DULLES AANVAARDT MOLOTOF'S AGENDA f Schouwen-Duiveland wrcht op nieuwe bomen Geen interpellatie- Gerretson Middelburgse brandweer moest tweemaal uitrukken STRENGE 1 l=v&nödAq=J Russen willen in Mei of Juni vijfmogendhedenconferentie Verhoging der jeugdlonen BRITTEN PROTESTEREN OPNIEUW IN MADRID PROTESTANTS CHRISTELIJK.BLAD .VOOR ZEELAND Amerikanen willen zaken doen en opschieten Gruenther over verbod op atoomwapens Student na botsingen van Maandag overleden De 50.000ste is er in Deventer Drie felle branden in ons land Brand in Coöp. „Eiland Walcheren schoorsteenbrand in de kazerne Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274239. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2692 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 27 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. brengen we gaarne hulde aan da tientallen brandweerlieden, die bij enkele branden in en buiten onze provincie onder vaak zeer moeilijke omstandigheden hun plicht hebben gedaan om te be houden wat ze konden. En voor U geldt: Stook in deze koude dagen met beleid, opdat de brandweer thuis kan blijven. BERLIJN, 26 Januari. De redevoering van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in antwoord op de ver klaring van zijn Russische collega, Molotof, stond in het teken van „zaken doen en opschieten'!. Dulles, die twintig minuten sprak, aanvaardde zonder meer het voor stel van de Russen wat de agenda betreft. Er zal dus eerst gesproken worden over een vijfmogendhedenconferentie, waaraan de Chinese communisten moeten deelnemen, daarna over de hereniging van Duits land en tenslotte over het Oostenrijkse vredesverdrag. Maar daarmee zijn de moeilijkheden niet van de baan, want Dulles heeft onomwonden gezegd, dat Amerika helemaal niet van plan is met de Chinese communisten aan de conferentietafel plaats te nemen. Ondanks dat heeft Molotof na Dulles' rede een voorstel ingediend voor een vijfmogendhedenconferentie in Mei of Juni a.s. Dulles begon zijn verklaring met de mededeling, dat hij de bezwaren van Molotof tegen de politiek van de Wes telijke mogendheden als ongegrond van de hand wees. Hij was van mening, dat de denkbeelden omtrent een ac- coord tussen het Westen en de Sowjet- Unie, zoals die door Molotof in de openingszitting waren ontvouwd, geen geschikte basis voor overeenstemming vormen. Dulles las zijn verklaring, die in .ge matigde bewoordingen was gesteld, op rustige en zakelijke wijze voor. Het was, aldus D.P.A., duidelijk zijn bedoe ling, in navolging van zijn Westelijke collega's er op aan te sturen, dat in de eerste plaats gesproken wordt over het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk. Grote vijf Direct na de verklaring van Dulles stelde Molotof voor, dat In Mei of Juni a.s. een bijeenkomst van de grote vijf wordt gehouden om de maatrege len te bespreken, die nodig zijn om de spanning in de wereld te verminderen. De Sowjet-minister verklaarde voorts, dat zijn land tracht de vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland en tus sen Frankrijk en Rusland te bevorde ren. Molotof zei verder, dat China on getwijfeld een grote mogendheid is. De beschuldiging, dat China zich aan agressie in Korea heeft schuldig ge maakt, wees hij van de hand. China mengde zich pas in de oorlog, toen de strijdkrachten van de V.N. aan zijn grens stonden. Uit het feit, dat de Koreaanse oorlog geëindigd was op initiatief van China bleek volgens Molotof ook, dat dit land vredelie vende bedoelingen had. Geen kans Dulles heeft voldoende laten uitko men, dat het voorstel van Molotof voor een bijeenkomst van de grote vijf geen schijn van kans maakt, zo zeiden waar- (van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Tij dens de korte vergadering van de Eerste Kamer, deelde Prof. Gerretson (C.H.) mede, dat hij heeft afgezien van het houden van een interpellatie over het accoord dat gesloten zou zijn over de legerbouw van de E.D.G. Het was hem duidelijk geworden, dat een inter pellatie geen zin heeft. Dit toonde hij pog nader aan, maar er zullen weinig toehoorders geweest zijn, die de be weegredenen van dit nieuwe besluit van de C.H.-senator volledig hebben begrepen. In ieder geval bespaarde de Kamer zich een debat en binnen een kwartier was de vergadering gesloten. nemers in Berlijn. Dat men nochtans de door de Russen voorgestelde agenda heeft aanvaard en eerst deze zaak wil afhandelen, is geschied om eindeloos heen en weer gepraat over de volg orde, waarin de vraagstukken zullen worden besproken, te vermijden. Vandaag zullen alle vier de minis ters verklaringen afleggen over het eerste agendapunt, dat zo is geformu leerd: „Maatregelen ter vermindering der internationale spanning en de bij eenroeping van een conferentie van vijf." Drie Nederlanders in Tasikmalaja gearresteerd. DJAKARTA, 26 Jan. In Tasikma laja zijn Zaterdag op last van de pro cureur-generaal drie Nederlanders ge arresteerd. Zy zouden volgens 't dag blad „Bintang Rimur" steun verleend hebben aan de Darul Islam. De gearresteerden zijn: dr Schmut- zer, directeur van de rubberonderne ming Bandjanegara in Gunung Tjupi, de heer E. J. I. Versteeg, administra teur van die onderneming en de heer J. Katton, alias Muhamad, employé dier onderneming. OSLO, 26 Jan. „Een verbod op het maken van atoomwapens zou ons in een nadelige positie plaatsen", ver klaarde de opperbevelhebber der ver bonden strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse Generaal Alfred Gruen ther, in een lezing voor de militaire vereniging van Oslo over „De rol der NAVO in Europa". „De kracht der NAVO ligt nog steeds, ondanks het feit dat in de Sowjet-Unie thans ook atoomwapens worden ver vaardigd, bij deze wapencategorie", vervolgde Gruenther. „Het is het doe' der Russen een doelmatig optreden der Noordatlantische Verdragsorganisatie onmogelijk te maken". 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Naar wij vernemen heeft de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken vandaag aanvaard een ontwerp van algemene loonrege ling voor het jeugdig rijkspersoneel (beneden 21 jaar). Deze regeling loopt annex met de 5 salarisverhoging welke aan het overige rijkspersoneel is gegeven en zal van 1 Januari jl. af van kracht zijn. De thans getroffen regeling is onge veer in overeenstemming met die, wel ke getroffen is voor het jeugdig admi nistratief personeel in het particuliere bedrijf. Aan Charles Lindbergh is meer dan een millioen dollar betaald voor de filmrechten van de autobiografie van deze luchtvaartpionier, het grootste bedrag ooit aan filmrechten voor een boek betaald. Weer betogingen in de Spaanse hoofdstad MADRID, 26 Januari. De Britse ambassadeur in de Spaanse hoofdstad heeft van de regering in Londen opdracht gekregen bij het Spaanse kabinet een protest in te dienen tegen de Maandag bij demonstraties aan Britse eigen dommen te Madrid, Barcelona en Huelva aangerichte schade. Dit is het tweede Engelse protest in een week tijds. Vandaag hebben opnieuw honderden studenten te Madrid gedemonstreerd. Ditmaal ging het niet zo zeer om de kwestie-Gibraltar, dan wel om het op treden van de Spaanse politie. Een der gewonde studenten is n.l. vandaag aan de gevolgen van de botsing tussen politie en betogers overleden. Bij de demonstraties van heden droegen de studenten bekendmakingen mee, waarop stond vermeld, dat in to taal dertig hunner werden gewond, waarvan vier door schoten. De over leden student zou Maandag bij de po ging om het politiecordon bij de Britse ambassade te verbreken onder de hoe ven van een politiepaard zijn terecht gekomen en ernstig gewond naar huis zijn vervoerd. CHARGES De politie heeft vandaag opnieuw moeten ingrijpen tegen de betogende studenten. Op een gegeven moment verzamelden zich tweehonderd studen ten voor het hoofdbureau van politie en schreeuwden beledigingen uit aan het adres van de Spaanse politiechef, generaal Rafael Hierro. De politie joeg de demonstranten met de gummiknup pel uiteen. Toen zij echter met stenen bekogeld werden, moesten de politie mannen van de vuurwapens gebruik maken en schoten in de lucht. Nog altijd is Schouwen en Duiveland voor het overgrote deel een woestijn van verlaten heid. Ruïnes, allerlei vernielde voorwerpen en dode bomen zijn de enige dingen, die men ia dit troosteloze landschap Kan ontwaren. Hoe nodig het is, dat het eiland opnieuw wordt beplant, toont voor wie het nog niet uit eigen aanschouwen wist bovenstaande foto. Bovendien blijkt er uit hoe nodig het is, dat het gehele land de boom- plantactie van de Stichting .Nieuw-Schouwen-Duiveland' .rteunt. 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Van daag werden drie grote branden in verschillende streken van ons land ge meld. De grootste schade werd aange richt door een felle brand, die van avond omstreeks 7 uur werd ontdekt in de eiermijn van Roermond, de groot ste van Europa. Tal van machines en een millioen eieren gingen verloren. De schade beloopt ruw geschat een millioen gulden. Uit Oude Pekela kwam het bericht dat daar vanavond brand is uitgebro ken in twee en half millioen kg stro, opgeslagen bij een strocartonfabriek. De gehele voorraad alsmede een fa brieksgebouw gingen in vlammen op. Tenslotte is in Valkenburg een boer derij en een boerenschuur in vlammen opgegaan. Hierbij kwamen tien koeien en tien varkens om. De schade beloopt hier 70.000,—. Snel ingrijpen voorkwam erger MIDDELBURG, 26 Januari De Middelburgse brandweer moest vanavond tweemaal uitrukken: in het gebouw van de Coöp. Landbouwvereniging „El- land Walcheren" in de Nieuwe Poortstraat werd cm kwart over tien het begin van brand ontdekt en om half twaalf was er schoorsteenbrand in de kazerne in de Koningstraat. Beide malen was zij zeer snel ter plaatse: met het uitrukken naar de ka zerne sloegen de Middelburgse brandweerlieden zelfs een record. In minder dan drie minuten na de melding waren zij aanwezig. De brand in het gebouw van de co öperatie is vermoedelijk ontstaan door sluiting in de electromotor van de erwténleesmachine, die dag en nacht doordraait. Een meisje ontdekte de brand en sloeg onmiddellijk alarm. Met deze vroegtijdige ontdekking en de snelheid van het Middelburgse brand weercorps is een grote brand, die hoogstwaarschijnlijk het gehele ge bouw (waarin zich een grote hoeveel heid vergiftige, erg brandbare, stoffen bevinden) in de as gelegd zou hebben, voorkomen. Met één slang op de waterleiding had men het vuur spoedig onder de knie. De grotendeels door het blus water veroorzaakte schade, is niet onaanzienlijk. Een flinke hoeveel heid peulvruchten ging verloren. Tijdens de blussingswerkzaamhe- den vroor het ongeveer 15 graden, waardoor het water vrijwel onmid- delijk stolde en een deel van de Nieuwe Poortstraat omtoverde in een geïmproviseerde kunstijsbaan. Enige militairen, die van hun avond permissie in. de kazerne terugkeerden In enkele regels melden wij nog •I-J V "ïoi'gcn om 6.10 uur is de 50.000ste inwoner van Deventer geboren. H'j is een zoon van Arend Jan Kwakkel en zijn 26-jarige echtgenote Mevrouw Henny Kwakkel-Dorgelo. Lambertus Johannes zoals zijn doopnamen zullen luiden, weegt 7 pond. De foto toont de gelukkige moeder met haar bijzondere Mby. (Voor bijzonderheden zie pag. 4). DAT vanavond om half acht de Raad der gemeente Krabbendijke in spoedeisen de vergadering bijeen zal komen. Op de agenda staat de benoeming van een on derwijzeres, terwijl nog na dere punten kunnen worden toegevoegd. DAT, blijkens een mede deling van het gemeentebe stuur van Zierikzee, de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting maatrege len heeft getroffen voor het toekennen van een vergoe ding voor het aantrekken van vreemde arbeiders voor herhouw en nieuwbouw. Van geval tot geval zal be keken worden of een be paald werk hiervoor in aan merking komt. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de ge meente-secretarie, bij de Centrale Dienst Noord-Zee land of bij het Bijkantoor van de Directie Zeeland van Wederopbouw en Volkshuis vesting, Oude Haven A 416 te Zierikzee. DAT het reeds veelge plaagde Kruiningen thans een nieuwe plaag ondergaat: door de felle, uitdrogende wind waait het fijne stuif zand in grote wolken door de straten, dringt in ogen en oren, kruipt door de kieren heen de huizen binnen en vormt zo het gesprek van de dag. Men knarsetandt ervan, want het eten is er soms niet vrij van. .1 DAT met ingang van gis teren de Nieuwstraat te Middelburg is opengesteld voor het verkeer met rijwie len in beide richtingen. DAT de heer Postma, tij delijk onderwijzer aan de Chr. Ulo te Yerseke, Don derdag voor de N.C.V.B. een lezing zal houden over Indië in de consistorie van de Ge- ref. Kerk. DAT de zitting van de po litierechter te Middelburg weer grotendeels gewijd was aan ongelukken en ruzietjes, veroorzaakt door mensen die te diep in het glas had den gekeken. Een los-werk- man uit Kwadendamme kreeg de hoogste straf: 100 boete of een week hechtenis, omdat hjj niet meer baas was geweest over het stuur van zijn fiets. Het was zoveelste maal...! de DAT de bewering „Als je naar alcohol ruikt en je krijgt een ongeluk, dan heb je zeker de schuld, ook al ben je nog goed bij je po sitieven!", bij de Middel burgse politierechter zeker niet opgaat. Hij sprak een loonsproeier uit Nieuwdorp vrij, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in Goes een ongeluk had veroorzaakt omdat hij teveel gedronken had. Dat teveel moest dan bestaan hebben uit een glas bier! De politierechter ge loofde niets van die dron kenschap en dus kon van 't W. vrijuit gaan! DAT mishandeling ook streng gestraft wordt. Een landarbeidste^ uit St. Anna- land had een in de buurt wonende vrouw afgerost, toen deze kwam inforfneren of haar man bij haar op be zoek was. Het kostte haar drie tientjes aan boete. DAT de liefhebbers van schaatsenrijden vandaag hun hart zullen kunnen ophalen. Tal van ijsbanen gingen gis teren al open, o.a. die in Goes. In Middelburg wordt de sproeibaan van de IJs club op het sportterrein aan de Nadorst vanmiddag om half twee opengesteld voor het publiek; op de vesten mag echter nog niet gereden worden. DAT een waarschuwing nog altijd op zijn plaats is: waag U niet op onbetrouw baar ijs, want U speelt met Uw eigen leven en met dat van anderen, die U te hulp zouden snellen! DAT de Zierikzee winke lier A. O., die Zaterdag en Zondag wegens familiebe zoek in Hilversum de stad uit was, bij terugkeer tot de onaangename ontdekking kwam, dat 13 uit de toon banklade en enkele speel goederen waren verdwenen. De politie hield gisteren de jeugdige scholieren S. en K. aan, die bekenden de achterdeur te hebben gefor ceerd om zich toegang tot de zaak te verschaffen. Van het geld hadden zy Zondag vriendjes rijkelijk getrac- teerd. Er bleek nog 19 cent over te zijn.... waren van mening, dat de kachel nog al rood stond. Spoedig concludeerde zij: schoorsteenbrand en waarschuw den onmiddellijk de wacht, die ter stond de brandweer „ontbood". Deze verscheen binnen genoemde tijd en te zamen met de brandpiket van da C.O.A.K. kon het brandje, dat aan de harde wind wordt geweten, geblust worden. Een en ander tot groot ver maak van de militairen, die zo'n ver zetje wel lustten en in de meest vreemdsoortige kledij (een groot deel van het garnizoen lag bij het uitbre ken van de brand reeds te bed) dit zaakje wel even „versierden". Driemaand oude baby in brandende wieg BUSSUM, 27 Jan. De driemaand oude baby van de familie N, te Naar- den, is gisteravond met zeer ernstige brandwonden in het ziekenhuis te Naarden opgenomen. De toestand van het kindje is" hopeloos. Kledingstukken, die aan een rek bij de kachel te dro gen hingen, hadden vlam gevat. De vlammen waren overgeslagen op het wiegje, waarin het kindje lag. DE BILT, 26 Jan. Het K.N.M.L deelt mede: Een depressie, die zich bo ven het Zuidelijke deel van de Britse eilanden ontwikkelde, verplaatste zich naar Frankrijk. Door deze depressie en een hoge- drukgebied boven Scandinavië werd een krachtige luchtstroming onderhou den, waardoor koude lucht uit Rusland en Polen, waar in de nacht temperatu ren van meer dan 25 graden onder nul voorkwamen naar W-Europa stroomde. Als gevolg hiervan daalde het kwik in Oost-Duitsland tot 20 graden onder het vriespunt, terwijl bij ons overdag in de Noordoostelijke helft van het land matige vorst optrad. Gisteravond vroor het in het Oosten al 10 graden. Door de nieuwe koude golf is de greep van de winter op ons continent belang rijk steviger geworden en omdat in de algemene luchtdrukverdeling maar weinig verandering komt moet er op gerekend worden dat de vorst nog ver scheidene dagen zal aanhouden, DE BILT ZEGT: Vorst en zon DE BILT, 26 Jan. Op de meeste plaatsen zonnig weer met strenge of matige vorst. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.28 u., onder 17.19 u. Maan op 3.14 u., onder 11.15 u. Hoogwater Donderdag 28 Jan.: Vlissingen: 7.48 u. 1.32 m., 20.31 u. 1.32 m. Terneuzen: 8.12 u. 1.55 m., 20.52 u. 1.54 m. Wemeldinge: 9.16 u. 1.22 m., 21.55 u. 1.30 m. Zierikzee: 8.55 u. 1.03 m., 21.38 u. 1.11 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1