GEVANGENEN TROKKEN ZINGEND DE VRI|HEID IN f HET E.D.G.-VERDRAG VOLLEDIG AANVAARD Vijf en dertig kinderen vierden feest met Prinses Margriet 1 Overdracht zonder incidenten Eerst staken zij hun tenten en bedden in brand Aantal doden steeg tot 30 ST1 PROTESTANTS CHRISTELIJK,BLAD VOOR ZEELAND Minister maakt korte metten* Sceptisch tegenover komende beslissingen* 50.000ste Devenferoaar krijgt bij geboorte huis cadeau Nederland gaat voor in Klein-Europa Prof* Gerretson ontdekte „geheim document" en diende interpellatie-aanvrage in Gelukwensen van ambassadeur Feesttaart kwam bijna te laat Tragisch ongeluk in Westland Kleuter viel, maar bleef aan sokje hangen Veel critiek op het Franse optreden* „Lawrence van Arabie een leugenaar Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2687 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DONDERDAG 21 JAN. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT V=VAnÖAAQ=J kunt U op pagina 2 lezen over het uitbreidingsplan van de ge meente Goes. Het voorziet in de bouw van ruim 1.000 woningen, de aanleg van een nieuwe ha ven, de uitbreiding van het in dustrieterrein en de aanleg van een nieuwe toegang naar de bin nenstad. Grote plannen, waaruit opnieuw blijkt, dat Goes een stad met perspectief is. PANMOENDJON, 20 Januari Vandaag is het massale transport van krijgsgevangenen in Korea voltooid. In totaal hebben de Indiase bewakings troepen 7.658 Noord-Koreanen en 14.228 Chinezen aan het commando der V.N. overgedragen. Ruim honderd gevangenen kwamen nog op het besluit terug en verzochten naar communistischneutraal gebied te mogen worden overge bracht. Kort nadat de bewakingskampen waren open gesteld, stroomden lange colonnes gevangenen Zuidwaarts: voor de Chinezen was het de eerste étappe op weg naar Formosa, voor de Koreanen betekende het de vrijlating in Zuid- Korea, waar het merendeel zich zal aansluiten bij de troepen van Syngman Rhee. Vier Amerikaanse schepen zijn reeds met Chinezen aan boord naar Formosa vertrokken. Er deed zich geen enkel incident voor. Terwijl de anti-communistische gevangenen naar geallieerd gebied ge leid werden, kwamen de Noordelijke en geallieerde verbindingsofficieren bijeen om te trachten de onderhande lingen over een hervatting van de voorbereidende besprekingen voor een politieke conferentie weer op gang te krijgen. Een nacht van grote bedrijvigheid en ook van grote opwinding was aan deze „bevrijdingsdag" voorafgegaan. De gehele nacht riepen de Noordelijke luidsprekers boodschappen om, waar in zij de gevangenen aanspoorden naar hun eigen land terug te keren, en zich weer bij hun „hunkerende familie leden" te voegen. In een enkele nacht probeerden de communisten dus te bereiken, wat hen in drie maanden van voorlichting niet was gelukt: de grote massa over te ha len de geallieerden de rug toe te ke ren. Het resultaat was minimaal: slechts honderd gevangenen kwamen op hun besluit terug en wensten gere patrieerd te worden. BEDDEN IN BRAND. Toen 't uur van vertrek naderde steeg de opwinding. Plotseling kronkelde uit het kamp een rookwolk omhoog. Het bleek, dat de gevangenen voor hun vertrek hun tenten en bedden in brand hadden gestoken. Het was een symbolisch einde van een gevangen schap waarin zij onderworpen waren geweest aan een gewetenloze druk van de communisten. De Chinezen droegen portretten van Tsjang Kai Sjek en van Soen Yat Sen, en zij zongen en zwaaiden met vlag gen van nationalistisch China naar de Amerikaanse militairen, die hen be groetten. Een grote boog overspande Concurrentie Spoorwegver voer in West-Duitsland. BONN, 20 Jan. Minister Seebohm, de Westduitse minister van Verkeer, wenst korte metten te maken met de concurrentie van het wegvervoer voor de spoorwegen. Zijn sanerings-voorstel- len voor het Duitse verkeer willen kort en goed de autowegen afsluiten voor dat verkeer, dat op de spoorbaan thuis hoort. Krijgt de minister zijn zin, dan zal het verboden worden aarde, ertsen, stenen, kolen, cement, schroot, hout, graan en ruwe suiker over grote af standen langs de weg te vervoeren. Minister Seebohm wil zwaardere lasten leggen op vrachtauto's en aan hangers, daarentegen wil hij de belas ting op personenwagens verlagen. Dit zal de autorijders evenwel niet veel baten wanttegelijk stelt de minister voor de benzineprijs met twee en de prijs van dieselolie met zes pfennig per liter te verhogen. Vluchtelingenstroom uit Oost-Berlijn gestegen* BERLIJN, 20 Jan. De vluchtelingen stroom uit de Sowjet-Zöne en Oost-Ber lijn naar het Westen was Dinsdag, vijf dagen voor het begin der vier-mogend- hedenbesprekingen, aanzienlijk groter dan in vorige dagen. Dinsdag zijn bijna 600 vluchtelingen in West-Berlijn aange komen en gedurende het weekeinde 725. De vluchtelingen verklaarden nadruk kelijk dat een zeer groot aantal Oost duitsers sceptisch tegenover de komende Berlijnse besprekingen staat. de ingang naar geallieerd gebied en luidsprekers galmden welkomstwoor den. De bevelhebber van de Chinese de legatie, generaal Lai Mingtang, ver zocht hun de bevelen van de V.N. te gehoorzamen, de orde te bewaren en „geduldig" te zijn. Aan alle gevangenen werd een bood schap van Syngman Rhee overhan digd, waarin deze zei: „Waar gij ook gaat, ais soldaten of burgers, gij zult overal hartelijk worden begroet als helden, die zich opofferden voor de vrijheid der mensheid". De uitbarsting van de Merapi DJAKARTA, 20 Jan. Het aantal slachtoffers, dat ten gevolge van de uitbarsting van de vulkaan de Merapi is gevallen, is gestegen tot 30. In het gehucht Pantjardiwur en de dessa Klakah werden door de gloedwolk 26 personen gedood en 73 personen ge wond, waarvan 4 tijdens het transport naar een ziekhuis zijn overleden. De lijken van de slachtoffers zijn nog niet geborgen. Noodweer boven Oostenrijk WENEN, 20 Januari Woensdag woedde een storm boven Oostenrijk, waarbij de wind soms een snelheid van ongeveer 125 kilometer per uur bereikte. In Wenen werden zeventig personen gewond, terwijl aanzienlijke schade werd aangericht. DEVENTER, 20 Jan. De burge meester heeft namens het gemeente bestuur een aantal verenigingsbestu ren bijeengeroepen in het stadhuis en voorgesteld om de 50.000ste ingezetene, die wellicht binnenkort het levenslicht zal zien, hij de geboorte te verrassen met een prachtig geschenk, n.l. een compleet gemeubileerd huis. In een daartoe gevormd fonds zal de gemeente het voor de bouwgrond benodigde bedrag storten en men hoopt, dat de burgerij spontaan zal zorgen voor het bouwkapitaal en dat zakenlieden, in overleg met het ge meentebestuur, zullen zorgen voor de inboedel. Men toonde grote instem ming met deze idee en allerlei sugges ties werden gedaan om de jonggebore ne het toekomstige leven gemakkelijk te maken. Men dacht o.a. aan een stu diebeurs en andere mooie dingen. De geboortedag zelf zal gevierd worden met een optocht naar het geboortehuis, met tractaties van de schoolkinderen en ander feestbetoon. Men verwacht de 50.000ste inwoner binnen tien da gen te kunnen inschrijven aangezien Deventer thans 49.967 inwoners telt. Twaalf personen dakloos door brand EMMEN, 20 Januari Een gezin van 12 personen in Zwartemeer (Dr.) is vanavond door brand dakloos ge worden. De keet waarin zij woonden, is totaal in de as gelegd. Slechts een bus met zilvergeld kon worden gered. De brandweer kon de brandende woonkeet niet bereiken, door dat de ze zeer afgelegen in het hoogveen lag. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 20 Januari Nederland zal het eerste land in Klein Europa zvjn waar het E.D.G.-verdrag volledig aanvaard is. De Eerste Kamer keurde het vanavond goed met 364 stemmen. Tegenstanders waren de communis ten, Prof. Gerretson (C.H.) en de voorzitter van de Senaat, mr Jonkman. Van net begin tot het einde van dit debat was er een ongekende belang stelling op de tribunes der Kamer. Een bewijs, dat het van dit verdrag als een historische daad wordt beschouwd. Zo'ls Nederland de andere vijf landen voorgegaan en men zal ons nimmer kunnen verwijten Europa's eenwording te willen torpederen. DEN HAAG, 20 Jan. Namens president Eisenhower en minister Dulles heeft de Amerikaanse am bassadeur in ons land, de heer Free man Matthews, de regering geluk gewenst met de parlementaire goed keuring van het Europese Defensie verdrag. SOESTDIJK, 20 Januari De ver jaardagstaart, die het „Prinses Mar grietfonds" vanmiddag aan het giste ren elf jaar geworden petekind van de koopvaardij, Prinses Margriet, ten ge schenke gaf, was bijna te laat geko men. Vijf en dertig kinderen uit het gehele land, nabestaanden van in de oorlog omgekomen Nederlands koopvaardijpersoneel, waren in twee bussen van Rotterdam uit naar Soest- 's-GRAVENZANDE, 21 Jan. In Hoek van Holland is Woensdag het negenjarig zoontje van de familie W. C. Korteland om het leven gekomen toen hij in de tuin van zijn vader door een raam in een schuur wilde klim men. Het opengeschoven raam viel naar beneden en kwam op de nek- wervel van de jongen terecht. Deze overleed ter plaatse. SCHIEDAM, 20 Januari In Schie dam is vanochtend een ernstig ongeval gebeurd, tengevolge waarvan een 2- jarig kind ernstig werd gewond. De bewoonster liet haar drie kinderen, een tweeling van twee jaar en een broertje van drie, even alleen in het bovenhuis. De kleuters bevonden zich in de slaapkamers. Toen moeder weg was heeft een der kindeten naar het schijnt het raam geopend. Een der tweeling-knapen is op het kozijn ge klommen en uit het raam gevallen op een drie meter lager gelegen binnen plaats; hij werd daar ernstig gewond gevonden. Hij heeft een schedelbreuk opgelopen. Zjjn tweelingbroertje was eveneens op het kozijn geklauterd en ook naar buiten gevallen. Hij bleef echter met zijn sokje aan een spijker haken. In die positie werd hij door zijn moeder gevonden. VOORSTEL TOT HERZIENING WEGEN VERKEERSREGLEMENT 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. De beide colleges van de Kon. Ned. Mij ter Bevor dering der Geneeskunst, de Ned. Juris tenvereniging en de KNAC hebben zich tot de Minister van Verkeer en Water staat gewend met voorstellen tot herzie ning van het wegenverkeersreglement ten behoeve van de practijk van het verkeer en het verkeerrecht. O.m. wordt verzocht de „bijzondere voorrang" van de stads tram te doen vervallen; bij zg. kruisingen het recht doorgaande verkeer voorrang te verlenen; voorschriften te doen ont werpen voor overgangen van voetgangers, waaraan niet meer zal zijn te ontkomen; het loslopen van honden op drukke ver keerswegen tegen te gaan, terwijl meer samenwerking t.a.v. de wegenverkeers- wetgeving in Beneluxverband wordt be pleit Voorzitter Jonkman verweet de rê- gering dat zij iets te veel een politiek doel nastreeft zonder de juridische verhoudingen goed in acht te nemen. Maar bovendien vond .hij de E.D.G. geen goede weg, omdat wantrouwen tegen een der E.D.G.-partners (Duits land) de oorsprong van dit verdrag is. Daar kan niets goeds uit komen. Lie ver zag de Kamervoorzitter als alter natief een Duitsland dat geassocieerd aan de Nato zal zijn. PROF. GERRETSON. Met Prof. Gerretson (C.H.) stond het heel anders. Hij is de man, die zo ingewikkeld in- en nit kan praten, dat niemand precies begrijpt wat hij wil. Hij verklaarde zich een voorstander van een Europees leger, omdat Euro pa's lijfsbehoud op het spel staat. Maar hij ergerde zich er aan, dat in het Na- to-verdrag nergens te lezen staat dat een der verdragspartners door de an dere deelnemende landen ogenblikke lijk bijgesprongen zal worden als zij worden aangevallen. Dat was het erg ste niet. Tal van veronderstellingen bouwde hij op, dat er geheime docu menten en clausules zouden zijn. Ook al heeft Minister Staf het tegendeel beweerd, hij had „een geheim docu ment" ontdekt: de soldatenleverings- garantie. Daarmee wordt bedoeld hoe het E.D.G.-leger precies opgebouwd zal worden. Dat document is er inder daad, maar Minister Staf kon er niets over vertellen, omdat het nu eenmaal geen gewoonte is militaire geheimen prijs te geven. Dat vergt geen zinnig mens. Maar Prof. Gerretson conclu deerde, dat het E.D.G.-verdrag dus niet volledig aan de Kamer is over gelegd en dat hij daarom grondwettige bezwaren tegen deze behandeling had. Dat was een reden om tegen te stem men. Hij wilde echter het naadje van de kous weten en daarom heeft hij 'n in terpellatie-aanvraag ingediend over de ze overeenkomst. Deze interpellatie- aanvraag wordt volgende week behan deld. ONSCHENDBAARHEID GROND GEBIED. Zal de onschendbaarheid van ons grondgebied geëerbiedigd worden en zullen de andere partners geen afzon derlijke vrede sluiten, zolang een der deelnemende landen zich nog in oorlog bevindt? Dit waren klemmende vra gen in dit debat. Minister Beyen zei, dat de regering het als verdragsbreuk zal beschouwen als de andere E.D.G.-landen deze vra gen bij een eventuele oorlog ne gatief zouden beantwoorden. Verder is dit een kwestie van practijk en goe de wil. DE SALARISSEN DER MILITAIREN. Minister Staf ging vrij diep in op de technische détails van dit ontwerp. De huidige rechtspositie van onze militai ren zal niet aangetast worden. De sa larissen zullen niet gekort worden, ook al is de beloning van onze onderoffi cieren in vergelijking met de andere landen aan de hoge kant. Voor de zo veelste maal herhaalde Minister Staf, dat er geen afspraken, zijn gemaakt over de formatie van de verschillende legereenheden. Nederland behoort met België tot de Noordelijke leger groep van de centrale sector, die on der het commando van een Engelsman zal staan. Het hoofdkwartier daarvan wordt in Miïnchen-Gladbach gevestigd. Nederlandse officieren worden tot in de hoogste posten opgenomen. Het blijft het verlangen van de regering dat één legercorps onder bevel van een Nederlands officier komt te staan. Wat» de geestelijke verzorging van de Nederlandse militairen betreft, was de Minister van Oorlog niet ongerust. De regering acht deze verzorging van groot belang en zij zal er op toezien, dat zij ongehinderd voortgezet kan worden. Fanfani Dinsdag voor parlement. ROME, 20 Jan. De nieuwe Itali aanse premier, Amintore Fanfani, zal Dinsdag a.s. zijn regeringsprogram in het parlement uiteenzetten en de goed keuring van de volksvertegenwoordi ging vragen. Het kabinet is Dinsdagochtend door president Einaudi beëdigd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn de Ralley-rijders die door ons land moesten, Amsterdam gepasseerd. De eerste Nederlandse ploeg, die de hoofdstad bereikte, was die van de heren H. J. C. de Rijk en J. C. de Rijk (met Simca), die we hier gefotografeerd zien bij hun aankomst aan Apollohal, waar de controle plaats vond. >*- In enkele regels melden wij nog DAT de heer C. P. Broer- se, tuin- en landbouwarchi- tect te Nieuwer-Amstel in opdracht van de adopteren de gemeenten in Dreischor het herstel en de herbeplan ting van de tuin rond de kerk, de slotgracht en de begraafplaats verzorgt. De herstelwerkzaamheden zijn reeds begonnen. Schouwen-Duiveland een bezoek aan Zonnemaire zal brengen. DAT gisteren voor West- kapelle een Zweeds vracht schip in de mist in aanva ring is gekomen met de Franse treiler „Madeleine Louisse", doch dat beide schepen later op eigen kracht de reis konden voort zetten. De treiler had één gewonde die in Vlissingen onder behandeling van dr DAT gistermiddag te Schore op de hóek Steen weg-Kerkplein de 14-jarige C. S. uit Schore is aange- Detmar is gesteld, reden door een auto be stuurd door de heer de R. DAT de N.C.V.B. te Zie- Het slachtoffer werd met rikzee gisteravond in jaar een schedelbasisfractuur op- vergadering bijeenkwam, genomen en naar het zie- De presidente mevrouw A. kenhuis te St Joanna te M. Baas-Kloet hield een in- Goes vervoerd. leiding n.a.v. Matth. 5 14. De heer M. Florussen uit Wemeldinge declameerde. DAT verscheidene bewo ners van de woningwetwo- hard aan én beide bestuur ders wisselden een hartig woordje omdat beide voer tuigen nog al beschadigd waren. En dan te weten dat de hele narigheid op een misverstand berustte. DAT de Middelburgse politie naarstig speurt naar een brutale fietsendief, die verdween met een rijwiel van mej. H. C. E., die haar zen. En nu maar afwachten, fiets tegen de kerk had ge zet en thuis bemerkte, dat DAT het aantal geëva- zij het rijwiel had vergeten, cueerde personen van Zie- Toen ze terugkeerde was de rikzee per 20 Januari flog fiets verdwenen. De heer A. 432 bedroeg n.l. 243 vrou- V., die de Schouwburg had wen en 189 mannnen. ge de huurverhoging van 29 pCt toch wel wat al te drastisch vonden. Dat kon bruin niet trekken en daar om hebben 63 bewoners van het Jagtlust, Oude Bos straat, Molenwater en Waardekensstraat een ver zoekschrift gericht tot de gemeenteraad om toch wat soepel te zijn en wat de huurverhoging betreft de gulden middenweg te kie- dijk op weg, om de taart te brengen en tevens met de Prinses haar verjaar dagsfeestje te vieren. De bus waarin de taart werd vervoerd raakte echter tussen Gouda en Woerden defect. Maar net op tijd kon men een andere bus krijgen en zo arriveerden de kin deren om twee uur voor het paleis waar de Koningin, Margriet en Marij ke hun gasten ontvingen. Trots stapten de kinderen met de taart binnen, een model van een schip op de golven met op de boeg de naam „Prinses Margriet" geschilderd en daarachter volgden elf jongens en meisjes ieder met een brandende kaars. „Kun je blazen Margriet?" vroeg iemand. Dat was niet aan dovemans oren gezegd en met bolle wangen blies de Prinses de kaarsjes uit. Als goed gastvrouw begon ze meteen maar de taart te verdelen ook. Eerst ging de zee eraan maar een half uurtje later was ook het schip in de grage monden van de jeugdige gasten verdwenen. Het programma, dat de jongens en meisjes werd geboden, werd verzorgd door leden van diverse scheepvaart lijnen. Er was een accordeonist, een imitator, een muzikale clown en een goochelaar en in de pauze, toen er feestmutsen en toeters werden uitge deeld was het soms moeilijk de rust onder het rumoerige volkje te bewa ren. Maar ze genoten, stuk voor stuk en lang nog zullen zij denken aan het feestje met Prinses Margriet. Dc nieuwe arrestatie van dr Ernst. BONN, 20 Jan. Het opnieuw arres teren van de voormalige burgemeester van Straatsburg, dr Ernst, door de Franse justitie, onmiddellijk nadat hjj uit voorlopige hechtenis, die acht jaar had geduurd, was ontslagen, heeft in politieke kringen te Bonn grote beroe ring gewekt. De Fransen hebben als argument voo» de nieuwe arrestatie aangevoerd, dat nu zal worden onderzocht of dr Ernst zich aan oorlogsmisdaden heeft schuldig gemaakt. Een Frans Hof van Beoep had eerder uiigemaalti, dat hij in Frankrijk niet op beschuldiging van verraad en collaboratie kon te rechtstaan, omdat hij Duits staatsbur ger is. Vooral van de zijde van de West duitse vrije democraten en de sociaal democraten wordt er critiek geoefend op het Franse optreden. De fractie voorzitter van de eerstgenoemde partij, de oud-minister van Justitie, dr Dehler, verklaarde de indruk te heb ben, dat de Fransen de justitie mis bruiken om politieke doeleinden na te streven. Engelse schrijver verklaart: LONDEN, 20 Jan. In de loop van dit jaar zal in Engeland een boek verschij nen, waarin wordt gesteld, dat de grote Britse held uit de eerste wereldoorlog „Lawrence van Arabië" weinig meer was dan een charlatan en een leugenaar. Be 61-jarige schrijver Richard Aldington verklaart, dat uit zijn zorgvuldige na sporingen is gebleken, dat Engeland ten onrechte Lawrence heeft aanvaard als een grote figuur. De uitgevers, William Collins en Zonen, wilden hun reputatie niet op het spel zet ten door het manuscript uit te geven, voordat zij de conclusies van Aldington hadden geverifieerd. Thans, na een onder zoek van anderhalf jaar, zjjn zij tot de zelfde slotsom als de schrijver gekomen. Volgens hen zal het boek maken, dat Lawrence uit de geschiedenis zal ver dwijnen, behalve als „schepper van een mythe, die te gemakkelijk door een goed gelovige wereld is geloofd". Tot dusverre werd Lawrence over het algemeen afgeschilderd als een beschei den jonge archeoloog, die de Arabische stammen leidde in hun opstand tegen de Turken. Volgens Aldington heeft hij ech ter een veel minder belangrijke rol ge speeld dan hij heeft beweerd. 's-GRAVENHAGE, 19 Jan. In opdracht van de Chef van de Generale Staf, zullen op 26, 27, 28 en 29 Januari a.s. bij de Kon. Landmacht exercttiewedstrijden worden gehouden. Het is de bedoeling hiermee een stimulans te scheppen voor het op voeren van het exercitiepeil. DAT de gemeenteraad van Amsterdam (mevrouw d'Ailly zal ook aanwezig zijn) Zaterdagmiddag tot besluit van de trip naar ningen in Kapelle-Biezelin- De botsing kwam nog al een zendingsverhaal. DAT de motorrijder L. G. uit Axel op de hoek van de Zandstraat en de Potten bakkerssingel in Middelburg met zijn motor zo maar op de motorkap van de heer H. vergadering heeft gehouden O. uit Middelburg kwam. De heer J. Koster vertelde bezocht, moest eveneens lo pen aangezien ook zijn fiets bleek te zijn meegenomen. DAT de Ned. Herv. Zon dagsschoolver. te Krabben- dijke gisteravond haar jaar- DE BILT r EGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: IETS KOUDER DE BILT, 20 Jan. In de ochtend zwaar bewolkt met regen. In de mid dag vanuit het Noorden opklaringen. Iets lagere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind, voornamelijk uit Noordelijke richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.35 u., onder 17.09 u. Maan op 21.25 u., onder 9.37 u. Hoogwater Vrijdag 22 Januari: Vlissingen: 3.55 u. 1.95 m., 16.16 u. 2.04 m. Terneuzen: 4.27 u. 2.13 m., 16.43 u. 2.22 m. Wemeldinge: 5.46 u. 1.61 m., 18.01 u. 1.77 m. Zierikzee: 5.29 u. 1.35 m., 17.49 u. 1.51 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1