Nieuws uit de Provincie. WALCHERSE DORPENTOCHT WERD ONVERDEELD SUCCES éérst 'n King's Cross 1 Genezende warmte verkoudheidszalf Schitterend weer deed bijna deelnemers starten 800 Chr* Middelbare Meisjesschool te Goes officieel geopend verjaagt kou1 Basis voor traditie Een kelimsteek op een Bijbelomslag Mevrouw Ten Kate verrichtte de symbolische handeling Middelburg. Goes Souburg's Groene Kruis in het Goud Maandag 8 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 6 Febr. De vanmiddag door de Middelburgse IJsclub georganiseerde eerste Waicherse dorpentocht is een groot succes geworden. Bijna achthonderd deelnemers zijn van start gegaan. Het aantal uitvallers bedroeg vijftig. Met het weer had men het niet beter kunnen treffen: zo goed als geen wind en temperaturen rond het vriespunt. De deelnemers toonden zich stuk voor stuk enthousiast over het parcours en de organisatie van de M.IJ.C., welke laatste kan terugzien op een zeldzaam goed geslaagde tocht. De toerrijders, die tussen twaalf en twee uur vanaf de Langevielevest startten, hebben kunnen genieten van het winterse landschap, dat weliswaar niet onder de sneeuw lag, maar door de vorst toch een typerend vleugje wit had gekregen. De lichte nevel, die er hing, liet niet na hieraan een roman tisch tintje te geven. DE TOCHT. De eerste contröle was in Koude- kerke, vanwaar de meesten zonder halt te houden het lange stuk naar Aagte- kerke aanvingen. Toch was dit wel een van de mooiste gedeelten. Links van de rijders doemden vaag de contouren van de duinen uit de nevel op, terwijl de dorpskernen van de omliggende ge meenten de „Kerk's" zich flauw tegen de grijze hemel aftekenden. In Aagtekerke, de tweede contröle, vielen enkele uitvallers te noteren. Hiervandaan ging het op Serooskerke aan. Even voor dit dorp was het ijs minder goed, maar de deelnemers heb ben zich daar ferm doorheengeslagen. Over de brede herverkavelingswater gang ging het naar het oude Veere, waar burgemeester den Beer Foortugael naast het stempel van de wedstrijd leiding, op de kaarten der rijders het stempel van de stad Veere drukte. In ditzelfde Veere deed zich nog een geval van „doping" voor. Bij de contröle aldaar meldde zich een knaapje dat er het bijltje bij neer wou leggen. Zijn vader was in de buurt, het ventje kreeg een glaasje bessenjenever(l) en een duwtje en moest verder maar zien, dat hij er „kwam". Vermeld zij nog, dat de vader van beroepmedicus is. Of het ventje in Middelburg is aange komen, vermeldt de historie niet De brede „kreek" in Veere bood een typisch oud-hollandse aanblik. Een ruim vergezicht, prachtig ijs, zwierige schaatsers en vele toeschou wers aan de kant. Trouwens, bij het passeren van de dorpen heeft het de rijders ook niet aan belangstelling ontbroken. Of was deze belangstelling van de dorpsbewo ners misschien te danken aan het feit, dat velen hunner meereden? Zij hebben in ieder geval niet na gelaten hun plaatselijke favourieten aan te moedigen. „IJSPRET". Aan de finish op de Veerse Water gang m Middelburg werden die deel nemers, die op de schaatsen reden, wel ke aan de boenen vastgeschroefd Zittten, nog eens aangenaam verrast. Het zag er voor hen ook maar droevig uit: hun normale schoeisel hadden ze op de Langevie'evest achtergelaten. Maar prompt om daar ergens an ders eens om! stond voor hen een '.us klaar, die alle moeilijkheden uit de wereld hielp. Toen de tourrijders i - Middelburg arriveerden, kregen zij als laatste stempel de letter T op hun kaart ge drukt. Achtereenvolgens hadden de controles heel toepasselijk de letters Y, S, P, R en E afgedrukt, zodat nu „YSPRET" te lezen was. Zij, die in de bovenzaal van de Sociëteit op de Markt te Middelburg, die als startlokaal was ingericht, Zaterdagavond voor zeven uur dit woord volledig op hun start kaarten hadden staan, kwamen voor een médaille in aanmerking. Deze wedstrijdleiding had op zulk een enorme toevloed van deelnemers niet gerekend. Een gevolg hiervan was, dat men médailles te kort kwam. Deze zullen echter zo spoedig mogelijk per post worden verzonden. LOF VOOR ORGANISATIE. Het heeft de organisatie zeer terecht niet aan lofbetuigingen ont broken. We noemen hier alleen reeds het uitstippelen van het parcours, dat met al die nieuwe herverkavelings watergangen lang geen gemakkelijk karwei geweest moet zijn. Een pluim op de hoed van de geestelijke vader de heer B. J. Franke, die als deskun dige en ijsclublid dit zaakje „even ge klaard" heeft. En dan was daar die Fries, de heer Zijlstra uit Vlissingen, die zich na af loop even tot het bestuur wendde. De ze Fries had al aan vele tochten deel genomen, zelfs een paar maal aan de Elfstedentocht, maar nog nooit had hij zulk een perfecte organisatie aangetrof fen. Kunnen we het de heren van de IJsclub uit Middelburg kwalijk nemen, dat hunne neuzen een weinig begonen te krullen? Alom hoorde men: „Dat hopen we spoedig nog eens over te doen". In die Toekomstige kampioen? Tijdens de tocht werd de heer Haag, die zoals wij reeds eerder meldden op de schaats geen „klei ne jongen" is, voorbijgereden door een knaapje van ongeveer veertien jaar. Onze „insider" di rect achter het ventje aan. „Jij bent zeker een de Jager?" Het ventje, bedeesd: „Ja, me neer, ik ben Jos de Jager, maar hoe weet U dat?" De heer Haag: „Ik word maar zelden voorbijgereden en als dat het geval is, dan is het meestal door een de Jager!" Ze hebben de tocht verder ge zamenlijk afgelegd. Na afloop be kende de heer Haag ridderlijk, dat 'ïjj de grootste moeite gehad had om „dat joch" bij te hou den.... richting worden dan ook al stappen ondernomen. HULDIGING. De oudste en jongste deelnemer kwamen tegelijkertijd hun startkaart inleveren. De wedstrijdcommissie liét dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan. Het waren de heer L. de Jager Czn uit Kapelle (77 jaar!) en de 9-jarige Ton- nie Kuiper uit Vlisingen, die op zijn Friese schaatsjes de tocht zonder een klacht te uiten had volbracht. De heer de Jager, de „stamvader" van de be kende schaatsfamilie, had wat last van stijve spieren, maar toonde zich desal niettemin enthousiast. D-- heer Olde- man van de M.IJ.C. overhandigde bei den een klein geschenk, waarbij hij zijn diepste respect uitsprak voor de bijzondere prestaties door deze „vete raan" en „coming-man" geleverd. En, om nog even bij kranige prestaties te blijven: de vrouwelijke deelnemers hebben het er heel goed afgebracht; zij hebben zich „mannelijk" gedragen. GOES, 6 Febr. Er zijn vele mogelijkheden om een nieuwe school te openen een symbolischer handeling dan die van vanmiddag, toen de Christelijke Middelbare Meisjesschool te Goes officieel werd geopend, kan men moeilijk vinden. Hiertoe uitgenodigd door het bestuur van de Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs in Zeeland want van deze vereniging is de M.M.S. de jongste telg maakte de burgemeesters vrouw, mevrouw H. C. ten KatePoppinga, de eerste steek voor een Bijbel omslag in kelimwerk. Handeling met een dubbel symbool: specifiek vrouwe lijk en bovendien getuigend, dat men de Bijbel als richtsnoer ook bij het schoolwerk wil gebruiken. Bevestiging en intrede van ds Haitjema SOUBURG, 7 Februari. Vandaag mocht de Hervormde gemeente te Sou burg haar beroepen herder en leraar ds T. M. Haitjema begroeten. De pre dikant werd in de morgendienst be vestigd door zijn vader prof. R. Th. U. Haitjema uit Groningen, die voor zijn predikatie als tekst Richteren 6 39 en 40 had gekozen. Na de bevestiging zong de gemeente haar herder en le raar de zegenbede uit Gez. 117a 1 toe. Des avonds verbond ds Haitjema zich aan zijn nieuwe gemeente met een predicatie over Mattheus 17 8. „En hun ogen opheffende zagen zij nie mand anders dan Jezus alleen. Ds Haitjema bepaalde zijn gehoor speciaal bij de woorden: Jezus alleen. Na het uitspreken van de zegen werd ds Hait jema Gezang 263 3 en 4 toegezongen. Er werden geen toespraken gehouden. Intrede ds I. J. Wisse. In de dienst van Zondagmorgen van de Ned. Herv. kerk te Grijpskerke deed ds I. J. Wisse, die korte tijd als vicaris te Axel gewerkt heeft, zijn in trede. Ds J. v. Winterswijk, thans pre dikant in de gemeente Wieringermeer, bevestigde hem. Ds van Winterswijk had als tekst gekozen Numeri 27 16 en 17. In de middagdienst had ds Wisse Lucas 5 5b als tekst gekozen. Namens de burgerlijke gemeente sprak de burgemeester van Grijpsker ke, de heer H. U. Bouwman. Ds H. G. v. Willenswaard voerde namens de ring Domburg het woord. Als afgevaardigde van de Geref. Kerk van Grijpskerke sprak ouderling P. Francke. De heer J. C. Cevaal sprak de nieuwe dominé in zijn functie van pre sident-kerkvoogd toe. Tenslotte werd het woord nog gevo"-d door ouderling A. J. Boogaard. Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonhoven (toez.) J. Batelaan te Utrecht. Aangenomen naar bijzondere werk zaamheden (maatschappelijke en gees telijke opbouw in Z.O. Friesland, toez.) P. Verdam te Wijntjeterp. Tevoren had de heer J. Laport als voorzitter belicht, waarom men tot stichting van deze M.M.S. was over gegaan: deze specifiek vrouwelijke opleiding ontbrak nog aan het Ly ceum. Niet dat de M.M.S.-opleiding gemakkelijk is; de moeilijkheden zijn even groot als op H.B.S. of gym nasium. Maar voor een meisje is zij aantrekkelijker terwijl het toch mo gelijk is via het eindexamen een goede positie in de maatschappij te verwerven. Hij bracht de naam van het hand werklokaal in herinnering: Penelope, een Griekse schone naar wier hand vele jonge mannen dongen. „Mogen jullie evenzo populair zijn bij je mede leerlingen!" zo sprak de heer Laport tot de meisjes die de nieuwe school be zoeken. Aan het adres van burgemeester en wethouders (vertegenwoordigd door de burgemeester en wethouder Van Melle) sprak hij woorden van dank voor hun hulp bij het verkrijgen van de ministeriële erkenning en de rijks subsidie. Alvorens haar symbolische hande ling te verrichten, belichtte mevrouw Ten Kate de dringende behoefte aan dit specifiek vrouwelijk M.O. Ook het meisje van tegenwoordig heeft een brede algemene ontwikkeling nodig en zij moet die kunnen verwerven zonder dat zij zich behoeft te vermoeien met allerlei vakken, waarvoor ze geen feeling heeft. Zij sprak haar blijdschap uit over het christelijk karakter van deze school, herinnerend aan de woorden van prof. Slotemaker de Bruine, dat een christen daar behoort, waar een christelijke geest kan heersen en niet daar waar het christendom slechts ge duld wordt. AANBIEDING CADEAUX Na de pauze had het samenzijn een enigszins ander karakter: aan de ver tegenwoordigers van de ouders en van de Kerken werd gelegenheid gegeven de cadeaux aan te bieden, die ruim een jaar geleden waren toegezegd ter ge legenheid van de opening van het nieuwe gebouw. Het werden twee alleraardigste speeches van de heer Jacq.de Smit, die namens de ouders een filmprojector aanbood en van dr C. Stam die een radiotoestel ten geschenke gaf namens de kerken. De sprekers zaten elkaar enigszins in de haren (voor zover mo gelijk!) maar uit beider toespraak werd zeer duidelijk, welk een grote zij steeds verleend heeft aan het Chr. Lyceum. Ook aan het bestuur bracht hij dank voor de geschonken mogelijk heid, die hij altijd als een noodzake lijke uitbouw had gezien en aan de aanbieders van de cadeaux gaf hij de verzekering, dat ze in een behoefte voorzien en dat er een goed gebruik van zal worden gemaakt. De R.K. H.B.S., waarmee steeds nau we samenwerking heeft bestaan, had een bloemstukje gezonden en de rector -van deze school, pater Den Hamer, zond een telegram met gelukwensen. Ingezonden Mededeling (adv.) Als U denkt; de goede zet te doen, denk dan nög even na. Zeg tegen Uzelf: „Wacht even éérst 'n King's Cross!" Dan ziet U alles veel helderder en vergist U zich niet. En in King's Cross kunt U zich ook niet ver gissen, als U een pure, zuivere Virginia zoekt Ook daarom De sigaret met bet grootste aantal vaste rokers! C.J.B.T.B. vergaderde De omgang van de landbouwer met z(jn personeel was het onderwerp, dat de heer A. Dekker inleidde op de ver gadering van de afd. Middelburg en omstreken van de C.J.B.T.B. De spre ker constateerde dat deze omgang in de laatste jaren reeds veel verbeterd is. De boer moet in zijn arbeider niet een werktuig zien, dat zo en zoveel kost en de arbeider moet niet alleen werken om het geld. Men moet besef fen, dat God ons opdracht gegeven heeft onze gaven te gebruiken, hetzij als boer, hetzij als arbeider. We moe ten elkaar begrijpen in het werk en zo, als christenen in woord en daad, een voorbeeld zijn in deze wereld. Op deze causerie volgde een drukke be spreking. Voorzitter P. Ton Pzn. deed ten slotte nog enkele mededelingen over het T.J.L.J.W. Ir H. Steur raadslid Ir H. Steur heeft de benoeming tot raadslid voor de A.R.-fractie als op volger van de heer P. Meliefste aan genomen. De financiën van de gemeente GOES, 6 Februari. De financiële commissie van de Goese Raad advi seert de Raad de begrotingen zoals ze zijn aangeboden, goed te keuren. Evenwel heeft de commissie ge meend enkele opmerkingen te maken. Zo betreurt ze het, dat de behandeling van de begroting niet voor de aanvang van het dienstjaar plaats had. Een goed financieel beleid eist dat de begroting wordt vastgesteld voor het begin van het dienstjaar. De commissie spreekt haar teleur stelling erover uit, dat Zeeland zo een gering bouwvolume is toegewezen, waardoor het bouwvolume voor Goes eveneens gering zal zijn. Het gevolg is dat een sanering van de binnenstad en krotopruiming niet valt te denken. Gevraagd wordt waarom de school arts geen gebruik maakt van het me disch centrum en de kinderen in de scholen, die er minder geschikt voor zijn, blijft onderzoeken. Vereniging „Hendrick de Keyser" Aangezien B. en W. van Goes de werkzaamheid van de Vereniging „Hendrick de Keyser" van grote cul turele betekenis achten en deze ver eniging haar activiteiten ook in Goes ontplooit, stellen zij de Raad voor als lid van deze vereniging toe te treden met een contributie van f25.per jaar. Verbinding Naereboutstraat met Westsingel Voor het verkrijgen van een goede verbinding van de door te trekken Naereboutstraat naar de Westsingel stellen B. en W. de Raad voor over te gaan tot aankoop van de voortuinen van enkele percelen aan de Westsin gel. Over de aankoop van deze gron den zijn reeds onderhandelingen ge voerd. BRESKENS Aanbesteding. Door de directie Zeeland van de Rijkswaterstaat te Middelburg is aanbesteed het onderhoud van de haven werken te Breskens .gedurende 1954. In geschreven werd als volgt: N.V. v.h. H. J. Nederhorst, Gouda f 45.700; Fa P. J. v. d. Sande H. A. den Exter, Breskens 47.900; Fa A. v. d. Straaten Jr, Hansweert 48.150; Fa A. Visser Co., Werkendam 52.500; P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge 52.600. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. ST. LAURENS Muziekuitvoering. De muziekvereni ging „E.M.M." van Serooskerke gaf Zaterdagavond in het» Vergaderlokaal haar jaarlijkse uitvoering. O.l.v. de dirigent de heer A. Joosse werd op verdienstelijke wijze een muzikaal programma afgewerkt. Na de pauze was er opvoering van het toneelspel „De Rebel". Burgemeester Baas bracht dank voor het gebodene. Kerkelijke verkiezing. In de Ned. Herv. Kerk werd gekozen tot ouder ling-kerkvoogd de heer F. Schout. VROUWENPOLDER Kolenvereniging vergaderde. De kolen- vereniging kwam onder voorzitterschap van de heer J. Mesu Jz .in jaarvergade ring bijeen. In het afgelopen jaar is er 66 ton eierkolen, 51 ton anthraciet, 15 ton Br. Briketten en 1 ton Cokes aangekocht. Er zijn momenteel 100 leden. De penning- Ingezonden Mededeling (adv.) Bij alle verkoudheldsklachten, zoals kou die vastzit, hardnekkige hoest, neuscatarrh enz. doet Zwitsarub wonderen. Goed-Ingewreven op borst en rug, neus en voorhoofd, werkt Zwitsarub zowel van buiten-af als van binnen-uit. Weldadige, pijnverzachtende warmte dringt tot diep onder de huid. De hinderlijke hoestprlkkel vermindert direct door inademing der heilzame Zwitsarub-dampen. Vraag naar tfe voordelige introductie-verpakking bestaande uit: 1 doos ZWITSARUB 1 doos ZWITSAL Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten. SOUBURG, 8 Februari. Het be stuur van het Groene Kruis is Zater dag geducht in de bloemetjes gezet tij dens de receptie die in „De Zwaan" is gehouden ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan. De heer J. de Priester, voorzitter dezer vereniging noemde in plaats de school al veroverd heeft zo- zijn openingswoord allereerst nog twee wel in het hart der ouders als in het kerkelijk leven. Ds A. Gruppen uit Biezelinge bracht namens het curatorium de felicitaties over aan het bestuur en sprak de leer lingen toe. Burgemeester mr W. C. ten Kate feliciteerde namens het gemeen tebestuur met de opening van de M.M.S. Naar zijn mening voorziet deze opleiding in een behoefte en daarom èn uit overwegingen van billijkheid had het college van B. en W. zijn volle medewerking gegeven. Drs D. Barends dankte als rector mevrouw ten Kate voor de steun, die jubilarissen, nl. de heren C. Koppejan, bode-magazijnbeheerder te Ritthem, die dit jaar een halve eeuw deze func tie bekleedt en de heer N. Mauer, bode-magazijnbeheerder te Souburg die een kwart eeuw deze functie heeft volbracht. Door de oud-vice-voorzitter, de heer J. de Mey is een historisch overzicht gegeven van de afgelopen 50 jaar. Hij herinnerde zijn toehoorders aan dr Plugge die destijds de eerste stoot gaf tot de oprichting. De vereni ging met 75 leden begonnen telt er thans 1600. Hij herinnerde aan de vele moeilijkheden die de vereniging niet bespaard zijn gebleven. Doch steeds groeide de vereniging en daarmee het werk. Er volgden tal van toespraken. Bur gemeester Stemerding getuigde van de goede verhouding tussen de vereniging en zijn gemeente. Namens het gemeen tebestuur van Ritthem sprak burge meester Danielse een woord van lof. Nog vele andere sprekers waren er en zij allen hadden grote lof voor het ge voerde beleid in de afgelopen 50 jaar. Nadat de heer De Priester de sprekers had dank gezegd deelde hij nog mede, dat de Souburgse winkeliersvereniging Nemidso een enveloppe met inhoud had overhandigd. Geen hoger subsidie voor Zeeuws Drankweer Comité MIDDELBURG, 6 Febr. Ged. Staten hebben voorgesteld het verzoek van het Zeeuwse Drankweer Comité om het jaarlijks subsidie te verhogen van f 600.tot f 1000.af te wijzen. Uit de overgelegde financiële beschei den blijkt n.l., dat in 1953 de uitgaven van het Comité voor 88 gedekt wer den door het provinciaal subsidie en dat dit in 1954 voor 93 het geval zou zijn. Tegen deze gang van zaken maken Ged. Staten bezwaar. Over heidssubsidies mogen in het algemeen slechts een tegemoetkoming zijn in de uitgaven van de betrokken instellin gen. In dit geval is zelfs f 600.aan de zeer hoge kant. Verkiezing Provinciale Staten GOES, 6 Februari Na stem ming in de Kiesverenigingen is door de A.R. Partij in Zeeland de volgende candidatenlijst opgemaakt: 1. A. Schout, Vlissingen; 2. J Hommes, Nieuwdorp; 3. A. A. van Eeten, Nieu- werkerk; 4. A. I. Catsman, Aarden burg; 5. P. Meliefste, Middelburg; 6. P. Boudeling, A. J. Polder; 7. C. A. de Putter, Axel. De nummers 8 tot en met tien worden door de centrales afzon derlijk aangewezen. meester kon een batig saldo boeken. De heren Chr. Geerse en Jac. Polderman werden in het bestuurskozen. Ook de bode werd weer benoemd. De ploeglossers werden eveneens op de bestaande voor waarden aangenomen. Voor het kolen rondbrengen kon op de vergadering nie mand gevonden worden. Hierin zal het bestuur een oplossing moeten zoeken. WAARDE Zr de Raad kreeg een fiets. De burgerij van Waarde heeft zr de Raad van het Groene Kruis, die met pensioen gaat, een prachtig cadeau als aandenken geschon ken, n.l. een nieuwe fiets. Voor dien had zij in een bijeenkomst van bestuur en le den van het Groene Kruis veie waar derende woorden in ontvangst mogen ne men; voorzitter M. Waterman sprak haar toe en na hem wenste burgemeester J. C. van Burg haar nog vele rustige jaren toe. Ook dokter van Dool sprak woorden van waardering namens de medici. Maar het laatste dankwoord werd door zr de Raad gesproken. WOLPH AARTSDIJK Been gebroken. Toen mej. Meeuwse te Oud-Sabbinge, zich bij haar woning even op het ijs wilde begeven, had ze het onge luk te vallen en daarbij een been te bre de, achtte overbrenging naar het zieken de achtte overbrenging naar het zieken huis te Goes noodzakelijk. Ingezonden Mededeling (adv NOG GEEN HALVE CENT kost zo'n schepje BUISMAN, dat U erbij doet als U koffie zet- De koffie wordt er lekkerder door en U spaart GULDEN S aan koffie uit met NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden werden wij opnieuw ge troffen, daar God, na korte ziekte, tot Zich nam, onze geliefde Moe der, Groot- en Overgrootmoeder CATHARINA BASTIAANSE, Wed. van L. Davidse, in de ouderdom van 71 jaar. De Heere sterke ons in deze zware weg. Uit aller naam: D. DAVIDSE. Grijpskerke, 6 Februari 1954. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 10 Februari a.s., om 12 uur. Condoleantieadres: Noordhoek 4, Grijpskerke. Heden is geheel onverwachts uit ons midden weggenomen mijn in nig geliefde Man en der kinderen zorgzame Vader, Behuwd-, en Grootvader de Heer LUCAS SCHOUTEN Uit aller naam: J. M. SCHOUTEN—DE JONGE Middelburg, 6 Februari 1954. Seisweg 152. De teraardebestelling is bepaad op Woensdag 10 Februari 1954 op de Algemene Begraafplaats. Ver trek sterfhuis 2 uur n.m. Liever geen bezoek, geen bloemen Heden werd van ons weggenomen onze lieve Broeder, Zwager en Oom ANDRIES WILLEM DE JONGE in de leeftijd van 54 jaar. W. J. DE JONGE. G. DE JONGE—STEUTEL. H. M. C. DE GRAAF— DE JONGE. J. DE GRAAF. en Kinderen. Goes 6 Februari 1954. St Adriaanstraat 7. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 10 Februari a.s. om 2 uur. Condoleantie-adres Voorstad 91, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2