mannen nam I dat daar de beslissingen van de we- heil van ons volk. Juist de christelijke !n, de ,looP vaa Januari voorname- Geldpolitiek zullen vallen. Aan zen- j. I Iff Ir a]q aevola van het winter^ I is in deze gebieden veel te wei- party en dienen dit te beseffen en juist qi f t ini nig gedaan, b.v. in Afrika is er maar zij zullen daarom moeten streven naar 0 één zendingsgenootschap voor jeugd- een dusdanige organisatievorm dat aantal personen, werkzaam op zaken. In Azië wreekt zich naar het men steeds meer mensen tot zich trekt. door de RiJksdienst voor de uitvoe- inzicht van ds Molander deze gang Dat men steeds meer menser, deer rin9 van werken gesubsidieerde ob- van zaken al. Men zal daar met alle uat men steeds meer mensen door- r,™ middelen voor de zending een practi- dringt van de rijkdom die in Gods fef ^teeg van 20.403 tot 22.502. n voor pracu- "et direct beschikbaar aanbod ternatief tegen het communisme. Er nam derhalve toe van 11.632 tot Woord verborgen ligt, ook voor het gewone leven, Aan die werfkracht van onze chris- telijke partijen hapert tegenwoordig ?n 's hieronder niet begrepen iets. Geen van deze partijen staat meer midden onder het volk, zoals dat in vroeger dagen wel het geval is ge weest. Groen van Prinsterer en Kuy per zagen dat zjj slechts konden win- zal een antwoord moeten komen op 123.572. Het aantal z.g. vorstwerk- de vraag welke bijdragen de jongeren kunnen leveren om werkelijk een keuze te kunnen doen. Mej. ds Ruys, predikante te Oost- Berlijn, belichtte de spanningen die in Berlijn leven en hoe zich daar de Behalve door het winterweer vermin derde de werkgelegenheid enigermate ten gevolgde van het aflopen van de werk zaamheden aan het dijkherstel. In de meeste bedrijfstakken evenwel handhaaf de de werkgelegenheid zich op een be- Kerk geconcentreerd heeft op de con ferentie van de Grote Vier. De Kerk hoorlijk peil, hetgeen blijkt uit het feit, is doende het gewortelue defaitisme nen door een bewerken van de volks- dat de werkloosheidsstijging in de sei- tegen te gaan van hen die zeggen „het geest, door de eenvoudige christen te zoengevoelige bedrijven gering was. Vergelijken we de cijfers met een jaar I wordt toch weer niets". Het antwoord daarop is, dat de Heer alles in Zijn hand heeft ook als menselijkerwijs gesproken de be sprekingen in Berlijn mochten mis lukken. Mej. Ruys gaf als haar me ning te kennen, dat zij die uit Oost- Duitsland vluchten niet altijd de besten zijn. Opvallend is althans, dat zij, die geworteld leven in de chris telijke sfeer, niet aan vluchten den ken. Rev. Bill Perkins gaf een kijk op de betekenis van de Wereldwerkkam pen. Er zijn op het ogenblik 29 werk kampen in 21 landen. Ook in Oude Tonge en op Schouwen is in dit op zicht belangrijk werk gedaan. Ook voor dit onderdeel van het werk is de aan dacht sterk gericht op het Midden Oosten. In Nederland werken momen teel dertig Christelijke Jeugdgroepen in oecumenisch verband. De jongeren beseffen, dat zij niet langs el.iaar heen moeten leven, omdat zij een gemeen schappelijke taak hebben. Het werk in de steden groeit geleidelijk. Kon de voorzitter dus met emg enthousiasme spreken over de ont wikkeling bij deze tak van onder wijs, hij begon met mee te delen dat dit alles slechts onder taaie strijd kon worden bereikt. Veel te genwerkende krachten proberen de groei te belemmeren. Door de wei felende houding van de regering staat het bestaan van de V.G.L.O. school nog steeds op losse schroeven, De hierdoor geschapen bestaanson- zekerheid en de nog onopgeloste salariskwesties maken het dubbel moeilijk bevoegd personeel aan te trekken. CONCURRENTIE. Dan is daar de concurrentie van het nijverheids- en het lager land- en tuin bouwonderwijs. Ambachtsscholen, landbouwscholen e.d. vormen hier en daar zgn. „voorbereidende klassen" om de leerlingen direct van de lagere school op te vangen. Zo betwist men elkaar vaak op minderwaardige ma nier de leerlingen. De regering wil hier de kool en de geit sparen, maar m.i. is voor beide vormen geen plaats, aldus spr. De V.G.L.O.-school behoort de schakelschool te zijn tussen de la gere school en het voortgezette onder wijs. Dan is er ook een goed geoutil leerd tehuis voor de kinderen, die hier eind-onderwijs genieten en is het pro bleem der „restklassen" van de baan De heer Vlasblom betreurde het zeer, dat verschillende schoolhoofden hun medewerking weigeren aan een V.G.L.O.-school en liever aan de „ei gen" school een kleine vervolgklas toevoegen. In deze kring wordt zelfs spottend opgemerkt, dat V.G.L.O. be tekent: voor goede leerlingen onge schikt. Zo worden ook de ouders kop schuw gemaakt. De heer D. P. Bothof, directeur van de „Grote", verklaarde dat de voor bereidende klassen slechts ontstaan, omdat er een vacuum bestaat tussen lager en vervolgonderwijs. Als de V.G.L.O.-school enthousiaste onder wijzers heeft en haar bestaansrecht bewijst, zullen deze klassen vanzelf verdwijnen, zoals ook de voorbereiden de klas van de Kweekschool al lang ter ziele is. 1953 140.534 werklozen waren, d.i. bijna 40.000 meer dan thans. Wat Zeeland betreft kan worden ge meld, dat het aantal werklozen opliep I van 1909 eind December tot 2358 eind Januari. Eind Januari van het vorig jaar telde men in Zeeland 3236 werk- lozen. doordringen van de hoofdzaak van po- geleden, dan zien we, dat er eind Januari litiek actie. Diezelfde noodzaak is er vandaag nog misschien nog meer dan toen. Maar men voelt die nood zaak nauwelijks meer en zeer velen halen voor dat „politieke gedoe" hun schouders op. Wie zich vroeger afzij dig hield was een slappeling wie nu werkt in de politiek is een streber- voor-wie-je-moet-oppassen! Er is een verandering van gevoelens, van waar dering men kan dat betreuren, maar het zou dwaas zijn daarvoor de ogen te sluiten! Het is duidelijk, dat deze gesteldheid de politieke partij niet onberoerd kan TWEE lijnse /llfltO/j duurd weken heeft de Ber- conferentie thans ge en men kan nu wel zeggen, dat de kaarten, vooral wat Federatie legt verantwoording de bedoelingen der Russen betreft, af open op tafel liggen. Wanneer men de beide eerste punten van de leruera san AMSTERDAM, 6 Febr. Voor de laatste j j. f 1." laten en dat men er naar zal moeten verhoging van de kapperstarieven (die I asenad' ale nu zlJn "aI9ewerKC streven door een reorganisatie van het ^ifvi^Ffd^tte^ Wexknel T* ïf'rvu'l 9°ed partij-apparaat deze verandering van mersorganisaties in het Kappersbedrijf I 9e jIa bekijkt, kan worden afge- waardering op te vangen. Want noch I erdge motiveringen gegeven. 1 j"d, ln welke richting de oowjet- Er zijn verscheidene factoren van m- Unie wil met haar nolitiek In Azië de meningsvorming, noch de memngs- vloed geweest op de verhoging der tarie- V beïnvloeding kunnen naar behoren tot I ven. Niet alleen de loonronden en de I willen zij hun invloed wel aan- hun recht komen als de belanestellins kui'burei<lins van, de P°st sociale las,ten wenden om een grotere stabiliteit te nun reent Komen, ais ae neiangstemng nebben een stelselmatige kleine verho- „c r, van de „gewone man" er niet meer is. ging tot gevolg gehad. Ook aan de in- bereiken (Molotof heeft tiidault In volgende artikelen willen wii "chting van de zaken worden hogere wat Indo-China betreft, dit zachtjes t volgende artikelen willen wij I ei£en gesteld De materialen zijn in prjjs I - aefluisterrD maar dan trachten te analyseren, waaraan die I gestegen. Het aantal onproductieve uren I tanende belangstelling te wijten is en of de zogenaamde „leegloop" in het kap- moet daar tegenover staan een er- welke oreanisatinvm-m persvak is in verhouding tot andere am- kenning van het communistische weike organisatievorm nodig is om zo baeh'en zeer groot, tenminste 20 pet, °P j f mogelijk dit euvel te overwinnen en het platteland zelfs 35 pet. Een kappers- 'na- indien dit niet moselük ,m, bediende is gedurende het aantal uren bn wat Duitsland betreft is dui- maien air niet mogelijk zou blijken, dat hij mag werken niet steeds bezig. ge]iik dat de Russen een hereni- 1 Daarom betékent een loonsverhoging van ,1JK' Üe. sen..e.en ner®m' 5 pet bij de kappers zeker een verhoging I zoals de Westelijken willen, van 7 tot 8 pet op het uurloon, volgens helemaal niet qewenst achten. Zij de heer Huis. Sedert 1 Januari moet de .11 ,r i 1f- patroon ook vereveningsheff'ng betalen Jv 'iever cen onstabiliteit over fooien, die werknemers ontvangen. in West-Europa handhaven en de Wat de fooien betreft, werknemers en I W/pcfdiilct» in economi— werkgevers willen daar zeer gaarne al. weste"JKe landen m de economi- Afschaffing zou evenwel prijsverhoging sche opbouw bemoeilijken, omdat tengevolge hebben. Men streeft ernaar Me defensie tegen de Russische drei- TP KOtYlon +A-f nnn Linrlnndn i'nnr.1 inrf rlnnr I - - I Udl 11JJ 111CL& VV C1QCII luctr ovts-uo VC/.15. toch het noodzakelijke contact tussen Daarom betekent een loonsverhoging van leiding en volk in stand te houden, Ingezonden Mededeling (adv.) vragen te komen tot een bindende regeling door i j de regering voor minimumprijzen. Dit 19in9 9 flinker moet worden aan zat tengevolge hebben dat miniinurceisfn I gepakt, gesteld kunnen worden op grond vail het gebruikte materiaal en de indenting van winkels. kunnen bereiken, dat er een wig kon I verkeerd uitgepakt. Hebben we Bi worden gedreven in de eensgezinde dault, die toch niet direct tot de en- houding der drie Westelijke ministers, thousiaste voorstanders wordt gere- Wat Azië betreft had hij het spe- kend van het Europese leger met SELECTEEKKLAS. De heer P. van Duyvendijk, voor zitter van de Commissie van Uitvoering van het Chr. Paedagogisch Studiecen trum, beantwoordde de vraag, of het eerste leerjaar van een V.G.L.O.-schooi ais selecteer- en determineerklas kan worden gezien met nadruk bevestigend. Deze deskundige noemde de V.G.L.O.- school een onmisbaar, doch ergerlijk on bekend en dwaseljjk miskend school type. Alleen bjj een „schoolvrede" is een efficiënte uitbouw van het Neder landse onderwijs mogelijk; de belangen tegenstelling tussen de verschillende typen voortgezet onderwijs is z.i. slechts schijn, ontstaan door traditie, vooroor deel en misverstand. De V.G.L.O.-school is de aangewe zen 2-klassige schakelschool tussen da lagere school en het voortgezette on derwijs. De leerstof van de lagera school behoeft een productieve herha ling die hier gegeven kan worden, terwijl het V.G.L.O. tevens alle aan dacht kan besteden aan de totale op voeding, waarbij ook de handvaardig heid behoort. Tevens maakt inlassing van dit schooltype de hoognodige ver schuiving van de definitieve school- et* beroepskeuze tot een later tijdstip mo gelijk. In verhand met de selecterende taak der school moeten de leerkrach ten bekend zijn met de kwesties van school- en beroepskeuze en behoort dit onderwerp op de applicatie-cursussen onderwezen te worden. De Italiaanse componist Vittorio Gnecchi Ruscone is te Milaan op 79- jarige leeftijd overleden. Hij heeft on der meer een „Salzburger Messe", „Heldendicht" en „danses Champetres voor orkest gecomponeerd. faienqt oni ciaal op Engeland en Frankrijk ge munt, want Engeland heeft immers de regering van Mao Tse Tung erkent en Frankrijk zou er veel voor over heb- ben, als de strijd in Indo-China, die eindeloos dreigt te worden, toch tot een goed einde kwam. Maar wat Molotof ook deed, hij heeft de eensgezindheid niet kunnen verbreken. Molotof heeft een flinke politieke blunder gemaakt, toen hy meende te Toen ging het er om in de kwestie Duitsland en de Europese veiligheid aan de positie van Frankrijk te tornen. Molotof weet drommels goed, dat de Fransen altijd nog maar matig enthou siast zijn over het Europese leger. Vooral als het gaat om de herbewape ning van Duitsland, zijn de Fransen kops 'huw en Molotof dacht dit te kun nen uitbuiten. Ook dat is helemaal. Duitsland als gelijke partner, niet een vurige verdediging van dé Europese Defensiegemeenschap zien houden in de Berlijnse conferentiezaal. Zo zelfs, dat men er in Parijs vreemd van heeft opgekeken en de tegenstanders van de Franse regering er wel weer munt uit zullen slaan. Geen overeenstemming over Azia tische problemen, geen hereniging van Duitsland. Geen succes in Berlijn, on danks alle gemoedelijke cocktailpar- tijtjes. Maar toch kon Molotof wel eens één factor vergeten hebben: De bevol king van Oost-Duitsland hunkert naar hereniging en daarmee naar het af schudden van het communistische re giem. Wanneer en de tekenen wij zen in die richting de Russen niet oppassen, krijgen we binnenkort een herhaling van de Oostduitse opstand van 17 Juni. Indien dit gebeurt zou dit alles een dikke streep zetten on der de woorden van Dulles, Eden en Bidault, die hebben betoogd, dat er een allesbehalve democratisch regiem in Oost-Duitsland is gevestigd. Voor lopig dient nog te worden afgewacht, maar in Oost-Duitsland klinkt onder gronds gerommel, terwijl Molotof in Berlijn nog praat. Of dit alles alsnog tot een koerswijziging in de Russische houding aanleiding kan zijn? We ho pen het, maar kunnen het moeilijk ge loven. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.309.35 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accor- deonmuz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en Hawaiian muz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Radio Philh. Sext. 17.15 Gram. 17.30 Instr. kwint. 17.50 Regeringsuitz.: Dr J. Hulsker: „Neder landse kunstmanifestaties in het buiten land". 18.00 Nws en comm. 18.20 „Het vol le pond", caus. 18.35 Dansmuz. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 „De Katholieken en het Socialisme", toespr. 19.20 VARA-Varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. overz. 20.15 Mari nierskapel. 20.50 „Bjerg Eivind en zijn vrouw", hoorsp. 22.05 Cabaret. 22.40 „Kos mische stralen", caus. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws in Esperanto. 23.20 Or gelspel. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een Woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 „Het Mannetje", hoorsp. 12.07 Pianotrio. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline ens. 13.50 Gram. 15.00 Gamba en clavecimbel. 15.40 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.00 Mil. rep. 18.15 Cello en orgel. 18.30 Spec trum voor het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. ork. en soliste. 21.25 „Een oud land in een nieuw gewaad", caus, 21.45 Salon- ork. 22.10 „Hervormd-Gereformeerd", stu- diogesprek. 22.25 Gram. 22.30 Negro-spi- rituals. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Voordr. en muz. 23.35—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.10 Beiaardspel. 12.15 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gevar. muz. 12.50 Koer sen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Symph. ork. en solist. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Voordr. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Zang en piano. 18.25 Pianorecital. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Koor en piano. 20.00 „The Mikado", operette. 20.55 Gram. 21.10 ,,The Mikado" (verv.). 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3