nieuwtjes van alle eilanden Schippers hebben critiek op het reconstructieplan Misthoorn bij Zierikzee? f** in strijd geacht-met de belangen Guatemalabeschuldigt Nicaragua Ds H* Meijering overleden Het begon met twee stuivertjes „Zonnehuis" te Beek bergen in het Zilver Vier dagen „extra" voor infanteristen uit Zuidlaren Gesfapoleden in Marseille ter dood veroordeeld Wordt maarschalk Juin vervangen HENGSTENKEÏIRINGEN IN Z.-VLAANDEREN Maandag 1 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 van landbouw en scheepvaart De mogelijkheid om te Zierikzee in de toekomst een jaarvergadering van de gehele organisatie Schuttevaer te houden zal onderzocht worden. De laatste zal ook de algemene ver gadering bezoeken, secundus hiervoor is de héér W. van den Berg-Beekman. „Schuttevaer" te Bruinisse BRUINISSE, 30 Jan. In de Don- dagdagavond gehouden jaarvergade ring van de afdeling Schouwen-Duive- land van de Schippersvereniging Schuttevaer herdacht de voorzitter, de heer Jac. de Rijke, de ramp en de daarbij omgekomen slachtoffers. Ge lukkig liet geen der leden van de ver eniging het leven en de schipperij heeft zich vorig jaar in de Februari dagen van haai- beste zijde laten zien, door zich met succes in te zetten voor het reddingswerk. Het geringe vrachtvervoer van op 't eiland geteelde producten, werd ge compenseerd door de aanvoer van ma teriaal voor herstel en dijkdichting, waarin ook de binnenschipperij een ruim aandeel had. Hij spreekt de beste wensen uit voor de gezondheid van het ere-lid de heer J. van den Berg-Jumelet en naar aan leiding daarvan brengt da heer W. van den Berg-Beekman, die de ere-voor- zitter bij zijn deze week gevierde 88ste verjaardag bezocht, wederkerig de groeten en beste wensen van deze over. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer B. W. Schot of al de wensen die Schuttevaer vorig jaar had, ten opzichte van de haven van Zie rikzee al ter kennis zijn gebracht van het gemeentebestuur aldaar. Tengevol ge van de ramp is dit tot dusver na gelaten, doch de secretaris-penning meester zal spoedig met B. en W. van Zierikzee hierover spreken. De heer Blommaart uit Zierikzee pleit opnieuw voor het aanbrengen van een misthoorn op het havenhoofd te Zierikzee, de heer D. de Koning verlangt een paar gasboeien in de Doo- ve Balg. Het voorstel van de heer O. L. van der Klippe om een wettelijke verplich ting te vragen voor het afschermen van terreinverlichtingen, van scheeps werven en dergelijke heeft aller in stemming evenals de vraag om ver plichte planting van een haag langs autowegen die langs kanalen of rivie ren lopen. Uniforme verlichting op alle brug gen en sluizen, eveneens een wens van de heer van der Klippe, heeft reeds de aandacht van het hoofdbestuur, terwijl van der Klippe ook nog betere ver lichting van voor anker liggende sche pen verlangt. Een apart punt van bespreking vormde nog het Reconstructie-plan van het eiland Schouwen-Duive- land. Dat men een aantal kleinere ha ventjes wil sluiten werd ter vergade !lf 11111111 GUATEMALA (stad), 30 Jan. De rege ring van Guatemala heeft de president van de nabuurstaat Nicaragua er van be schuldigd betrokken te zjjn bij een com plot om Guatemala binnen te trekken en de regering omver te werpen. In een door het bureau van president Jacob ArbenzGuzman uitgegeven wit boek wordt gezegd, dat president Anas- tasio Somoza van Nicaragua twee ver bannen Guatemalaanse politici gesteund heeft bij een samenzwering om Guaie- mala van de kust en van de nabuurlan den uit binnen te vallen. Het witboek be vat fotocopieën van brieven, waaruit zou blijken dat de zoon van de president van Nicaragua had voorgesteld, dat de „sa menzweerders" militaire uitrusting, waar onder Britse vampire-straaljagers, zouden kopen van een Hamburgse firma. Blijkbaar doelend op de V.S. wordt ver der gezegd, dat de „regering in 't Noorden het invasieplan heeft gesteund en een legerofficier voor sabotageloe-.einden be schikbaar heeft gesteld". In de stad Guatemala doen geruchten de ronde, dat een verbreken van de di plomatieke betrekkingen tussen Guate mala en Nicaragua op handen is. GOOI MAAR „Wel alle donderbussen!" riep Roets uit. „Als ik goed begrijp ben ik opvolger van Manetoetü Dat is té bar. Dat- was helemaal niet de bedoeling! Ik spring in mijn raket en ga terug! Stei je voordan ver ander ik in de toekomst misschien óók nog in steen!" „Ja maar" weerleg de Pieter „Ik blijf hier ook niet.ik moet terug naar de aarde voor mijn volgende avontuur. Hier valt niets te beleven!" „Ik wil hier niet blijven!!" kraste Karolus nu „Ik ben die hele maan beu!! Ik zie dat ding liever vanaf de aardeDe kraai bleef zijn tranen niet meer meester en zat weldra in een hele plas. „Tóch moet iemand Maan-man wor den!" sprak Pieter. „Laten we kruis of munt gooien", stelde Roets voor. „Ja maar U bent volgens het maan-wetboek de aangewezen maanman!!" weerlegde Pieter. „Nou ja", sputterde de professor „Geef me nog een kans.Ik verlies tóch altijd met spelletjes doen, maarals ik win, ga ik direct weg!" De man overhandigde Pieter een geldstuk „Ais het wapentje boven komt blijf ik hier!!" zei hij bibberend. „Gooi maar Pieter, ik hou mijn hart vast!" Toen tolde het geldstukje door de lucht. LEIDEN, 30 Jan. Te Leiden is gisteravond in de ouderdom van ruim 85 jaar overleden de bekende emeri tus-predikant der Geref. kerken ds H. Meijering die in vroeger jaren in het kerkelijk leven een vooraanstaande plaats heeft ingenomen Henderikus Meijering werd 2 Nov. 1866 te 't Zandt (Gron.), waar zijn vader predikant was, geboren. Hij stu deerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen en werd in 1892 candidaat om 30 Oct. van dat jaar door zijn broer, wijlen ds M. Meijering van Delfzijl, te Loppersum in het predikambt te wor den bevestigd. In Loppersum was ds Meijering de eerste predikant der Geref. kerk. In 1895 vertrok ds Meijering naar Win- sum-Obergum, waar zijn broer hem eveneens bevestigde. 13 Mei 1900 deed deze dit te Katwijk a. d. Rijn, waar ds Meijering is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 15 Dec. 1939. In 1924 stichtte de overledene in zijn woon plaats een Chr. schoolvereniging waar van hij tal van jaren voorzitter was, Hij was voorzitter van het Groene Kruis. Maar ds Meijering heeft vooral naam gemaakt als de man van artikel 11 en 13 (verzorging van eme riti enz.). Hij was vanwege de classis Leiden voor deze zaken deputaat en eveneens vanwege de part. synode van Z. Holland-N., die hem ook deputeerde voor artikel 40 K.O. en hem benoemde tot secundus-deputaat van de Theol. Hogeschool. De generale synode be noemde hem tot deputaat voor artikel 13, terwijl hij secr.-penningmeester was van generale deputaten voor de hulpbehoevende kerken. Vanwege de classis Leiden was ds Metering gere geld afgevaardigde naar de part. syno de die hem sedert 1920 geregeld naar de generale synode afvaardigde. In die vergadering was ds Meijering trou wens sedert 1914 een steeds terugke rende figuur als rapporteur van de kas voor hulpbehoevende kerken. Op ker kelijk gebied lag het levenswerk van ds Meijering en wat hij als deputaat voor artikel 13 gedaan heeft was niet gering. Van de in de Geref. Kerken fungerende z.g. „Onderlinge verzeke ring" heeft ds Meijering het vader schap. In 1923 beval de synode deze regeling bij de kerken aan, terwijl zij de regeling van 1905 overeenkomstig het rapport wijzigde. Ds Meijering mocht de kerk van Schouwerzijl insti tueren en was o.m. redacteur van het Kerkblad van de classis Leiden. Tot op hoge leeftijd ging ds Meijering, die in 1952 zijn zestigjarig ambsjubileum vieren mocht, nog geregeld in de pre diking voor. Om zijn persoon heeft ds Meijering zich in zijn langdurige loopbaan vele vrienden gemaakt. Kortgeleden werd hij ter observatie in het Leidse ziekenhuis opgenomen, maar daaruit weer ontslagen en naar zijn woning vervoerd waar hij nu op hoge leeftijd is ontslapen. De begra fenis vindt Woensdag plaats te Kralin gen. BEEKBERGEN, 30 Jan. Met twee stuivertjes is het begonnen, het ont staan van hel „Zonnen t.s' te Beek bergen, dat in April van dit jaar he zilveren feest gaat vieren. Twee stuivertjes, door een chronisch zieke in het ziekenhuis te Rotterdam in de handen gedrukt van zuster Visser, waren het begin van het tehuis voor chronische zieken. Deze patiënte van de twee stuiver tjes was de wanhoop nabij, omdat zij het ziekenhuis moest veriaten om plaats te maken voor andere zieken Zij wist dat chronische patiënten, d.w.z. mensen, die aan een slepende kwaal lijden, nergens erg welkom zijn en van het ene adres naar het andere zwierven. De twee stuivertjes zyn, sa men met nog vijf andere stuivertjes van mensen, die van het geval hoor den, in een oud cacaobusje gedaan en daarna liet men, zoals in het busje stond, alles aan Gods wil over. En het resultaat kwam zeven jaar daarna, toen een echtpaar, dat onbekend wens te te blijven, f200.000.— stortte voor het stichten van een tehuis voor chro nische zieken. Toen is het eerste „Zonnehuis: sticht en daarna ontstonden er twee van deze huizen, n.L te Schiedam en Doorn. Het „Zonnehuis" te Beek bergen bestaat nu binnenkort 25 jaar en dan wil men de patiënten een ver jaarscadeau aanbieden. Er is een spe ciale stichting gevormd, de stichting „Zonnehuis-j ubileumgeschenk 1954" De bedoeling is een kerk- en recre atiezaal te laten bouwen, waarvoor een bedrag van f 50.000.— benodigd is, Door middel van een driedaagse bazar, een inzamelingsactie en de verkoop van waardebonnen, wil men trachten het benodigde bedrag bijeen te krijgen. Men koestert de hoop, dat niet alleen de circa 36.000 begunstigers van de „Christelijke Vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken" geld en cadeaux beschikbaar zullen stellen, doch dat tienduizenden andere Neder landers iets doen om op deze wijze hun dankbaarheid te tonen, dat zij gezond van lijf en leden zijn. De bedoeling is, het geschenk tijdens een grote herden kingsbijeenkomst symbolisch aan te bieden. ge- nog UTRECHT, 30 Jan. De Exercitiewed strijden voor het leger, zijn geëindigd. Zo als bekend namen aan deze wedstrijden, die vier dagen duurden, een kleine 30 detachementen vanallerlei wapens en dienstvakken uit het gehele land deel. De eerste prijs bleek te zijn voor het 422ste Bataljon Infanterie te Zuidlaren, onder commando van de le luitenant J. R. Grevelink (630 punten). Deze nam de zilveren medaille, en de eer-vaantjes in ontvangst en natuurlijk ook de medede ling, dat allen die deel uitmaakten van het winnende detachement vier dagen extra verlof krijgen. De tweede prijs was voor de stafbatterij van 101 LUA (lucht doel artillerie) uit het kamp bij Ermelo, onder commando van de le luitenant H. G. Kappert (622,9 punten). Deze win naars kregen de bronzen medaille, ere- vaantjes en twee dagen extra verlof. PARIJS, 30 Jan. A.F.P. meldt uit Pa rijs, dat geruchten de ronde doen, vol gens welke maarschalk Alphonse Juin, opperbevelhebber der strijdkrachten van centraai-Europa van de NAVO, en gene raal Augustin Guillame, resident-gene raal van Frans Marokko, hun posten zul len ruilen. MARSEILLE, 30 Jan. Een mili tair gerechtshof te Marseille heeft twee Duitsers, die tijdens de oorlog bij de G*estapo in Zuid-Frankrijk werkten, wegens oorlogsmisdaden ter dood ver oordeeld. Vijf beklaagden kregen le venslange dwangarbeid, terwijl vier Duitsers tot straffen variërend van 8 tot 10 jaar dwangarbeid werden ver oordeeld. Twintig verdachten werden bij verstek ter dood veroordeeld. Een der terdood veroordeeld en, Kolf Muel ler, is hoofd van de Gestapo te Mar seille geweest. Aan Mueller c.s. was ten laste ge legd, dat zij honderden Franse ver zetsstrijders en joden hadden gearres teerd, van wie het merendeel het le ven in Duitse gaskamèrs heeft gela ten. Ook hadden zij leden van de Franse Maquis gemarteld, en gewoon lijk zonder vorm van proces, laten te rechtstellen. Fosco Maraini. i Tibet", Uitg. Mij HollandSimsierdam. Dit vertaalde boek is van een Italiaanse schrijver, die deel heeft uitgemaakt Van een expeditie naar Tibet. Wie nu zou meneü1 een boeiend reisverhaal met vele avon turen ter hand te. nemen, vergist zich. Dé schrijver wil ons vooral in anraking bren gen met het volk: met hun levensomstandig heden, maatschappelijke ordeningen, zeden en gewoonten. Maar omdat dit hele Ti betaanse leven zo nauw vervlochten is met de godsdienst en de schrijver zich blijkbaar vooral hiervoor interesseert, vertelt hij ons heel veel over het boeiende Boeddhisme zoals hij dat in Tibet in verschillende ver schijningsvormen heeft aangetroffen. Hij doet dit met een typisch Italiaanse breed sprakigheid. Daarom moet men zich wel hevig voor al de bijzonderheden van dit verschillende secten interesseren, om hier door steeds geboeid te blijven. Maar in tussen biedt dit boek zeer veel waardevols over het voor vreemdelingen haast ondoor dringbare, altijd weer fascinerende Tibet, op het uitgebreide, prachtige fotomateriaal. M. „Het laaf seizoenDe wederge boorte der Nederlandse Poëzie 1880—1900. Het Spectrum, f 1.25. In de Prisma-reeks verschijnt zo nu en dan ook een gedichtenbundel. Zo wordt ons onder deze titel thans geschonken een ver? zameling gedichten van de beweging der „Tachtigers" en van „Van Nu èn Straks", van dichters dus die een nieuwe periode ip de Nederlandse en Vlaamse letterkunst de Nederlandse en Vlaamse letterkunde hebben ingeluid. Hun gedichten spreken ook, ons altijd nog aan en hun laat-negentien, eeuwse zang vindt bij ons nog weerklank, Hun verzen mogen niet vergeten worden.' Het is daarom goed, dat Peuk en Gorter, Kloos en van Eeden eü nog anderen in deze bloemlezing binnen het bereik van onze generatie worden gebracht. M.. A. C. Bosch„Polet"; eenvoudige poëzie uit deze eeuw. Uitgave van J. B. Wolters Het is zeker geen gemakkelijke taak ge weest voor de samensteller van deze een voudige bloemlezing om uit de poëzie van deze eeuw die verzen te verzamelen die geschikt zijn voor leerlingen uit de laagste drie klasse der middelbare scbolen. Velen van onze bekende dichters zijn hier vertegenwoordigd. We hopen dat onze kiny. deren ze graag zullen lezen, om door deze voor hen verstaanbare poëzie te komen tot meer lezen en mèer begrpen. F. Dl Gedenkboek van de Watersnood in Oost-Zuid-Beveland". Uitg. Fa. van Velzen te Krabbendijke. De bestellingen van het mooie en goed verzorgde gedenkboek van de watersnood ramp inÖpst-Zuid-Beveland: zijn in zo'n grote getale bij de uitgever binnengekomen, dat deze er in aller ijl toe overgegaan is een tweede druk te laten verschijnen.Het exemplaar is niet alleen een succes gewor den in Zeeland, maai' ook daar buiten,. w Zoals bekend hebben verschillende Zeeu wen hun medewerking -verleend aan deze uitgave. Zo treffen we van de heer, G, Philipse een artikel aan, getiteld:, „Tussen Kreekrak en Zanddijk", Mevr. L. N. Hijs man—Griep vertelt over het rampgebeuren te Rilland-Bath, terwijl de heren H. Bos, M. A. Allewijn en W. A. Verbeek dit doen van Krabbendijke, Waarde en Kruiningen, Het album bevat een groot aantal mooie foto's. Hendrik Andriessen, Over Muziek' r Uitgeverij Het Spectrum, Utrechtl, Antwerpen. Een kostelijk boekje van iemand, die als musicus zijn sporen heeft verdiend en bo vendien zich als een telentvol schrijver heeft doen kennen. Aan de hand van een uiterst bekwame gids maken we een wandeling in het land van de klanken. Natuurlijk krijgen we geen grondige bespreking van componisten en werken. Maar dan zou het voor leken ook een ongenietbaar boek geworden zijn. Neen, we „tippen" aan het een en ander, maar dat heeft dan toch tot resultaat, dat we be ter en met meer begrip naar een uitvoering zullen luisteren. Voor de prijs van f 1.25 kunt U zich deze voortreffelijke gids aan schaffen. R* A. F. „Camera Obscura", „Het Grijze Kind." en Mensen van de Zee' Uitg. „Het Spectrum", Utrecht- Antwerpen. Bij de uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht verschenen drie aardige Prisma- pockets-bocken, waarvan we in de eerste plaats het overbekende en toch nog steeds graag gelezen boek „De Camera Obscura" van Hildebrand willen noemen. Het is een goede gedachte geweest van de uitgever om dit 115 jaar oude boek in pocket-vorm uit te geven. Over de inhoud hoeven we nauwelijks iets te vertellen. Wie kent niet Keesje, het diakenhuismannejte, de char mante van der Hoogen en niet te vergeten de familie Stastok? Vooral onder de jeugd zal deze goedkope uitgave een rijk ont haal vinden. Het tweede boek „Het Grijze Kind" heeft ook al enige vermaardheid gekregen. Theo Thijssen, de schrijver, zal U zeker voor komen. Het is een geliefde bezigheid van Thijssen om te schrijven over het onder werp: het kind. Veelal laat de schrijver- onderwijzer een lichte spot in zijn werken horen. In „Het Grijze Kind" hekelt de schrijver de alledaagse gang van zaken op 'school. Ook de examens komen er niet. zo goed af. Vele kinderen beginnen de monotone gang van zaken pas later beseffen, maar in Thijssen's boek is de hoofdpersoon zijn klassegenoten in leeftijd vele jaren voor. Hierdoor ontstaan soms erg netelige situa ties, die tenslotte tot gevolg hebben, dat het „grijze" kind van het toneel verdwijnt. Het derde boek is van Joseph Conrad. Deze schrijver, geboren in Polen, belandde in 1873 via Zwitserland in Venetië, waar hij voor het eerst kennismaakte met de zee. Hij monsterde als matroos om zich later, in de negentiger jaren, als kapitein in Enge land te laten neutraliseren. Daar is hij zijn schrijversloopbaan begonnen. Dat hij ge durende zijn zeemanschap voldoende stof heeft opgedaan blijkt wel uit zij nboekje „Mensen en de Zee", warin hij vijf koste lijke verhalen, die de lezer ongetwijfeld en kele spannende uren zullen bezorgen, heeft vastgelegd. C. „Drie Oecumenische Studies", Uit- geverij W. ten Have N.V. Am- sterdam, 1953. Dit boekje is geschreven, met de bedoe ling om in Nederland belangstelling te wek ken voor de tweede Assemblee van de Wereldraad van Kerken, die dit jaar ge- 'houden staat te worden. Het is een bun del met een drietal opstellen: Prof. Berjcel- bach v. d. Sprenkel schreef over „Christus en Zijn Kerk", Dr A. Rinkel over „ïnter- cummunio" en Dr H. van der Lind over „De niet-Theologische facturen in de een-' h'eid en de gescheidenheid der Kerk". Dit geschrift geeft een bondige en duiU delijke oriëntatie in enkele van de hoofd problemen, waarvoor de Wereldraad zich gesteld ziet problemen, waarvoor ieder levend christen zich zal moeten interesseren, ohverschilig hoe hij denkt over de Wereld raad. Speciaal de bijdrage van Dr van der Linde trok Onze aandacht. Hier worden dingen gezegd over de gescheidenheid, die ons in ieder geval tot nadenken, misschien wel tot een zich schamen kunnen brengen. R. A. F. W. Krèuzen, „De oogst rijpt", T. Wever, Franeker. lngen. f 2.50, geb. f 3.50, We bezitten nu niet zo heel veel over het boek Ruth. In elk geval niet uit de laatste tijd. Daarom zijn; we blij met iedere serieuze poging om de inhoud van dit bijbelboek te vertolken. Met deze overdenkingen zijn we extra blij. Ze getuigen van diepgaande studie èn van een kostelijké gave om het gevondene te doen spreken in onze tijd. Wie de plaats en de betekenis van het boek Ruth in de heilshistorie wil leren ken nen enen wie dé boodschap wil horen, die God door dit bijbelboek tot hem richt, die leze dit mooie boekje van Ds Kreuzen. R. A. F. Ds Chr. W. Teeuwem „Feest in de nacht". Ds H. A. Visser, „Ring zonder liefde. Uitgaven van „De Lichtdra ger", Stadhouderskade 137, Amsterr dam-Zuid. Kleine geschriftjes van evangeliserende strekking. Dat van Ds Teeuwen is een Kerstboodschap van treffende inhoud, in schone taal. Dat van Ds Visser bespreekt het vraag stuk van het vastgelopen huwelijk en wijst de enige uitweg. R. A. F. „De Tuinbouw in Nederland". Uit gave: Staatsdrukkerij en Uitgeverij, fs-Gravenhage. Prijs f 1.75. Dit werkje, dat als no. 50 verscheen in de serie Mededelingen van de Tuinbouw- voorlichtingsdienst, geeft een overzichtelijk beeld van de ontwikkeling der Nederlandse Tuinbouw in al zijn onderdelen. De vele tabellen geven de lezer een goed inzicht in de omvang en waarde der producten. De uitgave is keurig verzorgd, prettig leesbaar en bevat voor onderwijs en be langstellenden een schat van. gegevens. L. „Plantkunde voor het Lager Tuin- bouwonderwijs door A. S. Planting. Uitgave J. B. Wolters, Groningen Djakarta. Verscheen in een 3e druk. Dat slechts weinig veranderingen moesten worden aan gebracht is voldoende bewijs van de bruik baarheid van dit leerboek. De vragen aan het einde van iedere les zullen repetitie van de doorgenomen stof ten zeerste vergemakkelijken. L. „Eenvoudige kennis van tractoren", P. de Boer. Uitgave J. B. Wolters, Groningen—Djakarta. De snelheid, waarmee de tractor zich in dringt in de landbouw, maakt dat bij de opleiding van jonge boeren onderwijs hier over noodzakelijk is geworden. Deze stof diént, voor het gewenste resul taat, duidelijk en niet te diepgaand worden behandeld. Schrijver is hierin zeker ge slaagd. De verzorgde, schematische tekeningen dragen er vooral toe bij dat ook de practijk naar dit boekje zal grijpen. L. Vier goede boeken voor hen die graag reizen. Bij de N.V. Uitgeverij „De Kern" te Amsterdam is in de serie „Avontuur eq ontdekking" een viertal boeken verschenen, die de liefhebbers van reisverhalen zeker zullen boeien. Zo schreef de 17-jarige Parijse scholier, Dominique Lapierre, een uitstekend- verhaal over een reis die hij maakte van Parijs naar Parijs via Mexico en Canada, een ocht van 25.000 km. waarvoor hij zegge en schrijve 25 dollar nodig had! Het werd een studiereis gedurende welke de 17-jarige zijn eigen kostje moest verdienen. Geen plezierreisje dus. Maar hij slaagde. Zijn boek 1 per 1000 km" is een spannend relaas geworden, dat ik met zeer veel ge noegen heb gelezen. Het is verlucht met uitstekende foto's. AXEL, 30 Jan. Op het terrein der V.V.Z.F. te Axel had onder auspiciën der Kon. Ver. „Het Nederl. Trekpaard" de hengstenkeuring (met premiekeu- ririg) plaats. Er was grote belangstel ling en de kwaliteit der aangevoerde dieren was prima. De uitslagen waren als volgt: Jongere hengsten: Cantor v. Haes- d'al, eigenaar M. IJsebaert, Axel; Klaas, eig. A. Haak Czn., Zaamslag; Donald, eig. A. Haak Czn., Zaamslag; Karei v. Rozenberg, eig. Jac. de Futter Pz., Axel; Brutus v. Plankenpoortje, eig. C. A. Dekker Cz„ Axel; Carlo v. Spui, eig. W. J. Dieleman, Sluiskil; Nico v. d. Boterpad, eig. Gebr. P. en V/. de Putter te Axel en W. M. Bens te Milt (N.-Br.), Darlan, eig. A. Koster Wz., Zaamslag; Nico v. Neerbroek, eig. Gebr. P. en W. de Putter, Axel; en W. M. Bens te Mill (N.-Br.); Jaap v. Ber kenhof, eig. B. de Jong te Dubbeldam en A. Serrarens te Ossenisse. Oudere hengsten: Certain v. Hersa, eigenaar A. Mangnus, Boschkapelle en E. Verstraaten, Graauw; Victor van Eversdam (opgenomen in K), ,ig. C. v. Overloop, Zuiddorpe en Jac. de Feijter, Axel; Albion van 't Hoogland, eig. A. Serrarens, Ossenisse; Nico v. Meerlebruck, eig. M. IJsebaert, Axel; A. Haak Czn., Zaamslag en J. Koster, Boschkapelle; Nico v. d. Vossenbeemd, eig. fa. F. Dekker Pzn., Axel; Nico v. Eversdam, eig. C. A. Dekker, Axel; Nico van Marie, eig. L. den Exter, Sluiskil; Paul, eig. fa. F. Dekker en M. IJsebaert, Axel; Nico v. d. Klef, eig. Jac. de Putter en J. K. de Putter, Axel, Jac. Dieleman Mz., Zaamslag en Osw. Kerekhaert, Westdorpe; Jan van Watergang, eig. J. W. Scheele, Axel (opgenomen in K); Nero v. Oudenpol der, eig. A. Mangnus, Boschkapelle en E. Verstraaten, Graauw; Nico v. An nie, eig. C. A. Dekker, Axel. Te Oostburg werden goedgekeurd Wallon d'Amice, eigenaar M. d'Hoore, Sluis; Herseur van Dijkzicht, eig. A. J. v. d. Meulen, IJzendijke; Églon van Erva, eig. M. d'Hoore, Sluis, L. Blon- deel, Aardenburg en R. de Milliano, Oostburg; Mare v. d. Liter, eig. O. Plasschaert, Oostburg en C. N. den Hamer, Schoondijke; Urbain van Sas sing, eig. C. N. den Hamer, Schoon dijke en D. Dekker, Axel-Sassing. „Vlucht in het avontuur" door Fitz- roy Maclean. Uitgeverij „Het Spec trum" Utrecht/Antwerpen. Vert. Mevr. H. C. E. de Wïf—Boonacker. Fitzroy Maclean, eens secretaris van de Britse legatie in Moskou, stapt, als de vij andelijkheden met Duitsland beginnen, uit de diplomatieke' dienst en wordt soldaat Zo komt hij terecht bij de speciale lucht- brigade, de geheime dienst die in Cairo zetelt en tegen de Duitsers in de woestijn opereert. Zo begint een reeks van avon turen die zich eerst in de woestijn en daar na in de Balkan afspelen. In het boek geeft Maclean een verslag van de belangrijke oorlogshandelingen in het Midden-Oosten: de slag bij El Alamein en de ontvoering van de tegenwoordige Perzische premier Zahedi. Maar veel leest .men ook over Ti to's partisanenoorlog en Churchill's per soonlijke bemoeiingen daarmee. Maclean's avonturen zijn de moeite van het lezen volkomen waard. Die in de woes tijn maar vooral ook die in Joego-Slavië, waar hij als Churchill's gevolmachtigde bij Tito optrad. Zijn boek is vooral hierom in teressant omdat het, naast de spannende avonturen, een buitengewoon interessante kijk geeft op het leven van Tito en diens partisanen. „De aardbeienteelt" door A. S. Plan ting. Uitgave J. B. Wolters, Gronin genDjakarta. Ondanks de zeer beknopte vorm geeft schrijver de aardbeienteelt duidelijk weer, aan alle onderdelen de nodige aandacht be stedend. Dat daarbij de ontwikkeling der cultuur en de economische aspecten niet vergeten zijn, maakt dit werkje zowel voor het schoolonderricht als voor de practijk waar devol, L, Tussen Beirut en Jerusalem" is de titel van het boek, dat de bekende tekenaar en journalist Georges Mazure heeft geschre Ven in deze serie. Hij beleefde geen roman tiek in Beirut, evenmin als de kléine Geor gette Durand uit Parijs die plotseling haar „prins" tegenkwam van wie zij al jaren had gedroomd. Die haar meenam naar Beirut, naar zijn vorstelijke verblijven. Hij droeg een Westers costuum en had een Leica, sprak perfect Frans. Maar hij bleek ook reeds twee andere vrouwen te hebben. Het werd voor Georgette een vlucht: het sprook je was uit. De kosten' om terug te keren had zij niet. Zij woont nog in Libanon.... Een goed verhaal, dit boek van Mazure En tevens een vaak geestig verhaal. Waard om gelezen te worden. In het land van de Koningin van Sjeba. Djt boek werd geschreven door de in Chili wonende Duitser Hans Helfritz. Hij voert ons naar het Zufden van het grote Ara bische schiereiland, het geheimzinnig, aan alle zijden door woestijnen omsloten gebied. Het land van de Koningin van Sjeba. Zijn boek getuigt over oude verdwenen bescha vingen van de machtige rijken der Sabaeërs en Minaeërs; die hier duizenden jaren ge leden bloeiden. Een boek dat uiterst in structief en tevens boeiend is. Hoe boeiend bewijst het hoofdstuk over de legendarische „verzonken stad" Sjabwa in Hadramaut, in welke stad nog nooit een blanke was doorgedrongen. Lofodden Lise. Doch ook de liefhebbers van het „barre Noorden" krijgen hun boek. Het is het door Estrid Ott geschreven ver haal van een meisje uit Kopenhagen, dat geheel alleen haar familie in Oslo en op de Lofodden eilanden mag bezoeken. Ze gaat mee uit vissen met de stoere vissers van de beroemde eilandengroep hoog aan de Noorse kust en doet voor een jongen niet onder. Een fris en leuk boek, met leuke schetsen en een aantal foto's. De vier boeken van genoemde serie zijn uitstekend verzorgd en gebonden in een fraaie afwasbare plastic band. Ad. K. „Fantastische vertellingen" door Edgar Allan Poe. Vertaling André Noorbeek. Uitgave Het Spectrum, Utrechtl Antwerpen. Edgar Allan Poe is de „uitvinder van de detective-roman. Dat weet practisch iedereen. Weinigen hebben echter de tijd genomen zich eens rustig in zijn rijke fan tasieën te verdiepen. Hoewel niet altijd vrij van een zekere langdradigheid is de serie verhalen hier bijeengebracht zeker het lezen waard, mede ook door-.de goede vertaling. A. IC BAARLAND Ouderavond Zondagschool. De Zondag school „Immanuël" hield de jaarlijkse ouderavond, waarvoor grote belangstel ling bestond. Door mej. Wika J. Bos werd gesproken over „Opvoeding en Zondag school". Voorts werd het bijzondere feit herdacht, dat de voorzitter, de heer J. de Hollander, gedurende 25 jaar als leider aan de Zondagschool verbonden was. Hij werd in verband met dit jubileum toege sproken door ds Beneder en de heer H. Hoogerbrugge, die de districtsraad van de Ned. Zondagschoolvereniging verte genwoordigde. Namens ouders en oud leerlingen werd een cadeau aangeboden. Een van de jongere leidsters vertelde ten slotte met behulp van het flanelbord de geschiedenis van „David en Goliath", waarnaar door allen met gespannen aan dacht werd geluisterd. CR1JPSKERKE CBTB. De afd. van de CBTB kwam 27 Jan. in jaarvergadering bijeen, onder lei ding van de heer A. Poppe. Na gebruike lijke opening brachten secretaris en pen ningmeester hun jaarverslag uit. De heer A. Louwerse hield een causerie over de behandeling van ons grasland. Hij be sprak: le Het grasbestand; 2e De bemes ting; 3e De verzorging; 4e Het beweiden. Een leerzame bespreking volgde. Plannen tot medewerking aan het te stichten proefbedrijf in Zeeuwsch Vlaanderen werden besproken. KAPELLE Meeldauwbestrjjding. In het C.J.M.V.- gebouw heeft de heer A. H. Schaberg uit Roon gesproken over: „De practi- sche resultaten van de meeldauwbe- strijding". Met een film werd dit inte ressante onderwerp verduidelijkt. Geslaagd. De heer A. Eversdijk slaag de voor het vakdiploma tabakshandel. KLOETINGE Jaarvergadering Muziekvereniging „Ex celsior". Dezer dagen hield „Excelsior" haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer W. P. Beije die in het kort de activiteit van de vereniging noemde. Het boekjaar van de penningm. de heer J. Hoogstrate sloot met een batig saldo. Het jaarverslag van de secretaris getuigde van een druk maar een goed jaar voor de vereniging. Het ledental bleef stabiel. Dit jaar zal weer getracht worden met enkele zusterverenigingen uitwisselingsconcerten te organiseren. In principe is er aangenomen dit jaar we derom een reis te maken met het doel een Nationaal Concours. Het Pinkster- concours van de Bond van Harm, en Fan fare-verenigingen in Zeeland, dat .dit maal door Excelsior hier ter plaatse zal worden georganiseerd, werd druk bespro ken. Ook zal dit jaar weer met Paasdag in de Ned. Herv. Kerk een concert wor- dan gegeven van gewijde muziek. O.- EN W.-SOUBURG Vergadering N.C.V.B. De afdeling Souburg van de Ned. Chr. Vrouwen bond hield in Rehoboth o.l.v. presi dente mevr. F. Arendse-Huson haar maandelijkse vergadering. Dr G. D. U. Brederveld sprak over „Het protestan tisme in Beigië".

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5