'«bBS» mm Voorzitter C*V+P+ trekt van leer tegen Nederlanders Hef wea*le«lcm ftccrf «veer Vreemdelingen zijn in ons land van wettelijke rechten beroofd Ex-koning Peter eist schadevergoeding van „Paris Match" Nog geen overeenstemming tussen Ziekenfondsen en huisartsen iiïSSéasïSSZ Alarmpistolen zijn geen vuurwapenen Congres Ver. Alcohol- bestrijding bij snelverkeer Patiënt per helicopter naar ziekenhuis „Hooghartigheid past geen van onze volken" Na geslaagde operatie weer huiswaarts Veertien spoorwegbeambten veroordeeld Vrij bewerkt door J. Harwood Engeland roeit konijnen uit Een „doosje stroom" uit het Atoom Maarschalk Papagos naar ons land Vrijdag 29 Januari 1954 ZEI' 7SCH DAGBLAD Pagina 4 Nieuwe wet dringend vereist Chr. Historische gemeentebestuurders bijeen (Van onze §-reda teur.) UTRECHT, 27 Januari. Ons vreemdelingenrecht, zoals dat in de Grond wet en in de Vreemdelingenwet van 1849 verankerd ligt, is* voorbeeldig en geheel in overeenstemming met onze roemrijke traditie als gastvrije natie. Helaas zijn deze wettelijke bepalingen in de practijk geheel uitgehold. Bij een tolerante praktijk van de administratie tegenover de vreemde lingen is hun de bij de wet verleende rechtspositie ontnomen. Het wordt dan ook hoog tijd, dat de nieuwe Vreemdelingenwet, waarvoor reeds in de dertiger jaren een ontwerp gereed kwam, in het Staatsblad wordt ge bracht. Dat was de kern van het betoog over de positie der vreemdelingen in ons land, dat Woensdag op de jaarvergadering van de Ver. van C.H.- leden van Gemeentebesturen te Utrecht werd gehouden. Inleider was mr G. J. de Lindt, Officier van Justitie in Den Haag. In een zeer interessant geschied kundig' betoog' schetste mr De Lindt de langdurige worsteling, die leidde tot de opneming van artikel 4 in de Grondwet van 1815. Het artikel, waar in gelijke aanspraak op bescherming van persoon en goederen wordt toe gekend aan allen, die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden en dat voor die tijd een uiterst ruim standpunt innam. De hierin neergelegde beginselver klaring werd nader uitgewerkt in de Vreemdelingenwet van 1849. Daarin werd bepaald, dat alle vreemdelingen, die over voldoende bestaansmiddelen beschikten, in ons land zouden worden toegelaten. Aan hen zou een reis- en verblijfpas worden uitgereikt en als de politie deze pas weigerde, stond beroep open op de kantonrechter. NIET MEER UITGEVOERD. Naast de Zondagswet is deze Vreem delingenwet wel een heel duidelijk voorbeeld van de situatie, dat een vol komen rechtgeldige wet niet meer uit gevoerd wordt, aldus spr. De eerste wereldoorlog leidde tot de wet inzake het toezicht op vreemdelingen van 1918. Daarop is het Vreemdelingen reglement gevolgd met een vloed van ciiculaires in zijn kielzog. Zodoende kennen we thans geen wettelijk toe gelaten vreemdelingen meer en de passen worden al sinds lang niet meer uitgereikt, waarmee ook het beroep op de kantonrechter is uitgeschakeld. De wet is geruisloos verdrongen door de administratie, die de vreemdelingen wel op tolerante wijze behandeld, doch aan deze mensen hun rechtspositie ontnomen heeft. De practijk moge een gunstige indruk maken, het principe is fout. Hierop is reeds gewezen in het Ju ristencongres van 1932, waar dit een „onhoudbare toestand" werd genoemd. Een nieuw ontwerp-Vréemdelingenwet kwam tot stand, maar door de drei gende oorlogstoestand vóór en door de koude oorlog na Wereldoorlog II is dit nimmer aanvaard. Het wordt nu ech ter hoog tijd, dat deze wet er komt. Voor onze Chr. Historische Unie is dit ook een beginselkwestie, aldus spr. ACTUEEL. Dat is nu meer dan ooit noodzake lijk. Door de ontwikkeling van de In donesische kwestie zijn millioenen zonder hun toestemming voor Neder land vreemdelingen geworden en vele duizenden Nederlanders werden vreem delingen voor Indonesië. We hebben nu niet slechts met de individuele vreemdeling te maken, maar met een massale omzetting van status bij grote groepen. Opmerkelijk met het oog op de historie is het, dat het Protestantse volksdeel door deze ontwikkeling veel dieper werd aangegrepen dan de rooms-katholieken, zoals een opinie onderzoek bewijst. Er is een grote dis crepantie tussen de houding van deze groep jegens Indische Nederlanders en Zuid-Molukkers en de houding van die grote groep katholieken, wier ge voelen door de heer De Graaf in de Kamer werd vertolkt. Het is de taak van de C.H.U. om als eerste voor de rechten van de vreem delingen en voor de nakoming van de wetten op dit gebied op de bres te staan, zo besloot spreker. Deze laatste beschouwingen gaven aanleiding tot een uitvoerige discussie. Enkele leden betoogden, dat zowel de Ambonnezen als de kampong-Europe anen onder de Indische Nederlanders zich hier doodongelukkig voelen. Men moet dan ook niet overijld tot over brenging naar Nederland van nieuwe groepen tot deze categorieën behoren- den besluiten. Spr. merkte op het allerongelukkigst te achten dat, wat de Ambonezen be treft, een rechterlijke uitspraak in drie instanties nodig was om te voorkomen, dat deze soldaten in de uniform van H.M. de Koningin aan de vijand uit geleverd zouden worden. Wat de In dische Nederlanders betreft, dat zijn Nederlanders in volle rechten. Het is erg genoeg, dat deze mensen in ons land moeten komen, waar zij zich niet thuis voelen. Nederland draagt echter verantwoordelijkheid voor hen en wij moeten trachten ook deze mensen de gelegenheid te geven een nieuwe toe komst op te bouwen, hetzij hier, in Suriname of op Nieuw Guinea. HUISHOUDELIJK. De vergadering was geopend door de voorzitter, de burgemeester van Ermelo H. M. Martens, die de heer H. W. Tilanus en enkele Kamerleden ver welkomde. Het jaarverslag van de secretaris, de heer B. J. Klumper te Zwolle, vermeldde dat in 1953 123 nieuwe leden ingeschreven werden, zodat het ledental nu de 1000 begint te naderen. In Zeeland telt men thans 87 leden. Het voorstel tot verhoging van de contributie met f 1.50 werd aanvaard. De voorzitter werd herkozen, evenals de heren J. Hoekstra te Nieuwleusden en J. C. Vogelaar te Nieuwerkerk a. d, IJssel. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer S. R. Knot- terus te Stadskanaal werd voorzien door de verkiezing van de heer S Benus, wethouder van Stadskanaal Dr D. P. Kok te Delft sprak voorts nog over enkele aspecten van de jeugdzorg. PARIJS, 28 Jan. Ex-koning Peter van Zuid-Slavië eist 50 millioen frank schade vergoeding van het Franse weekblad „Pa ris Match'omdat in een artikel in dat bim was verklaard, dat hij een bond- gi ïootschap had aangegaan met Ante Pa ve ütsj. de man, die indertijd in Frankrijk bij verstek is veroordeeld wegens deel- n ning aan de moordaanslag op Koning Alexander van Zuid-Slavië, Peters vader. Koning Alexander werd in 1934 tijdens een officeel bezoek aan Frankrijk in Mar seille vermoord. Èx-koning Peters advocaat verklaarde Woensdag voor een Parijs gerechtshof, dat zowel Sir Winston Churchill als pre sident Eisenhower boodschappen hadden gezonden, waarin werd verklaard, dat ex-koning Peter onmogelijk een bondge nootschap had kunnen aangaan. Men gelooft, dat Pavelitsj, in de oor log hoofd van de regering van Kroatië, nu in Zuid-Amerika vertoeft. Ex-koning Peter verklaarde, dat hij de eis tot schadevergoeding aanhangig had gemaakt om „de eer van de souverein en het volk tegen laster te beschermen", doch volgens de advocaat van „Paris Match" zou de ex-koning de eis niet hebben ingediend, als het blad bereid was geweest 20 millioen frank te betalen voor ex-koning Peters gedenkschriften. Hij voegde hieraan toe, dat in Juni 1953 een door de ex-koning getekende cheque ter waarde van 10.000 dollar niet was geho noreerd. UTRECHT, 28 Jan. Gisteren is in Utrecht een vergadering gehouden vin de vertegenwoordigers van de zieken fondsorganisaties en van de Vereniging van Huisartsen, ter bespreking van de voorstellen van de Commissie van Schaik. Deze voorstellen benelzen een vergoeding voor de huisartsen van zeven gulden per jaar voor de eerste drieduizend patiënten, vijf gulden voor de volgende duizend en drie gulden voor elke patiënt boven de vierdui zend van hun ziekenfonds-praktij,;. De huisartsen wensen zeven grt'den voor de eerste drieduizend en vijf gulden voor elke volgende patiënt. De besprekingen, die tot in de nacht hebben geduurd, hebben nic-t tot enig resultaat geleid. De meningen onder de ziekenfondsen zijn verdeeld. Kaar wij vernemen zullen J-. besprekingen Vrijdagavond worden voo-tgezqt Ingezonden Mededeling (adv.) niaag-c achets smaakloos, I snel, zeker I Utrechtse rechtbank: BAARN, 27 Jan. De handelaar in sportartikelen W. te Baarn is na door de kantonrechter te zijn veroor deeld (tot zes gulden boete) door de Utrechtse rechtbank vrijgesproken van overtreding der vuurwapenwet. Hij had aan een jeugdig persoon een alarmpistool verkocht, die er (weinig sportief) mensen mee heeft bedreigd. Op klachten van deze bedreigden heeft de politie aan het eind van haar on derzoek bij W. aangetroffen alarmpis tolen in beslag genomen na proces verbaal te hebben opgemaakt. De Amersfoortse kantonrechter noemde alarmpistolen vuurwapenen en deed ze in beslag nemen. De Utrechtse rechtbank verklaarde, deskundig voorgelicht, dat alarmpis tolen geen wapens zijn in de zin van de vuurwapenwet, sprak W. vrij en deed hem de pistolen terug geven. Hr.Ms. kruiser „De Ruyter" ligt in Brest tot 29 Jan. a.s. In de morgen van die dag vertrekt de kruiser naar Kalifase, waar hij van 5 tot 8 Febr. zal liggen. Van 10 tot 13 Febr. is „De Ruyter" in de Ame rikaanse marinebasis Norfolk en van 20 tot 23 Febr. in Funchal op Madeira. DEN HAAG, 28 Jan. Naar wij verne men zal de Vereniging voor Alcoholbe- strijding bij snelverkeer ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op Woensdag 17 Febr. a.s. in de Dierentuin te 's-Gra- venhage een congres houden onder lei ding van de heer H. Ploeg, wethouder van Utrecht. Het congres zal 's-morgens om half elf worden geopend door mr J. Algera,minister van Verkeer en Water staat. In de morgenvergadering zal als referent optreden de heer Ch. G. Matser, burgemeester van Arnhem, met het on derwerp: „Verkeer, alcohol en verant woordelijkheid". In de middagvergade ring treden als referenten op de heren mr J. v. d. Hoeven, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage met het onderwerp: „Verkeer, alcohol en ver- keerswetgeving" en de heer L. P. Laning, adjunct-directeur van „De Auto-Onder linge N.V.", onderwerp: „Verkeer, alco hol en automobielassurantie". Er bestaat gelegenheid na elk referaat met de spre ker van gedachten te wisselen. „Lelystad" door ijs omringd 's-GRAVENHAGE, 27 Jan. Voor hel eerst de geschiedenis van de plek in het IJssel- meer die in de toekomst Lelystad zal heten, heeft een patiënt dit thans nog midden in het IJsselmeer gelegen arbeidsterrein van de Zuiderzeewerken per helicopter verlaten. Een daar werkzame corveër de heer G. Oerleman, kwam gistermorgen te struikelen en brak een enkel. Dokter Bekius, sinds 4 Januari in „Le lystad'' gestationneerd, verleende' eerste hulp, maar achtte het nodig dat de patiënt voor chirurgische behande ling naar een zieken huis zou gaan. Omdat het kunstmatige eiland juist, nadat nog twee boten waren vertrok ken, door ijs was om ringd, zou het transport een probleem zijn ge weest, als er niet sinds de vorige winter een afspraak tussen Zuider zeewerken en de Ma rineluchtvaartdienst had bestaan over ver voer per helicopter wanneer andere ver voermiddelen zouden falen. Voor het eerst bestond er nu gelegen heid het nut van deze regeling te bewijzen. Omstreeks kwart voor twee vanmiddag ver trok van het vliegveld Valkenburg een heli copter, die betrekkelijk kort daarna een vlotle landing in Lelystad maakte, de patiënt aan boord nam en naar Er melo vertrok. Het gazon voor het ziekenhuis „Salem" was door middel van la kens als landingsplaats voor de helicopter aan geduid, maar de be stuurder van het hef- schroefvliegtuig kon zijn toestel daar niet aan de grond zetten tengevolge van ruk winden. Hij zocht een nabijgelegen heideveld uit en kon zijn ma chine laten landen. De heer Oerlemans heeft daarna in het zieken huis onderdak gevon den. Het taai-incident te Straatsburg BRUSSEL, 27 Januari. Het taalincident dat zich bij de laatste ver gadering van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap te Straatsburg af speelde, vindt zijn echo in een beschouwing in de Nieuwe Gids van de hand van de voorzitter van de Christelijke Volkspartij, Theo Lefevre. De heer Lefevre is van mening dat de Nederlanders te Straatsburg op bijzonder hooghartige en grievende wijze afbreuk hebben gedaan aan de eendracht, die tussen Belgen en Nederlanders dient te heersen hij onderhandelingen in internationaal verband. Brand in landbouwschuor, vee omgekomen. DRUTEN, 27 Jan. Om elf uur vanochtend is brand uitgebroken in de landbouwschuur van de heer Sommer- dijk te Horsen bij Druten. Dank zij het energieke optreden van de brandweer uit Druten en de hulp van buurtbe woners gelukte het de aangrenzende boerderij te behouden. Elf koeien, drie varkens en elf biggen kwamen in de vlammen om. Reeds eerder, bij de oprichting van de diensten der hoge autoriteit en der gemeenschappelijke vergadering, zo betoogt hij verder, hadden de Neder landers zich naar zijn zeggen verzet tegen de aanwerving van Belgische ambtenaren voor de vertaaldienst, on der het voorwendsel dat de Vlamingen geen zuiver Nederlands zouden spre ken. Het gevolg is geweest, dat de in stelling van de vertaaldiensten aan zienlijk werd vertraagd. Iedereen kwam tot de conclusie, dat de zo geroemde meertaligheid van on ze Noorderburen in ruime mate ge surpeerd was: in Nederland waren de polyglotten moeilijk te vinden. Veei ruchtbaarheid werd aan dit eerste in cident niet gegeven, hoofdzakelijk om dat de Vlamingen „goeie jongens" zijn, die bovendien hoopten, dat een les voor hun Noorderburen zou volstaan. Bij de jongste bijeenkomst te Straats burg is echter gebleken dat hun opti misme niet gegrond was en hun in schikkelijkheid verkeerd was begre pen. Toen senator prof, de Smet de tekst van de rede, die hij voor de ene helft in het Nederlands en voor de andere in het Frans had uitgesproken name lijk ter publicatie in het verslag de: openbare debatten had neergelegd, verzetten zich de Nederlanders tegen de publicatie van de oorspronkelijke Nederlandse tekst en wilden ze deze vervangen door een van eigen makelij Voor hen stond het vast, dat een Vla ming niet in staat is zuiver Nederlands te schrijven. Zijn Vlaams diende eerst in het Nederlands vertaald te worden. (Uit eerdere berichten blijkt, dat met „De Nederlanders" hier hoogst waar schijnlijk Nederlandse leden van de vertaaldienst worden bedoeld. De ver gadering zelf verliep volgens een oog getuige geheel normaal. A.N.P.). ,Dit is een zeer ernstig incident" aldus de voorzitter van de C.V.P. Hooghartigheid past geen van onze volken in het in opbouw zijnde Euro pa. Het is dan ook enkel waardigheids besef wanneer wij Vlamingen de Rjjks- nederlanders eraan herinneren dat zij de grootheid der zestiende en zeven tiende eeuw, waarop zij roemen, ge kregen hebben uit de bagage der uit het Zuiden uitgewekenen". „Onze regionale eigenaardigheden zijn niet verachtelijker dan die yan boven de Moerdijk. In de taaieigen heden ligt de rijkdom van de taal en deze verarmt wanneer zij verdwijnen. De Fransen van „Ile de France" den ken er toch niet aan de taal van die Dc alastrim in Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 27 Jan. Het aantal personen, lijdende aan alastrim, is 24 gebleven. Er deed zich geen en kel nieuw geval voor. Een der obser- vatie-patienten is uit de barakken ont slagen, daar met zekerheid kon wor den vastgesteld, dat hjj niet aan de ziekte leed. uit Normandië of Picardië in „zuiver", om te gaan zetten? Waarom zouden de Nederlanders van boven de Moer dijk dat met die van de Nederlanders uit Vlaanderen doen? Laten we elkaar toch niet kleineren en laten we ons toch niet verdelen. Het gevaar is al groot genoeg voor ons Nederlands geestelijk erfdeel", zo eindigt de heer Lefevre zijn beschouwing. Negermeisje terug naar West-Indië. SCHIPHOL, 26 Jan. Met grote donkere ogen onder lange wimpels, die verwonderd maar niet verlegen rond keken en met een guitig bruin snuitje, dat sterk contrasteerde met het hel gele truitje, dat ze droeg, kwam van ochtend als eerste passagiere een ten ger gebouwd klein negermeisje aan de hand van een K.L.M.-stewardes de I.C.A.-hal op Schiphol binnen. Zich nog onbewust van hetgeen mo derne techniek en wetenschap voor haar jonge en in ernstig gevaar ver kerende leventje hebben gedaan, zat ze even later aan een tafeltje en wierp zich met kinderlijke concentratie op haar ontbijt van „kinder-thee", kren tenbroodje en een gebakken ei. Maria Samuel, acht jaar, woonachtig in St. Maarten (bovenwindse eilanden in West-Indië), leed aan de z.g. blauwe ziekte, een organische afwijking van 't hart en moest geopereerd worden. In West-Indië was dat onmogelijk. Op ad vies van een aantal chirurgen in Cu- ragao stuurden haar ouders haar ruim twee maanden geleden de Oceaan over, per K.L.M. naar Nederland, waar prof. dr L. D. Eerland in Groningen haar onder zijn hoede nam. Hij ver richtte een hartsoperatie, die slaagde. Twee maanden werd de kleine don kere Maria daarna nog in Groningen verpleegd. Nu is ze reeds op weg naar West- Indië, terug naar huis, terug naar haar ouders, en naar haar drie broertjes en een zusje in St. Maarten. Weg van de vriezende koude naar de warme zon. Het troepentransportschip „Dorsetshire", dat ook in ons land geen onbekende is door zijn deelneming aan de repatriëring van burgers en militairen uit Indonesië, zal worden gesloopt in Newport (Eng.). Diefstallen uit goederen wagens. AMSTERDAM, 27 Jan. De recht bank te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het proces tegen 14 rangeerders en stationsarbeiders der Nederlandse Spoorwegen, allen woonachtig in Amsterdam, die zich schuldig hadden gemaakt aan langdu rige en belangrijke diefstallen uit ver zegelde goederenwagens op het uitge breide rangeeremplacement de Riet landen. De twee hoofdschuldigen, de 29-jari- ge M. F. M. D. en de even oude J. de B., tegen wie respectievelijk 2'A en 1% jaar was geëist, werden beiden ver oordeeld tot één jaar met aftrek. De drie directe medewerkers uit de kerngroep van vijf, een 24-jarige, een 28-jarige en een 26-jarige, tegen wie VA jaar met aftrek werd geëist, wer den elk veroordeeld tot negen maan den, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. In Augustus van het vorige jaar slaagde de spoorwegrecherehe er in de uitgebreide organisatie, die o.a. een waarschuwingssysteem met seinlam pen toepaste, geheel op te rollen. De roverijen van de meest uiteenlopende goederen werden met zulk een effi cient systeem uitgevoerd, dat de re cherche de daders maandenlang niet te pakken kon krijgen. Eind 1950 be merkte men, dat uit de verzegelde en met ijzeren sloten dicht gemaakte goe derenwagens, die op het emplacement stonden, des nachts goederen in steeds toenemende mate verdwenen. EEUWFEEST ADEL BORSTEN-OPLEIDING WILLEMSOORD. DEN HELDER, 27 Jan. De Stich ting „Den Helder Marinestad", die in nauwe samenwerking met de Konink lijke Marine feestelijkheden organi seert ter gelegenheid van het eeuw feest adelborsten-opleiding Willems oord, heeft van de minister van ma rine, ir. C. Staf, de mededeling ont vangen, dat hij het voorzitterschap van 't erecomité heeft aanvaard, 't Feest zal gehouden worden van 10 t.m. 17 Oc tober met o.m. een reünie van alle oud-leerlingen. 58 zaak en bij de pinken was. Hoe lang Sturge al met haar Hij sprak snel en gejaagd, als om alle vragen tegelijk te getrouwd was? Dat wisten ze niet precies, maar zeker doen en er gauw een antwoord op te krijgen. „Het gaat best, hoor. Van stotteren of in de war raken is geen sprake. Ik kan het niet beter wensen. Moet ik nu nog meer zeggen?" „Neen, neen, ik dacht het wel. Arthur is een kranige vent, die wel door de wereld komt. Hij zal ook wat voor de wereld betekenen" de jongeling zweeg en zuchtte diep „en mensen, als hij, die werken, heeft de wereld nodig. Niet kreupelen, niet zieken, blinden, hulpelozen. Daar behoor ik bij. Er is zo veel te doen en ik zou zo graag meehelpen, maar ik kan het niet, ik kan het niet. Och, waarom, waarom is dat toch?" „Waarom, mijn jongen?" zei Ernst, deelnemend en op zachte toon sprekend. „Zeer velen hebben die vraag ge steld, zonder er een antwoord op te krijgen, dat hun be vredigde. Op al onze „waaroms" geeft God geen antwoord. Wij kunnen in heel veel gevallen ,God niet begrijpen en moeten daar ook niet naar trachten. Maar geloof nu maar, dat wij elk ons werk doen, de een meer, de ander minder. Soms dient dat werk alleen maar tot voorbeeld. Jouw ge duld in het lijden, Willy, is misschien van de grootste waar de geweest voor hen, die niet zo lijden. Het is niet waar, dat alleen gezonden en sterken het werk in deze wereld verrichten. God oordeelt meer 'naar de hoedanigheid dan naar de veelheid. De kracht van de sterken wordt ook vaak in de verkeerde richting gebruikt. Ons werk blijkt dan niets te betékenen. Begrijp je mij?" „Ja, mijnheer, heel goed", antwoordde Willy en zijn ogen begonnen weer te schitteren. „Ik begrijp u wel. Ons geloof moet het doen. En dat houdt mij er ook wel boven op. Maar soms word ik wel eens wanhopig en dan voel ik mij diep ongelukkig, maar als juffrouw Abboth dan komt, gaat het weer over. Zij is zo goed en lief." „Arthur heeft mij over haar gesproken en van haar vriendelijkheid tegenover jou. Ik zou haar graag eens ontmoeten. Hoe vaak komt zij hier?" Zo goed als elke dag, gelukkig", antwoordde vrouw Mead. „Zo om drie uur kunnen wij wel op haar rekenen. Dan komt zij wat met Willy praten en hem voorlezen. Hij kijkt altijd vol Verlangen naar haar uit.'" Ernst had bemerkt, dat het voor het kleine gezin etens tijd was en maakte aanstalten, cm te vertrekken, zeggend, dat hij om drie uur graag even wilde terugkeren. Maar vrouw Mead vroeg hem te blijven en mee te eten van hun eenvoudig maal, wat Ernst uitstekend vond. Het werd zelfs een vrij langdurige maaltijd, want zij vroegen hem honderd uit over Arthur, terwijl Ernst van de gelegenheid gebruik maakte, voorzichtig naar Sturge te informeren. Hij bemerkte, dat Sturge een man van betekenis was geworden in Stonedean en dat hij de winkel zeer had uitgebreid. Men vertelde in Stonedean, dat zijn tweede vrouw hem geld had meegebracht. Juffrouw Sturge ken den zij niet. Zü hoorden alleen, dat die goed voor de wel tien jaar. Vervolgens informeerde hij, even voorzichtig, naar juf frouw Abboth. Dat was een nichtje van juffrouw Sturge, werd hem verteld, wat hij trouwens reeds wist. Met de z-.ak bemoeide zij zich niet, dat was niet nodig. Ze wr.s op de kostschool geweest, was zeer begaafd, onder andere in de muziek en verrichtte werk in de wijk van dominee Sheldon. 'tWas wel wat vreemd, dat oom en tante Sturge daartegen geen bezwaar maakten, want die kwamen nooit in de kerk. Pas om half drie was het maal geëindigd. Vrouw Mead zorgde voor de weinige vaat, terwijl Ernst gezellig met Willy zat te praten, zich verwonderend over diens kennis van tal van zaken. Maar zo tegen drieën keek Willy telkens ongeduldig naar buiten. Tot opeens vlugge, lichte voetstappen het huisje naderden. Aan het raam verscheen een gestalte en een opgewekte stem riep: „Mag ik binnenkomen?" Moeder Mead was al naar de deur gelopen. „Natuurlijk. Kom binnen", nodigde zij. Het was, of er een zonnestraal door het vertrek speelde, toen Helena Abboth binnentrad. Ernst was opgestaan en keek, zeer nieuwsgierig, al toonde hij dat niet, naar het meisje, om.als het ware door de grond te zakken! Het binnengekomen meisje, dat hem onbevangen aan zag, was sprekend het evenbeeld van Alice, toen die een jaar of achttien was, naar hij op kiekjes van haar had gezien. Dezelfde zachte, rode wangen; het kuiltje in de kin; hetzelfde dikke, donkere haar; dezelfde grote, blauwe ogen met die zachte, tedere blik. Hij was volslagen in de war. Zij was net, maar eenvoudig gekleed in een zwart japonnetje en kon, naar zijn mening, niet ouder dan acht tien jaar zijn. .Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw Mead. Ik wist niet, dat u bezoek had. Me dunkt ik moest „Neen, neen, juffroi w Abboth, niet weggaan", zeide vrouw Mead. „Kijk eens, mijnheer, dat is de juffrouw, die zo goed voor ons is. En deze mijnheer, juffrouw Abboth, -is dominee Peyton van Wynsdale, de vader van mijnheer Arthur." Ernst zag, hoe er plotselin„ een diepe blos op haar wangen kwam. Zou zij verliefd zijn op Arthur, evenals hij op haar? Hij hoopte vurig van niet.... - Met haar klankrijke stem, nog steeds onbevangen, merk te zij op; „Het doet mij genoegen, dat ik u ontmoet, mijn heer Peyton. Maar als ik geweten had, dat Willy bezoek had, zou ik niet binnengekomen zijn". „Dat zou jammer geweest zijn", flapte Willy er uit, want Peyton is gekomen, om met u kennis te maken." „Met mij", vroeg zij verbaasd, nu toch even in de war. Ernst keek Helena nog steeds aan, als in een droom. (Wordt vervolgd.) De Myxomatose. LONDEN, 26 Jan. De Engelse re gering zal alles doen om de konijnen ziekte die reeds op enkele plaatsen in Engeland is uitgebroken, verder te bestrijden. De staatssecretaris van Landbouw, Lord Carrington, heeft vanavond in het Hogerhuis een mee dogenloze verdelgingsoorlog tegen het konijn aangekondigd. Het dier veroorzaakt jaarlijks een schade van 500 millioen gulden in En geland volgens deze Lord. Het eet 55.000 hectare graan op, vreet in som mige delen van het land een kwart van alle gras weg, het vernielt jonge bomen en om het buiten te houden be steedt men jaarlijk 20 millioen gulden aan nieuwe omheiningen. „Het konijn moet op zijn plaats gezet worden", zei Lord Carrington. „In een pot op tafel, dat is de juiste plaats voor het dier", onderbrak een socialist. Lord Carring ton was het niet eens met zijn poli tieke tegenstander. „Weet u wel, dat een konijn van vijf pond evenveel heeft gegeten als een schaap van 25 kilo?" vroeg hij. Myxomatose, de ko nijnenziekte is niet genoeg. Ook de konijnen, die de ziekte overleven, moeten opgeruimd worden. Dit wordt een oorlog zonder genade. NEW YORK, 27 Jan. Generaal David Sarnoff, voorzitter van de raad van de „Radio Corporation of Ameri ca", heeft verklaard, dat er een ma nier is gevonden om stralen van radio actieve atomen direct in electriciteit om te zetten. Het betreft hier slechts een eerste begin, want een thans ge construeerd atoombatterijtje van slechts enkele centimeters groot levert nog maar een stroom van een milli- oenste watt. De generaal zeide, dat deze ontdek king kan betekenen, dat „op een dag een doosje in uw huis licht verschaft en stroom levert voor al uw electrische apparaten". 's-GRAVENHAGE, 27 Jan. De Griekse minister-president, maarschalk Alexandre Papagos, zal op 1 Februari per trein te 's-Gravenhage arriveren, waar hij zal worden begroet door de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns. Op 2 Februari worden verschillende officiële bezoeken afgelegd. Des avonds bieden de minister-president en mevr. Drees in hotel Des Indes een officieel diner aan. Op 3 Februari zal de premier een krans bij het nationaal monument op de Dam leggen, en des middags zal hem door de Koningin en de Prins ten paleize Soestdyk een lunch aan geboden worden. Des avonds biedt de Griekse gezant de heer N. G. Lily in hotel Wittebrug een afscheidsdiner aan. Op 4 Februari wordt in de ochtend een bezoek gebracht aan Rotterdam. Agent van politie had een goede dag. 's-GRAVENHAGE, 27 Jan. Een agent van politie zag gistermiddag om half vijf een tweetal mannen, die zich ophielden in de nabijheid van een ge parkeerde auto. Bij het zien van de naderende agent namen de beide man nen de benen, waarop de agent een waarschuwingsschot loste. Zij vonden het toen geraden zich maar beschikbaar te stellen. Het bleken te zijn een 22-jarige los werkman en een 24-jarige los werk man, beiden uit Den Haag. In de om geving van de plaats waar zij zich op hielden werden twee grote pakken textielgoederen gevonden, die vermoe delijk van inbraak afkomstig zijn. Zij bevatten 12 colberts en 15 mantelpak jes, ter waarde van ongeveer 2500 gul den. De beide aangehoudenen werden in verzekerde bewaring gesteld. De poli tie wacht nu nog op de aangifte van diefstal. DEN HAAG. 28 Jan. Astronomen uit Frankrijk, België, West Duitsland, Enge land, Zweden en Nederland die in ons land informatieve besprekingen hebben gevoerd over de bouw van een telescoop op het Zuidelijk halfrond, zijn tot de con clusie gekomen, dat Zuid-Afrika de meest geschikte plaats is om een observatorium te vestigen. Men zal medewerking trach ten krijgen van de bevoegde autoriteiten. Nodig zal zijn een spiegeltelescoop met een doorsnede van drie meter en een zgn. „Schmidt-telescoop" met een door snede van 1.20 m. Het zal zeker nog wel tien jaar duren eer de bouw verwezen lijkt zal zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4