EERSTE BESPREKING HAD TELEURSTELLEND VERLOOP ver y&nb&&Q.. Zoals het was - vóór de ramp - en zoals het is! Anti-Britse demonstraties in Spaanse steden GAAN NIEUWE TARIEVEN OP 15 FEBRUARI IN? Felle binnenbrand te Amsterdam Minister Algera naar Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK ÈLAD VOOR ZEELAND Grote Vier weer om de conferentietafel Molotof wil eerst praten over een vijfmogendhedenconferentie en daarna over Europese zaken Ex-sultan naar elders verbannen Grote telescoop op Zuidelijk halfrond? Gibraltar aan Spanje, riepen de studenten Prins Bernhard herdenkt watersnoodramp Rapport van de commissie-Van Schaik vandaag gereed NieuweTonge krijgt Heiicopterstraat Honderden ruiten sprongen in Katwijk Het blijft nog vriezen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2691 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 26 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zal minister Foster Dulles op de Berlijnse conferentie een rede uitspreken, die een antwoord zal zijn op de toespraak, die de Rus sische minister Molotof gisteren heeft gehouden tijdens de ope ningszitting. „Het wordt het be gin van een polemiek", zo merkte de Amerikaanse staatsman veel betekenend op. BERLIJN, 25 Januari De eerste bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier, vanmiddag in het gebouw van de geallieerde bestuursraad te Berlijn begonnen, is op een bittere teleur stelling uitgelopen. Bidault en Eden hielden eerst een korte toespraak (Dulles spreekt morgen), waarbij zij Molotof duidelijk maakten, dat het Westen niet van plan is de zaak op de politieke spits te drijven. Eden ging zover, dat hij Rusland grotere garanties wilde geven tegen het Atlantische Ver drag. Al met al een soepele toon en een houding van tegemoetkomend heid. Daarmee was de rede van Molotof in volkomen tegenstelling. Zowel wat toon als inhoud betreft. Het leek op een requisitoir tegen alles wat het Westen deed en wilde. Hij bereed het communistische stokpaardje: Eerst spreken over een conferentie van de grote vijf (dus erkenning van de Chinese communisten), daarna de Duitse en tenslotte de Oosten rijkse kwestie. Daarmee blijken de standpunten lijnrecht tegenover el kaar te staan en het zal moeilijk worden, hierin verandering te brengen. De Berlijnse vredesklok, die voor het Westberlijnse stadhuis is opgesteld en de sirenes van de fabrieken riepen vanmorgen om half tien de Berlijnse bevolking op drie minuten stilte in acht te nemen als teken van hoop op het welslagen van de conferentie. Op de grote verkeersknooppunten zette de politie het verkeer stop. Aarzelend vertraagden de voetgangers hun pas sen en binnen een minuut was er een diepe stilte over de anders zo leven dige boulevards gevallen. In Oost-Ber- lijn mocht de bevolking niet aan de demonstratie deelnemen. Ook het ver keer werd er niet stopgezet. Het begin Was dit alles nog maar het voorspel van de conferentie, tegen half drie vanmiddag begon het ernst te worden. Hele files auto's reden af en aan door de afgezette straten naar het gebouw van de bestuursraad. Voor de conferentie begon was mi nister Dulles bij zijn collega Molotof op visite geweest om nog enkele pro cedurekwesties op te lossen. Dulles was voorzitter van de eerste vergade ring, die duurde tot even over zevenen vanavond. Bidault.... De Fransce minister Bidault was de eerste, die het woord voerde. Hij ver klaarde, dat het plan van president Eisenhower voor een atoombank de wereld voor het eerst een beeld geeft van wezenlijke vooruitgang in de rich ting van een oplossing der problemen betreffende de atoomdreiging. Over de toestand in Azië sprekend zei hij, dat men de vraagstukken in dit gebied niet op kunstmatige wijze moet verbinden met het Europese probleem, Hij vond de Europese kwesties voor het ogenblik belangrijker. „Duitsland zal een regering moeten krijgen, voortgekomen uit vrije ver kiezingen", zo vervolgde Bidault. „De Franse regering is altijd van oordeel geweest, dat het teneinde de gevaren van een Duits militairisme te voorkomen, wenselijk is Duits land toe te laten treden tot een bondgenootschap van een strikt de fensief karakter". Eden.. Na Bidault sprak minister Eden, die er eveneens op wees, dat eerst de bar rières in Europa dienen te worden af gebroken. Hij gaf Rusland de verzeke ring dat Engeland nooit aan agressie zal deelnemen, maar als de communis ten meer garanties willen, dan was Engeland bereid erover te spreken. Ook hij noemde het houden van vrije verkiezingen een der belangrijkste voorwaarden om te komen tot een her eniging van Duitsland. Molotof.... Molotofs rede, die drie kwartier duurde (Bidault had 20 minuten en Eden 12 minuten gesproken), was een aaneenrijging van dingen, die men al lang wist. Als eerste punt wilde hij bespro ken zien de maatregelen ter verhin dering van de spanning in de inter nationale betrekkingen en een vijf- mogendhedenconferentie, inclusief communistisch China. Als tweede punt komt dan het Duitse vraagstuk en de verzekering der Europese vei ligheid en als laatste het Oosten rijkse staatsverdrag. Voorts dienen, volgens Molotof, de ministers hun aandacht te concentreren op kwes ties, die het belangrijkst zijn. Hij wilde een uitgewerkt plan ter tafel brengen voor een bespreking van de grote vijf en hij drong er op aan, dat de bewapeningswedloop beëindigd zou worden. Wat Duitsland betreft verzette hij zich tegen een opneming van het land in een Europese verdedi gingsgemeenschap. Hij dreigde boven dien met het vormen van een militair blok der Oosteuropese landen, als te genhanger van het Atlantisch verdrag. Het enige hoopvolle in deze rede be trof Oostenrijk. Molotof meende, dat de kwestie van het staatsverdrag kan worden geregeld. Commentaar In Amerikaanse, Britse en Franse kringen noemde met het begin van de conferentie weinig hoopvol. Men wees er op, dat Molotof helemaal geen nieuws had verteld. De verklaringen van Bidault en Eden waren haarfijn op elkaar afgestemd, waaruit bleek, dat men onvoorwaardelijk van plan is om één lijn te trekken tegenover het geen Rusland wil. Met onbekende bestemming AJACCIO, 25 Jan. Sidi Moham med Ben Ycessef, de voormalige sultan van Marokko, die door de Fransen is afgezet en naar Corsica werd verban nen, is vandaag met een speciaal vlieg tuig naar elders overgebracht. De Franse regering weigerde mee te de len, waarheen de ex-sultan op weg is. Er zijn vele gissingen gedaan óm- trent de toekomstige verblijfplaats van de vorst. Eerst meende men, dat hij ergehs in Frankrijk zou worden onder gebracht, maar later werd verteld, dat de ex-sultan naar Madagascar, een ei land voor de Afrikaanse kust in de In dische Oceaan, onderweg was. Volgens een Reuter-bericht van he denavond zou het vliegtuig Madagas car alleen aandoen voor een tussen landing en zou de vorst een eiland van Frans-Nieuw-Caledonië, ten Oosten van Australië, als verblijfplaats zijn aangewezen. Oorzaak van dit plotselinge vertrek van Corsica zou zijn, dat de Fransen vrezen, dat binnen enkele dagen een poging zou worden ondernomen om de sultan te bevrijden. Dit is de weg, welke toegang geeft tot het dorp Bruinisse. Noodwoningen zijn in de plaats gekomen van vele door het wa ter vernielde huizen, alle bomen zijn verdwenen, het is er doods en triest. Hoe het was, vóór de ramp, blijkt uit de inzet: een laan met prachtig geboomte, waarlangs het een genoegen was te gaan. Zó kan het weer worden als de Stichting Nieuw Schouwen-Dui- veland slaagt in haar boomplant- actie. Door de aanhoudende vorst onder vindt de bootverbinding van Ame land naar de vaste wal ernstige be lemmering. Reizigers zijn voor de mo gelijkheden van een isolement ge waarschuwd. Bjj isolement zal na eni ge dagen een vliegdienst worden in gesteld. 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. Van daag en morgen komt een aantal astro- nomen uit Frankrijk, België, West- Duitsland, Zweden, Engeland en Ne derland hier te lande bijeen om de mo gelijkheid te bespreken gezamenlijk op het Zuidelijk halfrond een grote teles coop te bouwen. Op het Zuidelijk halfrond bevindt zich namelijk geen grote telescoop en dit is voor de astronomen een ernstige handicap want daardoor is een groot gedeelte van de ruimten niet toegan kelijk voor wetenschappelijk onder zoek. Het wordt niet waarschijnlijk ge acht, dat één van de landen afzonder lijk in staat is zulk een sterrenwacht te bouwen. Bovendien kan ook niet worden Verwacht, dat de Verenigde Staten het initiatief zuilen nemen. Vandaar dat een Nederlandse sterrenkundige het bovengenoemde plan heeft geopperd. Vast staat, dat met de bouw van het observatorium grote bedragen gemoeid zullen zijn. De astronomen hebben nog geen van allen contact met hun rege ringen gehad en weten dus niet of het mogelijk zal zijn om de benodigde middelen bijeen te brengen. Botsingen tussen betogers en de politie MADRID, 25 Januari. In de Spaanse hoofdstad en in Barcelona is het vandaag tot felle anti-Britse betogingen gekomen. In Barcelona liep de de monstratie zonder incidenten af, maar in Madrid werden 30 studenten en 18 politiemannen gewond bij betogingen, die de politie trachtte te verhinderen. Er namen 30.000 studenten aan deel, die met stenen naar de politiemannen gooiden en tot twintig maai toe trachtten het cordon op de weg naar de Britse ambassade te verbreken. DEN HAAG,. Maandag 1 Februari, des avonds te half acht, zal een programma, gewijd aan de watersnoodramp 1953, over beide Hilversumse zenders worden uit gezonden, Z.K.H, Prins Bernhard zal dit programma met een herdenkings woord inleiden. Landelijke huisartsenvereniging vergaderde AMSTERDAM, 25 Januari. Naar het centraal bestuur van de landelijke huisartsenvereniging meedeelt is in een Zaterdag j.l. gehouden ledenvergade ring besloten de ingangsdatum voor het verrichtingstarief uit te stellen to4 uiterlijk 15 Februari a.s. Een en ander vloeit voort uit het feit, dat momenteel een arbitragecommissie onderhandelingen voert in verband met het tussen de huisartsen en de Minister van Sociale Zaken gerezen conflict over het nieuwe tarief. De gemoederen "in Spanje zijn al en kele weken in beroering, nadat de re gering van Franco de Engelsen had ge vraagd koningin Elisabeth geen bezoek te laten brengen aan de vesting Gi braltar. De Engelsen dachten daar niet aan en dit heeft de oude kwestie, dat Gi braltar eigenlijk aan Spanje behoorde Drie bejaarden en vij£ brandweerlieden door rook bedwelmd AMSTERDAM, 25 Jan. Acht per sonen, drie burgers en vijf brandweer lieden, zijn Maandagnamiddag bij een felle binnenbrand in een oud huis in de Amsterdamse binnenstad door de hevige rookontwikkeling bedwelmd geraakt. Twee burgers en twee brand weerlieden zijn in het ziekenhuis op genomen. Een der beide brandweer lieden heeft bjj het reddingswerk ook nog brandwonden aan zijn handen op gelopen. De anderen konden na be handeling in het ziekenhuis naar hun woning worden gebracht. Aan de achterzijde van het pand ligt een door een twee meter breed bin nenplaatsje van het huis gescheiden kamertje. Daar stond een kachel met een lijn met wasgoed er boven. Toen een man daar omstreeks vijf uur met de kachel bezig was, viel een stuk was goed op de kachel. Het vatte terstond vlam en stak ook de andere goederen aan de lijn in brand. Via een raam sloeg een steekvlam tegen de achter zijde van het huis. De achterkamer op de bel-etage en de eerste verdieping brandden geheel uit, die op de tweede en derde verdieping kregen brand schade. teruggegeven te worden, weer naar voren gebracht. Geen wonder dan ook, dat de studenten bij hun demonstraties riepen: „Gibraltar voor Spanje". Vanavond patrouilleerde de politie met auto's in het centrum van Madrid. Het gebouw van de Britse ambassade stond onder zware politiebewaking. ENGELSE MENING De Britse minister van staat, Selwyn Lloyd heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland het ernstig zal opnemen als Spanje tijdens het bezoek van Koningin Elisabeth aan Gibraltar in Mei a.s. vijandige betogingen organiseert. DJAKARTA, 25 Jan. Zaterdagmiddag is in Djakarta wederom een Nederlander gearresteerd, n.l. een gymnastiekleraar aan de Carpentier Altingschool. Op 4 Februari a.s. GOES, 25 Jan. Naar wij verne men zal de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera op 4 Februari a.s. een bezoek brengen aan Zeeland. Het geldt hier een werkbezoek. De mi nister is voornemens het rampgebied bij Kruiningen te bezoeken en zich op de hoogte te stellen van de werkzaam heden aan de dijken in dit gebied. Voorts zal mr Algera een bezoek brengen aan de herstelwerkzaamheden aan duinen en dijken op Walcheren. De minister is niet van plan om tijdens dit bezoek overleg met offi ciële instanties te plegen, zoals met het college van G.S., aangezien het hier om een normaal werkbezoek gaat. Eerst nu is bekend geworden, dat drie maanden geleden in Würzburg (West- Duitsland) een kind geboren is met twee bovenlichamen en een onder lichaam. Doktoren beschouwen dit als een geval van een onvolgroeide Siamese tweeling. Het kind heeft twee harten, doch maar een maag. De ingestelde commissie, die onder leiding van de heer Van Schaik de be schikbare gegevens met betrekking tot het ziekenfondshonorarium voor ge neeskundige huisartsenhulp aan elkaar zal toetsen, komt op 26 Februari met het rapport hierover gereed. Dan zul len beide partijen er over kunnen dis cussiëren. TOCH 1 FEBR.? Indien echter mocht blijken, dat reeds in de loop van deze week tijdens de te houden besprekingen met de zie kenfondsen over genoemd rapport, dat het onmogelijk is een hasis van over eenkomst te krijgen, dan zal alsnog tot invoering van het verrichtingstarief per I Februari a.s. worden overgegaan. In dat geval zullen aan de leden van de Landelijke huisartsen verenigingen brieven met definitieve instructies worden gezonden. De ledenvergadering heeft een rege- lingscommissie gemachtigd tot voort zetting der besprekingen met de zie kenfondsen binnen het kader van de oude voorschotregeling, er van uit gaand, dat uitsluitend rekening kan worden gehouden met het rapport van NIEUWE TONGE, 25 Jan. Het tijdens de ramp zo zwaar geteisterde Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee zal een Heiicopterstraat krijgen, waar mede de herinnering aan de helicop ter, die tijdens de dagen na de ramp vele inwoners van het dorp naar droog gebied heeft vervoerd, levendig zal blijven. De dertien Finse woningen, die het dorp ten geschenke heeft gekregen, zullen binnen enkele dagen alle zijn bewoond. De gemeenteraad heeft een voorstel van B. en W. goedgekeurd, het plein, waaraan deze huizen zijn gebouwd, Finlandplein te noemen. de commissie-Van Schaik, voor zovej deze commissie zich overeenkomstig haar opdracht heeft bepaald tot ee§ toetsing van de aan die voorschotregej* ling ten grondslag liggende gegeven^ De leden der vereniging zijn in verband met deze besluiten drin» gend verzocht niet over te gaan tot het verriehtingstarief voor zieken» fondspatiënten, alvorens daartoe op» dracht te hebben ontvangen. KATWIJK, 25 Jan. Een door da Mijnenopruimingsdienst tot ontplof fing gebrachte zeemijn heeft vanmid dag honderden ruiten van woningen in Katwijk doen springen. De zeemijn, die zwaar verankerd lag buiten de uit» watering op het strand, was door da lage waterstand bloot gekomen. De bevolking was gewaarschuwd, dat de mijn van zeer grote omvang was en tot ontploffing zou worden gebracht, zodat men de ramen moest openzetten. Desondanks zijn honderden ruiten gesneuveld, mede omdat velen wel hun ramen aan de voorkant van de woning hadden geopend, doch niet aan de ach terzijde van de huizen. In enkele regels melden wij nog Toen de brandweer arriveerde, was een oude man al naar buiten gebracht. De tweede werd van twee hoog via de ladder in veiligheid gebracht en de derde, die minder valide is en in de keuken op de eerste etage bedwelmd was geraakt, werd op een brancard eveneehs over de ladder naar beneden I getransporteerd. DAT de heer G. J. van der Graaf, directeur van het bij kantoor Goes van de „Ne derlanden van 1845" be noemd is tot directie-secre taris bij de hoofddirectie te Den Haag. De directie van het bijkantoor Goes wordt nu waargenomen door de heer Schouls, alhier. DAT de Goesenaren zeer binnenkort (ijs en weder dienende) de schaatsen on der kunnen binden, daar de brandweer gisteren de ten nisbanen onder water heeft gezet. Ook is er al verlich ting aangebracht. DAT de Ned. Radio Unie Vrijdagavond tijdens de aan de Amsterdamse gasten aan geboden avond, waaraan medewerkten, de heer M. C. Doeleman, L. Canters en M. J. Snoek, twee der gezongen liedjes en een schets heeft opgenomen, die morgen avond om 7.30 over Hilver sum I zullen worden uitge zonden. DAT de gemeenteraad van Middelburg Dinsdag a.s. een voorstel te behandelen zal krijgen tot het inrichten van Plein 1940 tot bussenstation. De kosten worden geraamd op 6.800, waarvan de N.V. Stoomtram Walcheren 2000 voor haar rekening neemt. DAT de „Zuidwesters" gis terenavond in de grote zaal van het „Schuttershof" te Middelburg met veel succes de feestavand van de buurt verenigingen Vlasmarkt, Kromme Weele en omgeving hebben verzorgd. DAT de aanvoer van mos selen via het IJsselmeer is gestaakt wegens de onbe vaarbaarheid van dit water door jjs. Men zal nu trach ten deze zeeproducten via het Noord-Hollands-kanaal aan te voeren. DAT de laatste veertien dagen geen oesters uit De nemarken op de Belgische markt zijn aangevoerd. Oor zaak: De putten in Dene marken zyn overstroomd en dus worden er geen certifi caten meer afgegeven. DAT de gemeenteraad van Rilland-Bath morgenavond om 7.30 bijeen zal komen. De voornaamste punten van de agenda zijn: beëdiging gemeente-secretaris Hack, eervol ontslag gemeente-arts A. K. J. Nanninga en be noeming gemeente-arts. DAT mej. Mien Berre- voets Cd te Zierikzee wel een woordje mee kan spre ken als het over de rokerij gaat. Zij is nl. te Den Haag geslaagd voor het examen ter verkrijging van het di ploma vakbekwaamheid voor de kleinhandel in tabak. In ons land heeft het gisternacht 6-9 graden gevroren. Daarbij zorgda een vrij krachtige Zuidoostelijke wind voor een doorgaande aanvoer van kou de lucht van het Europese continent, dat geheel in de greep van de vorst gevangen ligt. Zeifs uit Zuid-Italië werd vannacht vorst gemeld. In de Po- vlakte vroor het omstreeks 10 graden. In Duitsland kwam op vele plaatsen meer dan 10 graden vorst voor. De vorst wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied, waarvan het cen trum vanmorgen boven Noord-Rus land lag. Het hogedrukgebied heeft een uitloper naar Midden-Duitsland. Intussen is van het Westen uit een aanval op het vorstgebied ingezet, dia echter volgens de laatste gegevens maar langzaam vordert. Het storings- i:-ont, dat de aanval onderneemt, lag vanmorgen boven Ierland en veroor zaakte luchtdrukdalingen in geheel W.- Europa. Deze hebben tot gevolg, dat de Zuidoostelijke wind in ons land nog iets toeneemt. Gezien de langzame be weging van het front, is niet te ver wachten dat het voor Woensdag ons land zal bereiken. Wel zal het Dinsdag de bewolking doen toenemen. De eerskomende 36 uur moet in verband met deze ontwikkeling op aanhouden van de vorst worden gerekend. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking DE BILT, 25 Jan. Geleidelijk toe nemende bewolking ,maar op de mees te plaatsen droog weer. Tot krachtig toenemende Oostelijke wind. Overwe gend matige vorst. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.29 u., onder 17.18 u. Maan op 2.04 u., onder 10.50 u. Hoogwater Woensdag 27 Jan.: Vlissingen: 6.54 u. 1.45 m., 19.29 u. 1.44 m. Terneuzen: 7.20 u. 1.68 m., 19.51 u. 1.68 m. Wemeldinge: 8.29 u. 1.30 m., 20.57 u. 1.40 m. Z.crikzee: 8.06 u. 1.10 20.40 u. 1.20 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1