WESTERSTORM DEED ZEELAND WEINIG KWAAD ver Sleepboot op het Sloe gezonken; Koningin Emma" zat uren vast Diikwachfon 7tin naraat „Michel Swenden" vroeg hulp In Oostenrijk al 130 doden ZULLEN WESTELIJKEN WEER TOEGEVEN? Militairen mogen Den Haag en omstreken voorlopig niet verlaten V*S* en Engeland contra Thimaja PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „We zitten in de luie elve' Bonn voelt er niets voor Russisch voorstel inzake Berlijnse conferentie zou worden aanvaard Tactische wending inzake Triest De witte pokken-epidemie Zij» die elders zijn gelegerd» mogen niet met verlof Richtprijs voor bacon- varkens omlaag Ter dood veroordeelde meldde zich Geen mishandeling" zegt de rechter Uitgave: hting „Zeeuwsch Dagblad" jofdkantoor: Goes, L. Vorststr. *0, Tel. 2438 bü geen gehoor voor advjertenties 2970, voor redactie 3435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte ïfoordstr. 35. Tel. administratie 1009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2683 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 16 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. f 1 i.=v&nö&&Q vragen wij op onze speciale Zeeuwse pagina Uw aandacht voor de situatie van de ouden van dagen in onze provincie. In Zeeland is het percentage hoger dan elders omdat de jeugd wegtrekt. Dit legt verplichtingen op en over het algemeen aan vaart men die verplichtingen ook. Maar verbetering is nog mogelijk! GOES, 15 Januari. In Zeeland heeft men de vliegende Wester storm vrij gerust over zich heen laten gaan. Het tij is in deze periode mag en de verhoging van een meter in afwijking van de getijtafels Jtverde geen direct gevaar op voor de dijken. Bijzondere voorzorgs maatregelen behoefden niet getroffen te worden. Hoewel het Zeeuwse spreekwoord voor deze dagen „We zitten in de luie elve", dat zoveel wil zeggen, dat het luie, lage water in deze tijd niet gauw kwaad uit zal richten van toepassing is, was men toch waakzaam. Wel zijn er enkele ongelukken gebeurd, waarbij geen slachtoffers zijn -evallen. In het Sloe liep een losgeslagen bagggermolen aan de groiia, waarbij de sleepboot, die de baggermolen weer probeerde vast te maken is gezonken. Ook de veerboot Zierikzee—Katseveer kwam wegens machinedefect vlakbij Katseveer vast te zitten met ruim 40 passagiers aan boord. Het ■chip is tegen elf uur (bij vloed) losgekomen. Tenslotte viel door de storm ook de veerboot Anna Jacoba—Zijpe uit. In Vlissingen sloeg het water over de boulevard, maar dat gebeurt bij elke storm. Ook in Veere, Westkapelle en andere plaatsen aan de kust werden geen bijzondere maatregelen getroffen Alleen in Domburg maakte men zich ongerust over het werk van de steen glooiingen bij de badcabines. In Veere overwoog men om een uur of tien nog om de vloedplanken te plaatsen. Ook op Zuid-Beveland behoefden geen maatregelen getroffen te wor den. Om elf uur stond het water te Yerseke nog een meter beneden de steiger. Tegen één uur was het water daar hoog. ZIERIKZEE Alleen in Zierikzee heerste enige on rust. Eerder op de dag had reeds de sirene geloeid en verschillende ver schrikte bewoners, die naar de haven waren gesneld konden slechts gelukkig getuige zijn van een schoorsteen brandje. Later op de dag was het erg druk «ui de haven en verwacht werd dat het water wel tot aan de Kade zou stijgen. Verscheidene mensen zijn dan ook laat naar bed gegaan. De ongerustheid nam toe, toen be kend werd dat de veerboot van Zierik zee naar Katse Veer was vastgelopen in de Zandkreek en ook de veerboot van Zijpe naar Anna Jacobapolder was uitgevallen, zodat het eiland geïsoleerd zou zijn. Later bleek dat de kleine veerboot naar Anna Jacobapolder nog voer. De veerboot „De Koningin Emma" was ongeveer twee kilometer voor de aanlegsteiger op de schorren vastge lopen, doordat de motor defect was ge raakt. De passagiers zijn later door het bootje van de fa. Noordhoek van de boot gehaald. Eerst tegen elf uur van avond, toen de motor inmiddels was hersteld is de veerboot weer op eigen kracht vlot geraakt en kon de tocht naar Katseveer vervolgd worden. Vanavond om elf uur is de veerboot zonder autolading naar Zierikzee ver trokken. Vannacht is de boot met on geveer 35 passagiers aan boord, die 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. Het eerste schip dat vandaag radiotelegra- fisch hulp moest verzoeken tengevolge van dit noodweer er werden storm- stoten van 90 mijlen per uur geregi streerd was het 500 ton metende Ne derlandse kustvaartuig „Michel Swen den" van de firma J. B. Vets en Co te RotterdamAntwerpen. Het bevond zich vanmiddag om omstreeks half één in de Ierse Zee ongeveer zes mijl van de Engelse kust ten Noordwesten van Liverpool. De motoren waren defect geraakt en het schip dreef hulpeloos met een snelheid van 1H tot 2 mijl naar de kust. Een aantal vrachtsche pen week van zijn koers af teneinde eventueel de „Michel Swenden" te kunnen helpen; twee straalvliegtuigen van de Engelse luchtmacht van een vliegveld dicht aan de kust cirkelden boven het op de woeste golven krach teloos drijvende schip om de Engelse sleepboot „Thunderer", die zo snel mo gelijk naar de „Michel Swenden" voer, aanwijzingen te geven. Er bleek nog een misverstand te zijn, want de „Thunderer" seinde dat hij een an dere kustvaarder had willen helpen, die echter niet in moeilijkheden ver keerde. Aanvankelijk heeft de „Thun derer" de „Michel Swenden" op sleep touw kunnen nemen. Deze sleeptros is echter tengevolge van de ruwe zee ge broken. Volgens de laatste berichten was de sleepboot er Vrijdagavond niet in geslaagd het Nederlandse kustvaar tuig opnieuw op sleeptouw te nemen. De reddingboot vaart mee. De „Michel Swenden" stoomt met volle kracht te gen de wind in en is niet in onmiddel lijk gevaar. Klaarblijkelijk is men er in geslaagd de motoren te repareren. uren in Zierikzee hadden staan wach ten te Katseveer aangekomen. Door bemiddeling van de redactie van het „Zeeuwsch Dagblad", door de bevoegde instanties te waarschuwen, konden deze gestrande passagiers nog naar Goes vervoerd worden. Op zee en op de Schelde spookte het evenwel geducht. Om half vijf van middag sloeg een baggermolen van de M.U.Z. en 2 bakken los van een motor sleepboot „Peter". De sleepboot is eerst naar Vlissingen gevaren om verslag uit te brengen en trachtte daarna de baggermolen op te pikken. Dit gelukte niet en ook de sleepboot liep evenals de baggermolen bij het Sloe aan de grond. De boot maakte slagzij. De reddingboot uit Breskens de Pre sident Wiersma" voer onmiddellijk uit en heeft vier opvarenden van de sleepboot „Peter" en opvarenden van de baggermolen aan boord genomen. Later is de sleepboot gezonken. Tot overmaat van ramp zijn twee baggerbakken van de baggermolen los geslagen. Eén ervan liep met een be manningslid aan boord verderop weer vast De loodsdiensten in Vlissingen, IJ- muiden en voor de Nieuwe Waterweg werden gestaakt. ELDERS IN HET LAND Op het IJsselmeer heeft vanmiddag schipper Hartman met narigheid te kampen gehad, de sterke wind deed zijn schip „Zwarte Water" zo sterk overhellen dat het water maakte. Dé grote deklast schoof overboord. Tenge volge van het omvallen van een buta- gasfles ontstond er brand in de roef, welke echter door de schipper kon worden geblust. Het schip heeft veilig zijn haven, Nijkerk, kunnen bereiken. Nog steeds vindt men slachtoffers WENEN, 15 Jan. Volgens een me dedeling van het Oostenrijkse ministe rie van Binnenlandse Zaken is het aan tal doden tengevolge van de lawine ramp thans gestegen tot 130. In Zwitserland is het dodental tot 22 opgelopen. Te Blons hebben Zwitserse lawine honden twee mensen opgespoord, die 80 uur bedolven zaten. Zij waren nog in leven. Er worden in deze omge ving nog zeven mensen vermist. In Zwitserland is de temperatuur tot 8 graden boven het vliespunt opge lopen, waardoor ernstig gevaar voor nieuwe lawines dreigt. Uit Parijs komt het bericht, dat bull dozers er niet in zijn geslaagd twee door de sneeuw geïsoleerde dorpen in de Pyreneeën te bereiken, waar meer dan 200 mensen met voedselgebrek te kampen hebben. WASHINGTON, 15 Januari. Ondanks het feit, dat een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag heeft ont kend, dat de regeringen der drie Westelijke landen accoord zullen gaan met het Russische voorstel, blijven geruchten binnenkomen, dat de Grote Drie zullen toegeven. Zo wordt vanavond uit Parijs gemeld, dat men bereid was de vergaderin gen van de Grote Vier wisselend in Oost-Berlijn en in een der drie Westelijke sectoren van de stad te houden. Officieel is echter nog niets meegedeeld. Ook in West-Brabant zijn nu de dijkwachters aangewe zen, die bij nacht en ontij zul len waken over de dijken. Zij zijn met moderne communica tiemiddelen uitgerust. Er zijn dijkhuisjes neergezet en de ra- diozendapparatuur is aanwe zig. De dijkwachters oefenen zich nu in de bediening van de walkie-talkies. De foto toont een dijkwach- ter tijdens zo'n oefening. Hij staat op de dijk aan de oever van het Volkerak, nabij Fijn- aart. Op de achtergrond ziet men de herstelde dijk. Te Bonn werd vernomen, dat dr Adenauer ook is gepolst over het Rus sische voorstel. De Bondskanselier zou zich er tegen hebben verzet, omdat, naar men aanneemt, hij vindt, dat men nu genoeg aan de Russische wensen is tegemoet gekomen. De Westelijken hadden immers destijds voorgesteld te Lugano bijeen te komen, waarop de Russische wens tot hét houden van de conferentie in Berlijn is ingewilligd. Toen de Russen werd gevraagd op 4 Januari te beginnen, is op verzoek van de Sowjets deze datum gewijzigd in 25 Januari. In Bonn meent men nu, dat als de Westelijken voet bij stuk hadden ge houden betreffende de plaats, waar de ministers van Buitenlandse Zaken moeten vergaderen, de Sowjets wel zouden hebben toegegeven. Door steeds aan Ruslands wensen tegemoet te ko men, aldus redeneert men in West duitse kringen, kan men afleiden, dat Molotof alleen evenveel gewicht in de schaal legt, als zijn drie Westelijke col lega's samen. Pilootloze bommenwerpers voor Europa WASHINGTON, 15 Jan. Twee es- kadrilles pilootloze bommenwerpers, die atoombommen kunnen vervoeren, zullen dit jaar naar Duitsland worden gezonden, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht meegedeeld. Zij zullen in Europa worden gebruikt bij de Navo- verdediging. LONDEN, 15 Jan. De Westerse mogendheden hebben hun tactiek ver anderd ten aanzien van de pogingen om Joego-SIavië en Italië te verzoenen waar het de kwestie-Triëst betreft, zo verneemt Reuter uit diplomatieke bron. De nieuwe tactiek zou er op ge richt zijn om langs de „Geheime di plomatieke weg" tot een oplossing te geraken, nog vóór het bijeenroepen van een vij'f-mogendhedenconferen- tie van Frankrijk, Engeland en Ame rika en de belanghebbende partijen Italië en Joego-SIavië. Op deze wijze zou men willen voorkomen, dat de conferentie zelf, die het uiteindelijke doel blijft, mislukt. Deze werkwijze zou de Westelijke mogendheden in staat stellen, om voor stellen aan Italië en Joego-SIavië af zonderlijk te doen. Hierdoor zouden de Westelijke mogendheden de gelegen heid krijgen, om het geschikte moment voor dergelijke voorstellen te kiezen. Het voornaamste obstakel is, dat de Italianen eisen, dat geen inbreuk zal worden gemaakt op de Brits-Ameri kaanse beslissing van October 1953, om hun zóne aan Italië over te dragen, ter wijl Joego-SIavië verlangt, dat het in deze niet voor een voldongen feit wordt geplaatst. De Westelijke mogendheden zijn er van overtuigd, dat de grootste geheim houding de beste kansen op succes biedt. 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. In vernand met de witte pokken-epidemie mag aan militairen, die woonachtig zijn of in garnizoenen liggen in Den Haag, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, Loosduinen, Kijkduin en Scheveningen geen verlof of bewegingsvrijheid naar elders worden verleend. Bovendien mag aan militairen, die elders in het land zijn gelegerd, maar in bovengenoemde plaatsen wonen, geen verlof of bewegingsvrijheid naar. deze gemeenten worden verleend. Dit alles geldt echter niet voor die mili tairen, die na 1 Januari 1951 tegen pokken zijn ingeënt of heringeënt. Naar het A.N.P. voorts verneemt, zal het emigrantenschip „Waterman", van de Holland-Afrika-lijn, dat Dins dag a.s. van Amsterdam naar Zuid- Afrika zal «vertrekken, geen passa giers meenemen, die niet tegen pok ken zijn ingeënt. De maatschappij zal bij de inscheping hierop strenge controle uitoefenen. Met ingang van Maandag a.s. 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. De prijzen voor veevoedergrondstoffen hebben gedurende de maanden Novem ber en December van het afgelopen jaar een dusdanige ontwikkeling te zien gegeven, dat blijkens de twee maandelijkse herberekening, de kost prijs van de slachtvarkens wederom is gedaald en wel met 4 cent per kg. Overeenkomstig hiermede heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten met in gang van 18 Januari 1954 de richtprijs voor de baconvarkens 2e kwaliteit met 4 cent te verlagen en op f2.20 per kg koud geslacht gewicht vast te stellen. De toeslag ten laste van de eertijds gereserveerde gelden zal ongewijzigd 10 cent per kg geslacht gewicht bedra gen, zodat de overnameprijs voor de baconvarkens 2e kwaliteit met ingang van Maandag gebaseerd zal zijn op f 2.20 per kg koud geslacht gewicht. GEEN BEZOEK Na het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar de patiënten met witte pokken worden verpleegd, hebben ook de an dere Haagse ziekenhuisdirecties beslo ten, dat geen bezoek zal worden toege laten bij de patiënten, dan uitsluitend, wanneer het ernstige zieken betreft. Het besluit om het personeel van het ziekenhuis aan de Zuidwal te isoleren binnen het gebouw, kon niet worden uitgevoerd, omdat het onmogelijk bleek de ongeveer duizend personeelsleden onder te brengen. Zij mochten daarom het ziekenhuis verlaten, doch dienen zich bij terugkomst steeds aan controle te onderwerpen. WASHINGTON, 15 Jan. De Ame- kaanse regering blijft op het standpunt staan, dat de weigerachtige gevange nen in Korea op 23 Januari a.s. beho ren te worden vrijgelaten als burgers. Ook de Britse regering is deze mening toegedaan. Hieruit blijkt, dat men niet accoord gaat met het voorstel van de voorzit ter der neutrale repatriëringscommis sie, generaal Thimaja, die van plan is de gevangenen op 20 Januari a.s. aan beide partijen over te dragen. Prins Bernhard zal van 16 tot 19 Januari in zijn kwaliteit van inspec teur-generaal een bezoek brengen aan generaal Gruenther, de opperbevelheb ber der Atlantische strijdkrachten in Europa te Parijs en aan diens naaste medewerker, generaal Norstad. VENLO, 15 Januari. Bij de politie te Arcen heeft zich vandaag de in 1947 door het Bijz. Gerechtshof te Amster dam bij verstek ter dood veroordeelde 37-jarige P. S. uit Haarlem aangemeld. De man is direct in hechtenis geno men. Hij heeft bij de Kroon een ver zoek om gratie in gediend. Was dit niet gebeurd, dan was hij onmiddellijk te rechtgesteld, daar het vonnis onher roepelijk is geworden. De man is er destijds in gelaagd uit een bewakingskamp naar Duitsland te ontvluchten, waar zijn gezin zich bij hem voegde. Bij zijn terugkeer was hij in gezelschap van zijn vrouw en drie kinderen. S. is naar Amsterdam over gebracht, terwijl de vrouw en de kin deren naar Duitsland zijn teruggeleid. S. was een van de drietal S.S.ers, dat in het begin van de hongerwin ter in Haarlem en omgeving onder bedreiging met vuurwapenen levens middelenwinkels en boerderijen plunderde. Op St. Nicolaasavond in 1944 deed het drietal een o/erval in een huis te Heemstede, waar de bruten de ge reedliggende pakjes in beslag namen. In enkele regels melden wij nog DAT de politie van Vlissin gen het tegenwoordig nogal te stellen heeft met de jon gens van de straat. Gisteren speelden de lieverdjes rover- tje bij de huizen die werden gebouwd en zij richtten zo veel vernielingen aan, dat de politie wel in moest grij pen. Foei! DAT'de commandant van de Rijkspolitie te Yerseke, de bekende adjudant Rooze, zijn 40-jarig ambtsjubileum heeft gevierd. Het heeft hem als zeer gewaardeerd chef niet aan belangstelling ont broken. DAT de leden van de N.C. V.B. te Kapelle gisteren met aandacht hebben geluisterd naar zuster Kuik, die zoals in andere Zeeuwse plaatsen, sprak over „De betekenis van het zwakzinnige kind in het Koninkrijk Gods". Het was een zeer goede verga dering. DAT in „De Zwaan" te Kapelle de muziekvereni ging „Ons Genoegen" gister avond heeft bewezen niet alleen te kunnen musiceren, maar ook thuis te zijn op de planken. Na de uitvoering van enkele vrolijke num mertjes werd met veel suc ces de klucht „De vreemde mijnheer uit Sjanghai" op gevoerd. DAT, om nog even in Ka pelle te blijven, de Jonge Kerk aldaar gisteravond heeft gesproken over het komend werk. Het was een zeer nuttige avond. DAT gisteravond te Goes een vergadering is gehouden van de C.J.M.V. jongenslei ders op de Bevelanden en Tholen. Verschillende mede delingen werden gedaan over de jongensbinnendag op 24 April te Goes. Ge tracht zal worden een ma- rionettentheather op te laten treden. DAT in het Havendorp te Vlissingen een jongetje on der de schoolbus is geraakt. Het onfortuinlijke knaapje kwam er vrij goed af. DAT bij de Keersluisbrug te Vlissingen een roeibootje is komen aandrijven en nog niet bekend is van wie dit bootje is. DAT drs Okke Jager uit Vrouwenpolder, met prof. dr P. Boendermaker te Rotter dam en Fedde Schurer te Heerenveen, een prijs van f 100,heeft gewonnen voor het maken van een gedicht over de Bijbel in opdracht van het Nederlandsche Bij belgenootschap. Er waren 145 inzendingen. DAT in Middelburg op 93- jarige leeftijd is overleden de heer P. de Klerk. Hij was- vroeg er eigenaar van de be kende uitspanning ,,'t Wa feltje" aan de weg tussen Middelburg en Grijpskerke. Met zijn vrouw vierde de overledene onlangs nog het 67-jarig huwelijksfeest. DAT in de Abel Tasman straat te Goes een populier door de storm ontworteld werd en dwars over dp rij weg viel. De straat was ge heel versperd. NIJMEGEN, 15 Jan. Naar wij ver nemen, gaat de vervolging tegen de fabrieksarbeider uit Nijmegen, die de zer dagen voor een weddenschap een levende muis opat, en tegen wie pro ces-verbaal was opgemaakt wegens dierenmishandeling, niet door. De Offi cier van Justitie te Arnhem meent, dat deze zaak als afgedaan beschouwd kan worden op grond van het feit, dat ver dachte aan de politie heeft verklaard, dat hij met één hap de muis onmiddel lijk had gedood door haar de kop af te bijten. Dit is geen dierenmishan deling. DE BILT ZEGT: Langzaam afne: ende wind. DE BILT, 15 Jan. Zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke provincies enkele buien, maar ook plaatselijke opklaringen. Stormachtige Westelijke wind. In de loop van de dag langzaam afnemend. Minder zacht. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op: 8.40 u., onder 17.00 u. Maan op: 15.10 u., onder 7.42 u. Hoogwater Zondag 17 Januari: Vlissingen: 0.19 u. 1.70 m., 12.49 u., 1.76 m. Terneuzen: 0.48 u. 1.91 m., 13.14 u. 1.96 m. Wemëldinge: 1.57 u. 1.51 m., 14.24 u. 1.55 m. rikzee: 1.40 u. 1.29 14.10 u. l.üz ia.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1