WESTELIJKE MINISTERS HOUDEN HUN BEEN STIJF ver Molotof probeert Engeland en Frankrijk voor zijn standpunt te winnen Het IJsselmeer aeheel met ijs bedekt Vulkaan de Merapi blijft dreigen houdt aan ongewenst persoon Nieuwe arrestaties in Madrid SNIPPER NIEUWS k PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen conferentie met rood-China EVENHUIS Gccü water in de wijn, zegt Eisenhower Kabinet Fanfani nog deze week tot aftreden gedwongen? Regeringsverklaring voor de meerderheid van het parlement onaanvaardbaar J Thans zijn 8000 personen geëvacueerd Auto door trein gegrepen; drie doden Spoorwagon greep en vernielde DKW Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" (Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438 bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie g435. Giro 274289. Kantoren: yiissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte ftoordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2693 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DONDERDAG 28 JAN. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. r i=v&nöMQ kunnen de schaatsliefhebbers hun hart ophalen. In Middelburg en Goes zijn de vesten goedge keurd en er is geen twijfel aan of velen zullen ijlings de ijzers uit het vet halen om hun baantje te rijden. Ook in de dorpen geniet men nu vrijwel overal van de ijspret. Nu nog een beetje minder wind! BERLIJN 27 Januari. Minister Molotofs voorstel om in Mei of Juni een conferentie van vijf landen, met inbegrip van communistisch China, bijeen te roepen is Woensdag door de drie Westelijke ministers eensgezind afgewezen. De Amerikaanse minister was de eerste, die het Russische plan af wees met dezelfde argumenten, als waarmee hij zich reeds in de voor gaande dagen tegen een duscussie van het plan had verklaard. De ministers Eden en Bidault vielen hun Amerikaanse collega bij, doch zij maakten er toespelingen op, dat zij hun positie zouden kunnen herzien, wanneer de regering der Chinese volksrepubliek er eenmaal blijk van zou hebben gegeven, dat zij haar houding wil veranderen. De Chinese regering moet haar ernstige wil eerst bewijzen door het mogelijk te maken, dat de politieke conferentie voor Korea bijeen komt, aldus Eden. Molotof, die Woensdag het laatst en het langst het woord voerde, gebruikte driekwart van de tijd van de vergade ring om zijn plan te verdedigen. Hij meende uit de redevoeringen van de .Britse en Franse minister te mogen concluderen, dat deze in werkelijkheid toch wel iets voelden voor een latere bespreking van de gebeurtenissen in ,het Verre Oosten. Een Britse woord voerder gaf na de zitting echter te ver staan, dat deze conclusie van de Rus sische minister niet gerechtvaardigd was. Molotof heeft, zich speciaal richtend tot Bidault, verklaard, dat een confe rentie met China de spanningen in Oost-Azië zou kunnen verminderen en dat zij „een bemiddelaarsrol" zou kun nen spelen in kwesties, die voor alle landen van belang waren. Korte metten Minister Dulles heeft de kortste speech van allen gehouden. Hij wilde met het eerste tegen zijn zin behandel de agendapunt, korte metten maken en zonder meer overgaan tot behande ling van de Duitse en Oostenrijkse kwesties. Ook de beide andere minis ters gaven te kerïnen dat zij het liefst deze punten zo spoedig mogelijk wil den aansnijden. De Drie Westelijke redevoeringen hebben niets nieuws gebracht. Dezelf de argumenten waren reeds in de rningsrede voeringen geformuleerd de drie ministers meenden het dan ook uitermate kort te kunnen maken. De Westelijke stelling was, dat nog niets is gebeurd, wat de indruk heeft gegeven, dat de communistische rege ring van China bereid zou zijn samen te werken om een aanvaardbare op lossing van de kwestie Korea en Indo- China of van enig ander Aziatisch pro bleem mogelijk te maken. Eden en Dulles zeiden dat met welhaast dezelfde woorden. Een nieuwe conferentie bijeen te roepen om over Korea te spreken was vol gens Dulles volkomen overbodig, zo lang de Chinese regering met de Indonesische regering; ft DJAKARTA, 27 Jan. De Indone sische minister van voorlichting, de lieer Tobing, heeft na een zitting van het kabinet verklaard, dat de regering de kwestie van de heer Evenhuis be studeert. De minister zei, dat de rege ring over het algemeen Evenhuis be schouwt ais „een ongewenst persoon". Minister Tobing zei, dat in de kabi netszitting ook de kwestie van het Simpanghotel was besproken. De re gering bestudeert deze nog en heeft ten aanzien van deze kwestie nog geen beslissing genomen. Welingelichte kringen hebben Woens dag verklaard, dat zij de mogelijkheid groot achten, dat de heer Evenhuis zal worden uitgewezen. Zij baseerden zulks op de verklaring van de minis ter van voorlichting, dat de regering Evenhuis beschouwt als „een onge wenst persoon". steun der Sowjet-Unie alles in het werk stelde om de politieke confe rentie voor Korea te voorkomen. Duidelijk antwoord Dulles zag de conferentie met China als volkomen overbodig en alleen als een poging om rood-China een positie in het wereldberaad te doen verwer ven, die het niet verdiend heeft. Ove rigens vond de Amerikaan, dat er niets was wat de genoemde vijf mogendhe den het recht zou geven over de we reldproblemen te gaan discussieren, met uitsluiting van andere landen. Druk „verkeer". Woensdagavond was Molotof de gast van minister Eden in diens villa in Grunewald. Duitsers van beide zijden NEDERLANDERS IN BOGOR GEARRESTEERD. DJAKARTA, 27 Jan. Vorige week zijn in Bogor enige Nederlanders gearresteerd De naam van de gearres teerden is niet bekend. De politie van Bogor kon geen nadere mededelingen over de arrestatie geven. van de grenslijn dwars door de stad namen Woensdag deel aan het drukke diplomatieke verkeer dat rond de com ferentie wordt onderhouden. Aan de Westelijke kant werd dr Adenauers bijzondere afgezant Blankenhorn ach tereenvolgens ontvangen door minister Bidault en door de Amerikaanse am bassadeur bij de Europese Gemeen schap Bruce. In Oost-Berlijn waren minister-pre sident Grotewohl, zijn plaatsvervanger Ullbricht en andere ministers te gast bij Molotof. WASHINGTON, 27 Januari. Pre sident Eisenhower heeft op zijn weke lijkse persconferentie gezegd, dat er geen wijziging zal komen in de Ameri kaanse politiek op de viermogendhe- denconferentie te Berlijn. Hij zei dit ais antwoord op een vraag of Amerika wellicht toch nog zal toegeven aan Mo lotofs eis tot het houden van een bij eenkomst van de grote vijf. Eisenho wer weigerde zich uit te laten over de stand van zaken betreffende de tot nu toe gevoerde besprekingen met Rus land over de instelling van een atoom bank. Baby aan brandwonden overleden. BUSSUM, 27 Jan. In het zieken huis te Naarden is vannacht overleden de drie maanden oude baby van de familie N. uit Naarden. Kledingstuk ken, die bij de kachel te drogen hin gen, geraakten in brand. De vlammen zijn naar het wiegje overgeslagen, waarin het kindje lag. Italiaanse premier stelde zich voor ROME, 27 Januari. In Rome wordt algemeen aangenomen, dat premier Fanfani reeds bij de stemming over zijn Dinsdag afgelegde regeringsverkla ring zal struikelen. De meerderheid in het Italiaanse parlement heeft al besloten tegen het program, dat Fanfani heeft ontvouwd, te stemmen. Achter de schermen zijn vandaag reeds besprekingen begonnen om een nieuwe, meer stabiele regering, te vormen. Aangenomen wordt, dat een nieuw kabinet een zwenking naar rechts te zien zal geven. Het is niet on mogelijk, dat oud-premier Pella als formateur wordt aangewezen. In zijn regeringsverklaring deelde de nieuwe premier mee, dat het land een critiek punt heeft bereikt, waar moed en vastberadenheid van essentieel belang zijn. De ernstige sociale toestand ver klaarde volgens hem de „aanhoudende vooruitgang van het communisme" in het land. Hij kondigde een aantal maatrege len aan om het sluiten van industrieën te voorkomen, de landbouw nieuw leven in te blazen en ter bestrijding van de werke loosheid. Ondanks zijn precaire positie in het parlement is Fanfani, naar hij meedeelde, van plan in de nabije toekomst een wets ontwerp voor goedkeuring van het ver drag voor ccn Europese Verdedigingsge- meenschap in te dienen. Voorts zullen wetsontwerpen worden ingediend voor verdere ontwikkeling van de bouw van arbeiderswoningen, verbe tering van het wegennet en steun aan scheepswerven. Bij de staalindustrie zul len voor eind Juni bestellingen worden geplaatst ten bedrage van 15 milliard lire en een milliard zal worden uitgetrokken voor de bouw van een kernreactor. Met betrekking tot Triest beloofde de nieuwe premier, dat alles in het werk zal worden gesteld om de Italiaanse rechten te verdedigen. Volgens hem dienen de ge allieerden zich er rekenschap van te ge ven, dat oplossing van dit vraagstuk niet mag worden uitgesteld. Door de vorst van de laatste dagen is het gehele IJsselmeer met ijs bedekt. De scheepvaart is geheel aan banden gelegd. Een aantal schepen onderweg van Kampen naar Amsterdam wordt door ijsbrekers door het ijs gebracht. (luchtopname A.N.P.-foto) Brits protest overhandigd MADRID, 27 Januari. De Britse Séffbassadeur in de Spaanse hoofdstad Reeft de gisteren al aangekondigde protestnota van da Engelse regering overhandigd. Het is de tweede nota in een week tijds; de Spaanse regering heeft tot dusver ook nog niet op de eerste nota geantwoord. In Madrid is het vandaag echter weer tot demonstraties gekomen. Er werd voor het universiteitsgebouw ge demonstreerd, waarbij men het vooral op het verkeer had gemunt. Men eiste bovendien het aftreden van de minis ters van Voorlichting en Binnenlandse Zaken, alsmede van de directeur-ge neraal van de Veiligheidsdienst. De politie nam een aantal betogers in hechtenis. Later werd een inval gedaan in het universiteitsgebouw, waarbij, toen de politie van de vuurwapens gebruik maakte, twee studenten ge wond werden. Een politieman, die bekogeld werd met stenen, werd ern stig aan het hoofd gewond. Aantal doden gestegen tot veertig DJAKARTA, 27 Januari. Het aantal personen, dat tengevolge van de uitbarsting van de vulkaan de Merapi is gestorven, is gestegen tot veertig. Zeven en twintig personen werden direct gedood door de gloedwolken en 13 gewonden zijn in ziekenhuizen overleden. Minister-president Ali Sastroamid- jojo heeft in een rede voor de radio een overzicht gegeven van de Merapi» Het aantal geëvacueerden heeft de 8000 al overschreden. Door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken is 12% millioen rupiah ter beschikking gesteld voor de getroffenen van de Merapi- ramp. Het district Salam in de buurt van Muntilan wordt bedreigd door een lavastroom, die Zaterdag uit de krater van de vulkaan ontsnapte. Ook langs de Kali Apu zijn lavastromen komen afzakken. Het hoofd van de vulcano- logische dienst, de heer De Neve, toont zich hierover bezorgd. De ene lavastroom stapelt zich namelijk op de andere, waardoor er een hoge muur van lava ontstaat, die het gevaar kan opleveren van „lavalawines". ASREGENS IN SEMARANG. In Semarang viel Dinsdag een fijne asregen. De hoofdstad van Midden- Java ligt hemelsbreed 66 km van de vulkaan. Belgische lagere scholen schaffen huiswerk af. BRUSSEL, 27 Jan. Volgens een rondschrijven, dat de Belgische Minis ter van Onderwijs binnenkort zal uit zenden, wordt het huiswerk op de la gere school afgeschaft. Voor de mid delbare school is bepaald dat de leer lingen maximum niet langer dan twee uur aan hun huiswerk mogen beste den. ZWOLLE, 27 Jan. Op een door knipperlichten beveiligde spoorweg overgang te Zalne (gemeente Zwol lerkerspel) even buiten Zwolle, is om streeks tien uur een personenauto door de electrische trein die om 8.40 uur uit Groningen was vertrokken, ge grepen en 30 meter meegesleurd. Hier bij zijn drie personen uit Zwolle om het leven gekomen. De auto is geheel verpield. De inzittenden waren het echtpaar Tichelaar en de heer M. Baas. AMSTERDAM, 27 Jan. Door een wonder is de bestuurder van een splin- 'ternieuwe D.K.W. vanmorgen aan de dood ontsnapt, toen zjjn auto even voor- by de spoorwegovergang op de Ooste lijke Handelskade te Amsterdam door een spoorwagon werd gegrepen en to- taald vernield. De bestuurder werd slechts licht gewond. Komende van het emplacement na derde over de buiten de overgang lig gende rails een locomotief met tien wagens toen de bestuurder van de D.K.W. met een flinke gang voor een uit de tegenovergestelde richting op trekkende bus de rails wilde overste ken. Vermoedelijk heeft de bestuurder meer op de bus, dan op de naderende trein gelet. De auto werd door de eer ste wagon gegrepen, enkele meters meegesleurd en raakte toen klem tus sen de wagen en een naast de spoor baan staande lantaarnpaal. Door een snelle sprong uit zijn wagen wist de bestuurder zich in veiligheid te stel len. AL t i i Israël heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend tegen Egypte. De Egyptische autoriteiten houden nog al tijd schepen aan, die het Suezkanaal passeren op weg naar Israël. De raad van de Arabische Liga heeft mee gedeeld, dat hij de nieuwe door Frank rijk benoemde sultan van Marokko niet erkent. De afgezette sultan, die momenteel op weg is naar een nieuw verbanningsoord, wordt door de raad als de rechtmatige beschouwd. Voor de vierde maal in enkele weken tijds moet de Britse admiraliteit melding maken van moedwillige vernieling aan boord van een marinevaartuig. Dit maal vernielde een matroos een mano meter van het lichte vliegdekschip „Ocean". Ongeveer 60.000 militairen zullen in April en Mei deelnemen aan grootscheepse manoeuvres te velde, die gehouden worden in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. De militairen zullen worden geoefend in de verdedi ging tegen atoomwapens, geleide pro jectielen en andere nieuwe wapens. De bathyscaaf van de Franse marine, waarmee men prof. Piccard het we reldrecord diepzeeduiken wil ontfutse len, is bij een proefneming onbemand tot een diepte van vierduizend meter neergelaten. Piccard dook in Augustus j.l. 3150 m. Onder leiding van luit.- gen. Opsomer is de staf van het eerste legercorps gisteren naar de Holterberg vertrokken voor een winteroefening. ramp en van de genomen maatregelen. Als gevaarlijkste mogelijkheid noemde de premier, dat de druk van het gas in de krater zo groot wordt, dat eett uitbarsting plaatsvindt, waarbij dé lavaprop die zich thans op de krater* top bevindt, wordt weggeslingerd. Met het oog op die mogelijkheid zijn reeds velen geëvacueerd. Een andere moge lijkheid is, dat de druk van het gas in de vulkaan zo sterk wordt, dat dé bergtop naar beneden komt, waarbij dan grote lavastromen zouden kunnen loskomen, die dan gepaard zouden gaan met gloedwolken. Tot nu toe is dé vulkaan nog niet uitgebarsten, maal zijn er instortingen geconstateerd, dié de dodelijke gloedwolken deden ont snappen. Met het doel het vervaardigen van en handeldrijven in cliché's, foto- en fotoli- thografisch werk, reproducties, stempels^ enz., is opgericht de Grafische kunstin richting de Reproductie Compagnie N.V. te Rotterdam. Het kapitaal bedraagt f 600.000.—. In enkele regels melden wij nog DAT in de spoedeisende raadsvergadering te Krab- bendijke is benoemd tot on derwijzeres aan de openbare lagere school mej. T. Mulder te Middelburg, thans onder wijzeres te Driewegen. DAT het gemeentebestuur van Zierikzee het zeer op prijs zou stellen als de werkgevers de werknemers in de gelegenheid zullen stellen Maandag a.s. de her denking van de slachtoffers van de watersnoodramp bij te wonen. Deze herdenking wordt gehouden om 10 uur v.m. in de Grote Kerk te Zierikzee. DAT de A.R. kiesvereni ging te Wolphaartsdijk tij dens haar jaarvergadering met veel animo gediscussi eerd heeft over het door haar voorzitter ingeleide on derwerp: „Wie en wat is de P. v. d. A.?" Tevoren was deze voorzitter, de heer M. v. d. Vrede herkozen even als zijn medebestuurslid de heer A. van Keulen. DAT op Maandag 1 Fe bruari a.s. om drie uur op de algemene begraafplaats te Dreischor de onthulling zal plaats vinden van een monument ter nagedachte nis van de rampslachtoffers. DAT tengevolge van de lage waterstand het 3000 ton metende sleepschip „Nor folk" van de Ned. Rijnvaart Mij Dinsdag in het Volkerak aan de grond is gelopen. Het schip, dat geladen met kolen uit Duitsland op weg was naar Sluiskil, is gebroken, doch maakte geen water. Nadat het vaartuig was vlot- gekomen is in Dinteloord een nooareparatie aange bracht, waarna de reis naar Sluiskil werd voortgezet. DAT de tijdelijke verlich ting van het Noorderslaak, die was aangebracht voor het dag en nacht varen, van de bakken met keileem ten behoeve van het dijkherstel, is opgeheven. De officiële vaart verloopt nu weer via de bocht van St. Jacob. DAT vandaag de vroegere beurtschipper, de heer G. v. d. Berge te Hoedekenskerke zijn 80ste verjaardag viert. DAT het echtpaar J. L. van Dijk-Sinke te Yerseke vandaag zijn 50-jarig huwe lijksfeest hoop te vieren. DAT onder toezicht en met behulp van personeel van de gemeente Amster dam een begin is gemaakt met het herstel van de alge mene begraafplaats te Ei kerzee. De begraafplaats zal op deze wijze spoedig weer een ordelijk aanzien krijgen. DAT de heer W. Brand uit Domburg in zaal Wöhler te Middelburg een lezing heeft gehouden voor de afd. Wal cheren van de Kon. Ned, Mij voor Tuinbouw en Plant kunde. Vaste planten en heesters vormden het onder werp en spreker behandelde de voor Walcheren meest geschikte soorten, waarbij hij de invloed van de zoute zeewind de meest nadelige factor noemde. De lezing werd met lichtbeelden ver duidelijkt. DAT de mosselexport, die anders om deze tijd pl.m. 20.000 ton per week be draagt, door de vorst geheel is stilgelegd. De aanvoer is nihil en de mosselschoonde- rijen in Yerseke liggen ge heel stil. DAT de gemeenteraad van Yerseke Vrijdag bijeenkomt; vaststelling van de salaris verordening voor het ge- mèentepersoneel, verkoop van bouwgrond aan de Mar grietstraat en een bespre king over de gemeentereini ging staan op de agenda. DE BILT, 27 Jan. Het K.N.M.L deelt mede: De krachtige Oostelijké winden hebben de temperatuur in vrij» wel het gehele land Woensdagmorgen tot meer dan 10 graden onder nul doen dalen. In het Oosten vroor het zelfs li graden. In Midden- en Oost-Europa is de vorst nog steeds belangrijk stren ger: in de omgeving van Tsjechoslo- wakije en Zuid-Polen vroor het om streeks 25 graden. In Rusland vriest het in sommige streken nog harder. Moskou meldde gistermorgen 26 gr. vorst. De Oostelijke winden worden in stand gehouden door een hogedrukge- bied boven Scandinavië en een gebied ,van lage luchtdruk boven het Weste lijk deel van de Middellandse zee. Over Finland beweegt iets minder koude lucht zich in de richting van Midden-Europa. Het is echter nog on zeker of deze lucht ons land kan be reiken. De vorst zou er overigens slechts door getemperd, maar niet be ëindigd worden. Uit het Westen heeft een storing Ierland en West-Frankrijk bereikt. Het ziet er echter niet naar uit dat deze een belangrijke invloed op het weer hier te lande zal uitoefenen. Hij zal alleen de wind die tijdelijk wat is' af genomen, weer doen aanwakkeren. DE BILT ZEGT; Zonnig DE BILT, 27 Jan. Droog en zon nig weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Noordoost. Matige tot lichte vorst. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.26 u., onder 17.21 u. Maan op 4.24 u., onder 11.48 u. Hoogwater Vrijdag 29 Januari: Vlissingen: 8.56 u. 1.24 m., 21.52 u. 1.27 m. Terneuzen: 9.19 u 1.45 m., 22.15 u. 1.49 m. Wemeldinge: 10.20 u. 1.16 m., 23.15 u. 1.25 m. Zierikzee: 10.00 u. 0.97 m., 22.58 u. 1.06 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1