ZEEUWSCH DAGBLAD !kv^s.-3 ACCOORD MET DE WEST IN KLEINE COMMISSIE Strikt geheime zitting van Grote Yier ver Minister Kernkamp: in internationaal niet zuiver Statuut is opzicht Vietminh-rebellen naderen hooidstad van Laos „Ontduiking van de wet" De rampschaJl: in de Landbouw Scclba vormt Italiaans Kabinet Proclamatie van Koning Sisavang Vong Commissie domeingronden is eenzijdig Militaire hulp bij stormvloed Toch muziek Oostenrijk komt voor Zaterdag aan de orde PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na 8 /aar onderhandelen k SNIPPER i NIEUWS1 Sleutel van Thailand en Birma Monnet had succes in Berlijn Conferentie over ontwapening Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 8435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes 9e JAARGANG, No. 2703 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Directeur: JACQ DE SMIT R. Zuidema, Goes. zal, tot grote spijt van alle schaatsenthousiasten, de dooi zich verder in Zeeland voortzet ten. De veerdiensten tussen de eilanden kunnen langzaam weer op dreef komen, de kolenvoor- raad zal niet meer zo ontstellend snel slinken en de loodgieters o, die narigheid met de water leiding ook krijgen handen vol werk. PARAMARIBO, 8 Februari. In de vergadering van de kleine commissie, die werd gehouden om de ronde tafelconferentie tussen Ne derland, Suriname en de Nederlandse Antillen voor te bereiden, is al gehele overeenstemming bereikt over de nieuwe redactie van een ont werpstatuut voor het Koninkrijk. Elk der delegaties is bereid het ge troffen accoord in eigen land te verdedigen. Het resultaat zal zo spoedig mogelijk worden voorgelegd aan de voltallige delegaties van de Ronde Tafelconferentie. De delegaties houden er zich van overtuigd, dat de nog te verrichten arbeid met voortvarendheid ter hand zal worden ge nomen, aldus deelt de kleine commissie in een communiqué mee. dat nu 8 jaar gewerkt is om het ac coord te bereiken. In de kringen van delegaties heerst dan ook grote voldoening. De grote geheimzinnigheid, die bij de besprekingen is betracht, mag dan ook wel gezien worden als voorzich tigheid om te voorkomen, dat niet- rijpe publicaties een hindernis zou den kunnen vormen om tot overeen stemming te geraken. Vanmorgen heeft mr Klaasesz, de gouverneur van Suriname in een plechtige bijeenkomst de vergadering gesloten. Omtrent de inhoud van het nieuwe statuut is alleen gezegd, dat gestreefd is naar en naar gehoopt is ook be reikt een ontwerp, dat zodanig is samengesteld, dat er geen belemme ring meer behoeft te worden gevoeld in de gewenste ontwikkeling van een onderlinge verhouding der drie delen van het Koninkrijk en tevens, dat een samenwerking in de geest van ver trouwen mogelijk is. De grondslag van het bereikte ac coord is het werkstuk van 13 Mei '52 en de brief van de Nederlandse re gering van 26 Juni 1953. De voltallige Antilliaanse en Suri naamse delegaties zullen reeds deze week samenkomen. Minister Kern kamp zal uiterlijk binnen veertien dagen terugkeren naar Nederland om rapport uit te brengen. Minister Kernkamp heeft gezegd, dat bij het tot stand komen van het statuut uitgegaan is van de gedachte van een belangeneenheid. Dit neemt, aldus de minister niet weg, dat men nu ook zuiver staat in internationaal opzicht. Het bereiken van het accoord in de kleine commissie acht men zonder twijfel een belangrijk ogenblik in de geschiedenis van het Koninkrijk. Het eerste overleg had in 1946 plaats, zo- NORMEN SPOEDIG BEKEND DEN HAAG, 8 Februari. Ver wacht kan worden, dat de normen voor de vergoeding voor rampschade In de landbouw in de loop van Februa ri bekend zullen zijn. Dit zal reeds om streeks 15 Februari het geval kunnen zijn. De beslissing over de normen wordt door de minister van Financiën in overleg met andere betrokken minis ters genomen. Tussen de Rijksdienst voor Landbouwherstel en de Stichting voor de Landbouw vond overleg over de normen plaats. Men kwam niet rieeds tot een eensluidend oordeel. ONTPLOFFING TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 8 Februari. Aan boord van de Noorse tankboot „Sa- laas", die bü de N.D.S.M te Amsterdam voor de kade ligt, heeft zich vanmid dag omstreeks één uur een ontploffing voorgedaan, waarbij vijf arbeiders, al len Amsterdammers, gewond werden. Zij werden met brandwonden aan hals en gelaat door de G.G.D. naar het Bin nengasthuis vervoerd. ONRUST IN BEIROET BEIROET, 8 Febr. Zondagavond zijn in Beiroet 10 personen gearres teerd, die verdacht worden van het be ramen van sabotage. De Libanese vei ligheidsmacht heeft de wacht bij am bassades en legaties in Beiroet ver sterkt. De politie heeft opdracht op „verdachte personen" te vuren die haar naderen. ROME, 8 Februari. De voormalige Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Mario Scelba heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw Kabi net aanvaard. Scelba is vijf jaar minister van Bin nenlandse Zaken geweest, in de rege- ring-De Gasperi, die de vorige zomer na de algemene verkiezingen aftrad. Hij staat bekend als een krachtige tegenstander van de communisten en neo-fascisten. De christendemocratische partij had Scelba als tweede man aangewezen om de leiding te nemen van een vierpar- tijencoalitie. De Gasperi, die de eerst aangewezene was voor het premier schap, zou te kennen gegeven hebben, dat hij een opdracht tot het vormen van een nieuwe regering op het ogen blik zou weigeren. Scelba zal nu trachten een Kabinet te vormen, bestaande uit christen-de mocraten, liberalen, republikeinen en sociaal-democraten. Een dergelijke combinatie zou kunnen rekenen op een kleine meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. De meerderheid in de Senaat zou echter veel kleiner zijn. De vier partijen, wier verbond na de verkiezingen van vorige zomer uiteen viel, hebben zich reeds verenigd op een gemeenschappelijk regeringspro- gram. r Door het springen van een waterlei dingbuis in het gebouw van „Le Mou lin Rouge" te Parijs is zoveel schade aangericht, dat, naar een deskundige verwachtte, het herstel twee maanden zal duren. India zal 20.000.000 rupees besteden voor de bouw van 160 „rust huizen" voor oude en zwakke runde ren. De bouw van deze „rusthuizen" maakt deel uit van het vijf-jarenplan van de Indische regering. De bedoeling is gelovige Hindoes te behoeden voor de aanblik van runderen, die sterven van honger en verwaarlozing. In de woning van een alleen wonende 86- jarige vrouw te Detroit, mevrouw Car rie Wherritt, die zich in lompen kleed de, heeft de politie Zondag een bedrag van ruim een half millioen dollar ge vonden. De politie trof de vrouw zwaar mishandeld in haar huis aan. Men vermoedde, dat inbrekers haar te vergeefs hebben trachten te dwingen te vertellen, waar zij het geld verbor gen had. Een groep robben, die naar men aanneemt, door de koude de Rijn is opgezwommen, is bij Bonn waargenomen. Dertien personen zijn om het leven gekomen en 25 gewond bij een botsing tussen een personen- en een goederentrein te Ceciliano Dus- san in Bolivia. - Twee hefschroef- vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht zijn in Marokko op het Atlas gebergte geland, om vijf Marokkanen te redden, die het gevaar liepen aan bevriezing te sterven. Vijf Marokka nen zijn reeds overleden en vijf wor den vermist. Ambtenaren van de dienst voor vluchtelingen in West-Ber- lijn hebben medegedeeld, dat thans, nu de conferentie van vier in Berlijn ge houden wordt, de vluchtelingenstroom uit Oost-Berlijn vrijwel tot stilstand is gekomen. SAIGON, 8 Februari, Na een snelle opmars hebben vooruitge» schoven eenheden van de Vietminh-rebellen vandaag de buitenwijken van de hoofdstad Laos Laoeng Prabang bereikt. Aldus een officiële mededeling, die vandaag te Saigon werd gedaan. De hoofdmacht van de Vietminh bevindt zich op een afstand van ongeveer 80 km van de hoofdstad. De troepen van de Franse Unie hebben zich ongeveer op een afstand van 20 km van de stad gereorganiseerd. De aanvoer van versterkingen naar de stad geschiedt door de lucht. De voorbereidingen voor de verde diging van de stad, zo is verder mee gedeeld, zijn voltooid. Koning Sisavang Vong gaf giste ren een proclamatie uit, waarin wordt gezegd, dat hij in Loeang Prabang zal blijven en dat het Lao- tiaanse leger de stad tot het laatste zal verdedigen. De Kroonprins Savang heeft gezegd, dat de val van Laoeng Prabang de deur naar Thailand en Birma zal openen. In de hoofdstad worden maatregelen getroffen voor het opvangen van tien duizenden vluchtelingen. Vlotten wor den gebouwd om hen via de rivier de Emkong naar kampen te brengen. De gehele bevolking van de hoofd stad helpt mee bij het aanleggen van BERLIJN, 8 Februari. De presi dent van het Hoge Gezagsorgaan der Europese_ Kolen- en Staalgemeenschap Monnet, is tevreden over de resultaten der door hem met de minister Dulles en Eden gevoerde besprekingen. Mon net streeft naar financiële bijstand op lange termijn voor de zes landen van de E.K.S.G. tegen lage rente. Tevens gaat hij de aard na van de toekomstige economische betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten, nu de Amerikaanse buitenlandse hulp haar einde nadert. Tijdens zijn besprekingen met Eden heeft Monnet aangedrongen op nau were betrekkingen tussen Engeland en de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. de versterkingen. Tien Amerikaanse jachtbommen werpers van het type B-26 en nog 200 technici van de Amerikaanse luchtmacht zullen snel naar Indo- China gezonden worden om Frank rijk in de strijd tegen de Vietminh te steunen. Stappen van de Stichting voor de Landbouw Georganiseerde landbouw niet vertegenwoordigd DEN HAAG, 8 Februari. De mi nisters van Financiën, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Waterstaat hebben besloten een com missie in te stellen die tot taak heeft te onderzoeken of het wenselijk en verantwoord is, het uitgeven door de staat van nieuwe gronden dienstbaar te maken aan het verlichten van de moeilijkheden ten aanzien van het grondgebruik op het oude land. Dezer dagen is de samenstelling van de commissie bekend gemaakt. Hierin hebben zitting een vijftal leden van de Tweede en Eerste Kamer, die deskun dig zijn op het gebied van de land bouw, enkele andere niet ambtelijke deskundigen, alsmede vertegenwoordi gers van de betrokken ministeries. De commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw heeft er haar grote verwondering over uitgesproken, dat de georgani seerde landbouw niet in de gelegen heid is gesteld in deze voor de land bouw zo belangrijke commissie ver tegenwoordigd te worden. Zulks is in het verleden steeds het geval ge weest met andere staats- of rege ringscommissies, welke belangrijke vraagstukken op het gebied van de landbouw behandelen. Bovendien zijn de Zuidelijke provincies, welke bijzonder belang hebben bij deze vraagstukken, niet in de commissie vertegenwoordigd. Naar aanleiding hiervan heeft het dagelijks bestuur van de Stichting voor de landbouw besloten dit onder de aandacht van de minister van Fi nanciën te brengen. Troepen paraat bij B-telegram DEN HAAG, 8 Februari. De waar schuwingsdienst voor stormvloed ge organiseerd door de directie algemene dienst van de Rijkswaterstaat, strekt zich ook uit tot onderdelen van de Ko ninklijke Landmacht. Tot de adressen, waaraan in bepaalde omstandigheden per telegram kennis wordt gegeven van de hoogwaterstanden, behoren ook die van de garnizoens-commandanten te Bergen op Zoom, Breda, 's-Herto- genbosch en Utrecht. Telegram A, inhoudende het bericht van een mogelijke overschrijding van een bepaalde waterstand, betekent voor de betrokken commandanten al leen een kennisgeving en vereist van hen geen bijzondere maatregelen. Bij ontvangst van telegram B houdt de commandant de beschikbare troepen gereed en kan dus bijvoorbeeld con signatie gelasten. Bij ontvangst van telegram C kunnen de troepen onmid dellijk worden ingezet voor bijstand. De plaatselijke autoriteiten van de Rijkswaterstaat kunnen hiertoe recht streeks een verzoek richten tot de be trokken garnizoenscommandanten. In elk geval van de vier garnizoenen zal te allen tijde tenminste een bezetting van 400 man voor onmiddellijke bij stand aanwezig zijn. Indien verster king van de troepen uit de bovenge noemde garnizoenen noodzakelijk zou zijn, kunnen door de legerkorps- en de divisie-commandant ook parate eenhe den ter beschikking worden gesteld voor het verlenen van bijstand. Zondagmorgen vierde het echtpaar Creutzen—Quaedvlieg te Kerkrade zijn gouden huwelijksfeest. Dit feit is op zichzelf niet zo bijzonder, ware het niet, dat het in Limburg gebruik is dat het jubilerende echtpaar met muziek ter kerke wordt gebracht. Door de nieuwe Zondagswet, welke het ten ge hore brengen van muziek vóór 12 uur verbiedt, zou het ditmaal onmogelijk zijn aan de oude traditie te voldoet Men heeft echter een manier gevonden om het echtpaar met muziek naar de kerk te begeleiden en toch de letter van de Wet niet te schenden! het bruidspaar woont nl. aan de be faamde Nieuwstraat, waar dwars door heen de Nederlands-Duitse grens loopt Toen het bruidspaar dan oók Zondag ochtend in stille tocht ter kerke ging, klonken vanaf de Duitse zijde van da weg de opgewekte tonen van de Duitse Muzikkapelle van het nabijgelegen HerzogenrathStraz, dat aan de an dere zijde van het prikkeldraad het gouden echtpaar naar de kerk bege leidde. BERLIJN, 8 Februari. De ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" hebben vandaag in Berlijn hun eerste strikt geheime vergade ring gehouden. Zij besloten dat men niet later dan Vrijdag zal beginnen met de behandeling van het Oostenrijkse Staatsverdrag. De ministers besloten een delegatie der Oostenrijkse regering' voor deze bespreking uit te nodigen. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr Leopold Figl, wordt Dinsdag in Berlijn verwacht om de leiding der Oostenrijkse delegatie op zich te nemen. Het communiqué over de eerste geheime zitting zegt verder nog dat de ministers, zoals was overeenge komen, kwesties hebben besproken, welke voortvloeien uit het eerste punt van hun agenda. Dit eerste punt omvatte maatregelen tot ver mindering van de spanning in de in ternationale betrekkingen en bijeen roeping van een vijf-mogendheden- conferentie met China. De ministers zullen Dinsdag voortgaan met de be handeling van het Duitse vraagstuk in een normale zitting. Het officiële bericht over de bespre kingen der ministers geeft geen enkele inlichting over het verloop van de be sprekingen over het Chinese vraag stuk, welke het kernpunt hebben ge vormd. De Westelijke delegaties had den voor de zitting besloten bij hand having van hun principiële tegenstand tegen een betrekken van China in een algemeen beraad over de vermindering der spanning in de wereld, een ern stige poging te doen om tenminste het dode punt in de behandeling van het Koreaanse vraagstuk te overwinnen. Zij hadden zich reeds in een vroeger stadium der conferentie bereid ver klaard, daarover en ook over andere Aziatische vraagstukken met de Chi nezen te confereren. Zij zijn bereid, daartoe eventueel een nieuwe conferentie van aHe be trokken landen bijeen te roepen, al hoewel zij eigenlijk de voorziene poli tieke conferentie over Korea de aan gewezen plaats voor zulk een bespre king blijven achten. In het geheime beraad is ook over da voorstellen van Molotof voor een we reldconferentie over ontwapening ge sproken. Tot zulk een conferentie moesten naar zijn mening ook landen worden toegelaten, die niet tot de Ver enigde Naties behoorden. Wat dit Russische voorstel betreft hebben de Westelijke ministers beslo ten zich ertegen te verzetten, dat het ontwapeningsdebat uit de Verenigde Naties zou worden overgeheveld naar een andere conferentie. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Bidault, heeft in een radio vraaggesprek verklaard, dat de Weste lijke ministers in Berlijn vastbesloten zijn geen ^enkele kans ongebruikt te laten. Ook in de komende week zullen wij voortgaan met het zoeken naar mogelijkheden van overeenstemming, zo zei hij. In enkele regels melden wij nog Benares, 8 Februari. In de om geving van Benares zijn 22 arbeiders omgekomen en 14 gewond, doordat vandaag een aantal wagons ontspoor de, omsloeg en op de arbeiders neer kwam. De arbeiders waren bezig met het leggen van een nieuwe spoorweg op een brug, toen de wagons de arbeiders verpletterden. DAT gisterenmiddag op de Rijksweg ter hoogte van de splitsing naar Biezelinge sen aanrijding plaats vond tussen twee auto's waarvan er een bestuurd werd door dokter Risseeuw van Kapel- Ie en een door de heer Van Santen uit Rotterdam. Dok ter Risseeuw werd met een hersenschudding huiswaarts vervoerd en de heer Van S. naar het ziekenhuis te Goes, vanwaar hij later huis waarts kon keren. Beide auto's werden zwaar be.- schadigd. DAT gisteren 63 inwoners van woningwetwoningen te Kapelle, die een bezwaar schrift hadden ingediend te gen de huurverhoging van 29 nul op het request hebben gekregen. DAT gisteren een met 110 handtekeningen voorzien request door de inwoners van Ellemeet ondertekend, is gezonden naar Prov. Sta ten van Zeeland waarin ge protesteerd wordt tegen de voorgestelde „bevriezing" van het dorpje Oudendijke. Want eigen haard is ook op Schouwen nog altijd goud waard. DAT de bouwcommissie van het Ned. Rode Kruis de bouw van het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee heeft goedgekeurd. Met de bouw zijn belast de archi tecten ir M. E. Molander uit Zweden en ir J. v. d. Linde uit Amsterdam. Het zieken huis dat 80 bedden krijgt, wordt drie verdiepingen hoog. Op het terrein waar het zal verrijzen moeten 150 palen worden geheid en dit werk zal binnenkort worden aanbesteed. DAT U.V.V. te Goes, die vandaag met een soeptentje op de Goese markt wilde verschenen dit plan heeft opgegeven aangezien de vorst is verdwenen. DAT gisteren te Vlissin gen in een op de zeemans- werf liggend vissersvaartuig een motor in brand is ge vlogen. Met schuim en zak ken wist men het vuur te doven. DAT in de Scheldestad een surveillerend agent gis ternacht water onder de drempel van een predi kantswoning zag stromen. Hij belde doch kreeg geen gehoor. Hjj wist 'n raampje te openen, wekte de pre dikant, en sloot de kraan, die in een vertrek was blij ven lopen. DAT de tienjarige D. Meulmeester te Arnemuiden gistermorgen bij het sleetje rijden zo ongelukkig kwam te vallen, dat ze een been fractuur opliep. DAT de leden van de M. A.C. „Inter Scaldes", die gisteravond in „Tivoli" te Goes vergaderden, de heren A. Heynsdijk, secretaris, P. A. E. Schrijver, penning meester en de leden mevr. de DreuSohier en de heer W. H. v. d. Broek, als zo danig hebben herkozen. In de plaats van de voorzitter, de heer A. C. Levering te Vlissingen, werd de heer J. Weststrate gekozen. Zoals bekend overkwam de heer Levering ongeveer een half jaar geleden een ongeluk, waardoor hij nog niet in staat is zijn normale werk zaamheden te verrichten, De heer C. Blok te 's-Graven- polder werd als lid gekozen in de vacature Weststrate. De wedstrijdcommissie wordt nu gevormd door de heren S. Boone, H. J. v. d. Broek en D. Lansen, allen te Goes. DAT met ingang van 1 Februari 1954 de ingenieur van de Rijkswaterstaat ir A. de Graaff benoemd is tot in genieur eerste klasse in vas te dienst, ter standplaats Vlissingen. President Eisenhower heeft de Ame rikaanse Senaat verzocht de benoe ming goed te keuren van generaal Or- val Cook tot onderbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Generaal Cook volgt generaal Handy op, die met pensioen gaat. De 7-jarige Bennie Mulder, die gis teren te Enkhuizen op het ijs aan het spelen was, is in een bijt terecht ge komen en verdronken. DE BILT ZEGT: Vorstgrens over ons land. DE BILT, 8 Febr. In het Noord oosten van 't land: zwakke tot matige wind, overwegend uit Oostelijke rich tingen. Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of sneeuw. Over wegend lichte vorst. In het Zuidwesten van het land: Ma tige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Morgen aanvankelijk enige opklaringen, later weer toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw of re gen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.08 u., onder 17.43 u. Maan op 10.23 u., onder 2.15 u. Hoogwater Woensdag 10 Febr. Vlissingen: 6.29 u. 1.87 m., 19.07 u. 1.82 m. Terneuzen: 6.59 u. 2.09 m., 19.35 u. 2.05 m. Wemeldinge: 8.10 u. 1.59 m., 20.43 u. 1.64 m. Zierikzee: 7.49 u. 1.38 m., 20.24 u. 1.44 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1