GROTE VIER BEGONNEN MET DUITSLANDS HERENIGING ver l=Vd,nÖÓAQ=J JONG VOLENDAM PROFITEERT Revolutie in byrie Plannen voor de toekomst van Waarde onthuld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gesprek over ontwapening naar volgende week verschoven Molotof vraagt toelating van West- en Oostduitse vertegenwoordigers bij deze discussie Knap voorstel van Eden Tito werd herkozen Nog geen overeenstemming op Ziekenfondsgebied NACHTDIENST KATSE VEER- ZIERIKZEE GESTAAKT Bouw electrisch gemaal en drastische verandering van het wegennet Aanhoudende Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2695 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 30 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. begint in Berlijn de grote dis cussie, waarvan het lot van Duitsland en daarmee van geheel Europa afhangt. Zal men het eens worden over de hereniging van dit verdeelde land, waarin de tegenstellingen zich toespit sen? We hopen het van harte, maar houden daarbij tevens ons hart vast. BERLIJN 29 Januari. In Berlijn rolt men van de ene verbazing in de andere en de verrassingen zijn niet van de lucht. Tijdens de van daag gehouden besprekingen van de vier ministers van Buitenlandse Zaken kwam Molotof terwijl Westelijke deskundigen zich nog het hoofd braken hoe men van het eerste agendapunt naar het tweede zou kunnen overgaan met twee belangrijke voorstellen: 1. De discussie over een vijfmogendhedenconferentie en alles wat daarmee samenhangt te schorsen tot volgende week de besloten ver gaderingen over deze kwestie worden gehouden; en 2. Over te gaan naar het tweede punt van de agenda: De hereniging an Duitsland. De daad bij het wooord voegend speelde hij tegelijk de eerste troef uit en stelde aan de orde de vraag of de West- en Oostduitse regeringen deze besprekingen zullen mogen bijwonen. Eden troefde namens de Westelijken daarop Molotof af met een gedetailleerd voorstel, dat indien het wordt aanvaard (waarop natuur lijk weinig kans is) voorziet in een hereniging van Duitsland, compleet met verkiezingen, een grondwet en een regering voor het gehele land. Voordat Molotof plotseling accoord ging met het onmiddellijk aanvangen van de discussie over de hereniging van Duitsland, had de Franse minister Bidault nog over de kwestie van een ontwapeningsconferentie gesproken. Hij diende een resolutie in, waarbij de vier regeringen zich zouden ver plichten het ontwapeningswerk in de daartoe bestemde commissie van de Ver. Naties met vereende krachten voort te zetten, teneinde in overeen stemming met de in Januari 1952 door de assemblee aangenomen resolutie een ontwapeningsconferentie te kun nen bijeenroepen. Toen de Franse minister daarop voorstelde de besprekingen over de door Molotof en hem ingediende reso luties, volgende week in besloten kring voort te zetten, ging de Russische mi nister tot aller verbazing hiermee zon der verdere tegenstand te bieden ac coord. Maar nu Daarmee was de weg dus vrij voor het begin van de discussie over het Duitse vraagstuk, alsmede over de Eu ropese veiligheid. Molotof was de eer ste, die het woord voerde, met als re sultaat de vraag of de Oost- en West- duitse regeringen vertegenwoordigers moeten zenden bij deze discussie. De Westelijken hebben zich hiertegen on middellijk verzet, doch men neemt aan, dat de zaak tijdens de heden (Za terdag) te houden bijeenkomst, het grote wrijfpunt zal worden, waarover men het niet zomaar eens zal zijn. Knap betoog De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, tot nu toe zeer beschei den, kwam toen met een plan op tafel, waarmee de kern van de zaak werd aangesneden. Hij gaf een uiteenzetting van een uitgewerkt plan om tot een hereniging van Duitsland te komen. dat gebaseerd is op de volgende pun ten: 1. Vrije verkiezingen in geheel Duits land. 2. Het bijeenroepen van een uit zul ke verkiezingen voortkomende natio nale vergadering. 3. Uitwerking van een Duitse grond wet en voorbereiding van vredesonder handelingen. 4. Aanvaarding van de grondwet en vorming van een Duitse regering, die verantwoordelijk zou zijn voor de on derhandelingen over een vredesver drag. 5. Ondertekening en van kracht wor ding van het vredesverdrag. Een pluim.... Deze punten zijn het resultaat van de besprekingen, die de laatste maanden zijn gevoerd met bondskanselier Aden auer en die de goedkeuring van de Westduitse regering wegdragen. Molotof had dit natuurlijk als handig diplomaat onmiddellijk door en zei, dat Eden had gesproken als een leerling van grondwetsexperts van Duits type. „Maar", zo liet de Rus er direct op volgen, „dit plan houdt in, dat het beste dat de con ferentie zou kunnen produceren is, dat de vrijheid alleen van de zijde van de bezettende mogendheden kan komen". Reacties In Westduitse kringen, waar men al ongerust werd, dat de gehele Duitse kwestie op de achtergrond zou raken, is men enthousiast over deze gang van zaken. In Oostduitse regeringskringen zal men het voorstel van Eden wel uit buiten voor een grootscheepse propa ganda. Eden heeft n.l. ook gezegd, dat de vier bezettende machten de verkiezin gen moéten controleren en dit is on getwijfeld koren op de communistische propagandamolen. Ze zullen de Weste lijken dan ook ijlings in de schoenen schuiven, dat dit geen vrije verkiezin gen zijn en dat de Duitsers volgens communistische begrippen wel mans genoeg zijn om hun eigen boontjes te doppen. Doch één ding is zeker: In Oost en West wordt met spanning gekeken naar hetgeen zich in de volgende da gen rond de hereniging van Duitsland gaat afspelen. BELGRADO, 28 Jan. In een he denmorgen gehouden vergadering van beide huizen van het Zuidslavische parlement, is maarschalk Tito herko zen als president van de republiek. Hij kreeg 535 van de 536 stemmen. Tevoren had Tito in een rede ver klaard, dat er wat de binnenlandse zaken betreft, zelfs in de gelederen van de communisten wankelmoedige ele menten blijken te schuilen. Zij moes ten bestreden worden. Wat de buiten landse politiek betreft zei hij, dat het land geen wijziging van deze politiek beoogt. Hij meende dat men voort moet gdan op de weg naar normalisatie en verbetering van de betrekking met die Oostelijke landen, die tot voor kort tegen normale betrekkingen waren. Tito doelde hiermee op de gewijzigde Russische houding. UTRECHT, 30 Jan. De Woensdag aangevangen besprekingen tussen de vertegenwoordigers van de vereniging van buisartsen en van ziekenfondsen zijn Vrijdagavond voortgezet, doch hebben ook nu nog niet geleid tot overeenstemming. Dinsdag a.s. zal opnieuw worden ge tracht tot een oplossing te komen op basis van het rapport-van Schaik en tericht op de grootst mogelijke kans, at zowel de Ziekenfondsraad als de minister hieraan goedkeuring kunnen hechten. Hieruit blijkt, aldus ingewij den, dat partijen er ernstig naar stre ven een chaos op ziekenfondsgebied te voorkomen. Ijsgang op de Zeeuwse stromen MIDDELBURG, 29 Jan. Door jjs- vorming en ijsgang in de Zeeuwse stromen is het Loodswezen, zesde dis trict, genoodzaakt geweest de licht boeien in de Ooster-Schelde, beoosten Zierikzee en in de Zandkreek, weg te nemen en te vervangen door ijsboeien. Doordat ook de gasboei bij de ingang van de Zandkreek is verdwenen, zal de veerdienst Katse VeerZierikzee bij het invallen van de duisternis moe ten worden gestaakt. Zet de ijsvorming door, dan zal dit tot gevolg hebben, dat niet alleen in het donker niet kan wor den gevaren, maar dat ook overdag de dienst geheel of gedeeltelijk zal moe ten worden gestaakt. Onder de huidige omstandigheden moet de veerboot des nachts in Zierikzee blijven liggen. Het is de bedoeling de afvaarten van Zierikzee van 7.20, 11.05 en 14.00 uur zo lang mogelijk te handhaven, evenals de afvaarten van Katse Veer van 9.30, 12.30 en 15.30. Deze beperkte dienst regeling geldt zowel voor werkdagen als voor Zondagen. Inlichtingen om trent de vaart kunnen worden inge wonnen bij de agenten van de Prov. Stoombootdiensten te Katse Veer (Tel. K 1100/2224) en te Zierikzee (Tel. no. 48). De veerdiensten KortgeneWol- phaartsdijk en VeereKamperland kunnen momenteel normaal function- neren. Worden ijsvorming en ijsgang van die aard, dat het varen moeilijk heden gaat opleveren, dan zal niette min worden getracht zo lang mogelijk afhankelijk van wind en getij de verbinding met Noord-Beveland in stand te houden. Indien onverhoopt de ijsvorming een zodanige omvang gaat aannemen, dat één of meer diensten geheel moeten worden gestaakt, dan zal dit via de radio in de nieuwsbulletins worden medegedeeld. Ten overvloede wordt nog medege deeld, dat de veren over de Wester- Schelde normaal functionneren. Zoals de jeugd overal elders in Nederland, profiteert jong Volendam van het zo plotseling ingetreden vriesweer. Er wordt „baantje gegleden", er wordt geschaatst en pret gemaakt. Van de koude voelen de jonge Volendammers niets. Als het aan hen lag zouden zij iedere dag „ijsvrij" hebben. DAMASCUS, 28 Januari. Het is \aitdaag tot gevechten gekomen tussen het Syrische leger en opstandige stam men, waardoor president Sjislakli ge noodzaakt Was voor geheel West-Syrië de staat van beleg af te kondigen. Oor zaak van de revolutie zou zijn, dat de president een aantal politieke leiders heeft laten arresteren omdat ze niet meer wensten mee te werken aan zijn bewind. Onder hen zouden zich ook een aan tal officieren van het leger 'bevinden. De Syrische avondbladen maken melding van bloedige botsingen tussen militairen en studenten in drie steden. Electrische slaapmachine LONDEN, 29 Jan. In de Sowjet- Unie zal men spoedig overgaan tot de massaproductie van electrische slaap- machines, aldus meldt Radio-Moskou. De machine, die onder meer gebruikt wordt voor patiënten met maagzwe ren, levert een zwakke rhythmische stroom, die het centrale zenuwstelsel kalmeert. Een natuurlijke slaap komt dan binnen een minuut over de pa tiënt, aldus Radio-Moskou. Definitieve goedkeurin moet nog gegeven worden WAARDE, 29 Januari, Als de plannen definitief worden goedgekeurd, zal in het raam van de herverkavelingswerkzaamheden voor het Waterschap Waarde aan de dijk van de Westerschelde niet ver van de suatiesluis een electrisch gemaal gebouwd worden. De kosten van dit gemaal, dat naar alle waarschijnlijkheid ook een gedeelte van de afwatering van de polder Krui ningen zal verzorgen (hierover moet nog een rapport ingediend worden) zqn geraamd op anderhalf ton. Was deze mededeling van ir M. Appelman, die hij vandaag deed tijdens een bijéénkomst van de agrariërs uit het Waterschap in café Kloet te Waarde belangrijk, niet minder interessant waren de plannen, die hij onthulde met betrekking tot de toekomst van het Waterschap in verband met de zeer ingrijpende herverkavelingswerkzaamheden. Zo heeft hij aan de hand van een duidelijke kaart verteld waar de nieuwe wegen komen te liggen, welke wegen komen te vervallen en aangegeven waar de nieuwe waterleidingen zijn geprojecteerd. Dit jaar zullen de nieuwe wegen reeds worden aangelegd, waarna het volgende jaar de nieuwe waterleidingen worden gegraven. verbinding Rijksweg naar de weg KrabbendijkeGawege. Verdere drastische veranderingen zijn, dat de Kerkedijk wordt -ver lengd tot de Breeweg en dat ook do Lageweg wordt doorgetrokken naar de Breeweg. De Breeweg zelf zal een verbinding krijgen met de doodlo pende weg in de Westveerpolder. Vanaf het bedrijf van de heer J. Blok krijgt de Platteweg een verbin ding met de Molendijk. De Stoofdjjk wordt recht doorgetrokken naar de zeedijk. Het zal over enkele jaren op het eerste gezicht moeilijk zijn voor de be woners die lange tijd niet in Waarde zijn geweest ,oin de weg terug te vin den, temeer omdat ook enkele wegen geheel zullen vervallen zoals de Mo lenweg, de Hogeweg en de Vroonweg. Nieuwe waterleidingen Sprekend over de ontwatering van het Waterschap schetste ir Appelman de moeilijkheden, die liggen op dit ge bied door de verschillende hoogten in de polder en de verschillende samen stelling van de grond. Hierbij komt nog dat de suatiesluis onvoldoende is, zodat een nieuw gemaal noodzakelijk is. De herverkavelingsplannen houden een verbreding van de wegen in. De kruinbreedte wordt ongeveer 8 meter, de rijbreedte circa 3 meter. Het wegen plan zal het aanzien van het Water schap drastisch veranderen. Enkele wegen blijven bestaan zoals de betrek kelijke nieuwe verbinding van de Rijksweg naar Waarde, de Breeweg, de weg van Oostdijk langs de voet van de Lavendeldijk en de weg van Oostdijk naar de Rijksweg. Nieuwe wegen Dei verbinding WaardeKrabben dijke via de Plasseweg en de Molen dijk zal geheel recht getrokken wor den. Een andere belangrijke verbe tering is, dat er een weg wordt aan gelegd over de Heutmansdijk, de In enkele regels melden wij nog DAT de gemeenteraad van Geref. predikant Ds A. T. Yerseke gisteravond beslo- Besselaar en de burgemees- ten heeft de gemeentereini- ter van Krabbendijke, de ging voortaan in eigen be- heer J. Vader. heer te nemen. DAT de heer J. op de weg Yerseke DAT tijdens een Z.L.M.- Vleugel vergadering te Krabben- -Wemel- dijke Mej. Heissen van 't Mr W. C. ten Kate: DAT de Chr. school te Kapelle dit jaar 50 jaar be staat en dat op de algemene ledenvergadering besloten is, dit feit feestelijk te her denken. De jaarverslagen Morgen wordt Prinses Beatrix 16 jaar DE BILT, 29 Jan. Het KNMI deelt mede: Nog steeds heeft de vorst het grootste deel van Europa vast in zijn greep. Alleen in Spanje en Frankrijk tot aan Parijs dooit het. Noordooste lijke winden voeren lucht over de Oostzee naar onze omgeving. Met de huidige windsnelheden is deze lucht 2 tot 3 dagen onderweg. Boven de Oost zee wordt ze daarbij verwarmd. De Deense wateren, die nog gedeeltelijk open zijn, temperen nogmaals de vorst, zodat in ons land de temperatuur over dag stijgt tot enkele graden onder het vriespunt. Het ziet er naar uit, dat het genoem de luchttransport zal aanhouden. Aan gezien de Oostzee bezig is dicht te vriezen, zal op wat langere termijn weer een toenemen van de vorst op treden. dinge, rijdend op zijn motor, Leven plotseling onwel ge- getuigden van een bloeiend ijskorst! plotseling door de koude be- oi vangen, is verongelukt. Hij werd aan de kant van de Postweg in bewusteloze toe stand aangetroffen. DAT schipper J. van Es met zijn vaartuig, de Yer seke 75, er gisteren in is ge slaagd op de Ooster-Schelde, ondanks de zware ijsgang, 350 ton mosselen te vissen. periode van felle vorst. Zelfs een emmer water, die men 's nachts in de huiskamer had gezet om de volgende morgen tenminste water bij de hand te hebben (de lei ding is al lang bevroren), had 's ochtends een dikke worden is. Zij werd naar huis vervoerd maar bleek reeds te zijn overleden. De dokter constateerde een hartverlamming. DAT „Het Volksonderwijs" aan haar leden te Krabben dijke een feestavond heeft aangeboden. Spreker was de heer J. v. d. Woude uit Goes en er was een toneelstuk ge- Snïit ZlTt eeni g0ede dag' titeid „Een andere wereld", want er is veel vraag naar dit product en de gehele vangst is dan ook onmiddel lijk verzonden. DAT bij het zoontje van de familie J. P. te St. Phi- lipsland roodvonk is gecon stateerd. DAT in de Ned. Herv. Kerk te Krabbendijke Zon- DAT in Sturm's boekhan del te Goes een Frans Hals tentoonstelling zal worden gehouden, ter ere van de musicus Von Brucken Fock, die tevens een bekend schil der was. Dë tentoonstelling wordt gedeeltelijk verzorgd door het Frans Hals museum te Haarlem en de directeur van dit museum zal een in- schoolleven en 21 leden tra den in het afgelopen jaar toe. Als bestuurslid werd gekozen de heer A. de Waard Gzn. DAT de Middelburgse H.- B.S.-bond in samenwerking met de Middelbare Meis jesschool, gisteravond in het Schuttershof de jaarlijkse uitvoering heeft gegeven, waarop we nader terug ko men. DAT de oud-Zeeuwen in Amsterdam, verenigd in „Zeelandia", Maandagavond de watersnood zullen her denken en dat burgemeester L. A. Verburg van Stavenis- se dan de film „Storm over Stavenisse" zal vertonen. DAT het in de noodwo ningen te Renesse op het DAT de 31-jarige timmer mansknecht A. Tramper uit Sint Laurens weinig plezier heeft beleefd van zijn schaatsuurtje tijdens de schatf op de Veerse vest te Middelburg. Hij kwam te vallen en bleef liggen. E.H.- B.O.-ers schoten toe en brachten hem een huis bin nen. Dokter van der Slikke constateerde een gebroken linker-bovenbeen, een ge- brcfen pols en waarschijn lijk een bekkenfractuur. Hij ligt nu in het ziekenhuis. DAT hieruit blijkt, dat voorzichtigheid op het ijs geboden is. Maar dat deson danks Uw redacteur heden van.zijn vrije avond hoopt te profiteren, want het ijs van de Goese vest lokt: vro lijke muziek, lichtjes en ge- dagavond een herdenkings- leiding houden. De tentoon- ogenblik heel onprettig wo- legenheid voor een warme j:i ij__. - geopend door nen is, want ze blijken al- dronk. „Veel plezier!" zei U? dienst zal worden gehouden, stelling wordt j waarin spreken zullen de de burgemeester "van Goes lerminst bestemd voor een Dank U! De Krabbendijkse Vliet zal als pri maire waterleiding blijven bestaan. De gronden aan dit water zullen aanzienlijk verbeterd worden. Een tweede hoofdwaterleiding wordt ge trokken vanaf Gawege dwars door het hoge gedeelte van het Water schap naar de Breeweg, waar het bedrijf van de heer Waterman staat. De Westveerpolder wordt recht streeks met de suatiesluis verbonden. De ingewikkelde juridische aspecten van de herverkaveling besprekend drong ir Appelman er óp aan niet te verzuimen, wanneer daarvoor gelegen heid wordt gegeven, de lijst van rechthebbenden en van schattingsuit komsten te controleren. Met klem drong ir Appelman er op aan de kansen, die liggen in de N.O.P., in de Braakman en de Quarlespolder te grijpen en wees hij op de emigratie faciliteiten speciaal voor de bewoners van de rampgebieden. „De sanering moet ook in dit Waterschap slagen", aldus ir Appelman. De leiding van de vergadering had de heer M. van Faassen. Tot leden van de schattingscommis sie zijn benoemd tic heren J, van Mal- degem, C. Goud, J. Blok, W. A. Schrier, K. Krijnsc en K. van Koe veringen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend vorst DE BILT, 29 Jan. Enkele over drijvende wolkenvelden, maar vrijwel nergens sneeuw. Matige tot vrij krach tige wind tussen Noordoost en Oost. Matige tot lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1