T ZEEUWSE PLAKKEBORD VAL DA ■T SPIEGELTJE Bouw van consulenfenhuis voor 150 ambtenaren vrijwel zeker v*. NOTEERT „Amerikaanse dag" van plattelandsvrouwen te Goes demThtÊ valdamild C»B/IYB»~ers uit Zuid~Beveland hielden hun jaarvergadering Zal de Chr. Landbouwhuishoudschool nog dit najaar starten? DE BUS lMELDE „De grote stilte Dr B. Vaandrager ter aarde besteld Burgemeester van Zierikzee wierp terugblik op het rampjaar Adoptiegemeenten helpen krachtdadig aan het herstel Oost-Zeeuwsvlaamse CJB»T.B*-ers vergaderden te Terneuzen Mr v. d. Brink besprak de grond- en pachtzaken Alleraardigst poppenspel van Cia van Boort Loonregeling Binnenbeurtvaartbedrijf. Onteigening voor speelplaats te Middelburg. Het Groene Kruis te Axel heeft plannen 27 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Goes groeit uit zijn grenzen TIJDENS de officieuze raadsvergadering van de Goese raad, die vo rige week gehouden is en waarvan nu de bijzonder heden zijn bekend gemaakt, heeft de directeur van Ge meentewerken, de heer Oranje, een schetskaart la ten zien van het enorme consulentenhuis, dat de di verse landbouwdiensten zal moeten bevatten en dat, als ie plannen doorgaan, zal ijzen aan de hoek West- gelZuidvlietstraat. Dit gebouw wordt iets zo als in Goes nog onbekend is: het zal een hoogte krij- ,en van 20 meter (dus tweemaal zo hoog als het flatgebouw aan de Van Dusseldorpstraat) en een Lengte van 40 meter en het zal plaats bieden aan 125 tot 150 ambtenaren. Ook zullen er verschillende laborato ria in worden onderge- >racht. Het plan is nog niet efinitief en de ministeriële oedkeuring moet nog wor- en verkregen, maar men /erwacht toch het ontwerp ,n Februari aan de Raad te kunnen voorleggen. Dit van grote-stads-allu- res getuigend gebouw ves tigt er weer eens de aan dacht op, dat Goes zo lang zamerhand danig in de knel raakt. Want men kan wel een gebouw voor 150 amb tenaren neerzetten, maar die moeten ook een woning hebben! En om woningen te bouwen zijn bouwvolume en bouwgrond nodig! Over dat laatste zijn ook vragen gesteld in verband met het voorgestelde uit breidingsplan. „Is er bij het opstellen van dat plan nu wel of niet rekening gehou den met een eventuele grenswijziging?" zo is ge vraagd. En: „Zou het plan er niet heel anders hebben uitgezien, als er geen gren zen zouden zijn geweest?" B. en W. laten bij hun antwoord aan duidelijkheid niets te wensen over. „De ontwerpers zijn ervan uit gegaan zo wordt gezegd dat binnen de eerste tien jaar de bebouwing zich zal Denkers in 's Heer-Arendskerke Men hoéft in 's-Heer Arendskerke zijn Donder dagavond niet meer in le digheid door te brengen: voortaan zal men zich op die avond kunnen wijden aan het schone denkspel op de 64 en op de 100 velden. Er is n.l. een dam- en schaakclub opgericht, die op dit ogenblik al 17 leden telt en die zeker nog zal uit groeien. Het bestuur: voor zitter is de heer G. M. de Schipper, secretaris de heer J. J. Lucieer en penning meester de heer J. de Vos. uitstrekken tot ver over de grenzen van het voorgestel de plan. Zij waren echter gebonden aan de gemeente grenzen. Maar er is op ge rekend dat op eenvoudige wijze da lijnen kunnen wor den doorgetrokken en een stuk aan het plan kan wor den aangebreid. Ook met de bestemmingen is hier mee reeds rekening gehou den. Het is zelfs zo, dat het huidige plan eerst tot zijn volle recht en waarde kan komen als de gemeente grenzen verlegd zijn!" Conclusie: het wachten is op de plannen voor grens wijziging! De vlag van Arnemuiden Als de gemeenteraad van Arnemuiden in haar verga dering van Vrijdag a.s. ac- coord gaat met de voorstel len, dan zal deze plaats een bijzonder zinrijke vlag rijk zijn. Het ontwerp dat wordt voorgesteld is een combina tie van historie en heden. De vlag bestaat uit een wit veld ea is afgeleid van de geuzenvlag. Op het witte veld komen voor: drie gol vende banen in de kleuren blauw en zilverblauw, die in het midden van het doek horizontaal lopen. Deze drie golvende banen vormen een motief van de huidige pro vinciale Zeeuwse vlag, waaruit valt af te lezen, dat Arnemuiden in de provin cie Zeeland ligt. Op het Dikke boeken zijn er geschreven over volkskarakters. De schrijvers hebben naarstig gespeurd naar elementendie maar alleen in die bepaalde streek voorkomen en die be palend zijn voor de bevolking, die daar woont. Het is heel vaak interessante lectuur denk alleen maar aan het werk van dr Meertens. En vergeet vooral niet het bijzonder origi nele en op onnavolgbare wijze geschreven werkje van de heer Van Schagen over de Geerses. Een niet-Zeeuw vindt het prachtig (en meesmuilt misschien wel eens over de rake opmerkingen)De Zeeuw schrikt er een beetje van. Niet, omdat het niet waar zou zijn, maar juist omdat het maar al te waar is. Wij, eigenlijk Geertse, noemen onszelf ook Geerse. Wij wisten dat wel, maar ontdekten het nu pas goed. Het was een erkennen van onszelf. Zijn wij zó? Ja, zó zijn wijEn dat doet pijn. Dat weglaten van de t heeft een diepe achtergrond. Het is een erfenis van het voorgeslacht, waarvan wij ons (als wij het zouden willen) maar heel moeilijk zouden kunnen ont doen. Maar dit te weten geeft toch ook een zekere bevrijding. En het dwingt tot zelfcontrole. Het is nu vaak een strijd van de Geertse tegen de Geerse. Een buitenstaander merkt daar niets van. Het hoeft ook niet. En het is ook niet mo gelijk het precies uit te leggen. Voor één ding zijn wij echter na Van Schagens artikel op onze hoede: als de vloer nat is, zeggen wij niet meer, dat de vloer vochtigachtig is, maar vinden wij die doodgewoon nat. En als het heet is, dan zeg gen wij nooit meer, dat het wèrmachtig is, maar dan is het ook heet. Want Geerse moet tenslotte laten merken, dat hij ook Geertse is! midden van de vlag en dus ook in het midden van de drie golvende banen komt voor het stedelijk wapen met de Kroon, zoals dit is vastgesteld in 1574 door de Hoge Raad van Adel. Het wapen stelt voor „een gou den veld met golvende faas van azuurblauw, daarop- staande een burcht van keel (rood) vergezeld van twee enkele arenden in 't hoofd deel en een dubbele arend in het onderdeel, alle van sabel (zwart). Het schild is gedekt met een gouden kroon van vijf fleurons. De blauwe golf van het wapen sluit aan op de golf van zil ver." Hierdoor wordt een sluitend geheel verkregen. Rond de witte vlag is een oranje franje aangebracht, een symbolische voorstel ling van het feit dat Arne muiden tijdens de Spaanse overheersing een wan de eerste steden was, die zijde koos van Oranje. de Middelburg. Donderdag middag Polderhuis 4 uur: Afscheidsreceptie ir A. G. Wiersma. Vlissingen. Vrijdagmiddag 2 uur: Raadsvergadering. Middelburg. Dinsdag avond 26 Jan., 8 uur, Bo venzaal café „De Een dracht". Jaarvergadering Motorclub „De Zeeuwen". Kapelle 27 Januari: Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Kapelle-Biezelinge, in hotel „De Zwaan". Aanvang 7.30 uur. Sint Annaland 28 Januari: Landbouwavond, belegd door de Coöp. Ver. „Landbouw belang" en de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. in de zaal van de heer W. Rijnberg op de Haven. Ir Krijger spreekt over: „Wat betekent herverkaveling voor de kleine boer?" en ook de heer Markusse van de L.V.D. zal aanwezig zijn. Aanvang 6.30 uur. Sint Annaland 28 Januari: Lezing van Ir M. A. Geuze voor de plattelandsvrouwen in de zaal van de heer Fr. Rijnberg. Aanvang 6.30 u. Kapelle 29 en 30 Januari: uitvoering gymnastiekver. „Olympia", in hotel „De Zwaan". Vlissingen 4 Februari: Filmvertoning door de afd. Vlissingen van het Ned. Bijbel Genootschap in de Noorderkapel. De hoofdfilm is een kleurenfilm, getiteld: „De Pioniers" en handelend over het werk in Canada. De bijfilm gaat over het vervaardigen van papier. Een zangkoor verleent mede werking en er is een boe ken- en Bijbeltentoonstel ling aan verbonden. Toe gang gratis, aanvang 8 u. Vlissingen 12 Februari: Wijkavond Ned. Herv. Kerk in het C.J.M.V.-gebouw in de Noordstraat. Hulde aan een voorman De heer H. C. van Eenen- naam, thans voorman van de afdeling fitterij, heeft het heuglijk feit herdacht dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. de Vitrite Fabriek. En chefs en colle ga's herdachten dit met hem in een feestelijk samenzijn in de conferentiezaal. De directeur, de heer B. A. Hesselink, somde de ver diensten op van de jubila ris. Deze begon in de oude beitserij, kwam later in de fitterij en is daar nu voor man. Een beste voorman Onlangs wist hij nog met grote koelbloedigheid een ernstige ontploffing te voor komen, toen hij met groot gevaar voor eigen leven koelbloedig een brandende acethyleenfles dichtdraaide! De gebruikelijke enveloppe met inhoud zette deze direc tionele woorden van waar dering kracht bij. Chefs en collega's staken daarna in hun toespraken de jubilaris (verdiend) in de hoogte en de mannen van zijn afdeling boden, bij monde van de heer Tevel, hun voorman een boékwerk aan. De heer v. Enenennaam bracht dank voor woorden en geschenken en onder de genieting van een feestsi- gaar bleef men nog enige tijd nababelen! GOES, 26 Januari. Vandaag hield het kader van de Zeeuwse afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen een Amerikaanse dag in de rins van Oranje" te Goes. Mevrouw L. N. Huis-, man-Griep, de presidente, die deze vergadering, welke in Amerikaanse stijl werd gehouden, opende, heette in het bijzonder welkom de spreekster van deze dag, mej. C. Boogerd en mej. E. A. Scheele, die de samenkomst had georganiseerd. In de morgenuren hield mej. C. Boo gerd een interessante lezing over het Amerikaanse verenigingsleven, dat over het algemeen bloeiend is. In de methodiek van het verenigingsleven, zo liet spreekster uitkomen, zitten veel goede dingen. In Amerika komt niet alles op het bestuur neer maar is ieder lid actief. Na op „Amerikaanse wijze" koffie gedronken te hebben, vormde de vergadering 8 discussiegroepen die de volgende vragen bespraken: „Zoudt U er voor zijn om TJw vereniging in commissies te verdelen? Zo ja in wel ke? Zo niet, hoe raadt U dan de orga nisatie aan?" Er volgde een goede dis cussie over het wel en wee van de ver enigingen. Over het algemeen was men het er wel over eens, dat er meer in commissies gewerkt moet worden, dus dat de taken beter dienen te worden verdeeld. Ook werd gepleit voor goede, gevariëerde programma's. Na de morgenvergadering lieten de dames zich de maaltijd, geserveerd vol gens het „Helpt U zelf systeem" (ook al Amerikaans), goed smaken. In de middagvergadering bracht mevr. C. Koopman-Klompe haar finan cieel verslag uit, waaruit bleek, dat het de Bond niet slecht gaat. Verder refereerde mej. C. Eoogerd over het Amerikaanse onderwerp en had ze bij dit praatje ook nog een aardig plaatje. Na de theepauze werden vijf-minu- tentoespraakjes gehouden. Zo sprak mej. J. D. Dekker uit Wemeldinge over „tuinieren", mej. J. de Koeijer uit Yer- seke over „oesterteelt", mevr. M. Dek ker-van Hoeve uit Terneuzen over „slacht", mevr. M. Volkes-Vos van de afdeling Middelburg over „mensen dieck" en mevr. M. Snoep van Willi gen over de practische huisvrouw, die nog tijd heeft voor maatschappelijk werk. Ingezonden Mededeling (adv.) BIJ GRIEP PASTILLES Voorlichting over watersnoodwet en herverkaveling GOES, 26 Januari. De C.B.T.B.-ers van de afdeling Zuid-Beveland West hebben vanmiddag in het Schuttershof goede voorlichting ontvangen over de wet op de watersnoodschade en de uitvoeringsbeschikkingen, alsmede over de kernpunten van de herverkaveling, die voor vele leden een belangrijk woord meespreekt. De heer G. J. de Jager uit Anna Jacoba Polder belastte zich met het eerste en ir W. A. van der Werff nam het tweede onderwerp voor zijn rekening. Zoals te verwachten was hadden beide heren heel wat vragen te beantwoorden. Vooraf was, onder leiding van de heer J. de Jager uit Kapeiic, het huishoudelijke gedeelte afgewerkt. De secretaris, drs J. J. Knibbe, riep in zijn jaarverslag allereerst de grote ramp in de herinnering terug. Hij her dacht het overleden lid J. Sandee uit Ellewoutsdijk en de grote C.B.T.B.- vriend Heijnsdijk uit Wolphaartsdijk, die de dood vonden in het water. Met dankbaarheid releveerde de heer Knibbe de oprichting van nieuwe af delingen in Borssele en Wolphaarts dijk. Het ledental is nog steeds stij gende en bedraagt 189. De christelijke lagere landbouwschool te 's-Heer Arendskerke heeft nu 4 klassen met in totaal 54 leerlingen. De samenwerking met de Chr. Landarbeidersbond op dit punt is uitstekend. Het hoofd der school, de heer J. C. van Hoven, ver trekt naar Ottoland en wordt opge volgd door de heer G. Blaauw uit Dub beldam. DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Drs Knibbe deelde in zijn verslag ook mede, dat aan de oprichting van de Chr. Landbouwhuishoudschool te 's-Heer Arendskerke met ijver wordt voortgewerkt. Dezer dagen gaat het definitieve bouwplan met bestek naar het departement en gehoopt wordt op spoedige aanbesteding. Misschien, dat in het najaar kan worden gestart. In Februari a.s. zal weer een gecom bineerde familievergadering met de christelijke plattelandsvrouwen- en jongerenorganisaties worden gehouden. Het voordelig saldo over 1953 bleek 107,63 te bedragen. Zowel de voorzitter als de secretaris hadden woorden ter nagedachtenis ge sproken van wijlen de heer K. J. Do- minicus, die voorzitter was geweest. De vergadering besloot de keuze van een nieuwe voorzitter aan het bestuur over te laten, maar nu een bestuurslid te kiezen. Het werd de heer C. J. de Jonge uit Ellewoutsdijk. De aftredende bestuursleden, de heren J. Wisse en H. Wolfert, werden herkozen. De twee nieuwe afdelingen zullen nog een be stuurslid aanwijzen. DE RAMPSCHADE De heer De Jager zei o.m„ dat veel te veel wordt vergeten het grote ver lies van mensenlevens tengevolge van de stormramp. Wij kunnen alleen God bidden, dat Hij trooste allen, die treu ren om het verlies. Ditmaal schijnt alleen de bus maar in St. Annaland gerammeld te hebben. Voor „De macht van het Kleine" (ten bate van lijders*aan vallende ziekte te Heemste de) werd f 34.10 bijeen ge bracht en de leerlingen van de school met de Bijbel col lecteerden onder elkaar voor hun Oostenrijkse me descholieren. Dit bracht het mooie bedrag van f 120.40 op. GOES, 26 Januari. „De grote stilte". Dat is de titel van het stuk, dat de Stichting Zeeuwsche Volksuniversiteit gisteravonc haar leden te Goes en vanavond haar le den te Middelburg bood. Op indringende wijze heeft de Nederlandse Comedie de levenstragiek van Hester Collyer, de do mineesdochter uit Oxford, die meent al leen de keuze te hebben tussen een ge oordeeld leven of een zachte dood, de zelfmoord, voor het voetlicht gebracht. Haar huwelijk is mislukt en haar andere man, van wie ze zoveel houdt, ziet in niet met haar te kunnen leven, niet uit ethische overwegingen, maar omdat hij weet, simpel gezegd, dat hij niet bij haar past en niet zo van haar kan houden als zij verwacht. Twee keer probeert Hester zelfmoord te plegen, twee keer mislukt dit. Tot slot kan zij de wil opbrengen ver der te leven. Dit is in het kort het ver haal. dat men uit de dramatische ver wikkelingen in het stuk van de Engelse schrijver Terence Rattigan kan distille ren. Een voorwaarde voor een toneelstuk is, dat het eerlijk en echt is, dat men er een stuk leven van zichzelf in kan terug vinden. Dit nu hebben we gemist. De le venssituatie, waarin Hester zich bevindt kan reëel zijn. Maar de omstandigheden waaronder, de verwikkelingen waarin zij zich bevindt de reacties en dialogen van haar en de omstanders zijn dikwijls pa thetisch, melodramatisch en daarom niet echt, het sublieme spel van de Nederland se Comedie ten spijt. Het kan goed zijn met de levenssituatie van een ander te vorden geconfronteerd, een levenssitu- ie,"die iemand tot het alleruiterste rijft, maar het is verkeerd zo'n situatie scheef voor te spiegelen, door onwerke lijke verwikkelingen en quasi-diepzinnige kreten. Dan suggereert men problemen die er niet zijn. Hierom alleen al is „De grote stilte" ons tegen gevallen, afgezien nog van de vraag of een met bloed en tranen opgebrachte wil om verder te le- -n het laatste antwoord is op de vragen, Hester zich duizend keer stelt. d. J. DOMBURG, 25 Januari. Onder zeer grote belangstelling is heden het stoffelijk overschot van dr B. Vaan drager ter aarde besteld. Op verzoek van de overledene werd aan het graf Biet gesproken, maar het grote aantal bloemstukken maakte wel duidelijk hoe zeer de overledene in brede kring geacht was. Ds G. H. van Willenswaard bad het Onze Vader; een zoon van de over ledene, dr F. Vaandrager, dankte voor de grote belangstelling en het onder vonden medeleven. Woorden van dank, maar ook bittere woorden ZIERIKZEE, 26 Januari. -Bur- gemeester Jhr Mr Schuurbeque Boeye heeft in de heden gehouden vergadering van de gemeenteraad een nieuwjaarsrede uitgesproken die hoe kan het anders gro tendeels handelde over de ramp en zijn gevolgen voor Zierikzee en ge heel Schouwen-Duiveland. Uitvoe rig heeft deburgemeester stil ge staan bij al het leed dat in die bewuste nacht en daarna is ge leden: 25 mannen en vrouwen uit Zierikzee verloren hierbij het leven, de stad kwam voor een derde deel onder water, verschillende gebou wen stortten in en tal van wonin gen werden geheel of gedeeltelijk vernield. Maar hulde bracht hij ook aan de moed, onverschrokkenheid en naastenliefde van hen, die er met boten op uit trokken om te redden wat nog te redden viel. In het bijzonder noemde hij de vis sersvereniging „Helpt Elkander' die zich haar naam waardig toonde. Dank brengend aan ons Vorstenhuis, dat door zijn belangstelling vele ma len een hart onder de riem stak, be sprak de burgemeester de moeilijkhe den, rond de evacuatie. „Nooit ben ik genoodzaakt geweest een zo impopulaire maatregel te on dertekenen!" aldus spreker. „Een an dere uitweg bestond er echter niet. Ogenschijnlijk zat men veilig, maar in siders wisten beter. Voor B. en W. was het moeilijk tussen alle klippen en kolken door zee te houden. Bewust is er in die dagen gegriefd, beledigd en gehitst. Hier zijn wonden geslagen, welke lange tijd nodig hebben om te heien. Al kan men onder zekere om standigheden bepaalde dingen trach ten te begrijpen en te vergeven ver geten is een tweede!" HET WERK VAN DE RAAD. Zich tot de raad richtend herinner de de burgemeester aan de vergade ringen na de ramp, toen het wel eens erg spookte en waarin allerlei wense lijkheden naar voren kwamen die toch niet waren te verwezenlijken. Steeds is erkend dat er fouten zijn gemaakt niet te verwonderen indien men zo plotseling voor een dergelijk onvoor zien gebeuren gegooid wordt. Maar ook heeft men de raadsleden vaak las tig gevallen met zaken die, als zij be hoorlijk werden toegelicht, als afge daan konden worden beschouwd. Ge lukkig getuigen de beraadslagingen van de laatste maanden weer van een andere geest en van meer wederzijds begrip. HET HERSTELWERK. Met grote dankbaarheid gewaagde de burgemeester van de van vele zijden ondervonden hulp om weer tot her stel te geraken. De stad is geadopteerd door Amsterdam, Almelo en door en kele plaatsen in Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten. Ook het Rode Kruis heeft veel gedaan en zo is, dank zij de eigen kracht en de geboden hulp, weer vooruitgang te bespeuren. De gaten in de dijken zijn dicht, dank zij de haast ongelooflijke prestaties van de Water staatsmensen. Nu wacht nog het werk om de dijken te versterken, wil het schip Schouwen-Duiveland weer veilig kunnen varen. En wat het werk van landbonwher- stel en de wederopbouwinstanties be treft, de burgemeester hoopte dat het gegeven zou worden de baaierd die nu zichtbaar is, weer om te toveren in vruchtbaar land met hofsteden welke getuigen van de welvaart van de landman. Tot slot bracht de burgemeester dank aan zijn wethouders, die tegen de verdrukking in dag en nacht ge ploeterd hebben voor het welzijn van de'stad; aan de secretaris, die een maand na zijn benoeming al aan een zo zware proef werd onderworpen en die er spoedig weer in slaagde het ambtelijk apparaat op gang te bren gen en tot een betrouwbaar geheel te maken; en aan het personeel der ge meente, dat ondanks eigen verliezen en vaak persoonlijke moeilijkheden zich ten volle aan zijn taak gegeven heeft. TERNEUZEN, 26 Januari. Voor de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren van de C.B.T.B. heeft mr W. C. v. d. Brink, juridisch adviseur van de afd. HollandBrabant van de C.B.T.B., het woord gevoerd over grond- en pachtzaken. Een bespreking van dit vraagstuk is zeker nodig, aldus mr v. d. Brink, die verwees naar Pachtbesluiten, de wet op de vervreemding van land bouwgronden, en tal van. voorbeelden aanhaalde uit de practijk. Deze levert voor de pachters dikwijls grote moei lijkheden op zoals bij de in Zeeland verboden schaar-overeenkomsten, die slechts gesloten mogen worden met toestemming van de Grondkamer. Ontspanningsavond Ned. Ver. van Huisvrouwen KRUININGEN, 26 Jan. Veel al heeft de Ned. Ver. van Huisvrouwen voor haar door de ramp getroffen le den gedaan: een inzameling onder alle leden stelde haar in staat alle getrof fenen van een nieuwe keukenuitzet te voorzien. Maar er was nog geld over en toen is men op de goede gedachte gekomen in enkele zwaar getroffen plaatsen ontspanningsavonden te orga niseren. Gisteren was er een dergelijke avond in Kruiningen: Cia van Boort vertoonde in een stampvolle zpal van „De Korenbeurs" haar poppen spel. Op een allercharmantste en al lergeestigste wijze! Voor de pauze een Faust-sage en na de pauze een zeer humoristisch schetsje uit Zeeuwsch Vlaanderen. En Cia van Boort nodigde bovendien de Krui- ningse huisvrouwen uit eens naar haar theater in Oisterwijk te komen, waar ze dan een gratis voorstelling zou geven! De leiding van de avond berustte bij mevrouw van Werkum, hoofdbestuurs lid van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Zij kon in haar openingswoord ook de echtgenote van de Commissaris der Koningin, Mevrouw de Casembroot, welkom heten. In de pauze was er gratis thee en de Goese afdeling bood er een koekje bij aan. Als presidente van de afd. Krui ningen van de Ver. van Plattelands vrouwen bedankte mevrouw Kostense voor deze bijzonder genoeglijke avond. Vandaag en morgen worden ook op Schouwen-Duiveland dergelijke avon den belegd. Schriftelijke pachtcontracten ver dienen ver de voorkeur boven mon delinge overeenkomsten, omdat zij de pachters veel meer bescherming en zekerheid bieden en moeilijkheden besparen bij ruilverkavelingen en onteigeningen. VERVREEMDING VAN LANDBOUWGRONDEN. Deze wet die aangenomen is voor 5 jaar zag mr v. d. Brink als een aantasting der vrijheid. Als er een stuk grond verkocht wordt, bekijkt de grondkamer de situatie, b.v. of er geen ondoelmatige verkave ling uit kan voortvloeien. Ook wordt bezien of de ondernemer nog wel vol doende dagwerk heeft en of er neven inkomsten zijn. De verkoop van* een deel van het land mag niet zo groot zijn, dat de bedrijfsgebouwen daardoor onrendabel zouden worden. Hoe de rechtspraak zich hier zal ontwikkelen is nog niet te zeggen, aldus mr v. d. Brink. DISCUSSIE Naar aanleiding van deze onderwer pen ontstond een brede discussie, waar in door de inleider de gestelde vragen werden beantwoord. De voorzitter deelde nog mede, dat op 15 Febr. a.s. te Terneuzen door mr Biesheuvel, alg. secr. van de C.B.T.B. een inleiding zal worden gehouden over de wet op dte P.B.O. Op initiatief van de C.J.B.T.B. zal een vóórbespre king over dit onderwerp worden ge houden. Voorts vroeg de heer de Put ter de medewerking der leden tot ver strekking van gegevens aan de Rijks- landbouwconsulent te Axel ten behoe ve van het Landbouw-Economisch In stituut. De heer K. Booij, Hoofd der Landbouwschool te Axel, sloot met dankzegging. 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. De Staatcourant van vandaag bevat een regeling van lonen en andere arbeids voorwaarden in het binnenbeurtvaart- bedrijf. MIDDELBURG, 25 Jan. B. en W. heb ben de raad voorgesteld te besluiten tot onteigening van ongeveer 775 vierkante meter tuin van de heer C. van Damme, timmerman-aannemer te Middelburg, ten behoeve van een speelplaats voor de Rijksleerschool achter het Stadhuis. Reeds vorig jaar besloot de raad met het oog hierop het wederopbouwplan te herzien. Minnelijke schikking met de eigenaar bleek niet mogelijk: de vraagprijs was zo hoog, dat de onderhandelingen werden afgebroken en tot onteigening moet wor den overgegaan. Dit dient te geschieden ten name der gemeente. O., K. en W. wil alle kosten op zich nemen. Tegen de voorgenomen onteigening zijn bezwaren ingekomen van de heer P. Seits, huurder van het pand Lange Noord straat 31, die een deel van de tuin ge bruikt en bovendien in twee loodsjes kunstledematen en orthopaedische appa raten vervaardigt, en van de heer Van Damme. In de geheel afgesloten tuin, waar dus van ongewenste kijkers geen sprake kan zijn, kunnen de patiënten met de prothesen oefenen. B. en W. achten deze bezwaren van die aard, dat eraan tegemoet dient te worden gekomen. Zij stellen derhalve voor dit deel van de tuin (ca 260 vierkante meter) buiten de onteigening te laten. De speel plaats wordt daardoor niet te klein. Komend tot de materiële schade wees de heer De Jager erop, dat de lange tijd voor de totstandkoming der wet voor de landbouw niet ongunstig is geweest. Bovendien gaf de voor schotregeling geen reden tot klachten. De bedoeling is, dat met 15 Februari de diverse vergoedingsnormen voor de oogst 1952 bekend zijn en dat de uit betaling in Maart of April zal volgen. Hoe de regeling van de z.g. naschade zal zijn is nog niet bekend; waarschijn lijk wordt zij bepaald op een zeker percentage van de eigenlijke schade- uitkering. Eén der conclnsies van de heer De Jager was, dat het werken met vaste normen, zoals de wet dat aangeeft, wel eens bezwaren kan opleveren, maar dat daartegenover deze wet zeer soe pel kan worden uitgevoerd. Er zijn in derdaad wensen overgebleven, maar in het algemeen zijn de regelingen gun stig. DE HERVERKAVELING Ir v. der Werff besprak enkele hoofdpunten van de Herverkaveling. Hij wilde o.m. het misverstand uit de wereld helpen, als zou niet ieder, die grond inbrengt, ook grond terug krij gen. Dit is persé niet waar. Doordat grond verloren is gegaan en er grond voor wegen en waterlopen bestemd moet worden, zal ieder een bepaald percentage moeten laten vallen. Hoe hoog dit is, is nog niet bekend. Het is best mogelijk, dat iemand, nadat hij zijn algemene portie heeft betaald, nog wat minder terugontvangt dan hij in leverde. Het gaat niet in de eerste plaats om de oppervlakte, maar om de waarde van de grond. Een man, die een bepaald aantal ha inbracht, kan een geringer aantal terugkrijgen, maar de waarde blijft ongeveer gelijk. Het mag volgens de wet niet meer dan 5% verschillen. Vanwege de vorst is de veerdienst EnkhuizenStaveren gisteren stilge legd. De laatste boot vertrok gister middag om 15.43 van Enkhuizen. Benoemd. Per 1 Februari werd aan de Herv. School te Biggekerke benoemd me vrouw E. JanseVos. Medewerking gevraagd Het bestuur van het Het Groene Kruis te Axel verzocht ons het volgen de op te nemen, waaraan wij graag vol doen, gezien het grote belang van deze zaak. Reeds geruime tijd werd door het bestuur van Het Groene Kruis te Axel de wenselijkheid onder het oog gezien om een verandering aan te brengen met betrekking tot het consultatiebu reau voor zuigelingen en kleuters. De toestand, zoals die bestond, was naar het inzicht van genoemd bestuur, on houdbaar. Toen men zover was dat voorlopige plannen konden opgesteld .worden, bleek dat ook het bestuur van het Wit-gele Kruis plannen had tot verbetering van het gebouw waarin consultatiebureau werd gehouden. En kele besprekingen tussen beide bestu ren onderling om samen te werken, konden geen resultaat opleveren. Het bestuur van het Groene Kruis zag zich verplicht door te werken en na besprekingen met bevoegde instanties, zal nu aan de algemene ledenvergade ring het voorstel worden gedaan om achter het bestaande wijkgebouw een gebouw te stichten, waarin de eonsulta- tiebureaux zullen gehouden worden. Dit gebouw, dat men zo sober moge lijk wil houden, moet echter voldoen aan de laatste eisen der kinderhygiëne. Hiervoor is een schets gemaakt, die de goedkeuring kreeg van' de Inspecteur voor de Volksgezondheid in Zeeland, van de kinderarts in Zeeuwsch-Vlaan- deren en van de plaatselijke huisart sen. Ook het Hoofdbestuur van hel Groene Kruis kon zic-h met het plan verenigen. Als de algemene ledenvergadering dit bestuursvoorstel aanvaardt, zal het Groene Kruis beter-in staat zijn om aan de eisen der praeventieve gezondheids zorg te voldoen dan tot dusver. De Kruisverenigingen zijn al lang niet meer instellingen waar men uitslui tend terecht kan bij ziekte in huis. Zeker, de wijkverpleegster heeft daar aan nog een uitgebreide taak en de artikelen, die nodig zijn voor een doel matige verpleging, vullen nog een groot gedeelte van het wijkgebouw. Daarnaast is evenwel de sociale taak van de wijkverpleegster veel uitge breider geworden. Het begrip „prae ventieve gezondheidszorg" is zo enorm wijd. Om enkele taken te noemen zij hier vermeld: tuberculosebestrijding, rheumabestrijding, bestrijding der ge slachtsziekte, bevordering der geeste lijke volksgezondheid. Nog meer taken zullen de Kruisverenigingen in de toe komst ter hand moeten nemen. Dat eist de regering met het oog op het subsidie. Gelukkig mogen de Kruis verenigingen zich verheugen in de al gemene waardering van de Rijks-, Pro vinciale- en gemeentelijke overheden. Ook staat practisch de gehele bevol king achter het Groene Kruis. Als het plaatselijk bestuur van hei Groene Kruis dan ook ingrijpende plan nen heeft die van zo enorm belang zfjn voor de volksgezondheid, dan twijfelen wjj er niet aan of de algemene leden vergadering zal haar goedkeuring aan de bestuursvoorstellen geven. Laat ieder die kan, en lid is van het Groene Kruis, deze ledenvergadering bezoeken. Do waardering voor het werk van het bestuur moet meer uitkomen dan door het bezoek van 5 tot 10 leden van de 1500.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2