De wereld der verzamelaars kent geen grenzen en staat voor niets Victoria i Van Nelle's Koffie r N.E.S.B. geen voortzetting van N.S.B. Doodvonnissen, lijkpredicaties en tramwagens behoren tot de buit! Meestal evenwichtige en blijmoedige mensen\ =J Dames! Vooral nu Zuid-Slavië en het Atlantische-pact Dreigingen van Egypte Verhoging van lagere lonen in Frankrijk De kou in Europa Het drama te Allahabad Ongevallen in de V«S. eisten 95.000 doden Aga Khan van Karatsji gewogen Gewicht gedeeltelijk in platina uitbetaald Gezelligheid en Victoria horen by elkaar! Schippersknecht 5$ Vrijdag 5 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 (Van onze §-redacteur). We kennen heel wat verzamelaars en we hebben altijd gemerkt, dat deze lieden tot de gelukkigste mensen ter wereld behoren. Ieder mens heeft naast zijn dagelijkse beslommeringen behoefte aan ontspanning, aan bezigheden die geheel anders zijn dan zijn gewone werk. Een professor in de sterrenkunde zal zich dan b.v. met hartstocht werpen op de verzorging van zijn tuin, terwijl een tuinman door een primitieve kijker de melkweg bestudeert. De gelukkige bezitter van een hobby en met name de verzamelaars hebben deze behoefte in vaste banen geleid. Zij hebben naast hun dagelijks werk een wereld opge bouwd naar eigen keuze. En met een volharding, die ze dikwijls in hun beroep niet zouden opbrengen, ploeteren ze om hun verzameling uit te breiden en hun kennis van het verzamelde te vergroten. zegelcollectie van de Engelse koningen is wereldberoemd, maar wist u dat Truman pistolen bijeenbrengt en dat ex-koning Faroek een enorme collec tie etiketten van cigarettendoosjes be zit? De Duitse vorst Zu Stolberg- Stolberg bracht meer dan 27.000 lijk predicaties bijeen, de Habsburgers ver zamelden historische rijtuigen en ko ningin Victoria van Engeland bezat een prachtige collectie vingerhoeden. Heel vreemd was de hobby van ex- koning Alphons XIII van Spanje, die deurknoppen vergaarde. Maar de ongekroonde koning van alle verzamelaars is toch wel de heer O. C. Lightner, de uitgever van een Ameri- Over het algemeen is de verzame-' laar een evenwichtig en blijmoedig mens. Hij verveelt zich nooit, hij is erg huiselijk, hij heeft een levensdoel ook als zijn dagelijks werk hem niet bevredigt en hij heeft een goede dag telkens als weer een stuk aan zijn ver zameling is toegevoegd. Bovendien is de verzamelaar zelden een vervelend of bekrompen mens. Hjj is dat alleen, als hij slechts bjjeen gaart om te bezitten, zonder dat hij van de objecten zjjner interesse werkelijk stu die maakt. Maar de echte, de onver valste verzamelaar komt als vanzelf tot deze studie en dan gaat een nieuwe wereld voor hem open. Iedere verzame ling toch, van welke voorwerpen ook, heeft wel aanrakingspunten met de cul tuurgeschiedenis, met de folklore, met de techniek, de sport of de geografie. Daarbij komt nog, dat vele contac ten met het buitenland vrijwel steed: noodzakelijk zijn om een enigszins vol ledige verzameling op te bouwen. De meeste verzamelaars verruimen dan ook hun blik en verrijken hun talen kennis door een uitgebreide corres pondentie met buitenlandse collega's. Niet voor niets heeft een Engelse dame uit Yorkshire de uitgave onder nomen van de „Illustrated Internatio nal Amateur Who 's Who", waarin al le verzamelaars over de gehele wereld voorkomen met hun adres en een be schrijving van hun hobby. Enigszins vreemd doet het aan hierin ook hun foto's aan te treffen benevens gegevens betreffende hun lengte, de kleur van hun ogen en haren en hun burgerlijke staat. Blijkbaar wil de samenstelster ook de helpende hand Dieden aan ver zamelaars, die een levenspartner zoeken met gelijke interessen! Dat kan trouwens zijn nut hebben, want het spant er wel eens even in som mige huwelijken, als manlief het geld, dat voor een Zondagse jurk was bestemd in postzegels of in oud tin blijkt te hebben omgezet. Wat verzameld wordt. Dat veie varkens de spoeling dun maken geldt over het algemeen niet in het rijk der verzamelaars. De voor werpen, die zich tot verzamelen lenen zijn zo talrijk, dat hier voor haast ie dereen onbegrensde mogelijkheden liggen. Want verzamelaars beperken zich heus niet tot postzegels, oude munten en lucifers-etiketten. Wilt u een paar voorbeelden? De Berlijnse artist Karl Schwarz verzamelt gedroogde bladeren van de graven van beroemde persoonlijkheden en de Londense koopman Walter E. Clifford bracht ruim 1000 doodvonnis sen uit 20 eeuwen en 22 landen bijeen. Gramofoonplaten vormen de grote hobby van de Amerikaanse millionnair en grape-fruitteler H. B. Leonard; hij heeft er al 500.000! Afbeeldingen van en lectuur over Socrates' gade Xan thippe verzamelt de Berlijner Walther Voigt en scheerbenodigdheden van alle tijden en volkeren zijn te vinden in het huis van de Bostonse fabrikant James H. Rand. Als de bankier P. H. Johnston uit Cleveland het Rijksmuseum bezoekt, zullen de suppoosten bijzonder moeten letten op het vermaarde „stokske van Johan van Oldenbarneveld", want de ze Amerikaan brengt met hartstocht wandelstokken van beroemde personen bijeen. Mr Lewis Northrop te Londen verzamelt standbeelden en hjj heeft al 200 afgedankte exemplaren ir» zijn tuin -taan. Ook zij. Ook de groten der aarde kennen de vreugde van het verzamelen. De post- Een boek verscheen over Nederlandse Verzamelaars dit is echter niet zo vreemd als het lijkt, want deze enthousiast heeft vol komen gelijk als hij zegt, dat we nu wat blij zouden zijn met een enigszins complete collectie trekschuiten of dil- ligences. Ook de tram gaat uit het stadsbeeld verdwijnen en onze achter kleinkinderen zullen dit vervoermid del waarschijnlijk nog slechts van een plaatje kennen. Dat „de grootste boekhandelaar al ler tijden", Dr A. W. Rosenbach, een Duits antiquair zou zijn (pag. 29), moeten we ontkennen. Hij was een ge boren en getogen Amerikaan en bo vendien een antiquair, wat heel wat anders is. Voor dit naamsverschil heb ben de handelaars in oude boeken nu toch langzamerhand genoeg gevoch ten. Ook zal de directeur van de Lips fabrieken, de grote verzamelaar van sloten en sleutels Vincent Eras, wei vreemd hebben opgekeken, toen hij zag dat de heer J. van der Spek (op pag. 167) zijn achterkleinzoon wordt genoemd. Maar deze kleine vergissingen ver geven we de schrijver gaarne, evenals zijn weinig vlotte schrijftrant. Hij bracht ons in contact met interessante mensen en bijzondere dingen en daar z'ijn we hem dankbaar voor. Verzamelaars kunnen in dit boek ge lijkgezinden ontmoeten en leren, dat ook op gans andere gebieden dan het hunne interessante collecties gevormd kunnen worden. N iet-verzamelaars worden hier binnengeleid in de vreem de en rijke wereld van hen, die met vreugde wel aan deze hobby ten prooi vielen. Wellicht laten zij zich door dit boek ook verleiden om tot het srote, internationale leger der verzamelaars toe te treden. Ze zullen er vast geen spijt van hebben! Ingezonden Mededeling (adv.l Hamea-Gelei voor Uw hauden BELGRADO, 4 Febr. Het semi- officiële Zuidslavische persbureau „Joegopress" heeft verklaard, dat Zuidslavië's houding tegenover het Atlantische Pact geen verband houdt met het vraagstuk der Zuidslavische- Italiaanse betrekkingen. „Zelfs al ver anderen de omstandigheden ten aan zien van dit vraagstuk, dan is er voor Zuid-Slavië geen reden tot verande ring van zijn standpunt tegenover het Atlantische Pact", aldus „Joegopress", dat deze verklaring uitgaf naar aan leiding van de uitlating van de Griek se premier, Papagos, die in Brussel verklaarde, te hopen, dat het door Griekenland, Zuid-Slavië en Turkije getekende Balkanpact gekoppeld zou worden aan het Atlantische Pact, doch dat de Italiaans-Zuidslavische kwestie eerst opgelost diende te worden. kaans hobby-blad. Deze man verzamelt nj.curieuse verzamelingen. Hjj be zit thans ongeveer 200 collecties, die hjj compleet opkocht. Deze voorbeelden zonden we zonder veel moeite nog met tientallen kunnen aanvullen en zo bljjkt das wel duidelijk, dat de mogelijkheden op dit gebied bijna grenzeloos zijn. En in ons land? In deze lange ljjst komt geen Neder lander voor, maar dat wil niet zeggen dat ons land geen verwoede verzame laars zou kennen. Integendeel, ook hier zijn een groot aantal belangrijke part! culiere collecties op allerlei gebied, zorgvuldig bijeengebracht en enthousi ast uitgebouwd. Een prettige introductie tot deze meestal buiten de schijnwerpers der openbaarheid levende langenoten-met- een-hobby biedt een fraai boekwerk, dat dezer dagen van de pers kwam bij de uitgeverij van de Weesinrichting te Neerbosch. Het heet „Ontmoetingen met Verzamelaars" en het is geschre ven door de heer J. H. Kruizinga. De schrijver leidt ons binnen bij ver zamelaars van boerenwagens en van tabakscuriosa, van ikonen, van koek- planken en van oude microscopen. Bij wijze van inleiding vertelt hij zelf iets over de geschiedenis en de betekenis van het verzamelobject en dan laat hij de eigenaars vertellen hoe zij tot hun hobby kwamen en welke avonturen zij al verzamelend beleefden. Een groot aantal foto's geeft een duidelijk beeld van de mooiste voorwerpen uit deze gevarieerde collecties. Dat de verzamelhobby ook de nuch tere Nederlander volledig in haar greep kan krijgen, blijkt wel duidelijk als we de auteur volgen op zijn gang langs deze 23 musea in bet klein. We denken hier aan die man uit Voor burg, die oud aardewerk en andere, b^j opgravingen tevoorschijn komende, schatten bijeenbrengt. Hij kwam in een hevige regenbui bij een arbeider, die juist een oud grafzerk met een huismerk had blootgelegd. „Wat moet je er voor hebben?" was de stereotype vraag. „Een regenjas", zei de doorweekte werkman. Onmiddellijk trok de man met het echte verzamelaarsbloed zijn jas uit en blijmoedig ging hij in colbert maar mèt de steen, door de stromende regen huistoe. Dat ook bij ons soms vreemde ob jecten worden gekozen wordt duidelijk geïllustreerd door een bezoek aan de man in Weert, die.... oude tramwa gens in zijn tuin bijeen brengt. Ook CAIRO, 4 Februari Het Egypti sche regeringsblad „Al Goemhoeria schrijft, dat, indien Groot-Brittannië de Egyptische eisen met betrekking tot de ontruiming van de Suezkanaal- zóne, niet eerbiedigt, de Egyptische re gering een nieuwe politiek zal gaan voeren. De onderstaande punten zul len de hoekstenen van deze politiek zijn. 1. Versterking van het cordon om de Britse strijdkrachten in de Kanaalzone. 2. Opleiding van een zo groot moge lijk aantal jonge mannen in de kam pen van de nationale garde. 3. Geleidelijke uitschakeling van de invoer uit Groot-Brittannië en „het ge hele imperialistische blok" en het richten van de Egyptische economische politiek op nieuwe markten. 4. Geen samenwerking met het Wes ten in de Verenigde Naties. PARIJS, 4 Febr. Een kerncom missie van Franse ministers is tot overeenstemming gekomen over een plan om de lonen te verhogen van de arbeiders met de laagste inkomens wier ontevredenheid een van de grondoorzaken vormt van de arbeids onrust. In de commissie zaten de ministers van Financiën, Handel en Industrie, Arbeid en Sociale Zekerheid. De loonsverhoging voor de onderbe taalde arbeiders in de particuliere in dustrie zou worden bewerkstelligd door een verordening. De ministers stelden vast, dat de verhoging niet toepasse lijk zal zjjn op hogere lonen, noch op regeringsambtenaren. De ministers bepaalden bovendien, dat toegekende verhogingen niet ge volgd mochten worden door prijsstij gingen en dat het plan niet mocht wor den opgevat als een precedent voor een algemene verhoging van alle lonen in Frankrijk. Aan de werkgevers zal geen com pensatie worden gegeven, zoals bij voorbeeld belastingverlichting. Amsterdamse Hof spreekt uit AMSTERDAM, 4 Februari Het Amsterdams Gerechtshof, dat vandaag uitspraak heeft gedaan in de zaak tegen de twee leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tienen uit Amsterdam en mr J. A. Wolthuis uit Groningen, heeft het vonnis van de Amsterdamse Rechtbank, waarbij beiden tot twee maanden ge vangenisstraf werden veroordeeld, vernietigd en de verdachten vrijge sproken. Het Hof achtte niet bewezen, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het streven van de voormalige N.S.B. van Mussert tracht voort te zetten. Het Hof acht niet wettig en over tuigend bewezen hetgeen verdachten ten laste is gelegd, met name niet, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het streven van de vroegere N.S.B. voortzet. Uit het onderzoek op de te rechtzitting is immers gebleken, dat de N.E.S.B. niet het eenhoofdig-lei- dersbeginsel (één der belangrijkste beginselen der N.S.B.) aanhangt, doch wordt bestuurd door een algemeen lei der tezamen met de werkleiders voor Nederlandse en Vlaamse organisaties, terwijl de N.E.S.B. deel uitmaakt van de te Malmö in 1953 opgerichte Euro pese Sociale Beweging, een organisatie met een uit meer personen bestaanu hoofdbestuur. Evenmin is gebleken, dat de N.E.S.B. een rasdiscriminatie nastreeft. Gezien deze overwegingen verklaarde het Hof tot slot niet bewezen wat verdachten ten laste is gelegd en sprak hen daar van vrij. Vele slachtoffers. LONDEN, 4 Febr. In de Zuid-Slavische hoofdstad is geen brandstof meer ver krijgbaar. Het electriciteitsgebruik is be perkt tot het hoognodige. In Servië zijn de afgelopen drie dagen negentien men sen omgekomen. In Parijs zijn sinds het begin van de kouperiode meer dan 70 mensen om het leven gekomen. De grootste zorg van de Parijse huisvrouwen is het gebrek aan gas. IJsdeeltjes versperren de toevoer. Na drie mislukte pogingen is de politie er in geslaagd geneesmiddelen over een bergravijn te krijgen ten behoeve van 3C mensen, die in Baselice, centraal Italië, aan hartstoringen lijden als gevolg van de hevige koude. In Vevilla (Spanje) ligt er dertig cm sneeuw. Sinds 1800 is er niet zo veel ge vallen. De temperatuur te Madrid is na 1918 niet zo laag geweest. NIEUW DELHI, 4 Febr. In een gisteravond door autoriteiten te Mela aan de pers verstrekt communiqué over het gedrang bij Allahabad waarin honderden pelgrims het leven verlo ren, wordt gezegd, dat de oorzaak nog niet geheel is vastgesteld. Wel staat het vast, dat een aantal pelgrims de indruk had, dat de Naga's, de naakte Sadhoes, verbolgen waren. De pelgrims sloegen op de vlucht, waarbij de ouden en zwakken onder de voe,t gelopen werden. CHICAGO, 4 Febr. Er zijn in 1953 in de Verenigde Staten driemaal zo veel mensen om het leven gekomen, dan in de gehele Koreaanse oorlog zijn gesneuveld, aldus deelde de Ameri kaanse Raad voor de Nationale Veilig heid vandaag mede. Bij ongevallen kwamen in 1953 95.000 personen om het leven en wer den 9.600.000 gewond. Deze ongeluk ken kosten de nationale economie in totaal 9.100.000.000 dollar. Bij verkeersongelukken kwamen al leen reeds 38.000 mensen om. KARATSJI, 4 Febr. De Aga Khan is gisteren ter gelegenheid van het feit, dat hij zeventig jaar Imam, leider, van de Mohammedaanse secte der Ismailieten is, te Karatsji tegen platina gewogen. De Imam woog iets meer dan 95 kilogram. De hoeveelheid platina bedroeg echter slechts ongeveer 450 gram, daar de Aga Khan had gedecreteerd, dat slechts een bepaald deel van het materiaal, waartegen hij gewogen zou worden, uit platina mocht be staan. De kosten dienden tot een mi- numum beperkt te worden, zodat 'n groter bedrag ten bate van zijn vol gelingen kon worden gebruikt. De Pakistaanse eerste minister, Mohammed Ali, en drie regerende vorsten van Pakistaanse staten wa ren onder de menigte van 50.000 Is mailieten die de plechtigheid bij woonde. Toen de laatste hoeveelheid plati na op de schaal werd gelegd, brak de menigte in gejubel uit. De plechtigheid kostte ongeveer 150.000 gulden. Voor scbeepswerktuigkundige diploma BH slaagde de leerling der De Ruyter- school te Vlissingen de heer W. Hokken (met lof); de heer J. B. Suitela slaagde voor motordrijver. Bij gezelligheid horen biscuits en wafels van Victoria. Ze zien er zo appetijtelijk uit: echt gezellig om te presenteren. En ze smaken even fijn als ze et uit zien. Heerlijk bros, croquant en goed doorbakken. Er is keuze uit vele soorten. Vraag uw winkelier speciaal naar Victoria. Proef kieskeurig en u zult ontdekken, hoe fijn biscuits en wafels kunnen zijn! Vraag b.v, naar „Elck wat Wils" met banket, een sor tering van 16soorten: 35 ct.per 100gram. Bruxelles Kermesse, een specialiteit van Victoria: 24 ct. per 100 gram- Javav/afels, zeer fijne croquante theewafel: 30 ct. per 100 gram. Wie proeven kan, kiest GVB2 De Notaris J. J. van Dijke te Kruiningen zal bij in schrijving verkopen ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen Mej. Marina Klap te Waarde: Het woonhuis en sch -,ur met recht van erfpacht op de grond te Waarde aan de Kerkedijk, groot 29 a90 ca. Behoudens de vereiste goedkeuring te aanvaarden bij c'.e betaling der koopsom. Te bezichtigen Zaterdag 6 Februari 1954 tussen 10 ct 4 uur, zijnde de sleutel te bekomen bij de heer J. SCHRIER, Kerkedijk. Biljetten in te leveren vóór of op 10 Februari 1954 ten kantore van genoemde Notaris, alwaar nadere in lichtingen zijn te bekomen. GEVRAAGD: op m.s. „JOMA" Adres: L. M. GELUK Rotterdamsekaai 33, Middel burg, Notaris B. A. van Verre te Middelburg is voornemens bij inschrijving te verkopen: Een Hnis met tuin aan de Veersesingel 3 te Mid delburg, groot 1 a 63 ca. Huur 7.50 p. w. plus verhoging. Lasten 41.60. Te bezichtigen: Donderdag 11 Februari 1012 en 24 uur. Briefjes inleveren vóór 14 Februari a.s. ten kantore van voornoemde Notaris, Rouaansekaai 35, (Telefoon K 1180—2123). Te Huur of te Koop: een stenen loods met was gelegenheid 500 m2, ge legen bij Middelburg en Vlissingen, dicht bij spoorlijn en vaarwater, zeer geschikt voor vestiging van een fa briek of van een autospuit- inrichting, een garage, e.d. Prijs nader overeen te ko men. Brieven onder letter G.S. te richten aan het bureau van dit blad te Goes. V Cadeaux, waar V wat aan hèbtt Spaar de punten voor die mooie en practische Van Nelle cadeaux. Er zitten er wel 25 op een pakt Nu komt het er op aan om alleen de geurigste en krachtigste koffie te kopen! Nu komt de nieuwe verpakking van Van Nelle dubbel van pas! U weet het: twee maal zo lang vers en dus dubbel zo lekker! Als U het pakje opent, ruikt U de branderij! met die échte, pittige smaak!

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4