REGERING WIL MONUMENT IN RAMPGEBIED PLAATSEN M0L0T0F HEEFT BEZWAREN TEGEN PLAN-EDEN Schouwen-Duiveland krijgt „Buitenlandse Perslaan" met geschonken populieren TREINRAMP^ IN EGYPTE Prinses Beatrix verjaardag in huiselijke kring gevierd Ijs eist vele slachtoffers PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Als herinnering aan de buitenlandse hulp Churchill schonk reeds een boom Deelname aan dressuurproef leverde haar mooie beker op Verwarde toestand in byrie Geen verder aandringen op vertegenwoor diging van West- of Oost-Duitsland SNIPPER NIEUWS1 Kabinet-Fanfani afgetreden Ex-Sultan van Marokko op Madagascar aan gekomen Syberische lucht over Nederland Uitgavo: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE MAANDAG 1 FEBR. 1954 Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. is het een jaar geleden, dat ons land in rouw werd gedompeld door de watersnoodramp. Daar om gedenken we heden aan hen, die in die vreselijke nacht zijn omgekomen en danken we God, die ons voorspoed gaf bij het herstel. AMSTERDAM, 1 Februari. Minister-president dr W. Drees heeft tijdens een bijeenkomst van de buitenlandse persvereniging Za terdag te Amsterdam gehouden, meegedeeld, dat de regering voor nemens is een gedenkteken op te richten in het voormalige rampgebied, waardoor de enorme hulp, die na 1 Februari 1953 uit alle landen ter wereld, aan ons zwaar getroffen land is geboden, in de herinnering zal blijven voortleven. De voorzitter van de persvereniging heeft meegedeeld, dat alle leden en alle buitenlandse journalisten en radioreporters, die verslagen over de ramp hebben geschreven, zijn verzocht een populier te schenken voor de herbeplanting van Schouwen-Duiveland. Direct kon daarbij worden vermeld, dat niemand minder dan de Britse premier. Sir Winston Churchill, die erelid is van de persvereni- fling, vier shilling, zijnde de prijs van een boom, heeft geschonken voor één der populieren. Dit laatste was voor de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr nsr A. F. C. de Casembroot, die mede tegenwoordig was, aanleiding da pers te vragen mee te werken, opdat een lang gekoesterde wens in Zeeland in vervulling zou mogen gaan, n.l. een bezoek van Sir Winston aan Zeeland, waarbij hij dan tevens deze eerste door hem geschonken boom, zou kunnen planten. De eerste, die het woord voerde tijdens de bijeenkomst was minister president Drees. „Er is", zo zei de premier, „In de Februaridagen een schok door ons land gegaan en door de wereld. Verslagenheid en droefe nis beheersten een ogenblik ons volks leven, doch verlamden het niet. Want ook al waren droefheid en verslagen heid groot, bij allen was de vaste wil aanwezig deze ramp met inspanning van alle kraehten het hoofd te bieden en in de kortst mogelijke tijd te boven te komen." Dr Drees herinnerde er aan hoe de •pringvloed van het water een nieu we onverwachte springvloed tot ge- Toig had, een vloedgolf van mense lijke solidariteit, die alle internatio nale en politieke verschillen over spoelde. Herinnering. minister-president riep vervol de bange dagen van Februari 63 In herinnering en vertelde van zijn bezoeken aan het overstroomde land. Hij wees er op, hoe gebleken is, dat oorlogsmateriaal ook nog voor betere doeleinden kon worden ge bruikt, dan waarvoor het eigenlijk bestemd was. Vervolgens herinnerde dx Drees aan de spontane hulp uit binnen- en buitenland, waarvan hy enkele staaltjes aanhaalde. Monument. „Menig nieuw gebouw", zo ver volgde de minister-president, „zal in de toekomst in het vroegere ramp gebied de herinnering levendig hou den aan wat de wereld voor Neder land deed. Daarenboven ligt het in het voornemen der regering in het voormalige rampgebied een monument te doen oprichten, dat in de materie tot uitdrukking zal brengen wat in het hart der Nederlanders leeft: dank aan de volkeren voor hun eendrach tig werk van menslievendheid." Tenslotte zei dr Drees, dat hem gevraagd was, hoe het kwam, dat er zoveel medeleven was met Ne derland. Hij meende echter, dat het hier geen kwestie van byzondere sympathie was, doch veeleer het diep menselyk gevoel van mede leven, dat ondanks de geruchten van oorlog en strijd, in het hart der volkeren leeft. Dr Drees besloot met de buitenlandse pers te danken voor wat zü voor Nederland heeft gedaan. 52 weken na de ramp. „52 weken na de ramp", was de titel van de toespraak, die de minister tfcan Verkeer en Waterstaat, mr J. AJgera, hield. De minister begon met het geven van een overzicht van het geen is gebeurd, onmiddeliyk na het bekend worden, welke ramp ons land hpd getroffen. Hij gaf een overzicht van de maatregelen, die in de maan- 28 doden, 5 gewonden. CAIRO, 30 Jan. Op het station van Kafr el Zajat, 100 km ten N.W. van Cairo, is Zaterdag de sneltrein van Alexandria naar Cairo ingereden op een groot aantal mensen, die op de rails stonden om generaal Nagnib toe M Juichen. Volgens een officieel communiqué rijn er 28 doden en vijf gewonden. Generaal Naguib had een naburig dorp bezocht, waar Vrijdag een grote brand gewoed heeft. Op het perron te Kaïr el Zajat wachtte hij op de trein naar Cairo. Duizenden boeren stonden het tegenovergelegen perron en op dt rails om de generaal hun hulde te batLigen. De generaal heeft Zaterdagavond nog een bezoek gebracht aan de ge troffen gezinnen. Hij gaf van grote ontroering blijk. Elk gezin kreeg 50 Egyptische ponden (ongeveer 50 gul den) als tydelijke tegemoetkoming. den na de ramp werden genomen en wees er op, dat dank zq het feit, dat ieder zich ten volle gaf en door het uitblijven van de najaarsstormen, alle 'dijkgaten nog voor de winter konden worden gedicht. De minister liet niet na er opnieuw op te wijzen hoe hoog hij de arbeid van hen, die daaraan hebben meegewerkt, van hoog tot laag, aanslaat. Delta-plan. Ook het Delta-plan werd door mr Algera besproken. Hij wees er op, dat het hier niet in de eerste plaats om een financiële zaak gaat. Het afslui ten van de zeegaten zal bijna even veel kosten als het verzwaren en verhogen van de dijken, hetgeen moet geschieden ais het Delta-plan niet tot uitvoering komt. Dé beslissende vraag aldus de minister, is in hoeverre af sluiting der zeearmen technisch moge lijk is. De deskundigen echter zijn geneigd aan te nemen, dat het plan kan worden uitgevoerd, aldus de mi nister en er openen zich dan belang rijke perspectieven. „Ik zou haast zeggen", aldus de minister deze perspectieven nader uitwerkend, „het is om van te watertanden. Hij meende echter, dan te weinig rekening te houden met de grote lasten, die deze wer ken op ons volk zullen leggen. En toch moet het!", aldus mr Algera. Zeeuws aspect. Had deze bijeenkomst al een Zeeuws aspect door de aanwezigheid van jhr de Casembroot als vertegen woordiger van het gehele rampgebied en de heer P. Huibregtse en zijn echt genote uit Westkapelle, de dykwerkers vertegenwoordigend, dit werd nog duideiyker, toen het ging om de aan bieding van een laan van populieren tussen de twee meest getroffen plaat sen op Schouwen en Duiveland. In totaal kan deze actie van de pers vereniging 300 bomen opleveren. Verzocht zal worden de laan de naam „Buitenlandse perslaan" te ge ven. Jhr de Casembroot vertolkte de dank van Zeeland voor dit geschenk en wees er op, dat wegens bet hoge zoutgehalte de bomen pas in het ko mende najaar zullen kunnen worden geplant. Hij deed tevens de suggestie de bomen te planten nabij het Zweed se ziekenhuis dat er gebouwd wordt. Tenslotte dankte de Commissaris de gehele pers voor hetgeen men ge daan heeft voor Zeeland en zei, dat de provincie het zich tot een grote eer zou rekenen de journalisten te mogen ontvangen. Tevoren had mevr. A. M. van Fraijenhove (Noorwegen) in dicht vorm de ramp en herstel herdacht, waarbij speciaal hulde werd ge bracht aan de heer Huibregtse, waarbij zij ook zijn echtgenote be trok. Zij deed haar huldebetoon vergezeld gaan van bloemen en 'n schilderij namens de persvereniging. Onze kroonprinses werd zestien jaar 's-GRAVEIHAGE, 1 Februari. De verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix is gisteren bijna onopgemerkte verlopen. Het feest werd in de huiselijke kring op Paleis Soestdijk gevierd. H. K. H. Prinses Wilhelmina was van Het Loo overgekomen om de verjaardag van Haar kleindochter mee te kunnen vieren. Hoewel van de Rijksgebouwen de vlaggen wapper den zag men van de buizen slechts hier en daar een vlrg uitgestoken. 14 kinderen in Engeland verdronken 's-GRAVENHAGE, 1 Februari. De winter heeft de afgelopen dagen bin nen en buiten onze grenzen talrijke slachtoffers geëist. In Engeland kwa men Zaterdag minstens 14 kinderen in het graafschap Lancashire om, toen zij door het ijs zakten. In Gouda verdronk een driejarig kind, dat met zijn sleetje In een wak terecht kwam. Overlast brengt het ys eveneens. De scheepvaart op de grote rivieren ligt practisch lam. In de Donau is een ijs- dam gesignaleerd, die dageiyks 20 km groter wordt. Het IJsselmeer ligt vrijwel dicht. Tussen Monnikendam en Marken reed men zelfs al per auto over de Gouw zee. De V.V.V. Volendam heeft een Ijs baan uitgezet naar Marken, waarvan door de schaatsliefhebbers druk ge bruik is gemaakt. In Amsterdam tenslotte scheurde een tank met melk op een vrachtauto plotseling open. De melk vloeide over de straat en in een ommezien was er een melkijsbaan ontstaan. O BEIROET, 30 Jan. Volgens het Libanese „Al Hadat" heeft de opstan dige beweging in Syrië zich in de af gelopen 24 uur uitgebreid. De voor malige Syrische president Hasjem Atassi, die onder huisarrest was ge plaatst, zou zijn verdwenen. De op standelingen zouden 25 plaatsen in Djebel Druse in handen hebben en verscheidene militaire eenheden, die waren uitgezonden, zouden zich bij de opstandelingen hebben aangesloten. Volgens geruchten zou president Sjisjakli zijn hoofdkwartier hebben ingericht op het vliegveld bij Damas cus, waar een vliegtuig gereed gehou den zou worden om de president in geval van nood naar het buitenland te vervoeren. Een aantal hoge officieren van het leger, o.w. luitenant-kolonel Aboeas- saf, zou zyn aangehouden. Vandaag verhuist men naar de Oost-sector BERLIJN, 1 Februari. Het koude winterweer in Berlijn heeft gelukkig geen invloed gehad op de besprekingen van een der grote vier, in die zin, dat er sprake zou zijn van een koele, of zelfs bevroren stemming. Men zou zich zelfs aan het eind van de eerste week der besprekingen kunnen afvragen of het in de koude oorlog tussen Oost en West misschien al is gaan dooien. Maar, en daar is men vooral in Westelijke kringen nuchter genoeg voor, men prijst er de dag niet voor het avond is. Zaterdag was er weer een van die plotselinge verrassingen, die de hoop vestigen, dat in dezelfde, sfeer zal worden doorvergaderd nu met ingang van vandaag de besprekingen van het Westelijk stadsdeel naar de Russische ambassade in Oost-Berlijn zijn verplaatst. Molotof heeft Zaterdag, toen bleek, dat de Westelijken toch on vermurwbaar waren, afgezien van zijn eis tot het toelaten van Oost en Westduitse vertegenwoordigers zolang de hereniging van het land zou worden besproken. En, zo onthulde een Russische woordvoerder later, Molotof heeft voor het eerst het woord „Duitse Bondsrepubliek" in de mond genomen in plaats van de voor hem gebruikelijke aandui ding „West-Duitsland". Laat men de toeschietelijkheid van Molotof op het punt der Duitse ver tegenwoordiging buiten beschouwing, dan zyn er Zaterdag voor de eerste maal geen vorderingen gemaakt. Zaterdag hebben Prinses Margriet en een aantal van haar medescholie ren de verjaardag van onze Kroon prinses reeds gevierd in Baarn. Prin ses Margriet trad op in een ballet als onderdeel van een programma, dat 'n r r i t i j i i Ex-koningin Narriman van Egypte, van wie wij Zaterdag meld den, dat zy van plan zou zijn in het huwelijk te treden met een Egyptische zanger, heeft tegenover de pers, de ge ruchten daaromtrent ontkend. - Naar eerst thans aan het licht is gekomen, hebben 800 leden van een destijds in Zuid-Korea bestaande Japanse neder zetting, op 17 September 1945 geza- meniyk zelfmoord gepleegd. Zij deden dit uit angst voor de Chinese (commu nistische) bevrijdingslegers. De Me- rapi blijkt nog altijd niet rustig te zijn, want voortdurend zijn grote vlammen zichtbaar en men verwacht nieuwe uitbarstingen. In verband daarmee is de bevolking uit drie bedreigde distric ten geëvacueerd. In de Duitse stad Kiel heeft zich Zaterdag een ontplof fing voorgedaan in een munitieopslag plaats. Er waren drie doden en acht gewonden. West-Duitsland heeft toe stemming verleend voor de uitvoer van varkensreuzel uit ons land tot een bedrag van f3,5 millioen. - De Finse regering heeft toestemming gegeven voor invoer van f 250.000.aan appe len uit Nederland; de Franse grenzen zijn ook weer open voor Nederlandse appelen. Het verbod tot het bezoe ken en opnemen van patiënten in het Haagse ziekenhuis aan de Zuidwal, (in verband met de gevallen van witte pokken) is opgeheven. In het K.L.M. toestel „Johannes Vermeer" (een Con- vair) heeft zich Zaterdag op de reis van Londen naar Schiphol een kort sluiting voorgedaan. Er ontstond kort voor de landing een begin van brand, die na aankomst snel kon worden be dwongen, waardoor ieder veilig het toestel kon verlaten. In Den Haag is op 85-jarige leeftijd overleden jhr A. G. Sinckinghe, gen.-maj.t.t. b.d. der artillerie. In Echtenerbrug (op 10 km van Lemmer) is gistermorgen brand uitgebroken in de nieuwe Geref. kerk. Ondanks het optreden van drie brandweren ging het bedehuis geheel verloren. De brand was ontstaan door de kachel. aantal scholieren verzorgde voor de Baarnse schooljeugd. De kleine Prinses Marijke was van de partij bij een filmvoorstelling, die voor de kleineren was georganiseerd. De Kon. Marechaussee komt van daag het traditionele geschenk aan bieden. EERSTE PRIJS. Prinses Beatrix zelf heeft haar vijf tiende levensjaar Zaterdag afgesloten met de deelname aan een concours- hippique. Bij de dressurroeven werd zij met het paard „Kolonel" eerste en legde daarmee beslag op de uit geloofde beker. Het werd een mooi verjaardagsgeschenk, want daar zij ook vorig jaar de beker had gewon nen, kreeg ze deze nu in eigendom. Prinses Irene, die ook meedeed, werd achtste. Prins Bernhard woonde de wedstrijden enige iqd by als toe schouwer. Vijftien doden bij brand in Rangoon RANGOON, 30 Januari. Minstens vijftien personen zqn omgekomen in een stadje ruim 100 km verwijderd van Rangoon. De brand, die 36 uur woedde, vernielde het gehele winkel centrum, regeringsgebouwen, het zie kenhuis en de gevangenis. De schade beloopt twee millioen gulden. Een aantal personen wordt nog vermist. Nog slechts twaalf dagen oud ROME, 30 Januari. Slechts twaalf dagen heeft premier Fanfani van Italië zijn regering op de been kunnen hou den. Hy is vandaag gestruikeld over het regeringsprogram, dat voor de meerderheid van de Italiaanse Kamer onaanvaardbaar bleek. Fanfani heeft onmiddellijk het ontslag van zijn ka binet aan president Einaudi aangebo den en verwacht wordt, dat het wel even zal duren eer een nieuwe forma teur zal worden aangewezen. Het ziet er voor Italië niet best uit, want de verdeeldheid onder de politieke par- tqen biykt eerder groter dan kleiner te zijn geworden. Fanfani kreeg by de stemming slechts de steun van de christen-democraten en enkele repu blikeinen. De stemmenverhouding was 303 tegen, 260 voor en 12 onthoudin gen. President Heuss van de Duitse bondsrepubliek, heeft Zondag 31 Jan. zijh 70ste verjaardag gevierd. Twee strijdpunten. Molotof, Bidault en Dulles hebben het plan-Eden, dat moet leiden tot een hereniging van Duitsland, onder de loupe genomen. Laatstgenoemden steunden hun collega en Bidault liet daarby niet na te wijzen op het feit, dat Frankrijk niet van plan is in te stemmen met een hereniging, waarbij kansen zouden worden geschapen voor een herleving van het Duitse mili tairisme. Molotof, die zei het plan nog niet ge heel te hebben bestudeerd had alvast toch twee zware strijdpunten weten te ontdekken. Hij wierp zich plotseling op als voorstander der democratie, want hy kon zich niet verenigen met verkiezingen, waarbij de bezettende mogendheden toezicht zouden houden. Dan kon het nooit een echt vrije ver kiezing zijn, meende de Rus. Het tweede punt van heel wat meer gewicht is de kwestie van de verdragen (de Conventies van Bonn en het E.D.G.-verdrag), waardoor de Bondsrepubliek gebonden is aan het Westen. Molotof meende, dat hiervan geen sprake kon zqn. De Russen im mers willen een neutraal Duitsland, dus moest binding aan welke verdra gen ook, vervallen. Eden is direct Molotof op dit punt tegemoet gekomen en heeft hem trach ten duidelijk te maken, dat een her enigd Duitsland inderdaad vrij is van verdragen met welk land dan ook aan gegaan. Maarzo werd er bijge zegd, een neutraal Duitsland is ge vaarlijk! Entre nous. Onder elkaar, achter de schermen, wordt er ook zo het een en ander tus sen de ministers besproken, waarvan maar weinig uitlekt. Zaterdag dineerde Molotof met Bi dault, het gehele gezelschap dronk cocktails in een Duitse bar en amu seerde zich best. TANANARIVO, 30 Jan. Ex-sultan Mo hammed Ben Joesef van Marokko is Vrij dag, in gezelschap van zfjntwee zoons, een van zijn officiële vrouwen en acht bijvrouwen, van Brazzaville op Madagas car aangekomen. Na een kort oponthoud op het vliegveld van Tananarivo, de hoofdstad van het Franse eiland', is het gezelschap met het particuliere vliegtuig van de hoge commissaris van Madagascar overgebracht naar de kleine badplaats Antsirabe. In een gesprek van 40 minuten hebben Dulles en Molotof voor het eerst van gedachten gewisseld over Eisenhowers plan voor een atoom bank. Aan het eind van de confe rentie zullen zij weer een onder houd over deze zaak hebben. De journalisten uit Westelqke lan den zijn Zaterdag de gast geweest van de Russische perschef in het Oostelqka stadsdeel. Eén is er echter, die by dit alles zyn kalmte bewaart en helemaal niet, zoals Molotof, op moppen gesteld is. Hij heeft de bijnaam „het standbeeld" ge kregen. Hy is ook de enige afgevaar digde, die zich zeer zelden beweegt of zijn gevoelens verraadt tijdens de ver gadering. Deze man is niemand min der, dan Molotofs plaatsvervanger, Andrey Gromyko. In Muenchen is een der belangrijkste spionnageprocessen van na de oorlog begonnen, drie mannen en vyf vrou wen staan terecht op beschuldiging van het uitleveren van gegevens aan de Tsjechoslowaakse geheime dienst. Verkeersongeval in Canada eist 15 doden TREE RIVERS, 31 Januari. Zater dagavond zijn tussen Three Rivers in de Canadese provincie Quebec en Montreal een volle personenbus en een vrachtauto met aanhangwagen in volld vaart op elkaar ingereden. De bus vloog in brand. Er zijn 15 doden te be treuren; 10 mensen werden gewond. Tweehonderdduizend Japanse mijnwer kers zijn Donderdag een gedeeltelijke sta king begonnen om te protesteren tegen ontslag van personeel en ter verkrijging van loonsverhoging. Het werk zal ver scheidene malen per week gedurende In enkele regels melden wij nog DAT in Zeeland tien windmolens in aanmerking komen voor het opwekken van electriciteit. Bij Ged. Staten is een verzoek inge diend om de molenaars die stroom gaan malen per Kwh een vergoeding te verlenen van 2 ct boven de 3 ct die de electriciteitsmaatschappijen beloofd hebben te betalen. DAT de bewoners van de Roentgenstraat in Hilver sum een jaar lang wekelijks enkele centen, dubbeltjes en kwartjes gestort hebben voor de getroffenen in de rampgebieden. Zo werd f 750.bijeengebracht. Voor dit bedrag is onderkleding gekocht, die vandaag aan de inwoners van Kerkwerve zal worden uitgedeeld. DAT de personeelsvereni ging van de P.Z.E.M. Zater dagmiddag voor de kinderen van de leden een gezellige middag heeft georganiseerd. Er was een goochelaar en 't kindertoneelstuk „Schoen maker Brand zoekt een knechtje" werd opgevoerd. DAT de heer L. Breel, de oudste inwoner van Sou burg is overleden. DAT de eerste f 1000. voor de Zeeuwse collecte binnen is. Het is een gift van de samenwerkende en te Middelburg gevestigde verzekeringsmaatschappijen. Zo moet het gaan. DAT de leden van de Vlis- singse Politie Sportvereni ging Zaterdagavond hebben genoten van de revue „Maar dan verschrik je", Commis saris van der Mark sprak aan het eind van de avond over de kameraadschap, die in het Viissingse corps heerst. DAT het vervoer van auto's tussen Anna Jacoba- polderZype tengevolge van het drijfys is gestaakt. Ook het veer Stavenisse Ouwerkerk is uitgevallen evenals de dienst Katse- veer-Kats. DAT Willem van Iepen- daal Zaterdagavond te Mid delburg voor de P.T.T. Sport- en Ontspanningsver eniging over tdal, volkstaal en volkshumor heeft ge sproken. DAT de 12-jarige S. van der Hooft uit Veere Zater dagavond zijn dijbeen heeft gebroken, waaruit weer blykt, dat men op het ijs nooit voorzichtig genoeg kan zijn. Maar niettemin zullen we deze week weer met een heerlijk nummertje schaatsen beginnen, vooral nu de wind wat is gaan lig gen. Wie doet er mee? i DE BILT, 31 Jan. Het K.N.M.L deelt mede: Nog steeds bevindt zich boven Scandinavië een hogedrukgebied eh nog steeds handhaaft de lage drult zich in het Middellandse Zeegebied. Daardoor biyft de Oosteiyke lucht stroming over een groot deel van Europa onverminderd aanhouden-. Hiermee heeft gedurende het week einde een hoeveelheid zeer koude lucht uit Siberië ons land bereikt, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot lagere temperaturen dan tot dusverre in deze winter zyn opgetreden. In het Oosten van het land daalde het kwik Zondagmorgen tot 14 graden onder het vriespunt, terwijl in hei Westen temperaturen van minus tien voorkwamen. In Zuid-Limburg kwam het kwik Zondag overdag niet hoger dan min 8, ondanks de zon die de hele dag een strak blauwe hemel heeft gesehenen. De over ons land stromen de lucht is niet alleen koud, maar ook bijzonder droog zodat de over het algemeen nogal krachtige wind sterk uitdrogend werkt op mens, dier en plant. Het vochtgehalte is zo gering, dat wanneer de lucht tot kamer temperatuur wordt verwarmd een re latieve vochtigheid krijgt van onge veer 10 procent. De vorst, die enkele dagen geleden uit een groot deel van Frankrijk was verdwenen, heeft zich daar nu weer vast genesteld. Koude lucht, die over de Middel landse Zee Marokko bereikte heeft daar in de bergen sneeuw veroor zaakt. DE BILT ZEGT: Aanhoudend vorst. DE BILT, 31 Jan. Droog en over het algemeen zonnig weer. Matige en in de middag tydelijk krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. In de och tend hier en daar strenge vorst en in de middag matige tot lichte vorst. Op- en. ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.22 u., onder 17.27 u. Maan op 7.41 u., onder 16.06 u. 3 Februari N.M. Hoogwater Dinsdag 2 Februari: Vlissingen: 0.02 u. i.09 m.; 12.36 u. 1.6 m. Terneuzen: 0.29 u. 1.30 m., 13.02 u. 1.89 m. Wt-meldinge: 1.39 u. 1.43 m., 14.10 u. 1.53 m. Zieriltzee: 1.21 u. 1.20 m., 13.57 u. 1.28 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1