IN I|MUIDEN MAAKT MEN KUNSTMEST UIT ZEEWATER DEZE WERELD van öaq tot ÖAQ Een bed dat men in een doosje kan meenemen Exerceren voor vier dagen extra verlof, M Nederland op de vierde plaats Qa-va-Seul Achtergebleven krijgsgevangenen on der de hoede van Rode Kruis Azië of Europa V Een aardig verhaaltje Noors-Nederlandse vinding Uit 1000 kub. meter zeewater kan men 450 kg. Kali winnen Franco's houding door Arabische landen op prijs gesteld Nederland-actie in Sankt Gallen Gordijnstof met diep relief-effect Nieuwste Sikorky's voor de Sabena Pas nu op Uw auto! Stichter van Avifauna dreigt met gerechtelijke actie SANOSTOL Donderdag 28 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 IN HAAR RAPPORT „Bestaansvoor waarden kleine gemeenten" lan ceert de Studiecommissie uit de 57 kleinere en kleine Noord-Hollandse gemeenten een aardig verhaaltje, dat ik in mijn eigen woorden hier weer geef. Er zijn in een bepaalde plaats vier gezinnen, die vlak naast elkaar wo nen. Laten wij ze A, ^CenD noemen. A gebruikt een maaimachine om zijn tuin te maaien; hij heeft deze samen met B gekocht. Met C leest A samen een dagblad, met D een weekblad. Als A bridgen wil, vraagt hij daar voor B, C en D. Als Mevrouw D boodschappen gaat doen en ze wil graag weer vroeg thuis zijn, dan leent ze de fiets van Me vrouw A, die dan in die tijd zo vrien delijk is op de kinderen van Mevrouw D te passen. De kinderen van B, C en D spelen vaak in de tuin van A op de grote schommel, welke deze voor zijn zoon tje gemaakt heeft. De kinderen van A op hun beurt rij den vaak met de autoped van de kin deren van B. Dit zijn maar enkele voorbeelden, Ze doen nog veel meer dingen sa men. Zou het nu daarom niet veel beter, veel doelmatiger, veel economischer en veel eenvoudiger 'zijn, dat die vier ge zinnen voortaan ook maar in één huis, zij het dan een groter, gingen wonen? Dan kunnen ze samen één kachel stoken, éénmaal meterhuur gaan beta len voor gas en electriciteit en nog veel meer dingen samen gaan doen. Zou dat niet rationeel zijn? „Als een gezin" aldus geeft de Noord-Hollandse studiecommissie zelf het antwoord op de laatste vraag van het verhaaltje „een „Gesellschaft! dus alleen een doelorganisatie was, zou dit weinig bezwaren ontmoeten, maar het gezin is nu eenmaal een ge meenschap en dan doet men zoiets niet." En of er analogie tussen deze vier gezinnen en naast elkaar gelegen klei nere of kleine gemeenten bestaat, sulks laat deze Commissie gaarne aan da beslissing van de belangstellende lezer over. Reken ik U en mijzelf daartoe, dan moet ons antwoord zijn, dat, zonder dat het verhaaltje in al zijn delen voor gemeenten kan worden overgenomen, het toch voor een belangrijk deel toe passing daarop kan vinden. Hetgeen dan tevens betekent, dat men niet zo maar zonder qjeer tot „behoorlijke opruiming" of „algehele uitverkoop" der kleine gemeenten mag overgaan. „De vraag" aldus de Minister van Binnenlandse Zaken in zijn Memorie van Antwoord op Hoofdstuk V der Rijksbegroting 1953 aan de Eerste Ka mer „of de kleine plattelandsge meenten recht van bestaan hebben, is niet in abstracto te beantwoorden. Bij de vraag of tot opheffing van een zgn. miniatuurgemeente moet worden over gegaan, acht de ondergetekende het primair van belang, dat met feiten wordt aangetoond, dat door het ont breken van voldoende bestuurskracht, bepaalde noodzakelijke voorzieningen achterwege'zijn gebleven, terwijl zijns inziens vast moet staan, dat geen over wegende bezwaren tegen samenvoe ging met een andere gemeente be staan. Zo deze bezwaren niet aanwe zig blijken te zijn, zal, alvorens op heffing te bevorderen, naar de mening van ondergetekende voorts aanneme lijk moeten zijn, dat de nieuw te vor men gemeente de vereiste bestuurs kracht wél bezit en redelijkerwijze verwacht mag worden dat deze in de praktijk ook zal worden gebruikt, zo dat een beter bestuur van het gebied der opgeheven gemeente met recht verwacht mag worden." Komt in de grotere gemeenten in derdaad een voortreffelijker bestuurs kracht voor? De Noord-Hollandse studiecommissie vergeleek, zoals we in een vorig arti kel zagen, de doelmatigheid van het bestuur in enkele grote Friese platte landsgemeenten met die in de kleine plattelandsgemeenten in Noord-Hol land. Haar conclusie was, dat het vaak veronderstelde verschil in verzorgings- peil tussen grote en kleine plattelands gemeenten bij deze vergelijking niet is geconstateerd. Wel dreigt juist in grote plattelands gemeenten door verschillende oorza ken het gevaar, dat in de delen der gemeente een niet-evenredig verzor- gingspeil ontstaat, waardoor aan de bestuursdoelmatigheid afbreuk wordt gedaan. Dit laatste mag, ook bij de recon structie van Schouwen-Duiveland, wel ernstig overwogen worden. Want nog steeds is er het spreek woord: „Een gewaarschuwd man geldt voor twee." N. J- Hs. AMSTERDAM, 27 Januari Nederland gaat kunstmest maken uit zee water. Tot dit doel is vlak bij de Noordzee in IJmuiden door de N.V. Maat schappij tot exploitatie van cokesovengassen Mekog in samenwerking met de Norsk Hydro uit Noorwegen een proeffabriek gebouwd, die binnen enkele weken met de productie van kali uit zeewater zal beginnen. Een der directeuren van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken, ir P. van Delden, vertelde ons gistermiddag dat drie jaar lang in IJmuiden proefnemingen zijn genomen. Thans is het zover, dat men, uit technisch oogpunt bezien, precies weet welke mogelijkheden er zijn. „Of het economisch eveneens interessant is, zal de toekomst moeten uitwijzen", aldus ir Van Delden. standigheden stijgt de behoefte aan kunsmest over de gehele wereld. Eén der kunstmeststoffen is de kali, die noch in de Nederlandse, noch in de bodem van Noorwegen voorkomt en in deze landen dus moet worden ge ïmporteerd. Het was een Noorse chemicus, Jacob Kielland, verbonden aan de Norss hydro-elektriek Kvaelstofaktieselskab te Oslo, die reeds voor de oorlog het probleem van de winning van kali uit zeewater in studie nam. Hetzelfde de den na de oorlog enkele Nederlandse chemici van de N.V. Mij tot exploitatie van cokesovengassen (Mekog). Na een jaar van onderzoekingen legden zij contact met hun Noorse collega's. Dit leidde er toe, dat de Mekog samen met de Norsk Hydro in 1949 een nieuwe maatschappij stichtte, de A/S Norduco, gevestigd te Oslo, die de mogelijkhe den van de winning van kunstmest uit zeewater zou gaan exploiteren. Men kwam overeen, dat het procédé in IJ muiden zóu worden uitgewerkt onder leiding van de Mekog. Daartoe werden door de Norsk Hydro ook enkele Noorse ingenieurs in IJmuiden gede tacheerd, die samen met Nederlandse collega's het ontwikkelingswerk be gonnen uit te voeren. Tussen de hoogovens en de pieren van IJmuiden in staat thans de eerste proeffabriek voor dit project, dat voor zover bekend is zijns gelijke in de wereld niet heeft. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd een definitieve fabriek te bouwen, die de voor de landbouw van vitale betekenis zijnde kunstmest zal trekken uit de langs onze kust stromende overvloed van zeewater. Dit zeewater bevat 450 kg kali (k20) per 1000 m3. Men kan zich voorstellen welke enorme hoeveelhe den zeewater moeten worden behan deld voor een zekere productie van kali. Het zeewater wordt eerst behan deld in zandfilters teneinde onzuiver heden, welke zich in het water kunnen bevinden, te verwijderen. Dan wordt het zeewater naar de reactievaten ge pompt, waarin een chemische reagens wordt toegevoegd. Dit reagens heeft de eigenschap, dat het zich slechts ver bindt met de kali in het zeewater en de andere stoffen in het zeewater on- beïnvloed laat. In deze reactievaten vormt zich dan een zeer slecht oplos bare kaliverbinding, welke verbinding daarna verwijderd wordt uit de enor me hoeveelheden zeewater. Op deze wijze wordt een vochtige kristallijne massa van de kaliverbinding verkre gen, welke daarna verder wordt be handeld met salpeterzuur in enige an dere reactievaten. Op deze wyze wordt een oplossing verkregen van kaliumnitraat, terwyl tegelijkertijd het ongebruikte chemische reagens wordt teruggewonnen. Het mengsel van kaliumnitraat in oplossing en het reagens in vaste vorm wordt door filtratie gescheiden. Het teruggewonnen reagens wordt opnieuw gebruikt voor de behandeling van zeewater, de ver kregen kaliumnitraatoplossing wordt ingedampt, gedroogd en is dan klaar voor de verkoop als kunstmest. WAAROM? Als gevolg van de toeneming der wereldbevolking en de groeiende nei ging tot verbetering der levensom- Ingezonden Mededeling (adv.) CAIRO, 27 Jan. Generaal Franco is uit genodigd voor een bezoek aan Egypte en andere Arabische landen, aldus deelde een woordvoerder van de Arabische Liga te Cairo mede. De Egyptische president. Generaal Na- guib, heeft een uitnodiging van ex-koning Faroek van twee jaar geleden hernieuwd. De toenmalige koning nodigde Franco uit toen de Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Artajo, Arabische landen bezocht. De woordvoerder van de Arabische Liga zeide, dat men met het bezoek de Spaans-Arabische betrekkingen wil ver sterken, speciaal nu Franco de door de Fransen afgezette sultan van Marokko, Sidi Ben Joessef, steunt. Hij zeide, dat de Arabische landen steeds meer diplomatieke steun van La tijns Amerika krijgen, waarbij Spanje als bemiddelaar optreedt. Spaanse en andere diplomaten te Cairo betwijfelen of Franco de Arabische lan den in de naaste toekomst zal bezoeken daar zijn regiem voor dringende binnen en buitenlandse problemen staat. boratorlum gebouwd. Op grond van proefnemingen sedert die tijd, is men er toe overgegaan het vorig jaar een proeffabriek op te trekken dichtbjj de pieren van IJmuiden, die binnen en kele weken in werking zai treden. Nog is de tijd niet gekomen, dat men het kali-probleem in ons land heeft overwonnen, want uitdrukkelijk vermelden de deskundigen, dat gedu rende het huidige ontwikkelings stadium geen definitieve uitspraak kan worden gegeven omtrent de verwer kelijking van dit procédé op commer ciële schaal, maar indien in de proef fabriek blijkt, dat de winning van kali uit zeewater ook economisch interes sant is, dan hoopt men te zijner tijd te komen tot de bouw van een defini tieve fabriek. Waar die dan zal worden geplaatst kan nog niet gezegd worden Ingezonden Mededeling (adv.) RUWE HUI D •ïïïïïïïïl HILVERSUM, 26 Jan. Sinds enkele Ja ren bestaan nauwe vriendschapsbanden tussen Hilversum en de O. Zwitserse stad Sankt Gallen. Deze hebben thans geleid tot plannen om in het voorjaar van 1955 in Sankt Gallen een grootscheepse Ne derland-actie op touw te zetten. Dezer dagen is de Nederlandse gezant in Bern, baron A. Bentinck. vergezeld van de han delsattaché, op uitnodiging van burge meester dr Anderegg in Sankt Gallen op bezoek geweest om deze plannen te be spreken en de eerste voorbereiding ter hand te nemen. In het voorjaar van 1955 zal het alles „Holland" zijn, wat de klok slaat in Sankt Gallen. Dan zullen de winkels in het cen trum van de stad vele Nederlandse pro ducten uitstallen, er komt een speciale Nederlandse winkelstraat en er wordt een tentoonstelling van moderne Nederland se schilderkunst georganiseerd. Ook de Oost-Zwitserse schooljeugd zal in de „Holland"-actie delen, want In die perio de zullen vele lesuren worden gewijd aan ons land en volk. Geen overlevenden van vermiste „Washington" gevonden. LONDEN, 27 Jan. Geen van de zeven inzittenden van de in de nacht van Maan dag op Dinsdag boven de Ierse Zee ver ongelukte „Washington" van de Britse luchtmacht zijn gevonden. Volgens een radiomelding van de „Washington" zou de bemanning het toestel wegens ijsaf zetting verlaten. Ook van het toestel zelf heeft men geen spoor gevonden. De wereld bouwt schepen LONDEN, 27 Jan. Blijkens door Lloyds Register of Shipping gepubliceerde gege vens is de in Nederland op stapel staande scheepsruimte in het vierde kwartaal van 1953 met 51.032 ton toegenomen tot 490.989 ton. Nederland kwam in het vier de kwartaal van 1953 als vierde onder de scheepsbouwende landen na Engeland en Noord-Ierland (313 schepen van in totaal 2.173.709 ton), Duitsland (140 schepen van in totaal 633.904 ton) en de Verenigde Staten (49 schepen van in totaal 555.782 ton). In deze drie landen gaf de in aanbouw- zijnde tonnage een achteruitgang te zien, en wel in Engeland van 16.620 ton, in Duitsland 17.623 ton en in de Verenigde Staten van 20.141 ton. De grootste vooruitgang deed zich voor in Japan. Hier steeg de in aanbouwzijnde tonnage met 147.252 tot 381.807 ton. Voorts deden zich stijgingen voor in Frankrijk (met 40.052 tot 423.081 ton). Zweden (met 77.088 ton tot 408.748 ton), Noorwegen (met 9.535 tot 175.935 ton), Spanje (met 13.174 ton tot 144.523 ton) en Denemarken (met 10.535 ton tot 143.880 ton). Met volledige medewerking van de Nederlandse regering, die volgens de directie der hoogovens het nationale, „ja zelfs het wereldbelang" van een dergelijk procédé inzag, werd in 1950 op het terrein der hoogovens een la- Beurs voor meubelen en woningtextiel UTRECHT, 27 Jan. Een bed, dat men in een doosje mee kan nemen is een van de nieuwigbeidjes die op de Utrechtse heurs voor meubelen en woningtextiel zyn te bewonderen. Dit bed is licht van gewicht, gemakkelijk op te zetten en het staat ste vig op de vloer. De beurs beslaat een op pervlakte van 7602 vierkante meter. Als noviteit wordt voorts gelanceerd een fauteuil van metaalbuis met verend opgehangen loper en halskussen, speciaal ontworpen voor maximum zitcomfort in Met messcherpe vouw in de broek Wedstrijden te Utrecht, koud of niet koud UTRECHT, 27 Januari. Vier dagen extra verlof voor een dienstplichtige. Wel, het is de moeite waard om er je eens extra voor in te spannen. En zo is het te begrijpen, dat de soldaten, of om het populairder te zeggen „de jongens" zich inspanden, alsof het om hun leven ging, bij de exercitie wedstrijden voor de parate onderdelen 'van het leger, die gisteren in Utrecht begonnen. Er nemen 28 detachementen deel en er zijn twee prijzen. Een zilveren medaille, die de jongelui misschien niet zo heel erg zal interesseren omdat „de eer" belangrijker is, maar begeriger zijn ze naar de bijkomende beloning en dat is dan die vier dagen extra verlof. Laten wij hopen, dat er tevens een vrijvervoertje aan vast zit. De Knesseth, het Israëlische parlement, heeft Dinsdag zijn vertrouwen uitgespro ken in de nieuwe, door de socialistenlei der Mosje Sjaret gevormde regeringscoa litie. BRUSSEL, 26 Jan. De Sabena zal aan het einde van dit jaar haar helicopters S 55 vervangen door het nieuwste type van Sikorsky, de S 56. Dit toestel dat met een gemiddelde snelheid van 250 km per uur vliegt en plaats biedt aan 36 personen, zal dienst doen op de nieuwe lijnen Brus sel-Parijs (gare de l'Est) en Brussel-Lon- den. De motoren van de nieuwe S 56 zijn aan weerszijden van de romp aangebracht en het lawaai hiervan zal de passagiers veel minder hinderen dan thans het geval is bij de S 55. De KNAC vestigt er de aandacht op dat vele automobilisten tijdens een vorst periode niet volledig genoeg de ijs-aan slag van hun autoruiten verwijderen. Het is niet voldoende om de vooruit te be handelen want ook volkomen doorzichti ge zij- en achterruiten zijn een absolute noodzaak voor veilig verkeer. De KNAC geeft in dit verband de raad om de ijs- aanslag te, .verwijderen met hard carton; dit is een doeltreffend hulpmiddel en men heeft niet het risico dat er krassen op het glas achterblijven, hetgeen wel het geval is bij het gebruik van metalen voorwerpen. Bovendien wijst de KNAC op de mo gelijkheid dat portiersloten van auto's tijdens de vorst gaan weigeren doordat waterdelen die in het slot aanwezig zijn, bevriezen. Tracht in zo'n geval het slot niet te forceren, de warmte van de hand of van een warme doek is meestal vol doende om het te ontdooien. Men moet er op letten dat zeer koude metaaldelen bij voorkeur niet met de blote hand moe ten worden aangeraakt De tweede prijs is een bronzen plak, gepaard gaande met twee dagen extra verlof. Ook nog een alleszins begerens waardige beloning. Deelnemende de tachementen stammen uit alle onder delen van de landmacht. Merkwaardi gerwijze werd verleden jaar in Den Haag de eerste prijs niet gewonnen door een echt infanterie-onderdeel, maar door de intendance, of zoals ze vroeger althans genaamd werden „de baantjesgasten". De tweede prijs kwam toen aan het regiment Grenadiers en Jagers. Ditmaal worden de wedstrijden dus in Utrecht gehouden op het exercitie- terrein van de Sijpesteinkazerne, want Den Haag is zo'n beetje taboe voor militairen vanwege de alastrim. Elk detachement exerceert 15 minu ten en wordt beoordeeld op 5 punten en wel: 1) Verzamelen en melden van het detachement; 2) Tenue, uiterlijk voorkomen, on beweeglijk stilstaan bij de inspectie, 3) Handgrepen met het geweer; 4) Bewegingen op de plaats en marcheren; 5) Défilé voor de jury. Nu, de - inspectie was streng. De schoenen werden nauwkeurig in ogen schouw genomen en zelfs de oren ont kwamen daaraan niet. De wedstrijden duren tot Vrijdag middag. Dan zullen de prijzen worden uitgereikt namens de chef van de ge nerale staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman. Het is op het exercitieterrein wel uiterst fris, maar dat verhinderde niet, dat de jongelui onder leiding van de peietons-eommandanten, of wat daar mee gelijk staat, met vuur exerceerden. Zelden zullen er zulke fraaie vouwen in de broeken hebben gezeten en zelden zullen de lokken zo zorgvuldig onder de cap zijn schuilgegaan. de buitenlucht. De stoel is met een simpe le handbeweging open en dicht te klappen en kan in drie verschillende standen wor den geplaatst. Ook zullen op vakbeurs kapstokken te zien zijn, waarin kleerhangers nagenoeg onzichtbaar kunnen worden opgeborgen. In woningtextiel zijn ook de nieuwighe den te melden. Er wordt een gordijnstof in de handel gebracht die een variant is op de reeds bestaande velours-damast, doch in haar meerkleurige uitvoering vol komen nieuw is. De uitvoering van deze stof, die in Nederland wordt vervaardigd, is zodanig dat de geruwde bloem door haar aftekening op een anders gekleurd fond een diep relief effect vertoont. Voorts zullen moderne Zweedse be- kledings- en drukstoffen in aparte kleu ren en dessins worden geëxposeerd. Als nieuwe producten worden op de komende vakbeurs geïntroduceerd een tweezijdige geruwde gordijnstof in effen kleuren, welke de eigenschappen van een dub belzijdige peau de peehe en het uiter lijk van een dubbele velours heeft en een bedrukte gordijnstof die het effect geeft geweven of geborduurd te zijn. De ze stoffen worden in Nederland vervaar digd. Ingezonden Mededeling (adv.) SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS APELDOORN, 28 Jan. De stichter van Avifauna de heer G. van de Brink, die onlangs door de gemeente Apeldoorn is verzocht als adviseur bij de stichting en in standhouding van een vogelpark in Berg en Bos te Apeldoorn op te treden heeft gedreigd met een gerechtelijke actie tegen de afdelingen Apeldoorn van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging en van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren. De besturen van deze afdelingen hebben, zoals bekend, een adres gericht tot de raad van de gemeente Apeldoorn naar aanleiding van bovengenoemde plannen. De heer van de Brink acht zich door dit adres in zijn eer en goede naam aange tast. Geëist wordt dat het adres voor de raadsvergadering van heden in welke vergadering de stichting van het Vogel park wederom ter sprake komt, wordt in getrokken. Gebeurt dit niet, dan zal een gerechtelijke actie worden ingezet. NIEUWE HEBRIDEN GEHEEL ONDER FRANS BESTUUR MELBOURNE, 27 Jan. De Australische deskundige op het gebied van zaken be treffende de Stille Oceaan R. W. Robson heeft verklaard, dat Engeland bereid ia zijn belangen in de Nieuwe Hebriden, een eilandgroep met 52.589 inwoners, ten W. van de Fidzji-eilanden, te verkopen aan Frankrijk, aldus een bericht in het Australische blad „Melbourne Argus". De nieuwe Hebriden staan reeds 48 jaar onder gemeenschappelijk Brits- Frans bestuur. De in totaal tachtig eilan den, die copra leveren, liggen 500 mijl ten Westen van de Fidzji-eilanden. Er wonen ongeveer 500 britten en 4.000 Fransen Volgens het bericht zouden reeds ge heime besprekingen tussen hoge Britse en Franse functionarissen over deze kwestie zijn begonnen. Het Zweedse schip „Yvonne" (4171 ton) heeft Dinsdagavond geseind, dat het in aanvaring is geweest met het Britse schip „Wallace Rose" (632 ton), dat daarop dwars van Cold Harbour Point Light is gezonken. Acht bemanningsleden van de „Walla ce" worden vermist. Pseudo-vogelpest is geconstateerd onder de pluimveestapel van de landbouwer W. Koers te De Loo bij Dalen (Dr). Het pluimvee, ruim 50 kippen, is afgemaakt. Nu de Indische bewakingstroepen vertrekken FANMOENDJON, 28 Januari. Een woordvoerder der neutrale terug zendingscommissie heeft medegedeeld, dat zij heeft besloten vertegenwoor digers van het Rode Kruis der Noordelijken in de gedemilitairiseerde zóne toe te laten, opdat zij de nog achtergebleven pro-communistische geallieer de krijgsgevangenen, die niet teruggezonden willen worden, onder hun hoede kunnen nemen. De neutrale terugzendingscommissie heeft Woensdag beraadslaagd over de weigering van het geallieerde opper bevel om in te stemmen met de straf zaken, die een Indische krijgsraad aan hangig heeft gemaakt jegens zeventien anti-communistische Chinese en Noord- Koreaanse krijgsgevangenen, die zijn Ingezonden Mededeling (adv.). OLOTOV heeft bij de ope ning van de Berlijnse con ferentie voorgesteld een agenda op te stellen, waarop het houden van een bijeenkomst van de Grote Vijf, met Communistisch China als vijfde partner, als eerste punt wordt gesteld. En hoewel nie mand het verwacht had heeft Dulles deze agenda aanvaardt. Want de Amerikanen willen opschieten. Van de beginne af hebben de Rus sen zich op het standpunt gesteld, dat alleen een samenkomst waaraan Rood China zou deelnemen een oplossing zou kunnen leveren voor de vele vraagstukken, waar de wereld mee verlegen zit. Want Moskou vond de laatste jaren Azië belangrijker dan Eu ropa. De Westelijken willen deze proble men anders aanpakken dan Molotov het wil. Eerst moet het Europese en het Koreaanse vraagstuk geregeld worden en dan pas kan een algemene bespreking volgen waaraan ook even tueel Mao Tse Toeng kan deelnemen. Het is net als bij een handelszaakje. Twee kooplieden staan tegen elkaar op e bieden. Beiden hebben een prijs in hun hoofd. Beiden weten ook, dat ze wat zullen moeten toegeven willen zij tot zaken komen. De een biedt zo en de ander biedt terug. En op een zeker moment is men tot overeenstemming gekomen. „Nu niets méér vragen' denkt de een, „want dan stuit de koop af". „Niets meer er af", denkt de an der, „want dan heb ik geen winst meer". Molotov begon te vragen. Flink veel maar, dus Rood-China als partner. De Duitse kwestie en Oostenrijk, daar dacht hij voorlopig nog niet aan. Het Westen krabde zich bedenkelijk achter het oor. Koopman Dulles kon wel inpakken. En wat deed Dulles? Om met koopmanstermen te spreken: hij „hapte" en zei „ja!"Waarom? Omdat Dulles begrepen heeft, dat een halsstarrig vasthouden géén greintje voortuitgang betekent en omdat hij weet, dat Molotov zijn eis niet zal la ten vallen. Rustig en zakelijk stemde hij toe, maar liet meteen duidelijk blijken, dat de Russen geen kans zullen krijgen de weg te bewandelen, welke zij voor staan. Dus geen Chinese delegatie bij de besprekingen! Maar Dulles bereikte met zijn ver klaring toch dit, dat hij de Russen niet onmiddellijk tegen zich in het harnas joeg, waarmede immers de conferen tie gedoemd zou zijn te mislukken. En een mislukking Vóór Duitsland en Oos tenrijk ter tafel gebracht zouden zijn, zou wel heel ongelukkig vallen. Men weet, dat ook ten aanzien van Duitsland tussen Oost en West een diepe kloof te overbruggen valt. Molo tov heeft dat duidelijk laten uitkomen en daarbij met klem gewaarschuwd voor de gevaren van een militair Duitsland. De vraag waar het nu op aan komt is, wie het eerst zal toegeven. Het is te verwachten, dat de Russen, nu Dul les van zijn kant wat water in zijn wijn heeft gedaan, ook van hun kant iets zullen toegeven. Of liever, of zij iels zullen accep teren, n.l. de garanties die het Westen de Russen bereid is te bieden tegen een herleving van het Duitse milita risme. Dit moet dus wel een héél goed bod zijn. Het Westen heeft de eerste stap gedaan. Nog andere conferentie-dagen zullen volgen. Ongetwijfeld zullen het nog spannende dagen worden, waarin zal blijken of het Kremlin Azië thans nog belangrijker dan Europa vindt. beschuldigd van moord op (commu nistisch gezinde) medegevangenen. De legerleiding der verbondenen heeft de commissie medegedeeld dat, de betrokkenen ter beschikking van het geallieerde opperbevel en der Z. Koreaanse autoriteiten moeten worden gesteld. Het Indische standpunt is, dat de ten laste gelegde misdaden zijn be dreven in het tijdperk, dat Indische bewakingstroepen verantwoordelijk waren voor de geallieerde en commu nistische krijgsgevangenen, die niet voor terugzending in aanmerking wil den komen en dat daarom een Indi sche krijgsraad de bevoegdheid bezit aanklachten tegen deze krijgsgevange nen te behandelen. Medewerking der Verenigde Naties hierin is noodzake lijk, omdat de beklaagden door gealli eerde advocaten zouden moeten wor den verdedigd. DE POLITIEKE CONFERENTIE. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft te Washington verklaard dat het ministerie thans de communisti sche brief bestudeert, waarin wordt voorgesteld de inleidende besprekin gen aangaande een politieke conferen tie over Korea te hervatten. .Arthur Dean (de speciale vertegen woordiger der Verenigde Staten in Korea) zal binnenkort naar Washing ton komen, om de toestand te bespre ken", zeide hij nog. Verwacht wordt, dat 17 Februari a.s. de laatste Indische bewakingstroepen Korea zullen hebben verlaten. Buffetjuffrouw lichtte winkeliers voor zeven mille op. ROTTERDAM, 26 Jan. Een 44- jarige buffetjuffrouw te Rotterdam, is door de politie ter beschikking van de justitie gesteld. Zij heeft kans gezien in vier weken tijds enkele winkeliers op te lichten voor f 7000 aan goederen. Met allerlei verhalen kreeg zij o.m. textiel, meu belen, boeken en een schrijfmachine los. Zij verkocht dan meteen de spul len, ver onder de waarde, door. De politie heeft een gedeelte van de goederen nog kunnen achterhalen. Wegens heling kregen enkele vrouwen een proces-verbaal. Van de opbrengst maakte zij taxirit ten en dineerde in restaurants in Den Haag.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3