DU1TSLANDS HERENIGING VOORLOPIG VAN DE BAAN? ver r SCHIP IN HET IJS Benelux geen frase maar realiteit Iets minder koud Maandag beginnen de geheime besprekingen Het verkeer komt steeds meer in de knel Driemaal klonk het onaanvaadbaar A. R. viert jubileum te Rotterdam 1 SNIPPER i\V i NIEUWS k J Grote Russische order voor Engeland Per auto over de Waddenzee? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOORZEELAND Drie arrestaties in Indonesië Oud-gepensionneerdcn ongerust Nederlandse ministers kregen hoge onderscheidingen Maar bij Zijpe ligt de kopladingboot „Krammer" al gereed Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2135. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2701 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 6 Febr. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuid erna, Goes. is het dan zover: Men kan te voet van Zuid- naar Noord- Beveland en omgekeerd. Jam mer, dat deze vaste oeverver binding maar van tijdelijke aard is. In ieder géval krijgen we vast een voorproefje van het geen straks na de uitvoering van het Drie-eilanden-plan ho pelijk voorgoed werkelijkheid zal zijn. BERLIJN, 5 Februari. De vier ministers van Buitenlandse Zaken hebben Vrijdagavond het besluit genomen Maandag over te gaan tot geheime vergadering. Het besluit werd genomen, nadat de drie Weste lijke delegaties categorisch hadden verklaard, dat de Russische voor stellen voor een herstel van de Duitse eenheid absoluut onaanvaard baar zijn en nadat Molotof had geweigerd wijzigingen in deze voor stellen aan te brengen. Ofschoon de geheime zitting, die de ministers zullen houden, oorspronkelijk alleen bedoeld was ter voortzetting der besprekingen over de algemene wereldsituatie en over China, kan worden verwacht, dat ook het Duitse probleem nu achter gesloten deuren zal worden behandeld. De ministers hebben namelijk besloten, dat bij het geheime beraad ook procedure-kwesties geregeld zullen worden. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat het belangrijkste procedure-vraagstuk, dat daarbij aan de orde zal komen, bestaat in de vraag of de ministers tot bet derde agendapunt, Oostenrijk, zullen overgaan. Zo zullen de vier in geheime zitting ook over de afsluiting van hun vruchteloze besprekingen over Duitsland moeten beslissen. Bidault De voortzetting van het Duitse be raad heeft in de zitting van Vrijdag het verloop genomen, dat verwacht kon worden nadat de besprekingen reeds eerder op dood spoor waren ge komen. De drie Westelijke ministers hebben Molotof weer gemeenschappe lijk van antwoord gediend. Zij ge bruikten dezelfde argumenten en toonden dezelfde beslistheid. Dulles Dulles opende de reeks Westelijke speeches en veroordeelde het plan van Molotof als „een methode om het hechte Sowjet-blok tot aan de Rijn vooruit te schuiven". Hij kon alleen maar tot de conclu sie komen, dat de Russische minister zijn plan heeft opgesteld, zonder daar bij zelf enige hoop te koesteren, dat het voor de tegenpartij aanvaardbaar zou zijn. 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. Het lag, zoals men weet, In de bedoeling de viering van het 75-jarig bestaan van de Anti-Revolutionaire Partij te houden in Utrecht, omdat de partij al daar in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen op 3 April 1879 werd opgericht. Daar in de eerste week van April de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden, moest echter naar een an dere plaats worden omgezien. De of ficiële herdenking zal nu te Rotter dam worden gehouden. Op Vrijdag 2 April a.s. zal er een officiële bijeenkomst zijn in „Lom merrijk", gelegen in Rotterdam-Noord. Deze bijeenkomst is alleen toeganke lijk voor afgevaardigden van staten- centrales en Kamerkieskringcentrales en voorts voor gasten en genodigden. Het ligt in de bedoeling, dat de voorzitter van de A.R. Partij, dr J. Schouten, bij deze gelegenheid de of ficiële herdenkingsrede uitspreekt; de nestor van de A.R. Partij, prof. mr A. Anema, wordt uitgenodigd even eens een woord te spreken. Daarnaast bestaat er gelegenheid voor afgevaardigden van verenigingen en corporaties felicitaties over te brengen. Op de avond van dezelfde dag wordt in Rotterdam een bidstond gehouden. Op Zaterdag 3 April a.s. wordt een bijeenkomst gehouden in de Ahoy-hal te Rotterdam. Deze bijeenkomst zal worden opgeluisterd met zang en mu ziek. Het woord zullen voeren o.a. dr J. Schouten, die de openingsrede uitspreekt, en voorts prof. mr P. S. Gerbrandy en dr L. W. G. Scholten. Dr A. A. L. Rutgers zal mededeling doen van de resultaten van de jubi leumactie. Bidault constateerde daarna, dat „niets is gebeurd, wat ons geduld en onze hoop nieuwe moed zou kunnen geven". De kloof, die gaapte tussen de positie der beide partijen, was vol gens de Fransman te groot om door simpele wijzigingen in de gedane voorstellen te kunnen worden over brugd. Molotofs voorstel om alle bezet tingstroepen terug te trekken, nog voordat er in Duitsland verkiezin gen gehouden zouden zijn, was vol gens Bidault een al te doorzichtige val: daarmee wenste de Sowjet- Unie slechts een ontbinding van de Westelijke verdediging en een ver trek der Amerikaanse en Britse troepen van het continent te be werken. Wanneer men zich op zul ke grondslagen stelt, is noch over eenstemming, noch compromis mo gelijk", aldus Bidault. Eden Eden sloot de rij der Westelijke woordvoerders -met de opmerking,dat Molotofs plan was geïnspireerd door wantrouwen in democratische en par lementaire instellingen, „tl schijnt niet het risico van vrije verkiezingen aan te durven en daarom wilt u er voor zorgen, dat indien er ooit Duit se verkiezingen gehouden worden, deze naar Oostduits model zullen worden georganiseerd". Terugtrekken van de bezettingstroepen zou volgens Eden betekenen, dat West-Duitsland aan de genade van de volkspolitie zou worden overgeleverd. Pas op de plaats. Zo blijft de conferentie passen op de plaats maken tot zij Maandag in besloten zitting zal bijeenkomen. Daartoe besloot men Vrijdag op voor stel van Dulles. De ministers zullen in deze zitting elk slechts door drie van hun naaste medewerkers worden bijgestaan. Bij de Westelijke delegaties bestaat de hoop, dat bij deze geheime bespre kingen de Russische positie minder onverzettelijk zal blijken, zodat men tenminste inzake het Chinese en het Oostenrijkse vraagstuk nog tot enige overeenstemming zal kunnen geraken. DJAKARTA, 5 Febr. Wederom worden er enige arrestaties van Ne derlanders gemeld, ditmaal uit Bogor. De correspondent van P. I. Aneta te Bogor bericht de arrestatie van de heer Lapre, employé bij de Goodyear Rubberfabriek, van de planter J. E. van Ooy van de onderneming Tjimu- lang en van mevrouw David, zonder beroep. Tevens zou volgens niet-offi- ciële bronnen een Indonesiër zijn aan gehouden, die voor de souvereini- teitsoverdracht in Bogor de Pasundan- beweging leidde. De politie in Bogor kon geen inlichtingen omtrent de ar restaties geven. 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. Het hoofdbestuur van de algemene Neder landse bond van gepensionneerden te 's-Gravenhage, vertegenwoordigende 60.000 gepensionneerde burgerlijke ambtenaren, heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken een telegram verzonden waarin het verzoekt de Pensioenraad te machtigen bij de kwartaalpensioenbetaling (half Fe bruari a.s.) aan elk van de oud-ge- pensionneerden, die daarvoor in aan merking komen, een voorschot te doen uitbetalen van bijvoorbeeld f 100.in afwachting en als onderdeel van de vaststelling der gedifferenti eerde verbeteringen. De nood is thans voor de oud- gepensionneerden meer dan ooit zo nijpend geworden, dat spoedig begin van hulp dringend is, aldus het tele gram. Belangrijke besluiten in Brussel BRUSSEL, 5 Februari. Het Beneluxcomité van ministers, dat vandaag onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. Luns, te Brussel bijeen kwam, heeft een aantal besluiten genomen, die door een Nederlandse woordvoerder als van grote principiële betekenis werden gekenschetst. In Nederlandse kringen toonde men zich na afloop dan ook zeer voldaan over de gang van zaken. Van zeer grote betekenis werd geacht, dat nog eens opnieuw naar buiten wordt bevestigd, dat de Benelux realiteit is. Ook de Beigen waren tevreden. Men wees er op, dat de Benelux nu meer dan ooit tegenover het buitenland als een eenheid zal optreden. Dé Vereniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer (VAS) die Zondag 1'. Febr. a.s. 25 jaar bestaat, zal op Woensdag 17 Febr. haar jubileum vieren met een congres, dat in de Dierentuin te Den Haag wordt gehouden. De regering van Zuid-Slavië voert momenteel met het Sowjet-blok on derhandelingen over de uitwisseling van gevangenen. Er bevinden zich al tijd nog een aantal Zuid-Slaven in krijgsgevangenschap. Voor een ge rechtshof te Madrid hebben zeventien anarchisten terecht gestaan. Zij wer den tot gevangenisstraffen veroor deeld variërend van één tot vijftien jaar. -• In Frans Marokko mogen geen Spaanse kranten meer verschijnen. Een reden voor dit verbod is niet op gegeven. - In Polen heerst de griep. Heen in Warschau zouden per dag 3000 gevallen voorkomen. - In Brus sel is gisteren begraven oud-minister Julius Hoste. Hij was een goede vriend van Nederland en een groot voorstan der van de Benelux. - Met ingang van 1 Juli a.s. is benoemd tot secre taris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr J. M. Kan, thans algemeen adviseur bij dit mi nisterie. Hij volgt dr M. J. Prinsen op, die benoemd is tot Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Wat de genomen beslissingen be treft werd het volgende gemeld. Met ingang van 1 Maart a.s. zullen de Be- neluxpartners een zelfde politiek gaan voeren met betrekking tot de landen, die lid zijn van de organisatie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.S.). Daartoe zullen gemeen schappelijke liberalisatielijsten wor den gedeponeerd en gemeenschappe lijke invoerregeling ingesteld. De mo netaire situatie ten aanzien van het dollargebied is zo veranderd, dat voor de Beneluxlanden de mogelijkheid in zicht is het regime voor de dollar- invoer gelijk te maken. KAPITAALVERKEER. De ministers hebben verder gespro ken over de vrijmaking van het kapi taalverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie. Een aantal aanbevelingen daar toe, gedaan door een destijds inge stelde commissie werden overge nomen. Tevens heeft een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers der drie landen, een uitgebreidere opdracht gekregen. Men zal o.m. aandacht be steden aan de salaris- en prijzenpoli' tiek en voorstellen kunnen doen voor de coördinatie daarvan. De ministers hebben eveneens ge sproken over de problemen der eco nomische en sociale politiek. Ook op het punt der openbare aan bestedingen heeft men enige vorde ringen geboekt. ONDERSCHEIDINGEN. Koning Boudewijn heeft mr Luns onderscheiden met het grootlint van de Leopoldsorde, de hoogste Belgi sche onderscheiding. Ook de Neder landse ambassadeur in Brussel werd daarmee onderscheiden'. Het groot lint van de Kroonorde werd uitge reikt aan de ministers v. d. Kieft en Zijlstra. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Van Zee land heeft het grootlint van de Orde van de Nederlandse Leeuw ont vangen. 2 ill'.ijSSS Weliswaar is het in Italië ook koud, en valt daar zelfs veel sneeuw, toch vond de beman ning van het Italiaanse vracht schip „Dea Mazzella" het los sen van de lading in de Am sterdamse haven temidden van het ijs geen pretje. Het 7031 ton metende schip was geladen met graan en meerde aan de Engelse boeien in het IJ temidden van het ijs, waar het schip onmiddellijk de la ding in de lichters loste. MOSKOU, 5 Febr. De minister voor de Buitenlandse Handel van de Sowjet-Unie, Kabanov, heelt de Engel se handelsdelegatie, welke zich te Mos kou bevindt, medegedeeld, dat de Sow- jet-Unie 5 olietankschepen, 30 vracht schepen van elk 8.000 10.000 ton, 20 vissersschepen, 2 drijvende droogdok ken, 110 volledige electrisehe centrales, textielmachines ter waarde van 375 millioen roebel, andere machines en macbinewerktuigen ter waarde van 400 millioen roebel en grondstoffen en le vensmiddelen ter waarde van l'/i mil liard roebel in Engeland wenst te be stellen. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen te Washington verklaarden de in druk te hebben, dat het aanbod der Sowjet-Unie om voor een waarde van ongeveer 4,5 milliard gulden in Enge land te kopen een krachtige poging is om de Engelsen te overreden de be staande strenge beperkingen inzake de uitvoer van strategisch materiaal naar het Sowjetblok te verzachten. Zij zei den echter te vertrouwen, dat de En gelse regering de Russische orders zorgvuldig zal onderzoeken en iedere leverantie zal verbieden, die het oor logspotentieel der Sowjet-Unie kan vergroten. De toestand van de Paus. VATICAANSTAD, 5 Febr. Het Vati- caan heeft Vrijdag het eerste bulletin over de gezondheid van Paus Pius XII uitgegeven, waarin wordt venneld, dat zijn geneesheren moeilijkheden hébben bü het toedienen van voedsel. Zeeuwse stromen in ijsvlakten herschapen GOES, 5 Februari. Het verkeer met Zeeuwsch-Vlaanderen wordt steeds meer gestagneerd. De boot Terneuzen—Hoedekenskerke vèart met grote vertraging. Doordat de aanlegbrug in Breskens defect is geraakt, vaart de dienst VlissingenBreskens op halve kracht. Alleen de „Prins Hendrik" is in de vaart. Auto's zwaarder dan 10 ton worden hier niet meer vervoerd. Ook vandaag was Schouwen en Duiveland weer per boot bereikbaar; er wordt gevaren op de dienst Zijpe Anna Jacobapolder. Vanmorgen om half negen stonden te Zijpe reeds passagiers gereed, die zich naar het vasteland wilden be geven. Tegen half twaalf had zich een groot aantal door bussen aangevoer de personen op de aan de steigers ge meerde veerboot „Zijpe" verzameld, en alles wees er op, dat spoedig de overtocht zou worden aanvaard. Te voren had de hier als ijsbreker dienst doende sleepboot „Walcheren" het traject reeds verkend, en tevens het SCHIERMONNIKOOG, 5 Febr. Een groep inwoners van Hornhuizen heeft vanmorgen te voet een tocht over de met ijs bedekte Waddenzee gemaakt. Het werd een „makkie", want het ijs bleek in prima conditie te zijn. Zij deden er drie uur over en hebben vanmiddag de terugtocht aan vaard. Wanneer de vorst aanhoudt is het zelfs mogelijk om binnenkort per auto over de Waddenzee te rijden! Tot en met vandaag hebben vlieg tuigen van de basis Leeuwarden 230 vluchten gemaakt naar Ameland en terug. Z\j vervoerden 103 passagiers, 2400 kg vracht en 6200 kg post. Ook naar Goeree-Overflakkee zullen nu vliegtuigen met post worden gediri geerd. postvervoer van en naar Schouwen en Duiveland verzorgd. Met zijn 425 pk doorboorde het scheepje de ijsvlakte en kort na zijn terugkeer kon de „Zijpe" de passagiers naar Anna Ja cobapolder brengen. De „Walcheren" voer voorop. Om ongeveer kwart over twaalf stapte men in Anna Jacoba polder aan wal. Daarna is ook de grote verboot „Grevelingen" weer in de vaart gebracht. Zowel te Zijpe als te Anna Jacobapolder stonden lange rijen auto's, merendeels vrachtwagens, te wachten. Er wordt alleen bijdaglicht geva ren. In de veerhaven van Zijpe ligt de kopladingboot „Kramer" onder stoom. Zodra de ijsgang tot het ver leden behoort, zal deze boot, waar voor nu ook de aanlegsteigers zogoed als voltooid zijn, definitief in dienst worden gesteld, hetgeen een grote verbetering in de verbinding met Schouwen en Duiveland zal beteke nen, vooral wat het vervoer van vrachtwagens betreft. (Zie ook pag. 3.) In enkele regels melden wij nog DAT gistermiddag bur- meester Van der Maas te Wissenkerke afscheid heeft genomen als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Nu hij op doktersadvies zijn ambt als burgemeester moet neerleggen besloot hij ook deze functie, die hij acht jaar met plezier heeft ver vuld, uit handen te geven. Ongaarne ziet men hem ver trekken hetgeen ook duide lijk bleek uit de woorden van de heer J. Kramer uit Kamperland, die hem te vens een geschenk aan bood. DAT burgemeester Peters van Bergen op Zoom giste ren op het stadhuis de bronzen Carnegie-helden- medaille heeft uitgereikt aan stuurman C. J. van Loenhout uit Bergen op Zoom. Met gevaar voor eigen leven (hij kon zelf niet zwemmen) heeft deze een zevenjarig jongentje uit de haven gered. DAT gisteren een Bel gisch gezelschap, bestaande uit burgemeesters, auto ondernemers en vertegen woordigers van reisbureaux een bezoek aan Vlissingen heeft gebracht, welk be zoek was georganiseerd door door de Zeeuwse gidsen- dienst van V.V.V. Burge meester Kolff ontving de gasten, sprak hen toe en toonde hen hierna het stad huis. DAT op de Langeviele- vest de 29-jarige C. W. uit Grijpskerke gisteren zijn rechterkuitbeen heeft ge broken. Hij ligt thans in het gasthuis. DAT ook in Yerseke gis teren een ongeval op het ijs geschiedde, waarbij de 20- jarige C. de Rooy een le lijke wond in het been op liep, van een te ver uit schietende schaats. DAT in Yerseke gisteren een ijsclub is opgericht met als bestuursleden de heren De Hoed, A. Goeman, A. Pekaar, J. v. d. Plasse, A. Meyer en W. Lacor. DAT gisteren het zand, dat reeds lang op de pro vinciale weg van Zierikzee naar Renesse onder Noord- welle het verkeer belem merde, is opgeruimd, zodat men nu niet meer de grote omweg via Brouwershaven behoeft te maken. DAT ook de Blokweg tus sen Zierikzee en Schudde- beurs gereed is gekomen voor het verkeer uit beide richtingen. DAT het vandaag 45 jaar geleden is, dat de Coöp. Boerenleenbank te Hoede kenskerke werd opgericht. DAT gisteren in het Na tuurreservaat „Het Zwin" de konijnenziekte Myxoma- tose is geconstateerd. DE BILT, 6 Febr. Het K.N.M.I. deelt mede: Ondanks de geleidelijke daling van de luchtdruk boven geheel West- Europa komt ook vandaag nog geen noemenswaardige verandering in het heersende weertype in Nederland. Wel zal de wind wat zwakker zijn en daar de over ons land stromende lucht niet meer zo koud is, zullen de temperaturen even boven het vries punt mogelijk, hiervan zal men ech ter weinig merken, daar de lucht zeer droog is. Op het Noordelijk deel van de Oceaan breidt een depressiegebied zich uit in de richting van de Britse eilanden. Gedurende het weekeinde zal deze depressie zich ook in de rich ting van ons land gaan uitbreiden. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat deze depressie reeds voor de nacht van Zaterdag op Zondag in ons land veel bewolking zal kunnen veroorza ken, zodat de nachtelijke uitstraling ook dan de temperatuur nog weer flink zal kunnen doen dalen. Een de pressie boven het Westelijk deel van de Middellandse Zee veroorzaakte zware sneeuwval in Zuid-Frankrijk. Te Perpignan lag Vrijdagavond 85 cm sneeuw. DE BILT ZEGT: Nog weinig verandering DE BILT, 5 Febr. Zonnig weer met een zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. In de ech tend strenge tot matige vorst, in de middag temperaturen omstreeks het vriespunt. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.14 u., onder 17.37 u. Maan op 9.15 u., onder 23.22 u. Hoogwater Zondag 7 Februari: Vlissingen: 4.12 u. 2.28 m., 16.39 u. 2.36 m. Terneuzen: 4.04 u. 2.44 m., 16.28 u. 2.54 m. W'emeldinge: 6.09 u. 1.81 m., 18.31 u. 1.98 m. Zierikzee: 5.13 u. 1.52 m., 17.39 u. 1.72 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1