OVEREENSTEMMING TE BERLIIN DJILAS VAN ALLE PARTIJ FUNCTIES ONTHEVEN Ernstige overstroming in Denemarken Bromfietsers hebben nu een eigen bond „Laat" Russisch voorstel aanvaard Prinses Margriet wordt morgen elf Tito* „Wat hij wil, is anarchisme" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Beurtelings vergaderen voor en achter het gordijn Woning in brand; twee kinderen overleden Amnestie in Oost-Duitsland Onder Westerse invloed? SNIPPER A'j k NIEUWS1' De storm in West-Europa Auto door trein gegrepenj 3 doden De vacanties in Zeeland Koningin dankt Eisenhower De strijd tegen de witte pokken En een eigen „bromfietsdag" Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad* hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2684 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 18 JANUARI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. V&nÖMQ=J geven wij in ons blad het woord aan ds L. Rijkse en de heer A. J. Schot, die namens de kerkeraad der Geref. Gemeente te Middel burg hun bezwaren uiteenzetten tegen het Requiem van G. H. von Brucken Fock, dat op 1 Fe bruari a.s. in de Grote Kerk te Goes zal worden uitgevoerd ter herdenking van de Februari- ramp. In Westduitse regerings- en oppo sitiekringen heerst voldoening over de bereikte overeenstemming. BRITSE MENING CONFERENTIE. OVER BERLIJN, 17 Jan, Na tien vergaderingen, waarvan de laatste niet minder dan twaalf uur duurde, zijn de vertegenwoordigers der Grote Vier tot overeenstemming gekomen over de plaats waar de Vier- mogendhedenconferentie zal worden gehouden. In de afgelopen nacht is men dan tenslotte overeengekomen om afwisselend in de Oostelijke- en in de Westelijke sector van Berlijn te vergaderen. De conferentie begint op 25 Januari a.s. Afwisselend zullen de Vier bijeen komen in het gebouw van de geallieer de bestuursraad in West-Berljjn en in dat van Oost-Berlijn, waar thans de Sowjetrussische ambassade is onderge bracht. Er zal elke week van verga derplaats worden gewisseld. De eerste vergadering wordt gehou den in West-Berlijn. Er zijn deskundi gen benoemd voor het treffen van een aantal voorbereidingen van technische aard, aldus het communiqué, dat door de vertegenwoordigers der Grote Vier is uitgegeven. Van gezaghebbende Britse zijde is vernomen, dat de na 52 uur beraadsla gingen bereikte overeenstemming is gegrondvest op een „nogal laat" Rus sisch voorstel op de laatste bijeen komst. Het was aanvaard omdat de Westerse mogendheden vonden dat meningsverschillen over procedure zaken het begin der vier-mogendhe- denbesprekingen niet moesten vertra gen. De drie Westerse bevehebbers van Berlijnse sectoren hebben de Sowjet russische vertegenwoordigers medege deeld, dat zij verwachten dat de Wes- se journalisten op de bijeenkomsten in de Sowjet-sector van Berlijn in staat zullen worden gesteld hun werk naar behoren uit te voeren. De Russische vertegenwoordiger is niet gevraagd er voor te zorgen dat er toereikende telefonische verbindin gen tussen het gebouw der Sowjet russische ambasade en West-Berlijn zijn. BONN VOLDAAN. De Britse minister van staat, Selwyn Lloyd, heeft verklaard, dat Groot- Brittannië ten aanzien van de komen de conferentie van Berlijn een stand punt van „voorzichtig optimisme" in neemt. De Britse vertegenwoordigers zouden alles in het werk stellen, om de spanningen te verminderen. „Wij zijn echter niet bereid af te zien van onze defensieregelingen". „Wij zijn bereid in alle opzichten de proef te nemen op Georgi Malen- kofs verklaring, volgens welke het naast elkaar bestaan (van het Westen en het Sowjet-blok) mogelijk is", al dus verklaarde Lloyd. GRONINGEN, 17 Jan. Terwijl de ouders niet thuis waren is in Gronin gen een woning afgebrand. Er waren vier kinderen in huis, nl. een zeven jarig jongentje, een zesjarig meisje en nog twee jongentjes van resp. 3 en 1% jaar. De brandweer drong met zuur stofmaskers op de woning binnen en slaagde er in drie der kinderen te red den. De oudste bleek later reeds door een buurvrouw gered te zijn. Hoe deze brand is ontstaan is niet bekend. De drie door de brandweer geredde kin, deren zijn ernstig verbrand naar he ziekenhuis overgebracht, waar het 6- jarig meisje en het driejarige jongentje zijn overleden. De 1% jarige baby be vindt zich in levensgevaarlijke toe stand. De 7-jarige, die door een buurvrouw via een binnenplaats uit het branden de huis is gehaald, is redelijk goed. Hij heeft enige brandwonden. Elf personen dakloos na boerderijbrand WARMENHUIZEN, 18 Jan. —..Za terdagmiddag is een grote boerderij en een op enkele meters daarvan gelegen woonhuis in de as gelegd, waardoor drie gezinnen, bestaande uit elf perso nen, dakloos zijn geworden. Van de boerderij gingen inventaris en de gehele hooioogst verloren. Het vee kon evenwel bijtijds gered.worden. BERLIJN, 16 Jan. De Oostduitse regering heeft bekendgemaakt, dat amnestie zal worden verleend aan 6.143 personen die na 9 Mei 1945 door Russische militaire rechtbanken zijn veroordeeld. Personen, die ernstige misdrijven hebben begaan, of be schouwd worden als een gevaar voor de staat, zullen niet worden vrijgela ten. Anti-communistische organisaties in West-Berlijn zijn van mening, dat de amnestie klaarblijkelijk op last van de Russische hoge commissaris is afgekon digd, met het oog op de komende vier- mogendhedenconferentie te Berlijn. Genoemde organisaties nemen aan; dat zich in totaal veertig tot zestigduizend personen om politieke redenen in Oostduitse gevangenissen bevinden. FANFANI BEREID OM REGERING TE VORMEN ROME, 17 Jan. Professor Arnin- -tore Fanfani, een der leiders van de linkervleugel van de (katholieke) Christendemocratische partij, heeft president Einaudi medegedeeld dat hij bereid is een nieuwe Italiaanse rege ring te vormen. Fanfani's besluit komt na twee we ken van onderhandelingen, die vijf dezer, na het aftreden van Pella's christendemocratische regering zijn be gonnen. Professor Fanfani is 45 jaar. Hij. staat bekend als een „dynamische per soonlijkheid" en als katholieke maat schappelijk hervormer. Men verwacht dat hij een soort cen trum-regering zal vormen uit leden van zijn eigen christendemocratische partij en enige onafhankelijken. BELGRADO, 17 Januari. Het Centrale Comité der Zuidslavische Com- munistische partij heeft Zondag met algemene stemmen besloten vice-presi dent Milovan Djilas uit het comité te zetten. Hij is tevens van al zijn partij- functies (onder meer het voorzitterschap der Zuidslavische Nationale Verga dering) ontheven. Hij blijft echter partijlid. Djilas heeft een „laatste waarschuwing" gekregen. ken, doch er bestaat „Cornets" gaan weer vliegen LONDEN, 18 Januari De B.A.O.C. heeft medegedeeld, dat vanaf vandaag de „Cornets" van de maatschappij weer gaan vliegen, precies een week na het ongeluk bij Elba, waarbij 35 personen om het leven kwamen. Er zouden ech ter geen passagiers vervoerd worden zolang niet alle toestellen aan een vei ligheidstest waren onderworpen. Langs de routes in het Midden- Oosten zullen „speciale veiligheids inspecteurs" gestationneerd worden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het recente ongeluk niet te wijten is geweest aan zwakheden in de con structie. De B.O.A.C. zegt verder, dat de mo gelijkheid van sabotage niet over het hoofd gezien wordt. Reuter tekent hierbij aan, dat het onderzoek naar het ongeluk zich kennelijk ook concen treert op de mogelijkheid, dat een plot selinge ingetreden ongunstige weers gesteldheid het ongeluk op ruim 9.000 meter hoogte heeft veroorzaakt. Toespraak van Tito President Tito heeft het centrale comité der Zuidslaviscl e partij in ver band met de zaak-Djilas toegesproken Wat Djilas wilde, aldus Tito, beteken de de likwidatie der communistische partij, en vernietiging van partijdisci pline. „Djilas bracht in zijn artikelen inzichten naar voren, die op anarchis me neerkwamen. Tito vervolgde: Djilas is in het buitenland geweest en hij bleek onder Westerse invloed te zijn geraakt. Het is waar, dat Zuid-Slavië de Wes terse democratieën dichter is genaderd, doch dit betreft alleen de samenwer king op buitenlands politiek gebied en niet de inwendige organisatie van onze staat. De president vervolgde met het cen trale comité mede te delen, dat hij het schadelijk: achtte om, zoals geschiedde in de dagen der revolutie, personen, die fouten hadden begaan, om het le ven te brengen. „Ik stel daarom voor dat Djilas lid der Zuidslavische com munistische partij zal blijven, opdat hij zijn fouten zal inzien en mede zal kunnen blijven werken aan de op bouw van het socialisme in Zuid-SIa- vië", besloot hij. TOESPRAAK VAN DJILAS. Djilas verklaarde zelf in een korte toespraak: „ïk heb als communist altijd naar eer en geweten mijn plicht vervuld. Later heb ik mij voor ogen gesteld, dat ik van de partijlijn was afgewe- er bestaat geen ver schil van mening tussen mij en de anderen over het buitenlandse beleid en zaken, die de nationale een heid van Zuid-SIavië raken. Ik ben altijd een vrij man geweest en ik hoop er eeq te zullen blijven" besloot Djilas. KOPENHAGEN, 18 Januari. De storm, die sedert Zaterdag in Dene marken woedt, heeft nieuwe, ernstige overstromingen teweeggebracht, in het bijzonder in het gebied van de Liimfjord in Jutland. Te Skive staan meer dan honderd huizen in het water en talrijke gezinnen moesten worden geëvacueerd. Alle mannelijke bewoners van het ongeveer 11.000 inwoners tellende stad je aan de Liimfjord zijn Zondagoch tend opgeroepen om hulp te verlenen bij het keren van het water. De storm richtte ook schade aan te Nykoebing Mors. Tot dusverre hebben de stormen over West-Duitsland aan zeven perso nen het leven gekost. Door instortende ruïnes kwamen te Hannover drie men sen om het leven. In de haven van Hamburg sloeg een dok van 17.000 ton van zijn ankers los, waardoor omliggende schepen werden beschadigd. Op de westkust van Sleeswijk-Hol- stein zijn door het hoog opgejaagde water grote stukken land ondergelo pen. Vooral van de eilanden Borkum en Sylt wordt zware schade gemeld. De duinen hebben ernstig te lijden gehad en ook aan huizen is door het hoge water schade aangericht. HOLLUM. Als gevolg van de Wes terstorm is van de duinen ten Westen van Hollum op Ameland, over een lengte van plm. 1000 meter een deel van vijf tot zeven meter weggeslagen. (Zie ook pag. 2). DOETINCHEM, 18 Jan. Op een onbewaakte overweg te Doetinchem is Zaterdagmiddag om kwart voor vijf een Duitse auto met vier inzittenden, door een trem gegrepen. Twee inzittenden overleden ter plaatse, n.l. de 55-jarige T. H., die de wagen bestuurde en zijn 80-jarige schoonmoeder E. K. Een der twee dochters van H., de 19- jarige G. H., werd zwaar gewond en is later aan haar verwondingen bezwe ken. De andere dochter H. H. werd licht gewond. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een leerling-conducteur van de N.S. om het leven gekomen en een machinist gewond, toen een uit de richting Zutphen komende goederen trein even voor het station Dieren Doesburg achter op een stilstaande goederentrein botste. Van beide treinen ontspoorden ver schillende, wagens. De electrische lo comotief van de ene trein drong in de laatste wagen van de andere, waar door deze wagen in brand geraakte. De 25-jarige leerling-conducteur H. A. Hofkens uit Rijen, die zich in deze wagen bevond, kwam om het leven. De machinist van de eerstgenoemde trein, B. Zwarts uit Nijmegen, werd zwaargewond naar een ziekenhuis te Velp overgebracht. MIDDELHARNIS, 16 Jan. Bur gemeester D. van Heyst van Dirks- land, voorzitter van het Paulina van Weelziekenhuis aldaar, heeft de ver blijdende mededeling ontvangen dat de Zweedse organisatie „Radda Barnen" (red de kinderen) een half millioen gulden heeft geschonken voor uitbrei ding van het gecombineerde zieken huis Paulina van Weel en Bethesda met een kinderafdeling met ongeveer twintig bedden. 's-GRAVENHAGE, 16 Januari Het Centraal Werkcomité heeft de collec tief-sluitende bedrijven geadviseerd de. vacantieweek 1954 in sector 3, waartoe ook Zeeland behoort vast te stellen van 7 Augustus14 Augustus of van 14 Au- gustus-21 Augustus. Dit met 't oog op het feit dat de bouwvakweek door de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf is vastgesteld van 31 Juli7 Augustus en om te vermijden dat deze week over belast zal worden. De niet collectief-sluitende bedrijven is verzocht de mensen zonder school gaande kinderen voor half Juli of na half Augustus vacantie te verlenen. In het bijzonder dringt het Centraal werk comité vacantie er op aan de periode van 15 Juli15 Augustus voor jonge ren te blokkeren. WASHINGTON, 16 Jan. Koningin Juliana heeft uit naam van het Neder landse volk een brief gezonden aan president Eisenhower. Zij dankt hem en door hem het Amerikaanse volk voor de hulp welke in de rampdagen van het vorige jaar aan Nederland is verstrekt. De Koningin noemt in de brief met name het zenden van geld en goede ren en het zenden van troepen, Zij zegt, dat deze hulp tot grote dankbaar heid opwekt, temeer, daar hieruit blijkt, dat de menselijke solidariteit niet bij de grenzen ophoudt. Aan het einde van de brief wenst Koningin Juliana de Verenigde Staten en de president alle voorspoed toe. Militairen worden her-ingeënt DEN HAAG, 18 Jan. Het aantal patiënten dat voor witte pokken is opgenomen bedraagt thans 25. Daar naast zijn acht patiënten voor obser vatie opgenomen. In verband met lig ging in het gebouw is het mogelijk ge bleken een groot aantal poliklinieken van het ziekenhuis Zuidwal geheel van het overige gebouw te isoleren. Voor de .herinenting mel'dden zich reed 6 tot 7000 personen aan. Bij het overleg omtrent de maatre gelen, welke gewenst zijn ter bescher ming van de strijdkrachten tegen het gevaar van besmetting met „witte pokken", is thans tot herinenting van het personeel der strijdkrachten, dat niet in het bezit is van een geldig internationaal bewijs van inenting, uit gereikt na 1 Januari 1951, besloten. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 16 Januari. Nederland telt thans bijna 300.000 bromfietsers. Steeds komen er meer bij en binnen enkele jaren zal wellicht het millioen zijn bereikt. Deze enorm grote groep heeft recht op een eigen organisatie om haar belangen te bepleiten. De bond wil geen filiaal zijn van een andere verkeersorganisatie zei de heer L. H. Eker uit Den Haag vandaag op de te Utrecht gehouden eerste ledenvergade ring van de vereniging „Nederlandse Bromfietsbond". Deze organisatie werd in Augustus 1952 opgericht. Na die tijd ontwikkelde zij al meermalen enige ac tiviteit. O.a. werden de belangen der bromfietsers bepleit in een schrijven aan de Eerste Kamer. Thans waren de afgevaardigden uit de districten echter voor het eerst bijeen om de voorlopige organisatie een meer definitieve vorm te geven. De heer Eker, voorzitter van de N.B.B., verklaarde dat het onjuist is de oprichting van deze organisatie uit sluitend te zien als reactie op de ge wraakte regeling voor het bromfiets- verkeer van Augustus j.l. Ook voor die tijd waren al plannen gemaakt om tot een eigen bond te komen. Weliswaar De stad Hamburg wordt door witte mieren bedreigd. Reeds drie gebouwen in het centrum heeft men moeten af breken omdat zij zo waren aangetast, dat zij op instorten stonden. In Rus land is men erin geslaagd een tarwe- soort te kweken - waarschijnlijk door kruising met gras - die verscheidene jaren achtereen vrucht kan dragen. In Ermelo in Transvaal leeft een katijn", een kruising van een Siamese kat en een konijn. Het dier dat een kattekop heeft en snort als een kat, heeft een „pluis" als staart en aan de poten ook nagels. Het dier springt als een konijn en kanapporteren als een hond. Mercedes-Benz heeft een nieuwe sportwagen geconstrueerd, een verbeterd type van de Mercedes 300 SI. De wagen heeft een 2984 cc. motor en met vijf versnellingen uitgerust. Men kan er een snelheid van 300 km per uur mee halen, hetgeen voor de gewone weg wel wat snel is. Een achtjarig meisje was Zaterdag erg gul met bankbiljetten van vijf en twintig gulden, die ze uit moeders tas had genomen en waarvan ze er vier in brievenbussen in de buurt deponeerde. Drie kwamen er weer terecht, maar het vierde is spoorloos. heeft men in de moeilijke beginperiode dankbaar gebruik gemaakt van de hulp van de K.N.M.V. De bedoeling is ech ter zo spoedig mogelijk de bond geheel vrij en zelfstandig te maken. Alle bromfietsers en plaatselijke organisa ties van bromfiets-berijders zijn als leden welkom. Naar sprekers oordeel is de wens, dat de wegenbelasting voor bromfietsen zal worden afgeschaft ,nu deze naar de rijwielpaden verwezen zijn, niet te ver wezenlijken. Daar het voor velen een bezwaar is het bedrag ineens te beta len, bepleitte hij een betaalsysteem met zegels, zoals gebruikt wordt bij de luis tervergunningen van de radio. Hij vertolkte aller gevoelen, toen hij betoogde, dat teruggekeerd dient te worden naar de situatie van voor Augustus 1953. De huidige situatie is voor bromfietsers zeer onbevredi gend Vrije keuze tussen rijwielpad en verkeersweg behoeft z.i. geen be zwaren op te leveren. EIGEN ORGAAN Naar werd meegedeeld zal het „Me dedelingenblad" voor bromfietsers wel dra niet meer verschijnen. Het bekende blad „De Fietsmotor" zal het officiëel orgaan van de bond worden. De Tweede Pinksterdag zal als „bromfiets dag" voortaan het tijdstip zijn, waarop de leden uit het gehele land elkaar kunnen ontmoeten. Dit jaar is Hilver sum het verzamelpunt en voortaan zal ieder jaar telkens in een ander deel van het land, een aantrekkelijk toeris tisch program worden geboden. In enkele regels melden wij nog DAT in Kamperland Za terdagmiddag een nieuwe brandweerauto in gebruik is genomen. DAT eveneens Zaterdag middag in Wolfaartsdijk een Belgische auto met vrij grote kracht tegen een stilstaande groentekar is gereden. De Belg beweerde, dat hij door het zonlicht was verblindt. Auto en groentewagen wer den lelijk beschadigd. DAT te Stadskanaal op 67- jarige leeftijd is overleden de heer M. Gortier, oud-hoofd van de Chr. Nationale school te Zierikzee. De begrafenis vindt Dinsdagmiddag om twee uur te Stadskanaal plaats. DAT de heer Jacobusse uit Krabbendijke Zaterdagmid dag in zijn invalidewagentje wilde stappen. Doordat de harde wind het wagentje verschoof stapte de man mis, viel en brak een been. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis aan de Oostwal te Goes vervoerd worden. DAT in het „Schuttershof" te Middelburg de muziekver eniging „Excelsior" een uit voering beeft gegeven. Aan de heren A. Broodman, C. Hendrikse en A. v. d. Weele is een klein geschenk aange boden, omdat zij 25 jaar lid waren. DAT de heer A. Tilroe te Middelburg Zaterdagmiddag de directeur van de P.Z.E.M., ir T. Miehielsen op visite kreeg, omdat hij 25 jaar aan de Maatschappij was ver bonden. De jubilaris werd een enveloppe met inhoud aangeboden. DAT evenals als een week geleden personeelsleden van de P.Z.E.M. de nieuwe cen trale te Vlissingen hebben bezichtigd. De belangstelling was zeer groot. DAT het 9-maanden oud dochtertje van de fam. G. uit Vrouwenpolder Zaterdag 'n veiligheidsspeld inslikte. Het kleine meisje werd ijlings naar het ziekenhuis te Mid delburg vervoerd. Vandaar is het kindje snel naar Lei den gebracht waar de speld door middel van een opera tie is verwijderd. DAT een moedig meisje uit Vlissingen een hondje heeft gered dat over de muur van de Boulevard de Ruyter was gevallen. Zij stond tot haar middel in het water om het dier in veilig heid te brengen. De politie heeft het meisje van droge kleren voorzien. Helaas bleek dat een poot van het hondje was gebroken. Papa heeft later zijn flinke doch ter per auto afgehaald. En natuurlijk ging het hondje mee. DAT het bezoek van de kruiser „De Ruyter" aan Vlissingen op niets is uit ge lopen. Door het slechte weer kon de kruiser niet de ha ven binnenlopen, zodat van officiële bezoeken niets kon komen. DAT de ouden van dagen uit Zierikzee, die op het pa leis Het Loo te Apeldoorn zo gastvrij zijn ondergebracht, daar de langste tijd hebben vertoefd. Het rusthuis „Ons Huis" zal 15 Februari weer in gebruik genomen worden. Nu al vast een hartelijk woord van dank aan de gast vrouw van deze verdreve nen, Prinses Wilhelmina. Bossche veemarkt tuberculosevrij 's-HERTOGENBOSCH, 16 Jan. Van Woensdag 3 Maart af zal het ver boden zijn op de Bossche veemarkt runderen, die ouder zijn dan acht we ken aan te voeren wanneer bij deze dieren niet aanwezig is een verklaring afgegeven door of vanwege een pro vinciale gezondheidsdienst voor dieren. Tot de gezondheidscommissie voor die ren van de Stichting voor de Land bouw is het verzoek gericht de markt met ingang van 3 Maart als t.b.c.-vrije markt te willen erkennen. DE BILT ZEGT: Opklaringen DE BILT, 17 Jan. Wisselend be wolkt en vrijwel overal droog weer. Overwegend matige Noordwestelijke tot Westelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.39 u., onder 17.04 u. Maan op 17.44 u., onder 8.46 u. Hoogwater Dinsdag 19 Januari: Vlissingen: 2.02 u. 1.93 m., 14.24 u. 2.02 m., Terneuzen: 2.33 u. 2.12 m., 14.53 2.21 m. Wemeldinge: 3.49 u. 1.64 m., 16.08 u. 1.76 m. Zierikzee: 3.34 u. 1.38 15.57 u. 1.50 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1