DEZE WERELD WETSVOORSTEL INLEIDING TOT POLITIEKE RADIO-STRIJD van öaq tot ö&Cj China tegen het Indische voorstel ZEEUWSCH DAGBLAD Kleuteronderwijs* Stichting van een Westduitse omroep? Adenauer beschuldigde de N.W. D. R» (onafhankelijk) meermalen van partijdigheid. Kalief van Tetoean in opstand tegen Sultan van Marokko? Block zou „Ike" be ledigd hebben» Duitse jaarbeurzen voor ons land van eminent belang* Qa-va-Seul Arrestaties en vrij latingen in Egypte» Nationale rouw voor Amerikaanse vlieger O Schaakspel (VII) AANVAL? v £te ïlauvu- 21 Januari 1954 Pagina 3 III. De subsidieregeling. HET WETSONTWERP op het kleu teronderwijs, waaraan we aan dacht schenken, houdt in, dat het Rijk, onder bepaalde voorwaarden met be trekking tot de inrichting van kleu terscholen en de bevoegdheid der leid sters, zowel aan gemeentbesturen die openbare kleuterscholen in stand hou den, als aan bijzondere scholen (scho len die uitgaan van de ouders) een subsidie van minstens f40.per leer ling geeft. Daarnaast zijn de gemeentebestu ren, die een openbare kleuterschool in stand houden, verplicht subsi die uit de gemeentekas aan de bij zondere scholen te geven op basis van hetgeen voor openbaar kleuteronder wijs per leerling wordt uitgegeven. Is er g e e n openbare kleuterschool, dan behoeft de gemeente het bijzonder on derwijs niet te steunen. Doet een ge meentebestuur dat wèl zoals dat thans in zeer veel gemeenten het geval is dan acht de Minister het redelijk, dat het dan ook een bedrag uitgeeft voor de in standhouding van openbare kleuterscholen, indien daarom door 30 of meer ouders wordt gevraagd. Daar bij moet dan de verhouding tussen het aantal leerlingen dat in die gemeente het openbaar 1 a g e r- en het bijzonder lager onderwijs volgt, Worden in acht genomen. Vooral tegen dit laatste moet be zwaar worden gemaakt. Indien in een gemeente geen open bare kleuterschool bestaat, doch wel een of meer bijzondere scholen van b.v. Rooms-katholieke, Protestants- Christelijke, of neutrale signatuur, dan kunnen reeds 30 ouders de gemeente verplichten een openbare school te stichten, waardoor dan b.v. de neu trale bijzondere school kan worden omgezet in een openbare. Wij wijzen op het kunstmatige van deze handeling die kennelijk wordt ingegeven door de gedachte, dat ouders, die hun kinderen naar de openbare lagere school zenden, dit ook zullen doen, indien er maar een open bare kleuterschool is. Wij ontkennen de juistheid van deze stelling. Immers, steeds weer blijkt, dat er in de kringen van voorstanders van het onderwijs, zoals dat op openbare scho len gegeven wordt (en gegeven moet worden), de begeerte leeft om het be heer van de overheid uitgaande lagere scholen te leggen in handen van oudercommissies of raden. Zo wil o.a. Prof. W. Banning van de overheidsschool een ouderschool maken, omdat er, evenals bij het bij zonder onderwijs, een nauwere band zou ontstaan tussen school en huis. (Dr W. Banning, „De dag van mor gen", pag. 135—137.) Zeker, we weten, dat de „pal-staan ders" voor de openbare school, wier woordvoerder in de Tweede Kamer de heer van Sleen is, deze wens bestrij den. Bij de debatten over de begroting van Onderwijs voor 1954 in de Kamer vond hij de daar gedane suggestie „Maak van de openbare school een bijzondere", grievend voor de voor standers van openbaar onderwijs, „daar men toch weet, dat zij zich laten leiden door de gedachte, dat het voor hun kinderen van grote waarde is, dat zij met de kinderen van andersden kenden op de schoolbanken, in een door de Overheid geleide school verenigd zijn". Het is echter niet wel in te zien, waarom een school met een dergelijke doelstelling persé van de Overheid zou moeten uitgaan. Waarom kunnen in dat opzicht ge lijkgezinde ouders niet zelf een der gelijke gemengde school in stand hou den? Moet daarvoor de figuur van de Overheid als patroon geannexeerd worden, een patronaat, dat slechts langs politieke weg kan worden be invloed? Op de vraag of de openbare school regel zou zijn of aanvulling, is van toepassing gebleken het antwoord van een vroeger liberaal-kamerlid: „Die vraag beslist de maatschappij en niet de wetgever." Nu gebleken is dat zo vele ouders het van nog groter waarde achten hun kinderen te doen ouderwijzen en op voeden tot goede burgers, zowel van het aardse als van het hemelse ko ninkrijk is er alle reden voor de Re gering, dat zij dat patronaat niet meer op zich neemt, doch het doen geven van onderwijs tot primaire taak van de ouders verklaart, indien de Grond wet niet anders verplicht. De „pal-staanders" van openbaar onderwijs zien de school als een „cul tuurgestalte in deze tegenwoor dige wereld", niet als draagster van d« diepste levensovertuigingen die in het gezin leven. Niet als een onder deel van de gezinsopvoeding, maar als een aanvulling van wat het gezin uit eigen aard niet zou kunnen geven: het leren van vreedzame en goede om gang met kinderen en leerkrachten uit „andersdenkende kringen". Wjj laten die overtuiging aan de „pal-staanders", maar constateren, dat op de vraag, of de openbare school re gel zou zijn van toepassing is geble ken het antwoord, dat een vroeger BONN, 20 Januari. De minister-president van Noordrijn-West- falen, dr Karl Arnold, heeft een aanval ondernomen op de grootste Westduitse omroeponderneming, de „Noordwest-Duitse Omroep" (N.W.D.R.). Arnold en zijn kabinet, waarin uitsluitend leden van de C.D.U. en Centrumpartij zitten, hebben bij de landdag een wets voorstel ingediend om over te gaan tot stichting van een „Westduitse Omroep", met zetel in Keulen. Wordt het wetsvoorstel aangenomen, dan zal het eerst in werking kunnen treden, wanneer de verordening der Britse bezetting, waardoor de N.W.D.R. in het leven werd ge roepen, zal komen te vervallen. Volgens een mededeling van minister Arnold kan op een spoedige opheffing van deze Britse regeling worden gerekend. De N.W.D.R. is sedert lang het mik punt van heftige critiek van de kant van de chr. partij. Bondskanselier dr Adenauer is daarbij voorgegaan en hij heeft de N.W.D.R., die zijn hoofdzetel heeft in Hamburg, herhaalde malen beschuldigd van partijdigheid ten gunste der socialisten. Ook na de in September gehouden verkiezingen heeft de kanselier zich beklaagd over de politieke houding van de onafhankelijke radio-onderneming. Deze had er tijdens de verkiezings campagne zeer zorgvuldig voor ge waakt, dat zij de socialistische opposi tie dezelfde kansen gaf om zich via de omroep tot de kiezers te richten als de partijen van het regeringsfront. Oprichting van een eigen omroep onderneming in NoordrijnWestfalen zou het voornaamste deel afsnijden van het bij de thans geldende regeling aan de N.W.D.R. toegevallen gebied. Het door de Britse bezetting gestichte in stituut bestrijkt thans de gehele Britse zóne, waarbinnen het een soort mono polie bezit. Het is aan het zelfbewust zijn van het gebied van Rijn en Ruhr, waar uiteraard het grootste aantal luisteraars zitten, reeds tegemoet ge komen door de stichting van een studio in Keulen, die nu met Hamburg en Berlijn tot de grote centra van de or ganisatie behoort. Kennelijk is dit naar de mening van de Dusseldorfse rege ring nog niet voldoende. EIGEN OMROEP. Zij wenst een eigen omroep, waar door echter het gebied van de be staande N.W.D.R. tot slechts ruim 2,5 millioen luisteraars zou worden beperkt. Uiteraard komt van de kant van de bestaande organisatie heftig verzet tegen Arnolds plannen, die naar ingewijden menen de hand van de bondskanselier zelf verraden. Zij heeft daarbij bij voorbaat de steun van de socialistische partij en ook die van de liberalen, die thans in Dusseldorp al protest hebben aan getekend. POLITIEKE STRIJD. Het voorstel zal waarschijnlijk de inleiding vórmen tot een lange poli tieke strijd om de regeling van de om- roepverhoudingen in Duitsland, die tot nu toe geheel en al gebaseerd zijn op de geallieerde verordeningen. Volgens deze werden in West-Duitsland vijf omroeporganisaties als onafhankelijke organen in het leven geroepen. De con trole daarop wordt uitgeoefend door raden van toezicht, die ten opzichte van de landelijke regering eveneens onafhankelijk zijn. Het federale bestuur heeft tot dusverre in omroepzaken ge nerlei bevoegdheid. Het is ook te ver wachten, dat de landelijke regeringen zich zeer heftig zouden verzetten tegen pogingen om het radiobeleid van Bonn uit te regelen. Reeds enkele" weken geleden is van andere kant een actie tegen de omroep- ondernemingen begonnen. De gezamen lijke politieke partijen hebben namelijk grotere rechten opgeëist om zich via de radio tot het volk te richten. Zij hebben in tamelijk ultimatieve vorm maande lijks een half uur zendtijd gevraagd. In eerste instantie hebben de inten- dantgp van de omroep dit verzoek af gewezen, waarbij zij zich echter bereid hebben verklaard over de kwestie te spreken. De landelijke regeringen heb ben overigens voor deze maand nog een bijeenkomst in München belegd, waar zij gezamenlijk over de door hen gewenste hervormingen overleg willen plegen. Zo schijnt het wel duidelijk, dat de algemene aanval op de door de gealli eerden ingevoerde onafhankelijke radio-organisaties over de gehele linie is ingezet. Bijeenkomst der V,N. op 9 Februari a.s. NEW YORK, 20 Jan. Nationalis tisch China heeft het secretariaat- generaal der Verenigde Naties mede gedeeld gekant te zjjii tegen het Indi sche voorstel om de algemene verga dering der Verenigde Naties negen Februari a.s. bijeen te roepen ter be spreking van het Koreaanse vraagstuk. Tot dusverre hebben acht der zestig leden-staten der Verenigde Naties, n.l. de vijf landen van het Sowj et-blok, Irak, Guatemala en Liberia, zich voor het Indische voorstel uitgesproken. Nieuwe Sultan niet erkend. Bidaultt „Schending van bestaande verdragen"» Voormalige verdediger der Rosenbergs NEW YORK, 20 Jan. Het korps advocaten van New York heeft het Hooggerechtshof van de staat New York verzocht Emmanuel Block, die indertijd het wegens het uitleveren van atoom geheimen ter dood veroordeelde en te rechtgestelde echtpaar Rosenberg heeft verdedigd, uit de balie te stoten. De advocaten zijn van mening, dat Block de Amerikaanse president heeft beledigd. In een toespraak, gehouden na de teraardebestelling der Rosen bergs, zou Block president Eisenhower en de minister van Justitie Brownell hebben beschuldigd van „moord, in koelen bloede, en met voorbedachte rade begaan". Het hooggerechtshof zal het verzoek schrift der advocaten in een zitting met gesloten deuren behandelen. liberaal kamerlid eens gaf: „Die vraag beslist de maatschappij, en niet de wetgever". Terecht schrijft Dr N. J. Hommes in Gereformeerd Weekblad" van 8 Jan. 1954, „dat daaraan geen propaganda met de leuze: „Allen onverdeeld naar de openbare school", iets verandert, en dat men zich daarmede optilt aan een onbereikbaar ideaal." PARIJS, 20 Januari. De Kalief van Tetoean, Moelay Hassan, zal zich laten uitroepen of beweren, dat hjj de enige wettige vertegenwoordiger van de afgezette Sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Yoessef, is. Tetoean ligt ln Spaans-Marokko en Frankrijk moet volgens de bestaande verdragen het gezag van de Sultan van Marokko zowel over Frans- als Spaans- Marokko handhaven. Sidi Mohammed Ben Yoessef werd in Augustus j.l. afgezet, omdat hij de anti-Franse MaroWkaanse nationalis ten zou hebben gesteund. De Kalief van Tetoean heeft geen trouw aan de nieuwe sultan gezworen en de gebeden in de Moskeeën in Spaans-Marokko worden nog steeds uitgesproken uit naam van de voor malige Sultan. Franse functionarissen vrezen, dat de SpaansFranse betrekkingen door een eventuele stap van de Kalief van Tetoean ernstig te lijden zullen heb ben. De Kalief zou door de Arabische Liga worden aangemoedigd. Het doel zou zijn de nationalistische activiteit in Frans-Marokko te stimuleren. „SCHENDING". Nadat hardnekkige geruchten waren binnengekomen, volgens welke de Ka lief van Tetoean in Spaans-Marokko binnenkort tot regent en bewaker van de Marokkaanse troon zou worden uit geroepen, heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bi- dault, de Spaanse ambassadeur te Pa rijs ontboden. Bidault heeft de Spaanse regering doen weten, dat een daad, gericht op het loochenen van het gezag van de Sultan van Marokko in de Spaanse zóne van Marokko, schending van bestaande verdragen zou betekenen. De handel met West-Duitsland West-Duitsland, na België, onze grootste klant en leverancier. (Van onze §-redacteur.) DEN HAAG, 20 Januari. De handel met West-Duitsland is een levensbelang voor de Nederlandse economie. De Bondsrepubliek is na België onze grootste afnemer en onze belangrijkste leverancier. Nederland op zijn beurt is voor West-Duitsland zelfs de grootste afnemer en de grootste leverancier na de Ver. Staten. In het laatste jaar is de voorsprong van de V.S. bij de Duitse import belangrijk in gekrompen. Een betrekkelijk kleine wijziging van de verhoudingen zou voldoende zijn om Nederland ook bij de Duitse import de eerste plaats te bezorgen. Dit vertelde prof. dr ir H. Gelissen, voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland op een te Den Haag gehouden persconferentie. Spreker voegde er aan toe, dat het Het zwaartepunt voor de technische voor Nederland van zeer groot belang branches ligt nu in Hannover, voor zou zijn, als de export van agrarische huishoudelijke artikelen en ijzerwaren producten vergroot zou kunnen wor- in Keulen. De vakbeurzen in Neuren- den. Het volume-mdexcijfer van onze berg en Offenbach zijn de voornaamste export naar de Bondsrepubliek is voor exposities resp. voor speelgoed en voor eindproducten 171, doch 'voor voedings- lederwaren. Ook na de vurig ver- Opperhoofden uit geheel Spaans Ma rokko waren opgeroepen om Woens dag te Tetoean bijeen te komen. Men achtte het niet uitgesloten, dat het in de bedoeling lag de huidige Sultan van Marokko te loochenen en trouw te be tuigen aan zijn voorganger, Sidi Mo hammed Ben Yoessef. In Franse ambtelijke kringen werd gezegd, dat Frankrijk de bestaande verdragen, met alle ter beschikking staande middelen zal verdedigen. De Kalief van Tetoean is officieel verte genwoordiger van de Sultan van Ma rokko in de Spaanse zóne van het land, maar de nieuwe Sultan, Sidi Moham med Ben Moelai Arafa, wordt noch door de Spaanse autoriteiten, noch door de nationalisten in Spaans Ma rokko erkend. en genotmiddelen slechts 109 (op basis van 1950 100). Ook 'in de handel op Duitsland gaat de Benelux steeds meer als een een heid optreden. En als eenheid be schouwd is dit gebied voor West- Duitsland verreweg de belangrijkste handelspartner. In de periode van Ja nuari tot en met November 1953 le verde West-Duitsland aan de Benelux voor 2.7 milliard Mark en het betrok uit dit gebied voor 1.9 milliard Mark. Uit het feit, dat de balans dus sterk in het voordeel van onze Oosterburen is, concludeerde prof. Gelissen tot de stelling, dat de Benelux daarom aan spraak zou mogen maken op ruimere invoer-faciliteiten in de Bondsrepu bliek. DE BEURZEN. Het bovenstaande diende ter confe rentie voornamelijk als illustratie voor de stelling, dat de Duitse jaarbeurzen voor de Nederlandse handel van het grootste belang zijn. De directeuren van de vijf belangrijkste Duitse beur zen waren dan ook aanwezig met hun Nederlandse oud-collega mr J. Milius en met een groot aantal Westduitse autoriteiten. Namens de Westduitse jaarbeurzen werd het woord gevoerd door dr W. Tigges uit Keulen. Deze betoogde, dat het neerlaten van het IJzeren Gordijn noodzakelijkerwijs de befaamde stad van de Leipziger Messe uitschakelde als beursstad voor de Bondsrepubliek De tradities van Leipzig werden echter overgenomen door Frankfort, Hanno ver en Keulen. De beurzen in deze steden hebben met elkaar overeenstem ming bereikt over het tijdstip, waarop elke beurs gehouden zal worden, over een gemeenschappelijk optreden in het buitenland en na veel moeite ook over een zekere verdeling van de branches. Betonwerker trachtte mede minnaar te overrijden. ALMELO, 20 Jan. De Almelose recht bank heeft de 38-jarige betonwerker J. A.B. te Enschede tot acht maanden voor- waareüjke gevangenisstraf veroordeeld met een proeftijd van drie jaar, omdat hij getracht had een medeminnaar het le ven te benemen door hem met een auto te overrijden. Bovendien werd hem voor de tijd van een jaar het recht ontzegd een auto te besturen. Ingezonden Mededeling (adv.) SCHOENCRÈME - WRIJF WAS KOPERPOETS beide eenwording van Duitsland houden deze beurzen hun betekenis, want het is tegenwoordig onmogelijk alle branches op één plaats en tegelij kertijd te concentreren, aldus spreker. Dr Tigges keerde zich tegen zijn landgenoten, die trachten buitenlandse en met name Nederlandse exposanten Van de Duitse beurzen te weren, want „Wie wil exporteren moet ook bereid zijn te importeren". Spr. wekte tenslotte de Nederlandse handel op tot bezoek en deelname aan de Duitse beurzen, die toegangspoor ten zijn tot de steeds koopkrachtiger wordende Duitse markt. Anderzijds wees hij op de toenemende belangstel ling van Westduitse zijde voor de Utrechtse Jaarbeurs. Versteviging der wederzijdse banden is voor onze beide landen van het grootste belang, zo be sloot dr Tigges. CAIRO, 20 Jan. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, lui tenant-kolonel Zakaria Mohieddine, heeft te Caïro medegedeeld dat ver scheidene officieren van leger en poli tie in verbinding stonden met de op geheven „Mohammedaanse Broeder schap", zijn gearresteerd. Hij deelde echter tevens mede, dat Woensdag vijftig gearresteerde Broe derschapsleden vrij zullen worden ge laten, waardoor het totaal aantal vrij gelatenen op 112 zou zijn gebracht. MANAGUA, 20 Januari. Dinsdag heeft zich te Managua, de hoofdstad van Nicaragua, bij een demonstratie van een eskader van de Amerikaanse luchtmacht, dat op het ogenblik een vriendschapsreis door Latfjns-Amerika maakt, een ernstig ongeluk voorge daan. Een straaljager van het type „Sabre F 86" moest een noodlanding maken en verongelukte daarbij. De piloot van het toestel, die de dood vond, schijnt het risico, dat hij met zijn toestel op de menigte zou storten niet genomen te hebben door een ter rein, drie km van het vliegveld, voor de landing uit te kiezen. Hij raakte echter met zijn toestel een boomtop. De regering van Nicaragua heeft een nationale rouw afgekondigd. LANDBOUWBEURS 1954 VAN 3 t.m. 8 MEI, Utrecht, 20 Jan. Van 3—9 Mei zal te Utrecht de derde grote internationale landbouwbeurs worden gehouden. De beurs zal worden georganiseerd door da Kon. Ned. Jaarbeurs en worden gehouden op het terrein aan de Croeselaan, onder de naam „landbouwbeurs 1954". Dit besluit werd genomen nadat aan de exposanten van vorige beurzen een rond schrijven was gericht, met het verzoek een voorlopige aanvrage tot deelneming in te dienen. De reacties hierop waren dusdanig, dat de Jaarbeurs thans heeft besloten de landbouwbeurs 1954 definitief te doen doorgaan. Het bestuur van de stichting voor de landbouw heeft de Jaarbeurs doen weten, dat het zich achter dit besluit zal stellen. Natuurlijk willen wij, ook niet door wettelijke bepalingen, aan een ge meentebestuur het recht ontzeggen, indien de meerderheid van de Raad dit wenst, een openbare kleuterschool te stichten en in stand te houden, ech ter onder voorwaarde, dat het met be trekking tot de gemeentekas de open bare school niet zol bevoorrechten bo ven het bijzonder onderwijs. Maar dat reeds 30 ouders de gemeente daartoe zouden kunnen verplichten achteh we, gelet op de historische ontwikke ling en de daardoor ontstane verhou dingen bij het kleuteronderwijs, ver werpelijk. M. J. S. H. OK in het schaakspel wordt men soms voor dilemma's geplaatst en heel dikwijls blijkt dat men de verkeerde voort zetting gekozen heeft. Soms lijkt het alsof de stand der stukken van dien aard is, dat de aanval die men kan ondernemen tevens de slotfase van de strijd zal zijn: het mat van de tegenstander ligt er in besloten. Soms ook kan men tot de conclu sie komen dat in een precaire si tuatie de aanval de beste verdedi ging is. In beide gevallen speelt men echter een riskant spel, want een mislukte aanval is dikwijls het begin van de eigen nederlaag! Dit voorbeeld uit de practijk van het schaakspel halen, we aan, omdat men nogal eens de mening hoort ver kondigen, dat het Westen vroeg of laat tot de aanval zal móeten overgaan, hetzij gedwongen door innerlijke span ningen, hetzij daartoe verlokt door een schijnbare zekerheid van overwinning. Van deze twee mogelijkheden is de laatste het minst waarschijnlijk: enke le jaren geleden gingen in Amerika nog wel eens stemmen op in de geest van „Gooi er maar direct een atoom bom op, want nu hebben we nog een voorsprong en op den duur moet het er toch van komen!" Gelukkig is dit onmenselijke geluid verstomd en wij geloven niet dat er nu één verstandig mens nog zo lichtvaardig over een oor log zal spreken. Ook in het Westen is men bereid tot het uiterste te gaan om een oorlog te voorkomen. De eerste mogelijkheid, het gedwon gen worden door innerlijke spannin gen, is er een, die men zo nu en dan hoort noemen en die ook wel tot de verbeelding spreekt. Men leest in de krant van de enorme sommen, die be steed worden aan bewapening en men leest over de enorme voorraden die in vele landen worden aangelegd om die in oorlogstijd te kunnen aanspreken. „Dat kan zo niet altijd doorgaan!" zo redeneert men. „Op een gegeven ogenblik zal er óf een enorme econo mische crisis uitbreken óf men zal trachten die te voorkomendoor een oorlog. Want dat is de meest logi sche manier om die voorraden te rui men!" Deze angst-van-de-gewone-man mag men zeker niet met een vluchtig hand gebaar van de tafel vegen, want vele oorlogen zijn het gevolg van economi- sche spanningen geweest en vele malen heeft men economische zwakheid ver doezeld door militaire kracht. Of die situatie van economische spanning nu al aanwezig is? Wij ge loven het niet. Natuurlijk is het waar, dat de oorlogsproductie in de Verenig de Staten en ook ln andere landen een hoogconjunctuur heeft geschapen en ook is het waar, dat daaraan een einde zal komen. Maar waarom moet dat einde noodzakelijkerwijs een oorlog zijn? Er is in deze wereld nog zo enorm veel gebrek als men van daag de dag dat hele oorlogsproductie apparaat op vredesproductie zou over schakelen, dan nog zou er voor jaren en jaren werk zijn. Werk in de land bouw, werk in de industrie, werk in de handel werk voor allen. Zie naar Nederland, toch niet het minst wel varende land onder de volkeren: ver geleken bij Amerika leven we hier ar moedig! De Amerikaanse welvaart kan ook ons deel zijn; kan ook het deel zijn van die landen en volkeren, die nu nog „onontwikkeld" zijn. Als. Het is duidelijk dat er vele voor waarden vervuld moeten zijn, wil men dat mooie ideaal dat wij hierboven te kenden, bereiken. En daar zijn voor waarden hij, waarvan men zich af vraagt of de vervulling daarvan bin nen het menselijke vermogen ligt Want het is de vraag of de mens in staat zal zijn de economische wetten zo te beheersen, dat ze niet in zijn na deel maar in zijn voordeel zullen wer ken. Want neem de crisis van de der tiger jaren als voorbeeld ze kwam, onverwacht en vernietigend. Is men thans zover dat men een herhaling kan voorkomen? En dat is toch wel een eerste voorwaarde! Het zou te ver voeren hierop verder door te gaan. Het is trouwens ook niet nodig, want men kan alle voorwaarden samenvatten in dit ene: als de eens gezinde wil er is om een oorlog te voorkomen, dan zal men die kunnen voorkomen, economische weimatigheid ten spijt. En die wil is er, zowel bij Oost als bij West. Oost noch West wor den tot de aanval gedwongen. En met dit als gegeven is het de taak van de speler met de witte stukken in eigen gebied dusdanig orde op zaken te stellen dat noch overmoed noch inner lijke zwakte tot de aanval uitlokken. En hij moet dat met zoveel tact doen dat hij evenmin de tegenstander tot de aanval verlokt. Het is de moeite waard te zien hoe men zich voorstelt dat spel te spelen! bAenqi o-tii ,»ÜJDAG 22 JANUARI 1954. HILVERSUM L (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram, 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein koor. 10.55 Radiofeuilleton. 11.15 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordr. en muz. 15.10 Kamerork. en solist. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Hawaiianmuz. 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 „De Haverkist", hoorsp. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Gevar. muz. VPRO: 19.30 „Mensen en conflicten", hoorsp. met toelichting. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Kamerkoor. 20.25 „Benelux", caus. 20.40 „De vrouwen emancipatie", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Gram. 12.00 ld. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Promenade-ork. 15.00 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Strijkkwartet. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Vocaal ens. en sol. 16.40 Gram. 17.20 Mozartvleugel en viool. 17.45 Friese uitz. 18.00 Orkestconc. 18.20 Gram. 18.45 Muz. v. blazers. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin opge nomen het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork., koor en sol. 21.20 Te rugblik op de Chr. Soc. Conferentie 1953. 21.40 Lichte muz. 22.10 Vocaal dubbel- kwartet. 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Ork. conc. 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Ka merork. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Beiaardconc. 19.45 „Die Schöpfung", oratorium. 20.30 Kunstkaleidoscoop. 20.45 „Die Schöpfung" (verv.). 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio Universiteit. 22.30 Gram. 22.45 Vlaams muz. 22.5523.00 Nws. AVRO TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15 Televizier; 20.25 Zes weken onder Nederlandse Emigranten. 20.40 Film. 21.10 —21.45 Cabaret.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3