Schouwen en Noord-Beveland bijna geïsoleerd ver Zwaar werk op de grote rivieren r Stemmen bij volmacht wordt beperkt Dulles wijst Molotofs voorstellen af neemt iets af Zo nodig wordt voor vervoer van Noordbevelandse zieken helicopter ingeschakeld Minister Mansholt rijdt Elfstedentocht Maarschalk Papagos ia ons land Waterstofbom ontplofte PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND IJsvorming en ijsgang leggen verbindingen lam -=\ Aan onze abonnee's Tweede Kamer weer bijeen Kieswetwijziging aanvaard Felle beschuldigingen der Westelijken Nieuwe Russische voorstellen op komst? Iets minder vorst Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2698 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zal een vliegtuig het nagenoeg geïsoleerde Schouwen-Duiveland weer te hulp schieten, nu het eiland door ijs omgeven is. Noord-Bevel and zal geholpen worden met een helicopter, in dien zulks nodig is. Merkwaar dige overeenkomst met een jaar geleden. MIDDELBURG, 2 Februari. De ijsmassa's op de Zeeuwse stro men nemen met het uur in omvang toe. Op vele plaatsen is het ijs sterk aan het kruien en het ziet er niet naar uit, dat hierin op korte termijn verandering zal komen. Gisteren heelt, naar wij vernamen, een wat hogere waterstand het ijs aan de kusten bij de dijken opgetild en meegenomen in de stromen, zodat de moeilijkheden bij het varen nog groter werden. Uit vorige berichten is al gebleken, dat ook de Provin ciale Stoombootdiensten met zeer grote moeilijkheden hebben te kam pen. Thans moet helaas worden medegedeeld, dat er geen verbinding meer mogelijk is tussen Katse Veer en Zierikzee en tussen Kortgene en Wolphaartsdijk. De ijsbrekers in de Zandkreek, die onmiddellijk aan het werk zijn gegaan om de vaarroute vrij te houden, hebben hun pogingen moeten opgeven. Ongeveer ter hoogte van Katse Veer bleek zich een ijsdam van enkele meters hoogte te hebben vastgezet, waar geen doorkomen meer aan was. Schouwen en Duiveland baart thans de meeste zorgen. Ten koste van gro te moeite en inspanning wordt ge tracht de verbinding tussen Zijpe en Anna Jacobapolder in stand te hou den. Een door Rijkswaterstaat gechar terde jjsbreker is al dagen aan de gang en hij krijgt nu assistentie van de jjsbreker, die in opdracht van het Prov. bestuur tevergeefs heeft geprobeerd de Zandkreek open te houden. Nu er dus voor elk der twee haven» een jjsbreker beschikbaar is, wordt vurig gehoopt, dat het zal luk ken langs deze kant een verbinding met Schouwen-Duiveland te hand haven. De kansen zijn echter niet groot. Aan het vervoer van levens middelen en dagelijkse behoeften wordt voortgang gegeven. POST PER VLIEGTUIG. Raakt het eiland geheel geïsoleerd, dan zullen andere maatregelen nood zakelijk zijn. Besprekingen met de betrokken autoriteiten om de bevoor rading van Schouwen-Duiveland uit zee via de haven van Bnrghsluis te doen plaatsvinden, zijn in een verge vorderd stadium. Bovendien zal met ingang van Woensdagmorgen een luchtverbinding voer de aan- en af voer van de post naar Haamsit.e worden ingelegd. De militaire autori teiten hebben hiervoor hun mede werking verleend. Waarschijnlijk zal daarbij van een vliegtuig gebruik worden gemaakt. Eerst is gedacht aan een helicopter, maar dit zal wel niet doorgaan, om dat deze veel minder vracht kan ver voeren dan een vliegtuig. Het is in dit verband prettig, dat van het nieu we vliegveld Haamstede thans ge bruik kan worden gemaakt. Het pos tale vervoer wordt vanuit Roosendaal geregeld en het vliegtuig heeft Woensdrecht als begin- en eindpunt. Schouwen-Duiveland is wel ernstig gehandicapt door deze strenge winter. Alles moet worden aangevoerd, om dat er vorig jaar geen oogst is ge weest. Aan de andere kant is het een geluk, dat de vergrote en in het kader van het dijkherstel gemoderniseerde haven van Burghsluis voor de aan voer kan worden ingeschakeld. Bo vendien is het een gelukkige omstan digheid, dat het eiland een ziekenhuis in Noordgouwe bezit, zodat patiënten niet naar andere delen van de provin cie behoeven te worden vervoerd. Waarschuwing voor de kou LEEUWARDEN, 2 Februari Gis teravond om 10 uur hadden zich nog slechts 137 wedstrijdrijders laten in schrijven. Behalve de oudgedienden Michels en de Vries kwamen later op de ochtend Piet Keyzer uit Werkho ven de vroegere Lierenaar en Auka Adema die na de tocht van 1940 gelijk met van der Duin, Jongert en Westra als winnaar werden geklasseerd. De verwachting is, dat niet veel wed strijdrijders zullen starten, nu bepaald is, dat men niet later dan 2 uur na de winnaar mag binnenkomen en over stappen van de wedstijd op de toer tocht onderweg niet meer mogelijk is. Voor de toertocht waren in de voormiddag ruim 300 rijders inge schreven onder wie de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt en de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan. Ook de bekende Hilversumse zwemcoach Jan Sten der, overigens een oude bekende voor de elfstedencommissie, ver scheen aan de lange tafel, waar de toerrijders worden genoteerd. WAARSCHUWING. De geneeskundige hoofddienst van de Volksgezondheid van het inisterie van Sociale Zaken en olksgezondheid en de chef van de afdeling Lichamelijke Opvoeding en Sport van het ministerie van Onderwijs, K. en W., menen, ge zien dé weersomstandigheden een ernstige waarschuwing te moeten richten tot hen, die aan de elf- iedentoeht en -wedstrijd wensen deel te nemen en die niet lichame lijk getraind zijn of niet in prima lichamelijke conditie verkeren. (Zie ook pag. 3.) NOORD-BEVELAND. Wat dit laatste betreft ligt de situ atie voor Noord-Beveland veel ongun stiger. Het Prov. Bestuur heeft hier voor echter maatregelen kunnen tref fen. Het nam contact op met de Kon. Marine, die bereid bleek voor het ver voer van ernstige zieken een helicop ter in te schakelen. Vandaag was er nog verbinding mogelijk via het veer Kamperland-Veere. Zolang dit intact blijft en men is in dit opzicht niet al te pessimistisch voor de komende dagen zal het ev. ziekenvervoer hierover geschieden. Er kan echter niet meer volgens de dienstregeling worden gevaren en bovendien kunnen hier alleen passa giers en fietsen worden overgezet. De Provincie is doende een sleepboot te charteren om de haven van Veere zo lang mogelijk open te houden. De veerboot kan niet buiten blijven lig gen met het oog op de ijsgang. Nor maal ging de boot toch in de haven liggen, maar aangezien de uitvaart des morgens moeilijkheden opleverde Het uitvallen van enkele boot diensten heeft al tot gevolg gehad dat sommigen onzer abonné's de krant niet op tijd ontvingen. Zolang deze stren ge vorst aanhoudt zal men met dergelijke vertragingen verder rekening moeten houden vanwege het ijs, zal nu de sleepboot worden ingeschakeld. Wordt het ijs verderop nog wat sterker, dan zal men te voet van Noord- naar Zuid-Beve land kunnen gaan. Over de voedsel voorziening van het eiland behoeft men zich geen zorgen te maken. Er moet voor de eerste tijd voldoende zijn. WESTER-SCHELDE. Door zware ijsvorming in de haven van 'Perkpolder en het vele drjjfijs óp de Wester-Schelde moest ook het veer Perkpolder-Hoedekenskerke worden stilgelegd. Tussen Terneuzen en Hoe- dekenskerke wordt nog normaal ge varen. Des avonds en des nachts ligt de dienst echter stil. VlissingenBreskens functionneert normaal. Zeeuwsch-Vlaanderen zal, naar het zich laat aanzien, deze ver binding blijven houden. Bovendien is hier altijd nog over België verbinding mogelijk. Over VeereKamperland kan men inlichtingen krijgen te Veere (K 1181 201) en over TerneuzenHoedë- kenskerke in beide plaatsen, resp. tel. K 1150 2495 en K 1193 258. (Van onze parlementaire redacteur.) 's-GRAVENHAGE, 2 Februari. Na ruim een maand te hebben uitgerust van de vermoeiende begrotingsdebatten, hervatte vanmiddag de Tweede Kamer zijn openbare vergaderingen. En reeds direct stelde zij minister Beel voor de lastige opgave om de „derde wijziging van de Kieswet" te verdedi gen. Twee gTote vraagstukken kwamen hierbij aan de orde. Ten eerste of de candidatenlijsten in gemeenten met meer dan 20.000 inwoners veertig na men mogen bevatten. Dit echter alleen wanneer een fractie meer dan 10 leden in de gemeenteraad heeft. Het geldt dus uitsluitend voor de grote partijen. In de tweede plaats of het stemmen bij volmacht moet worden beperkt. „Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of de echtgenote, een der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel een der huisgenoten van de volmachtgever." Zo luidt de nieuwe bepaling. De P. v. d. A., K.V.P., K.N.P. en C.PJJ. waren voor deze beperking van het stemmen bij volmacht. Het betreffende artikel werd met 4724 stemmen aangenomen. Er lopen partijen rond in ons land, die de huidige bepalingen over het stemmen bij volmacht weinig kunnen waarderen. Mej. Zeelenberg (Arb.) sprak zelfs van het „stemmenronse- len". De regering is onder de indruk gekomen van deze eritiek. En daar om stelde zij voor het stemmen bij volmacht aanmerkelijk te beperken. Maar dit voorstel viel lang niet bjj iedereen in goede aarde. Daar was de heer v. d. Heuvel (A.R.), die het voor stel in strijd achtte met het recht van de kiezer om zelf te laten beslissen aan wie hij zijn volmacht zal geven, Zelfs zag hij de nieuwe regeling in strijd met het stembusgeheim. Want dit geheim houdt volgens hem niet in, dat niemand mag weten hoe men stemt, maar dat men dit verborgen houdt aan bepaalde personen. Dat kunnen ook familieleden zijn. Maar het grootste bezwaar van de heer v. d. Heuvel was wel, dat de schippers van deze bepaling de dupe zullen worden. Zij zullen haast niet meer bij volmacht kunnen laten stemmen, want het schippersbloed zit meestal in de familie. En de naaste verwanten, zo als vrouw en kinderen, bevinden zich bij de man aan boord. Neem dit voor stel maar terug, zo adviseerde de A.R. afgevaardigde. De heer Beernink (C.H.) was het roerend met de heer v. d. Heuvel eens. Hij vroeg een ruime uitleg van het woord huisgenoot. Ook hij pleitte voor onze schippers. PRINCIPIEEL FOUT. Als men het beginsel van de vol macht aanvaardt, dan moet men geen beperkingen aanbrengen, aldus de heer Oud (V.V.D.). Maar hij aan vaardt dit beginsel niet. Volgens hem is het bij volmacht stemmen in strijd met de bepaling, dat de stemming volstrekt geheim en vrij zal zijn. Mej. Zeelenberg (Arb.) was het met de heer Oud (V.V.D.) eens, dat de zaak van het bij volmacht stem men verkeerd is uitgepakt. Het stern- geheim is in de knoei geraakt. Zij zag dit wetsontwerp als een laatste poging om het stemmen bij volmacht te kanaliseren. De P. v. d. A. aan vaardt dit ontwerp echter met weinig vertrouwen in de uitwerking. Minister Beel wenste geen omschrij ving van het begrip huisgenoot. Het gezonde verstand zal wel leren hoe dit opgevat moet worden. Dit was dus geen tegemoetkoming aan de bezwa ren van de Kamer. Maar ook op an dere punten gaf hij niets toe. Alleen zag hij in, dat de schippers gehol pen moeten worden. Het resultaat van dit debat was, dat het wetsontwerp z.h.s. werd aangeno men. De V.V.D.-fractie vroeg aanteke ning, dat zij geacht wenst te worden te hebben tegengestemd, omdat zij de zuiverheid van het kiesstelsel door het bij volmacht stemmen ziet aangetast. Zwaar werk wordt op het ogenblik verricht op de grote rivieren, waa? ijsbrekers er voor moeten zorgen, dat het water bevaarbaar blijft. IJs brekers van Rijkswaterstaat breken het ijs op de Nieuwe Merwede bij de Moerdijkbrug. Zo houdt men het ijs gebro ken, terwijl men er ook voor zorgt, dat het zich niet vast zet om de pijlers van de brug. Uitreiking van onderscheidingen DEN HAAG, 2 Februari Tijdens het bezoek, dat de Griekse eerste mi nister maarschalk Papagos, en de le den van zijn gevolg vanmorgen brach ten aan dr W. Drees, heeft onze minis ter-president aan maarschalk Papagos het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw overhandigd. Maarschalk Papa gos overhandigde dr W. Drees het grootkruis in de orde van George I van Griekenland. Tijdens het bezoek, dat de Griekse gasten om half twaalf brachten aan de ministers Beyen en Luns, overhan digde minister Luns aan de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stefanos Stefanopoulos, 't groot kruis in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Op hun beurt ontvingen de minis ters Beyen en Luns uit handen van de Griekse minister van Buitenlandse Zaken het grootkruis in de Orde van George I van Griekenland. Tenslotte overhandigde de chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr W. van Tets, aan de directeur van het politieke bu reau van het Kabinet van de Griekse eerste minister, brigade-generaal Christos Karadgenis, het grootoffi cierskruis in de Orde van Oranje Nas sau. De nieuwe „De Hoop" komt er AMSTERDAM, 2 Febr. Het be stuur van de Nederlandse Vereniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit deelt mede, dat zij naar aanleiding van de gehouden inschrij ving aan de N. V. Zaanlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Zaan dam opdracht gegeven heeft het nieu we hospitaalkerkschip te bouwen, of- schoon nog ruim één ton aan de direct beschikbare fondsen ontbreekt. De vereniging stelt alles in het werk om het ontbrekende bedrag te vinden om tot ondertekening van het bouw contract te kunnen overgaan. BERLIJN, 2 Februari. De atmosfeer op de Berlijnse conferentie ia grondig bedorven. Dat bleek maar al te duidelijk uit de agressieve rede, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, van daag beeft gehouden. Hij heeft Molotofs voorstellen van gisteren inzake een vredesverdrag van de hand gewezen en zijn twee Wesieüf'-e collega's onderschreven deze zienswijze ten volle. Doch er viel een scherpe ondertoon in Dulles toespraak te beluisteren. Hij voegde Molotof toe hoe hjj in 1939 de Westelijke politiek ten aanzien van Hitler-Dnitsland volkomen onjuist vond, omdat de Duitsers naar Rus sisch inzicht helemaal geen aanval zouden ondernemen Toch zou het volgens Oostduitse kringen er niet zo duister uitzien als de situatie wel lijkt. De communisti sche pers meent n.l. .dat Molotof spoedig voorstellen zal indienen voor het houden van de verkiezingen, die moeten leiden tot het vormen van een regering voor geheel Duitsland. De Westelijke ministers hebben Molotof vandaag duidelijk gemaakt dat alleen voorstellen over het hou den van verkiezingen de dreigende stagnatie in de besprekingen zou den kunnen vermijden. De Oosteuropese pers wist reeds te melden, dat Molotofs voorstellen op dit punt consessies aan de Wes telijken zouden inhouden. Wanneer Molotof zijn voorstellen zal indie nen is niet bekend gemaakt. ONPRACTISCH. De Westelijke ministers hebben te verstaan gegeven, dat naar hun me ning elke Duitse oplossing met vrije verkiezingen zal moeten beginnen. WASHINGTON, 2 Febr. Presi dent Eisenhower heeft Dinsdag het Gmtgres medegedeeld, dat de Ver enigde Staten de eerste volledige waterstofontploffing in de geschiede nis in 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan tot stand brachten. Dit is de eerste officiële bevesti ging, dat de ontploffing op Eniwetok, die een eiland vernietigd zou hebben, een belangrijke proefneming was, die aan de vervaardiging van de water stofbom vooraf ging. In de verklaring zegt Eisenhower, dat de proef „een noodzakelijke eerste stap in het program voor een water stofwapen der V.S." was. Toentertijd was de proef op Eniwetok de groot ste vooruitgang in het onderzoek en de ontwikkeling van kernwapens. In enkele regels melden wij nog Zij denken er niet aan in te gaan op de door Molotof gewenste omgekeer de volgorde, waarbij een vredesver drag zou worden voorbereid nog voor een centrale Duitse regering gevormd zou zijn. Bidault noemde de door Mo lotof voorgestelde procédure, hoogst onpractisch. v Dulles heeft de zaak nog scherper gesteld door de Russen onder de neus te wrijven, dat men de Oostduitse re gering waarlijk niet als democratisch kan beschouwen. Hij wees op de wij ze, waarop die regering is gekozen, hoe een millioen Oostduitsers zijn ge vlucht en hoe op iedere 80 inwoners een politieman nodig is. Uit dit alles blijkt overduidelijk, dat men in een gevaarlijke impasse dreigt te geraken, waarbij de confe rentie ontaarden kan in een over en weer beschuldigen. Alleen nieuwe voorstellen, die van Russisohe zijde zullen moeten komen en waarbij de communisten een tegemoetkomende houding dienen aan te nemen, kun nen de besprekingen over Duitsland voor een fiasco behoeden. De vulkaan op het eiland Stromboli is Maandagmiddag tot uitbarsting ge komen. Langs de Noordwestelijke hel ling zoekt een brede stroom lava zich een weg naar zee. Op de omgeving daalt een regen hete as neer. DAT bij K.B. benoemd is tot Kringcommissaris van de Kring Noord-Holland van het Ned. Rode Kruis, de heer J. C. Corver, in specteur-directeur van het districts-arbeidsbureau in Noord-Holland én voordien directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Mid delburg en voorzitter van de Vlissingse afdeling van het Rode Kruis. DAT treinreizigers ons gisteravond alarmeerden in Yerseke een grote brand te hebben gezien, hetgeen la ter een dijkbrand bleek te zijn. Kwajongens hadden de droge grasmat van de Zanddjjk in brand gestoken en de hele dijk stond nu In vuur. DAT Yerseke ditmaal van de koude profiteert want Denemarken kan niet meer voldoen aan de orders uit Duitsland voor oesterleve ring. Er zijn al heel wat oesters verzonden. DAT te Middelburg de reizende tentoonstelling van het Ned. Padvindstersgilde gisteravond in het gebouw Kinderdijk is geopend door Mevr. Bolkestein. Deze ex positie is bijzonder interes sant en een bezoek zeker waard. DAT, om nog eens over de koude te spreken, de Middelburgse IJsclub giste ren hardrijderijen voor waarin scholieren heeft georgani- stukje DAT de Groningse ver eniging te Middelburg een bonte avond heeft gehad het jolige toneel- Olie Lu op raais" seerd. De belangstelling vele lachsalvo's opwekte en was groot en mr dr Bolke stein, Middelburgs burger vader, reikte de prijzen uit. We komen hierop terug. waarbij men met smaak beet in de oliebollen, die werden uitgedeeld. DAT Vrijdag a.s. voor de DAT de heer H. H. Kreef- Middelburgse arrondisse- tenberg, Inspecteur der Be- mentsrechtbank terecht zal lastingen te Zierikzee m.i.v. staan de Middelburgse com- 1 Mei a.s. is overgeplaatst missionnair M. S., die vorig jaar werd gearresteerd op beschuldiging van „ontoe laatbare practijken" bij naar Zaltbommel. DAT tot tijdelijk ambte nares ter secretarie te Zie- transacties met gronden en rikzee is benoemd mej. mr die bovendien meineed zou J. Romeijn te Y/inschoten, hebben gepleegd. jam. DE BILT, 2 Febr. Het K.N.M.J» deelt mede: De Oostelijk stroming over Europa blijft aanhouden. In dè onderste luchtlagen blijft de aanvoer van koude lucht uit Rusland door gaan, maar in de hogere niveaux stijgen de temperaturen. Daar stroomt namelijk lucht, die langs een grote omweg over de Balkan uit het Mid dellandse Zeegebied afkomstig is. Dit heeft een tempererende invloed op de koude, omdat de nachtelijke uit straling ook van de temperatuur in de bovenlucht afhankelijk is. In de Middellandse Zee heerst mo menteel grote depressieactiviteit. Op de Balkan worden daardoor sneeuw stormen veroorzaakt. Onder invloed van deze depressie daalt de luchtdruk in Oost-Europa een weinig, terwijl de barometers in Schotland blijven sta gen. Als gevolg daarvan krimpt de wind naar Noordoost, waardoor in het Noorden van het land de temperatu ren iets minder laag worden. DE BILT ZEGT: DE BILT, 2 Febr. In het Noor den van het land enkele overdrijven de wolkenvelden, elders weinig be wolking. Matige tot krachtige Noord oostelijke wind. Matige tot lichte vorst, maar in het Zuidoosten in de ochtend nog strenge tot matige vorst Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag'. Zon op 8.19 u:, onder 17.31 u. Maan op 8.26 u., onder 19.00 u. Hoogwater Donderdag 4 Februari Vlissingen: 2.15 u. 2.12 m., 14.42 u. 2.23 m. Terneuzen: 2.46 u. 2.31 m., 15.10 u. 2.42 m. Wemeldinge: 4.03 u. 1.72 m., 16.31 u. 1.88 m. Zierikzee: 3.53 u. 1.44 m., 16.21 u. 1.60 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1