HET MODERNE LEVEN 109.' r DEZE WERELD v&n ö&q tot D 1 de goud-gele VIRGINIA! Export poot-aardappelen kan be langrijk worden vergroot. ö&q Gaswinning volgens een nieuwe methode* v BON TT Ds H. VELDKAMP Campagne tegen het eten van honden* Fabriek voor restloze vergassing met bijmenging van aardgas. Marktstabilisatie en uitbreiding aantal rassen echter nodig. HOUTMAK Schaakspel (IV) De Damevleugel Stekeligheden aan het adres van dr Beel. ZEEUV. OAGBLAD Pagina 5. E titel die boven dit artikel staat, bestrijkt een terrein, dat zó ontzaglijk uitgebreid is, dat het zelfs voor de meest be gaafde mens met de breedst moge lijke wetenschappelijke belangstel ling ondoenlijk is, dit terrein in z'n gehele breedte te overzien. Vroeger ging dat nog wel zo'n beetje. In de voor ons besef nogal rustige tijden van enige eeuwen terug was het mogelijk dat iemand zich vrij behoorlijk op de hoogte kon stel len van wat er zo in de wereld te oop was, zowel op het gebied van wetenschap als op dat van de poli tiek en dergelijke. Dat kon natuur lijk ook toen niet Jan en alleman, maar dat waren de zogenaamde encyclopaedische geesten, de men sen met een zeer veelzijdige kennis. Ingezonden Mededeling (adv.) Wij gaan door met aan biedingen van diverse artikelen voor onze post- klanten, waarvan U niet een enkele keer, maar regelmatig kunt profiteren, daar al de aangeboden goederen in voldoende hoeveelheid (dus ook voor nabestellingen) in voorraad worden gehouden. In onze magazijnen staat nog een grote partij twee persoons binnenveerma trassen. Originele Jumbo matrassen in Luxe uitvoe ring, catalogusprijs 210 gulden, die, omdat de nor male verkoopprijs ook wel een beetje aan de luxe kant is, minder snel ver kocht zijn dan wij hadden verwacht. Maar daar hebben wij dan ook een opruiming voor en speciaal aan onze post- klanten willen wij ze ver kopen, in één slag, voor bijna de helft van de prijs. Tweepersoons binnenveer matrassen, merk Jumbo (waarvan wij er per jaar meer dan 10.000 stuks verkopen) 120 x 190 cm., maar nu in luxe uit voering. Cylindrisch interieuromvat door stalen band, afge dekt met gestepte crine en watten. Overtrokken met zware damast in oud- rose met afgewerkt pa neeldecor. fespd Onze postklanten kopen nu zo'n luxe matras met ingeweven zijkanten en met inbegrip van twee met va kapok gevulde kussens, stuk voor stuk onder de volle twintig jaar schriftelijke garantie, niet voor 240" gulden maar voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. Z.D. 3 VERZOEKE BIJ BESTELLING DEZE BON BIJ TE VOEGEN WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM i= DOOR Ik denk b.v. aan die Amsterdamse predikant Plancius, die tegelijk do minee, regent, en navigator was. Hij wist van de zeeroutes naar In- dië, waar hij kaarten van maakte, evenveel of misschien meer af dan alle Amsterdamse kooplieden en reders bij elkaar, en tegelijk was hij een knap theoloog en feitelijk ook burgemeester van Amsterdam. Na de geweldige vlucht die de we tenschap en de techniek vooral in de laatste eeuw gemaakt hebben, is het niet nu er mogelijk voor één man om meester op alle wapens te zijn. Iemand kan nauwelijks bijhouden wat er in zijn eigen vak te doen is. Vandaar dat we het nu zoeken in de richting van de specialisten, dat zijn naar het gees tig gezegde, die mensen die van zo weinig mogelijk zo veel mogelijk trachten te weten te komen. Gezien deze stand van zaken lijkt het dus niet minder dan arrogant om een artikel te gaan schrijven over „het moderne leven", maar de lezer stelle zich gerust. Wij matigen ons niets aan. We zijn alleen maar van oordeel, dat de krantenlezer, die nu eenmaal leeft in deze moderne tijd en telkens weer met de problemen daarvan in aanra king komt, toch ook een klein beetje wegwijs moet worden in de enorme wirwar van straten en steegjes van deze moderne wereld. We konden ons vroeger nog wel isoleren en onze pro vinciale klederdracht behouden in let terlijke en figuurlijke zin, maar dit isolement is in onze tijd van moderne techniek en razend verkeer niet meer vol te houden. We worden er eenvou dig met de neus boven op gedrukt en als wij in het moderne gedachtenve keer niet te pletter gereden willen worden, dan moeten we geestelijk le ren uitkijken en dan zullen we er een klein beetje van moeten weten, niet alleen wie de moderne mens, met wie wij omgaan, en die wij zelf in vele op zichten zijn, is, maar ook wat hij doet en hoe hij denkt. We leiden u dus niet de hele moderne wereldstad door met al z'n gebouwen en pleinen, want we zouden er zelf in verdwalen. We gaan maar even een straatje om. En knopen hier en daar een gesprek aan. Ter ken nismaking. V We hebben zowel in het opschrift, als hier en daar in dit inleidend arti kel het woord „modern" gebruikt. Eerlijk gezegd zijn we daar een bee tje kopschuw van. Dat woord ligt ons niet erg. We denken daarbij aan allerlei nieuwmodische trasten en ij dele nieuw lichterijen, waarin we ons in het ge heel niet thuis voelen. Dat komt natuurlijk omdat wij Ne derlanders over het algemeen nog een theologiserend volk zijn. Daar weten wij veel van af. Daar hebben wij kaas van gegeten. In dat opzicht hebben we allemaal nog een klap van het molen tje van die dominee Plancius beet. Die man was behalve theoloog ook koop man en kaartentekenaar. Wij zijn be halve koopman en landbouwer ook nog theologen, prekenkenners en -proevers bij uitnemendheid. Daarom klinkt ons het woord „modern" niet aangenaam in de oren, omdat voor onze theologische oren dat woord min of meer belast is. We denken er bij aan de moderne leer, aan het moder nisme en dergelijke vrijbuiterijen en uitbundigheden. We willen daarom direct maar een beetje opruiming houden (dat mag in Januari) en zeggen dat we aan d i betekenis van modern hier in het ge heel niet denken. Dat ligt ver buiten onze gezichtskring. U weet natuurlijk, dat het woord „modern" ook in andere verbindingen voorkomt, waar niemand enig bezwaar tegen kan hebben. Wie zal bijvoorbeeld gewetensbezwaren hebben tegen een modern ingerichte woning, om maar iets te noemen, en wie zou zich bij ons in Zeeland er tegen verzetten, dat de dijken gedicht zijn met de middelen die de moderne techniek verschafte Men kan dus theologisch en kerke lijk zuiver en brandschoon zijn en te gelijk modern wezen, d.w.z. dat men met z'n tijd meegaat. Daar ontkomen we trouwens toch niet aan, ik bedoel, dat we met onze tijd meegaan. Dat dóen we trouwens ook allemaal We kunnen ons hoofd schudden over ,deze moderne tijd" en er allerlei kwaads van zeggen (soms zeer terecht) maar practisch gaan we allemaal, of we willen of niet „met onze tijd mee" en we genieten er de zegeningen van. Dat gebeurt al door het simpele feit, dat u het knopje omdraait van het electrisch licht. Niemand zegt„Ik verkies petroleum!" U gaat eenvoudig met Uw tijd mee, door een bromfiets aan te schaffen, of in een auto of trein te stappen. Niemand zegt: „Geef mij maar een trekschuit!" Die is er trou wens niet meer. Heel ons maatschap pelijk bestel, onze welvaart, onze land bouw en handel en noemt U verder maar op, zou eenvoudig tegen de vlak te liggen, als wij niet „modern" wilden zijn. Het Zeeuwsch Dagblad zou ook wel op het dak kunnen gaan zitten, als het van de telex en de moderne machines geen gebruik wilde maken Het zou zijn wedloop om aan de spits der Zeeuwse bladen te komen waar in U het natuurlijk steunt wel kun nen opgeven. Een typisch voorbeeld hoe het gaat, als men al het „moderne" de laan uit wijst, levert het „Nabije Oosten". De jonge staat Israël maakt met grote gretigheid en geweldig élan gebruik van alle moderne hulpmiddelen, om een welvarende landbouwstaat te wor den en het gevolg is, dat daar de wil dernis gaat bloeien als een roos. De aangrenzende Arabische landen staan er echter wantrouwend en afwijzend tegenover en het resultaat is een grote verarming. U kunt daar nog toestan den aantreffen van 1800 a 2000 jaar geleden. Het is niet alleen geoorloofd om in goede zin „modern'' te wezen en daar waar dat pas geeft „met zijn tijd mee te gaan", maar het is zelfs geboden. Geboden niet uit welbegrepen eigen belang en niet door de vrees, om an ders achteraan te komen sukkelen, maar geboden om Gods wil. Als de „wereld" ons in de uitvinding en toepassing van moderne techniek en cultuur vooruitstreeft, moet dit in ze kere zin voor de Christen een oorzaak van verootmoediging en beschaming zijn, omdat juist hij behoort open te staan voor de klop van het moderne leven. Immers de Christen houdt rekening, behoort althans rekening te houden met de geweldige waarheid, dat de aarde des Heren is met haar volheid, en dat God de Schepper en Eigenaar is van hemel en aarde. In deze schepping heeft God krach ten, energieën en gaven gelegd, waar van het Gods bedoeling stellig niet geweest is, dat die ongebruikt zouden blijven liggen. Natuurlijk niet! Want dan zou God iets gedaan heb ben, wat zinloos en doelloos was. Het is reeds vele jaren geleden dat de vrome en begaafde (helaas ontsla pen) dr Nederbragt, hierover dingen gezegd en geschreven heeft, waaraan veel te weinig aandacht is besteed. Hij heeft erop gewezen, dat in het godde lijk bevel van Genesis 1: onderwerpt de aarde en hebt heerschappij over de vissen der zee en over 't gevogelte des hemels, de opdracht van Godswege besloten lag om te komen tot de tech nische en verkeersmogelijkheden, waar wij in onze moderne tijd wellicht nog maar een glimp van waarnemen. De exegese moge wat naïef lijken, er ligt een zeer diepe zin en een grote waar heid in. V Wij zullen hierbij wel in het oog moeten houden, dat het deelnemen aan het moderne leven in de naam en in opdracht des Heren, inhoudt het zich begeven langs hoge banen waar tai- Ingezonden Mededeling (Adv.) In West-Duitsland BONN, 15 Jan. Een Westduits avond blad is een campagne begonnen tegen het slachten en eten van honden in West- Duitsland. Volgens het blad „Bild" worden er te München „en andere plaatsen" in West- Duitsland honden geslacht om ze te eten. Er is geen wettelijke bepaling op grond waarvan degenen die zich hieraan schul dig maken, kunnen worden vervolgd, al dus „Bild". Het blad doet een beroep op alle hon denliefhebbers, parlementsleden te ver zoeken, om maatregelen tegen „een der gelijke wreedheid". De staking in Groot-Brittannië MANCHESTER, 15 Jan. De directie van een industrieel bedrijf te Manchester heeft Vrijdag doen weten, dat indien Maandag honderd electriciëns in het be drijf gehoor geven aan de stakingsoproep van de door communisten geleide vak- rijke gevaren liggen, waarover later, bond van electriciëns, zij hen zal ontslaan. (Van onze -redacteur). UTRECHT, 14 Januari. Ook Centraal Nederland zal een bijdrage leveren tot de oplossing van het vraagstuk der gasvoorziening. Te Utrecht zal daarom de eerste fabriek voor restloze vergassing In Nederland worden gebouwd. Deze fabriek zal 80 tot 100 millioen kubieke meter per jaar produceren en een groot gebied van ga» voorzien, o.a. Amersfoort, Woerden, Zeist, Baarn en Culemborg. De fabriek kost 16 ït 18 millioen gulden en moet er binnen enkele jaren staan omdat anders de gasvoorziening in Nederland stagneert. Zfl past in het natio nale plan op dit gebied. Het bovenstaande werd medegedeeld tijdens een persconferentie van het Utrechtse gemeentebestuur. De nieuwe fabriek zal geen schaarse gaskolen nodig hebben, maar een goedkoper soort, dat in overvloed uit Duitsland kan worden ingevoerd. Door de rest loze vergassing ontstaat geen cokes, waaraan toch al een teveel bestaat. Deze vergassingsmethode levert ech ter gas op van slechts 3000 cal. Voor stadsgas is echter 4000 cal nodig en daarom zal de fabriek worden aange sloten op de aardgasleiding en op de kraakgasleiding van Pernis.Zo kan door bijmenging van deze gassoorten met hoge calorische waarde uitstekend en zeer goedkoop stadsgas worden ver kregen. Zo goedkoop, dat het ook voor ruimteverwarming kan worden benut. Bij deze nieuwe methode wordt uit een zelfde hoeveelheid kolen drie maal zo veel gas verkregen als bij de oude methode. Ook is men niet geheel af hankelijk van het aardgas, want de benodigde calorische waarde kan even tueel ook worden verkregen door ge bruik te maken van bijmenging van olie. De uitvoering van dit project werd vertraagd, daar met de regering nog niet op alle punten overeenstemming werd bereikt. Men hoopt hiertoe bin nen korte tijd te geraken, maar ook als dit niet mocht gebeuren zal het plan toch worden uitgevoerd, daar de betreffende gemeentebesturen voor de gasvoorziening in het eigen gebied ver antwoordelijkheid dragen. Het plan tot de bouw van deze fa briek werd gemaakt, omdat het aard gas en het lange-afstandsgas uit Lim burg voor de gasvoorziening onvol doende zijn en toch een groot kwan tum fabrieksgas nodig blijft. Akkerbouwconferentie C. B 7. B. (Van onze §-redacteur.) AMERSFOORT, 14 Januari. Op de Akkerbouwconferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond op „Birkhoven" bij Amersfoort werd de tweede vergaderdag gewijd aan de vragen rond de export van poot- en consumptieaardappelen. De inleider, de directe van het Bedrijfschap voor Aardappelen, J. M. Glotzbach, beantwoordde daarbij de vraag of deze export vergroot kan worden. Voor de pootaardappe- len luidde het antwoord bevestigend, voor de consumptie-aardappel ligt het veel moeilijker. Onze export van pootaardappelen ls reeds aanzienlijk groter dan voor de oorlog. Toen was het jaargemiddelde 150.000 ton en nu over de laatste drie jaar reeds 221.000 ton met een gemid delde waarde van f 55 millioen. Toch zijn mogelijkheden tot uitbreiding aan wezig, aldus spr., zowel in als buiten Europa. De totale oppervlakte aardappelen in Europese landen (buiten Rusland) ls rond 9.5 millioen ha, doch slechts 254.000 ha of 2.5 pet. wordt met goed gekeurde pootaardappelen beteeld. Gro te oppervlakten worden dus beteeld, zonder dat daarbij van goed pootgoed gebruik wordt gemaakt. Voorlichting, waarby wordt gewezen op de grotere opbrengst en de lagere productiekosten bij gebruik van goedgekeurd pootgoed zou de vraag aanzienlijk kunnen ver groten. Wanneer het gebruik van goed poot goed algemeen zou worden, zouden Ne derland en de andere exporterende lan den zelfs niet aan de vraag kunnen vol doen. Als we in Europa kunnen komen tot economische integratie, acht ik nog een verdere ontwikkeling mogelijk, al dus de heer Glotzbach. Nederland zou zich dan kunnen specialiseren op de voortbrenging van reproductie-materi aal en het zou de voorziening met poot goed voor de consumptie-teelt groten deels aan anderen kunnen overlaten. Gezien de oppervlakten aardappelen b.v. in Midden- en Zuid-Amerlka en Noord- en N.W.-Afrika, waar practisch geen eigen pootgoedteelt is, bestaan ook buiten Europa nog exportkansen genoeg. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM PIANO'S ORGELS Sedert jaren vertrouwd adres ET is heus zonder opzet en dan een waardevol bondgenootEn gemakkelijke vrienden! Men is er zich I I lezeressen moeten het ons niet kwalijk nemen: onze ver gelijking loopt aldus uit dat de dame- of koninginnevleugel van het Wereldschaakbord de minst be trouwbare is. Tot die vleugel reke' nen we het Nabije Oosten en het Midden Oosten, dat uitgestrekte gebied waar fel Mohammedanisme en blind nationalisme hoogtij vieren en waar men niet op een mensen leven kijkt. Men pleegt ze ook wel aan te duiden als „onontwikkelde gebieden" en die benaming is juist voorzover het de economische mogelijkheden en de sociale toe standen betreft— maar die bena ming is beslist niet van toepassing op de leidende groepen in die lan den. want die zijn ontwikkeld ge noeg om te trachten voordeel te halen uit de controverse tussen Oost en West! Men kan deze landen in twee cate gorieën indelen: de uitgesproken pro- westerse en de uitgesproken anti-wes terse; een derde categorie: een uitge sproken pro-communistische, is er (nog) niet. De moeilijkheid is echter, dat men deze beide stromingen ook weer in bijna elk land afzonderlijk terugvindt! Geheel de Westerse ideologie toege daan is Turkije en dit land maakt ook deel uit van het Atlantisch Fact. Ook de jonge staat Israël is geheel en al op het Westen ingesteld, maar het heeft zoveel moeilijkheden met de Arabische landen, dat het eerder een zorgenkind is van d,e democratieën ook het rijk van keizer Haile Selassi staat onvoorwaardelijk achter de geal lieerden. Maar dan zijn er de landen, aange sloten bij de Arabische Liga van welke groep Egypte wel de voornaamste is, Juist in deze landen viert het nationa lisme hoogtij. Men voelt zich onder drukt door Engels en Frans imperia lisme en in die strijd tegen „de onder drukker" deinst men voor geen enkel middel terug. En hier zouden voor het Kremlin prachtige kansen liggen als niet juist het Mohammedanisme, dat de mensen opzweept, zich even sterk zou verzetten tegen het communisme. De leer van Mohammed en de leer van Marx verdragen elkaar niet, zo min als de Bijbel en „Das Kapital" elkaar verdragen. En het moet gezegd, dat de bewoners van deze landen trouwer zijn aan hun Koran dan de inwoners van onze „christelijke landen" zijn aan hun Bijbel! Zo is deze Arabische Liga een vreemd stuk op het schaakbord: het hoort bij het Westen maar de Weste lijke speler heeft er dikwijls meer last van dan gemak! Vrienden van het Westen vindt men ook in het Midden-Oosten: India en Pakistan. Maar het zijn ook al geen de pas verworven zelfstandigheid zeer bewust en maar al te vaak meent men dat men het aan die zelfstandigheid verplicht is ook een zelfstandig, dus van het Westen afwijkende mening te laten horen. Pandit Nehroe, de grote man van India, streeft een eigen po litiek na, een soort neutraliteitspoli tiek met een bemiddelend karakter. Die rol van bemiddelaar heeft hij in Korea gespeeld, maar het ziet er naar uit dat het succes zeer gering zal zijn. Sterker: het doordrijven van Nehroe komt eerder de Oostelijke dan de Wes telijk speler te goede! Verklaarbaar is de houding van Ne hroe echter wel. Zou hij door dik en dun achter Amerika en Engeland staan, dan zou zijn volk hem kunnen verwijten, dat hij de verworven vrij heid niet waard is. En behalve deze psychologische verklaring is er een strategische: als een dreigende sikkel liggen boven dit gebied de Sowj et- landen en het uitgestrekte China. En welk Westers land zal kunnen ver hinderen dat de punten van die sikkel lager en lager komen, dwars door Arabië en dwars door achter-Indié heen tot ze de Arabische Zee en de Golf van Bengalen hebben bereikt en aldus India omsloten hebben? „Azië voor de Aziaten!" was de machtsdroom van Japan het is ook de machts droom van Pandit Nehroe zal het ook niet de machtsdroom van Aziatisch Rusland en communistisch China zjjn? Op dit deel van het schaakbord wordt slechts zo af en toe een zet ge daan. Maar de mogelijkheden tot een aanval liggen er verborgen. En daar om is het zaak de daar opgestelde stukken terdege in de berekeningen te betrekken! VOORWAARDEN. Eerste voorwaarde is echter ver groting van ons rassen-assortiment. Bintje, Eersteling en Eigenheimer zijn vatbaar voor wratziekte en phy- tophthora. Vervanging is dringend nodig. Ook hebben we te weinig ras sen voor heet en droog klimaat. Al pha en Voran hebben wel behoorlijk» opbrengsten in sommige warme lan den, maar in verschillende gebieden moeten zij het afleggen tegen Schotse en Amerikaanse rassen als Arran Banner en Katadhin. Verder zfln opvoering van de kwaliteit en kostprijsverlaging punten, die de voortdurende aandacht verdienen. Ten slotte ls marktstabilisatie dringend noodzakelijk. De pootaardappel is een speculatieartikel geworden en dat du peert onze handelaars, de buitenlandse importeurs en het maakt onze afne mers kopschuw. WEINIG VERSCHIL, De afzetmogelijkheden voor consump tie-aardappelen zijn veel minder con stant. Ze zijn sterk afhankelijk van de eigen oogsten in diverse landen. Spr. betwijfelde dan ook, of integratie voor onze export van dit artikel veel ver schil zou maken. Consumptie-aardappelen zjjn veel meer marktartikel. In de West Ne derland enkele jaren lang vrijwel het monopolie, maar nu de Amerikaanse en Canadese aardappelen goedkoper zijn dan de onze, is de export naar dit ge bied sterk gedaald. Hier zijn de mid delen om de export te vergroten en een vaste basis te geven dan ook "-oei- lijk te vinden. Misschien kan in de toe komst wat worden bereikt, als Neder land op grote schaal gewassen aard appelen, al dan niet in kleinverpakking, kan leveren, zo besloot de heer Glotz bach. Voorlopig Verslag Eerste Kamer DEN HAAG, 14 Januari. '11 Eer ste Kamer en de minister van binnen landse Zaken prof. Beel, schijnt het niet erg te boteren, getuigt het voorlopig ver slag op 's ministers begroting. Met kan er o.a. in lezen: „Vele leden zouden het op prijs stellen indien de minister een uiteenzetting zou willen geyen van de algemene beginselen waarop zijn beleid berust" - een nare vraag voor een minister die toch al ver scheidene jaren een beleid heeft trachten te voeren! Tweede stekeligheid: „De mi nister bemoeilijkt het bekleden van het burgemeestersambt door personen die niet over eigen geldmiddelen beschik ken!" Vervolgens: „Het periodiek verschij nende orgaan van de organisatie Be scherming Bevolking genaamd „De Pa ladijn" voldoet niet aan redelijke eisen. De minister dient zyn invloed aan te wenden om dit blad op hoger peil te brengen en de inhoud meer te doen be antwoorden aan de voorlichtende taak die het heeft te verrichten." Een stekeligheid met een principiële kant: „pvereenkomstig de wens van H.M. Koningin Wilhelmina was het tot dusver re gewoonte de viering van een verjaar dag van een lid van het Koninklijk huis, indien deze op Zondag viel, tot de vol gende dag uit te stellen. Waarom wordt dan nu de verjaardag van prinses Bea trix op Zondag gevierd? De herdenking van de watersnood is daartoe toch wel een onvoldoende motief!" En ten slotte zo maar een verzoek aan deze bewindsman: „Het moet wor den afgekeurd - aldus enkele leden - dat de burgemeester, wanneer bij plaat selijke feesten, lichtweken en tentoon stellingen en andere dikwijls met ker misachtige vermakelijkheden gepaard gaande evenementen een „koningin": bloemenkoningin, Meikoningin, hooi- koningin, oogstkoningin, kaaskoningin, enz., wordt ingehaald, er zich toe leent, gesierd met de tekenen van zijn ambt, zulke „koninginnen" officieel te ont vangen. De met de ambtsketen ge tooide burgemeester verricht dan een, taak, die meer het karakter heeft van opluistering van een vertoning dan een daad van de vertegenwoordiger van H.M. de koningin. Zij zouden een wenk van de minister te dezen op prijs stel len, waardoor zo mogelijk verdere ex cessen op dit gebied worden voorkomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5