T ZEEUW PLAKKEBORD Nutsspaarbank Middelburg overschreed de tien millioen Tandpasta Om de toekomst van de uienteelt NOTEERT U GRABBELTON 'T V._J -BE BUS RAMMELDE EN TEN SLOTTE Voor welke dan ook Parfumerie VAN B1EMEN Raad Vlissingen keurt leningen goed Groei in de laatste 25 jaar is enorm geweest Bouw Geref. Kerk te Axel voltooid Veer te Kruiningen op 1 Mei in bedrijf Over veerhavenplannen te Breskens nog niets bekend Hoofdopziener Wiliemsen nam afscheid te Yerseke Factoren, die het bouwplan van de boer bepalen en veiling Vrijdag 5 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Ingezonden Mededeling (Adv.) Exportmoeilijkheden moeten worden opgelost ZOWEL bij de teelt als bij de export van uien zijn de laatste jaren moei- lj'(lieden ondervonden en gezien de grote waarde die dit gewas heeft, vooral voor de export, is het van het grootste belang dat deze moeilijkheden zo spoedig ais maar mogelijk is worden overwonnen. Een aantal organisaties hebben dan ook de handen ineengeslagen, te weten de Z.L.M., de Algem. Ned. Bond van Groenten- en Fruitexporteurs, de Prov. Commissie uit de Veilingen in Zeeland en de Stichting Ned. Uienfederatie, om ge zamenlijk te trachten deze vooral voor onze provincie zo uiterst belangrijke teelt op hoog peil te houden. Daartoe heeft men een vergadering belegd, n.l. op Maandag 22 Februari te Goes, waar de huidige on bevredigende gang van za ken van verschillende zij den zal worden belicht. Als sprekers zijn uitgeno digd dr ir C. W. C. van Bee- kom, deskundige bij de Stichting Ned. Uienfedera tie, ir A. M. van Doorn, on derzoeker bij het Instituut Boos op ons De heer A. Paauwe uit Yerseke is boos op ons, om dat in ons raadsverslag van Yerseke stond dat de ge meente de reinigingsdienst aan zichzelf neemt, omdat 't klachten regent nu het werk door particulieren wordt uitgevoerd. Hij vindt dit een grove leugen en eist dat wjj dit terugnemen, daar hij an ders een klacht gaat indie nen bij de politie wegens belediging! Waarom eigenlijk zo boos op ons? Wü publiceerden 'n verslag van hetgeen in de Kaad gezegd is, ons getrou welijk overgebracht door onze correspondent, een be faamd Yersekenaar, die al zijn sporen als dagbladcor respondent heeft verdiend. Als de heer Paauwe het niet eens is met wat de raadsle den zeggen, dan doet hij het beste met naar de bur gemeester te stappen en zijn beklag te doen, dat deze niet afhamerde toen dergelijke beledigende grove leugens waren uitgesproken. Wij kunnen er heus niets aan doen, dat die gemeenteraad de reinigingsdienst in eigen beheer heeft genomen 't boos zijn op ons heeft dus geen enkele zin! Overigens nog een vraag van een onwetende: „Als al les zo goed ging, waarom heeft de raad dan dit be sluit genomen, hoewel men ervan overtuigd was, dat 't de gemeente meer geld zou kosten?" Het is zo maar een vraag, die betrekking heeft op die grove leugen Krabbendijke. 10 Febr. 7.30 uur. Vergadering N.C.V. B. in de Hervormde kerk. Krabbendijke. 12 Febr. 7.30 uur. Jaarvergadering muziekvereniging „Concor dia". Oost en West Souburg. Donderdag 11 en Vrijdag 12 Febr., 7.30 uur. Familie avonden van de Chr. Bestu renbond in „Rehoboth". Oost en .West Souburg. Zaterdag 13 Febr., 7.45 uur. Uitvoering van de gymnas tiekvereniging „Astrow" in „De Zwaan". Waarde. Hedenavond 7 u. Jaarfeest C.J.M.V. „Onder- Op Schouwen zoekt de Schriften" in zaal In de Westhoek van Schou- voor Plantenziektenkundig Onderzoek te Wageningen, de heer J. J. J. Bos, voor zitter van de Algem. Bond van Groenten- en Fruitex porteurs en de heer P. H. W. Klamer, directeur van 't uitvoer-contrólebureau voor tuinbouwproducten. Men verwacht dat er in de krin gen van telers, commission- nairs, veilingen en expor teurs grote belangstelling voor deze vergadering zal bestaan en men rekent op behoorlijke resultaten! Rode Kruis-films Kloet. wen (Scharendijke, Renes- se, Haamstede en Burgh) worden deze week film avonden georganiseerd door 't Nederlandse Rode Kruis. De hoofdfilm is „Mensen in het wit" en daarnaast zijn te zien „Na de ramp" en „Goede vaart". Op deze avonden zullen Welfare-ar tikelen worden verkocht en verloot en getracht zal wor den een cursus voor Wel farewerksters te organise ren. Dokter H. J. Simons van Renesse is voorzitter geworden van de afd. West- Schaatsagenda Vanmiddag zijn er schaats wedstrijden te Retranche- ment (500 en 1500 meter en schoonrijden voor dames, heren en paren) en te Krab bendijke (500 en 1500 meter en een koppelwedstrijd). Zaterdagmiddag kan men genieten van de Walcherse dorpentocht. Aanmelden in de sociëteit „De Vergenoe ging" te Middelburg tussen een en twee uur. Zaterdagavond is er in Middelburg en Vlissingen hoek en Ds A. P. Nauta van gecostumeerd ijsfeest. In Eikerzee is in het bestuur Vlissingen is er als speciale gekozen in de plaats van wijlen burgemeester A. J. de Bruin. attractie een vecht" op het Spuiboezem. „stierenge- ijs op de Gisteren heeft men kunnen lezendat nu ook de Herverkavelingscommissie Zeeland zich officieel en unaniem heeft uitgesproken tegen terugkeer van de tram op Schouwen en Duiveland. Iets anders had niemand kunnen verwachten. De mensen van de her verkaveling komen heel concreet in aanraking met de grote moeilijkheden, die de oude tramhaan in het land en langs de wegen oplevert. Die baan doorsnijdt de grondenkruist de wegen en is alleen maar een ob ject, dat een vlot verloop van het werk in ernstige mate belemmert. Als de rails blijven liggen zal men straks het toedelingsplan daarop moeten baseren en dat betekentdat men zeer bezwaarlijk tot een ver antwoorde en economische verkaveling kan komen. Wij weten niet, hoeveel ha aan cultuurgrond door de lijn in beslag wordt genomen, maar weinig zal dat niet zijn. En mocht de grond, waarop de baan nu ligt, minder geschikt zijn voor bouwgrond, dan kan hij in vele gevallen worden bestemd voor verbreding van de wegen. Het is onbegrijpelijkdat de R.T.M. in de gelegenheid wordt gesteld de trambaan weer op te kalefateren. Terwijl vaststaat, dat die over een paar jaar toch definitief gaai verdwijnen. Uit een oogpunt van herverkaveling komt het erop neer, dat er nu slechts voorlopig kan worden gewerkt, terwijl over enkele jaren opnieuw enorme kosten moeten worden gemaakt om de zaak in het gelijk te breien. Een soortgelijke kwestie, maar van heel wat minder belang, speelt in de Zak van Zuid-Beveland. Ook daar ligt nog altijd een tramlijn, die alleen maar wordt gebruikt voor vrachtvervoer en vooral in de bietentijd druk bereden wordt. Natuurlijk levert ook deze baan voor de herverkaveling grote moeilijk heden op. Vandaar, dat de Herverkavelïngscommissie contact heeft opgenomen met de Ned. Spoorwegen om eens te over wegert, of die lijn niet kan worden opgeheven. In Oud-Vossemeer leeft men in de blijde verwach ting van de komst van de nieuwe brandweerauto. Het heeft lang geduurd maar nu is het dan zo ver: over twee of drie weken zal de auto voor het gebruik gereed zijn. Men kan slechts hopen dat de noodzaak tot gebruik nog langer op zich laat wachten dan deze blijde verwachting heeft geduurd! De Ned. Herv. kerk van Scherpenisse wordt opge knapt: dezer dagen is men begonnen met het leggen van een nieuwe houten vloer, waarop de nieuwe Stoelen geplaatst zullen worden. Zondag al zal de helf t van de kerk gereed zijn. Een vroegere bewoner van Goes, de heer M. C. van Damme, is geslaagd voor scheikundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Jammer dat dat „vroegere" er meestal bij moet: de besten van Zee- lands zonen plegen elders hun werkkring te vinden, omdat Zeeland hun zo wei nig te bieden heeft Hoe lang nog? Naar aanleiding van een ongeval dat dezer dagen heeft plaats gevonden, waarschuwt de P.Z.E.M. nog eens met klem tegen het ge bruik van losse electrische toestellen in badkamers en douchecellen. De vochtige atmosfeer, die in deze ruim ten kan heersen maar voor al de grote geleidbaarheid van het menselijk lichaam, maken de gevaren hier bui tengewoon groot. Alleen vast aangebrachte appara ten, mits behoorlijk gedard en bij voorkeur buiten handbereik aangebracht, kunnen in badkamers of douchecellen zonder geyaar worden gebruikt. Dat men warmte zoekt is begrijpe lijk maar zet daarbij niet het leven van Uzelf en de uwen op het spel! In St. Aanaland wordt veel gecollecteerd en er wordt mild gegeven. Dit maal rammelde de bus voor de Ver. van Jong Hervorm den. Een bedrag van f63,40 was het resultaat. werd de familie de V. uit Zierikzee dezer dagen opge schrikt door een luide knal in de kachel. Het deksel vloog tegen het plafond en de aanwezigen werden be dekt onder een wolk van stof. Vermoedelijk heeft er een of ander projectiel tus sen de kolen verborgen ge zeten. KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES VLISSINGEN, 4 Febr. De raad van Vlissingen heeft in haar verga dering van hedenmiddag het voorstel goedgekeurd om de afbouw van de Dadcabines in het caisson van het ge meentelijk badbedrijf onderhands aan te besteden bij N.V. Visser en Smit' Aannemings Maatschappij te Papen- drecht. (Tegen de heer Andriessen.) Het was met enige schroom dat B en W. ook in deze vergadering de taad een voorstel voorlegde zonder et men hiervan te voren kennis had nnen nemen. Het betrof hier een Voorstel tot het aangaan van een 2- tal geldleningen beide van f500.000, Waarvoor de aanbiedingen pas waren Ontvangen. Burgemeester Kolff moti veerde dit met er op te wjjzen dat Oen van de geldgevers de voorwaarde nad gesteld dat binnen 14 delgen een door G.S. goedgekeurd leningsbesluit moest worden overlegd. Op verzoek werd de vergadering een 10-tal minuten onderbroken zo dat de fracties zich hierover konden beraden. Na heropening werd het voorstel zonder discussie aangenomen. Van het district Zeeland der C.P.N. was een schrijven ontvangen met het verzoek om aan ouden van dagen en sociaal gesteunden een extra kolen- toeslag te geven. Voorlopig zullen echter B. en W nog niet ingaan op dit verzoek. De heer Verhagen vroeg B. en W. pm de raad machtiging te vragen om hier zelfstandig te kunnen ingrijpen, daar het anders misschien mogelijk wordt, dat achter de feiten wordt aan gelopen. De heer van Poelje zei in deze kwestie voldoende vertrouwen te heb ben in het beleid van B. en W. Hij Vroeg of het mogelijk was om iets te doen voor mensen die niet door de gemeente worden gesteund. Wethouder Post antwoordde op de VTagen, dat hij niet geloofde dat er r gemeente was in ons land waar regeling zo gunstig is als in Vlis- Jtfngen. Een graadmeter was volgens hem de aanvragen om extra toeslag die op het bureau van Sociale Zaken binnenkomen en tot nu toe was er niemand geweest. Op voorstel van de voorzitter werd het schrijven voor kennisgeving aan genomen. Op 6 Maart 1819 werd de eerste zitting gehouden MIDDELBURG, 4 Febr. Ook de Nutsspaarbank te Middelburg heeft in de maand Januari baar inleggerskapitaal boven de tien millioen zien stijgen. Op 31 Januari jj. was het tegoed der spaarders nJ. f 10.176.159,03. Dat betekende een stijging van f 262.387.47 in vergelijking met de Ie Januari, toen het jaar met een tegoed van t 9.913.77L61 inzette. Wanneer men bedenkt, dat het jaar 1953 begon met f8.330.559,71, dan heeft men enig idee van de ontwikkeling, die de Nutsspaarbank het vorige jaar doormaakte. Aan hypotheken stond eind Januari een bedrag van f 1.136.600.nit, aan onderhandse leningen f 1.603.918. De Nutsspaarbank Middelburg werd in tot 1951 met het Departement Middelburg 1818 gesticht met las hoofddoel: „aan min vermogenden de gelegenheid te geven om de penningen, die zij van hun verdiensten en inkomsten kunnen afzonderen, op een zekere en voordelige wijze te doen bewa ren". Bij een Inleg van tenminste vijf gulden zou een rente van vier procent worden vergoed. De eerste zitting werd ?ehouden op Zaterdag 6 Maart 1819 van 2 tot 2 uur in een door het gemeentebe stuur beschikbaar gesteld lokaal ten Stad- huize, n.l. het lokaal van de voormalige registratuur. Na tien jaar had de Spaarbank 547 re keninghouders met een totaaitegoed van 65.299.Later werd het zittingslokaal verplaatst naar de Bogardstraat, het ge- houw van de Armenraad en nog later naar het pand Bogardstraat 19, waar dc bank gevestigd bleef tot 1 December 1948, toen het nieuwe pand in de Lange Noord- straat vlak bij de Markt werd betrokken. AFZONDERLIJKE STICHTING. In de loop van de jaren heeft de rente sterk gevarieerd. Begin 1949 werd zij verhoogd van 2 tot 2.25 en op 1 Jan. 1952 tot 2.40 Was de Nutsspaarbank Sst't is de dokter! VLISSINGEN, 4 Febr. Om eens te zien of de temperatuur in de diverse scholen wel behoorlijk was, is wethouder Poppe van Vlis singen de scholen eens langs ge wandeld, zo vertelde hij vandaag in de raad. Zo kwam hij ook op een der kleuterscholen. Het leek hem daar nogal' frisjes. Op zijn vraag aan de kinderen of ze het niet koud hadden, kreeg hij een ontkennend antwoord. Hij zag echter een paar kinderen met de knuistjes onder hun trui zitten en dus vroeg hij het nog eens. Weer kreeg hij een ontkennend antwoord. Maar terwijl hij zich omdraaide hoorde hij een der kleuters fluisteren: „Niks zeg gen hoor, 'tis de dokter...." van het Nut verbonden, bij de vaststel ling van de nieuwe statuten werd deze band losgemaakt en thans is de bank een afzonderlijke stichting, die alleen ln haar naam nog op haar afkomst wijst. Zij wordt bestuurd door een college van ten minste zeven bestuurders. Voorzitter Is thans mr Th. Portheine, die de hamer al vanaf 1919 zwaait, en secretaris mr J. A. Dumon Tak, terwijl mr J. J. Snoep kassier is. Sedert 1946 treedt de heer L. A. Schenk op als directeur. OOK Z. VLAANDEREN. Het arbeidsveld, dat tot 1948 tot Wal cheren beperkt bleef (er zijn vele „klanten" onder de landbouwende be volking), werd in dat jaar uitgebreid tot Zeeuwsch-Vlaanderen door de over name van de N.V. Zeeuwsche Spaar bank te Breskens, waaruit een bloeiend bijkantoor te Oostburg ontstond. Dat begon in Juni 1948 met een inleggers- kapitaal van f 242.000.In ruim vijf jaar is dat bedrag aangegroeid tot 1% millioen en 1420 rekeningen. De groei in de laatste 25 jaren is enorm geweest. Op 1 Januari 1929 be droeg het inleggerskapitaal nog maar Vk millioen gulden, verdeeld over 4251 re keningen. Nu is dan het bedrag 10.1 mil lioen en zijn er 12.036 rekeningen. De Spaarbank belegt de haar toevertrouwde gelden in obligaties van Rijk, Provincies, Gemeenten en industriële ondernemingen. Belegging in aandelen is nadrukkelijk uit gesloten. Verder vindt de belegging plaats in hypotheken op huizen en landerijen tot maximaal tweederde van de ge- taxeeeTde verkoopwaarde en in onder handse leningen aan overheidslichamen. Ingebruikname 11 Februari AXEL, 4 Februari De nieuwe Ge ref. kerk aan de Pironstraat te Axel is thans voltooid. Nadat de aanbesteding eind Febru ari 1953 had plaats gehad en in de zo mer de eerste steenlegging volgde is de bouw, begunstigd door goed weer, vlot verlopen, zodat Dinsdag j.l. de af levering volgde en Donderdag 11 Fe bruari a.s. de ingebruikname zal plaats hebben. HET KERKGEBOUW. Het nieuwe bedehuis een waar dig en opvallend bouwwerk aan de rand der nieuwe Westelijke stadswijk is ontworpen door de heer P. J. 't Hooft van het architectenbureau inge nieurs A. J. Rothuizen en P. J. 't Hooft te Middelburg. Het werk is uit gevoerd door de fa. Mabuwat te Dord recht. De bouwkosten bedragen onge veer f 125.000. Aan de oostzijde van de kerk is de consistorie, die plaats biedt aan 40 a 50 personen; hier is tevens gezorgd voor een keukenkast met aanrecht ten dienste van eventuele vergaderingen. De toren heeft geringer hoogte ge kregen dan aanvankelijk was gedacht De vis boven op de toren is bedoeld als symbool der christenheid uit de catacombentijd. Aan de voorgevel treft men ook het kruis aan, als het heden daagse zinnebeeld der gelovigen. In de toren bevindt zich de kerkeraadska- mer, via een trap te bereiken. Achter de kerk is nog een ruime rij wielbergplaats. Deskundige handen zullen door een fraaie tuinaanleg voor een stemmige omlijsting van het ge heel zorgen. HET INTERIEUR. Bij de entree aan de Oostzijde komt men via trappen in een kleine tocht- werende hall en vervolgens in een grote vestibule, waar vele vakken zijn aangebracht om de kerkboeken op te bergen. In het interieur domineert de lichte kleur; de architect is uitgegaan van 't idee, dat in een kerk geen somberheid mag heersen, doch een symbool dient te zijn van Christus, Die het Licht ver spreidt. De kerk heeft ruim driehonderd zitplaatsen, in dit geval blank beuken gelakte klapstoelen, zoals alle meube len in dit bedehuis, hetgeen voor de streek nieuw betekent. Door het aan brengen van gummidopjes wordt het hinderlijke geluid van het klappen der zittingen vermeden. De sacramentssymbolen (doopvont en avondmaalstafel) hebben een per manente en goed zichtbare plaats ge kregen vóór de kansel. Deze avond maalstafel, verlengd met twee bijzet tafels (die een plaats in de consistorie hebben) bieden aan ongeveer 40 per sonen gelegenheid tot deelname aan het Avondmaal. De bijna geheel in steen opgetrokken kansel is van het z.g. „platvormtype". De accoustiek is zeer bevredigend. Naar een idee van prof. Fokker heeft men speciale hardboard- en zacht- boardplaten aan'gebracht voor de re sorptie van het geluid. De kerk heeft electrische verlichting en gasverwarming. Bij de bouw der kerk is op dusdani ge wijze met de groei der gemeente re kening gehouden, dat het aantal zit plaatsen gemakkelijk is uit te breiden tot 450 a 500 (inclusief 40 op de orgel galerij op de Noordzijde). Voorlopig zal de zang worden bege leid door een Mannberg-harmonium. Minister Algera bezocht Zeeland MIDDELBURG, 4 Februari. Minister Algera heeft heden, in gezelschap van de Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, een werk bezoek gebracht aan de provincie Zeeland. De minister arriveerde te Krui ningen, waar hij werd ontvangen door de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat In de directie-Zeeland, tevens hoofddienst dijkherstel Zee land, ir J. H. van den Burgt. Te Kruiningen is de minister de voorgelicht over de stand van het werk. Medegedeeld werd, dat door de vertraging tengevolge van de vorst de in bedrijfstelling van het veer te Kruiningen op 1 Mei a.s. tegemoet kan worden gezien. Vervolgens is ten kantore van de directie te Middelburg aan de minis ter een volledig overzicht gegeven van het werk aan het dijksherstel in Zeeland. Aan de lunch zaten mede aan de burgemeester van Middelburg, met wie de beveiliging binnen het gebied der gemeente nabij Oranjezon werd besproken. Na de lunch bezocht het gezelschap de in aanleg zijnde sluiswerken te Vlissingen, waarvan de ingebruikstel ling tegen 1 Juli a.s. tegemoet kan worden gezien. NAAR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Vervolgens werd overgestoken naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar in Bres kens de situatie werd opgenomen met het oog op de Veerhavenplannen. Daar de adviezen hieromtrent nog niet alle zijn uitgebracht zal de be slissing over de definitieve plaats van de haven nog enige tijd moeten wor den opgeschort. De terugtocht werd gemaakt met een speciale veerboot. De minister bezichtigde een deel van KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk. Beroep te Huizen (4e pred. pl.), C. A. Korevaar te Rotterdam; te Olde- broek (2e pred. plaats toez.), J. Verwelius te Bodegraven. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravenzande, J. C. Maris te Haarlem-Noord en D. Slag boom te Middelburg. kust van Walcheren en bezocht vervolgens per auto de zeeweringen te Vlissingen, Zoutelande en West- kapelle. Om half zeven hedenavond werd de terugtocht naar Den Haag aanvaard. Dit werkbezoek houdt mede ver band met de bespreking, die de mi nister op 18 Februari a.s. ten provin ciehuize te Middelburg zal hebben met Ged. Staten van Zeeland. De hoofden van dienst hebben vandaag elk voor hun afdeling de minister een uiteenzetting omtrent de stand van zaken gegeven. De ingenieurs Snip, Van der Velde, Ferguson, Neteson en De Graaff maakten elk een gedeelte van de tocht mee. Waar zijn U onze schepen YERSEKE, 4 Febr. De heer A. Wiliemsen, hoofdopziener van het Corps Visserijpolitie, heeft Dinsdag wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid geno men. Op 5 Februari 1909 is hij als knecht in dienst gekomen met als standplaats Bruinisse. In 1921 werd hij als controleur te Yerseke be noemd. In 1948 werd hij benoemd tot hoofdopziener. Het afscheid vond plaats te zijnen huize, waar allereerst het woord werd gevoerd door mr van der Beecke Cal lenfels, voorzitter van het visserij bestuur, die de grote ijver, plichts betrachting en liefde voor zijn werk prees en de hoop uitsprak dat de voortreffelijke geest in het corps ook onder het beleid van zijn opvolger zal blijven bestaan. Namens het personeel werd een fraaie ets aangeboden, namens de V.E.B.O. eveneens en de Vervoex kwam met een prachtig gouden hor loge, waarbij een negental oester kwekers een even fraaie ketting voegde. De controleurs ter plaatse boden mevr. Wiliemsen een reuzen flacon eau de cologne aan en bloemen Dat naast de vele gelukwensen ook bloemen en telegrammen werden aangedragen zal iedereen begrijpen die de heer Wiliemsen kent. Yerseke wenst hem een rustige en blijde levensavond toe. Baarland krijgt badhuis bij wijkgebouw In de eerste vergadering van het jaar van de gemeenteraad van Baar land heeft burgemeester van Liere, de verschillende werken die tot stand wa ren gekomen, de revue laten passeren en sprak hij de wens uit, dat ook het komende jaar onder Gods zegen ge werkt mocht worden. In verband met de restauratie van de toren, zo werd medegedeeld, zullen verschillende aannemers in de gele genheid gesteld worden om in te schrijven. Aangezien er misbruik wordt ge maakt van het wachtlokaal der AMZ zal de politieverordening gewijzigd moeten worden. Het belangrijkste besluit van de Raad was dat aan het nieuwe wijkgebouw, dat gebouwd zal worden, ook een bad- gebouw gevoegd zal worden. De voorzatter sprak vervolgens een vriendelijk woord van dank tot de heer van 't Westeinde, die als raadslid be dankt had -wegens vertrek naar elders. Wethouder Mol dankte tenslotte de Beroepen te Doornspijk, J. C. van I burgemeester voor al het werk, dat hij Ravenswaay te Scheveningen. j in het afgelopen jaar verricht had. Interessante rede van dr ir C. W. C. van Beekom Waarschuwing om teveel op de te verwachten prijzen te letten De jaarlijkse rentewinst wordt in haar geheel aan de reserves toegevoegd en dient daaTdoor tot meerdere zekerheid van de inleggers. Momenteel zyn deze re serves 9,69 van het kapitaal. Mede door het sparen op de scholen, het verstrekken van boekjes met een gift voor jonggebo renen, tracht de Nutsspaarbank haar so ciale taak: het bevorderen van de volks kracht door het aankweken van het spa ren, ook in deze tyd te vervullen. MIDDELBURG, 4 Februari. In de jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Walcheren" heeft de Rtfkslandbouwconsulent, dr ir C. W. O. van Beekom, gesproken over de factoren, die het bouwplan bepalen. - Dr van Beekom heeft de zeer vele landbouwers, die naar het Ned Koffiehuis I ,op gehaald. Ook de teelt van waren gekomen, heel wat suggesties gegeven en ook verschalende waarsebu- I 5 „Yaa* ,afhankei1ijk van GROTE VAART. AXELDIJK 3 v. Bremen n. Rotterdam. BLOEMFONTEIN 3 n. Las Palmas. DELFLAND 3 n. Las Palmas. LEKKERKERK 3 v. Aden n. Suez. USSEKERK 3 v. Rotterdam n. A'dam. NIEUW AMSTERDAM 3 v. Curasao. AAGTEKERK 4 te Labuan. ABBEKERK 3 n. Fremantle. ALMKERK 4 te Genua. ARENDSDIJK 3 te New York. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 3 n. - Melbourne. LAURENSKER1C 3 Kp Vincent. ORANJEFONTEIN 2 te Kaapstad. AVERDIJK 3 te Philadelphia. CALTEX PADANG 4 n. Singapore. JAGERSFONTEIN 4 v. Hamburg. RIJNDAM 3 v. Halifax n. New York. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 3 Febr. SKERN v. Dan zig; ORANJE v. Londen; NECKTON v. Antwerpen; BANKA v. Rotterdam; AAR- NOUDSPOLDER v. Lissabon; OLDAMBT V. Bandholm. Vertrokken 3 Febr. WEGRON n. Zee- brugge; SKERN n. Zorgeustock; ATLAN TIS n. Antwerpen; HONDSRUG n. Bos ton. Gepasseerd naar Antwerpen 3 Februari. BANKA v. Rotterdam; LAAGKERK v. Bremen; AMPENAN v. Bremen; BLOM- MERSDIJK v. New York; CASANA v. Rotterdam; REX v. Zee; ADMIRALEN- GRACHT v. Amsterdam; NATO v. Goole n. Terneuzen. Gepasseerd van Antwerpen 3 Febr. VROUWENPOLDER n. Oporto; MUTUA FIDES n. Preston; PASCHOLL n. Zwe den; FIVOL n. Humber; JONEX I n. Lon den. VAN MARKT EIERMARKT. BARNEVELD, 4 Febr. Aanvoer ca. 1.700.000 stuks. Prijzen: Eieren f 11.75f 14.25, algemene prijs f 12.50 per 100 stuks. Kiloprijs f2.08 op ba sis van 60 gram. SINT ANNALAND, 4 Febr. Uien mid del 14.80, bonken 13.20, drielingen 12.24, picklers 29.02. Alles per 100 kg. Aanvoer 18 ton. SCHERPENISSE, 4 Febr. Uien middel 14.28, bonken 13.20, drielingen 12.99. Alles per 100 kg. Aanvoer 5 ton. monie moet zijn met graslandareaal en voederproductie. DE AKBEIDSBEZETTING. Een derde, speciaal voor de Wal cherse gemengde bedrijven belangrij ke, factor is de arbeidsbezetting met het oog op de verpleging en de oogst der gewassen. De praktijk wijst uit, dat op Walcheren grote arbeidstoppen, ook na de herverkaveling, moeilijk zijn op te vangen. Het aantal arbeidskrachten is be perkt en losse krachten kan men meest al niet krijgen. Daarom zal de boer zjjn bouwplan moeten aanpassen aan de om standigheid, dat de arbeidsmarkt niet elastisch Is. In de topperiodes komt de boer voor een dilemma te staan. Hij moet kiezen en meestal wint het bouwland het. Er gaat dan soms goed gras verloren. Hij teelt uit financieel oogpunt aantrekke lijke landbouwproducten, maar h(j wil toch ook graag profijt trekken van zijn grasland en veevoeder gaan kuilen voor de winter. Dr van Beekom was van oordeel, dat, wanneer de situatie zé ligt, het nood zakelijk zal zijn de teelt van b.v. erwten Iets terug te brengen en zo nodig ook de weide-exploitatie iets anders op te zetten. In vele gevallen zal het wel ino- ;clijk zijn niet het gras van de voor maar van de naweide te gebruiken. DE PRIJZEN. Als laatste factor noemde de heer Van Beekom de te verwachten prijzen. Hij vond het maar een gevaarlijke zaak. Het beste voorbeeld is wel de uienteelt. Velen hebben er een lelijke ivingen uitgedeeld, o.m. met betrekking tot het teveel rekening houden by de vaststelling van het bouwplan met te verwachten prijzen van diverse producten. Als eerste en verreweg belangrijkste factor beschouwde de spreker de vruehtwisseling in verband met het be houd van de bodemvruchtbaarheid en het optreden van plantenziekten. Al behoeft de wet der vruchtwisseling niet meer zo streng te worden toege past als in de tijd, dat er nog geen kunstmest bestond, aan de andere kant moet ernstig worden gewaarschuwd tegen te grote eenzijdigheid, die het weerstandsvermogen van de grond na delig beïnvloedt. Naast kunstmest zal ook groenbemesting moeten worden toegepast. Op Walcheren wordt nor maal 20 van het areaal door erwten in beslag genomen en dat vond dr van j Beekom beslist te fors. DE VEEBEZETTING. De veebezetting in verband met het voederplan werd als tweede factor ge noemd. De boer zal van tevoren moeten belqjken wat hij voor zjjn vee nodig heeft en, uitgaande van de grootte van zijn grasland, moeten uitrekenen hoe- Veel voederbieten geteeld dienen te worden. Dit laat veel te wensen over. Het bouwland moet, wat de voederproduc tie betreft, beslist worden beschouwd als een aanvulling van het grasland en niet omgekeerd. De spreker gaf heel wat adviezen omtrent het beste be weidingssysteem, waarbij hij erop wees, dat ook de veebezetting in har de verwachtingen, die men ten aan zien van de prijzen heeft. De boer moet niet teveel op één kaart zetten en wil hij toch een gokje wagen, dan zal hij een product moeten zoeken, dat hem hoogstens één keer een strop kan bezorgen, maar dat niet zijn bedrijf in gevaar brengt. HUISHOUDELIJKE ZAKEN. De voorzitter der Vereniging, de heer P. C. Janse, sprak in zijn ope ningswoord o.m. over de goede samen werking met de Landbouwvoorlich- tingsdienst en over het nog steeds groeiende ledental. De penningmees ter, de heer W. Verhage, kon een batig saldo van f343,87 melden. Tot nieuwe bestuursleden werden benoemd de he ren A. Bosselaar te Aagtekerke en A. Janse Jr. te Koudekerke.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2