Vandaag gaat de „Prins Willem I" met levensmiddelen naar Schouwen-Duiveland ver Op 30 April vrijaf Molotof stelt voor volks stemming te houden Ramp in India; 350 doden Europa zucht onder barre koude Afnemende wind Verbinding Zijpe-Anna Jacobapolder nog mogelijk Van der Berg Wint de elfstedentocht Eerste Dakota met de post op vliegveld Haamstede geland Trein in volle vaart uit de rails PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Brandstoffentoeslag voor rampslachtoffers Westelijken (eensgezind) wezen ook dit af Winter eist in vele landen talrijke mensenlevens Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2699 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 3.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 9 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zal het dan eindelijk een beetje minder koud zijn. Of dit bete kent, dat een eind zal komen aan het regiem van koning win ter, konden de weerprofeten ons nog niet meedelen. Laten we hopen, dat het ergste leed ge leden is, vooral voor hen elders in Europa, die in kommervolle omstandigheden verkeren. GOES, 3 Februari. Het belangrijkste nieuws omtrent de verbindingen tussen Schouwen-Duiveland en overig Zeeland is, dat Donderdagmorgen om zes uur uit de buitenhaven van Vlissingen de „Prins Willem 1" van de Prov. Stoombootdiensten met een lading van 30 ton aan alle mogelijke levensmiddelen naar Zierikzee zal vertrekken. Het schip zal worden vooraf gegaan door een ijsbreker, die een poging zal ondernemen de haven van Zierikzee open te breken. De tocht zal geheel buitenom worden onder nomen. Het is de bedoeling, zolang de ijsmoeilijkheden voortduren, elke dag tussen Vlissingen en Zierikzee te varen om de bevoorrading van de be volking van Schouwen-Duiveland in stand te kunnen houden. Mocht het niet meer mogelijk zijn Zierikzee te bereiken, dan zal naar de haven van Burghsluis worden gevaren. Aangezien dit een tijhaven is en het lossen der lading nogal wat moeilijkheden oplevert, zal alles in het werk worden gesteld Zierikzee als aan- en afvaarthaven te handhaven. Gisteren heeft het Prov. Bestuur aan alle burgemeesters op Schouwen- en Duiveland een telegram gezonden met het verzoek onmiddellijk op te geven aan welke goederen en artike len voor de eerstkomende week de grootste behoefte bestond. Vandaag kwamen de antwoorden binnen. Di rect zijn er lijsten van opgesteld en onmiddellijk werd de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse Eilanden, de heer A. S. de Jonge, ingeschakeld voor de bevrachting en de verlading. Vele grossiers, die klanten op Schou wen en Duiveland hebben, namen di rect maatregelen voor de aanvoer van levensmiddelen naar Vlissingen. Van middag en tot laat in de avond is men bezig geweest de tientallen vracht auto's die in de Vlissingse buiten haven arriveerden, te lossen en het schip vol te stouwen. Er gaan twee personeelsleden van de Kamer van Koophandel mee om in Zierikzee de distributie der goederen te regelen. LEVENSMIDDELENMAGAZIJN. De „Prins Willem I" is nu een drij vend levensmiddelenmagazijn gewor den. Alle kajuiten zitten vol. Er is, om maar Iets te noemen, 4% ton mar garine aan boord, maar er staan ook enkele heetwaterreservoirs, waarom men op Schouwen en Duiveland heeft gevraagd. Drogistartikelen ontbreken niet, evenmin als olie en peulvruch ten. Vlees en melk gaan in een be hoorlijke hoeveelheid mee. En ook zijn er heel wat flessen buta- en propaan- gas aan boord van het schip. Brand stof was nog niet direct nodig. In Zierikzee moet een behoorlijke voor raad, toereikend voor de eerste tijd, liggen. Wij vernamen, dat, wanneer onverhoopt ook de „Prins Willem I" niet meer door het ijs kan heenbreken, een coaster met een capaciteit van 200 ton zal worden gecharterd. ZUPE—ANNA JACOBAPOLDER. Gelukkig kan van 'het veer Zijpe Anna Jacobapolder betrekkelijk gun stig nieuws worden gemeld. Er bleek in het Zijpe aanmerkelijk minder drijfijs te zijn dan gisteren. Het klei ne stoomschip „Zijpe" slaagde er van morgen al in Anna Jacoba te berei ken. Direct werd getracht ook de „Grevelingen" weer in de vaart te brengen. Vanmorgen arriveerde een kleine sleepboot, die onmiddellijk be gon het ijs kapot te breken. Later Jok oorlogsslachtoffers komen in aanmerking 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan B. en W. der gemeenten meegedeeld, dat hij wegens de uit zonderlijke koude kan goedvinden, dat over de week van 1 Februari '54 tot en met 6 Februari 1954, aan de genen, die ingevolge dan wel met toepassing van de regeling hulpverle ning oorlogsslachtoffers (1940/1945) een uitkering voor levensonderhoud ontvangen, respectievelijk voor wie kwartier vergoeding als rampslacht offer wordt verstrekt, een brandstof- fenbijslag wordt verleend tot de hier na genoemde bedragen: f 3.60 aan gezinnen en alleenstaan den, die in eigen huishouding voor zien, en aan gezinnen, die bij derden zijn ingekwartierd en dus niet in eigen huishouding voorzien; 1.80 aan alleenstaanden, die niet in eigen huishouding voorzien (z.g. kostgan gers). kwam de ijsbreker „Walcheren" aan. Inderdaad gelukte het aan het begin van de middag de beide schepen, de „Zijpe" en de „Grevelingen", de dienst te doen onderhouden. Van herstel van een geregelde dienst was uiteraard geen sprake, maar het belangrijkste was, dat niet alleen passagiers en auto's, maar ook levensmiddelen, kon den worden overgezet. O.m. is een auto met vlees voor het eiland over gevaren. De „Zijpe" vervoert voor namelijk stukgoederen, de „Grevelin gen" auto's. DE POST. Vanmiddag om precies kwart over twaalf is de eerste militaire Dako ta van Woensdrecht met de post van twee dagen (3 ton) op het vliegveld Haamstede geland. Het vliegtuig heeft een grote hoeveel heid post mee teruggenomen, als mede een aantal passagiers, onder wie een gezin van zeven personen, dat Vrijdag a.s. hoopt te emigreren. De passagiers waren zorgvuldig door de autoriteiten geselecteerd. Al leen in zeer dringende gevallen zal het vliegtuig passagiers meenemen. Het is de bedoeling, dat elke dag een Dakota of een Pipercup Haamstede zal vliegen zolang het gedeeltelijke of het algehele isolement van Schou wen-Duiveland voortduurt. ANDERE VERBINDINGEN. Wat de verbinding VeereKlamper- land betreft vernamen wij, dat er op ongeregelde tijden kon worden geva ren. Er was veel aanbod van passa giers, terwijl er ook een flinke hoe veelheid levensmiddelen, w.o. melk, naar Kamperland is meegenomen Donderdag kan, in verband met het tij, pas op het middagunr worden ge varen. Dan kan het schip n.I. pas de haven van Veere nit. Tussen Hoedekenskerke en Terneu zen is vandaag normaal gevaren. Al leen vanmorgen was er tengevolge van de ijsgang een kwartier vertra ging. Om half vijf moest de dienst worden gestaakt met het oog op het invallen van de duisternis. Zolang KortgeneWolphaartsdijk is gestremd, zal de post via Middel burgVeereKamperland worden vervoerd. Minister-president in de Kamer 's-GRAVENHAGE, 3 Febr. De minister-president, dr W. Drees, heeft vanmiddag in de Tweede Kamer mee gedeeld, dat de regering in nauw overleg met de Stichting v. d. Arbeid heeft besloten voortaan 30 April (Ko ninginnedag) als een vrije dag te be schouwen. Op deze dag zal dan niet alleen de verjaardag van H. M. de Ko ningin worden gevierd, maar tevens zal de bevrijding van ons land wor den herdacht. Op 5 Mei zal dus geen vrijaf meer worden gegeven. De Kamerleden waren over het al gemeen weinig enthousiast, doch an derzijds vond men het niet verant woord 30 April en 5 Mei als een vrije dag te beschouwen. We komen op het Kamerdebat over deze zaak nader terug. Woordenstrijd en nieuw Russisch plan BERLIJN, 3 Februari. In plaats van met een nieuw voorstel te komen voor het houden van vrije verkiezingen in Duitsland, heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, vandaag iets geheel anders voor gesteld. Hij wilde de Duitsers laten uitmaken of zij liever een vredesverdrag willen, dan wel de Conventies van Bonn en de Europese verdedigings gemeenschap. Het was geen wonder, dat de Westelijke ministers stuk voor stuk dit nieuwe voorstel van de hand wezen, want dit zou ai te gek wor den. Bovendien zouden zij, door met het Russische plan in te stemmen hebben toegegeven aan het communistische verlangen, dat een herenigd Duitsland zich niet mag binden. Koningin en Prins ontvingen premier Papagos 's-GRAVENHAGE, 3 Febr. De Koningin en de Prins ontvingen hedenmiddag op het paleis Soestdijk de Griekse eerste minister en me vrouw Papagos, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Ste- fanopoulos en de andere leden van het gevolg. Ook de Griekse gezant bij ons hof, de heer Nicolas G. Lely, was daarbij aanwezig. Zij zaten aan een lunch aan, waarna het Griekse gezel- Religieuze leiders en verscheidene notabelen uit het gebied van de Die- bel Druze hebben in telegrammen aan president Sjisjakli van Syrië de daden van de aanstichters van ongeregeld heden afgekeurd en de president htm steun toegezegd. Overigens is men vandaag geen stap verder gekomen. Het werd een vruch teloze woordenstrijd over de vraag of een verenigd Duitsland automa tisch van de E.D.G. deel zal uit ma ken of niet. Molotof bleek ook nu weer niet vatbaar voor de argumen ten van zijn drie collega's en ging de E.D.G. met allerlei juridische be zwaren te lijf. TUSSENVOORSTEL. Toen Molotof zich niet liet over tuigen, hebben de Westelijken voor gesteld het plan-Eden zo uit te leg gen, dat een regering voor geheel Duitsland niet alleen de bevoegd heid zal hebben internationale rech ten en verplichtingen van de beide bestaande Duitse regeringen over te nemen, doch ook zulks te wei geren. Maar zelfs dit bleek geen middel te zijn om Molotof tot an dere gedachten te brengen. Na al het KLEIN heen en LICHTPUNT. weer gepraat Tijdens godsdienstige plechtigheid NEW-DELHI, 3 Febr. 350 Hindoe pelgrims zijn tijdens een godsdiensti ge plechtigheid aan de oevers van de rivier de Ganges om het leven geko men, toen drie millioen mensen plot seling in beweging kwamen. De gehele menigte wilde tegelijk in het water wegens het bijgeloof dat men hecht aan het ondergaan van de nieuwe maan. Door het opdringen van de menigte werden honderden pelgrims onder de voet gelopen. Aangenomen wordt, dat er ruim 1000 gewonden zijn. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kindéren, die geen weerstand meer konden bieden; zij zijn onherkenbaar verminkt. Vanavond nog zijn de stof felijke resten op de oevers van de ri vier verbrand volgens de godsdien stige gebruiken. hebben de Westelijke ministers aan het slot van de besprekingen van vandaag aan Molotof duidelijk ge maakt, dat men zo geen stap verder kon komen. Zij drongen er opnieuw op aan, dat de Russen met hun aan gekondigde plan voor verkiezingen in Duitsland op de proppen zouden ko men. En zowaar, het enige resultaat na deze verloren dag was, dat Molo tof meedeelde, dat hij tijdens de be sprekingen, die vanmiddag zullen worden gehouden, zijn tegenplannen zal bekendmaken. In de recordtijd van 7 uur en 35 minuten heeft, na felle strijd met vier anderen, de 25-jari- ge Fries J. van der Berg uit Nijbeets de negende Friese Elfstedentocht, die gisteren is gehouden, gewonnen. Voor bijzonderheden omtrent deze zeer geslaagde tocht ver wijzen wij naar pag. 5. De foto toont de winnaar op het moment, dat hij door de finish gaat. J Spoorwegongeluk bij Oldebroek --.t- UTRECHT, 3 Febr. Vanavond om 7.15 uur is bij de legerplaats Olde broek de electrische sneltrein uit het Noorden naar Amsterdam in volle vaart uit de rails gelopen. Hoewel de locomotief en zes flink bezette rijtui gen uit de rails liepen, doch gelukkig niet kantelden, zijn er geen persoon lijke ongelukken gebeurd. De trein moest over een ander spocr dan gewoonlijk het emplace ment passeren, daar het gebruikelijke spoor werd geblokkeerd door de stop trein, die vertraging had opgelopen. De bestutL' ler zou de verandering worden kenbaar gemaakt door licht signalen, doch vermoed wordt, dat hij ze niet heeft opgemerkt. Daar de wagons niet kantelden wer den alleen veel ruiten vernield; zes andere wagons bleven in de rails. De passagiers werden, omdat beide spo ren vernield zijn, met bussen verder gebracht. Verwacht wordt, dat het spoorwegverkeer op de lijn nog enige tijd zal zijn gestremd. DE BILT ZEGT: Minder wind DE BILT, 2 Febr. Enkele over drijvende wolkenvelden met plaatse lijk wat lichte sneeuw. Matige tot zwakke wind, tussen Oost en Noord, maar in het Noorden van het land later veranderlijk. In de ochtend ma tige, in de middag overwegend lichte vorst. Waddeneilanden en Goeree geïsoleerd 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. Het ziet er voor ons eilandrijke land niet zo best nit met dit winterweer. Goeree-Overflakkee is niet meer via het water te bereiken; de Waddeneilanden zijn ook volkomen geïsoleerd en op de rivieren is de scheepvaart tot stilstand gekomen. De winter gaat op deze wijze weer een ijzig stempel drukken op het economische leven. Niet alleen in ons land maakt men zich daarover zor gen, elders in West-Europa vindt men ook, dat het nu lang genoeg ge winterd heeft. De Waddeneilanden liggen temid den van een Wadden-ijszee en kun nen alleen met vliegtuigen worden bereikt. Gelukkig ligt de vliegbasis Leeuwarden vlak in de buurt en op deze wijze wordt het verkeer gaan de gehouden, zodat men zich niet al te grote zorgen behoeft te maken. NIET EENVOUDIG. De verbindingen met Goeree-Over flakkee zijn niet zo eenvoudig. Er snellen ijsbrekers het eiland te hulp en men neemt aan, dat dan, zij het op gebrekkige wijze, met de veer boten toch nog iets te beginnen is. Vandaag zou een Dakota naar het eiland vliegen, doch dit moest worden afgelast. Met een Pipercup van een particulier is toen een vlucht ge maakt, waardoor de post het eiland heeft kunnen bereiken. PER AUTO. Op onze rivieren is het ijs vast gaan zitten. Hier en daar zijn de veerboten, die passagiers en auto's overzetten en allang uit de vaart moesten worden genomen, vervan gen door loopplanken, waardoor voetgangers en fietsers de rivier via de ijsmassa's toch kunnen over steken. Bij Culemborg was het ijs vandaag al zo sterk, dat men met een auto (een Volkswagenbusje) de Lek is overgestoken. IN WEST-EUROPA. In Frankrijk meldt men de ergste koude sinds mensenheugenis. Men tel de er vandaag 16 doden tengevolge van de strenge vorst. In totaal zijn in dit land sinds het begin van de vorstperiode al 70 mensen omgeko men. De meeste slachtoffers zijn In enkele regels melden wij nog DAT de kantoorbediende P. M. F. uit Vlissingen tij dens het schoonrijden op de Seisvest te Middelburg zo ongelukkig is gevallen, dat hij een been brak. Hij is in het Middelburgse gasthuis opgenomen. DAT Piet van Acker uit Cadzand de schaatswed strijd van Sluis naar Brug ge en terug heeft gewon nen. In I uur 13 minuten legde hy de afstand van 33 kilometer af en versloeg zodoende zijn rivaal Jaap de Jager uit Ziezelinge, die tweede werd en ook zijn plaatsgenoot De Bruyne, die als nummer drie eindig de. De wedstrijd werd ge organiseerd door de IJsclub „Sluis". DAT Zaterdag opnieuw de traditionele schaatstocht SluisDammeBrugge zal worden gehouden. Men re kent op nog grotere deel name dan Dinsdag j.l. toen er 65 deelnemers aan de start verschenen, waarvan er 62 het befaamde rode lint ontvingen. DAT de leerlingen van de openbare en Chr. Uulo- school en die van de De Ruyterschool op de Spui- boezem wedstrijden heb ben gehouden, alles onder Jeiding van de heer W. S. Mijnheer, die, de koude trotserend, als maar nieu we sportievelingen aan de start riep. DAT leerlingen van de Chr. school uit Colijnsplaat getoond hebben, liefde voor dieren te bezitten. Op weg naar school troffen zij en kele „dukelhoentjes" vast gevroren in het ijs. De kin deren hebben voorzichtig de vogeltjes bevrijd en mee naar school genomen, waar de halfdode vogeltjes weer tot leven kwamen. Bravo, jongens! DAT en nu gaan we het ijs even verlaten on der de kunstschatten van Koning Faroek, die binnen kort geveild zullen wor den, zich een serie kostbare vierkante noodmunten be vindt, die werden geslagen in belegerde steden tijdens de 80-jarige oorlog, en wel uit goud of zilver, dat door de inwoners van die steden werd ingeleverd. Onder deze noodmunten bevinden zich er ook uit Zierikzee. DAT we niet geloven, dat er ook maar iemand is in Zierikzee, die een bod op deze munten zal gaan doen. DAT, om nog even bij munten te blijven, de Mid- taal boven de tien millioen heeft zien stijgen. Waaruit weer blijkt, dat er nog heel wat mensen „op de pen ning" zitten. Gelukkig. DAT Zaterdag a.s. tussen 1 en 2 uur te Middelburg gestart wordt voor de Eer ste Walcherse Dorpentocht, die vanuit Zeelands hoofd stad voert langs Koudeker- ke, Aagtekerke, Seroosker- ke en Veere terug naar Middelburg. DAT de gemeenteraad van Zierikzee gisteravond in 'n spoedeisende vergadering, besloten heeft een geld lening van f 60.000 aan te gaan ten behoeve van de aankoop van grond voor de bouw van een complex van 31 woningen, welke be stemd zullen zijn voor de zwervers of kinderen, die in onver warmde hutten moeten huizen. In België zijn de laatste 5 dagen acht mensen van koude omgekomen. In Joego-Slavië zijn tot nu toe veer tien mensen doodgevroren. Het land wordt geteisterd door zware sneeuw stormen, die het verkeer lamleggen. In Engeland, waar het de afgelo pen dagen veel heeft gesneeuwd, zijn minstens 30 mensen omgekomen; 19 van hen zijn verdronken, toen zij door het ijs zakten. DE BILT, 3 Febr. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling komen nu veranderingen voor. Het hogedruk- gebied boven Scandinavië trekt lang zaam in ongeveer Zuidelijke richting waarbij echter een verbinding tot stand kwam met een belangrijk hoge- drukgebied op de Oceaan ten Westen van Ierland. Er strekt zich thans een zeer langgerekte brug van hoge lucht druk uit, van midden Rusland over het Zuidelijk deel van de Oostzee en de Noordzee naar de Britse eilanden en vandaar de hele Oceaan over tot nabij New-Foundland. Langs de Zuid flank hiervan stroomt nog voortdu rend koude continentale lucht over Europa naar het Westen. Wel is de aangevoerde lucht thans niet meer zo koud en komen er wat meer wolken velden in voor, waaruit hier en daar wat lichte sneeuw valt. Overdag zijn in deze lucht maximumtemperaturen mogelijk van ongeveer nul graden. Langs de Noordflank van de genoem de brug van hoge luchtdruk, is een depressie langs Noord-Scandinavië naar het Oosten getrokken. Deze bracht langs de kust van Noorwegen dooi. Een front ervan dringt uiterst langzaam naar het Zuiden door maar zal het weer in Nederland waarschijn lijk niet voor Donderdagavond kunnen beïnvloeden. Een volgende krachtige en diepe depressie nadert IJsland. Deze zal zich in Oostelijke richting uitbreiden en een nieuwe aanval op het hogedrukgebied ondernemen. delburgse Nutsspaarbank in woningbouwvereniging „Be- Januari haar inleggerskapi- ter Wonen". Het koninklijk bezoek aan Australië SYDNEY, 4 Febr. Koningin Eli zabeth van Engeland heeft het parle ment van New South Wales geopend als eerste Britse souverein, die een parlementaire zitting in Australië opent. Het parlement van genoemde staat is honderd jaar oud. De Koningin noemde de ouderdom van het parle ment van betekenis, als men in het oog hield, dat de eerste Britse kolo nisten zich 60 jaar geleden in deze staat hadden gevestigd. Egypte heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend tegen Israël. Is raël zou de gedemilitariseerde zóne bij El Auja geschonden hebben. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.17 u., onder 17.33 u. Maan op 8.42 u., onder 20.28 u. Hoogwater Vrijdag 5 Februari: Vlissingen: 2.51 u. 2.21 m., 15.20 u. 2.31 m. Terneuzen: 3.23 u. 2.40 m., 15.50 u. 2.48 m. Wemeldinge: 4.48 u. 1.76 m., 17.13 u. 1.91 m. Zierikzee: 4.32 u. 1.48 m., 17.03 u. 1.64 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1