WERELDCONFERENTIE OVER ONTWAPENING? ver L=vd,nöAó,q bij Suikerhoudende artikelen dalen in prijs PER VLIEGTUIG NAAR AMELAND J PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND f *4 Verbazing en verrassing in Berlijn Westelijken bereid met China te praten over practische problemen Felle rede van Dulles VerNaties niet een? Sowjet-diplomaat in Japan vermist Ook de rijst wordt goedkoper Heeft Narriman trouwplannen k SNIPPER A NIEUWSk Herv, Synode schrijft minister Cals HAARLEM ZAG EN AT ZEEUWS FRUIT „Wandelende berg' Weer bezoek in Haagse ziekenhuizen mütdei Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2694 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 29 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. mogen wij Anna Jacobapolder ten voorbeeld stellen aan alia gemeenten in Zeeland. De een dracht onder de bevolking stemt tot vreugde. Samen vormde men de stichting „Ons Dorpshuis" en de plannen voor een verenigings gebouw, kleuterschool en wijk- gebouw (drie inéén) zullen wor den uitgevoerd. BERLIJN, 28 Januari. Verraste Foster Dulles Dinsdag vriend en vijand door het zonder meer aanvaarden van de door Molotof inge diende agenda voor de bijeenkomst der grote vier, de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken heeft vandaag voor een „stunt'v gezorgd, die verbazing en verrassing heeft teweeggebracht. Aan het einde van een vrij verwarde discussie, die onder zijn leiding vandaag is gevoerd, heeft Molotof een resolutie ingediend waarin hij voorstelt om binnen niet al te lange tijd een wereldconferentie te houden, waaraan leden en niet- leden der V.N. kunnen deelnemen en-waar zal worden gesproken over de ontwapening. Maar er was meer vandaag. De ministers hebben verder besloten volgende week geheime bijeenkomsten te houden vermoedelijk door de al te grote publiciteit waarbij opnieuw over een vijfmogendheden- conferentie zal worden gepraat. Tenslotte heeft Dulles na een felle en agressieve rede gezegd, dat de Westelijken eventueel bereid zijn met de Chinese communisten te spreken over „zaken van practische aard". rede heeft doen houden, waarin hij de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch-China Tsjou en Lai flink in het zonnetje heeft gezet. Dulles zei o.m. dat hij het ongelofe lijk achtte, dat de vier ministers zelfs indien „de legendarische heer Tsjou en Lai" zou worden uitgenodigd, snel de politieke, economische en militaire vraagstukken zouden kunnen oplossen, waarmee de V.N. al negen jaar tever geefs worstelen. De Amerikaanse mi nister voelde er niets voor om buiten de V.N. om over de problemen Azië betreffende te gaan praten. „Wie is toch die Tsjou en Lai, dat zijn tegenwoordigheid in ons midden alles mogelijk zou maken, wat zo lang onmogelijk scheen?" zo riep Dulles uit. „Hij is de leider van een bewind, dat op het Chinese vaste land aan de macht is gekomen door Molotofs resolutie over een wereld conferentie, die de ontwapening zal bespreken, kwam volkomen onver wachts. Wat de bedoeling van Molotof is zal men nog nader moeten verne men. Men gist of het voorstel een poging van de Russen inhoudt om de wereld op hun manier duidelijk te maken, dat zij naar vrede streven, of om landen, die geen lid zijn van de V.N. op deze wijze toch aan de conferentietafel te krijgen. Hoe het zij, de conferentie van Berlijn heeft een onverwachte verrassing opge leverd. In 't geheim Alle vier de ministers schijnen er van overtuigd te zijn, dat de grote pu bliciteit, die aan de besprekingen ge geven worden, schadelijk is voor een ernstig debat. In dit licht moet men het besluit zien, dat genomen is om volgende week besloten vergaderingen te houden over Molotofs voorstel in zake een vijfmogendhedenconferentie. Men zal vermoedelijk in besloten kring Molotof eens willen polsen wat zijn ware bedoelingen zijn en of het de communisten ernst is om door een bijeenkomst van de grote vijf een sta bieler toestand in Azië te scheppen en daarmee een eind te maken aan het probleem-Korea en de oorlog in Indo- China. Rake woorden Het is vermoedelijk ook de publici teit geweest, die Foster Dulles vandaag tijdens de bijeenkomst een agressieve Ook Nederland tegen het voorstel 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Naar wij vernemen heeft de permanente vertegenwoordiger bij de V.N. vandaag aan de secretaris-generaal der Volke renorganisatie meegedeeld, dat Neder land op dit ogenblik niet voor het bij eenroepen van de algemene vergade ring is ter bespreking van de Kore aanse kwestie. Zoals bekend heeft de voorzitster van de algemene vergadering, mevr. Pandit, enige weken geleden de me ning van de leden hierover gevraagd. Er moeten 31 landen voor zijn wil de s vergadering bijeen komen. Naar verluidt zouden vandaag ook Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben meegedeeld, dat zij tegen het bij roepen van de Ver. Naties zijn. Het wordt zeer twijfelachtig geacht, dat alsnog een meerderheid zich voor het voorstel zal uitspreken. middel van een bloedige oorlog en dat millioenen Chinezen heeft geli quideerd, alleen maar om aan de macht te blijven". franse hoop De Fransen hebben moed, dat de Russen hun invloed zullen aanwenden om de Indo-Chinese oorlog tot een eind te brengen. Nu de zaak over de Aziatische kwesties in het middelpunt van de belangstelling staat, zijn ijlings deskundigen in deze zaken, zowel uit Parijs als Londen, naar Berlijn geko men, om de ministers bij te staan. TOKIO, 28 Januari. De tweede secretaris van de diplomatieke Sowjet- missie in Japan, Yoeri Rastoworof, wordt vermist. Hij was sinds 1950 in Tokio. De Japanse politie acht het niet uitgesloten, dat hij de hand aan zich- zelven geslagen heeft. Volgens haar hebben Sowjet-functionnarissen ver klaard, dat de vermiste de laatste tijd tekenen van „grote nervositeit" ver toonde. De Japanse politie zal in het gehele land naar de vermiste zoeken. Volgens Amerikaanse kringen was het b3kend, dat Rastoworof betrokken was by spi- onnage-activiteit. A.F.P. haalt de verklaring van een Sowjet-functionnaris aan, volgens wel ke het niet aannemelijk zou zijn, dat Rastoworof „de Sowjet-Unie en het communisme" verlaten had, „daar zijn gezin zich in de Sowjet-Unie bevindt' Dank zij diverse omstandigheden 's-GRAVENHAGE, 28 Januari. Het is zeker niet onmogelijk, dat in de nabije toekomst de prijsverlagingen van suikerhoudende artikelen zullen aanhouden. Ook de prijs van de rijst zal worden verlaagd. Dit heeft de federatie van organisaties van groothandelsbedrijven in kruidenierswaren meegedeeld, in een aan het A.N.P, verstrekt com muniqué. Het is verheugend te kunnen vast stellen, dat in de levensmiddelensector de mogelijkheid tot prijsverlaging van tal van eerste levensbehoeften aanwe zig blijkt te zijn. Dit is daarom zo be langrijk, omdat het gezinsinkomen voor een aanzienlijk deel juist aan eer ste levensbehoeften wordt besteed, al dus het communiqué. DE VERLAGINGEN De mogelijkheden tot prijsverlaging vloeien voort uit de maatregelen van de overheid (verlaging van de suiker accijns) en uit het verloop der prijzen op de wereldmarkt. Dat uit de belangrijke verlaging van de suikerprijs als gevolg van de accijns vermindering ook een verla ging zou voortvloeien van de prijzen van een aantal artikelen, waarin veel suiker verwerkt is, was te voorzien. CAIRO, 28 Januari. Naar Reuter te r erneemt heeft de 19-jarige ex-van Egypte, Narriman, plannen om in het huwelijk te treden met de Egyptische filmspeler en zan ger Farid el Atrasj. Zij dient echter te wachten tot de scheiding tussen haar en ex-koning Faroek is uitgesproken. Hoewel Narriman zelf niets over het geval wenste te zeggen, heeft haar moeder al deze geruchten tegenge sproken. Op 2 Februari behandelt het Mo hammedaanse religieuze hof de echt scheidingskwestie. r r i k i Zaterdag stemming over Fanfani's kabinet ROME, 28 Jan. Het Italiaanse par lement zal Zaterdag stemmen over de vertrouwenskwestie verbonden aan het program van de nieuwe regering- Fanfani,. aldus heeft de Kamer-voor zitter Donderdag meegedeeld. Er is nog geen verandering gekomen in het besluit van de meerderheid in het parlement om tegen Fanfani te stemmen. De Madrileense studenten hebben hun oproerige betogingen gestaakt. Zij zijn gisteren weer aan de studie ge gaan. De Britse minister van Marine heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat er geen bewijs bestaat van enige georganiseerde sabotagecampag- ne op Britse oorlogsschepen. Hij zei dit in antwoord op vragen over de moed willige vernielingen, die de laatste tijd aan boord van Britse oorlogsschepen worden ontdekt. In verband met de anti-Britse betogingen heeft de Britse regering de voorgenomen bezoeken van oorlogsschepen aan havens in Spanje en Spaans-Marokko afgelast. Het ijs brengt veel schaatspret, maar ook overlast en ongelukken. In Am sterdam moest men gisteren negen- kin deren en een vrouw redden, die door het ijs waren gezakt. Het gemeente bestuur van Middelharnis heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat drin gend om hulp gevraagd. De verbin dingen met Flakkee worden door de ijsgang zeer bemoeilijkt en wellicht spoedig onmogelijk. Gisteren is weer een K.L.M.-vliegtuig met 59 emigran ten aan boord naar Nieuw-Zeeland vertrokken. Zij zijn op weg van de kou naar een hittegolf in hun nieuwe vaderland. Prinses Beatrix heeft een bezoek gebracht aan de grote slot-ten- toonstelling „Kunstenaars helpen", die te Amsterdam wordt gehouden. De minister van Financiën heeft meege deeld, dat van het gisteren op de 3(4 procent Nederlandse Staatslening 1954 ingeschreven bedrag 34 procent zal worden toegewezen. Voor enkele van deze artikelen gel den reeds sedert enige weken la gere prijzen, welke algemeen zijn toegepast en het is zeker niet onmo gelijk, dat in de nabije toekomst nog verdere prijsverlagingen van suiker houdende artikelen zullen volgen. De prijzen van rijst bewegen zich in dalende richting. Juist een dezer dagen hebben de rijstimporteurs hun prijzen vrij drastisch verlaagd en het spreekt vanzelf, dat de binnenlandse handel met deze prijsdaling in het vooruit zicht daarop reeds enigermate is voor uit gelopen. Andere prijsverlagingen moeten worden gezien in het kader van het algemeen streven van de handel om na de dure Decembermaand de omzetten zo veel mogelijk op peil te houden. De organisatie meent, dat de kosten van levensonderhoud, ondanks de hier tegenover staande verhoging van de prijzen van koffie, thee en cacao eer der gedaald zijn, dan gestegen. Daar de scheepvaartverbin ding met Ameland tengevolge van het zware ijs in de Wad denzee verbroken is, heeft de Rijkswaterstaat in samenwer king met de L.S.K. van het vliegveld Leeuwarden een pas- sagiersdienst naar Ameland in gesteld, welke met kleine vlieg tuigen wordt onderhouden. Aankomst van één der vlieg tuigen Donderdagochtend op een tot vliegveld gepromo veerd weiland in de nabijheid van de haven van Nes op Ameland. De scholen en de werving voor de militaire dienst 's-GRAVENHAGE, 28 Januari. Ifet moderamen van de Synode van de Ned. Herv. kerk Jjeeft zich in een brief tot de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gewend, waar in wordt gezegd, dat het moderamen met bezorgdheid is vervuld over de wijze waarop de scholen worden be trokken bij de werving van kader voor leger, vloot en luchtmacht. Men heeft in de brief de minister de vraag voorgelegd hoe door middel van de scholen de geestelijke defensie en de voorbereiding van een positieve vrede kan worden bevorderd. Het mo deramen ziet een grotere en positiever taak voor de school weggelegd in de bevordering van alles wat kan dienen om de geestelijke goederen van onze Westerse beschaving aan de jongere generatie bewust te maken en toe te eigenen. Tegelijk wil men de leerlin gen reeds van het begin af aan het besef bijbrengen, dat zij leven in een wereld, waarin zij „for better en for worse" verbonden zijn met het lot van alle andere bewoners .van deze planeet. Het moderamen is van mening, dat de school hieraan nog niet voldoende dienstbaar is gemaakt en ziet hier nog grote mogelijkheden liggen. Daarom wordt de minister ver zocht een studiecommissie in te stel len, die de opdracht krijgt een rap port samen te stellen, dat suggesties bevat over de mogelijkheden, die er op dit gebied voor de verschillende scholen liggen. De brief, die is opgesteld in overleg met de Herv. Raad voor de zaken van kerk en school, is getekend door ds H. J. F. Wesseldijk als praeses en door dr E. Emmen als scriba van het modera men. Zelfs de mannen watertandden HAARLEM, 28 Januari. De huisvrouwen en a.s. huisvrouwen van Haar lem weten nu wat fruit en in het bijzonder wat Zeeuws fruit is. Donderdag is dat hun duidelijk gemaakt op de fruit-propagandadag, welke in het ge meentelijke Concertgebouw te Haarlem werd georganiseerd door de Prov. Commissie van de Zeeuwse veilingen in samenwerking met de N.F.O. Met grote aandacht werd het programma gevolgd; met enthousiasme werd geraden naar de namen van de verschillende fruitsoorten, maar het hoogte punt van elke bijeenkomst kwam bij het naar huis gaan, toen alle bezoeksters een luxe doos met standaardfruit kregen. Men had op 2600 bezoekers ge rekend, maar er kwamen er enkele honderden minder, wat voornamelijk werd veroorzaakt door de grote koude. 's Middags waren het meest a.s. huis vrouwen, 's avonds kwamen de oudere dames. Wethouder W. F. Happé sprak een openingswoord, waarin hij de Zeeuwen veel succes wenste bij hun streven om de Nederlanders niet al leen meer appels en peren te laten eten, maar ook te leren wat ze eten. Hierna was het woord aan de heer J. Kakebeeke uit Wolfaartsdijk, die de leiding van de samenkomsten had. In een vraaggesprek tussen hem, ir van Hennik en de heer S. G. Noo- teboom uit Krabbendijke kwamen vele interessante gegevens naar vo ren. Er werd onthuld hoe het leven van de fruitkweker veel mooie kan ten heeft, maar ook werd verteld van de zorgen die het vak mee brengt. Ook weten de Haarlemse da mes nu, dat het fruit nergens zo goedkoop is als in ons land. Ir A. K. Zweede uit Wageningen be paalde op populaire wijze zijn gehoor bij fruiteonserven en vruchtensappen. Hetgeen mej. R. Booij, de kooklera- MODENA, 28 Jan. Bij het dorpje Missano, ongeveer 40 kilometer ten Zuiden van Modena (Italië) gelegen, is reeds sinds enkele dagen een grote hoeveelheid aarde en steen van een berghelling in beweging, door de be woners van de buurt „wandelende berg" genaamd. De glijdende laag, die enkele meters lang is, geeft het aan schijn, dat de gehele berg „wandelt" en ziet er uit als een koude lavastroom. Een aantal huizen zijn reeds bescha digd doch de massa, die naar het ri viertje Panaro afzakt, bedreigt nog meer woningen op de berghelling. Po gingen, om door middel van spring stof deze langzame aardverschuiving een andere richting te geven, zijn tot nu toe mislukt. Deskundigen wijten het verschijnsel aan het feit, dat het zachte weer, waarbij de vaste onder laag doordrenkt wérd met regenwater, gevolgd door koude. De doordrenkte vaste ondergrond maakt het glijden mogelijk. Evacuatiemaatregelen zijn getroffen. In enkele regels melden wij nog DAT voortaan in de ge meenteraad van Zierikzee geen notulen meer gemaakt zullen worden. In de laatste raadsvergadering heeft men een proef genomen met een bandrecorder, die ieder ge sproken woord onfeilbaar registreert en die proef heeft voldaan. Meer nog dan vroe ger geldt nu voor de raads leden: pas op je woorden.... DAT Zierikzee zes van de 150 buitenlandse woningen ter beschikking krijgt. Gis termorgen is dit beslist tij dens een vergadering onder leiding van Jhr Mr A. F. C. de Casembroot. Zoals men weet moeten da gegadigden over 1000 beschikken èn over een bedrag om grond te kopen. Zierikzee krijgt twee verschillende typen: kleine woningen uit Dene marken mét centrale ver warming en grotere zonder deze luxe. Hoe de andere 144 huizen verdeeld zullen worden, wist men nog niet te vertellen. Zierikzee kreeg het kleinste portie omdat er naar verhouding maar wei nig woningen zijn verwoest. DAT de Geref. Gemeente te Nieuwerkerk a.s. Zondag haar kerkdiensten hoopt te hervatten in de consistorie. Aanvang der diensten 10 en 13 uur. DAT de schaatsenrijders van Tholen hun hart kun nen ophalen aan de ijssport: de vesten zqn gisteren ge keurd en betrouwbaar be vonden. DAT tijdens een algemene vergadering van de vereni ging „Landbouwbelang" in Kloetinge Ir Bos een lezing (met film) gehouden heeft over de vooruitzichten in de Ned. Landbouw. De heer A. C. Noteboom werd als be stuurslid herkozen, de heer W. P. Beye werd gekozen in de raad van toezicht. DAT de heer P. Besuijen uit Biggekerke door de stemgerechtigde ingelanden van de polder Walcheren gekozen is tot commissaris. Hij neemt de plaats in van de heer W. Verhage die het vorige jaar overleden is. DAT de leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen met veel plezier geke ken hebben naar een film over het werk der Ned. Heide Mij en naar een film over de oestercultuur in Yerseke. Mevrouw Van Suy- kelom-Lindenbergh had de leiding van deze avond. DAT bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat "benoemd is tot ingenieur van de Rijkswa terstaat in vaste dienst Ir H. J. M. Diekerhof te Terneu zen, zulks met ingang van 1 Februari. DAT de Middelburgse IJs club op de Seisvest morgen middag wedstrijden organi seert voor de jeugd tot en met 16 jaar. Maandag zullen schoolwedstrijden worden gehouden. res van het I.B.V.T. te Wageningen op het flanelbord vertoonde, deed zelfs de mannen watertanden. In een aardig praatje gaf zij een schat van recepten voor het bereiden van appelgerechten, die er alle even heerlijk uitzagen. Verder konden de dames op de film zien hoe het fruit groeit en verwerkt wordt. In de tuinzaal van het Concert gebouw waren een aantal stands van Zeeuws standaardfruit opgebouwd. Hiervan mochten de dames de namen raden. Onder de goede oplossingen werden twee keer 20 kratten fruit ver loot. Ondanks de tegenslag tengevolge van de koude is deze Zeeuwse fruit- demonstratiedag geworden een aan trekkelijke en zeer geslaagde propa- gandadag voor de bevordering van het fruitverbruik in de Haarlemse gezin nen. DEN HAAG, 29 Januari. Met in gang van vandaag is voor verschillen de Haagse ziekenhuizen het verbod voor het bezoeken van patiënten inge trokken. Het verbod was sinds enkel® weken, in verband met de gevallen van witte pokken, van kracht. Een en ander geldt voor het Rod$ Kruis-ziekenhuis, het diaconessenhuig „Bronovo", de Rudolf Steinerklinielt het Nebo-ziekenhuis, alsmede voor de inrichtingen van de Stichting Rosen- burg te Loosduinen. DE BILT, 28 Januari. - De vorst in Europa duurde Donderdag onvermin derd voort. In de middag kwam alleen in de Zuidelijke provincies het kwik boven min 5 graden. Dat de tempera turen hier iets minder laag waren vond zijn oorzaak in het binnendrin gen van lucht uit België en Frankrijk waar onder invloed van een depressie iets minder koude lucht naar het Noorden werd getransporteerd. Dit ging in Midden-Frankrijk gepaard met langdurige sneeuwval. De sneeuwzone had in de middag Parijs bereikt en drong vervolgens langzaam naar het Noorden op. Enkele geïsoleerde sneeuwgebieden dreven van de Ardennen via Belgiö naar Zuid-Engeland waarbij in het Zuiden van ons land hier en daar ook enkele vlokjes vielen. Ook voor Vrijdag wordt geen sneeuwval van betekenis verwacht. Onder invloed van een storing boven Denemarken, kunnen de winden meer naar het Noorden draaien, waardoor tijdelijk iets minder koude lucht over de Oostzee wordt aangevoerd. De vorst blijft evenwel voortduren! DE BILT ZEGT: Meer wind DE BILT, 28 Jan. Veranderlijke bewolking en in de Zuidelijke helft van het land plaatselijk wat lichte sneeuw. Matige tot lichte vorst. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.25 u., onder 17.23 u. Maan op 5.28 u., onder 12.34 u. Hoogwater Zaterdag 30 Januari: Vlissingen: 10.21 u. 1.29 m., 23.07 u. 1 39 m., Terneuzen: 10.45 u. 1.50 m., 23.32 u. 1.60 m. Wemeldinge: 11.46 u 1.21 m., u. m. Zierikzee: 11.29 u. 1.02 m., u. m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1