ITALIË HEEFT EEN NIEUWE REGERING Vijf en twintig doden en 66 ge wonden na uitbarsting Merapi In de Harskamp krijgen onze troepen de „vuurdoop" De brand te Groninoen Met Fanfani als premier SNIPPER NIEUWSk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND J Geen steun van links en rechts? Egypte vraagt technische hulp aan Sowjet-Unie Geen voortgang te Panmoendjon Deens Koningspaar naar ons land Nieuwe Nederlandse staatslening Delft gaat her-inenten Gloedwolk daalde neer Derde slachtoffer overleden Onderwijzers wenden zich tot de minister Weinig vraag op de uienmarkt» Kogelregen op borsthoogte Gevechtsbaan met hindernissen en kuilen met springlading Motorrijder uit Biezelinge na ongeval overleden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD Ssë3 9e JAARGANG No. 2685 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 19 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. is het 25 jaar geleden, dat de 33- jarige vrijgezel, Yje Wijkstra, te Lucaswolde onder Grootegast in koele bloede vier veldwachters neerschoot. Over deze vreselijke daad, die een kwart eeuw gele den ons gehele land in rep en roer bracht, vindt men op pag. 4 een artikel van één onzer redac teuren. ROME, 18 Januari Dc 46-jarige Christen-democraat, Amintore Fanfani, is er vandaag in geslaagd een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Fanfani is een der leiders van de linkervleugel van de (rooms- katholieke) Christen-democratische partij. Zijn kabinet is een centrum regering, waarin hij heeft getracht een zorgvuldig evenwicht te berei ken van de verschillende stromingen binnen zijn partij. Hij wordt zelf minister-president. Fanfani is zelf vroeger reeds minis ter van binnenlandse zaken geweest. Attilio Piccioni, 61 jaar, gaat buiten landse zaken beheren. Hij is een voor malige vice-premier en minister van Justitie. Binnenlandse zaken krijgt de 35-ja- rige Guillo Andreotti, in de afgelopen zes jaar een nauw medewerker van eu- premiev De Gasperi. Palo Emilio Taviani, 41 jaar .wordt minister van defensie. Fanfani is de jongste Italiaanse pre mier sedert Mussolini, die in 1922 op 39-jarige leeftijd aan de macht kwam. Men verwacht, dat het program van zijn regering sociale hervormin gen, bestrijding van het communis me in het binnenland en krachtige steun „an het Atlantisch Pact na een voor Italië bevredigende oplossing van de kwestie-Triëst zal omvatten. Men verwacht, dat de nieuwe rege ring een wisselvallig en woelig leven beschoren zal zijn. Aangezien de ohris- ten-democraten in het parlement niet over een meerderheid beschikken, zal de regering voor steun afhankelijk zijn van linkse en rechtse partijen. De Italiaanse monarchistische partij heeft echter na afloop van een bijeen komst van de parlementaire fracties en van vertegenwoordigers van het be stuur, besloten de regering-Fanfani haar steun niet te verlenen. Volgens de partij schijnt de nieuwe regering niet, zoals de regering-Pella, „gericht" te zijn op een „rechtvaardige uitleg" van de resultaten van de jongste ver- MOSKOU, 18 Jan. Volgens de Egyptische economische delegatie, die hier is aangekomen, zal Egypte aan de Sowjet-Unie en andere communistische landen om technische hulp voor zijn ontwikkelingsplannen vragen. Egypte wil met de Sowjet-Unie onderhandelen over een grote uitwisseling van goede ren, waarbij Egypte met roebels zou kunnen betalen in plaats van met de schaarse dollars en ponden. Het betreft hier Russische tarwe, consumptiegoe deren, automobielen, mechanische werktuigen, agrarische en electrische uitrusting, locomotieven en spoorweg uitrusting. De voorzitter der delegatie wilde Seen commentaar geven op berichten, at Egypte belangstelling zou hebben voor de aankoop van militaire uitrus ting in de Sowjet-Unie. Hij zeide, dat Egypte aan de Sowjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Oost- Duitsland, Roemenië en Bulgarije ver zoekt mede te delen op welke wijze zij zouden kunnen medewerken aan ont wikkelingsplannen, waarmede men in Egypte bezig is. Egypte is bereid vele goederen van de Sowjet-Unie te kopen, die het thans invoert uit Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Zwe den en de V.S. PANMOENDJON, 18 Jan. De V. N.vertegenwoordiger, Edwin Martin, heeft vandaag de communistische ver tegenwoordigers opgewekt om samen met hem een „nieuwe en constructieve basis" te leggen voor een hervatting van de onderhandelingen over een vre- des-conferentie. Op de besloten bijeenkomst van ge allieerde en communistische verbin dingsmannen heeft hij voorgesteld dat de Noordelijken de „beledigende op merkingen" verwijderen uit het verslag van de bijeenkomst van 12 December, toen de Amerikaan Arthur Dean de vergadering verliet naar aanleiding van die opmerkingen. Na de vergadering der verbindmgs- mannen, die drie uur duurde, ver klaarde Martin, dat geen voortgang is gemaakt. Woensdag komt men weer bijeen. Nederlander en Duitser in Indonesië ontvoerd DJAKARTA, 18 Jan. Zondagmor gen zijn een Nederlander en een Duit ser op weg van Makassar naar Malino door een bende ontvoerd; het zijn dr C. van de Wetering van de stichting culturele samenwerking in Makassar en dr Wahl, "uits medicus, die verbon den is aan het centraal ziekenhuis in Makassar. Zij waren met twee dames per auto op weg naar Malino. Ter hoogte van Goa werden zij door een bende aangehouden. De dames werden in vr^beid gesteld. De in dit gebied ge- stationneerde legereenheid kreeg in structie een onderzoek in te stellen. kiezingen", m.a.w.: de party is van me ning, dat de regering-Fanfani niet be reid is haar rol toe te bedelen die haar, naar haar mening, toekomt. In politieke kringen hecht men aan het besluit van de monarchistische par tij de betekenis, dat de monarchisten tegen de regering-Fanfani zullen stem men. Anderzijds zal Pietro Nenni, secre taris-generaal van de uiterst linkse so cialistische partij, Dindsdag in het or gaan van zijn partij, een artikel publi ceren, waarin hij stelling zal nemen te gen de regering-Fanfani. Dinsdag 26 Januari zal Fanfani zijn regering aan het parlement voorstel len. 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. Naai wij van het Ministerie van Buitenland se Zaken vernemen zullen de Koning en Koningin van Denemarken in de tweede helft van April 1954 een staats bezoek aan Nederland brengen. Ver moedelijk arriveren de Koninklijke gasten op 26 April hier te lande en zullen zij drie dagen in ons land ver blijven. Omtrent het programma voor die dagen kunnen, in afwachting van een verdere regeling, vooralsnog geen bijzonderheden worden medegedeeld. 's-GRAVENIIAGE, 18 Januari. De minister van Financiën heeft besloten tot de uitgifte van een 3% procent Ne derlandse staatslening, gToot f 300 miili- oen tegen een koers van 99 procenU De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, gerekend van 15 Fe bruari 1954. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1955, jaarlijks per 15 Fe bruari 2% procent op de lening wor den afgelost. De rente gaat in op 15 Februari 1954, de dag waarop de storting op toege wezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De coupons verschijnen half jaarlijks op 15 Februari en 15 Augus tus. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000.en f 500.terwijl deel neming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen kan ge schieden tot bedragen van ten minste f 100.000.—. DELFT, 19 Jan. Omdat ook in Rijswijk een geval van witte pokken is geconstateerd, zal van heden af ir Delft gelegenheid tot herinenting wor den gegeven. Men wil maatregelen ne men om de bevolking te beveiligen te gen zich mogelijk voordoende gevallen Om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn, heeft men het buitencen trum „De Hertenhorst" nabij de Noot- dorpse plassen ingericht als noodzie kenhuis om er eventuele patiënten te kunnen isoleren. Het totale aantal gevallen van witte pokken bedraagt thans 27, terwijl 11 personen in observatie worden gehou den. De diensttijd voor de lichting 1953 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtingsploe- gen 1953 zal 20 maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tot de opleiding voor reserve-officier of dpi. onderofficier en voor de zgn. specialis ten is echter een termijn van 24 maan den gesteld. Ook de in de toekomst aan de Minister van Oorlog voor te stellen groot-verlofsregelingen zullen op het bovenstaande zijn gebaseerd. DJAKARTA, 19 Jan. Vijf en twintig personen zijn vandaag ge dood en 66 gewond bij een uitbars ting van de beruchte vulkaan de Merapi in Midden Java. Om 7 uur voelde men twee aard schokken, waarna tegeii het mid daguur een grote gloedwolk volgde die in de richting van Kampong Klakag dreef (richting Bojolagi). Door de zware bewolking en regen daalde de gloedwolk, waardoor de kampongbewoners gedood en gewond werden. Politie en militairen eva cueerden de bevolking van de be dreigde gebieden. Zo werden tot Maandagmiddag ruim 2.000 personen geëvacueerd, aldus telefoneerde de A Leraren uit Nederland, België, Lu xemburg, Frankrijk en Engeland heb ben zich in een vlugschrift gekeerd te gen het denkbeeld om één enkele taal voor Europa in te voeren. Een Ha genaar gooide gisteren een petroleum- toestel, dat was omgevallen en zijn keuken in lichte laaie dreigde te zetten, in de tuin van zijn benedenbuurman, waar prompt enkele houten schotten in brand vlogen. Gevolg: de brandweer erbij, buurman boos en tot slot een krakende ruzie. De Haagse politie heeft gisteren zeven jongens van 15-20 jaar aangehouden, die een clubje had den gevormd, dat regelmatig op roof uitging. Bij een hunner werd de buit in een schuurtje in de tuin opgeslagen. Zij hebben in totaal voor honderden guldens gestolen, levensmiddelen, ra dio's, kratten gedistilleerd, kortom al les wat te stelen was. Een van de „he ren" stal bij de werkgever van zijn vriend een bedrag van 600. De raad van Melissant heeft besloten, sa men met die van Stellendam, een mo nument voor de watersnoodslachtoffers op te richten. De opdracht tot een een voudig gedenkteken is verleend aan de beeldhouwster mej. G. Rueter te Slo- terdijk. De Britse electriciens zullen zeven dagen in staking gaan. In Bandoeng zou weer een Nederlander gearresteerd zijn. Zijn naam is niet be kend gemaakt. correspondent van P.I.-Aneta te Se- marang. Uit de krater daalt een lava stroom in de richting Bojolagi. In So lo viel 16 cm as. Het uitzicht bedroeg daar slechts vier meter. In Poerwa- karta en Ambarawa worden asregens gemeld. Het ministerie van sociale zaken richtte te Solo een gaarkeuken in. De evacuatie- en reddingsmaatregelen waren acht maanden geleden reeds voorbereid, toen de eerste tekenen van een uitbarsting geconstateerd werden. De gouverneur van Midden- Java, Budiono, heeft zich naar het bedreigde gebied begeven. B. en W. van Amsterdam hebben de raad een voordracht doen toekomen tot het aangaan van een 25-tal geld leningen ten laste van de gemeente op 30- en 40-jarige termijn, tot een totaal bedrag van 40.000.000. GRONINGEN, 18 Jan. Thans is ook het derde slachtoffertje van de brand die gisteravond in Gro ningen heeft gewoed, overleden. Het is de anderhalf-jarige Jan Kuiper. De 6-jarige Grietje en de driejarige Wiert, zijn zoals bekend gisteravond reeds overleden. Omtrent de oorzaak van de brand kon men ons nog niets mededelen. - De nieuwe verlofregeling. DEN HAAG, 18 Jan. De algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.), bestaande uit het Katho lieke Onderwijzers Verbond, de Neder landse Onderwijzersvereniging en de Protestants Christelijke Federale Raad, heeft een telegram gezonden aan de Minister van O., K. en W. over de nieuwe verlofregeling voor het onder wijzend personeel bij het lager onder wijs. De A.N.O.F. herinnert er aan, dat op 9 Mei 1953 de wijziging van de L.O.- wet 1920 werd afgekondigd, die deze nieuwe verlofregeling met ingang van 1 Januari 1954 nodig maakte. Nu, op 18 Januari 1954 is zelfs de algemene maatregel van bestuur, die deze ver lofregeling moet bevatten, nog niet' verschenen en de voorbereiding voor het verschijnen hiervan is zelfs nog niet beëindigd. De A.N.O.F. dringt er bij de minister met grote klem op aan de spoedige totstandkoming van dit be sluit te bevorderen. DORDRECHT, 18 Jan. Vanoch tend was men in Dordrecht bezig met een loopkraan kolen voor de gasfa briek te lossen uit een aan de Merwe- kade liggend schip. Plotseling brak een stuk van de kraan af. Het kwam te recht op de 53-jarige arbeider Koen- raadt, die zich in het ruim van het schip bevond. De man was op slag dood. GOES, 18 Jan. Hoe zeer het weer een rol speelt bij het op en neer gaan van de uienprjjs, bleek in de laatste weken, toen bij de intrede van de vorst kort na Nieuwjaar de prijs plotseling opliep tot 8 cent per kg. Behalve deze kleine opleving kan men niet veel an ders constateren dan weinig vraag en een lusteloze markt. Door een te grote aanvoei op de En gelse markt daalde de prijs tot 3 cent per kg, een prijs, die .ager is dan sor- teerloon en vracht, zodai er weken wa ren, waarin naar dat land zo goed als niets werd geëxporteerd. Duitsland en Hongarije betaalden wel iets meer, maar natuurlijk vond de toestand op de Engelse markt ook zijn weerslag op de andere markten. Een handicap is dit jaar ook de buitenge woon zwakke kwaliteit, waardoor de houdbaarheid een probleem wordt en uiteraard zijn de commissionnairs en handelaren bijzonder voorzichtig met het inslaan van grote hoeveelheden. Natuurlijk neemt de voorraad door het grote percentage uitval snel af. Uitschotpercentages van 60 en meer zijn geen uitzondering. Een schatting van de nog aanwezige uienvoorraad is uiterst moeilijk. Waarschijnlijk ligt deze in de buurt van 40.000.000 kg. De totale export was tot dusver ruim 54 millioen kg. Hiervan werden in De cember ongeveer 16% millioen kg ge ëxporteerd. Engeland was de voor naamste afnemer met ca. 6% millioen kg, Duitsland en Engeland namen ie der iets minder dan 4 millioen kg, ter wijl verder West-Indië, Zweden, Afri ka, Frankrijk, Hongkong, het Engelse leger in Duitsland, Zwitserland, IJs land, België en Midden-Amerika tott de afnemers behoorden. Kleine hoe veelheden gingen nanar Oost-Duits- land, Nieuw-Guinea en Noorwegen. Haag, is Januari Sinds enige maanden krijgen de Nederlandse militairen m de Harskamp de vuurdoop. Zij moeten aan vijandelijk vuur wennen door voorwaarts te gaan over een zgn. „gevoKtdiaan" waarover drie mitrailleurs een vuur afgeven op borsthoogte. Deze baan is begin uciubc*. josa in gebruik genomen en gedurende de laatste maanden zijn er achtduizend man op geoefend, zonder dat iemand, zo overnemen wij van officiële zijde, één schram heeft opgelopen. Deze vuurdoop is zeer realistisch, doch er zijn bijzondere maatregelen genomen om mogelijke fouten te voorkomen. De baan is een rechthoek, waarin debele loopgraaf voor het doel en trekt oefenende groep voorwaarts gaat van dan via dwarsgangen naar de tweede de ene naar de tegenovergestelde smal- loopgraaf. Hier stelt e le zijde. In het open voorterrein dat 85 meter diep is, zijn over de gehele breedte drie opeenvolgende hindernis sen evenwijdig aangebracht: een boom- stammenrij als kleine verhoging en tweemaal een prikkeldraadversperring. Voorts zijn over het terrein een twintig kuilen verspreid waarin springladingen zijn gelegd. Aan het einde van de baan staan 36 stropoppen opgesteld allen voorzien van genummerde helm tegen een achtergrond van struiken, waarin de wrakstukken staan van een bunker, een vliegtuig en een tank. De geoefende groep is een aangeslo ten rij van 36 man. Elke man is uitge rust met zijn eigen wapen en draagt eveneens een genummerde helm. Op het bcrvel „voorwaarts" gaat de troep in sluipgang naar het doel terwijl de drie mitrailleurs op 1.10 m. boven het hoogste grondpeil vuur afgeven. Dit duurt, tot de troep het doel heeft bereikt, na eerst over de verhoging en naarna onder het prikkeldraad te zijn gekropen. Tijdens deze sluipgang wor den de springladingen in de kuilen tot ontploffing gebracht en verspreidt een geluidsinstallatie het geraas van vlieg tuigen in duikaanval. De troep glijdt tenslotte in de eerste van een dub- In enkele regels melden wij nog DAT de Stichting Volks- weer uit zijn winterslaap is aan de kruiser "De Ruy- jarig jongetje van de familie hogeschool Zeeland haar ontwaakt in de mening dat ter", die gisteren op de G. uit Heinkenszand gisteren programma dit jaar start het al lente was. Het zat het rede van Vlissingen lag. Ko- plotseling de weg overstak met een vijfdaagse cursus diertje niet glad want de lonel Kruijs was zeer ver- en door een vrachtauto van (van Maandag 8 tot Zater- heer van Beveren ving het. rukt over het standbeeld en gebr. Braamse werd aange- dag 13 Februari a.s.) in de Dat komt er van. jeugherberg „Mariendal" te DAT een vrachtauto heeft de heer Hugens, die reden. Het knaapje werd met zijn echtgenote het ge- ernstig gewond en met een Ginniken. Er worden inlei- L oude vërtroowde hele schiP mocht bezichti- hersenschudding opgeno- flinCfpn CpVimiHojj ntror xteneboc uc uuu.e verirouwue Tnolori V>zarlo'rklr+ tto+ rwckv» tyi» r+a-tmvyyjjvn wrlppn- w JE «g~s SI'JTïS d,g- gen vele malen bedankt. Dat men. Dr Staverman verleen de heer Hugens met de ad- de eerste hulp. De chauffeur DAT in Vlissingen 19 Ja nuari de tweede ronde van het bevolkingsonderzoek op longtuberculose begint. De bewoners van het Haven dorp zijn het eerst aan de beurt. miraalssloep weer naar de wal werd gebracht is wel een bewijs hoezeer het ge schenk in de smaak was ge- heeft geen schuld. DAT in Zierikzee een bromfietsendief rondloopt. Twee gestolen bromfietsen werden op een andere plaats teruggevonden en bij het pracht van een oudste inwoner van tit jrni- stelen van de derde werd de bestemming heeft gekregen, lipsland morgen zijn 99ste dief door de eigenaar op he- De vervaardiger van het verjaardag viert. Gefelici- terdaad betrapt, maar hjj kunststuk, de heer J. Hugens teerd. liet zich niet vatten en gooi- DAT een stekelvarken by uit Domburg, heeft het de de bromfiets aan de kant DAT het prachtige „vette" standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, dat vallen, op de „Slatogo" te Goes met de eerste prijs werd be- DAT Kommer Quist de kroond een pracht van een oudste inwoner van St Phi- Haamstede door het zachte standbeeld overgedragen DAT het drie en een half van de weg. loopgraaf. Hier stelt elke man zich op in het vak dat gemerkt is met zijn nummer - het nummer dus op zijn helm - en werpt op bevel een hand granaat in het doel. Op het volgende bevel volgt een stormaanval op de stro poppen en attaqueert elke man de pop, die zijn nummer draagt. Het voorterrein ligt geheel in de hand van de leider der oefening. Geen kogel verlaat de mitrailleur en geen lading ontspringt in een kuil, voordat deze leider die in een controletoren zit, de betrokken schakelaar van de vol- electrische bediening overhaalt. Met 1 vingerbeweging kan hij de gehele oefe ning doen stoppen. GOES, 18 Jan. Hedenavond om streeks negen uur is op het kruispunt Rijksweg-Vier Wegen, nabij Biezelinge de 22-jarige militair C. L. uit Biezelin ge rijdend op een motorrijwiel, aan gereden door een auto van de fa. de M. uit Borssele. Dodelijk verwond werd hij opgenomen en naar het St Joanna ziekenhuis te Goes vervoerd, waar men de dood moest constateren. Het ongeluk geschiedde toen de mo torrijder op het kruispunt links wilde afslaan in de richting 's-Gravenpolder. Nieuw-V ossemeer vrijwel onbereikbaar NIEUW-VOSSEMEER, 18 Januari Afgevaardigden van de K.N.A.C. en de A.N.W.B. zullen binnenkort een be zoek brengen aan Nieuw-Vossemeer, dat thans een nadelig gevolg van de watersnoodramp ondervindt. Door de regenval en het natte weer van de laatste dagen is de enige toegangsweg van dit in de uiterste hoek van West- Brabant gelegen plaatsje onbereikbaar geworden voor het verkeer. Maatrege len zullen worden genomen om een einde te maken aan deze moeilijke toe stand. DE BILT ZEGT: DE BILT, 18 Jan. Veranderlijk# bewolking en overwegend droog. Mati ge en later krachtige Zuidwestelijks wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.38 u., onder 17.05 u. Maan op 19.00 u., onder 9.07 u. Hoogwater Woensdag 20 Jan.: Vlissingen: 2.43 u. 1.96 m., 15.06 u. 2.06 m. Terneuzen: 3.14 u. 2.16 m., 15.37 u. 2.26 m. Wemeldinge: 4.32 u. 1.66 m., 16.51 u. 1.79 m. Zierikzee: 4.18 u. 1.40 m., 16.41 u. 1.53 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1