Nieuws uit de Provincie. fl«'l verleden Iteerl Raad van Dreischor besprak reconstructieplan Critiek van Duivendijke Middelburg Zierikzee. Goes Woningsanering dringend noodzakelijk Vrij bewerkt door J. Harwood Noordwelle voelt niets voor „bevriezingsplan" DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Vrijtteg 5 Feb»t*afl 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ned. Christenvrouwen Bond De afdeling Middelburg van de NCVB hield haar maandelijkse vergadering on der leiding van mevr. B. Blaauw-Mulder. Na het huishoudelijke gedeelte sprak de heer A. H. S. Stemerding, burgemees ter te Oost- en West-Souburg, over het onderwerp: „Gerechtigheid .naastenliefde en barmhartigheid." Spoedeisende raadszitting In de spoedeisende raadsvergadering van Zierikzee is een rapport voorgelezen van de gemeentesecretaris inzake het her- Stel van de gemeentewoningen aan de Lange Blokweg. Hieruit bleek dat het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting aanbesteding de beste oplossing achtte. Aan drs P. C. Buiterse, leraar aan het Zierikzeese Lyceum werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Aan de openbare ÜLO school werd de heer D. Ham uit Groningen benoemd. De raad ging nog in geheime zitting om te spreken over het Rode Kruis zie kenhuis. Ongeval op het ijs Gisterenmiddag heeft mevrouw van Heiningen uit Goes op de Oost- vest, juist tegenover de woning van dokter Doeleman bij een val op het ijs een been gebroken. Zij werd naar het ziekenhuis Oostwal vervoerd. (Van de zijde der IJsvereniging sprak men zijn verontwaardiging uit, dat het slachtoffer, nadat dokter Doe leman medische hulp had verleend, zo lang op het ijs had moeten liggen, tot 'n ziekenauto kwam. En men stak daarbij de schuld op de ondernemer Van Strien. Het is ons echter geble ken, dat deze ondernemer geen en- kelé blaam treft aangezien de laatste tijd de ziekenautodienst, zoals bekend, bij toerbeurt geschiedt en deze week de fa Krijger de dienst heeft. Men heeft verscheidene malen naar deze ondernemer gebeld doch kreeg geen gehoor. Tenslotte is de ondernemer Van Strien om het slachtoffer ge reden. Red.) BROUWERSHAVEN De jeugd op de schaats. De IJsvereni ging „Het Weeltje" heeft voor de jeugd schaatswedstrijden georganiseerd op de spuiboezem nabij het Slingerbos. Bij de jongeren was H. van 't Hof de snelste met Ph. van Ast als nummer twee. Bij de ouderen won R. Roon, nummer twee was G. Roon, derde werd Kr. van Schelven en vierde Joh. van Schelven. BRU1NISSE Cijfers. In Januari werden in de haven aangevoerd 15.950 kg zeesterren, 388 kg ulken en 150 kg aliekruiken. In die maand werden 48 slachtvergunningen afgegeven voor varkens en 9 voor runderen. De re genmeter mat in Januari 38.3 mm neer slag (normaal 56 mm) en in de nacht van 1 op 2 Februari werd 13.5 graden vorst geregistreerd, BURGH Terugkeer. Zaterdag a.s. hoopt de heer N. de Haan, stoker le klasse aan boord van H.M. „Johan van Nassau" in den Hel der terug te keren uit Korea. „Witte van Haemstede". De harmonie „Witte van Haemstede" is in jaarvergade ring bijeen geweest en er is gesproken over up en downs. De vereniging heeft geen leden bij de ramp verloren, maar wel heeft men de heer C. A. Swenne herdacht, die zoveel gedaan heeft voor het muziekleven op het eiland. Overigens was er nog een ongunstig bericht: de pen ningmeester bleek een nadelig saldo te hebben van f 478,44 getracht zal wor den hierin te voorzien door het aantal "pnateurs uit te breiden. Op tweede 'inksterdag zal een muziekfestival wor- len gehouden de tijd achtte men nog niet rijp voor een concours. DRE1SCHOR Vrolijk schaatsfeest. De jeugd heeft een prettige middag gehad op het ijs, georga niseerd door de ijsvereniging in samen werking met het onderwijzend personeel. De burgerij had gezorgd voor chocola en chocolademelk, er was muziek en er wa- rgn fraaie prijzen voor de winnaars. Van de hoogste klassen reed Jan v. d. Bos het Hardst en werd Piet van de Weijde kam pioen ringsteken. Joop Goudswaard won Op de prikslee. Ineke de Keijzer won het munmer ringsteken voor meisjes uit de hoogste klassen. OUD-VOSSEMEER Varkenspest. Een varken van de heer W. Burgers is gestorven, vermoedelijk aan varkenspest. Practisch de gehele vee stapel is in de gemeente thans ingeënt, zo dat men geen grote uitbreiding van deze ziekte verwacht. In Januari werden 56 vergunningen voor huisslachting van varkens afgegeven. O.- EN W.-SOUBURG CBTB vergaderde. De heer T. Stol, on derwijzer aan de landbouwwinterschool te Middelburg, heeft Voor de plaatselijke afdeling van de CBTB gesproken over „Agrarische bedrijfstypen" .Allerlei fac toren, die de bedrijfsvoering bèïnvloeden, werden besproken en er volgde een druk ke discussie op. Tweede voorzitter A. Lo- rier had de leiding van deze vergadering. Openbare verkoping. In „De Zwaan" werd ten overstaan van notaris R. Batten uit Middelburg en notaris H. van Mazijk te Sluis een openbare verkoping gehou den. Het perceel Beciusstraat 3 ging naar de heer C. Dieleman te Souburg voor f 4270; Beciusstraat 7 was voor de heer M .Dourleijn uit Souburg voor f 4500; en huis en grond aan de Ritthemerstraat 66 werd eveneens door de heer C. Dieleman gekocht. Successen. Op de grote pluimvee en konijnententqonstelling Avicultus te Den Haag hebben enkele leden van „Nut en Genoegen" uit Souburg behoorlijk succes geboekt. Het waren de heren Nieuwdorp, Hubrecht (met witte Weeners), Mont- foort (met Franse Hangoor), Crucq (met groot zilvers. Schipper (met zwarte reu), Van Eenennaam (met witte reu) en Pie- rens (met zilver Sebricht Hen). Laatst genoemde behaalde de wisselprijs voior de mooiste zilver Zebricht. RENESSE Schoorsteenbrand. In een woning aan de Joh. Hogenboomlaan brak een schoor steenbrandje uit. De brandweer rukte uit, maar behoefde geen dienst te doen: de bewoner was kordaat op het dak geklom men en had het vuur met een hoeveel heid zout geblust. ST. ANNALAND Weer op de preekstoel. De Ned. Herv. predikant, ds D. J. van Dijk is weer aan de beterende hand en hoewel hij nog niet al zijn ambtsbezigheden kan verrichten hoopt hij toch Zondag weer in de dienst des Woords te kunnen voorgaan. In ver band met zijn ziekte is de jaarvergade ring van de CJMV uitgesteld van heden avond tot Vrijdagavond 5 Maart. ST. LAURENS Uitvoering „De Lofstem". Het Chr. ge mengd koor „De Lofstem" heeft in de Ge- ref. Kerk een zeer geslaagde uitvoering gegeven onder leiding van zijn dirigent de heer A, Joosse. Een dubbelkwartet en declamatie van de heren J. F. Meijer en A. C. Schipper zorgden voor de afwisse ling. In de pauze werd een trompetsolo met orgelbegeleiding uitgevoerd. ST. PH1LIPSLAND Door het ijs gezakt. De 10-jarige W. de Ruyter zakte buiten de dijk door het ijs. Zijn vriendjes wisten gelukkig op tijd hulp te halen, zodat het knaapje zij het een beetje verkleumd, gered kon wor den. Maar in de bakkerij van de heer de Waal kon hij zich lekker warmen en dit was het eind van het hachelijk avontuur. Rode Kruis. De plaatselijke afdeling, van het Ned. Rode Kruis hield haar jaar vergadering onder leiding .van dr Men ger, die in zijn openingswoord de ramp slachtoffers herdacht. Meegedeeld kon worden dat de gehouden collecte een groot succes is geworden. Daarom dankte de voorzitter vooral de Bond van Platte landsvrouwen en de andere vrouwenver enigingen. Om de afdeling tot nieuwe bloei te brengen deed de voorzitter de suggesties om mee te doen aan de bloed transfusiedienst, een afd. van het Jeugd Rode Kruis op te richten, de cursus van de EHBO uit te breiden en actief werk zaam te zijn in de Bescherming Bevol king. In de plaats van de heer A. Quaak werd dé heer L. M. Sinke als penning meester gekozen. Tenslotte werd besloten het volgende telegram te verzenden aan het hoofdbestuur: De afdeling St Phi- lipsland in vergadering bijeen spreekt haar oprechte dank uit voor de snelle en afdoende hulp in de rampdagen van 1953. PIKDONKER Langzaam zakten Pieter en Karolus naar beneden en eveneens langzaam voer de stoomboot op hen toe. Toen de voorsteven onder hen doorging hingen ze nog maar op acht meter boven het schip. Rakelings ging_ de hoge mast onder dé jongen door. Duidelijk hoorde hij nu het tjoek- tjoek, tjoek-tjoek van de machine. Zeven, zes, vijf meterdaar naderde de grote pijp. „Oh goeie grutjes!" 'schrok Pieter. „Daar wil ik niet inMet zijn benen spartelend probeerde hij nog vóór het grote, rokende gat naar beneden te komen. Maar het grote scherm boven zijn hoofd trok hem onverbiddellijk Over de rand en liet de arme knaap mid den in de pijp zakken. Van schrik drukte Pieter zijn vriend Karolus stijf tegen zich aan. Hoestend, proestend en kuchend zakten ze samen dieper en dieper weg. Het werd donkerder en donkerder en ineens zagen ze niets meer. Gedeeltelijk kwam dat omdat ze in het binnenste van de machinekamer terecht kwamen, maar voor de rest was die plotselinge donkerte toe te schrijven aan de grote parachute die keurig aan alle kanten om de pijp viel en deze zodoende totaal afsloot S.G.P. In de consistorie van de Oud Ger. Gemeente kwam de S.G.P. kiesver eniging in vergadering bijeen. De voor zitter las enige gedeelten uit de Schrift voor en bracht dit van toepassing op het werk der S.G.P.. De gevoerde correspon dentie tussen de kiesvereniging en de fractie P. Mol over samenwerking in de raad werd afgewezen. Het voorstel van het bestuur om na afloop van iedere ver gadering een collecte te houden werd goedgekeurd. Het bestuur zag zich helaas gënoodzaakt énkele leden te royeren. Het ■waren de heer C. Aarnoudse wegens het .candidaat staan op een andere lijst en de heren L. Neele en J. Aarnoudse wegens het niet steunen van de candidatenlijst. 1VERSERE Schip op drift. Onder de putten van de Yersekse Bank is een viasersscheepje uit Bergen op Zoom terecht gekomen, dat tiaar voor anker lag, maar door het ijs is Weggevoerd. Men hoopt het op een of andere manier binnen te kunnen brengen, maar men weet nog niet hoe. Mr Dr J. A. Oosterbaan benoemd tot hoogleraar. Tot hoogleraar aan het Doopsgezind Seminarium te Amsterdam is benoemd als opvolger van prof. dr W. Leendertsz die met emeritaat gaat, mr dr J. A. Oosterbaan, predikant bij de Doops gezinde gemeente te Haarlem. De nieuwe hoogleraar werd in 1910 geboren en in 1938 proponent om 9 October van dat jaar te Broek op Lan- gendijk het predikambt te aanvaarden. In 1940 vertrok hij naar Barsingerhorn welke standplaats hij 10 December 1950 met zijn tegenwoordige verwis selde. Dr Oosterbaan promoveerde in No vember j.l. aan de Amsterdamse Uni versiteit bij prof. Leendertsz cum laude tot doctor in de theologie öp een dissertatie getiteld: „Hegels Phaeno- menologie des Geistes en de theologi sche kerkleer". Dr Oosterbaan is de jongste der Doopsgezinde predikanten van Haar lem. :M, Dr W. A. Visser 't Hooft spreekt in Nederland DEN HAAG, 4 Februari Dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken zal op 27 en 28 Maart a.s. het woord voeren op een conferentie, die door de Oecume nische Raad van Kerken en de Oecu menische Jeugdraad te Amsterdam wordt gehouden. Op deze conferentie, waaraan de Nederlandse gedelegeer den naar Evanston zullen deelnemen, zal het thema besproken worden, dat op de tweede Assemblee te Evanston aan de orde zal worden gesteld. Verkiezing van wethouders Onder voorzitterschap van burge meester A. H, Vermeulen kwam de raad in openbare vergadering 'bijeen. Nadat de voorzitter de Nieuwjaarsrede had uitgesproken, werden dê nieuw benoemde raadsleden beëdigd en geïn stalleerd. Tot wethouders werden ge kozen de heren J. W. Klaasse (Chr. Kiesvereniging) en L. M. Móermond (Vrijz. Kiesvereniging), beiden met 4 tegen 3 stemmen op de heer J. v. d. Doe (P.v.d.A.). Toen de afgevaardigden namens de Raad naar allerlei commissies en in stellingen waren gekozen, verklaarde de heer J. v. d. Doe (P.v.d.A.), die be noemd was tot lid van de woonruimte commissie en als afgevaardigde voor de Beatrixschool, voor beide benoe mingen te moeten bedanken, omdat zijn partij, die in de minderheid is, wel voor deze ondergeschikte functies afgevaardigden heeft, doch voor de meer' belangrijke functies werd uitge sloten. Zijn partij zal hierdoor in de komende zittingsperiode in de oppo sitie diénen te gaan. Spreker acht de burgemeester in het college van B. en W. ook geen vertegenwoordiger van de P.v.d.A.-fractie. Besloten werd telegrafisch adhaesie te betuigen aan een schrijven van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland, gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat, om de tram te doen ver vangen door autobussen. Met de Bank van Noord Ned., Gemeenten zal een kasgeldlening worden aangegaan a f 100.000.--. Aan de eigenaren van de Oosten rijkse woningen zal de grond, die ei gendom is van de gemeente, voor f 1500.worden verkocht. Reconstructieplan aan de orde Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten inzake de herindeling der gemeenten op het eiland. Dreischor is daarbij als een zèlfstandige gemeente gehandhaafd, met bijvoeging van de Jonge Polder en het gehele Dijkwater. De raad ging met deze indeling ac- coord. Het Reconstructieplan werd hierna hoofdstuk voor hoofdstuk behandeld. In het bijzonder kwam ter sprake de bij de herverkaveling voorgenomen bedrijfsgrootte van 7 H.A. De heer 's-GRA VEN POLDER Het mussengilde kwam bijeen. Onder leiding van de heer J. A. Clarijs heeft pet Mussengilde zijn jaarvergadering gehouden. 6326 mussen werden in het af gelopen jaar ingeleverd; de heer Joh. Nfjsse nam van dit aantal liefst 5727 voor gijn rekening, zodat hij tot keizer werd Bitgeroepen. Er werden drie nieuwe leden ©geschreven. Na afloop bleef men nog gezellig bij elkaar. HAAMSTEDE Herstel van de fruitteelt. Voor de afd, Schouwen van de NFO heeft ir Van Hen- lik, de Rijkstuinbouwconsulent, enkele leschouwingen gegeven over het herstel 'an de fruitteelt in het rampgebied. Spre- ter drong vooral aan op een moderne be- Irijfsvoering en waarschuwde tegen een ;e beperkt assortiment. In het komende jajaar kan reeds worden ingeplant. Voor de Westhoek raadde spreker het telen van meer winterfruit aan. KRABBENDIJKE „Hulp In Nodd". De vereniging „Hulp hl Nood" vergaderde in zaal Sinke. De Heer L. van Iwaarden werd tot bestuurs lid gekozen, de heren A. C. Zuidweg en Joh. Sentse werden herkozen. De heer J. van Baren won de big, die werd ver loot. KRUININGEN Reeds overleden. Sinds Zaterdag was it de bewoners van de Hoofdstraat op- ivallen, dat men de alleenwonende 67- arige A. J. Deurwaarder niet meer op Érnat zag. Eerst veronderstelde men, dat e ietwat eenzelvige man naar zijn doch- ir in Yerseke was gegaan, maar hij had daarvan niets aan zijn buren, waar hij dikwijls kwam eten, laten weten. Omdat men de zaak niet vertrouwde stelde men ten slotte een onderzoek in: men trof hem dood in zijn woning aan. Waarschijnlijk was hfj reeds Zaterdag overleden. NIEUWERKERK Geslaagd. Bij het in Oostwaardhoeve CWieringermeerpolder) gehouden examen .waagde voor tractorenmonteur en voor tractorenwerktuigen onze dorpsgenoot de heer P. J. van Felius. v. d. Doe (P.v.d.A.) merkte op dat de gemeente door de aanleg van nieuwe wegen en watergangen veel landbouw grond heeft verloren. De voorzitter meende dat dit verlies wellicht kan worden gecompenseerd door indijking van het Dijkwater. Wethouder Klaasse (Chr. Kiesv.) ziet door de heryerka veling moeilijkheden ontstaan voor de vlassers, wanneer men vasthoudt aan de bedrijfsgrootte van 7 H.A. Als men moet kiezen tussen het vlasser blijven of klein-landbouwer met minimaal 7 H.A. landbouwgrond, dan verwacht spr. dat velen het vlassersvak zullen neerleggen. Alle leden zijn van mening dat het dringend noodzakelijk is dat zeer binnenkort zal worden overge gaan tot een coöperatieve vlasindustrie voor de gemeente. Van regeringszijde moest veel sneller gewerkt worden op dit punt. Omtrent de voorgestelde concentra tie van havens in het Reconstructie plan was de raad van oordeel dat na de indijking van het Dijkwater weer een nieuwe haven zal moeten worden geprojecteerd. Volgens het Recon structieplan is de haven Bellaert de 3e haven van het eiland. Terugkeer van. de tram op het eiland achtte de raad niet juist. Besproken werd ook het woning probleem. Uit het rapport bleek, dat Dreischor over een zeer groot aantal slechte woningen beschikt. Meer dan 63 van de woningvoorraad in deze gemeente bestaat uit één- of tweeka merwoningen. Woningsanering werd. dringend noodzakelijk geacht. Bij de rondvraag informeerde de heer De Vlieger (Chr. Kiesver.) naar de geschonken Finse woning. De voor zitter antwoordde dat het bestek voor de bauw van deze woning van de ar chitect is ontvangen en dat prijsopga ve is gevraagd bij een aannemer. Hierna sluiting. 64. U weet, dat ik hem bericht heb gestuurd. Als hij kan, zal hij vast komen." „Het.... moet toch gauw zijn. Ik leef niet lang meer..." Even stilte. „Ik zou hem nog zo graag zien". Pauze. „Wat dacht u?" Geduldig herhaalde hij zijn antwoord. „Het is nu al bijna zeventien jaarEn ik heb nooit begrepen „Als hfj komt, zal hij het wel vertellen", dacht Ernst, die in dezelfde omstandigheden verkeerde. „Maarals hijnu niet op tijd komt?" „We moeten ons lot in Gods handen 'leggen, moeder Martin. Hij weet alleen, wat goed voor ons is. Je kunt het wel overgeven, is het niet?" ,Ja, dominee. Als God het wil, dan is het goed. Maar ik zou hem zo graag zien en spreken." „Dat kan ik begrijpen. We zullen het moeten afwachten." Enige tijd stilte. Zo nu en dan bewoog moeder Martin haar handen doelloos boven het dek, soms plukkend aan de deken, het gebaar, dat Ernst reeds zo vaak bij ster venden had opgemerkt. Als hij niet komt...." blijkbaar was zij nog steeds met Rob bezig „dan...." Ja, moeder Martin, als hij niet meer op tijd komt, moet ik hem dan, namens u, iets zeggen?" „Hem zeggen, dat ik hem alles, alles heb vergeven, zoals de Here mij vergeven heeft...." ,En hem zeggen, dat hü Jezus als zijn vriend moet hebben, ander gaat het niet goed." Zij was zeer helder, sprak nu de hele zin achter elkaar. „Hij hield véél van u, dominee." „Dat weet ik. Wij waren beste vrienden." „Hij sprak veel over u, ook in zijn brieven. Ik geloof wel, dat hij daarginds goed oppast, maar dat is niet voldoende. We moeten Jezus hebben. Zult u het hem zeggen?" „Ik hoop dat zeker te doen, vrouw Martin." „Misschien kan ik het hem zelf nog zeggen. Ik geloof, dat hij er zal zijn vóór ik sterf.'k Heb er de Here zo om gebeden." Maar God verhoort niet al onze gebeden. Hfj alleen weet, wat goed voor ons is." „Ja, dat is zo." Uit zijn binnenzak haalde Ernst een bijbeltje. „Zal ik u nog wat voorlezen uit Gods Woord?" vroeg hfj. Zij knikte. „Wat zal het zijn?" „Johannes 14," fluisterde zij. Hij las met zachte, ontroerde stem over het huis des Vaders, waarin vele woningen zfjn. Vervolgens bad hfj haar en wenste haar een goede nacht, zeggend, dat hfj spoedig zou terugkomen. Toen hfj de deur naar de straat had geopend, zag hfj op de weg een gestalte staan, die hem bekend voorkwam. De man stond naar het huisje te kijken. Dan liep hij op Ernst toe. „Dominee Peyton. Ik herkende u onmiddellijk." „Rob! Kerel, ben jij het? Dat zal je moeder gelukkig maken," riep hfj, de toegestoken hand grijpend en die stevig drukkend. „Dus zij leeft nog'?" „Ja. Nog wel. Maar lang zal het niet meer duren." „Goddank, dat ik nog op tfjd gekomen ben." „Ga nu heel voorzichtig binnen.Neen, wacht even. Ik zal het haar zeggen." IJling liep hij terug naar het ziekbed. „Moeder Martin?" „Ja, dominee."--L' „Uw gebeden Zijn"vérhoord. Rob komt nog wel op tijd. Ik denk, dat hij er al is. Ja, daar komt hij." Rob kwam binnen en Ernst vertrok. Hij hoorde alleen nog een kreet van vreugde. HOOFDSTUK XXVII. Hfj was doodmoe en sjokte over de weg, terug naar huis. Het was maar goed, dat hfj geen sterveling ontmoette, anders zou men heel wat van hem gedacht hebben. Alice zou op hem wachten, had zij gezegd, dus was straks het moment aangebroken, waarop hfj haar ontzettend in hem moest teleurstellen. Hoe moest hij het aanleggen, om het zo voorzichtig mogelijk te doen? Toen hij de voordeur geopend had, kwam Arthur juist uit de enige kamer, waar nog licht brandde. „Goeden nacht, vader," zei hfj, de trap beklimmend. „Nacht, Arthur." De stem van de jongeman sneed Ernst door de ziel. „Hoe was het?" vroeg Alice. „Wat bedoel jeO, ja. Met vrouw Martin? Zij is stervende, maar ik geloof niet, dat het vannacht.Rob is thuisgekomen." „Rob! Zij hoopte vanmiddag zo vurig, dat hij op tijd zou komen. Ik heb haar niet in die mening gestijfd, want, eer lijk gezegd, ik had hem niet verwacht. Dus toch? Heb je hem gesproken?" „Wie?O, Rob. Neen, neen, een paar woorden maar. Hij kwam er juist aan, toen ik wegging." „Wat heb je toch?" vroeg zfj ongerust. „Je doet zo af wezig. Ik begrijp Arthur ook niet. Altijd even vrolijk en opgewekt en nu ik begrijp het niet. Hij beweert, dat er niets is, maar ik geloof het niet. Hij verbergt iets voor mij. Wat is er toch gebeurd? Weet jfj er iets van? En jij zelf, je doet ook zo vreeind. Jullie verbergen iets voor mfj, iets ergs, vrees ik. Waarom dan toch? Ik zie het aan je gezicht, Ernst. Er is wat gebeurd! Mag ik dat niet weten? Ik dacht, dat je geen geheimen voor mfj had." Hij ging, moe, tegenover haar zitten. (Wordt vervolgd.) In tegenwoordigheid van alle leden, vergaderde de raad onder voorzitter schap van burgemeester Lunsingh Tonckens. Op een verzoek van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland aan de minister van Verkeer om de tram niet meer op het eiland te doen terugkeren, wordt z.h.s. besloten hieraan telegra fisch adhaesie te betuigen. Geen be zwaar ontmoet de toetreding van St, Philipsland tot de Beatrixschool te Zierikzee. N.a.v. brieven van Ged. Staten en het Dagelijks Bestuur der Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen, blijft de raad bij het besluit om de gevraagde garantie niet te- verlenen. De voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten een plan is ingekomen tot herziening van het gemeentelijk grond gebied op Schouwen-Duiveland, Noord welle mag deels opbouwen bij Seroos- kerke, terwijl de rest moet bevriezen. Hoewel de temperatuur buiten daarop van toepassing was, bleek de raad hier toe allerminst bereid. Met verontwaar diging wees de raad het bevriezingsplan van de hand. Ged. Staten bieden Noordwelle vijf z.g. geschenkwoningen aan, die volgens aanwijzing van Ged. Staten gebouwd irunnen worden achter een rfj huizen aan de Hogezoom te Renesse. De raad wilde gaarne van het aanbod gebruik maken, doch onder voorbehoud, dat 't gemeentebestuur nader zal overwegen de plaats, waar ze gebouwd zullen worden. B. en W. zfjn van oordeel, dat deze woningen zeer goed geplaatst zullen kunnen worden tussen de Smidsweg en de Stoofweg. Besloten werd, de aangeboden geschenkwonin gen te aanvaarden, onder voorbehoud, dat het gemeentebestuur de plaats zal bepalen. Bij derondvraag informeerde de heer C. Steur, of het mogelijk is, dat Amsterdam ook hier de begraafplaats laat opruimen. De voorzitter antwoord de, dat het de bedoeling is, dit door de aanwezige internationale ploeg te doen verrichten. Blijkt dit niet moge lijk, dan zal Amsterdam gevraagd worden. De mogelijkheid een bezoek te brengen aan de schoonmaakploeg, wordt overwogen. Op een vraag of ie dereen uit de kraan aan het gemeente huis water mag halen, antwoordde de voorzitter bevestigend. Tenslotte deel de de voorzitter nog mede, dat hij een beroep heeft gedaan op Amster dam voor schoonmaak van de riolen. Scharendijke moet hoofdkern worden Onder voorzitterschap van burge meester H. R. Nieborg kwam de raad der gemeente Duivendijke bijeen. In zijn nieuwjaarsrede deelde spr, mee, dat al zijn er in deze gemeente geen slachtoffers te betreuren, de materiële schare zeer groot is. 43 woningen en 25 boerderijen werden totaal verwoest. Ook spreekt de voorzitter zfjn erkente lijkheid uit voor de hulp, die van alle kanten geboden is. Spr. wees er op, dat 1954 een zeer belangrijk jaar zal worden, het wederopbouwplan voor Scharendijke is vastgesteld en wordt thans nader uitgewerkt. Besloten werd zich garant te verkla ren voor de rente en aflossingsver plichtingen van de bedrag van f 47.547 i.v.m. de bouw van een rusthuis voor bejaarden te Haamstede. Besloten werd de woning van M. de Blonde als krot aan te kopen voor een bedrag van f 800,—. De voorzitter deelde mede, dat in de toekomst de postcommandant der Rfjkspolitie te Scharendijke zal wor den gestationneerd. Naar aanleiding van het reconstruc tieplan, zal de raad er voor vechten om de haven „Kloosternol" te Scha rendijke te behouden. Ook stond de raad op het standpunt, dat wanneer Eikerzee herbouwd mag worden, ook Loperskapelle herbouwd moet wor den. De heer de Wilde oefende veel critiek op de voorstellen in het recon structieplan. Het plan tot gemeentelijke herinde ling kwam aan de orde. B. en W. heb ben er het grootste bezwaar tegen, dat Serooskerke de hoofdkern zal worden. Dit is volkomen tegen de natuurlijke groei van de dorpen op Schouwen. Er is maar één kern, die voor uitbrei ding in aanmerking komt, lil. Scharen dijke, daar dit practisch ongeschonden uit de ramp te voorschijn is gekomen. De heer Kloet is een voorstander van samenvoeging van Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke, evenals de heer J. M. Stoei. De heren Padmos, Boot, de Wil de en Hoogenboom zijn voor het plan van de reconstructiecommissie, mits Scharendijke hierin de hoofdkern wordt. Bij de rondvraag werd er over ge sproken om een gezellige avond te or ganiseren voor de Amsterdammers, die de begraafplaatsen in orde hebben ge bracht en voor het damescomité, dat de kledinguitreiking verzorgde. Een vraag van de heer M. L. Hoo genboom, of de bewoners van de wo ningwetwoningen, nu ze op de zolder zijn gehuisvest, huur verschuldigd zijn, werd door de voorzitter bevestigend geantwoord. Officiële Publication UITLOTING GELDLENING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis: dat Donderdag 18 Febr. 1954, 11 uur in het Stadhuis door hen in het openbaar zal worden uitgeloot één obligatie groot f 500.— van de ten laste van de gemeente lopende geldlening, oor spronkelijk groot f 35.000.opgenomen in 1899. Middelburg, 3 Febr. 1954. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V.. GOES. Nederland 1953 Nederland 1947 Dollarlening 1947 Invest, Certif. Ned. 1962/64 cum Cult. H. Ind. Bk Nat. Handelsbank Ned. Handel My. Grootboek 1946 A.K.U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Zonep Ned. Ford Philips' Gloeil. Do 6 cum. pref. 101# 101# 99# 99# 95# 1007,4 1007,4 JW/8 swyg 101 101# 131# 131# 175 98# 98# 188# 190 280# 280# 133# 137 143# 144# 137L 139 195 195 265 268 217# 219# wd. Ned. Kabelfabr. Unilever Wilton-Fyenoord Kon. Hoogovens Êiliton I rubr. Biliton H rubr. Dordtsche Petr. Dito, pref. Kon. .Olie 163# 164 234 238 241# 243# 191# 191# 175 176# 345 349 285 289 344# 349# - 355#" 268 370ex Moeara Enira 600B 610 Dito, onderaand. 368# 369exd A'dam Rubber 119# 122# Bandar Rubber 122L 126 Deli Bat. Rubber Oost Java Rubber 51 53 Kendeng Lemboe 72# 71 De Oostkust 138# 139# Serbadjadi 50# 50# Holl. Am. lyn 149# 149# K. J'. Ch. Paketvrt 124 Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Roit. Lloyd Ned. Sell. Unie Ommeren's Sch.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Miiller Co Amsterd, Bank Ro'ttëfd. Ban k Twentsche Bank 139# 139# 130# 130# 132 132 137# 137# 170 170 142# 143# 127 129# 64 66 86 87# 109# 113# 94# 96 184 184 191# 190 178# 178# 178# 178# Borneo Sumatra Overzeese Gas Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada Hudson Motor Intern. Nickel General Motors Kennecott Nash Kelvinator Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Comp. Cities Service Ma piss Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Baltimore Tide Water Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania U8# 119# 110 110 154# 156

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5