T ZEEUWSE PLAKKEBORD Anna Jacobapolder krijgt wijkgebouw, kleuterschool en Dorpshuis Drie in één; de ideale oplossing Goedennachf Kerk te Kattendijke zwaar gehavend Oude muur stortte in DE BUS RAMMELDE Alle groepen werken samen Van de gezinshoofden is 95 pet. contribuant T 25 jaar C»B.C. te Axel Minister Algera op 18 Februari opnieuw naar Zeeland GEMEENT S RAD EN Eikerzee wordt opgebouwd Nieuwe gemeentesecretaris geïnstalleerd Gemeentehuis van Rilland- Bath wordt heropend Millioenenwerk aan de Belgische kust Vouwwanden scheppen vele mogelijkheden Jaar RÜKENe^LANGE Grote brand in Nieuwland Uitwateringssluis te Cadzand wordt aanbesteed ELS-kdzi^ats!^ggVeahneie 3»? Iel Vrijdag 29 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De oude Ned. Herv. Kerk te Kattendijke is er wel heel erg aan toe. Dinsdagnacht is de Noordmuur, die ongeveer een dikte heeft van 1 meter, over een breedte van 5 meter en een hoogte van 12 meter ingestort. de restauratiewerkzaamhe- f\ 1 17117P telefooncentrale Masserings- K. 1187, dat wordt met in- Poppenkast pari? van Maandag 2 Febr. het kengetal voor Westka- H e 2ange "toespraak heeft pclle, want dan wordt in het haar beste tijd gehad dorp de nieuwe iteilefoOncen- erL geduldige toehoorder trale in gebruik genomen. bestaat met meer. Wil men In de oorlog werd de oude een troep, een volk, ergens telefooncentrale verwoest van doordringen, grijp ze en de abonné's moesten hij dan ,7^ _en vertoon hun de centrale in Domburg wat. Laat de spelers en het Het was pas Woensdag morgen dat de werklieden van de fa. Woudenberg, die de kerk restaureerden, za gen wat er gebeurd was: In de kerk lag het puin een paar meter hoog. De toren was practisch los van de kerk komen te staan. Onmiddellijk is men over gegaan tot het aanbrengen worden in onder den. Hierbij heeft men nog een interessante ontdekking gedaan, n.l. dat de ramen van de kerk toch aanvanke lijk in Romaanse stijl zijn gebouwd. Eerst later moe ten de ramen door brede vensters zijn vervangen. Wellicht dat deze ontdek king nog consequenties zal gebracht. jeugd en Evangelie Voor protestantse jonge ren van 18 tot 24 jaar zal te Middelburg door Jeugd en Evangelie een studie weekend te Middelburg worden gehouden. Het ml een weekend worden van bezinning qp het werk van j -i j UCAI I I III I LÊl uw nov «Hl-J.» van stutbalken en draden bebben^voor^^de bestaande en EvangéMe inJL bet aangezien het gevaar niet xestauratie-plannen. denkbeeldig was dat ook de toren in zou storten. Verder tal er, indien de vorst het toelaat, spoedig worden overgegaan tot het weer op bouwen van de muur. Het is nog een gelukkige omstandigheid dat de oude muur niet overdag is inge- werk onder de buiten ker kelijke jeugd. Zaterdag avond spreekt ds Aalders, Ned. Herv. predikant uit Middelburg. Zondag zal een lid van bet landelijk bestuur vertoonde spel door hun spel wat zeggen en, enkele gesproken woorden mogen er ook wel bij. En laat de kijkers de gelegenheid het spel tegen te spreken, want dat is het beste middel om hen te overtuigen en te le ren. Deze .gedachtengang ligt trj grondslag aan de Re- c .r-szriags-Poppenkast, ver vaardigd .door de heren Kla- renbeek (zoon van de be kende Middelburgse teken leraar),, Nieuwenhuize en v. Veen. In WSikape^e itar iets vertellen over het J. en de „Stichting het Hogeland" E.-werk. Verder vermeldt een bedrag van f 24.35 bij- het programma nog tal van 0 een gerammeld. Bovendien aantrekkelijke punten. De stort. In verband met de werd nog fB.50 voor het bijeenkomst wordt in het wordt .gebracht: vorst waren de arbeiders in filmfonds van deze Stichting Geref. Jeugdgébouw aan de oll(jers leven als kat en Vier bedrijven heeft dit wonderlijke poppenspel. Het roept beelden op uit het ge zinsleven, waarin de kiem van de misdaad tot ontwik- het kerkgebouw aan het werk en de instortende muur zou dan ongetwijfeld slachtoffers hebben veroor zaakt. Enkele maanden geleden is men reeds begonnen met gecollecteerd. Singelstraat gehouden. ANNA JACOBAPOLDER, op het uiterste puntje van Zeeland, mag ten voorbeeld worden gesteld aan zeer vele andere plaatsen. Daar is een stich ting in het leven geroepen, waaraan alle groepen der bevolking deelnemen en die niets minder van plan is dan een verenigingsgebouw en een kleuter school te stichten en te exploiteren. De behartiging van de sociale en culturele belangen der bevolking is ook één van de doelstellingen. Er is een plan uitgewerkt, dat een ideale combinatie geeft van dorpshuis, kleu terschool en wjjkgebomw. Het wordt het sociale en culturele centrum van dit 600 inwoners tellende en tot de gemeente Sint Fhilipsland behorende dorpje. En het mooie daarbij is, dat de diverse groepen eikaar op dit punt volkomen hebben gevonden: Hervormden, Gereformeerden en Oud-Gere formeerden -ontmoeten elkaar in de Stichting ,;Ons Dorpshuis", gedreven door hetzelfde ideaal: fle hevolkicg te dienen zoveel dat maar mogelijk is. Het zijn heus niet a li ecu de leidinggevende figures, die achter de plannen staan. Nee, de bevolking zelf is ook enthousiast. Dit blieft zonneklaar uit li 3t feit, dat 95 der gezinshoofden zich als contribuant der Stichting heeft aangemeld. Waar wordt zoiets gevonden? Het plan is serieus opgezet en uitgewerkt He stichting van het complex, dat midden in het dorp komt te staan, is mogelijk door giften uit binnen- en buitenland. Maar ieder weet, dat het gemakkelijker is een gemeenschapsgebouw neer te zetten dan het blijvend en rendabel te exploiteren. Welnu, in Anna Jacobapolder zal men in dat laatste ook slagen. Een zeer veilig opgestelde exploitatie begroting geeft aan, dat het tekort beneden de f400.zal blijven! Gesaneerd gebit Met de schooltandverzor- ging in Vlissingen is het reuze verlopen. Maandag .zal het gebit van de leerlingen van de Bouwen Ewout- school voor de laatste maal worden onderzocht. Dan hoopt men tevens aan -deze leerlingen een sanerings- Icaart uit te reiken, omdat zij volledig aan de school- tandverzorging hebben deel genomen. Deze scholieren zullen t-z.t de school met een gesaneerd gebit verla ten. De Stichting School- tandverzorging Vlissingen en Oost- en West-Souburg is dan ook trots op dit resul taat. Met enige plechtigheid worden de saneringskaarten Maandagmorgen in het Me disch Centrum te Vlissingen uitgereikt. T 7 olgende week wordt op ieder van ons een beroep gedaan. Voor de Zeeuwse jeugd. Dit doel - verdient ook 'LLw sympathie. Leest U maar in dit nummer wat er precies aan de hand is. U komt misschien wel eens op de Zaterdag- of de Zondagavonden in plaatsen als Goes, Middelburg of Vlissingen. U zult dan hébben gemerkt, dat 11 bijna niet door de hoofdstraten kunt lopen vanwege de druktedie de pa nerende jeugd veroorzaakt. Dat gaat maar een hele avond heen en weer, op en neer. Als de bioscopenuitgaan wordt het nog een beetje erger. U vraagt zich af, wat al die jongens en meisjes er toch in zien alsmaar te drentelen ten herrie te schoppen of (de jongensachter de meisjes aan te zitten. (Misschien ook omgekeerd). Dm een uur of elf, <half twaalf, gaat de dorpsjeugd op de fiets terug naar thuis. 'Haar avond was niet welbesteed. En nu kan men erover blagen, dat het in de gezinnen mis is en dat zij de kinderen niets meer te bieden hebben (wie zal :het in vele gevallen tegenspreken? daarmede is het probleem niet opgelost. Wij geloven, dat het niet mogelijk zal zijn die gezinnen te veranderen, maar dat er nog iwèl kansen liggen om de jeugd een betere besteding van haar vrije tijd te leren. Wat daarvoor allereerst nodig is? Dat kost leiders. Dat kostgeld. Maar het ds het volop waard! Gelukkig kan men in Zeeland nog niet spréken van massajeugcL Zij is nog te benaderen. Hoe U daaraan onder meer kant medewerken? Door volgende week diep in de beurs te tastenals de lijst of de collectebus 11 wordt voor ge- houderil hand, de kinderen zoeken hun troost op de straat en voor men "t weet is wel een of ander delict gepleegd. Dan begint de taak van de Reclassering. „Jan", de fi guur van de stelende op groeiende jongen staat in U middelpunt van de belang stelling. Doch rriet alle goed bedoelde reclassering is ook werkelijke reclassering. Bij dit werk worden vele fou ten gemaakt .en ook daar voor wordt bij het spel voortdurend aandacht ge vraagd. Na het spel is er een -dis cussie, waarbij een socioloog esu een psycholoog met re- classeringservaring, die, te vens meewerkend aan de poppenkast, de vragen be antwoorden. De aid. Zeeland van het Ned. Genootschap tot Re classering zal Woensdag a.s. in het Schuttershof te Mid delburg deze interessante poppenkast voor een .groot aantal genodigden, die het zij direct, hetzij indirect -. met de reclassering te ma- ken hebben, vertonen. Als -wijkgebouw, kleuterschool en dorpshuis er eenmaal -staan, zal -een langgekoesterde wens dn vervulling zijn .gegaan. Dan zal de dokter niet langer -gebruik behoeven te maken van het kleine kamertje in een arbeiders woning, waar ook de -kapper één keer per week zijn klanten komt helpen. Dan zal er ook voor -het consultatie bureau een prachtige gelegenheid zijn. Het verenigingsleven behoeft niet meer ite kwijnen door gebrek aan ge schikte vergaderruimte. De consistorie van de Geref. kerk, nu de enige ver gadergelegenheid, zal niet meer wor den volgepropt, als b.v. de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond eer. vergadering 'handt. Hoe het /mogelijk is, dat er zo'n 60 dames een plaats vinden, terwijl er maar 25 kunnen zitten, snappen ze zelf niet! He oude en voTkmnen ongeschik te .school .op een kilometer of twee bui ten de bebouwde kom kam voor ver- gaderdoeleïnden worden gesloten en het enige cafeetje zal het minder druk krijgen aan samenkomsten -en bruilof ten! Hoe liet plan ontstond. Natuurlijk zijn de plannen niet zo maar uit de lucht komen -vallen. Anna Jacobapolder werd op 1 Februari van vorig jaar voor de tweede maal ge troffen. Of eigenlijk voor de derde maal. Want in 1943 braken de -Duitsers er .36 huizen en S boerderijen af. Zij moesten een vrij schootsveld hebben voor Bruinisse! Toen kwam de eerste inundatie. Men mag het gerust zo stellen, dat de eerste jaren na de oor log de bevoiking, voor 90 arbeiders, sterk was verarmd. In de jaren 1951 en 1952 was men er weer zo'n beetje bovenop gekomen. Toen kwam de ramp. En al gingen er dan -geen huizen en boerderijen verloren, beschadigd Ingezonden Mededeling (adv.) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en V slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95 AXEL, 20 Jan. De afdeling Axel der Chr. Bedrijfsgroepen Centrale vierde op feestelijke wijze haar zil veren jubileum in de goed bezette zaal van „Het Centrum". Na de opening en een welkomst woord door de voorzitter, de heer J. Ruts, die de leiding van deze avond had, werd door een groep jongens en meisjes een toepasselijk letter-tableau met gedichten opgevoerd, getiteld „25 jaar C.B.C.", dat tevens een over- zicht gaf van het wel en wee -der afdeling in de voorbije kwarteeuw. De afd.-secretaris, de heer M. Ver- schelling, wees in een terugblik op het bestaan der afdeling o.m. op de enorme groei der C.B.C. te Axel. Zij werd na de bevrijding heropgericht met 37 man en is thans met haar 170 leden één der sterkste vakhonds- afdelingen ter plaatse geworden. De penningmeester, de heer S. Jansen, meldde een klein batig saldo. De heer C. Braspenning, districts bestuurder voor de chemische indu strie, hield een rede, waarin hij wees op het heugelijke feit van deze avond en op de vooruitgang, die mede te danken is aan de activiteit der Chr. vakbeweging. Hij memoreerde verder de goede samenwerking in unie- verband met andere organisaties in fabriekmatige bedrijven. Na de pauze werd door een toneel groep o.Lv. de heer J. Bakker, het propagandistisch stuk „Als de poor ten opengaan" opgevoerd. De heer Braspenning eindigde met dankzeg ging. Een collecte bracht f 37.50 op. MIDDELBURG, 28 Jan. Naar wij vernemen zal de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, op Dins dag 18 Februari zijn reeds enige tijd geleden aangekondigde bespreking met het college van Gedeputeerde Staten houden. Tal van vraagstukken (Prov. Stoombootdiensten, concentratie van polders enz.) zullen met de minister woorden doorgesproken. Herdenkingsdienst te Rilland. RILLAND, 28 Jan. Zondag 31 Jan. a.s. zal er 's avonds om 6 uur In de Ned. Herv. Kerk een interkerkelijke ere-dienst worden gehouden, ter herdenking van de watersnood. In deze dienst zullen voor gaan ds A. G. Baayen, ds C. den Engelse en eand. A. Troost. Er zal achtereenvol gens gesproken worden over: „Het men selijk houvast", „Het enig houvast" en „Het eeuwig houvast". Nieuwe gemeente-indeling bevredigt niet. Onder voorzitterschap van weth. C. Padmos, wnd. burgemeester, kwam de raad van Eikerzee in het gemeentehuis te Séharendijke bijeen. Nadat de voor zitter zqn Nieuwjaarsrede had uitge sproken, -wierp hij een Mik terug in 't Tampjaar en memoreerde tevens het overlijden van burgemeester de Bruijn. Aangaande het reconstructieplan voor Schouwen-Duiveland, waarin wordt voorgesteld om de bebouwing van het dorp Eikerzee te bevriezen en Seroos- kerke als hoofdkern te nemen, is de voorzitter van geheel andere mening. Serooskerke zal nooit worden, wat men zich ev „van voorstelt. In 1954 zal de wederopbouw der ge meente krachtig worden aangepakt. Een nieuw ontwerp-wederopbouwplan is in voorbereiding. Uitgegaan wordt van een .straat vanaf de Elkerzeeseweg te Scharendijke bij de woning van W. Dorreman naar het Baken. Binnenkort zal een houten nood- schaol te Scharendijke worden ge plaatst, terwijl die hopelijk in 1954 vervangen wordt door een nieuwe school. Dank zij een gift uit het bui tenland, komt er te Scharendjjke een wijkgebouw annex woning voor .de wijkzuster. Het gemeentepersoneel krijgt m.i.v. 1 Jan. 1954 een weddeverhoging van 5 pet. G.S. hebben toegezonden een nieuw voorstel betreffende de indeling van het gemeentelijk grondgebied op Schouwen en Duiveland. Thans wordt gedacht aan samenvoeging van Eiker zee, Ellemeet, Duivendijke, Kerkwer- ve, Serooskerke en Noordwelle tot één gemeente. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. meer voelen voor samenvoeging van Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke tot een nieuwe gemeente, daar deze reeds vele .belangen gemeen hebben, als: Groene Kruis, Landbouwvereni- ging, haven Kloostersnol, Coöp. Boe renleenbank en op kerkelijk gebied. Ook de heer Gaanderse is sterk vóór de combinatie van deze gemeenten. Met alle mogelijke middelen moet getracht worden om bevriezing van Eikerzee te voorkomen, daar o.a. de Ned. Herv. gemeente zeer in het ge drang zou komen. Behoudens hogere goedkeuring be sluit dé raad tot aankoop van een per ceel grond van de Geref. kerk voor het plaatsen van de noodschool ie Scharendijke. Ook wordt besproken de wenselijkheid om aan het Groene Kruis-wijkgebouw een badinrichting te verbinden, hetgeen met de architect behandeld zal worden. De heer van Eenennaam stelt voor borden te plaatsen, die verbieden dat voertuigen tussen de woonbarakken rijden. Aan enkele gaten in de Elkerzeese weg en de Platteweg te Scharendijke zal aandacht worden besteed. Met de werkzaamheden is o.l.v. Amsterdam mers een aanvang gemaakt. Gemeenteraad Rilland-Bath, "Woensdagavond kwam de raad van Rilland-Bath bijeen. Bij het begin van de vergadering hield burgemeester Jobse een rede, waarin hij de gebeur tenissen van 1953 memoreerde en de ■brj de ramp omgekomen burgemees ter de Goffau 'herdacht. Voor 1954 kon hij meedelen, .dat de ■aanbesteding zal plaats hebben van een badhuis en ,de aanleg van het sportveld. Voorts zullen diverse stra ten worden opgeknapt en de hoofdweg naar Bath zal onderhanden worden ge nomen. Wethouder Frangoys beant woordde de rede. Vervolgens werd de onlangs be noemde gemeente-secretaris, de heer Hack, beëdigd. Voorzitter en raadsle den wensten hem daarop geluk. Mevr. Hack en de burgemeester van Bier vliet woonden de plechtigheid bij. In zijn dankwoord sprak de 'heer Hack de hoop uit dat er een goede samen werking .mag zijn in het dagelijks be stuur der gemeente. Aan de .-gemeente-geneesheer dokter K. J. Naiffiinga werd eervol ontslag verleend, terwijl in zijn plaats -werd benoemd de heer J. A. Kamps. Tol schoonmaakster der O.L. school en gymnastieklokaal werd benoemd mevr. Baasde Waard. Aan mevr. Blok werd eervol ontslag verleend als schoon maakster. RILLAND, 28 Januari. Tijdens de raadsvergadering heeft burgemeester Jobse meegedeeld, dat Maandag a.s. de officiële heropening zal plaats vin den van het herstelde gemeentehuis. De gemeentebesturen van de adopte rende gemeenten zullen daarbij tegen woordig zijn. EETRANCHEMENT, 28 .Jan. Na de ramp van 1 Februari 1953, die ook aan de Belgische kust verscheidene bressen deed ontstaan, zijn ook daar de herstelwerkzaamheden met grate spoed aangevat. In het algemeen slaag de men er in nog voor de aanvang van het hadseizoen gereed te zijn. Bij Knokke evenwel zijn de werk zaamheden nog in volle gang, ook .al omdat men daar tegelijkertijd maatre gelen treft om de ontzandmg, die een groot gervaar is voor de badstad, tegen te -gaan. Men voert er een millioenen werk uit naar het ontwerp van ir. Verschaeve. De golfbrekers worden er verhoogd, verbreed en verlengd tot ruim 300 meter, teneinde de getijstro- mingen van de Schelde af te wenden. Met de toepassing van gietasfalt heeft men al positieve resultaten bereikt. DRIE IN ÉÉN: kleuterschool, wijkgebouw en dorpshuis. In Anna Jacoba polder heeft men de ideale oplossing gekozen. Voor architect L. Beije uit Veere was het een allerminst gemakkelijke opgave, maar Mj heeft een plan gemaakt, dat er bést uitziet. Het is een éénverffiepinggebouw met voor elk der delen een brede toegangsdeur. Er -wordt naar gestreefd een centrale oliestookinstallatie aan te brengen. Aan -één der uiteinden van het ruim te. Direct daarachter ligt de wacht- 6% meter diepe -gebouw ligt het wijk-- kamer, waar voldoende ruimte -is voor gebouw. De meest rechtse deur in de 1"-'~ t ,1= flinke hall geeft toegang tot de spreek- werd er veel. -Op het land stond ge middeld een meter water. Ieder be greep: het zal niet mogelijk zijn de reeds uit 1951 daterende -plannen tot stichting van een kleuterschool met eigen middelen te realiseren. Zwitserland schonk 10 mille. Al vlug werd nagegaan, of ook Anna Jacobapolder in aaumerkinng kwam voor door het buitenland beschikbaar gestelde gelden. Voor het wijkgebouw leverde dat vrjj spoedig succes op. tit ZwitseiSand werd een bedrag van 10.000.toegezegd. Een steen in do gevel zal de herinnering aan deze royale geste levendig houden. Er werd ook een stichting opgericht. 2ij heeft een be stuur van 11 mensen. 'Tenminste 4 leden moeten behoren tot de Geref. Kerk, 3 tot de Gerei.- of Oud-Geref. Ge meente en 3 tot de Ned. Herv. Kerk. Voorzitter is nu de heer G. J. de Jager, secretaris de heer Chr. Wisse en penningmeester de heer L. M. Sinke. Er was f 55.000 nodig. Uitgerekend werd, dat voor het gehele complex rond f 55.000.no dig was. Er zijn nu onderhandelin gen gaande over de vraag, of o.m. uit het door het Nationaal Rampen fonds beschikbaar gestelde bedrag van rond 1 millioen voor sociaal en cultureel werk in de rampgebieden een deel verkregen kan 'worden. De kansen liggen gunstig, niet in het minst, doordat de .Stichting zeil met een zeer Teëele exploitatiebe groting tevoorschijn is gekomen. Eind Februari zal bekend zijn, of en zo ja hoeveel gegeven zal worden. .Dan zal de "houw direct beginnen. En als aRes meeloopt kan de kleuter school in September starten. Reeds 36 kleuters opgegeven. Voor de kleuterschool blijkt veel liefhebberij te bestaan. Behoefte aan kleuteronderwijs bestaat er dus wel. .De gemeenteraad is bereid f25.per leerling per jaar hij te dragen. Alle hoop is gericht op een spoedige inwer kingtreding van de nieuwe wet op het kleuteronderwijs. Het staat vast, dat er dan geen exploitatietekort meer zal bestaan. Voorlopig moeten de ouders 5.0 cent per week per kind betalen. Er is bij -de Zweedse organisatie, die an dere kleuterscholen in het rampgebied aan de inrichting hielp, een aanvraag ingediend om daarvan ook te mogen profiteren. Het gemeentebestuur geeft zijn volle medewerking. In principe is "toegezegd, dat de gemeente het hjj een juiste ex ploitatie nog overblijvende tekort voor haar rekening zal nemen. Onderzocht ■wordt de mogelijkheid van het bouwen van cenkéle badeellen. Als dat doorgaat, zal er helemaal geen tekort meer be staan. kamer van de dokter. Er zijn enkele kleedkamers en een ontsmettingsruim- Ingezonden Mededeling (Adv.) Slechts zeer vertrouwde be drijven kunnen op -deze leef tijd 'bogen. Wendt U voor GOEDE PIANO'S of VLEUGELS tot 8 5 2 KORTE LUNBAAN 28,haet forel Doormanstraa» ROTTERDAM Er kwamen 31 dieren in de vlammen om. MIDDELBURG, 28 Jan. - Niet minder dan 31 dieren (uitsluitend hoornvee) zijn in de vlammen om gekomen in de nacht van Woens dag op Donderdag j.l. hij de brand, die de grote landbouwschuur van de heer C. Markusse op de weg naar Oudedorp te Nieuw- en 'Sint- Joosland in de as legde. Verzeke ring dekt de geleden schade. Om ongeveer twee uur des nachts kwam een patrouillerende agent van politie in Middelburg tot de ontdek king, dat er in de richting van Nieuw en Sint Joosland een felle brand woed de. Onmiddellijk alarmeerde hij de brandweer, die zeer snel uitrukte met de Fordspuit en de ladderwagen. Toen men bij de schuur arriveerde bleek het «en hopeloze strijd te zijn. De brandweer van Nieuwland was reeds eerder aangekomen, maar kon helaas mets uitrichten, doordat de motorspuit was bevroren. Met man en macht werd -gewerkt om het im: de nabijheid ge legen en des nachts onbewoonde pand te sparen. Daartoe kon direct de door de Middelburgse brandweer meege brachte 1500 liter worden gebruikt, terwijl -onmiddellijk een gat in een koeput werd gehakt, zodat al zeer vlug water kon -worden gegeven. De pogingen om het huis te redden wer den met succes bekroond. Om onge veer drie uur was het ergste gevaar geweken. Een groot gedeelte van de Middelburgse brandweerlieden, die de ze week nu al voor de vierde maal in actie moesten komen, kon inrukken. Omstreeks vier uur kwam de spuit van Nieuwland op temperatuur, zodat deze het nablussingswerk voor zijn rekening kon nemen. Omtrent de oorzaak van de farand tast men geheel m het duister. Om half acht de vorige avond was men nog in de schuur geweest, doch er was toen niets bijzonders ontdekt. Eén vaars heeft kans gezien uit de bran dende schuur te komen. Het dier liep ernstige brandwonden op. enkele kinderwagens. Links van de hall is plaats voor -een flink magazijn: van het Groene Kruis. In de ruime hall achter de toegangs deur tot de-kleuterschool is plaats voor de garderobe en voor de toiletten. Er is ook een speellceukentje voor de peuters. Door een deur rechts kamt men in de kleuterklas, die een opper vlakte heeft van 72 m2. Het aardige hierbij is, dat die wordt afgesloten door een dubbele van geluiddempend mate riaal vervaardigde vouwwand. Onmid dellijk daarop sluit aan de ander,e kant aan een zaaltje voor 25 personen. "Wordt de dubbele vouwwand wegge haald, dan ontstaat automatisch een ruimte, -die doorloopt tot de tegenover gestelde zijde, welke bestaat uit een enkele vouwwand? In deze zaal is plaats voor 70 mensen. En verwijdert men tenslotte ook die enkele vouw wand, dan kunnen 100 personen royaal zitten. De zaal wordt afgesloten door een klein podium. In het overblijvende gedeelte v,an .het gebouw ligt een' keuken, die ook gebruikt kan worden bij het geven van huishoudcursussen. Rechts van de in gang bevindt zich de garderobe en door een deur links treedt men de zaal binnen. AANBESTEDINGEN Bouw en verbouw Juliana- school te Souburg. SOUBURG, 27 Jan. Heden vond de aanbesteding plaats van de bouw van een leslokaal en de gedeeltelijke verbouwing van de Julianaschool aan de Paspoortstraat. De uitslag wasA. Blankenburg, Nieuwdorp f 25.300; C. Vaes, Souburg f25.200; P. de Wolf, Souburg f24.430; Fa. A. Poelman, Ritthem f22.990; J. F. Berting, Vlissingen f22.690; G. J. We vers, Souburg f22.300; A. C. Haeck, Souburg f21.199. Het werk zal aan de laagste inschrij ver worden gegund. Ook instuifavonden. .Zoals gezegd: het dorpshuis zal een heel belangrijke nol in de samenleving ■van Anna Jacobapolder kunnen gaan spelen. Elke vereniging zit omhoog, evenals de Nationale Reserve en de Luchtwachtgroep, die flinke afdelin gen hebben. Behalve dat al deze ver enigingen van het gebouw gebruik kunnen maken, ligt het ook in de be doeling -om op geregelde tijden cultu rele avonden te beleggen en school- films voor de jeugd te vertonen. Zodra het dorpshuis er is zal een cursus hudshoudonderwijs voor meisjes be ginnen. Zeer belangrijk is het plan om des Zaterdags instuifavonden te organi seren. De nodige spelen zullen wor den aangeschaft. Al kan men geluk kig dn Anna Jacobapolder niet spre ken van een brandend jeugdpro bleem, toch is het gewenst de jon gelui aan 't eigen dorp te binden en hun een gepaste -ontspanning te bie den. Voor een kwartje mogen zij er de gehele avond verblijven. Vanzelfsprekend zal er gelegenheid bestaan consumpties te gebruiken. Er heeft zich al een pachter aangemeld en ■het is de bedoeling, dat deze ook voor het schoonhouden en de verwarming van het gebouw zal zorgen. Straks zullen de mannen en jon gens van Anna Jacobapolder aan de slag gaan om het terrein, waar op het complex niet een inhoud van 900 m3 verrijst, 'bouwrijp te maken. De vrouwen gaan een bazar orga niseren voor de inrichting van de keuken. Zij zorgen ook voor de ■vitrage en soortgelijke zaken. De animo is groot. En door de actieve medewerking van ieder zal een ge heel .ontstaan, dat in de ware zin des woords een bezit van de dorps gemeenschap is! Groot werk in W,-Zeeuwsch-Vlaanderen tig meter lang worden. Sluisdeuren en schuiven zullen -worden .gemaakt van tro pisch hardhout. Wanneer met .de werkzaamheden om streeks 1 Maart as. een begin zou kun nen worden gemaakt, moet het gehele werk een jaar latei' gereed zijn. In het tijdvak van 1 April tot 1 November a.s. 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Op 17 Febr. a.s. zal in het gebouw van de Rijkswater staat te Middelburg worden aanbesteed het maken van een uitwateringssluis en de onderbouw van een gemaal te Cad zand. behoeve van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Cadzand, omvat het maken en bemalen van een bouwput; het maken van een uitwateringssluis met de onder bouw van een gemaal; grond-, glooiing-,, straat en bijkomende werken, met inbe grip van de oude sluis. De uitwateringssluis wordt gebouwd in het uitwateringskanaal dat bij Cadzand uitmondt in de Wielingen. De afsluiting van het uitwateringska naal zal aan de landzijde van de te ma ken werken worden gevormd door een aarden dam die een aanleghoofd zal krijgen van tenminste 2.50 m. plus NAP. De uitwateringssluis krijgt een grootste lengte van honderd zeven en dertig, me ter. Zij wordt in gewapend beton uitge voerd en zal bestaan uit twee, tot een -geheel verenigde, kokers. Dit gedeelte zal naar schatting ongeveer vijf en zes- stremd. Zoals bekend is, is op de rijksbegroting van het departement van Verkeer en Waterstaat voor 1954, een bedrag van achthonderdduizend gulden uitgetrokken als bijdrage in de lasten van het water schap „Het Vrije van Sluis" voor verbe teringen van dat "Waterschap. Intrede ds Wisse te Grijpskerke. GRIJPSKERKE, 28 Jan. Candidaat Wisse hoopt op 7 Februari a.s. zijn in trede te doen als predikant van cle Iisrv. Gemeente Grijpskerke, na's morgens be vestigd te zijn door zijn voorganger ds J. van Winterswijk, thans predikant te Wie- cringermeer.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2