VOOR 0NDE8 ONS JUcfde pet leur 't waeter ene Streepjes zijn in de mode Een leuke tas ïlieuiafaaA lilOHMUftMOi McredeAgedocAteti Er loopt een streepje door, want TT* Atlehtei (Pp e£& g&êüed JWUktzi ap eM geMed Een van m'n kennissen woont in een aardig huis met een wit hek ër voor en op dat hek staat te lezen: „Inter Nos". Ik heb dat altijd een gezellige naam gevonden voor een woonhuis. Ook al staat het geschilderd in een vreemde taal, we weten toch allemaal wel, dat het zoveel betekent als „Onder Ons". En wat is er leuker, gezelliger en knusser dan „onder ons" te wezen. We zijn dan vrij in ons spreken, on gedwongen in onze houding en voelen ons niet door vreemde, vaak critische ogen bedreigd. Thuis is thuis, daar zijn we onder ons. Welnu, jullie hebben gemerkt, dat ons Weekend verdubbeld is en dat speciaal de Vrouwen-afdeling er wel bij gevaren is. Nota bene! een gehele dubbele pa gina, en dat speciaal allemaal voor ons vrouwen. Daar is wat moois van te maken! We kunnen nu inderdaad „onder ons" zijn. We weten ons niet bedreigd door de critische mannen-ogen, die slaan natuurlijk deze dubbele pagina zomaar over als zijnde van mindere, zo niet van generlei betekenis en dat is juist wat we willen. Want we kun nen nu als vrouwen onder elkander wat babbelen en zo het onze van de dingen van de dag, dat wil speciaal zeggen: van de dmgen van ons ge zinsleven, ons huishouden, onze kin deren, onze keuken, onze naai- en stopmand, onze kleren- en kelderkast zeggen. Maar natuurlijk blijft het niet daarbij. Dan zou het er op gaan lijken, alsof wij, vrouwen alleen maar van die huishennetjes zijn, die niet ver der kijken, dan de beroemde, of lie ver beruchte vijf „K's", Kamer, Keu ken, Kast, Kelder enlast but not least: de Kinderen. We praten ook samen over onze lec tuur, ons geestelijk leven, onze moei lijkheden, die nu niet direct in ver band staan met ons huishoudelijk werk, de verhouding die er is en zijn moet speciaal met onze opgroeiende dochters. En verder wat ons voor de aan dacht komt en door de lezeressen zelf ons voor de aandacht gebracht wordt. Want.... daar hopen, neen, Het Oude is vervangen door 't Nieuwe jaar dat kwam, het Oudehet vertrouwde dat ons zoveel ontnam. Geliefden waren met ons Het Oude ingegaan en bij hoevelen hebben wij aan hun graf gestaan..,. Vele verbonden harten werden vaneen gerukt.... die eenzaam achterbleven gaan onder 't kruis gebukt. Het Oude is vervangen door 't Nieuwe jaar dat is, hoe sterk is nog 't verlangen, hoe schrijnend vaak 't gemis. Maar Heer, Gij, Die in 't Oude steeds met ons zijt geweest, Gij, Die geslagen wonden door Uwe kracht geneest, wil 't Nieuwe jaar ons v>ezen m voor- en tegenspoed tot Trooster en Behoeder dan is ook dit jaar goed. daar rékenen we op. We rekenen op een nauw en sterk contact met onze lezeressen zélf. Zij behoeven geen lange epistels te schrijven, of te den ken, dat het gewichtige krantenartike len moeten zijn, als ze eens wat in zenden. Volstrekt niet. Ieder briefje, ook al staan er maar hanepootjes in, van een eenvoudig vrouwtje, dat te midden van haar groot gezin en vaak moeilijke zorgen, misschien zelden of nooit een pen of potlood tussen de vingers heeft, is van harte welkom. Mogen we daar op rekenen? En nu gaan we zee in! We hopen met onze dubbele pagina, om met een bekend woord uit de be zettingsjaren te spreken: op een be houden vaart en goede wacht! Ma ja. Toen ik onlangs op reis was zag ik zo'n leuke tas, dat ik direct dacht: dat is wat om na te maken. En eenvoudig, 't kan niet makkelij ker. De kleuren, die deden het. Men moet enkel maar een gewone rechte lap breien van ongeveer 25 cm breed en 52 cm lang. Als men wol neemt ongeveer ter dikte van brei katoen no. 8, dan moet men 65 steken opzetten. De kleuren, welke nodig zijn, zijn deze: Roestbruin, zo'n echt warme bruine tint; zwart; licht beige; koren- blauw; wit. Van 't roestbruin heeft men nog al wat nodig, omdat daarvan bijna de ge hele tas gebreid wordt. Van de andere kleuren heeft men niet zoveel nodig. Van elk behoeft maar een toer of tien gebreid te worden. We zullen een eenvoudige tekening er bij geven, dat helpt meer dan een lange beschrijving. Aan de ene zijde moet 't werk alles recht en de andere zijde alles averecht zijn. Men moet dus steeds een toer recht en een toer averecht breien. Draag er zorg voor, dat alle aanhechtingen steeds aan de averechte kant vallen. Fig. I. 4 cm bruin. 4 toeren zwart. I 6 toeren korenblauw. 4 toeren beige. 10 toeren bruin. 5 toeren wit. 6 toeren korenblauw. 4 toeren beige. 4 toeren zwart. 48 cm bruin. 25 cm ongeveer 65 steken. Als men zo de lap breit is 't voor naamste al klaar. Men voert eerst de tas met stevige stof, 'n soort linnen of niet zware jute- stof. Dan werkt men de binnenkant af met een mooie tint satinet of zijde. De nu verkregen gevoerde lap ver deelt men in drie delen. Twee derde wordt nu aan de kant vastgenaaid, 't Derde gedeelte met de gekleurde stre pen is de overslag. De tas ziet er dan ongeveer zo uit. Zie figuur II. Fig. n. A. J-amoelHorjus. Nu nog de sluiting. Men maakt een koord van bruine en blauwe wollen draden van 25 cm leng te met aan elk einde een klein kwast je, ook van bruin en blauw. Die be vestigt men aan de tas bij A en B. Men schuift de overslag er tussen en de tas is gesloten en meteen kant en klaar. Wie heel veel tijd heeft kan in de voering nog een apart vakje maken voor een portemonnaie of spiegeltje. 't Spreekt vanzelf, dat wie liever kleiner formaat heeft, dit gemakkelijk zelf kan verkleinen en de kleuren kieze ook een ieder naar eigen vin ding en smaak. 't Hier gegeven formaat is nog al flink en kan heel wat bergen. Echtelijke samenwerking ■■•■■■■■■■■■■■•■■•■■•■■■■■••■■■■■■■■•■■■■«■■■■■■■■■HM*»' 7f DE MILITAIRE DIENST bestaat er een uitdrukking voor de korporaal. Het is een woord, dat ik tot mijn spijt hier niet kan neerschrijven mischien zou U ervan gaan blozen. Maar zo gaat het in de dienst nu eenmaal! Die uitdrukking komt hierop neer dat de korporaal altijd het mannetje is dat de klappen opvangt. Tegen hem durven de soldaten nog wel te zeggen hoe ze over de dienst en de gang van zaken denken maar het ongeluk is dat ook zijn meerderen niet schromen hem te vertellen hoe ze over de soldaten denken. En een kor poraal die zich dat gaat aantrekken en die bij al die uitbarstingen zich gaat afvragen of het soms zijn schuld kan zijn, die heeft een heel slecht leven'. Het gezin lijkt ook wel eens wat op de militaire dienst. En wie is er de korporaal? Natuurlijk de huisvrouuj. Als de kinderen lastig zijn, dan is het moeder de vrouw, die maar moet proberen ze zoet te houden. Als pappa van zijn werk thuis komt, in een niet al te best humeur om dat het werk niet erg wou vlotten of omdat zijn collega's een flauwe grap hadden uitgehaald (dat doen mannen ook wel eens!), dan is het moeder de vrouw, die maar weer moet proberen hem over zijn dode punt heen te helpen. Als de groenteman vergeten is aan te komen, als de melk zuur geworden is, als de bakker per ongeluk een zoutloos brood gegeven heeft moeder wordt erop aangekeken en zij moet maar zien hoe ze de situatie weer redt! Beseffen mannen dat niet? Heus wel! En het gekke is: ze willen ook best wat van die verantwoordelijkheid meedragen als moeder dat maar toe zou laten. Daarom zullen we het in dit hoekje zo nu en dan eens over deze dingen hebben. Daaruit zal waardering voor de vrouwen blijken en er zal ook wel eens critiek komen. Dat laatste slikt U maar met de gedachte: „Nou ja, het is maar.mannenpraat!" Jewannes van de gosvasse oo 'n oogje op Merie uut de slikoek. Dat was trouwens geen wonder. Merie was een knappe meid, mie zwart aer, dae as ze een flienken blis van maeken kon. 'z Oo ok een paer brune krael- oogjes die elder de waereld inkeken. Dae waeren eel wat jongers in de'n omtrek die 'n oogje op Merie oo'n. Jewannes trof eur voe d' eeste keer toen z' op een mooien Zondagaeven in Meie uut de weie kwam waer ze de koeien emolken oo. De'r Vaeder oo een klein bedriefje. jewannes oo ze'n eigen voorgenoemen om es echt te ge nieten van zie'n vrieën dag. Zachtjes ree ie mie ze'n fiets op 't padje naest de weg. Ie snoof de geuren op van de lente. Ie zag de meidooms in de'r volle pracht en de gele paereblommen an de kant van de dulve. Tussen twee bloei ende meidooms gieng een ekken open en Merie kwam mie eur melkwaegen- tje de weg op rie'n. Ineens was Je wannes de meidoorns en de paere blommen vergeten; ie zag Merie. Eest ree ie eur verbie.'n Eindje vadder zetten ie een voet op de grond en begust een sigeretje te rollen. Merie naederden mie de'r melkwaegentje. Jewannes docht: „Oe kan 1c noe mie eur an de praat kommen". Ineens schoot um wat te binnen. „Weet j' ok wae'r of ergens 't Meikweegje leit". 't Melkwagentje stieng stille. Zeker wist ze dat, dat was 't eeste wegje lienks. „O dank j' oor", zei Jewannes. Mae ie maekten gin jacht om wig te rie'n. Ie bleef nest Merie de'r waegentje rie'n en praatten over 't weer en zo. In de buurte van 't Meikweegje stienge wat troenkbo- men en dae stieng 't melkwaegentje langen tied stille. Toen Merie thuus kwam kreeg ze wat 't oren van de'r Moeder. „Wae bluuf jie toch meid, je Vaeder en ikke ae'n oons eigen ongerust emaekt en dochte dat j' een ongelok overkommen was". Merie zei mae nie vee. Mae nae dien tied gebeurden 't meer dat Merie laeter thuus kwam rs aars. Moeder begust te begriepen dat er bie Merie wat veranderd was. Ze begust dae 't eure van te dienken. z' Oorden Merie is uut op een goeien aevend mae wier nie vee wiesder. Merie ieuw wat as ze wist, stille voe de'r en liet Moe der mae praatten. En Moeder begreep het. Ze zei: „Doe mae wat a je wilt, mae lae 'k er nie van oren daj mie jongers anhoudt"! Merie kreeg een kleure en gieng mae gauw wig. Laeter zei ze tegen Jewannes: „Me motten oppassen, Moeder eit het in de gaten". „En ik oo de'r a over edocht om bie je an uus te kommen en is mie je'n ouwe lui te praten", zei Jewannes. „Asseblief nie, laeten me nog een steu- tje wachten, ik bin pas achttiene". Jewannes most ze'n eigen de'r wae bie neerleggen. Toch vond ie het wae ver velend dat ie Merie zo weinig zag. Zie'n kameraads oo ie zo zachtjes an lienks laeten liggen, ie wou allene mae tegaere bie Merie wezen. Zo gieng 't voorjaer en de zummei verbie. 't Naejaer kwam mie vee re gen. De duiven giengen oge staen en ienkele stikken land liepen onder wae ter. Jewannes oo ze'n zin nie. In veer tien daegen oo ie Merie nie ezien. Oe was dat vol t' ouwen? Op een Zaeter- dagaeven toen ie ze'n eigen verveelden en de maene boven 't ondergelope land en de weien stieng te blienken schoot Jewannes in ze'n laezen en keurden nae de slikoek. Dat was een eel ende, minstens drie kertier lopen. Op som mige plekken most ie deur 't waeter lopen. Mae de liefde is blind en over wint oles. Onderweg docht ie de'r over oe ie Merie noe te zien zou kriegen, mie dat oge waeter. Ie kreeg 't oef je in zicht. De rooie pannen van 't dek blonke in de lichte maene. Jewannes sloeg 't wegje in dat a nae 't of liep. Mae ie was nog nie varre of ie most bluven staen. Tussen um en 't oef je lag een breje lappe waeter. Dat was ok wat! Ie oo nie te promberen om de'r deur te gaen wan de troenkbomen stien gen de'r zowat toet an de'r kop in. Ier waere een paer gummilaezen net zo vee waerd as een klompe mie een gat in. Ie keek es ier en ie keek es daer, mae overool 't zelfde liedje: overool /7 Is men van iemand zegt dat er een streepje door loopt, is dat niet zo heel J Qt vleiend. Maar als streepjes in de mode zijn. als U in alle étalages de aardigste gestreepte stoffen ziet liggen wat doet U dan? Als U een nieuw jurkje nodig hebt en U kunt zelf naaien, dan koopt U zo'n lap en U zet U tot de arbeid. En dan denkt 11 natuurlijk aan Uw figuur, want het gezegde wil nu eenmaal dat dwarse strepen dik maken en verticale strepen slank. Daar schuilt waar heid in, ook al is het dan een verschijnsel dat nauw bij gezichtsbedrog be trokken is! Het hierbij afgebeelde model is echter voor vrijwel ieder figuur geschikt en jongeren en ouderen kunnen er plezier aan beleven. De rok is recht en heeft van achteren een plooi, het voorpand heeft twee iets afstaande zakjes (en weet U hoe leuk het staat om daar een zijden doekje even uit te laten stekenDe hals is met een smal boordje afgewerkt en kan zowel open als dicht gedragen worden. De mouw is aangeknipt en met een manchet af gewerkt. Wilt U eens wat anders dan anders dan kunt U de stof ook zo verwerken dat het streepje in de rok verticaal loopt en in het lijfje horizontaal. Onze knippatronendienst En nu iets dat voor ons blad een nieuwtje is en waarvan we geloven dat vele lezeressen het op hoge prijs zullen stellen: we hebben een knippatronendienst georganiseerd zodat het U mogelijk is een patroon in de door U gewenste maat te bestellen. Daarbij moet opgemerkt dat er patronen zijn in de maten 38424446 en 48. En tevens dient U te weten dat patronen niet worden geruild en dat bestellingen onder rembours niet worden uitgevoerd. Wat U moet doen. waeter. 't Oefje van Merie lei rondom in 't waeter. In gedachten bleef ie even staen en stak een sigeretje an. Ie oorden ineens wat. Ie keek nae de kant waer of 't geluud vandaen kwam en zag een paer doenkere plekken op *t waeter. Ie keek nog es goed en kon een paer veinters onderscheien in een roeibootje. Ze kwaemen nae de kant. Even laeter stieng Jewannes tegenover rooie Toon en lienke Pier, twee stro pers. Mae 't was gin roeibootje dat a ze bie de'r oo'n, 't was mae een grote planke, zo 'n soort vlot. „Kan 'k julder vlot is een ogenblik gebruken?" vroeg Jewannes. Ik mot daer op 't oefje we zen mae kan de'r nie bie kommen". Ie gaf z' ollebei een sigeretje en de stropers oo'n gin bezwaer. „Je ge- bruukt het mae", zeien ze, „en a j' klaer bin lei je 't mae vast an een boom". Dat beloofden Jewannes. Tien menuten laeter oo ie een bruggehoofd evurmd in de'n bogerd van Merie de'r Vaeder. Mae wat was dat noe? Ie was noe korte bie Merie, mae toch leek het varre of. Ie liep is om 't uus ene. Dae was niks te zien. Ie zag 't licht bran den tussen de blinden, mae van Merie kreeg ie niks te zien. 't Begust arder te waaien en dae kwaeme regenbuien opzetten. Jewannes kreeg het koud. Ie was van plan om mie een smoesje „volluk" te roepen an de deure, mae toen ie op de stoepe stieng dust ie in eens nie mae. Ie was te'r schoef van, misschien was oles ineens voe goed bedurven. Om negen uren vond ie 't welletjes. Ier bluven rondangen in de kouwe dae oo ie ok gin zin in. Ie gieng wee mae vrom naer uus. Even laeter stieng ie wee op 't vlot. 't Gieng een steutje goed, mae midden in, vool ie aneens een schok en 't vlot lag stille. Wat noe wee? Mie ze'n lange ermen prombeerden ie 't vlot los te kriegen, mae oe ie ok ze'n besten dee, 't bleef vast zitten. Ie begreep het wae, ie zat op een troenkboom. Ja, wat noe te doen? Ier een aelen nacht bluven zit ten gieng toch ok nie. Dae zat aar- niks op om mae'r es te roepen om ulpe. „Hee, heu, heu, heula!" riep ie. Oe lan'k of ie zo bezig ewist oo wist ie nie, mae ie was net van plan om de moed op te geven toen de voordeure opengieng op 't Oefje en Merie de'r Vaeder nae buten kwam. „El.a", riep ie nog is. En oe of 't kwam, ie kan 't nog nie begriepen mae ineens verloor ie z'n evenwicht en viel mie een ploens in 't waeter. Ie ploeterden nae de kant en stieng even laeter voe Vaeder en Merie te proesten. „Mae mensen, Jewannes", zei Merie, „mae mensen, bae j' nat?" „Een klein bitje", zei ie. „Da's noe Jewannes van de gosvas se, Vaeder", zei Merie. „Mae j'oon", zei Vaeder, ,,j' oo best kunnen verzupen". „Dat oo ekund", zei Jewannes, „ik bin temissen blieë da 'k wee vaste grond onder mien voe ten ae. Gae mae gauw mee in uus, je kan toch nie mie dat natte goed an je lief bluven lopen; je zou de plaege aelen". Jewannes gieng stilletjes mee. „Joon joon toch," zei Moeder, „je zou verdrienken". Jewannes most mae even in 't achteruus zen nat goed uut doen. Ie kreeg een droog emde en een onderbroek van den baes an en een daegs pak goed. Toen most ie ze'n ei gen mae es lekker kommen wermen bie de kachel en vertelle oe of ie ei- geluk ier trechten ekommen was. Je wannes verzon mae wat van een paer haezen die ie nog wist te zitten. Moe der zetten twint koffie en Merie snee brood en amme. Vaeder oo twint ze'n pupe estopt en vroeg an Jewannes of ie vierbenige of tweebenige haezen bedoelden. Jewannes lachten verlegen en Merie kleurden. Vaeder scheen toch nie zo blind te wezen as dat ze edocht oo'n. Moeder praatten de'r over ene en toen a Vaeder over stropen begon bie dat oge waeter kwam Jewannes ok gauw op dreef. Dien aeven kwae men ze op 't kleine oefje in de slikoek laete onder de dekens. Jewannes oo vee te vertellen. Merie's Vaeder zetten um over mie een goeie roeiboot. Merie zelf stieng te zwaaien an de kant. Ie zwaaiden netuurlijk terug. Vaeder dee of ie niks zag. Die kleren most ie mae's terug briengen op een Zaeterdagaeven at 't wee is laeg waeter was. Noe, dae kon den baes gerust van wezen. Deur de'n maenverlichten aeven liep Jewannes naer uus en ie floot ze'n oogste lied. Achterof bekeken oo ie van zien natte pak niks gin spiet. Ie oo Merie ezien, was bie eur an uus ewist endat zou noe in de toe komst wae meer plekke ae'n! Kloetinge. Wat U te doen hebt om in het bezit van een patroon te komen, is trouwens heel simpel. Op een briefkaart (denk er om: een briefkaart geen brief!) schrijft U dit adres: Zeeuwsch Dagblad, Afd. Knippatronen, Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de linkerzijde van de adreskant plakt U een bedrag van 85 ets aan postzegels (de kosten van het patroon) en op de andere zijde vermeldt U met duidelijke letters Uw naam, adres en woonplaats en maat en nummer van het gevraagde model (in dit geval ".us C 750). Als U meerdere patronen bestellen wilt dient U twee briefkaarten te gebruiken, want het maximum dat men aan postzegels op een brief kaart mag plakken is 1, Als ik zo in mijn eentje zit, En stil voor de afwezigen bid, Mijn oudste met haar huisgezin, Mijn jongste in haar teed're min. Mijn man die naar zijn arbeid is, Dan voel ik pas, hoe rijk zij is. Die al de haren brengt tot God, In Zijne handen stelt hun lot. Is straks haar werk op aard' gedaan, Moet zij voor 't leven van hen gaan, Zij weet, zij laat hen niet alleen. Zo als God zorgt, zo zorgt niet één. Zij weet, en dit is haar het grootst. God troost méér dan een moeder troost. A. Jamoel-Horjus

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7