T ZEEUWSE PLAKKEBORD Geslaagd ijsfeest te Goes 'T SPIEGELTJE Tramlijn op Schouwen-Duiveland bemoei lijkt herverkavelingswerk pomWrdag 4 Februari 1954 W.- en W.-uitkering een prettige meevaller NOTEERT U GRABBELTON V DE BUS Grondgebruik in Vierbannenpolder wordt tijdelijk overgenomen Schadeloosstelling voor hen, die hun grond niet kunnen gebruiken EN TEN SLOTTE Gemeenteraad VROUWENPOLDER Steno en Typen Examens typen en steno Alliance Francais e in Zeeland opgericht KERK EN SCHOOL Zoufclandc krijgt een tweede wijkzuster Gasvergiftiging te Axel Fam. Kerkhoven de mooiste groep HERDENKINGS- MONUMENTE TE BURGH ONTHULD Te weinig zoet water in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Vlissingse Nutsspaarbank in Januari. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Hoe de Zeeuwse arbeidsmarkt zich ontwikkelde Het rapport over het vier de kwartaal van 1953 Van het Districtsarbeidsbu reau in Zeeland geeft inte ressante bijzonderheden over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt. Eind Decem ber waren er 2038 mannen en 355 vrouwen beschik baar, terwijl er maar vraag was naar 561 mannen en 157 vrouwen. Enkele malen staat in het rapport te lezen, dat vooral vrouwen en meisjes, die b.v. in de tuinbouw hoge lonen verdienden, zich lieten in schrijven met de bedoeling een flinke uitkering volgens de wachtgeld- en werkloos heidswet te krijgen. Een mooi voorbeeld was Arne- muiden. Daaruit afkomstige mosselpelsters (een 16-tal) moesten als werkzoekend worden ingeschreven, omdat zij werden ontslagen tenge volge van onvoldoende mos selexport. In Arnemuiden is het de gewoonte, dat de vrouwelijke jeugd 's zomers op 't land en tijdens 't mos selseizoen in de mosselen werkt. De rest van de tijd is rij werkloos en helpt in het gezin. Dat de meisjes nu werkloosheidsuitkering krij- Sen wordt als een meevaller ankbaar geaccepteerd. Al verschillende malen is ge tracht de meisjes een vaste re werkkring te geven. Bij de Vitrite Fabriek scheen dit te lukken, maar het ver loop in voorjaar en zomer was zó groot, dat de fabriek er door in moeilijkheden ge raakte en nu niet meer be reid is deze jongedames op te nemen. Het spreekt vanzelf, dat de werkloosheid in de rayons Kruiningen en Zie- rikzee het geringst was. Ty pisch (maar toch ook wel Verklaarbaar) is, dat het aantal aanvragen om vrou welijk kantoorpersoneel in Zierikzee aanmerkelijk steeg. De moeilijkheid is echter, dat er te weinig aan bod op het eiland zelf is. Een paar tekenende cijfers: op Schouwen-Duiveland liep het aantal streekarbei- ders bij dijkherstel van 1300 tot 1050 terug en het aantal arbeiders van buiten van $300 tot 1900. Daartegenover stond een aanmerkelijke toename van het aantal ar beiders bij landbouwherstel. Eind December waren daar bij 880 streekarbeiders en 800 mensen van elders be trokken. Opvallend was het vrijwel volledige ontbreken van werkloosheid onder de schil ders. Alleen minder be kwame krachten hadden geen werk. Het bijzonder gunstige weer was wel een zeer voorname factor, even als het feit, dat er nogal wat grote objecten te schilderen waren. Bij de meubelfabriek in Sluis worden moeilijkheden verwacht. Het schijnt, dat de Belgische afnemers, die tot voor kort steeds op voor raad bestelden, in de ko mende maanden geen orders zullen plaatsen, maar die tot het voorjaar zullen uitstel len. Dat zou voor het bedrijf betekenen, dat 30 tot 40 man voor 1 of 2 maanden werk loos worden. Aardenbnrg. Hedenmid dag 4 uur: Raadsvergade ring. Onderwerpen (om.): aanschaffing van brand weermateriaal en bouw van droogtoren voor de brand weer. Middelburg. Vanavond 8 urn Schouwburg: Guido van Deth geeft voor de C.O.A.K. militairen met zijn poppen spel een opvoering van „Va der, ik wil gaan reizen". De Culturele Commissie van 't P. I. T. organiseert deze avond. Wat geen sterveling ooit had kunnen vermoeden, is of wordt nog deze week werkelijkheid: het Drie-eilandenplan. En wat nog veel mooier is: het kost niemand een cent. Geruisloos is de verbinding tussen de beide Bevelenden en wat later ook tussen Noord-Beveland en Walcheren tot stand gekomen. Afsluitdammen behoefden niet te worden gelegd, het is alles vanzelf gegaan. Als de voortekenen niet be driegen, zullen ook auto's van het eiland naar de vaste wal kunnen rijden. Of het ooit tot een busver binding zal komen moet worden betwijfeld. De boten liggen tegen de steiger, werkeloos. Zij hebben voor lopig hun dienst gedaan. Maarniemand is met deze onverwachte en radicale realisering van het Drie-eilandenplan blij. Het geeft alleen maar narig heid en dé oplossing is het bepaald niet. Want straks zal het water weer gaan stromen in de Zandkreek en het Veerse Gat. De boten zullen weer gaan varen en misschien worden de dijken nog beschadigd, voor dat het zover is. Noord-Beveland verzucht: Was het échte Drie-eilandenplan nu maar uitgevoerd. Dan konden we doen en laten wat wij wilden. Nu zitten wij op ons eigen eiland gevangen. En al kost de tocht over het ijs naar de andere kant ons niets, veel liever betaalden wij voor de boot. Maar nog liever stapten wij in de bus, die ons in luttele minuten naar Goes of naar Middelburg brengt. Hoeveel jaar zullen de Noordbevelanders nog geduld moeten oefenen? Drie of vier jaar Tennissende domine's Waarom zou een dominé niet tennissen? Hjj doet dat waarschijnlijk wel niet in zijn toga of zijn zwarte pak, maar hij tennist. En wie weet, of het zijn dominees- werk niet ten goede komt! Nu zou er helemaal geen re den zijn om speciaal over tennissende dominé's te schrijven, ware het niet, dat in Aardenburg alle drie de predikanten lid zijn van de Tennisclub S.JJ1.F. Het zijn ds L. Blom, de Hervormde, ds L. Ringnalda, de Gerefor meerde, en ds S. A. Vis, de Doopsgezinde predikant. Dat is nu wat men "zou willen noemen: een sportieve oecu mene. Of er zo in de pau zes van het spel ook wel eens een theologisch ten- nisnummertje wordt weg gegeven, weten wij niet. En in hoeverre een orthodoxe exegese van de spelregels wordt gegeven is ons even min bekend. Nog minder zijn wij op de hoogte van de dogmatische opvattingen van elk der predikanten omtrent speeltechniek. Al leen hopen wij, dat van hen getuigd kan worden: „Zij tennissen evengoed als zij preken!" Veertig jaar boek houder De heer A. Geijp te Ter- neuzen heeft het feit her dacht, dat hij 40 jaar gele den als boekhouder in dienst trad van de Z.V.T.M. Na tuurlijk zat daar een huldi ging voor hem aan vast. Op het hoofdkantoor werd hij gefeliciteerd door de direc teur, ir J. F. Denie, die hem dankte voor zijn grote toe wijding aan het bedrijf. De traditionele enveloppe met inhoud en een bloemstuk waren tastbare bewijzen van deze dank. Burgemees ter mr P. H. W. F. Tellegen van Terneuzen bood niet al leen gelukwensen aan, maar speldde de jubilaris de ere medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oran- je-Nassau, op de borst. Na mens het personeel over handigde de heer C. A. Blaakman hem een fraaie lamp. De jubilaris dankte ontroerd voor al deze blij ken van waardering. Des avonds vond een drukbe zochte receptie plaats in Lunchroom Koene. Vandaag kunnen wij mel ding maken van de oprich ting van twee verenigingen. In doel lopen zij nogal uit een. Oordeelt u zelf maar: Wolphaartsdijk kreeg een afdeling van de C.B.T.B. en 's-Gravenpolder een ijsver- eniging. In de vergadering te Wolphaartsdijk werd dit bestuur gekozen: J. Dees, voorzitter, J. Remijnse, se cretaris-penningmeester en M. v. d. Vrede, vice-voorzit- ter. De secretaris heeft nog gesproken over de ziektebe strijding in land- en tuin bouw. Dan 's-Gravenpolder. De ijsvereniging kreeg de naam „Swaeke" en is van plan op de Weel een goede ijsbaan te verkrijgen. Ere voorzitter werd de heer Joh. de Schipper, voorzitter C. C. Klap, secretaris C. Jeziasse, penningmeester Joh. Nijsse en algemeen adjunct M. Blok. En nu we het toch over ijs hebben: in Borssele is mej. K. de R. lelijk te recht gekomen op het ijs. De dokter constateerde een beenkneuzing. Uit Hoede- kenskerke komt het bericht, dat de christelijke kleuter school gesloten moest wor den, omdat er mazelen heer sen. Axel krijgt een nieuwe stationschef. Het is de heer C. de Coninck, die opvolger wordt van de heer J. S. Die- leman. Die werd stations chef in Terneuzen. In Aar denburg heeft het echtpaar A. VerhammeGoethals in het huisje bij de steenfa briek zijn 55-jarige bruiloft gevierd. Beiden zijn in 1874 geboren en een paar dagen geleden werd Verhamme 80 jaar. Hij heeft in zijn leven hard moeten zwoegen. Want een landarbeider kreeg zijn centen nooit cadeau in ie oude tijd. Als het weer het maar enigszins toelaat gaat hij met zijn vrouw nog iede re Zondag naar de kerk. De jubileumdag werd temidden van familie, vrienden en bu ren gevierd. Burgemeester Van Dongen en de gemeen tesecretaris kwamen het echtpaar hartelijk felicite ren. GOES, 3 Februari. Er zal thans worden overgegaan tot het schatten der gronden in het Zeeuwse herverkavelingsgebied. De proefschattingen heb ben de practische bruikbaarheid van het systeem bewezen. De Herverkave lingscommissie Zeeland heeft in haar vergadering in Hotel „De Korenbeurs" (onder leiding van mr A. J. van der Weel) deze beslissing genomen. Zij sprak ook over het tramvraagstuk op Schouwen-Duiveland. De H.V.C. bleek, mét andere ambtelijke Instanties en het gehele bedrijïsleven, w.o. de land bouw, eenstemmig van oordeel, dat terugkeer van de tram ongewenst is. De tramlijn bemoeilijkt het herverkavelingswerk in ernstige mate en heeft bovendien geen economische belangen voor de afvoer van landbouwproduc ten. Een ander zeer belangrijk besluit had betrekking op het grondgebruik in de Polder Vier Bannen van Duiveland. De Herverkavelingscommissie zal, gezien de noodzaak om het grondgebruik in deze polder te regelen, de grond zelf in tijdelijke exploitatie nemen. Dit betekent, dat de agrarische subcom missie wordt ingeschakeld. In de loop van de volgende maand krijgt ieder het perceel of de percelen voor gebruik aangewezen. Wie zonder goed keuring buiten deze percelen land bewerkt, zal geen vergoeding ontvangen. De bestaande pachtcontracten worden niet verbroken, maar blijven gehand haafd, ongeacht de grond, die men in gebruik heeft. Er is uit de H.V.C. een kleine com missie gevormd, bestaande uit de he ren M. D. A. Glerum, ir W. H. Ubbink en ir M. de Vink, met als taak de H. V. C. te adviseren omtrent de verschil lende aanrakingspunten tussen de uit- breidings- en wederopbouwplannen der gemeenten en de herverkaveling. Met de Ned. Spoorwegen is contact opgenomen, zo werd medegedeeld, over de wenselijkheid of de mogelijk heid van al dan niet opheffing van de spoorlijn in de Zak van Zuid-Beveland of een gedeelte daarvan. VERGOEDINGEN. Bij de uitvoering der herverkave lingswerkzaamheden zullen verschil lende percelen landbouwgrond of ge deelten daarvan voor kortere of lan gere tijd aan hun bestemming worden onttrokken. Er is nu voorgesteld in dat geval de grondgebruikers schadeloos te stellen met een vergoeding van 2ji maal de normale pachtwaarde voor on bewerkt land, indien de aan de land bouw onttrokken oppervlakte niet meer bedraagt dan 15 pet. van de be- drijfsgrootte. Bij overschrijding van dit percentrage kunnen afzonderlijke regelingen worden getroffen. Voor be werkt land zullen bovendien de ver geefs gemaakte kosten worden ver goed. Het is ook mogelijk, dat tengevolge van egalisatiewerkzaamheden z.g. oogstdepreciaties ontstaan. Het Bureau van Uitvoering der H.V.C. zal dan de vergoeding vaststellen. Bij intensieve teelten van kleine grondgebruikers kunnen zonodig andere maatstaven worden aangelegd. Dit zal het Bureau In Nieuw- en St. Joosland hebben vier oud-leerlingen van de christelijke school kans gezien niet minder dan f 326,96 bijeen te brengen voor de Vereniging „Kin- derzorg". heeft Sint Maartensdijk een complete ijsbaan op de straat gehad. Bovenop de oprit ontstond een groot lek in de waterleiding en met kracht stroomde het water omlaag. Al heel vlug was het één ijsmassa. Van en kele woningen liepen de kelders en de achterhuizen vol. De volgende dag kon het lek worden gerepareerd. Verbouw gemeentehuis en bouw verenigingslokaal besproken VROUWENPOLDER, 3 Februari In de eerste raadsvergadering na de jaarwisseling heeft burgemeester de Kam een nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hjj in grote trekken beschreef, wat in 1953 tot stand kwam en de Ïlannen voor 1954 ontvouwde. De heer Janse beantwoordde zijn rede. Hier na overgaande tot de agenda besloot de raad de heer W. Wondergem te benoemen als gemeentewerkman in vaste dienst. Aan de heer Dekker te Vrouwenpolder en de heer A. Hey- boer te Middelburg werd een perceel In erfpacht gegeven in het zomerwo- ftingterrein. Besloten werd, dat burge meester De Kam tijdelijk het secreta ris-ambt zal vervullen zolang de ge meentesecretaris ziek is. Te zijner tijd tullen volkstuintjes worden uitgege- Van en ook het grasland in het zomer- Goningterrein zal worden verpacht. De weg door de bebouwde kom zal door Qa Dienst Herverkaveling verbeterd tyorden. Enige wijzigingen in de sala rissen van het gemeentepersoneel wer den goedgekeurd. De verbouwing van het gemeente buis en de bouw van een verenigings gebouw leverde een brede discussie Op. Over het voor en tegen, de kosten •n de indeling werd door de heren Jiesu, Geerse en Louwerse het woord gevoerd. De architect kwam echter met een zo duidelijke toelichting, dat de raad tenslotte toch B. en W. machtig de de gemaakte plannen verder uit te werken. In de rondvraag informeerde de heer G. de Vos naar de brandkranen in Gapinge en eveneens naar de moge lijkheid tot begraven op de oude be- grarfplaats. Zulks is niet meer nodig nu er een nieuwe begraafplaats is. De heer W. Louwerse \roeg inlichtingen over de huisnummering en de heer S. d# Visser vestigde de aandacht van B. en W. op het openhouden van wa terputten door particulieren. In geval ten brand zal er, zo zei hij, toch di rect water beschikbaar moeten zijn. Ingezonden Mededeling (adv.) 15 Februari aanvang nieuwe cursus Wagenaarstraat 20, Middelburg Telefoon 2238 I. SINKF MIDDELBURG, 3 Februari De uitslag van de examens, gehouden door de Nationale Vereeniging van Leeraren in Stenografie „Groote", luidt als volgt: Typen Nederlands 120 aansl. p. m de dames W. Nijssen (met lof), H. A. van de Ven, C. E. A. Castenmiller, J. Neve, N. A. van Loo, J. S. Matthijsse, L. H. Meeusen, W. de Rooij, E. T. Vriens, J. A. Timmermans en de heren: J. Maas, G. L. Woudstra, J. C. Sinke, M. A. Mondeel, P. Adriaanse, J. A. Tilroe, D. N. Loppies, J. J. van 't Hof, P. J. Eijnwachter, J. Vogel te Middel burg; de dames: H. D. Dekker, J. A. Jongman, N. Velleman, C. M. J. Lepe- laers, M. C. van Rooij en, T. H. A. M. Smals, en de heer J. S. Hartjes te Vlissingen; de dames: E. J. Robert, S. J. S. Walraven te Souburg; de dames: S. D. Bergsma, E. K. Boidin, en de heer I. A. Risseeuw te Oostburg; de dames: A. T. Lourens, M. A Aar- noudse te Aardenburg; de dames: L. A. da Meij te Ritthem, C. R. Bogte te IJzendijke, J. Krijger te Arnemuiden, L. Koets te Biggekerke, L. Wisse te Meliskerke, A. de Nood (met lof) te Gapinge, A. Wondergem te Seroos- kerke, W. M. Commelin te Veere, M. J. C. Vroon te Breskens, M. Dubois, L. E. J. Faes te Nieuwvliet, T. E. Bril en de heer C. I. Jansen te Schoondijke; mej. J. S. Neuféglise en de heer J. Focke (met lof) te Zuidzande; de heer J. P. J. Scheerens te Retranchement. Bewijzen werden verstrekt aan de heer J. Maljaars te Middelburg en mej. G. M. Poissonnier te Retranchement, mej. R. N. Panhuyzen (met lof), Vlissin gen. Typen Engels 120 aansl. p. m,: de dames P. Goedbloed (met lof), M. Karman, A. C. Geldof te Middelburg; M. J. Geljon (met lof), en G. J. Ver donk en T. H. A. M. Smals te Vlis singen. Typen Engels 175 aansl. p. m.: mej. M. J. Geljon te Vlissingen. Typen Frans 120 aansl. p. m.: de dames A. C. Geldof (met lof), P. Goedbloed te Middelburg; M. J. Gel jon (met lof), G. J. Verdopk tg Vlis singen; P. H. Sanders te St Laurens. Typen Frans 175 aansl. p. m.: mej. C. A. M. v. d. Dood, Vlissingen. Typen Duits 120 aansl. p. m.: de dames M. Karman (met lof), P. Goed bloed, A. C. Geldof te Middelburg; P. H. Sanderse te St Laurens en M. J. Geljon te Vlissingen. Typen Duits 175 aansl. p. m.: mej M. J. Geljon te Vlissingen. Kantoorsteno Nederl. 130 lgr. p. m.: de dames C. J. Milderhoud (met lof), K. de Braai-Johannes, C. Geervliet te Middelburg; C. A. M, van de Dood (met lof), M. de Baar, M. J. Geljon te Vlissingen; M. van Sluis (met lof) te Domburg. Kantoorsteno Engels 100 lgr. p. m.: de dames J. N. van der Graaf (met lof), M. Meijer, G. van Rijssel te Vlis singen. Kantoorsteno Frans 100 lgr. p. m.: de dames C. A. M. van de Dood te Vlissingen, S. R. Aerssens te O.- en W.-Souburg. Kantoorsteno Duits 100 lgr. p. m.: de dames P. Goedbloed en A. C. Gel dof te Middelburg. Dictaatsteno Nederl. 130 lgr. p. m.: de dames A. N. J. Damman te Middel burg, J. van Noorden (met lof), F. W. van Beers te Vlissingen, en S. R. Aerssens te O.- en W.-Souburg. Steno-typen Frans: de dames F. W. van Beers (met lof) en J. van Noor den te Vlissingen. Steno-typen Duits: mej. R. M. Ro mer te Vlissingen. Diploma's voor Particulier-Secreta resse werden uitgereikt aan de dames A. N. J. Damman te Middelburg en S. R. Aerssens te O.- en W.-Souburg. GOES, 3 Febr. Dank zij het ge lukkig initiatief van dr de Haas en dr Philips uit Goes is vanavond in „De Korenbeurs" te Goes de afdeling Zeeland van de „Alliance Frangaise" opgericht. "Als gastheer van deze af deling treedt op de directie van „De Korenbeurs" te Goes. Voor de oprichtingsavond waren uit genodigd de heer P. de Latour Dejean, consul-generaal voor Frankrijk te Rotterdam, de heer den Tex, presi dent-generaal van de Alliance Fran gaise in Nederland, le pasteur A. Allard uit Breda, president van de re gionale afdeling. Zowel dr de Haas, voorzitter van het voorlopig comité, alsmede ge noemde heren hebben het doel en streven van het Alliance Frangaise uiteengezet. Vooral pasteur Allard oogstte veel applaus voor zijn gees tige en vlotte speech. Na de pauze werden twee films vertoond. van Uitvoering eveneens beoordelen. De gebruikers krijgen in ieder geval een schadeloosstelling. Ook de oogst- dervingen tengevolge van egalisatie- werken zullen worden vergoed. VERTREK NAAR DE N.O.P. Zoals wij al hebben gemeld, is aan 34 boeren uit het herverkavelingsge bied een bedrijf aangeboden in de Noord Oost Polder tegen pachtvrije in levering van hun grond aan de Stich ting Beheer Landbouwgronden. De voorbereidingen over de aankoop der vrijkomende gronden door deze Stich ting zijn in volle gang. Spoed wordt betracht, hetgeen noodzakelijk is om het gestelde doel, n.L de boeren voor de inzaai op hun nieuwe bedrijven te hebben, te bereiken. DE EMIGRATIE. Breedvoerig is ook ter sprake geko men de emigratie van boeren uit de Zeeuwse herverkavelingsgebiedcn naar Canada. Er is daarvoor tot heden zeer weinig belangstelling getoond, on danks de bijzondere faciliteiten. De Landbouwattaché van de Nederlandse regering in Canada, dr ir A. J. Tuin man, heeft er bij een bezoek aan Schouwen-Duiveland zijn verwonde ring over uitgesproken, dat er nog vrijwel geen reacties zijn ontvangen op deze gunstige regeling. Met hem is toen gesproken over de vraag, op welke manier de belangstel ling gestimuleerd zou kunnen worden. Ir F. Jensma, die aan de Landbouwat taché is toegevoegd, zal worden ge vraagd voor hen, die iets voelen voor emigratie, een beschrijving te geven van streken, die voor vestiging in aan merking komen. Vestiging van 5 of 6 boeren dicht bjj elkaar zal door Cana da worden toegestaan. Uiteraard is iemand, die over connecties in Canada beschikt, geheel vrjj zich te vestigen waar hij wil. Hetzelfde bedrijfstype kan vanzelfsprekend niet worden ge garandeerd. In het algemeen vond de H.V.C. het zeer gewenst dat over de emigratie- mogelijkheden in de herverkavelings- gebieden een intensieve voorlichting wordt gegeven, hetgeen het beste kan geschieden in nauwe samenwerking met de landbouworganisaties. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessen-Oudekerk en Peursum (toez.), R. Dijkmeijer, cand. te Midwolda; te Oud-Alblas (toez.), L. Trouwborst te Monster. Geref. Kerken. Bedankt voor Zuid-Beierland, M. T. Minnema te Monnikendam. In de raadsvergadering werd o.m. mede gedeeld, dat de heren P. Brasser en A. Janse hun benoeming tot lid van de Ad viescommissie Vordering Woonruimte hebben aangenomen. Het geschil tussen de PZEM en de gemeente is opgelost. De gemeente is in het gelijk gesteld, zodat de kosten van het herstel in de Duinweg voor rekening van de PZEM komen. De nieuwe woningwetwoningen in de Noordstraat zullen verhuurd worden aan de heren D. Verstraate, P. Lievense en P. Dingemanse voor voorlopig f 6.25 per week. Van de ver. „Het Groene Kruis" Is een verzoek binnengekomen om de subsidie te verhogen met 45 ct p. inwoner. Het ligt in de bedoeling een tweede zuster aan te stellen. Zij zal in Zoutelande wonen. De raad willigde het verzoek in. Het te gelpad over de duinen zal worden ver lengd van „Marktgat" tot „Haga". Echter zal de uitvoering dit jaar niet meer plaats vinden. De heer Wouters vroeg, of het huisvuil tweemaal per week in de zomer opgehaald kan worden. Dit zal worden bekeken. Dhr Kleinepier vroeg de aan dacht voor de onhoudbare toestand van „de ijsbaan" in de Langedam. Burgemees ter Kodde zag echter geen kans voor een goede oplossing, tenzij er riolering komt. AXEL, 3 Februari In de Oude Wijk is het echtpaar J. onwel gewor den. Een ontboden dokter constateer de gasvergiftiging. Ook in aangrenzen de percelen werd een gaslucht waar genomen en enige tijd later werd de vrouw van de heer van E. bewusteloos in haar woning gevonden. Zij moest, evenals het echtpaar J„ naar het zie kenhuis te Sluiskil worden overge bracht. Een onderzoek wees uit, dat via de riolering gas in de woningen drong, waarom de bewoners werd aangeraden de nacht elders door te brengen. Personeel van het gasbedrijf en van gemeentewerken heeft de gasleiding aan het begin van de straat opgegra ven en van het net afgesloten. Ook bü een meubelzaak in de Noordstraat heeft men een verschijnsel van gas- ontsnapping geconstateerd. De toestand der slachtoffers was niet verontrustend. Hoogstwaarschijnlijk zijn de gaslei dingen gesprongen door de strenge vorst. Geen natte neuzen, maar (eestneuzen GOES, 3 Februari. Koude en natte neuzen hadden vanavond op de Goese vest plaats gemaakt voor feestneuzen van diverse soorten en afme tingen. Bijna 80 deelnemers verschenen op de Oostvest tijdens het door de IJsclub georganiseerde gecostumeerde ijsfeest. Duizenden hebben vanaf de Stenenbrug en de Oostsingel de verrichtingen der deelnemers gade geslagen en zij zijn niet teleurgesteld naar huis gegaan. Het bestuur van de IJsclub sprak van het mooiste ijsfeest, dat men ooit heeft gehad. Tegen acht uur verschenen de deel nemers in alle mogelijke kledij op het ijs. Het werd een bont gewemel van schaatsers, die baantje na baantje reden. Tegen negen uur werd het ernst. De jury verscheen op het ijs en stuk voor stuk, groep voor groep reed men een baantje om de jury in de gelegenheid te stellen haar oordeel vast te leggen.' KOMISCHE NOOT. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat men zeer origineel gekleed op het ijs verscheen. We zagen ko ning Thialf in gezelschap van een page, het prachtige span „paarden" met pikeur van Circus Van Bever, de gehele Korfbalclub van „Togo" com pleet met korf en bal. Maar ook de komische noot heeft niet ontbroken. Snip en Snap veroor zaakten ware lachsalvo's langs het lijntje en „het span" met de kinder wagen niet minder. Twee slaapwan delaars waren uit hun bed gekomen om het publiek te laten genieten en hun optreden werd zeer geappreci eerd. Niet onvermeld mag blijven het schaatsende damesmodeblad en de oud-Zuid-Bevelandse boer, die wel tot in de finesses (waarmee we de oude krulschaatsen bedoelen) verzorgd was. Hulde aan zoveel tientallen ouderen en jongeren, die voor een zeer ge slaagd (jsfeest hebben gezorgd. MET LAMPIONS. Het bestuur van de IJsclub heeft nog meegedeeld, dat Vrijdagavond tussen 8 en 10 uur voor ieder, die dat wil, met lampions gereden kan worden. Alle schaatsers, die over 'n lampion (met brandende kaars na tuurlijk) beschikken, worden ver wacht. DE UITSLAGEN. De jury heeft na veel wikken en wegen de volgende prijzen toegekend. Origineelste deelnemer: Oud-Zuid- ZIERIKZEE, 3 Febr. Op de be graafplaats te Burgh is een eenvoudig monument onthuld ter nagedachtenis van de tijdens de ramp omgekomen tien inwoners van die gemeente. De nabestaanden, de raadsleden, de pre dikanten J. Swaak en J. Meyer van Haamstede waren door het gemeente bestuur op het gemeentehuis samen geroepen vanwaar men naar de be graafplaats vertrokken, waar burge meester jhr van Citters het woord voerde en na de onthulling van het monument een krans legde. Ds Swaak bad tenslotte het „Onze Vader". Bevelandse boer (A. de Poorter). Mooiste dames: 1. Vlinder (Corrie Dominicus). 2. Stieren vechtster (A. J. Verhoeve). Mooiste heer: 1. Spaanse danser (H. Kampman). 2. Walcherse boer (Kloos terman). 3. Indiaantje (Daan Bakker). Mooiste paren: 1. Hongaren (J. en A. v. d. Maas). 2. Thialf en page (K. J. Dekker en C. de Korte). 3. Piggelmee en Tureluur (Mattie Koole en Hans Doeleman). Komische paren: 1. Snip en Snap (Bas Hollestelle en Dies Oppeneer. Mooiste groepen: 1. Circus Van Be- veren (fam. Kerkhove). 2. Sjors, Jim my en de boeven (Ruissaard, Van Zweden, Tilroe en Dominicus. OOSTBURG, 2 Febr. Voor de algemene vergadering van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" en genodigden van Rijk en Provincie heeft ir W. C. Visser. Rijks- cultuurconsulent te Utrecht, in Oostburg een inleiding gehouden over de water beheersing. Bij de beoordeling van de waterbeheersing in West Zeeuwsch- Vlaanderen constateerde hij, dat er te weinig zoetwaterboezem is, terwijl Bel gië het overschot in zee laat vloeien. Ge tracht moet worden in de toekomst het water van België, dat nu via de Isabella- sluis in zee loopt, te benutten alsmede via 'n aftakking v. h. Leopoldkanaal water op te vangen voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoewel dit gebied een goede landbouw- opbrengst heeft, bezit de streek nog vele hectaren, die overlast van water hebben dan wel te droog liggen. Een waterbe- heersingsplan is naar de mening van ir Visser noodzakelijk. Naar de inleiding besloot de algemene vergadering tot het vaststellen van een dijklegerverordening, alsmede tot verbe tering van de ringdijk te Cadzand. Deze verbetering maakt reeds zes jaar een onderwerp van bespreking uit omtrent de kostenverdeling. VLISSINGEN, 3 Febr. Het tegoed der inleggers bij de Vlissingse Nutsspaarbank steeg in de maand Januari van f 10.036.077,90 tot f 10.211.325.—. Er werd ruim f 620.000.ingelegd en ruim f 445.000.— terugbetaald. Eind Januari 1953 was het tegoed f 8.553.854,17. In Vlissingen zelf liep het tegoed op van f 7.006.872,68 tot f 7.103.536.65, te Souburg van f 513.767,96 tot f 524.654,46, te Goes van f 1.752.586,36 tot f 1.762.967,60, te Wol phaartsdijk van f 384.856,27 tot f 406.278,89, te Terneuzen van f 235.423,50 tot f 268.317,37, te Zaamslag van f 61.812,50 tot f 64.113,23 en te Axel van f 58.874,11 tot f 59.882,39. Het bedrag aan uitstaande hypotheken steeg in Januari j.l. van f 3.346.032,75 tot f 3.424.419,87. SLOT KOERS EN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Dito, onderaand. 370 368# Twentsche Bank Moeara Enim 595B 6O0B Overzeese Gas A'dam Rubber 120 119Borneo Sumatra Bandar Ruber 122L 122L Interaatio Deli Bat. Rubber 152B Am. Radiator Kefldeng Lemboe 72# 72# Am. Smelting De Oostkust 138# Anaconda Copper Oost Java Rubber 49# 51 Chrysler Serbadjadi 50# 50# tfBethl. Steel Holl. Am. lyn 149# 149# Ford Canada K. Jav. Ch. Paetv. 122# 124 General Motors Kon. Boot 138# 139# Hudson Motor Kon. Palcetvrt 131 130# Intern. Nickel K. Rott. Lloijd 132# 132 Kennecott Ned. Sch. Unie 138 137# Nash Kelvinator Ommeren's Sch.vrt170 170 Rep. Steel St.v. My Ned. 142L 142# Stand. Brands H.V.A. 127# 127 U.S. Steel Java Cult. 64# 64 North. Am. Comp. N.I.S.U. 87 86 Cities Service Vorstenlanden 22# 22# Cont. Oil Deli My 110# 109# Midcont. Oil Deli Bat. My Tide Water Müller Co 184 184 Shell Union Senembah 94# 94# Philips Oil Amsterd. Bank 190 191# Baltimore Escompto Bank 70 69# Miss. K. Texas 368# Rottcrd. Bank 179 178# flew York Centr. Nederland 1953 Nederland 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned, 1962/64 cum Grootboek 1946 Cult. H. Ind. Bk 77 Nat. Handelsbank 131# Ned. Handel My A.K.U. Berkel's Patent Bergh's Jurg. Calvé Delft Kon. Hoogovens Fokker Gelder Zonen Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do 6 cum. pref. wd. Unilever Wilton-Fyenoord Biliton I rubr. Biliton II rubr. Dordtsche Petr. Dito, pref. Kon. Olie 101# 99# 95# 100# 101# 98# 175 188# 130# 280# 142# 176# 138 196 263 238 218 163# 244# 191 347# 287# 347# 353 370# 101# 99# 100# 101 98# 77# 131# 175 188# 133# 280# 143# 175 137L 195 265 234 217# 163# 241# 191# 345 285 344# 178# 178# 110 110 119# 118# 155# 154# 14# 15# 29# 29# 32# 32 59# 56# 56# 77 77# 61# 61# 10# 10# 36# 36# 66# 66# 17 16# 49# 49# 30 30# 41 40# 20 20# 83 57 58# 67# 67# 21# 21# 80# 80# 20 4# 21# 21#

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2