DANSFEEST OP HET IJS vcrlcJcn kccrl Agressie op de Balkan betekent aanval op Europese Gemeenschap Opstandelingen zakken op vlotten de Nam Hoe af PUROL Nog belangrijke hiaten in het defensiefront Belijdenisgeschriften in Hongarije Amerikaanse hulp Ruwe Handen? tieden iBlCM® Premier Yosjida scheldt Parlementsleden uit Italië krijgt spoedig een regering De conferentie in Evanston Vrij bewerkt door J. Harwood «veer /ïau Mau leider ter dood veroordeeld Geschil tussen Syrië en Libanon ^erdedigiug Stille Oceaan besproken Jonge mensenredder Maandag 8 Februari 1954 „UWSCH DAGBLADpagina J Turkse President pleit voor eenheid CHICAGO, 6 Februari President Bayar van Turkije heeft van daag in een rede voor de Amerikaanse Raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie betoogd dat de eenheid welke de N.A.T.O.-Iand- den op militair en politiek terrein hebben bereikt ook tot economisch en sociaal gebied dient te worden uitgebreid. Hij zei dat alleen wanneer de vredelievende landen op alle fronten de gelederen sluiten een duur zame vrede verzekerd kan worden. Ingezonden Mededeling (adv.) De strijd in Indo-China „De samenwerking en de wederzijd se bijstand tussen de NATO-landen bij het organiseren van de defensie en de financiering van militaire bases en in stallaties uit gemeenschappelijke mid delen heeft reeds hoogst bevredigende resultaten opgeleverd", zeide Bayar. „Toch zijn wij van mening, dat wij op deze weg nog verder moeten gaan. Wij achten het nodig dat de bevoegdheden die aan de verschillende NATO-com- mando's zijn verleend verder uitge breid dienen te worden, opdat de eens gezindheid die reeds op politiek en mi litair terrein bereikt is verder kan worden versterkt en de eenheid ook wordt uitgestrekt tot het economisch gebied". De Turkse president zeide dat „het doel van het vredesfront echter niet de uiteindelijke overwinning op agres sie moet zijn, doch het voorkomen van agressie". Daarom, zo vervolgde hij, moeten „belangrijke hiaten in ons de> fensiefront" uit de weg geruimd wor den. „Duitsland, dat een bijzonder be langrijke positie in Europa inneemt, heeft nog zekere verplichtingen voor de verdediging van het Europese con tinent op zich te nemen maar het is nog niet eens duidelijk wie eigenlijk verantwoordelijk is voor de verdedi ging van het Duitse grondgebied. Wij voelen deze verwarde situatie als een uiterst belangrijke kwestie die ter wille van de wereldvrede om een snelle oplossing vraagt. Aangezien de integratie van Duitsland in de Euro pese Defensie Gemeenschap een be langrijk punt is voor de gemeenschap pelijke zaak brengt het onbepaald uit stel daarvan grote gevaren met zich mee en worden dientengevolge de NATO-landen voor zware lasten ge plaatst. Het Balkanfront dat voor Zuid- Europa van groot belang is, is zeker een ander punt waaraan grote aan dacht moet worden besteed. Agres sie in dat gebied zou ongetwijfeld 'n aanval op de Europese gemeenschap betekenen. „De pogingen om deze hiaten aan te vullen moeten zonder onderbreking worden voortgezet. Naar mijn mening moet de versterking van de NATO worden voortgezet, ongeacht een even tuele met de Sowjet Unie te sluiten overeenkomst, omdat de NATO een verdedigingswapen is en, zoals boven werd gezegd, de enige instelling is die agressie zal kunnen verhinderen". Bayar betuigde opnieuw zijn ver trouwen in de NATO en verklaarde dat zijn land vastbesloten is weerstand te bieden aan agressie, waar deze ook moge plaats vinden. Mohammed Ali wil met Nebroe spreken CALCUTTA, 6 Februari Moham med Ali, de eerste minister van Paki stan, heeft Vrijdag verklaard, aan zjjn Indische ambtgenoot Nehroe schrifte lijk te hebben voorgesteld, een bijeen komst te houden ter bespreking van de kwestie van Amerikaanse militaire hulp aan Pakistan. De Pakistaanse premier deelde journalisten mede, dat hij Nehroe de keus van tijd en plaats had gelaten. „Ik zal trachten Nehroe er van te overtuigen, dat Pakistaanse aanvaarding van militaire hulp niet betekent, dat Pakistan agressieve be doelingen tegen India koestert", aldus Mohammed Ali. Nieuwe uitgave van de Heidelberger DEN HAAG, 6 Febr. De Her vormde Kerk in Hongarije bereidt, zoals de persdienst dezer Kerk meldt, een nieuwe uitgave van haar belijde nisgeschriften voor, d.w.z. van de Hei delberger Catechismus en van de tweede Zwitserse geloofsbelijdenis, al dus deelt het persbureau van de Ned. Herv. Kerk mede. Hiervoor heeft prof. Endre Toth een korte geschiedenis ge schreven van de Heidelberger Cate chismus in Hongarije, die reeds in 1577 in het Hongaars werd gedrukt en sedert tot een werkelijk boek van het volk is geworden, als leidraad voor on derricht en prediking. In de tijd van de tegenreformatie werd dit boek dik wijls in beslag genomen, vooral we gens hetgeen het zegt omtrent de „paapse mis". Daarom werd in 1754 een Hongaarse uitgave in Basel ge drukt en door kooplieden Hongarije binnengesmokkeld. In 1779 verscheen zelfs een uitgave, gedrukt bij een Roomse drukkerij, waarin de R.- Kath. de hun minder welgevallige vra gen en antwoorden hadden geschrapt. De thans verschijnende nieuwe uit gave steunt op de vertaling van prof. Josef Erdös. De tweede Zwitserse geloofsbelijde nis is opnieuw vertaald door dr Bela Szadabi, terwijl prof. dr Barnabas Na- gy een inleiding schreef. Deze geloofs belijdenis werd reeds in 1557 door de Hongaarse Kerk aanvaard en sinds dien tenminste 18 keer herdrukt. Van daar, dat de Hervormden in Honga rije (zoals ook in Oostenrijk) zien „protestanten (noemen) volgens de Zwitserse geloofsbelijdenis". Prof. Nagy brengt vooral het oecumenisch karakter dezer geloofsbelijdenis naar voren, omdat zij zich geheel stelt on der het gezag van de Heilige Schrift. VIENTIANE, 6 Februari Kolo nel de Crevecoeur, bevelhebber der landstrijdkrachten van de Franse Unie in Laos, heeft te Vientiane een over zicht gegeven van de militaire toestand in Noord Laos. Hij begon met de mededeling dat de Vietminh in dit gebied een twaalf tot dertien bataljons infanterie in de strijd heeft geworpen. In het midden van Noord-Laos, in 't hoog gelegen gebied van Nam Hoe, po gen de Vietminh-troepen een grote omsingelingsbeweging uit te voeren. Een colonne is aanvankelijk opge rukt langs de linker oever van de Nam Hoe, om daarna in Westelijke richting om te buigen, waarbij de loop werd gevolgd van de kleine rivier Nam Bak, die twintig kilometer ten Zuiden van Moeong Ngoi in de Nam Hoe uitmondt. Uit luchtverkenningen is gebleken dat de opstandelingen in allerijl vlot ten aan het bouwen zijn, waarmede zij de Nam Hoe in de richting van Loeang Prabang willen afzakken. In het Westen, d.w.z. in het hoog ge legen dal van Manseng, bevinden de voorposten van de Vietminh zich 40 kilometer ten Noorden van Pakseng. Het strijdtoneel is hier onoverzichte lijk. Zich snel verplaatsende eenheden van beide partijen opereren in dit ge bied. De Vietminh rukt hier, om luchtaan vallen te ontgaan, nog steeds in dertig kilometer lange colonnes op, waarbij de militairen achter elkander lopen en koelies voor de aanvoer van voorraden zorgen. Speciaal de bevoorrading van ammunitie baart de rebellen grote zorg. De Franse-uniestrijdkrachten heb ben ten Noorden van Moengsai een vertragingsactie uitgevoerd, waarbij 145 opstandelingen zijn gesneuveld. Te Parijs wordt van welingelichte zijde vernomen dat de Amerikaanse regering heeft besloten tweehonderd burger-technici naar Indo-China te zenden, die zich zullen belasten met 't onderhoud van en het verrichten van herstellingen aan vliegtuigen der Franse uniestrijdkrachten. Deze Amerikaanse hulp zal een aan zienlijke verlichting betekenen van het werk der Franse en Vietnamese me caniciens, wier taak aanzienlijk is ver zwaard door het sterk toegenomen aantal luchtacties en door het groter geworden getal der „luchtbruggen", die moeten worden onderhouden. Ingezonden Mededeling (adv.) —ten Medeck.rng (adv.) 3=« £enn °oPude ff „ieuwe maag^fjfveigelen, dat I 1 en U bent BP°e^t biCAHPAN U een ®°°gwat nodig I I "j hevcjl türfspT nor- L "I uw spijsvertering^ c(johet. maal te mak dubbel vooi- MAAG-CACHt^ «fsmaakloosL TOKIO, 6 Februari. De Japanse premier, Sjigeroe Yosjida, wiens libe rale regering een jaar geleden als ge volg van een disciplinaire motie moest aftreden, nadat hij een socialistische afgevaardigde „ézel" had genoemd, heeft thans in een interview de parle mentsleden uitgemaakt voor „apen". Hjj weigerde deze uitdrukking in te trekken. Hij zeide in het parlement, dat hij de grootste achting voor alle leden van het parlement heeft en dat hij niemand wilde beledigen. Hij wilde In de haven van Marken ging het Vrijdagmiddag vrolijk toe. Op het ijs dansten de jongemeisjes en jongemannen van het eiland, ge stoken In hun karakteristieke kleding volksdansen, die door ve len met plezier werden bezien. Tijdens een volksdans: een kleu rig feest, met als décor een strak ke blauwe lucht, en de pittoreske houten huisjes van Marken. echter geen excuus aanbieden. Yosjida had in het interview ge zegd: „U behoeft, om apen te zien, niet naar de dierentuin te gaan. Ga maar naar het parlement er zijn daar genoeg apen". De Gasperi weer premier ROME, 6 Februari. De Italiaanse christendemocratische, liberale, repu blikeinse en sociaaldemocratische par tijen hebben in beginsel overeenstem ming bereikt over een basis-regerings programma, hetgeen het vormen ener nieuwe Italiaanse regering mogelijk zou maken. De (meer rechtse) socialisten onder Saragat hebben echter hun deelneming aan een nieuwe regering afhankelijk gesteld van het daarin opnemen van de huidige voorzitter van het Italiaan se Huis van Afgevaardigden, Giovanni Gronchi, die leider is van de linker vleugel dezer socialisten. Men acht het in Romeinse politieke kringen niet on mogelijk, dat de socialisten in deze hun zin zuilen krijgen. De voornaamste punten van het be ginselprogramma, waarover de vier Italiaanse middenpartijen het eens werden, zijn: het uitvoeren van grote openbare werken, strijd tegen de werkloosheid, krachtiger uitvoering van de landbouwhervormingen, hand' having van de waarde van de lire, het uitbreiden der buitenlandse handels betrekkingen, speciaal van die met Oostelijke staten en strijd tegen be lastingontduiking. Dit programma stemt in grote trekken overeen met het door de christen-democraten op gestelde. Men neemt te Rome aan dat de Ita' liaanse regeringscrisis spoedig tot het verleden zal behoren, indien besloten wordt Gronchi in een nieuwe regering op te nemen. De vier centrumpartijen hebben zich verenigd met een voorstel volgens hetwelk de christendemocratische lei der Alcide de Gasperi het premier' schap weer op zich zal nemen. FRANKFORT, 6 Februari De te Genève woonachtige Nederlander dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, heeft te Frankfort, in West-Duitsland, medegedeeld dat in Augustus 1954 vijfhonderd officiële vertegenwoordi gers van naar schatting 220.000.000 niet-katholieke christenen uit 48 lan den te Evanston, nabij Chicago, in de Verenigde Staten, bijeen zullen ko men. Gehoopt wordt, dat de R.K. Kerk waarnemers zal zenden. Dr Visser 't Hooft noemde de voort durende verdediging van de vrijheid des geloofs een levensvraag voor da Wereldraad van Kerken. Hij veroor deelde de uitlatingen van Italiaans» bisschoppen, volgens welke het prote stantisme in Italië een ontbindend» uitwerking zou hebben. „Generaal Chinaalias Warhui Itote, de 32-jarige Kikoejoe, die -'durende de laatste wereldoorlog korporaal was In het Engelse leger, gefotografeerd toen hij onder zware bewaking zou worden weggevoerd, nadat hij door het gerechtshof in Nyeri was ter dood veroordeeld. Toen hem gevraagd werd of hij, zoals werd verondersteld, de tweede leider van de Mau Mau was, gaf hij toe het bevel te hebben gevoerd over meer dan 4.000 gewapende inboor lingen. „Generaal China" werd schuldig bevonden aan samenwerking met gewapende benden en aan het onwettig bezit van ammunitie. Ondanks al deze bezwarende feiten verklaarde hij volkomen onschuldig te zijn. De ge vaarlijke bendeleider gaf zich over aan een Europeaan, nadat hij in een schermutseling met een afdeling zuiveringstroepen was neergeschoten. Hij had toen verklaard, dat hy vóór het gevecht al het plan had zich t« laten inrekenen. Hij gaf enkele aanwijzingen, maar kon voorlopig niet meer doen. „U moet hulp hebben", zei Bird. „En met spoed. U ziet er uit als de dood van Yperen", voegde hij er, bot, bij „Hebt U vannacht geslapen?" „Niet veel", moest Ernst bekennen. „Ik wed: niet uit de kleren geweest?" En op een flauwe glimlach van Ernst: „Dat dacht ik wel. Ga maar gauw een paar uur slapen, als er hulp is". „Ik zal mevrouw Hesselton vragen „Niet gek bekeken. En dan gaan rusten, begrepen?" Hij sloeg nog een blik op Alice en schudde, bedenkelijk het hoofd, denkend: wat ter wereld is hier gebeurd, in deze stille, rustige pastorie; bij deze beide mensen, die in elkaar opgingen? Maar per saldo heb ik er niets mee te maken Hij beloofde tegen de middag terug te zullen komen. Toen het meisje mevrouw Hesselton gehaald had en deze op Alice zou letten, volgde Ernst de raad van Bird op en ging te bed in een andere kamer. Hij voelde zijn lichaam niet meer. Van slapen kwam evenwel niets. Hij dacht aan het gebeuren van de laatste vier en twintig uren en over woog, wat nu zijn verdere houding diende te zijn. Tot hü vastbesloten zijn gedragslijn had uitgestippeld, wat hem rust schonk. Ongeacht de gevolgen; ongeacht de mening van de dorpelingen, hij zou spreken. Inderdaad had Arthur des morgens vroeg de woning verlaten. Hij was ongewoon vroeg wakker geworden, opge staan en had iets gegeten. Waarna hij vertrok. Hij nam de trein naar een groot dorp, ongeveer een uur lopens weg, en dwaalde over de heide. Een bepaald doel had hij niet. Hij begreep alleen zijn vader niet. Wat ter wereld kon die nu tegen Helena Abboth hebben! Hij verdacht hem niet van onoprechtheid, maar toch was er even een geest van verzet in hem gevaren, die hij met moeite onderdrukte. Want, neen, zó mocht het niet. Zijn vader moest een gel dige reden voor zijn afwijzende houding hebben. En hij moest gehoorzaam zijn, zoals hij dat altijd was geweest tegenover de man, die hem, jaren geleden, uit de ellende had gehaald en hem zo had opgevoed, dat hij nu predikant was. Zeker, hij was „maar" een pleegzoon en hij was boven dien meerderjarig, zodat hij alle wettige rechten bezat, die die leeftijd meebrengen, doch onder die rechten rangschik te hij niet ongehoorzaamheid. Tenslotte kon hij zijn gang gaan, buiten zijn pleegouders om, maar er was geen haar op zijn hoofd, dat daaraan dacht. Midden op de dag at hij wat in een landelijk cafeetje en dwaalde toen weer verder. Even was er de aanvechting, naar Stonedean te gaan en Willy Mead een bezoek te bren gen, maar deze zou wel raar opkijken, dat hij op een Zater dagavond kwam. Bovendien zou hij toch niet onbevangen met hem kunnen spreken. Tenslotte liep hü altüd de kans, al was die niet groot, Helena Abboth te ontmoeten. En dat mocht in de gegeven omstandigheden helemaal niet. Als vader nu maar eens vertelde, waarom zijn houding afwij zend was. Misschien kon hij de reden billijken en het meisje uit zijn hoofd zetten, hoewel dat moeilijk zou gaan. Hij was er zeker van, dat hü haar oprecht lief had en meende bü haar dezelfde gevoelens te hebben bespeurd, Wat had vader toch tegen haar of.... haar familie mis schien? Maar hy trouwde toch niet met Sturge of met diens vrouw? Hij kwam er natuurlijk niet uit. Het was die Zaterdagavond al heel laat, toen hü de pastorie weer betrad. Op de studeerkamer brandde licht. Hü vermoedde, dat zün vader werkte aan de preek voor de volgende dag en besloot, hem niet te storen. In de huiskamer was, tot zijn verwondering, niemand. Zou moeder uit zijn of vader op de studeerkamer gezel schap houden? Hü glipte naar boven en bespeurde, dat op de slaapka mer licht brandde, waaruit hü concludeerde, dat zijn moe der reeds naar bed was. Wat hü toen ook maar deed. Zo geviel het, dat hij totaal onkundig was van haar ernstige toestand, waarvan het dorp practisch al op de hoogte was. Want als een lopend vuurtje was door de gemeente ge gaan het meisje had aan de deur komende leveranciers wel op de hoogte gebracht dat mevrouw van de dominee plotseling ernstig ziek geworden was. Hij was zo moe van het dwalen, de ganse dag, dat hij onmiddellijk in slaap viel en de volgende morgen laat aan het ontbüt verscheen. Zijn vader en moeder waren er niet. Hij vond er, tot zün verbazing, mevrouw Hesselton. En toen vernam hij voor het eerst van de ernstige ziekte van de predikantsvrouw. Hij schrok er van en wilde haar direct bezoeken, maar mevrouw Hesselton deelde hem mede, dat de dokter be slist bezoek verboden had. Alleen zü mocht haar verple gen. Zelfs de dominee mocht niet in het vertrek komen. Deze laatste was, naar hü vernam, reeds naar de kerk, wat hem verwonderde, want zijn vader wachtte altijd op hem. Hü was zeker ontstemd over zijn optreden. Vrij dag avond en gister, en het speet hem, dat hij de vorige avond niet de studeerkamer was binnengegaan, om althans goeden nacht te zeggen. Op dat ogenblik begonnen de klokken te luiden, die de gemeenteleden naar de kerk riepen. Arthur begreep niet, c' jt zijn vader al zo vroeg gegaan was, want het was vaste gewoonte in de pastorie, toebe reidselen te maken, als het klokgelui tot de woning door drong; dan was men nog ruimschoots op tijd. Hy zocht hem op in de consistorie, waar Ernst reeds ge reed stond, zün toga aan. Arthur groette hem goeden mor gen, doch kreeg alleen een knikje als antwoord. Er was in de ogen van de predikant een starende uitdrukking. Zijn houding was vreemd. Arthur, die iets had willen zeggen, durfde niet. Het was, of daar een vreemde verschijning stond. (Wordt vervolgd.) BEIROET, 6 Februari De Syrisch- Libanese grens is nog steeds gesloten. Syrië is hier Vrijdag toe over gegaan en het heeft Libanese onderdanen ver boden zijn gebied te betreden. Deze maatregel is genomen, nadat in Libanon wonende Droezen een grot» protest-bü eenkomst hadden belegd i.v.m. de door de Syrische regering getroffen maatregelen om de opstand der Syrische Droezen de kop in t» drukken. De wanordelijkheden in het gebied van de Djebel-Droezen, in West Syrië, begonnen verleden week. Syrische troepen zouden achttien Droezen-dor- pen hebben beschoten, waarvan et drie zouden zijn vernietigd. De strijd begon, toen president Sjis- jakli troepen uitzond om de oude Droezenleider Sultan Al Altrasj, die in 1925 een opstand tegen het toenmalige Franse bestuur leidde, te arresteren. Volgens Sjisjakli hebben Brits» agenten de Droezen er toe aangezet ia opstand te komen. Verspreid in verschillende landen van het Midden-Oosten wonen in to taal een twee a driehonderd duizend Droezen. SEOEL, 6 Febr. Van Zuidkore- aanse regeringszijde is vernomen, dat de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, zün minister-president en mi nisters van Buitenlandse Zaken en De fensie te Sjinhae met generaal Huil, bevelhebber van de strijdkrachten van de Verenigde Naties, en generaal Tay lor, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, hebben gesproken over de verdediging van het gebied van de Stille Oceaan. Generaal Huil en de Amerikaanse ambassadeur te Tokio, Allison, zullen zich, zo werd vandaag te Tokio mede gedeeld, per vliegtuig naar de Ver enigde Staten begeven voor overleg te Washington. ALDEBURGH, 6 Febr. In de kleine kustplaats Aldeburgh (Enge land) woont een familie, die reeds vijf generaties werkzaam is in de kust-reddingdienst. Donderdag hield de zesde generatie de traditie op, doch misschien niet geheel zonder gevolgen De 15-jarige Patrick Cable zat in de bioscoop, toen de oproep kwam om uit te varen, om de bemanning van de „Kentbrook", die zich in nood bevond, bij te staan. Patrick rende de bioscoop uit en begaf zich aan boord van de reddingboot. Het was zo donker, dat niemand hem her kende. De reddingboot voer met hem in een vliegende ijskoude storm uit en deed zijn werk. Pas tegen' de ochtend, bij het lichter worden, her kende stuurman Green Patrick. „Wat voor de drommel doe jij hier?" was zijn commentaar, doch hij kon voor lopig niets doen. Aan land zei de stuurman, dat Patrick één van de besten was ge weest. „Hij zal een goede mensen redder wox-den". De Britse wet ver biedt echter het zee-reddingwerk aan lieden beneden 18 jaar en de stuurman heeft naar Londen moe ten rapporteren, dat een jongen van vijftien aan boord is geweest bü het reddingwerk. „Ik hoop echter, dat de heren in Londen het zullen be grijpen", zei hij. De heer G. F. Mes slaagde voor diplo ma A scheepswerktuigkunde; hü is leer ling van de De Ruyterschool te Vlissin- gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3