T ZEEUWSE PLAKKEBORD Cultuurtechnisch herstel verliep gunstig door droog najaar In Noord Oost Polder 34 bedrijven aan gedupeerde landbouwers toegewezen 'T SPIEGELTJE De prijswinnaars van onze fotoprijsvraag Plaatselijke vrouwenraad in Zeeland NOTEERT U Fruitteeltbedrijven in Quarlespolder en de Braakman Het herverkavelingswerk is op gang gekomen Vergadering Dagelijks Bestuur Z.L.M Ongunstige situatie op Schouwen-Duiveland Zierikzee zal de watersnood herdenken. Kou,Griep?DAMPO Niemand haalde het totale puntenaantal, maar men bleef er slechts weinig onder! WINTERTIJD is ^Qeóatyd Zaterdag 23 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Paqina 2 Over enkele weken definitieve vorming Het water neemt geeft en O weken zal worden opgericht de Plaatselijke Baad Zeeland van de Nationale Vrouwen raad. Dit besluit werd geno men ln een bijeenkomst In het Nederlands Koffiehuis te Middelburg, welke door af gevaardigden van tal van vrouwenorganisaties werd bijgewoond. De Nationale Vrouwenraad is de overkoe pelende organisatie van de vrouwenverenigingen ln Ne derland. In de eerstvolgende vergadering zal een defini tief bestuur worden gekozen. De samenkomst stond on der leiding van mevr. E. J. van den Broecke-de Man uit Aardenburg, die o.m. kon verwelkomen de echtgenote van de Commissaris der Ko ningin, mevr. S. C. de Ca - sembroot-van der Feltz, en de echtgenote van de burge meester van Middelburg, mevr. Bolkesteln-Pul, alsme- Een week geen kapitein De Raad voor de Scheep vaart heeft de 57-jarige in Berchem wonende kapitein G. V. voor een week de be voegdheid ontnomen als ka pitein te varen. Hij werd me de schuldig bevonden aan de reeks ontploffingen, die op 8 December j.l. aan boord van de „Jozef Swenden" ont stond, toen dit schip ln Ter- neuzen lag. De „Jozef Swen den" had in Swansea an- thraciet geladen; de lucht kokers waren volgens de ka pitein de gehele reis dicht geweest. De kapitein was ln zijn hut en de bemanning was bezig de luiken van het ach terruim af te nemen, toen de eerste ontploffingen ontston den. Toen was het ruim al een half uur open. De vierde explosie ging gepaard met een enorme steekvlam, waar na brand ontstond. Daarbij werden drie leden der be manning gewond, van wie één ernstig. Als mogelijke oorzaken van de explosies noemde de Inspecteur-Gene raal van de Scheepvaart: het gooien van een brandende si garet in het ruim (er was geen rookverbod), het weg- spatten van vonken bij het openen van het ruim of het al eerder bestaan hebben van de vuurhaard. de de presidente van de Nat. Vrouwenraad, mej. Ten Brug- gencate. Mej. mr E. Roder, adjunct- secretaresse van de Voogdij raad, hield een lezing over het onderwerp; „Ongehuwde moederschapszorg en de Overheid", waarin zij er de nadruk op legde, dat de be doelde zorg een taak is van het particulier initiatief, zjj het met financiële steun van de overheid, welke boven dien wettelijk moet vastleg gen de rechten van de onge huwde moeder en haar kind. Mevr. van den Broecke-de Man, die hoofdbestuurslid is van de Vereniging „Onder linge Vrouwenbescherming", heeft iets gezegd over „On gehuwde moederschapszorg en het particulier initiatief". Het particulier intlatlef moet in de eerste plaats morele steun bieden en heeft ook tot taak om indien mogelijk moeder en kind samen te houden. Na de Inleiding was er een drukke bespreking. Scherpenisse. Dinsdaga vond a.s. 7 uur: Jaarverga dering Herv, Maxmenvereni- glng „Calvjjn" in de consi storie. Westkapelle. Maandaga vond 8 uur Herv. Jeugdge- bouw: Herv. Jeugdraad. Goes. „Pr. van Oranje", 27 Januari, 7.30: A. R. kiesver eniging. Spr. R. Gosker over „De geschiedenis der A. R. Partij." Nu Schouwen-Duiveland is drooggevallen, blijkt, dat het water aan de Noord zijde van het eiland resten heeft blootgelegd van o.m. Claeskinderkerke en Oud- Duivendijke, -plaatsendie in de dertiende en veer tiende eeuw hebben be staan en door een ramp verloren gingen. Men heeft tussen de brokstukken van woningen niet alleen scher ven, maar ook menselijke overblijfselen aangetrof fen. De heer P. v. Beveren, de 60-jarige stadsarchiva ris van Zierikzee, gefoto grafeerd met schedels af komstig van het kerkhof te Claeskinderkerke. Onze provincie behoeft niet te klagen over gebrek aan publiciteit het laatste jaar. De oorzaak van het feit, dat Zeeland in pers en radio van binnen- en buitenland zoveel „in het nieuws" is, is ieder bekend. Het is een jammerlijke oorzaak. Maar er is één lichtzijde: velen hebben Zeeland ont dekt en men mag aannemen, dat de belangstelling de eerste jaren niet veel zal verminderen. Dit jaar zal. als wij ons niet vergissen, weer vele duizenden mensen naar Zeeland bren gen. Vooral de maand Juni belooft erg druk te worden. Eerst is Goes aan de beurt met een feestprogrammadat de nadruk zal leggen op de grote betekenis van de landbouw voor onze provincie. Dan volgen de drie herdenkingsdagen op Walcheren, waarvan de plènnen reeds een vaste vorm hebben aangenomen. Diezelfde maand zal Zeeland ook de aandacht trekken door het landelijke congres vap Nijverheid en Handeldat in Maastricht wordt gehouden en waarop de problemen rondom de afstuiting der zeegaten van alle- kanten zullen worden beticht. -Dit zijn nog maat de meest sprekende en nu at definitieve voornemens, die er bestaan. Daarnaast zullen er ongetwijfeld nog heel wat meer inciden tele gebeurtenissen plaatsvinden, waarvoor tot 'ver buiten, onze provincie belangstelling zat blijken te bestaan. Vandaag moeten wij mel ding maken van drie onge lukken, waarvan één met vrij ernstige afloop. De sla ger P. uit Yerseke kwam op zijn bromfiets uit Hansweert en is bij het hegin van de Zanddijk gevallen. Hij moet aan de kant van de dijk on geveer anderhalf uur bewus teloos hebben gelegen. Toen hij btfkwam is hij naar huis gestrompeld, waar een ijlings ontboden dokter een zware hersenschudding constateer de. Tussen Aardenburg en Oostburg had dr De Jong, chirurg uit Oostburg, het on geluk met zijn auto ln de sloot terecht te komen nabü de Liter, toen hij plotseling voor een Belgische auto moest uitwijken en op de linkerwegberm moest gaan rijden. Een takelwagen bracht de doktersauto weer op de weg; de Belg was door gereden. In Bergen op Zopm reden (bij de Rotonde in de Stationsstraat) een door A. P. uit St. Annaland bestuur de autobus en een luxe auto, bestuurd door T. D. uit B. op Zoom, op elkaar. D. kwam uit de Wassenaarstraat en wilde de Bredasestraat in rijden zonder voorrang te verlenen. Hij kreeg een pro ces-verbaal. Belde voertuigen liepen schade op. Een paar nieuwtjes uit Ouwerkerk. Bulldozers en draglnes rui men daar het zand aan de Straatweg op. Het wordt af gevoerd naar de grote kreek. Het blijkt, dat er wel eens stagnatie ontstaat in het te lefoonverkeer door beschadi ging van de gummikabel ter plaatse. Het tweede bericht de heer L. Looy heeft af scheid genomen als beheer der van het D.U.W.-kamp, dat wordt opgeheven. Hem vielen vele hartelijks woor den ten deel, o.a. van burge meester Romeijn, van wet houder Kuijper en van één der kampbewoners. Allen prezen de heer Looy om zijn activiteit enzijn kook kunst. Natuurlijk was er daarna wat gezelligheid ln het kamp onder het genot van een natje en een droogje. Uit Yerseke werd gemeld, dat daar in de loods van de fa Meulemeester en Co'; een oester te zien was met' een randje groei, hetgeen voor deze tijd van het ja^r'ieen bijzonderheid is. De Aarden- burgse politieman J. JVfester- dijk is per1 21 Januari bévör- derd tot wachtmeester. En dé heer W. Wiegel uit Mid delburg is in B. op Zoom ge slaagd voor dé eerste graad jiu jitsu. MIDDELBURG, 22 Jan. De directie van de Noord Oost Polder heeft 34 landbouwers uit de Zeeuwse herverkavelingsgebieden aanvaard als pachters van een bedrijf in deze Polder. Hun bedrijven zullen wat oppervlakte en type betreft zoveel mogelijk gelijk zijn aan de boerderijen, die zij achterlaten. Het merendeel der nieuwe pachters (die hun uiteindelijke beslissing nog moeten nemen) is afkomstig van Schouwen en Duiveland en de meesten hebben door de ramp hun bedrijfsgebouwen verloren of zijn zonder grond komen te zitten, doordat deze öf buitendijks is komen te liggen of niet meer voor bebouwing geschikt kan worden gemaakt. Deze eerste groep van 34 bleef over na selectie van een aantal van 64 gegadigden. Het staat nu vast, dat gedupeerde fruit kwekers uit de Zeeuwse herverkavelingsgebieden de beschikking zullen kun nen krijgen over acht nog uit te geven fruitteeltbedrijven in de Quarlespolder, terwijl in de Braakman dit jaar zeven bedrijven zullen worden toegewezen aan getroffen landbouwers. Het is mogelijk, dat in deze nieuwe polder in de komende jaren nog meer grond voor hen zal worden gereserveerd. GOES, 22 Januari. In de vergadering van het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft ir Post enige mededelingen gedaan over de vorderingen van het cultuurtechnisch herstel. Door het droge najaar zijn de werkzaamheden gunstig verlopen. Op Schouwen-Duiveland is men echter nauwelijks begon nen. In het Waterschap Schouwen zijn alle watergangen dichtgeslibd. De bezanding op Schouwen valt betrekkelijk mee. In de Vierbannenpolder is de bezanding daarentegen zeer tegengevallen. Hier ligt ongeveer 400 tot 600 ha onder het zand. Verder is dit gebied ernstig getroffen doordat de bouw- voor op verschillende plaatsen is weggespoeld. van de koopprijzen van landbouwbe drijven en van landbouwgrond. De verandering van de kapitalisatiefactor van 3% naar 3 pet. zal voor de grond een mogelijke verhoging van 14 pet. betekenen. Voor bebouwde eigendom kan dit meer zijn. Het wordt betreurd, dat deze maatregel zo laat is geko men, nu de conjunctuur de neiging heeft om te slaan. In Kruiningen, zo deelde ir Post verder mee, is de afzanding in volle gang. Voor een deel gaat het zand in de kreek, voor een deel, waar dit mogelijk is, wordt het omgeploegd. De afwatering in de Polder is weer in orde. Ir M. A. Geuze deelde mee, dat de ledenwerfactie een succes is gewor den. Er konden 180 nieuwe leden wor den ingeschreven. De voorzitter gaf in het kort een overzicht over de situatie van de land bouw in de provincie: Er wordt in ons land een grote uit zaai van vlas verwacht. Men baseert deze verwachting onder andere op het feit, dat er veel zaailijnzaad is ver kocht. Terwijl er in 1953 ongeveer 27.000 ha vlas werd uitgezaaid, zou dit areaal in het voor ons liggende jaar wel eens tussen de 35 en 40.000 ha kunnen lig gen, hetgeen riskant geacht moet wor den. Suikerbieten. De suikerproductie van oogst 1953 heeft ruim 403.000 ton bedragen. De binnenlandse consumptie bedraagt een 360.000 ton. Voorts kan de behoefte van de suikerverwerkende industrie gesteld worden op 100.000 ton. Over de prijs van de bieten voor oogst 1954 kan nog niet veel worden medegedeeld. De besprekingen tussen de Minister van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw zijn aan de gang. Of de van verschillende zij den verwachte uitbreiding van het areaal bewaarheid zal worden, is moeilijk te zeggen. De vergadering acht een teelt van iets meer dan 70.000 ha bieten zeker verantwoord. Nog slechts enkele jaren geleden heeft Minister Mansholt ten sterkste aangedrongen op een areaal van 75 tot 80.000 ha. Al is de prijs van de suiker op de wereldmarkt gedaald, toch is economisch gezien, rekening houdende met alle factoren, een eigen oorziening, dus een eigen teelt, na-, tionaal verantwoord te achten. Wel meent het dagelijks bestuur er met nadruk op te moeten wijzen, dat een normaal bouwplan het meest ge wenste is. Een normale uitzaai van bieten is in aller belang het meest raadzame. Een teveel aan bieten verstoort de bestrijding van de bietenmoeheid, de afzet, de verwerking, de arbeidsver houdingen en het gehalte. Teelt capucijners en rozijnerwten. In verband met het zeer hoge prijs peil van de capucijners en rozijnerw ten is een aanzienlijke uitbreiding van de teelt te verwachten. Aangezien de consumptie-behoefte beperkt is, zal 'n volgend jaar een lage prijS kunnen worden verwacht. De consumptie-be hoefte van capucijners is ruw weg 4000 ton en die van rozijnerwten 500 ton. Er is practisch geen export. Wanneer er dus plm. 5000 ton capucijners (2000 ha) en plm. 600 ton rozijnerwten (240 ha) worden geproduceerd, kan in de consumptie en zaaizaadbehoefte wor den voorzien. Juist omdat de Provincie Zeeland nog vrij is van aardappelmoeheid, wijst het dagelijks bestuur nog eens op het grote belang zich, behoudens de bekende ontheffingsmogelijkheden, stipt te houden aan de 1 op 3 regeling. Landbouwherstel. Tot grote teleurstelling van de ver gadering zijn de normen voor de ver goedingen nog niet bekend gemaakt. Het wordt onbevredigend geacht, dat het bedrijfsleven geen gelegenheid kreeg de eindnormen te bespreken. Daar dit onderwerp van veel belang is voor de export, besluit het dagelijks bestuur een speciale uiendag te orga niseren in de tweede helft van Fe bruari. Nadere mededelingen hierover zullen vo gen. Uit\ _.g wordt van gedachten ge wisseld over de wijze van berekening ZIERIKZEE, 22 Jan. In Zierikzee zal in de middag van 1 Februari ais. een bijzondere raadsvergadering woxt den gehouden, waarin de watersnood zal worden herdacht. Na afloop van deze vergadering zal burgemeester jftr mr J. Schuurbeque Boeye zich met de gemeenteraad naar de openbare be graafplaats begeven, waar een krans, zal worden gelegd bij een groot wit kruis, dat wordt opgesteld op de plaats, waar de 25 Zierikzeese slachtoffers van de ramp eerst werden begraven. Eveneens in de middag zal in de Grote Kerk een dodenherdenking worden ge houden, waaraan wordt deelgenomen door alle gezindten. Het ligt in de be doeling, dat in deze dienst de nestor van de plaatselijke geestelijken een toespraak zal houden. Ingezonden Mededeling (adv.) Momenteel zijn onderhandelingen gaande over de verkoop der gronden door degenen, die naar de N.O.P. gaan vertrekken, aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Het is de bedoe ling, dat de verkoopacte tegelijk zal worden getekend met het pachtcon- tract voor de Noord Oost Polder. On der de 34 gelukkigen zijn ook enige pachters, die van hun pacht willen af zien, hetgeen uiteraard noodzakelijk is om voor de N.O.P. in aanmerking te komen. VERKOOP VERPLICHT. In tegenstelling met hetgeen voor Walcheren gold, ig thans de verkoop van grond door hen, die elders gaan boeren, verplicht voorgeschreven. De Stichting Beheer Landbouwgronden treedt op als tussenschakel en als koopster. Deze maatregel bleek noodzakelijk te zijn om te voorko men, dat landbouwers, die in de N. O.P. een bedrijf pachtten en hun oude grond nog in eigendom hadden, na het aflopen van de pacht op het oude bedrijf b.v. 'n zoon of 'n fami lielid daarop zouden zetten. Men be grijpt, dat daarmede de sanering, het hoofddoel van de herverkave- lingswet, weer ongedaan zou worden gemaakt. Het is nu ook zo, dat een pachter eerst kan vertrekken, als zijn verpach ter de grond inlevert bij de Stichting, die dan in de meeste gevallen totdat de herverkaveling achter de rug is een pachter zal aanwijzen. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor gronden van instellingen zoals Burgerlijke Armbe sturen en kerkvoogdijen, omdat daar het risico van een uit saneringsoog punt onjuiste verpachting veel gerin ger wordt geacht. Welke bedrijven de 34 in de N.O.P. precies zullen krijgen, kon nog niet worden medegedeeld; velen zullen wel op bedrijven van 12 of 18 ha terecht komen. Reeds is bekend, dat een twee tal een bedrijf van 48 ha zal kunnen pachten. De maatstaven, die ter be oordeling van de gegadigden wérden aangelegd door de directie van de Pol der, waren aanmerkelijk soepeler dan bij normale adspirantpachters. Tijdens een gesprek met de heren mr A. J. v. d. Weel en ir J. Post, resp. voorzitter en secretaris der Herverka velingscommissie Zeeland, kwam ook de ëmigratie tër sprake. Zoals men weet gelden voor landbouwers uit de rampgebieden speciale faciliteiten. Tot heden blijkt de belangstelling voor emigratie miniem te zijn. In afwijking van de oorspronkelijke opzet kunnen de emigranten niet het geld, dat zij beurden voor hun verkochte bedrijven, meenemen naar Canada. Het is n.l. ge bleken, dat sommigen daar in handen vielen van gewetenloze makelaars, die hun grond verkochten van bijzonder slechte kwaliteit. De boeren kregen dan een vliegtocht aangeboden en mochten uit de lucht zien welke grond zij konden kopen! Het is nu zo, dat het geld op een bankrekening wordt ge zet en dat de landbouwers na om streeks een jaar, als zij zich wat meer hebben georiënteerd, kunnen opnemen. Jeugdblibliotheek te Arnemuiden ARNEMUIDEN, 22 Jan. De „Abel Tas manvereniging" te Hobart in Tasmanië. heeft als afsluiting van haar adoptieactie voor Arnemuiden besloten een bedrag be schikbaar te stellen voor de oprichting van een jeugdbibliotheek in Arnemuiden. In verband met deze grote gift is een commissie gevormd, die onder leiding van de waarnemend burgemeester, de heer B. J. la Soe in overleg met de heer G. Rhee te Amsterdam, vertegenwoordiger van de Abel Tasmanvereniging in Amsterdam, een lijst zal samenstellen van de aan te kopen boeken. De bibliotheek zal onge veer 400 tot 450 boeken bevatten. Opening verenigingsgebouw te Westkapelle WESTKAPELLE, 22 Jan. Donderdag 28 Januari zal het nieuwe Verenigings gebouw en gymnastieklokaal te Westka pelle geopend worden. Deze opening heeft des avonds om acht uur plaats on der auspiciën van de Stichting „West kapelle herrijst". NOG GEEN BEDRIJSGROOTTE BEKEND. Wat de herverkaveling en sanering als zodanig betreft kan op dit moment nog niet worden medegedeeld, tot wel ge grootte de bedrijven zullen worden opgetrokken en evenmin kan dus een antwoord worden gegeven op de vraag, hoeveel grond in totaal en voor elk der vier herverkavelingsgebieden (Schouwen-Duiveland, Tholen, Zak van Zuid-Beveland en Polder Waarde) elders dient te worden gereserveerd, Allerlei factoren spelen een rol bij de vaststelling van de bedrijfsgrootte zoals de gesteldheid van de grond, de productiemogelijkheden, de arbeids- bezetting enz. Bovendien zal, als straks de „herverkavelingspot" wordt gevuld, rekening moeten worden ge houden met het feit, dat er ongeveer 600 ha cultuurgrond verloren is ge gaan. OP VOLLE TOEREN. Het spreekt wel vanzelf, dat een Commissaris der Koningin naar Stockholm en Kopen hagen MIDDELBURG, 22 Jan. De Com missaris, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, zal op 3 Februari a.s. met de Holland-Scandihavië Expres uit Hoek van Holland naar Stockholm vertrek ken op uitnodiging van de Zweeds- Nederlandse Vereniging aldaar. De Commissaris zal het jaarfeest van de ze Vereniging bijwonen op 5 Februari en een lezing houden over de recon structie van Zeeland na de ramp en óVer de besteding der ontvangen gif ten. Hij zal het nodige foto-materiaal, alsmede filmstroken, meenemen. Op 6 Februari zal hij zijn lezing herha len voor de Hollandse verenigingen in de Zweedse hoofdstad. Op de terugreis naar Nederland zal jhr de Casembroot enkele dagen de gast zijn van de Ne derlandse gezant in Kopenhagen. De Commissaris hoopt op 15 Februari weer in Zeeland terug te zijn. Waar zijn ronze schapen*^ GROTE VAART AAGTEDUK 21 Montevideo/Rastanura. GROOTE KEEK 22 te Daresselaam. KOTA INTEN 22 te Charleston. LEUVEKERK 22 te Genua. New York. NIEUW AMSTERDAM 21 Kp Hatteras/ NOORDAM 21 Kp Race/Curasao. ORANJEFONTEIN 21 te Las Palmas. AAGTEKERK 21 Aden/Singapore. ARENDSKERK 21 Gibraltar/Antwerpen. BREDA 21 te Antwerpen. JAGERSFONTEIN 21 Vlissingen/Aden. LEKKERKERK 20 te Bombay. LEMSTERKERK 21 Quessant/Port Said. LEOPOLDSKERK 21 Port Said/Genua. MADOERA 21 Bahrein/Durban. MUIDERKERK 22 te Yokohama. SLOTERDIJK 22 te Hamburg. SOESTDIJK 21 Minikoy/Belawan. WATERMAN 21 Finisterre/Las Palmas. WESTERDAM 21 Flores/Rotterdam. WILLEM RUYS 21 Guardafui/Port Said. AMSTELDIJK 2 lte Galveston. ARENDSDIJK te te New York. DIEMERDIJK 22 te Bremen. WATERMAN 21 Finisterre/Kaapstad. ZUIDERKRUIS 21 Welington/Balbao. enorme vracht administratief werk moet worden verzet. Het bureau-appa raat werkt op volle toeren aan wat men de inventarisatie zou kunnen noe men en aan het opstellen van de lijst van rechthebbenden. Men weet het: het streven is erop gericht niet min der terug te geven dan men heeft in gebracht. Ook het schatten van de gronden is begonnen. De moeilijkhe den daarbij zijn allerminst gering. Alles moet zijn gebaseerd op de toe stand, zoals die op 31 Januari 1953 be stond. Die datum is beslissend. Geluk kig kan gebruik worden gemaakt van de kaarten der Stichting Bodemkarte- ring, terwijl in elke plaats met de lo cale situatie volkomen op de hoogte zijnde schatters zijn en worden aange trokken. In principe wordt geschat naar de productiewaarde van de grond en niet naar de verkoopprijs. De schattingen worden regionaal gecoördineerd en tenslotte vindt nog eens een algemene coördinatie plaats. Dit is volkomen logisch: het zou ver keerd zijn, indien door het aanleggen van andere maatstaven de grond in Schouwen-Duiveland veel hoger of la ger zou worden getaxeerd dan soort gelijke grond b.v. in de Zak van Zuid- Beveland. Tenslotte nog iets over de „bestuur lijke" kant van de zaak. In tegenstel ling tot Walcheren ligt een accent nu heel sterk op het werk der agrarische sub-commissies voor de vier herver kavelingsgebieden. Zij bestaan groten deels uit mensen van de streek en be reiden plannen en beslissingen in be langrijke mate voor. De uiteindelijke beslissingen worden door de Herver kavelingscommissie Zeeland genomen, heid draagt, maar ook het represen tatieve lichaam is. die niet alleen de verantwoordelijk- GOES, 22 Januari. In de af gelopen weken hebben wij U, lezers, op de proef gesteld betreffende Uw feitenkennis; die feitenkennis dan, die U uit een krant kunt opdoen. Vier weken achtereen hebben wij foto's geplaatst, die al eerder, in 1953, in het Zeeuwsch Dagblad waren verschenen en het was Uw taak aan te geven wat die foto's voorstelden, Wij hebben het U niet gemakkelijk gemaakt, want wel waren de meeste foto's oude bekenden, maar de vra gen die wij erover stelden via de on derschriften- waren meestal niet zo eenvoudig. En eerlijk gezegd: het was ook niet onze bedoeling het U gemak kelijk te maken, want deze prijsvraag was voor ons tegelijkertijd een proef: wij wilden graag weten wat er zo al van al datgene wat in de krant als be langrijk nieuws geschreven wordt, bleef hangen. Welnu, dat is ons heel hard mee gevallen. Allereerst heeft het aantal inzendingen verre onze verwachting overtroffen en daarnaast hebben wij het grootste respect voor de kwali teit van die inzendingen. Volgens onze puntentelling kreeg iemand, die alles goed had, een totaal van 53 punten. Dit totaal heeft niemand ge haald dat is geen schande, want men kan nu eenmaal niet alles we ten. De winnaar van de eerste prijs scoorde een totaal van 49 punten en wij vinden dat een felicitatie waard. Niet slechts om de 100 gulden die hij verdient, maar ook om zijn uit stekende geheugen! En dat geldt ook voor de overige winnaars, want ze kwamen maar weinig achterop. DE NAMEN. En nu eerst de namen der prijswin naars. De eerste prijs, een bedrag van f 100, gaat naar J. C. Cornelisse, Juliana- straat 2 te Yerseke. De prijzen van f50.— zijn voor mej. C. de Visser, Lazerijstraat te Middel burg en voor H. Duine, Steeneweg A 26 te Vrouwenpolder. Dan vier prijzen van f 25.Ze wor den verstuurd aan: J. P. Overbeeke, Zeeuwse jeugd vóór Zeeuwse collecte MIDDELBURG, 22 Jan. De Zeeuwse jeugdorganisaties staan una niem achter de Zeeuwse collecte op 1 Februari a.s. ten bate van het jeugd werk in onze provincie. De Hervorm de Jeugdraad, de Gereformeerde or ganisaties, de Katholieke Jeugdraad, de moderne jeugdgroepen, de beide or ganisaties van plattelands jongeren, zij allen hebben hun medewerking tot het slagen van deze collecte toege zegd en, hetzij via hun organen, hetzij per circulaire, de aangesloten vereni gingen opgewekt daadwerkelijk aan de organisatie der collecte mede te wer ken door het leveren van collectanten voor de Zeeuwse steden en dorpen. ARTSENDIENST Middelburg: A. W. Boerwinkel, Noord- weg 22, telef. 2460; Vlissingen: G J. M. de Greef, Koudekerkseweg 13, telef. 2121; Goes: M. P. Bruynzel, Jac. Valckstraat 3, telef. 2375; 's-Heer Arendskerke, Hem- kenszand en Wolf aartsdijk: A. J. Vps» Veerweg, Wolfaartsdijk, telef. K 1198— 231; Borssele, Driewegen, 's-Heerenlioek, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kievit, Bors sele, telef. K 1105—203 en W. H. C. J. Lucas Luyckx, Werrie 16, 's-Heerenhoek, telef. K 1105—282; Oostkapelle, Seroos- kerke en Veere: A. Reynders—Schilt, Dorpsstraat 46, Serooskerke telef. K 1189 212; Koudekerke, Westkapelle en Zou- telande: L. Sloos, Middelburgsestraat A 61 Koudekerke, telef. K 1185231. 't Vrije A 235 te Zierikzee; L. Francke, Croesestraat 49 te Utrecht; W. Poley, Margrietstraat 18 te Yerseke en N. van Moolenbroek, Segeerstraat 12 te Mid delburg. En tot slot de uitdeling van post- wissels van 10 gulden. Aan: T. Staat, Binnendijk 14 te Nieuw en St. Joos- land; J. Breure, Havelaarstraat 21 te Colijnsplaat; J. Vermeulen, Oude Werfstraat 23 te Middelburg; J. van de Kreke, Grote Kade 24 te Goes; W. J. Everse, Hogeweg 43 te Vlissingen; P. E. Flipse, Vliss. Molenstraat 4 .te Mid delburg; Joh. Tevel, Dishoekseweg 37 te Koudekerke; Jac. Tholenaar, Se- geersweg 20 te Middelburg; J. L. Snoep, Dorpsweg A 59 te St. Anna land en B. Koole, Abeelseweg 44 te Souburg. Deze prijsvraag is een succes ge worden en wij zijn daar blij om. Vlij hebben geconstateerd dat onze Urant goed gelezen wordt en dat geeft ons nieuwe moed om op de ingeslagen weg voort te gaan. Wekt U van Uw kant al Uw vrienden en kennissen op ook het Zeeuwsch Dagblad te gaan lezen. U kunt dat zonder bezwaar doen, want ieder is er van overtuigd, dat het Zeeuwsch Dagblad langzaam maar zeker aan de spits komt der Zeeuwse bladen! Ingezonden Mededeling (adv.). En waar zou U beter en voordeliger studeren, dan bij Vraagt dus zo spoedig mogelijk ons gratis prospectus. HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Praktijkexamens Boekhouden en Handelscorr. Fr. D. Eng. Ned. en Spaans Boekhouden M. O. Staatspraktijk dlpl. en M. B. A. Federatiecursus C.J.V.F. MIDDELBURG, 22 Jan. In de Bogaardzaal te Middelburg vond gis teren de slotavond plaats van de fe deratiecursus die gegeven werd door de regionaal secretaresse van het Meis- jesverbond C.J.V.F. mej. Wika M. A. de Vlieger. Het cursusbewijs kon worden uitge reikt aan de dames: N. Cornelisse, Se rooskerke, J. C. Antheunisse, Oost- Souburg, B. Moens, Nieuw en St. Joos- land, L. Dekker, M. Dekker, N. yan Rooyen en J. Roelse te Westkapelle. AANBESTEDINGEN Woonhuis tc Kruiningen. KRUININGEN, 20 Jan. In opdracht van de heer C. Deli heeft architect M. Ie Clercq aanbesteed de bouw van een woonhuis. Ingeschreven werd als volgt: J. Kasteleyn te Vianen f 15.379; Corn. v. d. Velde te Biezelinge 15.990; J. Hopmans te Goes 17.046; Fa J .M. J. Schrijver te Goes 17.046; M. den Hollander te Hans- weert 17.800; D. Engels te Heinkenszand 18.200; C. Karelse te Kruiningen 18.357. NAGEKOMEN ADVERTENTIE P. K. DE HAAS Kinderarts GEEN SPREEKUUR op Maandag 25 Januari

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2