MILITAIRE PRODUCTIE IN ONS LAND MOET BEVORDERD WORDEN Ibicivrpan Hef kccrl weea* J Belangrijke rede van gen.-majb.d. de Bie De regering zal de industrie echter de helpende hand moeten bieden Europese Verdedigingsunie i*p*v* E*V*G* Indische congrespartij is ernstig bezorgd In Holland en Zeeland zijn de gevaren der zee onderschat Haak 'n einde aan Belasting verlaging in de V*S* Wysjinski (voor de 58e maal): „veto" „India blijft vrij en onafhankelijk"* Volgende week eerste verscheping* Franse geheime dienst voor een raadsel* Monopolie-heffingen nu door tfveehouders-ogen" bekeken Cm orde en veiligheid te verzekeren SASSsSKTSSih vsSSVS-•« ■.■Li,Vrij bewerkt door J. Har wood ZEEUWSCH DAGBIAD Pagina S 's-GRAVENHAGE, 23 Januari. Gen. majoor b. d. Th. E. J. de Bie, hoofd van het Commissariaat Militaire Productie van het Ministerie van Economische Zaken, heeft er hedenavond, in een inleiding voor de vereniging ter van de krijgswetenschap, op gewezen dat het nuttig zou zijn te streven naar het instellen van een fonds, dat de mogelijkheid biedt aan de Nederlandse industrie om de militaire productie op gang te brengen en de export te bevorderen. Dit fonds zou dan niet gefinancierd moeten wor den uit de begrotingen van oorlog en van marine, maar thuis moeten horen onder de begroting van het Departement van Economische Zaken. H»j zeide dit naar aanleiding van het feit, dat eerlang, zoals bekend, de Amerikaanse militaire hulp zal verminderen c.q. ophouden, waardoor de vraag naar militaire goederen op de binnenlandse markt groter zal worden. Overschakeling op een vergrote militaire productie (tot dusverre is deze slechts 5.5 pet. van de totale industriële bedrijvigheid) brengt echter voor de industrie grote risi co's mee, terwijl voorts een vrij lange aanlooptijd nodig is. Spr. was van mening, dat de Nederlandse in dustrie bereid was de militaire pro ductie uit te breiden, mits de voor waarden aanwezig zijn waardoor de ze productie commercieel verant woord is. IN STIJGENDE LIJN. Op grond van de in 1952 geplaatste binnen- en buitenlandse militaire or ders en van de voor de militaire pro ductie gemaakte investeringen kan worden gezegd, dat in ons land de pro ductie van militaire goederen in stij- Sende lijn is. Zij bedroeg b.v. in 1953 de metaalindustrie 11 procent van de totale bedrijvigheid. Door het M.D.A.P. zal Nederland ■traks in het bezit zijn van militair materieel van Amerikaanse origine, dat van dure samenstelling is en kost baar onderhoud eist. Men kan in dit verband twee dingen doen: 1. straks voor buitenlandse valu ta (voor het grootste deel dollars) ko pen wat nodig is voor onderhoud en aanvulling, en 2. er voor zorgen, dat tegen die tijd Nederland zelf een in dustrie heeft, die militaire goederen en onderdelen daarvan produceert. Men zou .in dit geval dus, naast het mili taire apparaat, ook het militair-indus triële apparaat moeten opbouwen. Met deze opbouw van dit laatste apparaat moet men echter tijdig be ginnen, gezien de vrij lange inlooppe riode die nodig zal zijn. Daarom is een „planning" op lange termijn noodzake lijk, waarbij men de verhoudingen in N.A.V.O. en E.D.G.-verband nauwkeu rig zal moeten bestuderen. In de E.D, G.-verband kan Nederland, buiten de z.g. 85 pet. regeling (de productie voor de gemeenschap), tot een maxi mum van 30 pet. in de vrije sector in de militaire productie leveren. CONCURRENTIE. Hierbij gaat dus de concurrentie spreken en gaan kwaliteit, levertijd en prijs een rol spelen. Wil Nederland in deze wedloop mee kunnen doen dan zal de industrie over de eerste moei lijke periode moeten worden geholpen en zal de regering de helpende hand kunnen bieden. Behalve voor de productie voor eigen land liggen voor de industrie dus ook kansen in het buitenland, wat voor de Nederlandse militaire indus trie voor het overgrote deel een onbe kend terrein is. Het is daarom belang rijk, dat Nederland, meer dan thans het geval is en zo spoedig mogelijk, als producent van militaire goederen op de internationale markt verschijnt en zich een behoorlijk aandeel in de om zet verovert, in het bijzonder in E.D.G. verband. Frans voorstel, PARIJS, 23 Jan. Vier Franse se natoren hebben op een persconferentie gedachten ontwikkeld over eventuele oprichting van een „Europese Verde digingsunie", die in de plaats van het verdrag voor een Europese Verdedi gingsgemeenschap zou moeten treden. De vier senatoren zijn Maroger, Sai ler, Debre en Marcilhacy. Een unie, als door genoemde sena toren gedacht, zou berusten op deel neming van Groot-Brittannië, Noor wegen en Denemarken, het weglaten van instellingen met politiek karakter en het handhaven van de wezensken merken van de nationale souvereini- teit, en deelneming van West-Duits- land op voet van gelijkheid met de andere leden. Voorgestelde Amerikaanse hulp aan Pakistan, KALIANI, 23 Jan. Het orgaan der In dische congres (regerings-) party, dat de richtlijnen voor het buitenlandse beleid opstelt, heeft op de jaarvergadering der partij te Kaliam, in India, met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan „ern stige bezorgdheid" over de voorgestelde Amerikaanse militaire hulp aan Pakistan. Sommige afgevaardigden spraken zelfs over het „imperialisme" der Verenigde Staten. Woordvoerders van het partijbe stuur gebruikten deze term echter niet. Ingezonden Mededeling rad" wonden, kloven, geschaafde huid Familieberichten uit andere bladen. Overleden: M. Louwerse, geb. Lievense, 76 j., Westkapelle. pelle herrijst". Overleden: A. Schroevers, geb. Jacobse, 7 4j„ Vlissingen; D. J. Vos, 3 4j., Den Helder; M. Louwerse, geb. Lievense, 76 j„ Westkapelle; L. van Dijke, 68 j„ Bres- kens; P. Erasmus, 8 4j„ Oostburg; A. Fre- deriksen, 87 j-, Terneuzen; L. Braam, 81 j., Wissenkerke; C. Huiszoon, 85 j., Zierik- zee. Ernstige critiek van Eerste Kamerlid Louwes Groningen en Friesland dreigen nu van hun betere zorg de dupe te worden ^niing (Adv.) dat ondragelijke murbrandeü Heem een el twee Bennies, en op 't zelfde moment is dat zuur- branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver- Ïiakt één voor één. Ze zijn smake- ijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. WASHINGTON, 23 Jan. De financiële commissie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft belastingverlagin gen in het nieuwe begrotingsjaar tot een bedrag van 540.000.000 dollar goedgekeurd. De Amerikaanse belastingbetaler mag thans uitgaven voor medische hulp in mindering van zijn belastbaar inkomen brengen, indien deze meer dan vijf pro cent van zijn inkomen bedragen. Dit per centage is nu op drie gebracht. De commissie heeft voorts ingestemd met het geven van meer armslag aan be dreven voor het doen van afschrijvingen. Van regeringszijde meent men, dat de Amerikaanse zakenlieden hierdoor in het nieuwe belastingjaar 375.000.000 dollar zullen besparen. Syrisch-Israëlisch geschil in de Veiligheidsraad. NEW YORK, 23 Jan. De Sowjetrussi- sche t .rgenwoordiger in de Veiligheids raad heeft Vrijdag voor de 58ste maal van zijn recht van veto gebruik gemaakt. Het Russische veto betrof het Brits-Frans- Amerikaanse voorstel om een oplossing te vinden voor het geschil tussen Israël en Syrië over Israëlische bevloeiingswer ken in het dal van de Jordaan. Zeven in de Veiligheidsraad vertegen woordigde staten hadden voor het Wes terse voorstel gestemd, twee, namelijk immunistisch China en Brazilië onthiel- in zich van stemming en de Sowjet- 'nie en Libanon stemden tegen. De Westerse resolutie beoogde gene- faal-majoor Bennike, stafchef van de commissie der Verenigde Naties voor Pa lestina op te dragen na te gaan of een oplossing kan worden gevonden voor dit geschil. GRONINGEN, 23 Jan. Groningen moet ten aanzien van haar grote water staatkundige vraagstukken, die ten dele interprovinciaal en internationaal zjjn, zeer beslist op haar rechten staan. Geen wegzuiging van aandacht, studie opdrachten en geld naar het zuid-westen van ons land door overheden die daar in hun toezichthoudende taak de ge varen hebben onderschat van de beide Noordelijke provinciën. Aldus het lid der Eerste Kamer, de heer H. D. Louwes, uit Westpolder (Ulrum). „Ik wil geenszins de grootse verrich tingen van onze waterschappen en waterstaatsdiensten van na de over stromingsramp vergeten. Maar aange zien het hier om de allereerste levens voorwaarden van ons volk gaat, mag het grootse dat in Ouwerkerk zijn be kroning vond ons niet doen voorbij zien dat in het Zuidwesten van ons land de gevaren der zee zijn onder schat dat de provincies Friesland en Groningen dat niet, of veel minder deden, en dat het antwoord daarop van rijkswege niet mag worden: voor eerst geen aandacht, geen studie, geen geld". De heer Louws merkte op, dat de vraagstukken van de afwatering en van de verdediging tegen de zee nauw samenhangen. Hun oplossing ligt volgens hem in een offensief te gen de zee op alle fronten, n.l. aan de Lauwerszee, aan de Wadden, de Eems en de Dollard. Dit offensief zal veel geld kosten en dat zal voor een belangrijk deel uit 's rijks schatkist moeten komen. Nu dreigt het gevaar, aldus de heer Lou wes, dat het Zuidwesten van het land alle aandacht en alle geld zal opeisen en dat de provincie Groningen daarbij op de achtergrond zal geraken. Het Zuidwesten heeft een verschrikkelijke waarschuwing gehad. Opeens bleek, dat de waterschappen hun dyken niet in staat van voldoende tegenweer hadden kunnen houden en dat de provinciale besturen en rijkswater staat in hun toezichthoudende taak te kort waren geschoten, misschien ook mede daardoor, dat zij wel wisten da, de waterschappen door onze politiek van straffe beheersing der pacht- en koopprijzen vrijwel financieel noodlij dend waren geworden. Zij vreesden voor allerlei consequenties van meebetalen te worden geplaatst, indien zij op verbe tering aandrongen. Volgens de heer Louwes heeft het ontbroken aan het besef van gevaar en noodzaak van paraatheid, dat nu een maal niet mag ontbreken, als het om de eerste voorwaarde van ons volks bestaan gaat. Het gaat hier om drie zaken, aldus de heer Louwes: a) de indijking van de Lauwerszee; b) de aanleg van een nieuwe pol der langs de gehele Noordelijke Wadj denkust; c. de oplossing van de Dollard- en Eemsproblemen in grote internationale stijl. De heer Louwes merkte vervolgens op, dat de indijking van de Lauwers zee naar alle waarschijnlijkheid binnen enkele jaren zal aanvangen. Langs de gehele Noordkust van Groningen is nu een groots werk van landaanwinning aan de gang, een verheugende samen werking van moderne techniek en we tenschappelijk inzicht. Minister-president Nehroet KALIANI, 21 Jan. „Of er nu atoombom men worden uitgeworpen, of wat er voor andere dingen mogen gebeuren, India zal vrq en onafhankelijk blijven", aldus ver klaarde de Indische minister-president Nehroe Donderdagavond op een bijeen komst te Kaliani van de Nationale Con gres partij. Hij voegde hieraan toe: „Wij zullen geen enkel militair bondgenootschap aan gaan, waardoor onze vrijheid van han delen zou worden beperkt of dat ons de verplichting zou opleggen onder bepaalde omstandigheden aan een oorlog te moe ten meedoen. Onze politiek is in wezen en ook tactisch en strategisch gezond". Amerikaanse militaire hulp voor Spanje. WASHINGTON, 21 Jan. In de komende week zullen de eerste verschepingen van voor Spanje bestemde Amerikaanse mili taire goederen, ter beschikking van dit land gesteld overeenkomstig het Spaans- Amerikaanse verdrag tot wederzijdse hulpverlening, geschieden. Er zal dan materiaal voor vloot, leger en luchtmacht van Spanje worden gezon den. Geschut, vechtwagens, motorvoer tuigen en electronische uitrusting zullen onder meer worden verscheept. De goe deren zullen Spanje in de tweede week van Februari a.s. bereiken. Verder zal, op zestien Februari e.k., te San Diego een Amerikaanse mijnenve ger aan Spanje worden overgedragen. Tenslotte zullen, medio Februari, en kele met straalmotoren uitgeruste les- viiegtuigen aan de Spaanse regering wor den overgedragen. Een tweemans bob giert naar beneden langs het gevaarlijke slede- traject te Cortina, tijdens de oefenritten voor de komende wereld kampioenschappen twee- en viermans bob. De beroemde baan van Cortina is gelegen in de dik besneeuwde Dolomieten en heeft over zijn lengte van 1700 meter 16 gevaarlijke bochten. Aan het kampioenschap voor tweemans bobs zal door acht landen worden deelgenomen. Indo-China. PARIJS, 22 Januari. De Franse troepen, die Donderdag te Tuynoa aan de kust van Annam zijn geland, trof fen de plaats verlaten door de Viet- minh aan, die klaarblijkelijk van de aanval op de hoogte was. De Vietminh had de stad drie dagen geleden verlaten en de Franse geheime dienst tracht er thans achter te komen, hoe de Vietminh op de hoogte is ge komen van een en ander. Militaire kringen noemen de opera tie een van de belangrijkste van de gehele Indochinese oorlog. Het doel er van is, 400 km kust, die sinds 1946 in communistische handen is geweest, aan hun macht te onttrekken. Veehouderij-conferentie C. B. T.B. in 1953 produceerde Nederland 5 milliard kg. melk meer dan het jaar daarvoor (Van één onzer verslaggevers.) AMERSFOORT, 23 Januari. De monopolieheffingen worden door de één aangeprezen als de hoeksteen van ons landbouwbeleid, door de ander beschouwd als de weg van de minste weerstand om de akkerbouw veilig te stellen, waarbij de veehouderij het kind van de rekening wordt. Dr A. R. van Nes, econoom bij de Stichting voor de Landbouw, stelde dit dilemma bij de aanhef van zijn resultaat over „Monopolieheffingen en veehouderij" in de te Amersfoort gehouden veehouderijconferentie van de Ned. Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. Doel is: door een stelsel van mono polieheffingen bij import en restituties bij export een samenhangend stelsel van minimum-prijzen voor de binnenlandse producenten te handhaven. De inge voerde grondstoffen worden daarbij door de monopolieheffingen in prijs opgetrokken tot het in het binnenland gewenste minimum-prijspeil; door middel van toeslagen worden de prij zen van de eindproducten voor de ex port omlaag gebracht. Spr. noemde als bezwaren tegen dit systeem, dat het zich ni°t beperkt tot het strikt noodzakelijk ingrijpen en dat het in feite werkt met exportsub- Ingezonden Mededeling (adv.) De arrestatie van Vocfdredacteur Evenhuis. DJAKARTA, 23 Jan. In verband met de arrestatie van de hoofdredacteur van „De Vrije Pers", de heer E. Evenhuis, heeft de Voorlichtingsdienst van Oott- Java een bekendmaking uitgegeven. Hier in wordt gezegd, dat een door Evenhuis naar Nederland geseind bericht „onrust de maatschappij zou kunnen verwek- Daarom Is Evenhuls, in opdracht van militaire commando aangehouden, teneinde de openbare orde en de veilig heid te verzekeren". Volgens de correspondent in Surabaja van het blad „Merdeka" deed de Voor lichtingsdienst voorts een beroep op de bevolking om rustig te blijven en geen eigenmachtig maatregelen te nemen. 2 "-"TT-,, mot maaOPMn' 77 auVkelt met maagpijn, lijkheia, Dem (e WOI_ j om een ma ^gp^aag ,e huip den. Kom .i.cHeliike maag- met het yooitieReh,!^ nuddel BIC Wen vooi bSVd te doen verdwijnen. De morgen met ssG-CftCHETS 'AKKER J smaakloos, I Isnef, zeker I Israël beschuldigt Egypte van beschieting van schip. TEL AVIV, 23 Jan. Israël heeft Egypte beschuldigd van het beschieten van een kleine, onbewapende vrachtboot (Itali aanse) die op 1 Januari de Golf van Aka ba trachtte binnen te varen. Een woordvoerder van het Israëlische Departement van Buitenlandse Zaken zeide, dat Israël een klacht by de Veilig heidsraad zal indienen. Da kapitein van het Italiaanse schip, dat op het ogenblik te Massawa in Eri trea ligt, zeide, dat de Egyptenaren het vuur hadden geopend, toen het schip de Golf wilde binnenvaren. Het schip was teruggegaan, maar deed later nog twee pogingen. Ook bij deze beide keren hadden de Egyptenaren ge schoten, waarop de kapitein Had besloten naar de haven van vertrek terug te keren. 54. „Ben ik dan ziek?" „Ik hoop van niet. Maar u hebt de hele nacht in de koude op de natte grond gelegen, terwijl h'et aldoor re gende dat kan gevolgen hebben. Laten we eens zien. „Waar is Arthur, Alice?" vroeg hij- opeens. „Voorlopig bij meester Merwin, Ernst. We hebben do minee Merrick een telegram gezonden, om hem te halen." „O, jaArme jongenEn Marietje?" „Ze is nog niet gevonden, Ernst", antwoordde zij met verstikte stem, maar zich, voor hem, goedhoudend. „Zij isgestolen", zeide dokter Mason. „Men zal haar wel vinden bij de Zigeunerbende. Kom, we zullen eens zien." Geduldig liet Enrst toe, dat Mason hem nauwkeurig onderzocht, wat hem blijkbaar vermoeide. Alice keek in spanning naar de gelaatstrekken van Mason, maar die waren als uit marmer gehouwen, verrieden niets. „Ziezo, dominee, u blijft voorlopig in bed liggen. Rust, rust en nog eens rust. Als u soms trek mocht hebben, u mag alles eten en drinken. Maar u moet volkomen tot rust komen. Vanmiddag kom ik terug. Sterkte." „Het is goed, dank u", fluisterde Ernst, van vermoeid heid de ogen sluitend. Gevolgd door Alice verliet Mason de slaapkamer. „Mevrouw, u weet, dat ik niet van paaien houd. Wees u als het u belieft sterk, al valt dat niet mee bij al uw verdriet „Is het zo erg?" vroeg Alice, schier ademloos. „Dat zeg ik nog niet. Maar ik vrees, dat u voorlopig met uw man nog niet klaar is. Eerlijk gezegd, het zou mij-niet verbazen, als dit uitdraait op longontsteking. De tempe ratuur is al opgelopen. Ik was er vanmorgen al bang voor. Een sterk gestel kan zoiets bijna niet verdragen en uw man is niet overmatig sterk, .al is zwak weer iets anders. Hij verdween, aan Alice overlatend, de barones, die nog steeds aanwezig was, op de hoogte te brengen. De vrees van de dokter werd bewaarheid: in erge graad longontsteking. Er volgden zware, benauwende dagen in de pastorie, waar nu ook de hulp van een dag- en nachtverpleegster kwam, daar het voor Alice en de barones niet vol te hou den was. Mason, meestal vergezeld van Bird, kwam driemaal per dag. Zo naderde de negende dag, de dag van de crisis. Maar die werd doorstaan. Aan de avond van die dag kon de medicus verklaren, dat het gevaar was geweken. De temperatuur zakte met sprongen; aan de morgen van de elfde dag was die bijna normaal. Bedrust, flink eten en een prima verzorging zou de predikant er in enkele weken weer bovenop heipen. In zijn kwaliteit van vrederechter ontving de baron een rapport over de Zigeuners, die natuurlijk gevonden waren. Maar het resultaat van het onderzoek was negatief. De ambtenaar deelde mede, dat alle betrokkenen aan de tand waren gevoeld, maar ten stelligste ontkenden, iets met de roof van een kind in Wynsdale uit te staan te hebben. Zij stonden daarbij ook heel sterk, want het was een feit, dat zij op die bewuste middag al lang uit het dorp vertrokken waren. Hun wagens en tenten waren minitieus doorzocht, maar er was niets gevonden van kleertjes of iets van die aard. Be rapporteur, die het onderzoek had geleid, had de stellige indruk, dat de Zigeuners aan het gebeurde on schuldig waren. ,,'t Is een raadsel", zei de baron tot zijn vrouw. „Je zou haast zeggen: het kan niet. Tja, ik moet het Alice en Ernst wel meedelen. Zij hadden zo'n stellige hoop. Nu is die ook de bodem ingeslagen." Op een middag zocht Ernst, die weer van het bed was en door de pastorie liep hij mocht nog niet naar buiten in verband met het gure weer naar Alice en vond haar in de slaapkamer, waar zij voor een open kast stond, kleertjes van Marietje in haar hand „Dat moet je niet doen, liefste", zei hij, haar wegtrek kend en de kast sluitend. Snikkend wierp zij zich aan zijn borst. O, Ernst, ik kan er maar niet over heen komen.Waar zou die schat toch zijn?" „Kind, ik weet het niet. Als ons kind dood is, is het bij God in de hemel. En als zij nog in leven is, de Here zal haar besehermen. Maar het is niet gemakkelijk, om te zeggen: de Here heeft gegeven; de Here heeft genomen; de naam des Heren zij geloofd! En toch moeten wij beiden die kant op, Alice." Enkele weken later kon Ernst weer voor de gemeente, waarin het medeleven ontzettend groot was geweest, optre den. En zodra hij er kans toe zag, reisde hij naar Headbury, om Arthur te bezoeken. Dominee Merrick was op de hoogte gehouden, zodat Arthur wist, dat de dominee weer her steld was en dat het kind nooit was teruggevonden. Op verzoek van Alice nam Ernst Arthur weer mee terug naar Wynsdale, waar hij nu het weekje van „toen" zou doorbrengen. In die week hechtte Alice zich zo aan de knaap, dat zij Ernst een voorstel deed, waarvan hij even duizelde. Het was niets meer of minder dan het verzoek, om Arthur als kind aan te nemen, zodat hij in de pastorie blijven kon en verder door hen zou worden opgevoed. Het plan, om Alice alles te vertellen, had Ernst weer opgegeven. Kon, mocht hij, zo overlegde hij, haar weer opnieuw gaan kwellen? Dat zou toch onmenselijk zijn! Neen, het verleden mocht zeker niet opgerakeld worden. (Wordt vervolgd.) sidies op zuivelproducten en de kosten van levensonderhoud meer doet stijgen dan noodzakelijk is. Vrijdag was aan de orde het feit, dat de voergraanprijzen in het buitenland gedaald zijn iets beneden het peil, dat minimaal aanvaardbaar wordt geacht voor de productenten in het binnen land. Naar spr.'s mening moet de kost- prijsstijging voor de verschillende sec toren van de veehouderij, die een ge volg is van de monopolieheffingen in dit verband, gecompenseerd worden. Naar de uitlatingen van minister Mansholt te oordelen, komt hier echter niets van terecht. Üoor middel van da monopolieheffingen wordt nu het in komen van de veehouderij afgeroomd ten bate van het Landbouwegalisatie- fonds, dat het algemeen landbouwbe leid financiert. De Stichting voor de Landbouw heeft nu een systeem uitgewerkt, dat niet eens compensatie mogelijk maakt. De rundveehouderij heeft alleen last van een stelsel van monopolie heffing. In de varkens- en pluimvee houderij ligt de zaak echter iets an ders. Spr. meent daarom, dat een stelsel van monopolieheffingen mat een beperkte strekking toch wel van belang is. Men mag niet zeggen, dat hier een akkerbouwpolitiek wordt gevoerd. Indien aan de eisen ten aanzien van het restitutiebeleid vol daan wordt, kan men spreken van een landbouwbeleid, dat zowel in het belang van de akkerbouw als van de veehouderij is. DE MELK. De heer P. Okkinga, directeur van de Coöp. Fabriek van Melkproducten te Bedum, sprak in deze conferentie over „Aspecten van de zuivel". Hij wees er daarbij op, dat Nederland in 1953 8 meer melk produceerde dan in 1952, in totaal een 5 milliard kg. Het vetgehalte, dat vroeger 3 be liep, is opgevoerd tot gemiddeld 3.67 Van de melkproductie wordt een derde gebruikt voor de consumptie, twee derde voor de productie van bo ter, kaas en andere melkproducten. EXPORT-MOGELIJKHEDEN. Spreker overzag de mogelijkheden van export. Engeland, dat van de eigen melk productie slechts 15 tot melkproduc ten verwerkt, is het grote exportgebied en bepaalt de wereldmarkt voor bo ter. Het hield jarenlang de prijs laag. Ook nu nog is de prijs van f4.per kg niet lonend. Thans speelt, dat Aus tralië en Nieuw-Zeeland ook bezwaar tegen deze laag prijs hebben. Naar spr. oordeel bestaat er grote kans op een behoorlijke vrijheid, met prijzen, die hoger zijn dan nu. In het raam van de Benelux kan Nederland belangrijk goedkoper pro duceren dan België en Luxemburg. De minimumprijzen, die België voor boter stelt, maken smokkel echter aantrek kelijk. In 1953 beliep die, naar Belgi sche mededeling, een 5 a 6 millioen kg. Dit is tegen het Nederlands boe- renbelang.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3