IN BERLI|N NOG ALTI|D GEEN ACCOORD BEREIKT ver 1 Begint conferentie der grote vier toch op 25 Junuari? Vliegtuig bij Rome neergestort Weer kans op lawines Bevolking van Den Haag kan zich laten herinenten Krijgsgevangenen worden 20 Januari overgedragen f Firefl'e heet in het zand Koningin Juliana dankt staatshoofden Vele arrestaties in Egypte 55T1 '41//. Auto te water twee doden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Indei-iiandelaars wachten nieuwe instructies af Voor hulp verleend bij watersnood Weer een geval van witte pokken Bezoeker van ziekenhuispatiënt blijkt besmet te zijn v SNIPPER J NIEUWS Studietoelage voor onderwijzers-opleiding Nieuwe ontwikkeling ïn Korea Generaal Thimaji zoekt uitweg uit de impasse Oog om oog Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2682 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 16 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TRQOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; 'vir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hon.mes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Lapdrt, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zal de minister mn Maatschap pelijk Werk, Mr F. J. F. M. van Thiél, een werkbezoek brengen aan Zeeland, in het bijzonder aan Kruiningen en Schouwen. Tussen maatschappelijk werk en woningtoestanden is een nauwe samenhang rrtoge beïnvloe ding van deze beide ministeries op elkaar het gevolg zijn van dit bezoek. BERLIJN, 14 Januari. In geallieerde officieuze kringen te Berlijn heeft men zich Woensdagavond wel enigszins vergist, toen men mel ding maakte van het feit, dat de vier onderhandelaars, die naar over eenstemming streven over de plaats, waar de Grote Vier op 25 Januari a.s. moeten vergaderen, overeenstemming hadden bereikt. Na veertien uur vruchteloos vergaderen werd een officieel commu niqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat nieuwe voorstellen ter tafel waren gekomen (ingediend door de Russen), waarover eerst overleg gepleegd diende te worden met de respectieve regeringen. De bespre kingen waren daarom voor onbepaalde tijd geschorst. Men blijft in officiële kringen te Washington, Londen en Parijs optimis tisch en verwacht wordt, dat nog deze week de onderhandelingen worden hervat. In ieder geval schijnt er nog geen sprake van te zijn dat, nu een accoord over de plaats van samenkomst uit blijft, de conferentie der Grote Vier uitgesteld zal moeten worden. Men houdt dus vast aan 25 Januari a.s. als begindatum voor de besprekingen. NIEUW ELEMENT De onderhandelingen begonnen met het voorstel der- geallieerden om de conferentie te houden in het gebouw der geallieerde bestuursraad. Dit was 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. „I I. M. de Koningin heeft een per soonlijk schrijven gericht aan de staatshoofden van de vele landen, welke zich bijzonder hebben onder scheiden bij de hulpverlening aan Nederland in verband met de wa tersnoodramp in Februari 1953. Deze brieven van Hare Majesteit zullen vandaag aan de geadresseer den worden overhandigd. In de brieven getuigt H. M. de Koningin namens de Nederlandse slachoffers der ramp en mede na mens alle landgenoten van Haar diepe dankbaarheid voor de ver leende hulp, welke hulp een bewijs vormt dat menselijke saamhorigheid niet aan bepaalde landsgrenzen ge bonden is". Aldus deelt het ministe rie van Buitenlandse Zaken mede. Zestien inzittenden gedood volgens de Westelijken het enige ter rein, dat neutraal genoemd kon wor den in de verdeelde stad. De Russen weigerden dit. Vervolgens kwam een voorstel ter sprake om wisselend in een Westelijke en de Russische sector te vergaderen. De Westelijken namen daarbij het standpunt in, dat dan driemaal in het Westelijk stadsdeel diende vergaderd te worden (resp. in de Amerikaanse, Engelse en Franse sector) en eenmaal in het door de Russen bezette deel van Berlijn. Dit bleek voor de Russen ook niet aannemelijk. De Russen hebben nu een nieuw ele ment in de discussie gebracht door voor te stellen, dat de eerste vergade ring in het gebouw der geallieerde be stuursraad zal worden gehouden, de tweede in het Russische hoofdkwartier te Karlshorst. De ministers zouden op deze tweede bijeenkomst zelf moeten uitmaken waar de volgende vergade ringen dienen te worden gehouden. Dit voorstel is voorgelegd aan de diverse regeringen en de onderhandelaars wachten nu hun instructies af. De Amerikaanse marine heeft mee gedeeld, dat in de komende anderhalf jaar een vijftigtal oorlogsschepen zul len worden opgelegd, dit wegens de voorgenomen bezuiniging op de begro ting. De kruiser „Quincy" zal het eer ste grote schip zijn, dat in de reserve wordt gebracht. Met klem werd in Westelijke krin gen tegengesproken, dat de bespre kingen werden afgebroken. Er is steeds in vriendschappelijke sfeer vergaderd. De technische voorberei dingen die, nadat overeenstemming zal zijn bereikt, nog moeten worden getroffen, zijn niet van die aard, dat men in tijdnood komt. In Westduitse regeringskringen neemt men de zaak vrij sceptisch op. Men spreekt zelfs van bedenkelijke voortekenen, die kunnen lijden tot uitstel van de bijeenkomst der Gro te Vier. WENEN, 14 Jan. Volgens de jong ste officiële cijfers zijn in geheel Oostenrijk 114 personen door lawines om het leven gekomen. Zes tien slachtoffers worden nog vermist. Er dreigen nieuwe lawines, maar het reddingswerk gaat onafgebroken voort ondanks een inmiddels opgekomen mist. Hefschroefvliegtuigen konden echter door de mist niet aan het red dingswerk deelnemen. In het „rampdal" Walsertal in Vor- arlberg zijn 1500 man bezig met red dingswerk, 250 van hen in Blons, waar veertig mensen zijn omgeko men. De hoop, dat achttien personen in Blons nog gevonden zullen wor den, neemt af. Een boer, die Donder dag gered werd, was 53 uur onder de sneeuw bedolven. Vrijwilligers uit geheel Europa zijn naar Walsertal gekomen. In de meeste delen van Oostenrijk is Donderdag sneeuw gevallen en er wordt nog meer verwacht. Warmere lucht, die reeds in het Westelijke deel van het land was gekomen, verplaatst zich thans naar het Oosten, waardoor het gevaar voor lawines toeneemt. In Zwitserland zijn twintig doden te betreuren. Vier personen wor den nog vermist. Men heeft weinig hoop nog overlevenden aan te treffen. In San Antonio, aan de Itali aanse zijde van de grens met Oosten rijk, is een huisje onder een lawine be dolven. Twee kinderen vonden de dood. 's-GRAVENHAGE, 14 Januari. Nu vandaag een geval van witte pokken is geconstateerd bij een bezoeker van een patiënt, die wordt verpleegd in de chirurgische afdeling van het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag, zal de mogelijkheid voor een herenting van de Haagse bevolking worden open gesteld. Dit is meegedeeld door de geneeskundige hoofdinspecteur van de volks gezondheid. De kans bestaat, dat de bezoeker anderen heeft geïnfecteerd, zodat na rijp beraad besloten is tot de herenting over te gaan. Op diverse plaatsen in Den Haag zal de gelegenheid voor herenting worden opengesteld. Daartoe zijn alle voorbe reidselen al genomen. Degenen, die nog nooit zijn geënt en ouder zijn dan twee jaar, wordt geadviseerd zich nog niet te laten enten. Op het ogenblik worden in barakken ROME, 14 Jan. Aan boord van al 22 patiënten, die witte pokken heb- een uit Manilla naar Londen vertrok ken viermotorige „D.C. 6" van de Phi- lippijnse luchtvaartmaatschappij heeft zich Donderdagochtend, op ongeveer drie kilometer van de luchthaven van Rome en circa dertig meter boven de grond, een ontploffing voorgedaan, waardoor het toestel op een stuk onbe bouwde grond van een Romeinse voor stad is neergestort. De zestien inzit tenden, zeven passagiers en negen le den van de bemanning, zijn allen om het leven gekomen. Ooggetuigen hebben verklaard, het vliegtuig kort voor het ongeluk met en brandende motor te hebben zien cirkelen, op zoek naar een plaats om te kunnen landen. Daarna streek het rakelings over de daken van een groot blok in aanbouw zijnde woningen heen, om vervolgens omlaag te storten. Mohammedaanse Broeder schap ontbonden CAIRO, 14 Januari. President Na- guib van Egypte heeft vandaag een uitzonderingstoestand voor het gehele land afgekondigd, na de ontbinding van de Mohammedaanse Broederschap, waartoe gisteren bevel werd gegeven. Er zijn een groot aantal arrestaties verricht, waarbij ongeveer 450 perso nen in hechtenis zijn genomen. Waarnemers zijn van oordeel, dat ge neraal Naguib er in is geslaagd de Broederschap uit te schakelen, zonder dat hierby de openbare orde noemens waard is verstoord. Men acht het ge beurde de g"ootste krachtproef van de regering sinds in October 1952 alle po litieke partijen werden ontbonden. j'J Niet minder dan 20.000 protestbrie ven hebben de Denen aan hun rege ring geschreven. Het Deense kabinet heeft n.l. besloten om zes oorlogsmis dadigers, die oorspronkelijk tot levens lang waren veroordeeld, vrij te laten. -■ In Djokja is een Indonesisch staats burger van Nederlandse afkomst gear resteerd. Deze arrestatie houdt waar schijnlijk verhand met de andere aan houdingen te Djakarta en Bandung. De Griekse eerste minister, veldmaar schalk Papagos, zal van 2 tot 4 Fe bruari een bezoek aan ons land bren gen. Hij zal aan de Koningin de dank overbrengen van het Griekse volk voor de hulp ontvangen bij de aardbevings- ramp. In Den Haag is overleden mr dr Ph. B. Libourel, notaris en advo caat. De overledene, die de leeftijd van 75 jaar bereikte, is lange tijd voorzit ter geweest van de broederschap van notarissen in Nederland en was juri disch adviseur van het A.N.P. Het stoffelijk overschot van de in Helsinki overleden Nederlandse gezant, de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, is gisteravond in ons land aangekomen. In de Finse hoofdstad was voor het vertrek een rouwdienst gehouden, die o.m. werd bijgewoond door president Paasikivi. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben gisteravond in het paleis te Amsterdam een diner gegeven voor het Corps Diplomatique. Mr J. Algera, de minister van Verkeer en Waterstaat, heeft een bezoek gebracht aan de tun nelbouw bij Velsen. Hij toonde zich te vreden over de voortgang van het werk. In Venlo is een 15-jarig meisje van de trap gevallen. Het kind, dat op haar hoofd terecht was gekomen, is en kele uren later overleden. ben, verpleegd. Twee personen bevin den zich in het ziekenhuis ter obser vatie. Geen der patiënten, zo is mee gedeeld, bleek gevaccineerd te zijn. Hun toestand is zonder meer goed te noemen. Zoals al is meegedeeld is de sterfte kans bij witte pokken 0,4 pet., dus uitermate gering. Van het verloop van de witte pokken kan gezegd worden, dat, voordat de uitslag optreedt, de patiënten een of enkele dagen hoge koorts hebben en zich ziek gevoelen, terwijl van het ogenblik af, dat de erupties of blaasjes verschijnen, bijna elke patiënt zich veel beter voelt. Dit ook in tegenstel ling met echte pokken. De witte pok ken zijn echter even besmettelijk als de echte. Er bleef weinig meer dan een hoop verwrongen alumi nium over van de „Fireflie", die Woensdag probeerde een noodlanding te maken op het strand bij Zandvoort. Het toe stel kwam tegen een duintop terecht en de foto toont het trieste gevolg. De luit-vlieger Timmer, bestuurder van het vliegtuig, werd, zoals we gis teren al meldden, ernstig ge wond. 's-GRAVENHAGE, 14 Jan. Naar V' a.n.P. verneemt, heeft de minister van Onderwijs, Kusten en Weten schappen goedgekeurd, dat met ingang van de cursus 19541955 de studietoe lagen aan leerlingen van kweekscho len voor onderwijzers kunnen worden verhoogd tot maximaal f 1500 per jaar, indien de financiële omstandigheden der ouders daartoe aanleiding geven. In het bijzonder is hierbij gedacht aan leerlingen uit afgelegen streken, die om een kweekschool te kunnen bezoe ken in pension moeten gaan. De helft van deze toelagen zal als beurs worden verstrekt, de andere helft als renteloos voorschot. Bij aanvaarding van een betrekking als onderwijzer zal voor elk dienstjaar een tiende gedeelte van het renteloos voorschot worden kwijt ge scholden. Sabotage oorzaak van ongeluk met Comet? LONDEN, 14 Jan. Een woord voerder van de B.O.A.C. heeft Donder dagavond te Londen verklaard, dat sabotage als oorzaak van het ongeluk van het Cornet-straalvliegtuig, dat Zondag bij Elba neerstortte, niet uit gesloten wordt geacht. In commentaar op een Zuidafrikaans radiobericht, volgens hetwelk Italiaan se technici hadden verklaard dat sa botage wordt vermoed, zei hij„Op het ogenblik hebben wij geen directe aan wijzingen, doch voor zover als het ons aangaat is het een theorie, waarnaar een onderzoek wordt ingesteld". Een Kikoejoe, die zich „Mau Mau generaal nummer zes" noemt, is te Nai robi ter dood veroordeeld wegens het onwettig bezit van een pistool. PANMOENDJON, 14 Januari. India heeft het opperbevel van de Ver. Naties en van de Noordelijken op Korea meegedeeld, dat het op 20 Januari a.s. (d.l. drie dagen vóór de datum genoemd in de wapenstilstandsovereen komst) de krijgsgevangenen, die niet naar hun' land willen terugkeren, aan beide partijen zal overdragen. De weigerachtige geallieerde militairen komen dan weer onder communistisch toezicht, de Noord-Koreaanse en Chinese ge vangenen zullen opnieuw in handen komen van de Verbondenen. In totaal gaat het om 22.000 man. Deze mededeling is schriftelijk ge daan door de voorzitter van de neu trale repatriëringscommissie, generaal Thimaja. Hij schreef dat allen als krijgsgevangenen worden overgedra gen en niet als burgers. ALLEEN. De generaal verklaarde, dat er in de commissie in het geheel geen overeen stemming is bereikt over de krijgsge- vangenenkwestie. India heeft daarom alleen de beslissing genomen. Volgens het Zwitserse lid van de neutrale com missie had Thimaja als voorzitter het recht te handelen zoals hij nu gedaan heeft. In de brief wordt nog meegedeeld, dat de generaal tot deze stap is geko men, omdat de Verbondenen en de Noordelijken het niet eens konden worden over een verlenging van het BRISBANE, 14 Jan. Een 68- jarige Australische werfarbeider te Brisbane, die vier jaar lang blind was geweest, kreeg enige tijd gele den in het ziekenhuis bezoek van een 31-jarige slager, Phil Trevor, die hem zeide: „Ik hoor, dat je een oog nodig hebt, je kunt er een van mij krijgen". De werfarbeider, Tom Dilks, bood als tegenprestatie een grote som gelds aan, maar de slager sloeg dit af. Men had hem gezegd, dat hij het gebruik van zijn ene oog, tengevolge van een gezwel, toch zou verliezen, Het oog werd overgeplant en dezer dagen kon Tom Dilks zijn weldoener zien. Dilks had een van zijn ogen verloren bij een ontplof fing in 1915 en was later ook aan het andere blind geworden. toezicht en omdat de bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst mej betrekking tot de krijgsgevangenen niet zijn toegepast. Beide partijen is verzocht voor Za terdag te antwoorden of zij bereid zijn de gevangenen weer onder hun hoede te nemen. Intussen hebben in Panmoendjon een afgevaardigde van de V.S. en van de Noordelijken gesproken over hervat ting van de eind vorig jaar afgebroken besprekingen over de politieke confe rentie. Zoals bekend brak de Amerikaan Dean de onderhandelingen af, omdat de Noordelijken de Amerikanen be schuldigingen in de schoenen schoven, die kant nog wal raakten. Men zou pas weer bijeen komen, indien de de com munisten hun woorden terug namen. COMMENTAAR Generaal Ridgway, chef van de Ame rikaanse generale staf, heeft als com mentaar op het besluit van India ge zegd, dat als het waar is, men reke ning moet houden met ernstige gevol gen. In enkele regels melden wij nog DAT gistermorgen op de Prins Hendrikweg een rui tenwisser van een automo bilist tijdens een stortbui weigerde. Nu is dit op zich zelf niets geen bijzonders. Maar kleine oorzaken heb ben soms grote gevolgen. Dat ondervond ook deze autobestuurder, toen hij, om het defect te verhelpen zijn auto aan de kant van de weg parkeerde. De wagen, die achter hem reed vloog er boven op en alsof dit niet genoeg was botste op deze herrie nog een derde auto. Alle drie auto's werden ern stig beschadigd en onze eer ste automobilist heeft nu nog meer zorgen dan alleen van een ruitenwisser aan zijn hoofd. DAT de L.J.G. in de jeugd herberg te Axel van 21—23 Januari een driedaagse con ferentie houdt. Ir C. A. L. Horstman spreekt over „De invloed van de industrie op het platteland" en drs M. C. Verburg over „De industrie vestiging op het platteland". Dat beloven interessante re feraten te worden. DAT de ouders van een 7- jarig knaapje uit Vlissingen gisteren de gehele dag in on gerustheid hebben gezeten, omdat zoontje lief niet thuis kwam. Pas 's avonds laat kwam hij beschroomd weer opdagen. Het mannetje had een bootreisje gemaakt naar de overkant, naar Breskens. Hoe de uitbrander is uitge vallen is ons niet bekend. DAT de Ned. Christ. Vrou wenbond uit Kruiningen gis teren heeft vergaderd en de dames met aandacht geluis terd hebben naar zuster Kyik, die sprak over „Het Koninkrijk Gods en het zwakzinnige kind". DAT dit jaar te Duiven- dij ke geen huwelijken zijn gesloten. DAT Oosterland zijn ge meentesecretarie terugkrijgt, die na de ramp naar Brui- nisse is verhuisd. Een teken van het herstel, dat begon nen is. DAT heel „Vrederust" te Bergen op Zoom gisteren haar machinist, de heer Joh. v. d. Water heeft gefelici teerd, omdat deze trouwe werker zijn zilveren dienst- jubileum vierde. De direc teur sprak hem hartelijk toe en overhandigde een enve loppe, met inhoud natuur lijk. Namens het personeel sprak de heer Stam. DAT gisteren door de heer drs van Dijk en J. van Klin ken van het Bedrijfschap voor Visserijproducten de commissie is geïnstalleerd tot regeling van sanering van de oesterexport. DELFZIJL, 15 Januari. Een auto, waarin drie personen waren gezeten, is Donderdagavond omstreeks kwart over zeven in de haven van Delfzijl gereden. Twee der inzittenden zijn verdronken. In de haven van Delfzijl zijn gisteren drie schepen, die in opdracht van de Indonesische regering waren gebouwd, aan de eigenaresse overgedragen. Aan boord van deze schepen hadden twee employe's van een machinefabriek uit Hoogezand de laatste hand aan de ma chine-installatie gelegd. Toen zij ge reed waren, werden zij door een auto van de fabriek afgehaald. Op de te rugweg schijnt de chauffeur te zijn misleid door het licht van een lantaarn. Hij is met de auto van een schuine kademuur het water ingereden. De auto is, voordat zij in het water terecht kwam, gekanteld. Door de voorruit te verbrijzelen wist de naast de chauffeur zittende B. uit Hoogezand uit de auto en vervolgens op het droge te komen. De beide an dere inzittenden, de 46-jarige J. Z. dia een vrouw en één kind en de 32-jariga G. V., die een vrouw en twee kinderen achterlaat, kwamen om het leven. DE BILT ZEGTt Zachter. DE BILT, 14 Jan. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat re gen of motregen. Matige, af en toe vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Ieti hogere middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.41 u„ onder 16.59 u. Maan op: 14.01 u„ onder 6.50 u. Hoogwater Zaterdag 16 Januari: Vlissingen: 11.43 u. 1.62 m„ u. m. Terneuzen: 12.09 u. 1.83 m., u. vm. Wemeldinge: 0.48 u. 1.49 m„ 13.18 u. 1.43 m. Zierikzee: 0.31 u. 1.29 m., 13.02 u. 1.22 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1